MIDIIR L B I1 It fi S C H E G ft I It AIV T Maandag 12 Augustus I2i«§. 3)0 18» n«* Jaargiiii A bon n. prijs per kwartaal te Mid delburg en bij de agenten in Vlisspigen en Gbes f 1.55; per post f 1.7o. Ad verten tién 20 cent per regel Bij abonnement veel lager. Familieberichten enx dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50. Bovenstaande advertentieprijzen worden met 20 °/o toeslag verhoogd. BINIimlS. VfT »E PERS. Engelschc mijnen in en nabij onze territoriale water en. Naai- aanleiding van de onlangs door Engeland bekend gemaakte nota, waar in geantwoord wordt op de klacht onzerzijds betreffende Engelsche mijnen in en nabij onze territoriale wateren, schrijft het „Handelsblad" o. a. het vol gende De Engelsche Regeering ontkent stellig, dat Britsehe mijnen zijn gelegd in onze territoriale wateren; zij onderstelt dat de mijnen door het vegen in opdracht van önze en wellicht ook van Duilsche autori teiten en voorts tengevolge van het visch- trawlen in de nabijheid van de mijnenvel den zijn losgeraakt en in onze wateren ge- dreven, reden waarom zij' zich niet aan sprakelijk acht. De stelling van onze Regeering daarte genover schijnt te zijn, vooreerst dat in minstens twee gevallen de mijnen wèl in onze wateren waren, verankerd, ten andere, dat verschillende mijnen zijn gelegd juist voor den toegang van de Schelde, dus in eeü der voornaamste vaarwaters van. de Nederlandsche schepen, zonder dat onze Regeering of onze scheepvaart was gewaar schuwd. Voorzooveel de ongevallen een gevolg zouden zijn van eerstgenoemde mijnen, zou de Engelsche Regeering daar voor in ieder geval aansprakelijk zijn, omdat die mijnen zouden zijn gelegd met schending van onze territoriale „souverei- niteit. Maar ook voor zooveel laatstge noemde mijnen aangaat, zou die aanspra kelijkheid moeilijk kunnen worden ont kend. ojndjit de Engelsche Rr,geering in strijd zon* hebben gehandeld niet art. 3' van het ten deze toepasselijke Haagsclie Verdrag, luidende: „Bij gebruejï van ver ankerde, zelfwerkende conlactmijnen moeten alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen worden genomen voor de veiligheid der vreedzame scheepvaart", welke ver plichting de Engelsche Regeering zeker niet nakomt, wanneer zij zonder waar schuwing mijnen verankert in het haar beleende gewone vaarwater onzer sche pen. In verhand met de in onze vaarwateren -verankerd gevonden mijnen verdient het opmerking dat, naar wij vernomen heb ben, het onderzoek van een m ij n met •anker die door een onzer zeeofficie ren met levensgevaar gelicht werd een verankerde mijn is in volle werking en ontploft door aanraking van een der voel horens heeft aangetoond dat de vorm der ankers derjïngelsche mijnen ondoel matig is, zoodat een sleepen of krabben der ankers bij sterken stroom, zelfs van dieper water naar ondieper waler, als niet uitgesloten moet worden beschouwd. Het spreekt echter vanzelf, dat de Engelsche regeering aansprakelijk is voor de gevol gen van het gebruik van ondoelmatige en onvoldoende ankers bij haar mijnen. Merkwaardig nu is, dat de Engelsche nota zich beperkt tot de. onlkentenis van het verankeren van mijnen in onze wate- ren4 terwijl de door onzen Minister van Marine gedane mededeelingen den na druk legden op het feit, dat de mijnen zonder waarschuwing waren ge legd en de aansprakelijkheid der En gelsche Regeering met zooveel woorden grondden op genoemd art. 3 van het Haagf- sche Verdrag. Voorzoover deze laatste grond voor aansprakelijkheid aanwezig zou zijn, zoude zeker de verontschuldi- fEUILLETBI. DE GOUDEN SLEUTEL, nmr feat Engotecfc door li. O. iB0S8RtSS. 52). Dwaze jonge ezel als hij was in die da gen, had hij' geloofd, dat haar liefde was van een aard die altijd en altijd zou du ren J Hij geloofde in haar zooals hij na dien tijd nooit meer in een enkele vrouw had geloofd; zooals hij waarschijnlijk nooit meer in een enkele wouw gelooven zou, zei hij tot zich zelf met woeste kracht, terwijl hij gemelijk en in gedach ten verdiept naar het miniatuurtje zal te kijken. Iedere trek van Hilda's ge zicht was onuitwischbaar in zijn geest gegrift; toch bestudeerde hij haar gelaats trekken alsof hij ze voor de eerste maal aanschouwde den glans van haar haar, de helderheid van haar oogen, da taere .kleur van het fijn besneden gelaat, dat ging dat de mijnen waarschijnlijk door het vegen of het trawlen in onze wate ren zijn geraakt, geen zin hebben, daar juist de onbekendheid met de ligging der mijnen bij onze autoriteiten en onze vïsschers het gevaar met zich brengt, dat zo zonder schuld onzerzijds in onze wa teren worden gedreven. Hoe dit zij, de Begeer in geh schijnen het in ieder geval over de feilen en de rechtsgevolgen niet eens. Mochte&jdus verdere diplomatieke onderhandelingen geen gevolg hebben, dan is ons inziens hier weder een geval aanwezig, waarin onze Regeering gerechtigd en verplicht'is een oplossing van het geschil door arbi trage te vorderen. Het in 1915 stilzwijgend verlengde arbitrageverdrag geeft er aanleiding toe. Onze Regeering kan met recht op onder werping van het geschil aan een beslis sing van he't Hof van Arbitrage, dat on danks den oorlog nog voldoende onpar tijdige rechters lelt, aandringen. Vreest men, dat de Engelsche Regee ring zal weigeren9 Wij kunnen die vrees niet deelen, zouden het in ieder g alles waard achten, dat de proef werd genomen, of de Engelsche Regeering openlijk zoude durven weigeren een on betwistbare trattaatsverplichting als dezo niet na te komen, nog wel een zoodanige, waarop ook zij in de toekomst de staten gemeenschap wil bouwen. NEDEXLAND EN DE OORLOG. Vrjj gelaten. De N. O. T. heeft bericht ontvangsn, dat dc regeeringen der Vereenigdc Staten van Amerika, Frankrijk, Engeland en Italië besloten hebben, hot embargo op •te heffen op den uitvoer naar Nederland van de volgende artikelen: 1. Een aantal geneesmiddelen; 2. mes- seïimakeresartikelen; 3. imitatie-hoeden- leer, als zoodanig opgemaakt;4. luxel postpapier; 5. tabakspijpen; 6. zijde en zijden sloffen, behalve: a. gaas voor hof builen van meel, b. aziatïsche of soort gelijke zijde, waar deze ook vervaardigd is; c. ruwe zijde en zijde-afval; 7. lafel zout 'cn 8. ivoren biljartballen. De nood in de mijn streef. „Het Eerste-Kamerlid Henri Polak heeft een bezoek aan de Staatsmijnen gebracht en als resultaat daarvan aan den minister van Landbouw het Vól gend telegram gericht- „Excellentie vergeve sloornis zijner va- cantie. Bezocht gisteren staatsmijnen. Arbeiders hoogst ontevreden wegens on voldoend rantsoen, dat dikwijls niet eens beschikbaar is'. Ingenieurs achten ontevredenheid gerechtvaardigd en ver klaren dat door gebrek aan levensmid delen productie merkbaar afneemt. Ern stige moeilijkheden, met arbeiders zijn te wachten. In hun belang en in dat der kolenproduclie veroorloof ik mij aan te dringen op regelmatig beschikbaar- slcllen van levensmiddelen in voldoen de hoeveelheden." Zijden stoffen. Men meldt aan de N. R. CL, dat de invoer van Zwitsersclie zijden sloffen, welke in Juli zeer belangrijk was, op nieuw is stopgezet. De hervatting' hier van schijnt te wachten op een nieuwe Duitsch-Zwitsersche overeenkomst. Tewerkstcllinlling van geïn terneerden en krijgsge vangenen. Blijkens het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek waren op 1 Juli j.l. van de 31.487 geïnterneerden: (29.826 Belgen, 147S Engelschen en 183 Duitschers) er in totaal 14.087 tewerk ge steld in nijverheid, handel en land- en tuinbouw. Hiervan waren 11,087 onder militaire bewaking gehuisvest (z.g. groe pen en depots). Van deze laatsten werk- ten 7914 in dc nijverheid, 2811 in den' hij ondanks alles nog steeds het schoonste yond dat hij ooit had gezien. „Welke duïvelsche streek bracht er haar toe mij1 dat te zenden1?" riep hij ver achtelijk uit, terwijl hij het portretje weer in de watten wikkelde en in het doosje legde. „Veronderstelt zij De draad van zijn gedachte brak plotseling af met een ruk; een oogenblik gingen zij terug naar een ander oogenblik van het verleden, den avond toen hij al de cn- deaux van Hilda aan hem had ingepakt om teruggezonden te Worden en daar onder was het miniatuurtje. Arme dwaas die hij was! Zijn handen hadden gebeefd toen hij1 al die dingen, welke hij "als schatten beschouwd liad, bij elkaar had gd <ïu de vöornaamste schat van alles was het lieve portretje van het ge zicht. Er afscheid van te nemen, was ge weest afstand doen van zijn onschatbare bezittingen; het was het uitwendig en zichtbare teeken van het uitrukken van alles waaraan hij1 gehecht was en dat ten gevolge van Hilda's trouwbreuk. Nu wek te het aanschouwen van het portretje land- en tuinbouw en slechts 148 id den handel (voor een 214-tal kon dezd specificatie niet worden opgegeven). Tel Heerlen zijn 2558 geïnterneerden werk zaam. Behalve bovenbedoelde lewerkge- stelden hebben nog vele andere geïn terneerden allerlei bezigheid gevonden', hetzij buiten de kampementen (bij lega ties en aanverwante bureaux, Belgische) scholen, societies of friends, enz hetzij in de kampementen zelf (lessen of cur- sussen, kampwerkzaamheden, huisvlijt, enz.). 1 Van 8764 hier te lande vertoevende krijgsgevangenen (5726 Engelschen en 3038 Duitschers) waren op 1 Juli j.l. 45 werkzaam in de nijverheid, 11 in den handel en 19 in den landbouw, in totaal dus 75. Uitwisseling van krijgsgevan gene n. 1 In tegenspraak mei andere persberich ten geeft Wolft uit Berlijn do volgende! lueedeeling over den stand van zaken? ten opzichte van de uitwisseling der krijgs gevangenen De sedert beging 1918 krachtens vroe ger o overeenkomsten tusschen 'Duitsch land en Engeland plaats hebbende trans port eering van zieken en gewoede krijgs gevangenen en de krachtenis de Duitsch- EngClsche overeenkomst van Juli 1917 begonnen en nog niet beëindigde trans Piorteeriug van die krijgsgevangenen, die «wegens gezondheidsredenen of omdat ze langer aan 18 maanden gevangen zaten, in Nederland zouden worden 'geïnjter- neerd, werden dloor den betreur e nswaar'- digen ondergang van het hospitaalschip iConiogiu Regentes, in begin Juni onder broken. Nadat nu de betrokken Nedei'- l,andsche reederijen zich tot hervatting van de tijdelijk gestaakte transporten be reid verklaarden, betreft de door dpi Nederlandsche pers gemelde hervalling Van de vaarten der hospitaal schepen tus schen Nederland en Engeland vooreerst alleen de voortzetting van de uitwisse lingstransporten krachtens de genoemde vroegere overeenkomsten. Ook een ander Nederlandsch persbe richt, volgens hetwelk Duitsche zou heb ben geweigerd aan de bovengenoemde transportschepen vrijgeleide toe te staan, is in dezen vorm onjuist. Om technische redenen was er slechts een korte vertra ging in de uitreiking van vrijgeleide-docu menten. Met de uitwisseling van inferneerings- Iransporten, krachtens de nieuwe itf Juli 1918 tusschen Duitsche en Engelsche ver- teghnwoordiegrs in Den Haag gesloten overeenkomst, kan gelijk reeds meer malen is gezegd, eerst dan worilen begon 1 ïien, als de overeenkomst door de weder- zijdsche regeeringen is goedgekeurd. Offi cieel werd medegedeeld, dat dje Duit- ische regeering de goedkeuring van deze overeenkomst hiervan afhankelijk stelt, dat met medewerking van de Engelsche regeering waarborgen worden gegeven ,voor nu en voor de Toekomst, dat de; in China wonende Duitschers, die men voornemens is naar Australië over t« brengen, üoch zullen worden gedepor teerd, noch geïnterneerd. DISTRIBUTIE EN PRODUCTHE. Suiker. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: De noodzakelijkheid is niet buiten ge sloten, dat zich eenige stoornis voordoet in de voorziening met suiker met na me in het Zuidelijk deel des lands. De oorzaak daarvan is gelegen in de staking der veemarbeiders Rotterdam. Immers de voorraden der fabrieken die voor levering naar het Zui den in dhn merking komen liggen of ge heel of voor het grootste deel in de pakhuizen van het Blauwhoedenveem te Rotterdam. De overige fabrieken te belasten ook met dc levering naar de Zuidelijke provincies stuit op ernstige bezwaren, tendeele wegens den «roe- zeer gemengde gevoelens bij bem op, zoo ^onderling vermengd, dat hij zich zelf niet in staat achtte ze te onwarren. Het eene oogenblik werd hij meegesleept door een golf van emotie, die het verleden met verbijsterende levendigheid terug voerde; het volgende scheen zijn hart al leen vervuld met smadelijke verachting voor de vrouw, die had bewezen zijn vertrouwen onwaardig te zijn. Waarom had zij hem het portretje nu gebonden nu, op een oogenblik, dat het verleden reeds zoo lang tot het ver leden behoorde, nu zij de vrouw was van een anderen man, nu zijn pad en het bare geheel waren ui teen gcloopen en zoo als hij meende voor altijd. Zij veronder stelde toch zeker niet weder keerden zijn gedachten terug naar het punt waar zij van waren afgeweken zij veronder stelde toch zeker niet de draden weer te kunnen opnemen, die zij zoo mefldoo- genloos had afgebroken? Zij veronder stelde toch niet, na alles wat er gebeurd was, dat hij" een aanbod van vriendschap van haar zou willen aannemen f ten afstand tusschen leverancier en ont vanger, ten deele wegens de .sterke af neming der voorraden dier Tabrieken in verband met het vergevorderde sui kerjaar en de afdoening der overige bestellingen. Karn ver bod. Aan de Boterproducenten in de Provincie Zeeland. Dc vetvoorziening van het Nederland sche volk ziet er treurig uit; daarom is het een eisch van besliste billijkheid en noodzakelijkheid, dat door producenten geen boter buiten de Rijksdistributie om wordt «afgeleverd. Dit geschiedt thans op vrij groote schaal. Het gevolg hiervan is, dat de geheele vetvoorziening in de war dreigt te looped. De Minister heeft met het oog hierop een karn verbod uitgevaardigd. Onthef fing van dit karnverbod moet men in de Provincie Zeeland aanvragen bij het Rijksboterinzamelingskantoor Wagenaar- straat E 113 te Middelburg. Men vraagt hiertoe een formulier B aan bij gemeld kantoor, dit formulier moet vóór 19 Augustus 1918 ingevuld en' geteekend worden teruggezonden. Het formulier bevat tevens de voorwaarden, waaraan men zich onderwerpt. Degenen, die vóór 19 Augustus geen ontheffing aan vragen, mogen geen boter meer bereiden. Zij, die wel ontheffing van het karnver bod aanvragen, mogen voorloopig, zoo lang ze geen ander bericht ontvangen, doorgaan met karnen. Ze moeten echter al hun boter, behalve de hoeveelheid, die hun toegewezen wordt, inleveren bij de van rijkswege aangestelde opkoopers. Uitdrukkelijk waarschuwt ondergetec- kende de boterproducenten. dat geconsta teerde overtredingen onverbiddelijk ge straft zullen worden; deskundige contro leurs in voldoend aantal worden met het toezicht belast. Een strenge straf is door den Minister vastgesteld op de overtreding der voorschriften. Deze straf is, dat bij melkinrichtingen en fabrieken de melk in beslag wordt genomen, zoodat het bedrijf gesloten wordt; 'de straf voor Landbou wers is, dat 'hun vee zal worefcn opge vorderd. De Directeur voor het Rijks boterinzamelingskantoor "vo9r Zeeland. A. »E SMIDT. N. B. Iedere boter producent mag hè- halve dat gene wat hem volgens de ge wone distributie is toegewezen, dat is dus thans 250 gram per lid van het gezin in 10 dagen, een halve K.G. per week van zijn boter houden. De kolenschaarschte. Men schrijft aan het Utr. Dagblad: Zooals bekend, zal er wederom voor den duur van eenige maanden een flinke hoeveelhëid steenkolen uit Duitschland naar Holland ingevoerd worden en wij willen maar hopen, dat de verdere onder handelingen tusschen de Duitsche en Ne derlandsche onderhandelaars er toe zul len leiden, dal deze overeenkomst min stens tot aan het einde van het jaar gel dig zal zijn. In welke moeilijke positie Nederland reeds gekomen was door het stopzetten van den invoer van steenkolen uit Duitschland gedurende ongeveer vier maanden, moge o. a. uit het volgende blijken 1. Aan de gasfabrieken kon voor le vering in Augustus en September geen grootere hoeveelheid worden toegewezen dan deze in de vorige maand ontvangen hadden, nl. ongeveer 65 <y0 van het nor male verbruik, en terwijl dezen tak van industrie voorheen uitsluitend gaskolen ter beschikking konden worden gesteld kon voor de levering in Juli slechts toe gewezen worden: 65 °/o Limburgsclie vet- kolen, 7Vs °/o' mager- en 271/2 °/o bruin kolen, en voor de maanden Augustus en September eenzelfde mélange. Deze mélange had ten gevolge, dat de kalori- Hij lachte luid, een korle, harde lach; en met een onstuimige beweging, niet in overeenstemming met de bedaardheid vol zelfbedwang, die hij zich zelf gewoonlijk noodzaakte in practijk te brengen, nam hij het doosje op, wikkelde het in blaadje postpapier en adresseerde het met zijn duidelijke, flinke hand aan me vrouw Redburn. „Als zij deukt dat ze mij nog beschou wen kan als een pees op haar boog, dan zal ze haar vergissing inzien", dachl hij. „Ik heb geen plan aan 't lijntje ger- Iiouden te wprden door een getrouwde vrouw! Ce n'est pas raon metier!" En lachende stak hij' het pakje weer in zijn zak en ging er regelrecht mee naar het postkantoor, waar het aangeteelcend en verzonden werd aan de afzendster zon der een enkel woord van verklaring of verontschuldiging. „Ik hoop dat haar man het bij' toeval onder de oogen krijgt en vraagt wat het is", dacht Harding verder, „ofschoon zc hem natuurlijk wat op de mouw zal spel den en laten gelooven wat zij verkiest!" sche waarde van hel gas sterk achteruit ging en wel van ruim 5000 tot hoogstens 36Ó0 warmte-eenlieden, waardoor het zich laai' verklaren, waarom men in tegenstel ling met vroeger enorm veel 'gas meer ver bruikt, en het thans duidelijk is, dat men plotseling van den aanvoer van gas afge sneden wordt, ofschoon men al hel moge lijke had gedaan, om zoo weinig mogelijk gas te gebruiken. 2. Aan de overige industrie kon slechts een derde van de benoodigde hoe veelheid brandstof worden toegewezen 3. De lclein-industrie was gedwongen (het bedrijf öf geheel stop le zeiten, öC ten koste van enorm veel geld met moeite het bedrijf en dan nog sfcbchts voor een gedeelde, gaande 1e houden. 4. Voor huishoudelijk gebruik kon bijna niels ter beschikking worden ge steld, hetgeen o. a. moge blijken uit het feit, dat grootere steden, die gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus een maandelijksche toewijzing van de Rijks- kolendistributie hadden van 4000, 5000 en 6000 ton, gedurende de maanden Juni en Juli slechts eenige wagons ontvingen, ofschoon deze maandelijksche toewijzing in den regel geschiedt op den 20en der maand, voorafgaande aan de leverings- maand. Door het gedwongen gebruik van ma ger-, vooral echter van bruinkolen, is de gascokes-produclie noemenswaardach- teruit gegaan en zal deze brandstof in den aanstaanden winter zonder twijfel in be langrijk geringere hoeveelheid ter be schikking kunnen worden gesteld dan vóór 1 April van dit jaar liet geval was. Aangezien de in Limburg gedolven bruinkolen een gemiddeld walergelialle van minstens 50 0/0 bezitten en geschikte installaties om deze op economische wijze te briquelleercn niet voorhanden zijn, komt deze brandstof als huisbrand zoo goed «als niet in aanmerking en haar kwa liteit is van dien aard, dat ook de indus trie slechts met opoffering van groote kosten cn moeite haai- gebruiken moet. Door dc vele stakineren die in het veen-' en schippersbedrijf hebben plaats gehad, is de productie en het vervoer van turf zoodanig achteruitgegaan en zijn de prij zen van dit artikel zoodanig gestegen, dat vrijwel ieder huisgezin er legen op ziet, dit artikel als brandstof aan te schaf fen. Hoe het met het artikel hout gesteld is. weet ieder, die gedwongien iS, het te ge bruiken; het is nl. schaarsch en nog steeds stijgende in prijs. Frambozen. De Pharmaceutische Crisis-commissie bericht dat zij, zoodra zij vernomen had, dat de eerste 600.000 K.G. frambozen, die dit jaar geveild zouden worden, op last van de regeering bestemd waren voor de jamfabricage en er dus geen vruchten zouden vrij komen voor de bereiding van frambozensap, zich gewend heeft lot den minister van landbouw met het ver zoek, in de eerste plaats de hoeveelheid die door apothekers en fabrikanten van pharmaceutische producten was aange vraagd, beschikbaar te houden. Het feit, dat frambozensap in Lal van geneesmiddelen gebruikt wordt en dat de Nederlandsche Pharmacopea de frambo- zensiroop als verplicht geneesmiddel op nam, is hierbij in herinnering gebracht. om op de noodzakelijkheid te wijzen, dat vóór jamfabricage de geneesmiddelen voorziening behoorde in acht te worden genomen. In verband daarmede is een verzoek gericht tot alle aangesloten apothekers der Crisis-commissie, om een opgave te verstrekken van de hoeveelheid frambo zen, die zij verwerken, teneinde die op gave aan den minister over te leggen. Uit de antwoorden is thans gebleken, dat voor de apotheek 12 5 13 duizend kilogram noodig is. Toen zijn gedachten in die richting voortgingen, kwam er een zeer harde trek om zijn mond en de dorpelingen, die hem tegenkwamen, toen hij van het postkan toor kwam, vroegen zich af waarom de dokter toch zoo streng keek. Aan arme menschen, die zijn patiënten waren, ver toonde hij zelden or nooit zijn strenge zijde. Hun leven vol moeite en geduld boezemde hem diep medelijden in; hij' dacht veel en lang na over plannen om hun lot te verzachten en wat vreugde en vrijheid le brengen in een leven dat zoo arm was aan beide. Hij had zich zeil in de voorste gelederen geplaatst van hen die strijden voor de betere toestan den voor het volk dat nog voor een gToof deel in duisternis rondwandelt en zoo als hij zelf gewoon was te zeggen, zijn naam werd verfoeid door sommige land jonkers en grondbezitters, die steeds door iiem werden lastig gevallen ter zake van ongezonde woningen en het algemeen wel zijn der boerenarbeiders; en dat vervulde licra door en door. (Jfmvét v»Bvo/gd.)

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1