IllIMIKLHI itliSCIIK COURANT. Donderdag 1 Augustus 1918. no* Jaargaii- BIKIIIIUM. FEÜIILETI*. Bit Stai m Prevlseie Mo 179. Abonn pr]}t per kwartaal Mid delburg eü bij de agenten ia of. Gom f 1 55. per piost f 1.75. Advertenties 20 cent per régel, «Uj r. bonne ment veel tager. Foirüiebarichton en dankbetuigfn^eu »ao 1 - 7 regelt 1 1.50. Boveartaasds adverteatieprijze® worde* net 20 Vc toMlag verhoogd. REORGANISATIE KAMERS VAN KOOPHANDEL. Naar het blad verneemt is het wetsont werp tot reorganisatie ïn de kamers van koophandel, alsook de toelichting daarop nagenoeg gereed, zoodat de commissie spoedig rapport zal kunnen uitbrengen. DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE. S uiker voor z uiglielimjgen. Het Bureau voor Mededeel ingén inzake de Voedselvoorziening imeldt: Ten. .onrechte wordt geklaagd dat bij de rantsoeneering van suiker niet gezorgd eou zijn voor de kinderen beneden het jaar. De distributie toeh loopt over de. gelnéentebesturen, die de beschikking kun nen krijgen over een hoeveelheid ovér- eenkfO'mende met Vi K.G. per hoofd der bevolking. De gemeentebesturen kunnen dus ook suiker verkrjjjgj- baar stellen voor de zuigelin gen. b.v. door verstrekking van een kin- derkaart, zooals in de verschillende gè- fcneenten reeds wordt uitgereikt voor an dere artikelen ten behoeve van zeer jon ge kinderen. (Deze nadere toelichting zal voor de ineeste gemeentelijke Distributie-bedrij ven een verrassing zijn. In de dezer dagen door ons gepubliceerde ministeri- eele regeling toch is alleen sprake van distributie op de door de gémeente uit te geven bons. En daar volgens een vroe gere beschikking van den Minister die gemeentelijke bons als regel slechts gel den voor de ingezetenen boven een jaar, werd daaruit hi er ter stede en naar wij hoorden ook elders, geconcludeerd dat die suiker niet mocht worden beschikbaar gesteld voor kinderen beneden een. jaar. Immers als ditmaal een uitzondering op dien regel werd gemaakt dan zou, daar van wel in de regeling melding zijn ge maakt, wat niet geschiedde. We kunnen hierbij echter mededee- lea, dat het Distributiebedrijf te Mid delburg reeds eenige dagen geleden over deze onduidelijkheid nadere ophel dering in Den Haag heeft gevraagd, doch daarop heden nog geen antwoord had ontvangen. De boven vermelde, niet- offirieele mee deeling was voor het Dis tributiebedrijf een nieuwtje. Red.) De ste en-kiolen uitDuitsch- land. Officieel wordt thans het volgende me degedeeld: Aangezien liet in afwachting van het optreden eener nieuwe regeering niet mogelijk bleek te zijn, de onderhandelin gen, welke met Duitschland gaande wa ren over het afsluiten van een algemeene economische regeling tot een einde te brengen, zijn besprekingen gehouden om tol een voorloopige schikking te lcomen, Welke den toevoer van Duitsclie steen kool verzekert. -Een zoodanige schikking is1 op 31 Juli j.l. door de wederzijdsche gevolmachtigden géteekeïid. Do séhikking houdt iln, dat Duitschland van 1 Augustus af voor een periode van vijf maanden 120.000 ton steenkool per maand zal leveren. De prijs dier kolen is bepaald op f 90 per ton, terwijl nog f 30 per ton crediet wordt gegeven. De schikking is van 15 October af met een termijn van 14 da gen opzegbaar. Van Duitsche zijde is bij de ondertee. kening van de schikking1 medegedeeld, dal werd aangenomen, <lat de onderhan delingen over een algemeene economi sche schikking zoo spoedig mogelijk na het optreden der nieuwe regeering' zou den worden hervat en voor 15 October tol een bevredigend einde zouden worden gebracht. Verder houdt de schikking nog' en kele bepalingen van teclinischen aard in nopens het transport, de qualiteit der steenkool enz. Dé landbouwcofflmissfes. De voorzitter der ZeeUwsclie landbouw- (naatschappij, jhr. J van Vredenhureh, schrijft in het Z. L. en Tibl. De landbouwcommissies zijn benoemd en naast haar een aantal districtscommis sarissen. Wat geharrewar heeft het wel gekost, jalousie is niet achterwege ge rieven, doch alles is op zijn pootjes te recht gekomen en in ruim honderd ge meenten zijn commissies, uit landbouwers met den burgemeester-voorzitter (indien hij deze betrekking aannam) aan het werk toflen. Dit werk is alras geen. sinecure geble ken, er is zeer veel te doen en girootje) toewijding, zal noodig zijn om den wagen in het rechte spoor te houden. Vee-inven tarisatie, hooi-distributie, scheurwet. xatie, gewassen te velde enz. enz., straks Willen we hopen, beoordeeling behoud van eigen tarwe. Het is een reuzentaak, die de georganiseerde landbouw op zich genomen heeft, een post van groot ver trouwen én de eenige weg om een dra- gelijken toestand in het leven te roepen.' We noemden het een reuzentaak, doch dan mag de vraag wel gesteld worden hoe is het mogelijk, dat de plattelands burgemeesters iets hebben kunnen af doen, waar zij vaak alleen stonden met onvoldoende hulp en daarbij hun eigen distributie-gemeentezaken nog hadden. Het mode geworden in sommige venij nige persorganen om altijd op de burge meester af te geven, doch als men thans een overzicht heeft wat aan de landbouw- colnmisnsie wordt opgedragen, wal vroe ger de burgemeester alleen moest dolen, dan springt de onbillijkheid van zulk een' critiek in het dog. Zeeland heeft geen goede reputatie te genover jde buitenwacht. Die reputatie zal er wel niet op verbeteren, waai' door een lid der Eerste Kamer op overdreven -j~- 3„-l~i c/-1- -'--'J Ti- i 1 - handelingen ter inzage gehad en naast sommige juiste opmerkingen trof het mij1, dat door een onzer eigen afgevaardigden Zeeland werd voorgesteld als een land van bedriegers. Dat in een provincie, waar broodgraan als regel behouden blijft, meer gesmok keld wordt dan in een ander gewest waar dit miet het géval is, spreekt toch van zelf, doch het trof mjj bij navraag1 dat wantoestanden, als door den geachten af gevaardigde bij name en plaats genoemd, biet ter kennis zijn gebracht van' den betrokken, regeeringsam btenaar. Dat vele toestanden als door den geachten afge vaardigde gehekeld," zijn, zooals voorge steld, ontken ik pertinent, ook dat de algemeene regeling er slechter op is ge worden. De verzuchting mag wel gestaald worden, dat onze afgevaardigden voor Eer ste en Tweede Kamer, als zij over land- fa ouwtoestanden in Zeeland spreken wil len, ééns voordien pi-aten met de Z. L. Af. B e ssensap. De maximumprijzen van bessensap in den. kleinhandel zijn als volgt vastgesteld: per heele flesch 55 cent, b. per halve' flesch 30 cent. Manufacturen. De minister van Landbouw heeft in een rondschrijven aan de burgemeesters medegedeeld, dat met ingang van 5 Augustus 1918 door hel Rijkskantoor voor Manufacturen nieuwe geleidebïljet- NEDERLAND EN DE OORLOG. Vlieger gedaald. Woensdagmiddag is op het strand bij Valkenisse met defecte machine ge land een Franscbe tweedekker, bemand met hvee Engelsche officieren, beiden ongeveer 20 jaar. De vliegers waren ter verkenning op- jestegen uit Frankrijk gisterenmiddag 1# uur. De machine wordt bewaakt; de vlie gers zijn door de kustwacht geïnterneerd. Hun namen 2ijn Pearse en Bugge. De „Hector". Het stoomschip „Hector" van de Kon. Ned Stoomboot-Af ij., dat hier te lande met graan verwacht wordt, ligt thans ge laden in Amerika, doch is nog niet ge reed met bunkeren. Afen hoopt, dat het schip spoedig de reis 2al kunnen aanvaarden. DE GOUDEN SLEUTEL naar SM Bngttecfc doop E. G. HOBBRDGl 48). „Ik geloof, dat u een massa nonsens vertelt", antwoordde Hilary, terwijl haar stem zonderling trilde en zij liep de ka mer door naar de verhoogde zitplaats, die gereed stond voor haar om te pen seeren„Dit is de laatste keer, dat ik zal kunnen zitten, is 't niet," voegde zij ér bij met een poging tot levendigheid, het bepaalde doel om van onderwerp' van* gesprek te veranderen. „Morgén moet ik naar Grantley". „En u neemt den zonneschijn mee, zei Tony fluisterend, toen juffrouw Dun bar binneu kwam. „Tony, er is een boodschap van me vrouw Redburn, zij verlangt dat je dade lijk Op het Klooster komt; morgen kan ze onmogelijk poseeren en ze vraagt of je nu vanmorgen kunt komen. Vanmiddag moet ze met de auto naar de stad. Wel Hilary, lieve kind, wat heb je een kleur je voelt je toch niet koortsachtig of zoo?" „O' neen in 't minst niet." Hilary lachte en bloosde nog meer. „Ik - heb het nog al warm. Dus, dan hoef ik mijn haar niet los te doen, wel?" Zij zag even naar Tony en sloeg de oogen dadelijk weer neer. „Er zal geen tijd zijn om te schilderen als u dadelijk naar mevrouw Redburn gaat." „Ik had lust een massa dingen le zeg gen, die niet voor damesooren geschikt zijn", antwoordde Tony, knorrig-glim}- lachend. „Ik heb geen lust naar het Klooster te gaan. Ik heb in het minst geen plezier mevrouw Redburn's por tret te maken. Ik 'geef de brui aan haar." „Maai- lieve Tony!" 'tWas juffrouw Dunbar die sprak. „Ja, tante Alice", herhaalde .hij, „ik geef er de brui aan. Weer een familiare uitdrukking, die ik u recommandeer all een geschikte en praclische manier om een particuliere opinie uit te drukken. Als ik een rijk en onafhankelijk schilder ten voor manufacturen zullen worden uitgegeven. Vanaf 15 Augustus dienen deze geleide- biljetten door belanghebbenden te wor den aangevraagd bij de Rijksadviesbu- reau's voor dén Aliddenstand. Het adres' van het bureau voor het Zuiden des lands is-. J. L. van der Harst, Middelburg. Lucifers. De volgénde kleinhandel-maximumprijs zen vpor lucifers zijn vastgesteld: Zweed - sche: 26 ets. per pak, inhoudende min stens 10 doosjes; 3 ets. per doosje in houdende minstens 55 stuks. Holland-, sche resp. 24 en 3 ets. Thee-surrogaat. Na herhaalde proeven is "het gelukt, braambladeren zoodanig te bewerken, dat daarvan een zeer goede thee getrokken lean worden. Bereids heeft een grooie handelsinstelling in ons land de exploita tie óp zich genomen, waardoor vermeden wordt, dat de prijs van hel surrogaat hooger wordt dan noodig is. In den loop van deze maand komt liet artikel in den handel. 'De „onthullingen" der „Is west ia". Ten aanzien van de bewering valn het Russische blad Iswestia, volgens welke de entente een zoogenaamd voorstel aan i zou hebben gedaan, waarbij de Ne- derlandscheJ«>logién jwerdeni ^aigéboden Werkzaam aandeel in den oorlog, is de Japansche legatie in Den Haag door hare Actie Ned. Anti Oorlog Raad. De te 's Gravenliage, Amsterdam en Rotterdam gehouden vergaderingen van den Ned. Anti Oorlog Raad "hebben een motie aangenomen, waarbij" de wensch wordt uitgesproken, dat de Nederland- sche regeering stappen moge doen tot bemiddeling in den oorlog. Uit Middelburg. Wij kregen gisteren van den secre taris van den Aliddelburgschen Bestuur- dersbond een ingezonden stuk, dal toen wegens den ghsloozen dag niet kon wor den opgenomen, en dat heden gé vaar loopt wegens plaatsgebrek te moeten worden aangehouden. En daar wij in middels een opheldering kregén van de zijde van den Chr. Bestuurdersbond, mee- neU we nu met een korte meedeel in g te moeten volstaan. In dat ingezonden stuk werd er op gewezen, dat de heer J. Onderdijk niet in de Levensmiddelen commissie is be noemd als bestuurslid van den M. B. B. waarvan hij als werkgever géén deel kan uitmaken. Er is echter in die com missie benoemd een bestuurslid van don Broederband, waarbij ook het grootste defel der leden van den Chr. B. B. zijn aangesloten. Inmiddels verzocht men ons echter van de zijde van den Chr. Bestuurdersbond mee te deelen dat er een misverstand blijkt te bestaan, daar er in hef adro.< aan den burgemeester hierop wordt ge wezen dat tot lid van. de Gemeentelijke Levensmiddelencommissie iemand is be noemd „van de levensmiddelencommis sie uit den Middelb. Bestuurdersbond". In hetberiebt daarover werd ten onrechte gesproken van „een lid van den Mid delb Best. Bond." Na deze toelichting meenen we de verdere gedaclitenwisselmg in ons blad te moeten sluiten. De Commissie voor de Centrale Keu ken alhier verzoekt ons de deelnemers 'er op te willen, wijzen, dat het voor den goeden gang van zaken volstrekt noodig is, dal zij hij de aanvragen tegelijkertijd hun bons inleveren. Velen schijnen uit on achtzaamheid, of uil welke reden dan iooK dal telkens te vergeten. Afaar voor de copimissie zou dat ten slotte het werk zeer beimoeilijken. - Naar aanleiding van het gisteren, ver- pielde iover de vergadering van de Ka- ttnter van Koophandel alhier, verzoekt de heer De Vos ons nader toe te lichten, dat hij bedoelde, dat de schippers in. het Noorden een actie op touw zetten om liggeld te laten betalen vanaf het oogéh- blik, dat zij zich bij den Bond aanmelden om voor varen in aanmerking te komen. Uit ons verslag zou op te maken zijn, dat deze maatregel reeds is ingevoerd, maar dit is niet juist. Gisterenavond werd in de Langeviele alhier de 12-jarige L. uit Wissingen, dieop een treeplank van de tram was) gaan zitten en toen hem dit door dén conducteur verboden werd, er afviel, door de tram overreden. Den jongen werd een pols afgereden en lievig bloedend werd de ongelukkige in het verpleeghuis biu- nengedragen. Gisterenavond was zijn toe stand ernstig. De arm is afgezet. Den conducteur treft géén schuld. Q Uit Vtlstingen. Bij den inspecteur der directe belas tingen enz. te Vli ssingen is ontvan gen onder letters V. P. f 28.10 en f 7.98, belasting over 1913—14 eii 1514—f5 eh inkomstenbelasting over 191516; onder letter L. f 167.85, wegens te weinig hen taalde bedrijfsbelasting over 1913—14 en 1914—15, inkomstenbelasting over 1915— 16 en. 1916—17 en verdedigingsbelasting II lover 1916—17. —9 Uit "Walcheren. Terwijl een bejaarde, doove vrouw te Souburg te bed lag, is Dinsdagmid dag een persoon, vermoedelijk een leur der, die de achterdeur niet op slot vond, naar binnen gégaan en heeft eenpge kope ren opschik uit de kamer medegenomen. Bij de politie werd aangifte van den dief stal gedaan. In de Dinsdag te Souburg gehou den raadsvergadering werd mededeeling gedaan van een Koninklijk besluit, waarbij de verordening tot heffing van schoolgeld werd goedgekeurd en ook van een Ko ninklijk besluit, houdende afwijzende fae- schilcking op het Verzoek der onderwijzers aan de openbare school om hunne salaris regeling te vernietigen. Omtrent een voorstel van B. en W. om de distributie van de door de provincie te leveren électricdteit zélf te bezorgén en het plaatselijk net op kosten der gemeente aan te leggen, werd besloten den heer Streefkerk, electrotechnisch ingénieur te Middelburg, uit te popdigen den raad in dje eerstvolgende vergadering te willen voor lichten. was zou ik geen notitie nemen van vrouw Redburn's boodschap en terug laten zeggen, dat mijn ochtend reeds geheel bepaald was. Daar het mij niet convenieert het geld van mijnheer Jo Redburn weg te werpen, zal ik wel moe ten gaan. Het zal zijn of ik een ijskegel schilder in plaats van een levende zonne straal", voegde hij er bij toen juffrouw Dunbar het atelier was uitgegaan en hij weer met Hilary alleen was." „Dan zult u mij vanmorgen niet meer noodig hebben", antwoordde het meisje, geen notitie nemende van zijn woorden, terwijl zij naar (de deur liep. „Ik zal met Babs gaan wandelen; in plaats van juf frouw Dunbar en mijn koffer gaan pak ken." „En ik zal u vanmiddag laten posee ren", riep Tony haar toe, terwijl zij ojil- snapte. „Ik hen bezig uw zonneschijn op mijn doek te vereeuwigen." Hilary liep hard weg, zonder antwoord te geven, maar zijn woorden weerklonken in haar hart, terwijl zij' met baby Babs Wandelde, terwijl zij haar kleeren in een koffer pakte in de kamer, die de Op een verzoek der onderwijzers aan de bijzondere scholen tot toekenning Van een gratificatie werd na breedvoerige dis cussie afwijzend beschikt. De voordracht voor liet college van zetters werd als volgt opgemaakt S. de Pagter, W. N. Jobse, A. Arendse en A. de Visser. De rekening over 1917 werd den raad overgelegd. De ontvangsten b^droégen f 44323,89 en de uitgaven f 43707.47. Bij de rondvraag verzocht de heer Job- se den burgemeester do uren te willen békend maken, waarop hij voor de in gezetenen ter secretarie te spreken is. De voorzitter zeide toe dit te zullen doen. Door den heer Arendse werd gewezen op de noodzakelijkheid van meer politie toezicht in het vpld en door den heer Pieterse op het onbetamelijke, dat de militairen de begraafplaats ids bergplaats van stroo gebruiken. De heer Wisse bepleitte de wenschfir lijkheid van het besinderen van den Mo lenweg, waartoe 100 lmb. M. kolensintels werden beschikbaar gesteld. De heer Holtlmijzen zou gaarne ver nemen, of de geruchten waarheid bévat- ten, dat verschillende dingen in het gé- meentehuis werden ontvreemd. Ook de heer Jobse drong op inlichtin gen aan; boler-, kaas- en broodkaarten en de vulpen In de secretarie schijnen ver dwenen te zijn. De voorzitter zeide, dat de geruchten niet jgéheel onwaar zjjn, doch achtte het niet gewenscht ui openbare vergadering daar verder op in te gaan. O Uit Zuid-Bevelaod In de Maandag le Wol f aar t s d ijk gehouden vergadering van den gemeente raad was de heer C. van Nieuwenhuize (gfwezig met kennisgeving. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van den telegrambesteller C. Na- gelkerke om verhooging van loon. Wegéns te laat inkomen werd dit tot de volgen de' vergadering aangehouden. De gemeenterekening over 1917 werd den raad aangeboden in ontvang op r 30:220.77" en in uitgaar op f27 279.075. De rekening van het burgerl. arm best. op f 8923,87 in ontvangsten en f 7445,97 in uitgaaf. Tot het nazien der rekeningen werden benoemd de heeren C. Zujjdveg, C. van Nieuwenhuize en C. A. J. Noteboom'. g.v.Dtjv.l^ineetlleheffrooljn'C voor 1918 wérd' al zoo gebracht op f 20.000- Ingekomen was een -verzoek van het onderwijzerspersoneel tot uitbetaling der wedde verhoogingen krachtens de wet van 23 Februari 1918. Wegens de verhoogin- 5én hunner jaarwedden, welke verleden jaar is geschied, werd op voorstel van. B. en. W. besloten, hierop niet in te gaan, doch hun te melden, dat z^j zich hiervoor bij liet Rijk hebbe-n te vervoegen. Alsnu werd een breedvoerige bespre king gehouden over de electnciteitsvoor ziening. Daar het bleek, dat de ingewon nen informatiën niet voldoende waren, werd met algemeenne stemmen besloten, den heer Streefkerk, te verzoeken, een plan met begrooting op te maken, en dit zoo spoedig mogelijk in te zenden. Binnen eenige dagen zullen de ingezetenen der gemeente worden ojigeroépen om te zien., wie er wenscht aan" te sluiten. Alsnu werd overgegaan om in een ge heime zitting het kohier van den hoofde- 1 ijken omslag vast te stellen. Na herope ning der vergadering werden de heeren P. Koeman, J Lindenbérgh en C. Zuijd- weg benoemd tot de commissie van re clame, waarna de vergadering werd ge sloten. Door de surve.iileerende soldaat-com miezen le K r u i n i n g e n is Dinsdagmid dag aan den Wester Scheldedijk aange- nouoen een Suitsch deserteur, die .gis ter onder militair toezicht naar Bergen op Zoom is doorgezonden. laatste dagen haar zoo dierbaar was ge worden en waar zij 'zich zoo thuis voelde. ,.U brengt den zonneschijn mede „Het zal wezen of ik een ijskegel schil der, nadat ik levenden zonneschijn ge schilderd heb"; „ik zal uw zonneschijn op mijn doek vereeuwigen!" Beurtelings weerklonk iedere volzin dien hij gesproken had door Hilary's hart en deed het zingen van vreugde, niet alleen om de woorden zelf, lioe heerlijk ze haar ook toeschenen, maar om den nieuwen en teederen klank in Tony's slem, die zelfs als ze heel alleen was, haar polsen deed kloppen en haar wangen blozen en die een nieuwen, zuch ten glans tevoorschijn riep in haar oogën HOOFDSTUK XV. Het pakje. „Wat heb je aan je zelf gedaan? Je ziel et- anders uit. Ik weet niet precies wat er aan je veranderd is", besloot Austice, haar handen op Hilary's schou ders leggende en haar diep in de oogen kijkende. „Ben je veel jonger of veel ouder geworden, sinds ik je te Torpslev heb achtergelaten „Ik weet het niet," zei Hilary lachend. „Zeker" ben ik een paar weken ouder, maar „Maar geen maren,' viel Austice haar vroolijk in de rede. „He zal je niet lastig vallen en in den grond graven om te zien hoe je -wortels groeien. Ze. schieten heel aardig op. Vindt je mij niet een spook dat ik je vraag mij gézelschap te lcomen houden? Maar ik was op het punt in den put weg te zinken en ik voelde dal ik daar niet tegen opgewassen wasAlijn broer komt in 't geheel niet voor den dag. Hij is bepaald tegenwoor dig echt somber en hij heeft zich op gesloten in /lijn eigen kamers in den westelijken vleugel. Ik gé een keer of twee, drie per dag naar hem toe, maar hij komt niet uit zijn geslotenheid los, zooals ik het noem. En toch heeft hij graag' dat ik in huis ben. En het huis is zoo groot voor één kleine vrouw' Ik wil nie! iets doen dat Luke onaangenaam vindt, maar ik moet je bekennen dat ik soms hunkeren lean naar mijn eigen pret tige bovenwoning'." (wwsjt vuttotfd.)

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1