laai- 'Buitenland iWWiiTm. von de gemeente, waar bovenbedoelde melkproducten zijn opgeslagen en dient te geschieden naai- den toestand op 19 Juli 1918, des middags te 12 uur, onder vermelding van hoeweelheid, verpakking en ligplaats; indien de goederen in vee- men zijn opgeslagen, onder vermelding van kaveling of ceelnummer. IV. Vestigt er de. aandacht op,'dat zij, die nalaten opgave te doen zooals bij sub 1 Wordt gevortlerd, kunnen worden gestraft m'ét hechtenis van ten "hoogste 3 maanden, of geldboete van ten hoogste f 3000 en dat zij, die opzettelijk eene pnjuiste opgave doen, kunnen worden gesüïifl met een gevangenisstraf van ten ■hoogste 0 maanden, of geldboete van ten hoogste f 0000 en dal goederen mei betrekking tot welke dit feit wordt ge pleegd, voorzoover zij den schuldige toe- behooren, met hunne verpakking kunne worden verbeurdverklaard. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. VERVOERVERBOD HOOI. De Burgemeester van Middelburg'maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Haudel, Gezien zijne be schikking No. 12094 Afdeeling Crisisza ken, bureau Landbouw, in de Neder- landsche Staatscourant van 29 Mei 1918, No. 326, Staatsblad No. 344; heeft goed gevonden le bepalen to. dat met ingang van den datuoi, waarop deze beschikking in werking' treedt, wordt ingetrokken het sub IV bepaalde van de beschikking no. 12094; 2o. dat overeenkomstig Üe wet van 3 Juni 1918 (Staatsblad no. 344) net ver voer van ho,oi is verboden. Dit verbod is niet van toepassing: a op het vervoer van hooi, van lan derijen, die niet jaarlijks worden ge pacht, voor zoover dit vervoer geschiedt langs den kortsten weg van het land naar de opslagplaats van den verbouwer; b. op het vervoer van hooi voorzien van een vervoerbewijs, afgegeven door een Provinciaal Hooibureau; 3. dat dit verbod in werking treedt pp beden. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. VERVOER VAN EIEREN. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat de Minister van L., N. en H. heeft goedgevonden, vast te stellen de navolgende regeling voor bet verleeoen van ontheffing van het verbod tot ver- 'voer van kippen- en eendeneieren. Artikel I. Aanvragen om ontheffing1 van het verbod tol vervoer van kippen en eendeneieren zullen zijn te richten tof de Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereeuiging en de Pluimveevereeni- ging, Kanaalstraat 8 te 's-Gravenliage (na te noemen R. C. T.). Artikel II. Aan een beperkt aantal door de R. "C. T. aangewezen vereeni- gingeb op het gebied van dep eierhandel en grossiers in eieren kunnen vervocr- bewijzen worden uitgereikt: a. voor ver voer van eieren naar de opslagplaatsen dier vereenigingen en grossiers (vervofir- bewijzen A) indien door die vcreenigin- gen of grossiers voldoende waarborgen zijn gesteld, dat zij van die vervoerbewij- zen een juist gebruik zullen maken, een en ander ter beoordeeling van de R. C. iT.b voor vervoer van eieren van de opslagplaatsen, sub a genopmd, naar door de R. C. CP. aan te wijzen gemeenten (vervoerbewijzcn B). fn bijzondere gevallen kan de R. C. 'f. ook aan andere vereenigingen en hande laren vervoerbewijzcn verstrekken, zulks ter beoordeeling van die Rijkscommissie. Artikel III. De vereenigingen en han delaren bedoeld in artikel II, zullen bij hun eerste aanvraag om ontheffing' moe ten overleggen een door hen geleekcnde verklaring, waarbij zij zich verbinden alle bij hen meL vervoerbewijzen aange voerde eieren, verminderd met ten hoog ste 15 pet. van die hoeveelheid wegens uitval, te leveren, op de in artikel IV genoemde voorwaarden, aan de door de R. C. T. aan te wijzen gemeente(n) tegön ten hoogste den vastgestcldeu maximum tusschenhandelprijs, welke prijs ouder geen voorwaarde mag worden verhoogd, noch voor verpakking, noch voor thuis bezorgen, noch voor vracht, noch voor eenige andere door den verkooper tie verrichten werkzaamheid. Tegelijk met de opgaaf der R. C. T. aan welke gemeenten de eieren moeten worden afgeleverd, zendt de R. C. de hiervoor benoodigde vervoerbewijzen. Artikel IV. De verzending der volgens aanwijzing van Ide R. C. T. voornoemd aam de gemeenten te leveren eieren moet geschieden franco station van afzending en gedekt zijn dopr bet door de R. C. T. aan den aanvrager uitgereikt vervoer bewijs. Het risico der zending wordt door den kopper (hel ontvangende gemeentebe stuur) gedragen. Alleen indien schade aan e'en ontvangen zending veroorzaak! is door onvoldoende verpakking of min derwaardige qualiteit der, eieren, komt deze ten laste van den afzender, mits hel ontvangende gemeentebestuur binnen 2 maal 24 uur na ontvangst der eieren van die schade telegrafisch heeft keli ms gegeven aan de R. C. T. Alsdan zul len door de R. 'C. T. twee deskundigen worden aangewezen, die vaslstellen de grootte der scliade en wie daarvoor aan sprakelijk moei worden gesteld. Artikel V. De eieren worden door den leverancier berekend tegen ten hoog ste den maximum-tussclienliandelprijs, De emballage moet binnen 14 franco en in goeden staat, d. w. z. ook voorzien van het volledige verpakkings materiaal, worden teruggezonden. Als waarborg voor de richtige terug zending van de emballage wordt door den leverancier op rekening gesteld en door de ontvangende gemeente voorlpo- pig voldaan io. vpor langê kisten voor 1200 eieren ten hoogste f 3 per kist 2o. voor kisten met cartonnage-ver- pakking (voor 500 a 600 eieren) ten hoogste f 5 per kist. Do leverancier is verplicht deze op rekenmg gestelde bedragen na terugont vangst der zich in goeden staat bevin dende emballage franco terug te. zenden De betaling van eieren en emballage moet uiterlijk binnen 3 dagen na ont vangst der eieren door, het ontvangende gemeentebestuur aan den leverancier franco zonder eenige korting plaats heb ben. Artikel VI. Zij, aan wie vervoerbewij zen A worden uitgereikt, hebben er voor zorg te dragen lo dat door den afzender der eieren op denzelfden dag, waarop het vervoer een aanvang neemt, de aan het vervoer bewijs bevestigde strook, behoorlijk in gevuld en franco per post, wordt opge zonden aan de R C. T. voornoemd; 2o dat alle aan hen op de vervoer bewijzen toegezonden hoeveelheden cie ren onmiddellijk bij aankomst worden ingeschreven' in een daarvopr bestemd register, 3o. dat de vervoerbewijzen, welke de ze zendingen hebben begeleid, na aftee- ning dopr den ontvanger, den dag van ontvangst der eieren franco per post aan de R. C. T. worden doorgezonden. De gemeentebesturen, welke eieren door bemiddeling der R. C, T. ontvan gen, moeien de vervoerbewijzen B, welke deze zendingen begeleiden, onmiddellijk na ontvangst der zending opsturen aan het bureau der R. C. T. te 's-Gravenhage. Verstrekking van vervoerbewijzen zal niet meer plaals hebben aan den aan vrager, die nalatig is gebleven in de na koming der bovenstaande voor hem gel dende bepalingen. De aanvragen van de gemeentebestu ren om eieren zullen moeten worden m- diend bij het Rijks-Centraal Administra tiekantoor voor de Distributie van Le vensmiddelen. Artikel VII. De kosten van ieder uit gereikt vervoerbewijs A bedragen 25 cent. Deze kosten zijn bij vooruitbetaling door <jen aanvrager van het bewijs le voldoen, Vpor vervoerbewijzen B, dienende voor de verzending naar door de R. C. T. aan gewezen gemeentebesturen, worden geep losten in rekening gebracht. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK Ainblemy De Oorlog. De Toestand. Het verrassende tegenoffensief van de Fran^phen en Amerikanen, hedenochtend door ons per bulletin gemeld, heeft zijn groote beteekenis door de plaats waar hel werd ingezet. Daarom hebben w door een ruwe schelsleekeuing gietracht althans de wederzijdsclie positie aan te geven, met volledige erkenning van onnauwkeurigheid in onderdcelen. Wanneer men op dit kaartje een lijn trekt van Reims over Soissons naar den linkerbovenhoek van de zwarle lijn, dan heel'l men ongeveer het oude front voor het Voorjaarsoffensief der Duitschers1 Dit offensief heeft hen toen een groole deuk doen slaan, door de zwarte lijn aangegeven, met Chaieau-Thierrv als verste punt Zuidelijk. In hel begin van deze week hebben de Duitschers door een nieuw offensief getracht den rechter- of Oostelijken kant van den 'trechter te verwijden door aan vallen aan de Marae en op de schuine lijn van die nvier lot Reims, tevens ge baard gaande met aanvallen op de oude 'rontliju ten Dosten van Reims. Die aanvallen hebben niet het ge- wenschte resultaat gehad, Wel wisten iele Duitschers hun frontlijn langs de Marne uit le breiden van Dormans uit, de Marnc stroomopwaarts. Maar heel ver zijn ze daar niet gevorderd En hun pogingen stroomafwaarts aan de Marne, tusschen St. Aguan en Chateau-Thierry zijn mislukt, en waar ze even slaagden, door tegenaanvallen dor Amerikanen te niet gedaan. Voorts smoorden de aan vallen pp de schuine lijn in de talrijke bos'schen, en hielden de Franschen ten Oosten van Reims stand. En nu komen de Franschen en. Ameri lcanen plot eling met een aanval uit het (Westen, van de Aisne af tot nabij Cha teau-Thierry,. Maar toch in het bijzonder in hel Noorden, langs de Aisne maakten/ de Franschen groote vorderingen, zooi clfs dat zij gisteren langs die nvier reeds tot fblp |een mijl afstand van Soissonq geraakten. Bij deze stad stroomt het zijriviertje de Cnze in de Aisne; dat riviertje werd bereikt, en over een front van vijf mijl bezet. Halverwege tusschen Aisne en Marne, wordt de frontlijn doorkruist door hel; riviertje de Ourcq, op de schetskaart! nabii Noroy,. Daar zijn speciaal de Amerikanen, in den strijd gekomen. Ze hebben ei" ook een vrij groote vordering gemaakt, maar stuit ten toen op sterken tegenstand. •Ten Zuiden van de Ourcq rukten de Fontenoy Soissons Noroy Dorir Montvoisin St. Agnan fabriek f 30, zwarte bessen fabriek f 50, zwarle bessen buitenland f 50, frambozen buitenland f 50, kersen buitenland f 40 f 68, Meiknollen f4f4.10, aardappelen met toeslag rijk én gemeente f 10, aard appelen (poters) met toeslag rijk en ge meente f 8, alles joer 100 K.G. Kleine veiling roode bessen f 10—f 15, zwarte kersen f 39.90—f 56.10, morellen f60.50, frambozen f88—f88.10, appels (madelemen) f 18—f 39, appels, afval, f 15 —f9.72, kruisbessen f25, alles per 100 K.G.perziken f8.20—f 12, bloemkool 12.20, sla f 2.93, alles per 100 stuks; uien f 4.80 per 100 bos; sjalotten f 11 90, aardappelen (kriel) f 4.50—f 4.85 per 100 K.G. Tholen, 18 Juli. Veitingsvereemgmg „De Eendracht". Roode bessen, fabrie ken f 0.30, roode bessen binnenland 0.30—f 0.33, suikerboonen binnenland 0.35, kruisbessen binnenland f0.20— 0.21, witte bessen fabrieken f 0.40, witte bessen binnenland f0.32, alles per K.G. Chateau Thierry Franschen een mijl of drie vooruit, tol aan Belleau, 'dat even ten Noorden van Chateau-Thierry is gelegen. Dat groote succes aan de Aisne een vooruitgang beteekenend van acht mijl is -te danken aan de verrassing waar mee de aanval is uitgevoerd. Het gèwono voorbereidende geschutvuur dat echter ook steeds de plannen verraadt, hebben de aanvallers achterwege gelaten. Wel namen er veel pantserwagens aan den aanval deel. En natuurlijk heeft deze herovering van een 20-tal dorpen heel wat gevangenen en kanonnen in de banden der geallieerden gebracht. Aan de Aisne alleen reeds 4000 gevangenen en 30 kanonnen. Maar de groote beteekenis ligt in iets anders, nl. in de bedreiging in den rug' van de zoo ver vooruitgeschoven Duit- sche troepen. Voor huiskamerrstrategen zooals we allen tegenwoordig zoo'n beetje zijn, ligt nu de conclusie voor de hand: je trekt nog wat verder, en snijdt de Duitschers daar in het Zuiden af. Het beste middel tegen zulke fanta sie Sn is een groote kaart voor zich te ne men, waar heel veel op staat. Als men dan den afstand, door een aanvaller ver overd bij een „groot" succes, afmeet op "t geheel, krijgt men eenig begnp van de moeilijkheden van zoo'n afsnijding, voor al als men er dan ook op Iet dat de Duilr sche troepen die aan de overzijde van den trechter verzameld waren voor den aanval, zich nu kunnen onuceeren, om Oinuen korten tijd als verdedigers le staan tegenover 'den indringenden vijand. Maar dat reeds de vooruitgang van dezen eenen dag aan de Duitschers veel zorg kan baren, blijkt wel hieruit, "dat de Franschen nu van af de door "hen be zette hoogten, op de spoorwegen Kijken en ze dus beheerschen die van Sois- uilloopen naar het Zuiden, naar Chdteau Thierry en naar het Zuid-Oosten, en die voor de Duitschers natuurlijk de groole aanvoerlijnen voor hun vooruitge schoven troepen beteekenden. De moge- tTjkheid bestaat, en ïs zelfs waarschijn lijk, dat de Duitschers die lijnen oök onderling en Noordwaarts verbonden hebben, zoodatniet dlles over Soissons behoeft te gaan. Maai* ook het onder vuur staan van de lijnen nabij Soissons be- teekent toch nog een aanzienlijke be lemmering in den aanvoer die bij zoo'; aanval tol de hoogste spanning is op gevoerd. Maar juist daarom kan men er op ver dacht zijn dat de nu verraste Duitschers alles er op zullen zetten om dit gevaar af te wenden. Tegelijkertijd mei dezen aanval zetten Ide Duitschers hun offensief aan de Marne voort, om te trachten op den Zuidelij ken oever meer armslag te krijgen. In derdaad lukte hef hun de Franschen iets terug te dringen, zij 't ook niet zoo ver dat de noodbruggen, die zij over de rivier sloegen, geheel vrij kwamen van het vijandelijk vuur. Maar daarentegen hebben de Fran schen ten Oosten van Reims een voor- waarlscho beweging gemaakt, die hun weer in 't bezit stelde van Prunay, dat zij Maandag bij den eersten aanval der Duitschers verloren. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Het Duitsche bestuur in bezet Bel gië heeft een tweetal verordeningen uit gevaardigd betreffende het gebruik der "lederlandsche taal op de Vlaamsche scholen. De eerste verordening bepaalt, dat vanaf 1 September a.s. op alle rijks-, gemeente- en door de overheid gesteunde lagere scholen in Vlaanderen de Neder- landsche taal bij liet onderwijs moet worden gebezigd. In bijzondere gevallen kan een andere taal toegelaten worden, terwijl voor een overgangstijdperk tot 1 September 1926 de Fransche taal kan worden toegelaten. De tweede verordening bepaalt, dat op alle middelbare scholen en onderwijsin richtingen, welke vallen onder de wetten ■an 1 Juni 1850 en 15 Juni 1881 bene vens de afdeelingen daarvan, het onder richt in alle vakken, uitgezonderd dat in vreemde talen, in het Nederlandsch moet geschieden. Tot 1 September 1925 kun nen bijzondere inrichtingen of afdeelin gen met het Fransch als voertaal worden toegelaten voor kinderen, die het onder richt in de Nederlandsche taal niet kun nen volgen. De Engelsche Board of Trade heeft alle betalingen verboden van gelden voor de registratie of vernieuwing van paten ten, octrooien, en handelsmerken, in vij andelijke landen verschuldigd. Eveneens is de zending van zulke gelden verboden) naar de Britsche dominons en de gealli eerde huiden ten behoeve van vijande lijke landen. De Engelsche admiraliteit meldt Van 11 tot 17 Juli hebben vliegtuigen aanvallen gedaan op de vijandelijke vloot aan do Vlaamsche kust en vijandelijke torpedojagers gebombardeerd en met ma chinegeweren bestookt. Een groole tor pedojager werd ouniiddeUijk getroffen, terwijl 'de pogingen om den onlangs Zeebrugge gezonken torpedojager te ber gen, werden verhinderd. Een bericht van 18 dezer voegt eij aan toeWij hebben gisteren 1 li/s ton bommen op munitieslapel», spoorlijnen en de Rrugeoise-fabriek laten vallen, Sir Wiorlhington Evaiis, parlemen tair secretaris in Gr. Brittaniö van het ministerie van munitie, is tot blokkade- minister benoemd, Lord Robert Cecil, lol dusver blokkade-minister, is tot as sistent-secretaris van buitenlanasche za ken benoemd. Volgens een dagbladberichc uil Stockholm is de stoombooLdienst tus schen Stockholm en Petrograd wegen/ dc te Petrograd hcerscbende cholera- epidemic weer gestaakt. Uit Roemeuië. 2 de Kamerzitting le Boekarest heeft de voorzitter medegedeeld, dat dj; voormalige ministers Ferckyde, Porum- baru en Merescu zich, op grond van het beginsel der collectieve verantwoordelijk heid, vow de geheele politiële van liet ka binet Bratianu met de aangeklaagde mi nisters solidair hebben verklaard. Tege lijkertijd hebben de conservatieve minis ters Machealy, Lantacusino en Crecean, die te zamen met Take Jonescu van het ministerie deel hebben uitgemaakt, een vei Kiaring tot den Kamervoorzitter ge richt, waarin zij er den nadruk op leggen dal zij evenals Take Jonescu voor de ge voerde politiek verantwoordelijk zijn en daarom verlangen eveneens voor het ge recht te worden geroepen. Dc- bladen vinden "dit verlangen vol komen gerechtvaardigd, daar alle vroegere ministers, zonder aan te nemen dat zij onwettige handehngbn hebben begaan, deze door hun onderteekening hebben be krachtigd, zoodat dus het onderzoek zich noodgedwongen ook tot hen moet uit strekken. THERMOMETER EN VERWACHTING, 19 Juli. Thermometer aln s r - 67 gr 12 z. 73 gr., 3 li 72 gr. ï'e'cgrafiicbe mededse ing vub hot Kon, Moteoroiogiaeh iustitant te Da Bilt- volgons 'E waarnemingen van haden ochtend 3oomto bpro-neteratand 767 5 in Znid Dmtsehland. Laagste barometerstand 755.5 te Hap.randa. Verwachting tot den avond van 20 Juli aanvankelijk zwakke tot matige Zuidelijke tot Z aid - W estelij ke wind, meest zwaar bewolkt waarschijnlijk eenige regenbuien met ge ringe onw6erskans. Iets warmer. Sater <Hg. 20 Juli v.m. 11.34 Zo&a&g 21 a.m. 12.55 a,s. 22 1.17 23 1.59 Woeaidag 24 2 41 orO 25 3.21 Vriji-e 26 4,— Domburg. Zaterdag 20 Juli v.m. 11 43 Zondag 21 n.m. 12.36 Maandag 22 11.26 Dinsdag 23 2.08 Woensdag. 24 2.50 Donderdag 25 3.30 Vrijdag 26 4,09 Telegrammen. Het onderstaande werd hedenmorgen door ons gebulletineerd: MIDDELBURG, 19 Juli 1918. (Voormiddags 9.30 uur). EEN TEGENOFFENSIEF. LONDEN, 18 Juli. „Central News' meldt, dat de Franschen hedenmorgen tusschen Chateau Thierry en Soissons een tegenoffensief hebben ingezet. Volgens berichten van 12 uur 's middags met gunstigCn voortgang. PARIJS, 18 Juli. (Officiéél). De Fran sche en Amerikaadsche troepen hebhen den vijand tusschen de Aisne en de Marne over een front van 45 K.M. aan gevallen. De hoogten, die Soissons van uit het Zuid-Westen beheerschen, zijn bereikt. Meer dan twintig dorpen zijn genomen, verscheidene duizenden gé- vangenen werden gemaakt, en een be langrijke buit werd veroverd. LONDEN, 19 Juli. De berichten van het front melden, dat de grootste vorde ring bij Soissons is 8 mijl diepte Het legerkorps dat den aanval uitvoerde maakte 4000 gevangenen, en veroverde 30 kanonnen. Goes, 18 Juli. Veilingsvereeniging „Z Beveland". Groole veiling roode bessen binnenl., f9.20f 15.60, roode besanu KOOG WATEÜ. Vli« singen. Verloofd 'NELLY LE COINTRE en JOH. H. GOOTE Middelburg, Segeerstraat 75, Utrecht,* Achter den Dom 26. In plaats van kaarten. Heden overleed te Leiden na een langdurig lijden, op dsn leeftijd van 54 jaar, onze ge liefde Stiefvader en aanstaand B^hawdvader Dr. W. DE JONG. in leven Arts te Leiden. E. A VREEDE. J. M. P. C. DE MARET TAK Vlissmeen. Nijmegen, 16 Juli 1918. Voor de vele blijken van be langstelling tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze ge liefde Echtgenoote en Moeder on dervonden, beluigen wij onzen hartelijken dank. P. SMITH. P. C J SMITH A. A S SMITH. Middelburg, '19 Juli 1918. i GËV. TE MIDDELBURG. DirecteurJ. F. DE WIJS, COMMISSARISSEN geyen kennis, dat in de op heden gehouden Alge- sneene Vergadering de[rekening over 191? is goedgekeurd Gedorende 89 jaren is betaald voor brandschade en adinini- Itraiiekesten te zaaien gemiddeld per jaar voor woonhuizen 49 cent en voor boerderijen 85 cent van de duizend gulden gewaarborgde som. Het kapha.-* van deelneming be draagt I 35 450 413. Middelburg, 18 Juli 1918. Commissarissen voornoemd, W. J. SPRENG ER. Jhr. W. Z. VAN TEIJLINGEN. Mr. H. F. LANTSHEER. E. S. GRATAMA. JOH. PILAAR.

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 3