HSDDEI.IÏUR4ÜSCHE COURANT. flllLlETII, No 160 Woensdag 10 Juli 116* Jaargang Ah cd o pr/jper kwartaal in Mid delburg en bij de agenten in VHwjngen ec Goea f 1.55; per post f 1-75. Advertenties 20 cent per regel. Stf abonnement veej lager. Familieberichten en dankbetuigingen van f— 7 regels f 1.50. Bovenriaandp advertentieprijzen werden met 20 «73 toeslag verhoogd. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Van de baanVan de heele wyziging van de Distributie-wet komt niets, nu Mi nister Posthuma de behandeling hoeft ge schorst. Hij was op tal van punten tege moet gekomen, en had ook de algemeene verplichting tot het geven van inlichtingen over goederen verzacht tot de verplichting van inlichtingen overhoeveelheid., aard, herkomst, kostprijs, plaats van ligging of opslag, tijd en prijs van aankoop van goe deren. De commissie van rapporteurs wilde er ook nog dien kostprijs uit hebbende Mi nister wilde dien niet missende heer Lohman zei d«-t de ,,Comm. van Sapp voob geen enkele bedreiging uit don weg ging", de Kamer week ook met, en nam met 45 tegen 22 stemmen de schrapping aanen toen vroeg de Minister schorsing der beraadslagingen Als de Minister niet reeds zijn ontslag had gevraagd, zou 't waarschijnlijk minister-crisis beteekend hebben. Nu is 't een bewijs dat Minister Posthuma- feitelijk gelijk had toen hij een demissionair Minis ter niet in staat achtte oen dergelijk ont werp voldoende le verdedigen. Wat ev onder die omstandigheden van daag van de behandeling der Schaurwet zou komen IHI-flMilL UIT DE PERS. Een oproeping tot de Vrijzinnigen. Onder het opschrift „Komt tot We- y.ianing!"- schrijft het Kamerlid Die Mul-: ralt iu een ingezonden stuk in( d!e N. R. Ct. het volgende: Het was vooral in het jaar 1912,4 lojen de Vrijzinnigen aan foen lijve hadden^ ge voeld, waartoe hun verdeeldheid kon lei, den, dat van verschillende zijden d(e woori den werden uitgesproken.- „Komt tot be zinning"! Ik heb e(en uitnemend artikel van did hand van een nu nog vooraanstaand staatsman v-oor mij liggen, geschreven in het jaar 1912, dat op het oogjenblild feeker Tüjg-t minder Op zijn plaats is djan, toen. Met medewerking van dien staatsman werd d)e bekende Concentratie der Vrij zinnigen opgericht. Oak in die dragen aaBmam de Vrijt, zinhig-democraten jhr. van Doiorn eiera oonservatief (dikwijls ten onrechte) en zagen er tegen op om met hem samen te werken. Mannen van de Liberale Unie Op hun beurt maakten bezwaar om arm aan arm op te 'trekken met mr. >Tyde;- jman, die niet betrouwbaar kon zijn lep opzichte van het vraagstuk van het Alge-i imeen Kiesrecht. 0,ok ten onrechte I want hij bleek later op dit gebied wel degelijk betrouwbaar. .Vele aanhangers van de Vrij-liberale, partij wenschten in 1912 gieen toenade ring fcot mr. MareRant, den rooden r,a-. idicaal. die in hun oogen (ten onrechte) een verkapte Socialist zou zijn. En ondanks dat alles kwamen in di© dagen de Vrijzinnigen tot bezmninjg en tot elkaar. De parlementaire geschiedenis had hun geleerd: dat Rechts het altijd wint wan- neer Links verdeeld is, maar even be- eii.st sprak de historie zich uit: dat Links altijd wint wanneer de Vrijzinnigen een drachtig optreden. Het kwam dan ook in 1913 tot een" krachtige. Concentratie van Vrijzinnigen. Het resultaat was schitterend. Denk aan het vruchtbare werk, dat is' geleverd. Is het niet verbazingwekkend, dat de zelfde partijen, ja over het algemeen dezelfae mannen, elkaar in 1917 weer verlieten? Het herkregen parlementaire resultaat kon in de hoofdlijnen, zie het) Concentratiemanifiest, voor de meesten hunner toch niet anders dan bevredigend! zijn. De wetgevende arbeid in vgjband' mei den oorlogstoestand is zeer zeker) niet in alle opzichten bevredigend ge weest, maar de toekomst zal leeren, dat een algemeene bevrediging nooit verkre gen zal kunnen worden, zelfs niet mei een regeering die gebruik kan makep van de ondervinding van hst demission- naire Kabinet. Niettegenstaande de vruchtbare resul taten door de eendracht verkregen werdj verdeeldheid weer het parool. Theoretisch dit mloet worden erkend was en is er reden voor verdeeldheid 4 jm'aar practisch, en daar komt het op aan was en is eendrachtig optreden op velerlei gebied rioo&zakelijk. Daar liggen nu de .Vrijzinnige partijen aan scherven! Zullen wij trachten aan te tonnen wie naar onze wijze van zien de schuldigen zijn van de verdeeldheid? Laten wij dat kleine gedoe Varen. De toestand is daan-oor te ernstig. Vier soorten Socialisten staan in da nieuwe ICamer aan de linkerzijde tegen over onsj. Ongezocht zullen deze ons bader aantoonen, dat ;er niet alleen geen sprake is van „een internationale socialis tische partij", rniaar dat er zelfs van ,een nationale socialistische partij" niet kan worden gesproken. Vijf soorten politieke Christenen staan aian de Rechterzijde tegenover ons. Die twee groepen links en rechts zijn onderling weliswaar verdeeld, maar op andere wijze dan de Vrijzinnigen. Z001- wel de Socialisten als de Politieke Chris tenen zullen elk als groep eendrachtig zijn, wanneer zij de Vrijzinnigen zullen,, hebben te bestrijden. De Vrijzinnigen zitten reed? tussehen' de knijptang van rood en zwart] En nu vraag ik mij af, is de tijd nieti rijp om elkaar weer zoo spoedig moge lijk op te zoeken en terug te vinden? Ik erken dat de L. U. percentsgewijze den grootsten klap kreeg, daarna de V, L. par'ij en als derde de V. D- partij. Intusschen hebben, althans voor-t lcopig zeker de drie partijen nog reden van beslaan. Daarmede dient reke ning gehouden te worden. Aan de zelf; standigheid van de partijen inag^ voors' hands niet Wprden getornd. Maar zij moei ten elkaar weer teiugvinden met behoud van zelfstandigheid op leen vast omlijnd program. "Wjat kan de machinist op de Locbmov tiet uitrichten zonder stoker? Wat kun nen beiden uitrichten zonder conducteiur als treiugel _ider9 Alleen deze drie man nen kunnen vereettigd den trein veilig door de wissels brengen. "Welnu, zoo roep ik Marchant to|e, ziet niet alleen naar uw functie als stoker^ rtiaar Overleg met den macfiïnist en deus conducteur. En aan -Visser van IJzfent- doorn vraag ik samen te wjerken met' den stoker ien den conducteur. Aan Hee-i res de taak om broederschap te sluiten( met machinist en stoker. Zóó alleen fen niet anders zal het moge-/ lijk zijn om den Vrijzinnigen Politieleen, trein te br,eng)en door het mengelmoes; van politieke wissels. Thans is hel déraillement volslagen. De vijzels nuh hfet werk gezet om' de (omgevallen wagens, die niet allé verbrïj zeld zijn, weer op het spoior te zetten, En dan weer bedachtzaam vooruit, maar vast en zeker vooruit! Eeh wederopvoering van het onver- DE GOUDEN SLEUTEL, naar het Engelsch doos li. G. MOBERBEfl. kvvikkelijh schouwspel, dat in Zeeland de Muralt wordt afgebroken door een Herman. Snijders (niet persoonlijk) en omgekeerd, möet worden voorkomen. Bei den konden samen beter een andere af braak onder handen nemen. Zoo i- het 0,0k in andere kieskringen gegaan, al was niet overal de situatie z'óó zonder ling als in ZeeLand. Vrijzinnigen, komt tot bezinning! Ver- /morst ,uw lijd niet met op be zoeken wie de oorzaak is van het Ifeed, dat oaisj allen trof, en wie de scherven maakte(. Wij allen hebben verwarring gesticht!. Dresselliuys werkte met het roode spook (tegen de L. U. Wij hanteerden dat spook (met succes tegen de V. D. En totgroote? hilariteit van velp kiezers bezigde Mar chant den rooden duivjel tegen Troel- stra om zijn hachje te redden. Het roode spook en de rechterzij-del lachten ons gezamenlijk uit ien gingen met den buit er van door. Aan het sportief genoegen van de Vrij zinnigen en aan een onderliugjen. strijd moet een einde komen in 's Lands be lang. De Provinciale statenverkiezingen staan voor de deur. Een heel wat gewichtiger verkiezing dan dip, welke achter ons ligt. Vrijzinnige leiders, komt tot bezin ning! De nu geschapen toestand mag niet geconsolideerd worden. Dat zou po litiek misdadig zijn. (De reductie der N. R. Ct. teekent hierbij aan. dat zij het met die strea king niet eens is.) Over ditzelfde onderwerp schreef het niet herkozen Unie Liberale Kamerlid J. Sibin'ga Muller in het Handelsblad het volgende onder het opschrift „Ter neer gesmakt" Dat is de juiste uitdrukking voor de positie, waarin de vrijzinnige partijen zich thans he vinden. Nog nimmer in onze historie is dat in dié mate het geval ge weest en wat we bij de Liberale Unie zien, is zeker wel het ergst van al! Van 21 op 6 zetels en zelfs in die streken van het land waar de Unie naar het scheen het meest vasten voet had, is zij verslagen op onbetwistbare manier. Het kiezersvolk van thans vraagt meer gepeperden kost dan de verkiezingspror gramma's der vrijzinnige partijen, en zelfs het streven der Vrijzinnigf-Democraten, half socialistisch,h al fvrijzinnig, kan het half socialistisch, half vrijzinnig, ]ym het niet meer voldoen. Een dee] ging met 'tag en wimpel over naar de S. D. A. P.. al of niet via den V. D., maar een ander en ook belangrijk deel gjng den anderen kant uit naar rechts als tegenwicht tegen den wassenden. socialislischen vloed. Het kiezersvolk van rechts en van de uiterste linkerzijde maakt zich niet druk in de eerste plaats om een persoon, maar volgt zonder meer het partij-advies en stemt op nummer één met even veel élan als voor een bepaalden populairen per soon. Biji links bestaat die discipline niet en daar men zonder groot enthousiasme in den strijd gingl, hu het verboden was om vioor bepaalde personen openlijk té propageeren, was voor zeer velen de aar digheid er af. Wij zijn overtuigd, dat wan neer men bijv. in Drerilhe openlijk voor mr. Smeenge had. mogen propaganda ma ken, het stemmenaantal voor de Unie er grootér zou zijn geweest, hoewel we gaar ne toegeven, dat ook dan nog geen over winning zou zijn mogelijk geweest. In Friesland evenzoo. Ih dergelijke streken wordt door de vrijzinnigen meer jjevoeld voor een persoon dan. voor een goed steld program. Maar hoe het zij, wij hebben een weldige nederlaag geleden. Wat nu? Op staan is het ecnige wat wij kunnen, maar ook moeien doen! Het oude divies: Een dracht maakt Macht weer in eere hersteld en alle vrijzinnigen als een macht aane gesloten, hebben zich onder een nieuwe „Waarom spreekt Hilda van mjj tc_ Hilary afs een oud vriend?" zei hjj la chend. Zou zij de onderhandelingen weer willen hervatten? of wat anders? Ik ben mét Tmeer precies de "jonge £zef van. vroe ger, toen zij grapjes maakte met mijn hart. Ik verbeeld mij dat ik nu tegen haar /opgewassen ben! En die andere kwestie" hij duwde zijn stoel weg met een uitroep van ongeduld, „ik dien wel met mevrouw Derfield te gaan spreken over die pas opgedoken tante van Hila," ry". En met een ontevreden gezicht stak hij den brief in zijn zak en stond op. Hij trachtte zichzelf te verzekeren dat het de 'grootste last van de wereld voor hem wan naar de Hall te moeten gaan ?,n dat hij veel liever niets te maken wou hebben met die zuster van Sir Luke. En toch toen hij het park doorliep zette hij bijna onbewust de twee vrouwen in zijn geest naast elkaar en maakte vergelijkingen tus sehen haar, Hilda Redburn, en (haar groote. onmiskenbare schoonheid aan den eenen kant, Austice Derfields élégancö en bekoorlijkheid aan den anderen. „Alle vrouwen zijn hetzelfde", zeide hij herhaaldelijk tot zichzelf gedurende de wandeling naar de Half, er is geen zier verschil tussclien haar. Het zijn allen jagers en als ze hun prooi bemachtigd hebben, draaien ze zich om en verscheu ren hem! Een man die een vrouw ver trouwt is een gek!" Maar ofschoon hij bij" zichzelf deze be wering herhaalde met een kracht een betere zaak waardigi, betrapte hij zich toch weer de twee vrouwen tegen elkaar op te wegen. Hilda Redhurn aan den eenen kant, Austice Deritë^^Sp©. den an deren; ofsclipon hij moorss Bad kunnen zeggen waarom' hij ze dus met elkaar vergeleek. Hip vond Austice in de ontvangkamer aan de schrijftafel gezeten; de bleekheid van haar (gezicht, de vermoeide uitdruk king van haar oogen toeïi zij opstond om' hem te begroeten, wekten eenig gevopl van medelijden bij hem op. Ze leek zoo klein en zoo broos in het rouwkleed dat zij droeg voor haai* schoonzuster. Er was iets kinderlijks en Smeekends in deaiblik dien zij tot hem opsloeg. Hij had haar niet gezien sedert den dag van Lady Framley's begrafenis, toen zij1 naast baar broeder stond en hij1 zich de woorden herinnerde, die zij bij hun eerste ontmoe ting tot hem gesproken had; woorden die haar angst cn afkeer uitdrukten van ziekte en dood! En nu voor de Tweede maal binnen dien. tijd van enkele maan den was de dood He Hall binnengetreden en twee vrouwen waren weggedragen. door den hoofdingang naar het 'kleine kerkhof aan gene zijde van het park. In de laatste maanden had Austice Derfield tweemaal aan een open graf gestaan! „Arm vrouwtje!" Onwillekeurig schoot deze gedachte Harding dopr het hoofd toen hij haar de hand gaf en ofschoon hij de (gedachte bedwong en zjjh koclslen toon aansloeg, was de gedachte toch bij hem opgekomen. ;;lk heb gevraagd u vanmorgen te ko men storen", zei hff stijf, „omdat ik een leuze te vereenigen en die leuze moet m. gteen andere zijn dan deze: tegen rood en tegen zwart! "Wat ik tachbgmaal op 80 politieke re devoeringen in deze campagne heb voor- speldi v uitgekomen, ril. groei van Rome speld is uitgekomen, nl. groei van Rome en gnoei van rood, en daartegen moet de actie vanaf heden worden gevoerd. En ik ineen dat een concentratie "der drie vrijzinnige partijen daartoe niét voldoen de meer zal zijn en dat alleen redding is te verwachten van volledige amalgamate, dus van een oplossen van die drie par tijen in één groote vrijzinnige partij met het bovengenoemde doell Het liberalisme heeft zijn vat op het volk verloren. De oude leuzen hebben schjfnbaar afgedaan. Maar wie, als wij, het gevaar zien van den wassenden Room- schen vloed en dien van het socialisme, stelle er zich legen te weer en vrage niet in de eerste plaats of dat wel ultra vrij zinnig is en wege dat niet op een goud schaaltje. Want achter de S. D. A. P., haar opdringende, en wellicht eens ver dringende, staat het anarchisme dat met "Wijnkoop en de zijnen zijn intrede deed in liet parlement. Dien wassenden stroom dient men intijds te keeren en ook daar toe kan het liberalisme niet worden 'ge mist. Zijn laak is niet afgedaan, maar thans ter neer geveld heeft het op le staan, zich zeiven te herzien om verjongd den strijd te aanvaarden! Meer dan ooit is het nu bewezen, dat zij die' droomden van een nieuwe schei dingslijn, die niet langs de antithese loopt, maar de democratische elementen van alle partijen vereenigt, ongelijk hebben gehad en dat die antithese, Trouwens ge groeid uit'de historie, zich niet door den een of anderen politicus op zij laat zet ten, door geen Treub en geen .Merchant? Op aansluiting van democratische elemen ten lu/it de rechterzijde valt niet te reke nen, sterker nog, dat is uitgestoten. Wij zijn op ons zeiven aangewezen en dat moet onze kracht nu zijn! Welnu, laten wij in dat besef sterk zijn, alle verschillen tussehen die drie groepen ter zijde stellen en als één macht den strijd aanbinden tegen rood en tegen zwart. Het vrouwenkiesrecht, ziekte- en inva- liditeils- en ouderdomsvoorziening, goed onderwijs, het behoud van onze openbare school daarbij, belastingbetaling naar draagkracht, waarlijk daar is verder ge meenschappelijk goed en ideaal genoeg1. Niet hij de pakken neergezeten, maar krachtig aan het werk. Minder dan oiolt kan het liberalisme worden gemï.st De jongeren gorden zich aan om met de ouderen ie zamen voor dit doel te strijden tot heil van het Nederlandsche volk. Door eendracht sterk, moge dat het resultaat van dezen smak dan zijn! NEDERLAND EN DE OORLOG He^t coBvooi naar Indii. Van Hr., Ms. «Hertog Hendrik* is bericht ingekomen, dat hot convooi Dinsdag to Thorshavn (Far-Oer) is aangekomen. Alles wel san boord. Ned. schip in brand gescheten. Do Nederlandsche koitjalk >Fred»rika«, m6t een lading glas en mat op weg naar Havre is 21 mijl buiten den Waterweg door een Dnitsche duikboot in brand geschoten. De bemanning is door een Scheveningschen schokker aangebracht. De zoven getorpedeerde schepen. Het onderhoud tussehen dr. A. Plate als Nederlandech gevolmachtigde, en een gevol machtigde der Dnitsche Regeering, inzake do vervanging van de op 22 Februari 1917 bij Falmouth getorpedeerde 7 Nederland sche schepen, zal, naar het «Rotterd. Nbl.« meldt, dezer dagen te Rotterdam hervat worden. brief gekregen heb van Hilary Donaldr son. Zij schrijft aan mij als haar voogd, om mij te vertellen, dat zij op een heel merkwaardige manier aan een familielid gekomen is". „Een familielid! O, hoe interessant?hoe vreemd 1" „Ze schreef, dat ze ,n op 't ©ogenblik niet door schrijven wou lastig vallen, nu u in zorig1 is, maar ik dacht dat u don brief wel graag lezen wou. De hefele zaak is een merkwaardige samenloop van omstandigheden." „Hoe attent en aardig van het lieve meisje om aan mijh verdriet te denken", zei Austice, den brief van hem aanne mende. Hilary heeft een soort van karak ter, dat ik meer bewonder dan eenig an der. Zij is zo© sterk en zoo zacht. Maar hoe buitengewoon is dat!" ging zij voort terwijl zij de oogen over het beschreven papier liet gaan „wat een vreemde toe valligheid dat die armé zenuwzieke da me familie van haar pioet wezen. De' waarheid is bepaald soms'vreemder dan verdichting'. Maar Austrice zweeg even, ze las den brief tweemaal over, juist zooals Harding zelf gedaan had, „maar Vliegers boven ons gebied. Onze regeering heeft door ouze gezanten iij Duitschland en Engeland doen protés- teeren tegen het vertoeven van Duitsche en Engelsche vliegtuigen boven onu gebied op 30 Juni bij Ameland, en van een Duitsch vliegtuig op 1 Juli boven C a d z a n d. Engeland en Nederland. Nu zijn er aardappelen volop, too© schrijft dë „Leeuw. Crt.'". Maar steen kool hebben wij noodig als brood. Dus ruilen wij de aardappelen, die wij misset) kunnen, tegen de steenkool, die Duitsch land ons af te staan heeft, Tn een ver houding als 2 (staat tot 5. „Gelijk bekend",' zegt het officieuze communiqué, moeien bovendien evenveel aardappelen als naar Duitschland ïrifge»- voerd worden, voor Engeland beschik baar worden gesteld. Inderdaad, dat is bekend. Maar niet bekend is, wat Engeland ons in ruil daarvoor geeft. 'Dat was verleden jaar niet bekendj toen het „zijn" evenveel van onzen uitvoer opeischte, en dat fa nu nóg niet bekend. En te'rwijl het toch al 200 schrale vetrantsoen nu nog weer belangrijk ver minderd moei worden, is er in het tro pische deel van ons rijk vetvoorraad genoeg'. Zooals er rubber genoeg is, en tabak, specerijen, koffie en fhee. Maar aan dit, ons eigendom, mqgen wij, Ne derlanders, niet raken. Voor onze eigen behoeften zelfs niet. Zoo wil de entente het. Ook düt is bekend. En als wij naïvelijk meenden, dat, zoo niet de Nederlandsche particulier, dan tocli de onzijdige Nederlandsche staat zelf vrijelijk zou kunnen verkeeren met de. verschillende deelen van zijn gebied, en het vertoon van die vrijlieid toch reeds geworden is tot een paskwil, dan zegt, waarschuwend, Engeland: Pas op, dat zien wij dezen keer nog door de vin gers, maar doe het niet weer! En dan spreekt, desniettemin, de ach tenswaardige „Daily Mail" aan ons adrea nog van „een verbazingwekkende streek". Dat is de praktijk. De praktijk van „het recht van kleine naties op vrijheid en op geluk", waar de heer Nicodemus Bosch, burgemeester van Holland, in den staat Michigan, met zooveel vervoering) van spreekt. DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE. Suiker. De beweriïïi? v&n «Het Vol!r« dat zoo spoedig mogelijk zal worden overgegaan tot rantsoeneering van suiker wordt door het Hand. tegengesproken. Van een rijksregeling is nog geen sprake. Wel van een gemeente lijke regering hier en daar, o. a. in de Zaan- streek. Opheffing van het slacht verbod. Vertegenwoordigers van den Zeeuwschen Slagershond hebben een onderhond gehad met den minister van 1 ndbouw, die mee deelde, dat nü 15 Juli het slachtverbod zal worden opgeheven en een rantsoeneering vac 1 i 2 ons vleesch per week zal plaats hebben. Centraliseering woreft door den minister ernstig overwogen. De duurdere soorten vleesch zullen in aparlo winkels verkocht worden. Aan schadeloosstelling der slagersbedryvem kan niet worden gedacht. (Goesche Ct.). De distributie en die geneeshe eren. De huisartsen te Maastricht hebben, naar de Limb. Koerier meldt, Zaterdag avond het volgende schrijven ontvangen: L. S. „Moge in verband mtet die afgifte van ziekenbons beleefd de aandacht tóm Hee- reu Doctoren worden gevestigd ©p den, inhoud der le alinea art. 228 van heil wetboek van Strafrecht: „De geneeskundige, die opzettelijk een© valsche .schriftelijke verklaring afgeeft wij hebben geen nadere inlichtingen ge kregen, is 't wel'? De geschiedenis van Hilary's vader is nog in geheimzinnig heid gehuld. Wde en wat was hij?" „Ik heb mij afgevraagd of ik er soma wat meer van te weten kon komen als ik naar dat dorp, dat Hilary noemt, naaij Burnanford ging. Het schijnt ergens Te liggen op idè grens van Somerset en De vonshire 't Is mogelijk dat iemand daar mij wat vertellen kan van de Merringa en over de eene dochter, the met een schilder trouwde." „Misschien zou u Iets ontdekken", zei Austice langzaam, „maar het is wat al te erg dat u uw tijd zon géven om dit te doen voor een meisje, 'dat toch eigenlijk hoegenaamd geen aanspraak op u heeft." „Ik beschouw ttrijn belofte aan hna* moeder wel als een aanspraak", ant woordde Harding kool. „Ik heb bepaald beloofd Hilary te helpen in haar rech ten herstel te worden en ik ben, gebon den mijn belofte te houden, al heb ik op 't ©ogenblik geen Bauw idéé waarin m ■wrpl&i)

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1