ij RMT. Zaterdag 29 Juni 1918. i id* Jaargang Binnenland. Bit Stail ei Fnnrlieia, Buitenland. LAATSTE BEBÏCHTEN. No 181. Dit nummer bestaat uit TWEE binden. EERSTE BLAlD. A bona prijs per kwartaal -n Mid delburg en bij de agenten in Vlissingen en Geae F 1 55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per regal, Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50. Bovenstaande advertentieprijzen worden met 20 toeslag verhoogd. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het stoomschip ,,Holland'ia. Het stoomschip „Hollandia", dat thans uit Halifax vertrokken is, heeft pas sagiers en ongeveer 5000 ton me<?l aan bo,ord. Het treinverkeer door Lim burg. Volgens een bericht van de „Dag1. Beursct." hadden de gezanten der geas socieerde mogendheden gisteren op het departement van Buitenlandsche Zaken een onderhoud met minister Loudon over het treinverkeer door Limburg. Levensmiddelen voor kr ij gs g|e van genen De Engelsche regeering heeft thans maatregelen genomen om, ter vervanging van de levensmiddelen, die de Engelsche krijgsgevangenen hier te lande hebben verbruikt en welke hun in afwachting van levering door Engeland werden ver strekt, de noodige levensmiddelen door Engeland te doen aanvoeren. dit Middelburg. In verband met diefstallen van cog nac in het Entrepot alhier werd Maan dag gearresteerd de treinsoldaat van do verbandplaatsafdeeling R., in garnizoen alhier, aangezien bij een ingesteld onder zoek was gebleken, dat hij op verschillen de plaatsen cognac te koop heeft aange boden. De aangehoudene, die aanvankelijk ontkende, legde later een volledige be kentenis af. Verder werden aangehou den de huzaar C.,- gedetacheerd bij de militaire wielrijders, en de milicien-sol daat U der wielrijders, beiden in garni zoen alhier. Na een scherp "verhoor be kenden deze mannen verschillende malen flesschen cognac uit het pakhuis van den heer Hackenberg in het entrepot te hebben weggenomen, welke dan door R. werden verkocht. Nog werd ten slotte aangehouden de caféhouder \V. alhier, verdacht van heling van 8 flessclicn cog nac. Ook deze, die eerst halsstarrig ont kende, werd tot bekentenis gebracht. Nog verschillende flesschen werden in beslag genomen De militairen werden heden aan de militaire overheid overgeleverd, terwijl W. aan de justitie werd voor geleid. Gisterennacht werden door de politie in beslag genomen drie manden, die vol gens de opgjaaf visch zouden inhouden, maar dje bij onderzoek ongeveer 900 stukken huishoudzeep bleken te bevat ten, afgezonden door den winkelier V. uil de Gravenstraat. Het Middelburgsch Muziekkorps zal V/oensdag 3 Juli des avonds ten 8 uur een muziekuitvoering geven op het Molen water. De eerstvolgende Zondagmorgenuitvoe ring in de Abdij zal Zondag den 7deu Juli (morgen over 8 dagen) plaats hebben. o Uit Vlissingca. Te Vlissingen worden de volgen de week verstrekt 3 K.G. nieuwe aardap pelen, 2i/a ons peulvruchten en 1/2 ons havermout. In de zaal van de Oude Vriendschap te Vlissingen was gisteren een niet heel groot publiek, voor het grootste deel militairen, aanwezig, toen de heer W. Klooster de beginselen en het doel van het Verbond tot democraliseering van de weermacht uiteenzette, waarbij hij wees op de talrijke misstanden bij1 .de neer- macht, die het verbond, Los vjin alle por litieke partijen,,wil trachten te verbeteren. Op gebied builen de weermacht zal liet Verbond iederen democralischen maaher gel steunen. Eenig debat volgde op de rede. Een heer uit Middelburg, die zijn nieuw rijwiel een oogenblik voor een winkel te Vlissingen liet staan, miste dit bij het verlaten van den win kel; er was een oud voor in de plaats gezel. Uit Walcheren. Distributie te Koudekerke: t.Zand Wijk C 2 Juli afstempelen bons Dorp wijk A 5 Juli afstempelen bons. Afhalen broodkaarten: Maandag 1 Juli wijk A, Vrijdag 5 Juli wijk B. Op 't Zand; Donderdag 4 Juli wjjk C. Zaterdag 6 Juli wijk D. van 9—12 uur V.m'. Distributie te Souburg: Gedurende de week van 1 tot en met 7 Juli is verkrijgbaar op: Bon 1 '2 H.G. bo.onên en bon 3 1 H.G. rijst. Aardappelen verkrijgbaar zoricler bon. Distributie te Domburg: In de week van 1—8 Juli is verkrjjgf- baar op bon: no. 183 I1/2 ons kaas. nó. 184 2% ons erwten of boonen. no. 185 1 ons rijst. Maandag 1 Juli van 8—9 uur uitrei king van regeenngpsajet. Woensdag 3 Juli van 9—12 uur v.m. uitreiking van broodkaarten. Distributie te Westkapelle- Broodkaarten afhalen op: Maandag, 's voormiddags van 9—10% uur voor wijk D, van IOV2—I2 uur voor wijk C en 's na middags vanli/a—3 uur voor wijk B., Dins dag v.m. 9—11 uur voor wijk A en van 11—12 uur voor wijk E. Bon 66 1/2 H.G. havermout bon 67 I1/2 H.G kaas van 20 plus en bon 68 1 H.G. kaas, betere kwaliteit, blijven gel dig tot 3 J uli. Bon 69 6 H.G. bruinebooncn van 28 Juni12 Juli bij de graanhandelaars. - Te Vlissingen is een kist in be slag genomen, die bleek een pas geslacht varken te bevatten. - Bij een winkelier te Vlissingen kwam een inspecteur van de theedistri butie, die zich als kooper van thee voor deed. Toen de winkelier zeide wel thee te koop te hebben, stond de kooper er 'op, dat deze hem getoond werd. De thee kwam onder den vloer van daan en loen maalde de inspecteur zich bekend en nam alles in beslag. - Bij gunstig' weer worden morgen ochtend van. het station Vliss'ingen 2000 postduiven opgelaten. der op hem kunnen pekenen^ als z,ijn mandaat weer wordt hernieuwd. De rede die hij daarna hield, kwam in hoofdzaak overeen met die welke hij Maandag jl. te Middelburg uitsprak, en waarvan wij toen uitvoerig verslag gpven. We zullen ons dus, ook al gedwongen door gebrek aan plaatsruimte, tot dit en kele woord moeten bepalen. Alleen zij dit aog'in 't licht gpsteld, dat de heer Van Raalte bet onlangs hier gesprokene door de heeren De Veer en Rutgers aan haalde als bewijs van zijn bewering dat men aan de overzij'de vasthoudt aan een scheiding links-rechts. De tweede spreker, de heer T. H. Sie- melink, weet het speciaal aan de vea- kiezmgsgebruiken van sommigen dat zoo veel kiezers een afkeer hebben ge- lcregen van de politiële, wat hij betreur de, omdat van de politiek het wel en wee van ons land afhangt. Spreker schetste vervolgens het alge meen kiesrecht, beval het vrouwenkies recht aan, en zette uiteen welke hoeda nigheden een volksvertegenwoordiger moet bezitten. Spreker hekelde de scheiding onder de volken om het geloof, een scheiding' die nog steeds aangewakkerd wordt. Vrijzin nigheid erkent de persoonlijke vrijheid. Hij meykte op dat de scheidingen in hel leven zijn geroepen om sommige personen op liet kussen te brengen en verdedigde ten slotte de vrijzinnigheid van de Liberale Unie. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den vrijz.-denior craat "Roskes, die de noodzakelijkheid van de concentratie in 1913 aantoonde en de concentratie in 1918 een onmoge lijkheid acht, en die voorts de houding der Unie-Liberalen aan kritiek onder wierp Bovendien kwam hij er tegen op dat de lieer Siemelink de plaatselijke belangen naar voren heeft gebracht. Beide sprekers dienden van repliek. beide groepen van ingeschrevenen het keunngsregister te doen opmaken. Oe Oorlog. Uit Zuid-Beveland. In de gehouden vergadering van de ingelanden der polders Nieuw-ICrab- bendijte, Maagd- en Mariepolder werd tot ontvanger-griffier benoemd de heer W'. G. P. Kakebeeke; verder tot dijkgraaf van den polder Nieuw-Krabbendijke do heer C. P. Vogelaar, tot gezworene M. Jonge, en tot gezworen© van den Maagdpolder de heer J. van Gorsel. 0 "Uit S chouwen-D ui veland, Bij de te Z i e r i k z e e gehouden verkiezing voor twee leden van den ge meenteraad is gekozen de heer G. J. Lunenberg Jr.. terwijl herstemming moet plaats hebben lusschen de heeren L. D. il Lomars en L. Quant. Uitgebracht werden op de heeren A. den Boer (R.-K.) 211, J. Catshoek (S. D. A P.) 196, L. D. C. Lomars (lib.) 266, G. J. Lunenberg (Vrijz.-Dem.) 169, L-. Quant (A.-R.) 296 en W. Versteeg (S. D. P.) 92 stemmen. Na door den heer J. Matthijsse te zijn ingeleid werd op Vrijdag te Z i e ri k- zee in een openbare vergadering door den heer dr. J. van Dorp uit Gendringen het standpunt der Christelijk Sociale Par tij uiteengezet. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Wel werden enkele vragen gesteld, die spre ker beantwoordde, en waarop de verga dering, die matig was bezocht, werd ge sloten. - Voor de S. D P. trad te Zie rik zee Donderdagavond als spreker op in de plaats van den heer H. Kolthek, welke verhinderd was', de lieer B. Lan- sink Jr. Ie Amsterdam. Voor een talrijk gehoor zetle spreker uiteen het doel der S. D. P. Van het zijnerzijds aangeboden debat werd geen gebruik gemaakt. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. De 'heer G. Koevoets' le Axel, die belast is met het beheer van het station Drie schouwen, is door liet bestuur van de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaat schappij benoemd tot adjunct-inspec teur. POLDERBENOEMINGEN. Bij Kon besluit zijn henoemd. in de provincie Zeeland tol gezworene van liet waterschap Oud-Vossemeer, L. M. Friderichs, te Oud-Vossemeer; tot ge zworene van het waterschap Nieuw- Bommenede, J. A. van der Rjjl Jz., te Zonnemairé; tot gezworene van liet wa terschap De Vrije polders onder Tho- len, A. M. Geluk, te Tholen; tot lid van het besluur van het waterschap voor de uilwatering door de Sluis aan den Oos- terlandpolder, C. van Nieuwenhuyze, te Wolphaartsdijktot gezworene van het waterschap Sint-Maartensdijk, W. M. Kloet, te St.-Maartensdijk. Ned H e r v. Kje r k. Bedankt voor Berkhout: ds. Spaargaren te Oterleek. MR. VAN RAALTE EN DS SIEMELINK. Onder presidium van den heer Jos. van Raalte heeft gisteren de Unie Liberale kiesvereeniging! le Vl'issing(en in het Concertgebouw een openbare ergaderïng gehouden, waarin twee sprekers optra den. De eerste was rnr. E. E. van Raalte. lid van de Tweede Kamer, die alvorens zijn eigenlijke rede aan te vangein, verzekering gaf, dat Zeeland in 't al gemeen en Vlissingen in 't bijzonder we- KERKNIEUWS. ONDERWLJB. Aan de Technische Hoogeschool te Delft werd met gunstigen uitslag afgelegd het propaedeulisch examen werktuigkun- ing'enieur door den heer A. P. Bliek al hier. HANDEL, NIJVERHEID EN VIS5CHBRIJ. Het molenaarsbedrijf. De Zeeuwsche molenaarsfederatie heeft een adres gezonden aan den minister van Landbouw, waarin er aan wordt herinnerd, dat reeds in Sept. 1917 aan hem een request werd gezonden, verzoe kend een eind te maken aan den desola- ten toestand, waarin zich het lclein mo lenaarsbedrijf bevindt, en dat er nog steeds geen verandering is ingetreden. Het thans weer verzonden adres pro testeert er met'klem tegen, dat de groot bedrijven willekeurig worden overladen met werk en groote winsten maken, die den molenaars toekomen. De kolenver- slindende fabrieken worden hel zwaarst met werk belast, terwijl door de wind kracht le benutten, de brandsloffenvoor- ziening van een drukkende zorg zou kun nen worden ontheven, en duizenden in het molenbedrijf werkzame arbeiders hierdoor broodwinning zouden vinden. 'Thans zijn de molenaars werkeloos met al de gevolgen van dien. Wil de Minister biet op het verzoek in gaan, dan vraagt de Molenaarsfederalie vergoeding' voor de aangedane bedrijfg? schade. De Toestand. Op het Fransche front hebben zoo wel de Fransche als do Britsche troe pen gisterenmorgen een plaatselijke actie van iets groeteren omvang ingezet, dan' wij in deze pauze gewend waren. De Franschen, die aanvielen ten Zuiden van de Aisne hebben daarmee het meeste succes behaald. Huu aanvals front strekte zich uit van Amblémv. dat vlak ten Zuiden der rivier ligt tot Montgobert, dat men zoeken moet ten N.O. van Villers Cotterêts. In deze streek, waarvan het dorp Cutry, dat in de nagevechten van den eersten grooten slag' zoo vaak 'genoemd is, het midden vormt, rukten de Franschen over een front van 7 K.M. op en kwamen zij op sommige punten tot 2 K.M. achter hun oorspronkelijk front. Laver- sine en de heuvels ten Westen van Cu try namen zij en zij kwamen tot aan den Westelijken zoom van St. Pierre Aigle. Er werden over de 1000 gevan genen gemaakt. Men mag dus spreken van een plaatselijke actie van betee- kenis. De Engelschen vielen aan in Vlaan deren bij het bosch van Iepen, dron gen op sommige punten ongeveer een K.M vooruit en namen 300 gevange nen. Ook dat is een aardig succesje. De algemeene toestand verandert éch ter door deze op zichzelf staande ge vechten in geenen deele. Reuter is nog niet uitgepraat over de rede van von Külümann en heeft thans een groot relaas, dat, naar hij zegt, de opvatting der gezaghebbende Britsche kringen weergeeft. Dhze opvatting komt hierop neer, dat Külilmann te kennen zou hebben willen geven aan Engeland, dat het met Engeland lot overeenstem ming wil trachten te komen en daar voor wel eenige Toegeeflijkheid in het Westen wil betoonen, mits men het in het Oosten de vrije hand laat. Waar Külilmann over de met Frankrijk te re gelen kwesties niet sprak ligt het in de rede, 'dat zijn betoog tot Engeland was gericht. Men trekt daaruit in En geland (altijd volgens Reuter èn zijn gezaghebbende" zegslieden' de gevolg trekking, dat de meer verstandigen in Duitschland zeer ongerust zijn. Hiertoe draagt de ineenstorting van Oostenrijk natuurlijk veel bij. Natuurlijk zal Enge land op dezen grondslag niet tot den vrede bereid zijn; het kan, zegt Reuter, verwondering wekken dat Külilmann denkt dat zulk een regeling ooit door de geallieerden zou kunnen worden aan vaard, tenzij zij zich aan de Duitsche voorwaarden moeten onderwerpen. In dien Duitschland de vrije hand zou krijgen in het Oosten en in alle ge bieden, d;e het in noord- en zuid-Rus land bezet houdt, zou het veel sterker uit den oorlog treden dan toen het er in ging'. Volgens Reuter deed Kühlmann dus inderdaad een poging' tot toenadering', maar zal Engeland daar niet op ingaand. w. z*. Kühlmann zag het goed in, toen hij voorspelde dat voorloopig ajles bij het oude zou blijven en wij nog wel kans hebben op een vijfden oorlogs winter. LEGER EN VLOOT. Keuring van den 1 andstor De minister van oorlog heeft aan de burgemeesters meegedeeld, dat het in zijn bedoeling ligt, dé ingeschrevenen voor den landstorm, voor zooveel zij geboren zijn in 1877 en 1876, in Juli en Augustus le doen keuren en hun ver zocht, ten spoedigste voor elk dezer Is de oud-lsaai" van Rusland nu ver moord, ja dan neen? Het bericht van de Frankfurter", dat wij gisteren vermeld den, leek zoo stellig, dat men er nauwe lijks meer aan twijfelen zou. Bovendien zou niemand zich over zulk een einde den vroegeren absoluten heerscher verbazen. Zijn bewind, of liever dat van zijn ambienaren, was er niet naar om hem bemind te maken en als persoon miste de tsaar de karaktereigenschappen om het hart van zijn "volk te winnen. Toch schijnt ditmaal het gerucht van zijn dood voorbarig le zijn geweest. De „Kölnische Zeitung" verneemt van het departement van den hofmaarschalk te Darmstadt dat het groothertogelijk Hof van de regeering der sovjet-republiek, via haar gezantschap le Berlijn, bericht heeft ontvangen, volgens hetwelk de voormalige tsaar zich in veiligheid be vindt. Deze inlichting was verstrekt na het bericht van de „Frankfurter", zoo dat zij het eerste gerucht weer teniet doet. Ook uit Kief wordt het gerucht van den moord op den éx-lsaar legengespror ken. De tsaar en zijn familie zijn geziond. UIT DEN HAAG. Bij kon. besluit van heden is de afge treden minister van Marine, schout-biji- nachl J. J. Rambonnet benoemd tot ad judant in buitengewonen dienst van de Koningin. UITVOER VAN VROEGE AARD APPELEN. (Officieel.) De Regeering heeft beslo ten den uitvoer vau vroege aardappelen toe te staan, wanneer in de bmnen- landsche behoefte zal zijn voorzien. De uitvoer zal overeenkomstig de bestaande schikkingen voor de helft plaats hebben naar ieder der oorlogvoerende partijen. Van Duitsche zijde is hiertegenover toe zegging gedaan, dat gedurende de maand Juli vijftigduizend ton steenkolen naar Nederland zal kunnen worden uitgevoerd. EEN AARDSCHOK. Door een aardschok die te Bochum plaats had, werden in twee mijnen mijn werkers door neervallend gesteente ge troffen, 9 personen zijn omgekomen. BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 11.10 uur. 4% o/0 Neder land 9l6/821/2 0/0 Nederl. Wl Schuld 58%; 3f>/<> do Oblig. 683/430/0 do Certif. 681/2. Cert. Ned Hand. Mij. I691/2; Aand. Ned. Ind Handelsb. 170; Koninkl. Pe trol. Aand. 545; Gecons. Hollandsche 204 205: Cult. Mij. Vorstenlanden 108; Aand. Deli Maatsch. 428; Aand. Amsterd. Deli 205. Amsterd. Rubber 151—153; Nederl. do 96. Ned. Amerik. Vaart 363'/2—365; Ned. Scheepvaartunie 246; Koninkl. Holl Lloyd I6I1/1; Kon. Ned Stoomb. Mij. 230; Aand. Paketvaart 243. 4o/o Oostenrijk Juni—Juli 32»/*- Anaconda 132, Steels 91%; Erie 18%; Southern Railway 21%; Union Pacific 119i/i; Car and Foundry 741/2; Common Marine 30i/2; Prefered do 102%; Maxwell Gr. C. v. A. 20; Maxwell Land Eert. v. Inc. Bonds 28. Prolongatie 31/1 o/0. Russen stil. Obl 1880 23%Consols 24%Hope 2iyo. O* DUITSCH LEGER BERICHT. BERLIJN, 29 Juni. Offf Ten Noorden van de Lijs volgden op een lievige be schieting infanterieaanvallen der Ejngcl- schen. Een driemaal herhaalde storm loop tegfen Merris mislukte onder zware verliezen. In het centrum drong de vij and m Vieux— Berquin binnen, door te genaanvallen werd hij tot staan gebracht en over den W. rand van het dorp te ruggeworpen. Ten N. van Merville mis lukten vijandelijke aanvallen in ons vuur. Ten Z. W. van Bucquoy werden krach tige vijandelijke verkenmngsaanvallen af geslagen. Ten Z. van de Aisne vielen de Fran schen na hevige vuurvoorbereiding aan. Bij Amblény werd de vijand na een ver bitterd gevecht afgeslagen. De Fran schen wonnen Lot voorbij Cutry terrein, maar werden door een tegenaanval naar de hoogten aan weerszijden van deze plaats teruggeslagen Pogingen van den vijand om met tanks den aanva. voort te zetten, mislukten. Bij het bosch van Villers Cotterêts achter volgden wij den wijkenden vijand tot zijn uitgangsstellingen en maakten gevange nen. 19 vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten. cfUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. BOEDA-PEST, 29 Juni. De Pesler Lloytf publiceert een onderhoud mei' Tis- za over de betrekkingen me't Duitschland. Hij zéide, een uitgebreid *veld van econo mische toenadering aanwezig' te achten. OOSTENRIJKSCH LEGERBERICHT. WEENEN, 29 JunL Off. Bij Zenson en Noventa di Piave trachtten vijandelijke 'erkenninglsafdeélingen de rivier over te steken. Overigens hadden gevochten van afwisselende lievigheid plaats. MARKTBERICHTEN Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling werden dc volgende prijzen besteed aardbeien 35—60 c., roode aalbessen 40 c., frambozen 82 c., kruisbessen 25— 30 c., doperwten 25—40 c., peulen 30— 10 c., postelein 15—20 c., luinbooneq 1725 c., alles per KG.; komkommers 18 c., sla 1—5 c., bloemkool 4—20 c., andijvie 1—2 c., alles per stuk; zuring 20—28 c., moskrul 29—34 c., beide per mandje, peen 10-17 c.r karoten 11—13 rhabarber 6—14" c., ramenas 1—6 selderie 6—11 c., pieterselie 7—13 e., uien 2—13 c., kunne 7—9 c., alles per bos; snijboonen 38 c., suikerboonen 52 e., beide per K.G. BEKENDMAKINGEN. KAAS (GEEN' GOEDKOOPE KAAS). De burgemeester, van Middelburg' maakt bekend, dat zij, "die op Bon no. 40 van het Distributieboekje voor Zeep, geen kaas hebben kunnen bekomen, op bo vengenoemde bon vanaf heden, Zaterdag 29 Juni tot en met Zaterdag 6 Juli e.k. alsnog 1 H.G. één ,ons )kaas fgfeen goed- koope kaas) kunnen verkrijgen. Nogmaals wordt er uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat het tehuis- bezorgen, nadat aflevering1 aan de toon bank wegens hel opraken van den voor-

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1