No 148. Woensdag 26 Juni 1918» liti* Jaargang B1IMIRLAM] FEMILLETO*. DB GOUDEN SLEUTEL. lit Stad gg FPöwagjg. A h o n n prijs per kwartaal in Mid delburg en bij de agenten in Vlissingen en Goes f 1 55; per post 1 1.75. Advertenties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1-7 regels f 1.50. Bovenstaande advertentieprijzen worden met 20 toeslag verhoogd. BAADSËLEN/ Minister Rambonnet treedt af. Waarom? We wet6u het niet Er wordt ons slechts in een niet-officisel bericht verteld dat hij reeds Donderdag j.l. ontslag vroeg „nadat M vertrek van het convooi don vorigen dag tot nader order was uitgesteld." Had hij dan wèl widen varen? 01 hij geheel willen afzien van het plan an duB tiet „tot nader order" willen uitstellen? Alweer we weten het niet. Volgens het Vaderland heeft Engeland bezwaar gemaakt tegen een partij aniline* verfstof van Duitsche afkomst aan boord van de Noordam, en zou onze regeering het zenden vau het convooi niet willen doorzetten, terwijl misschien Rambonnet meende, dat men er dan niet mee had mo gen beginnen. Daarentegen vertelt de N. R. Ct. het om gekeerde; minister Rambonnet zou de ver dere verantwoordelijkheid voor het convooi niet meer op zich willen nemen na de mee- deeling vau Engeland. En daarmee in overeenstemming is do be wering ven don X"con"08lïon^en^ ^eti Hand. dat de ontslagaanvrage van den Minis ter van Marine op het nabijïijnde tijdstip van vertrek van het couvooi geen invloed zal hebben. Onze positie ten aanzien vau het buitenland zou, sedert tot uitstel be sloten word, niet gewijzigd zijn. We zulleu niet probeeren het raadsel op te lossen. We voolen alleeu dat Engeland door zijn opvattingen van ds vrijheid ter zee ons opnieuw dreigt te vernederen door ons zelfs te beletten met een convooi vau eigen schepen verbinding te onderhouden met onze eigen Koloniën. Hoe groot de gevaren zijn, die daaruit vsor ons land kunnen voortkomen, weten we niet, omdat we de kwestie niet kennen. Zelfs de partij-leiders uit de Kamer zijn er niet van op de hoogte gesteld, voor zoover bekend gemaakt is. En zoo staan we voer de merkwaardig heid van een minister crisis, één week vóér de verkiezingsbeslissing over het geheele ka* binet valt, en zonder dat iemand buiten den ministerraad weet wat er du eigenlijk gaan de is. Dit is toch wel een bijzonder ergernis wekkend geval van stilzwijgendheid, vooral als men er op Iet, dat nu bijna een week geleden de ontslagaanvraag reeds werd in gediend WENKEN VOOR KIEZERS. Maalt sléchts één vakje zwart van de taülooze die ge op uw stembiljet zult vinden. Door meer dan één vakje zwart te ma ken, maakt ge u'w slembiljet ongel dig; eveneens door doorhaling of bij- Schrijvingen. Dat stembiljet wordt u op liet stembureau gegeven. Het heeft de grootte van een courant en staat vlo® namen. Lees daarom rustig thuis uw oproepingjs- kaart na; dan behoeft gje niet in uw slemhokje te zoeken, want op die oproepingskaart staan de lijsten en namen in dezelfde volgorde als op het stembiljet. Iedere stem op een persoon geldt voor de heelc lijst waarin de naam van dien persoon staat. Sommige partij-besturen bevelen aan op no, 1 van hun lijst te stemmen. Bat beteekent'niet, dat ge moet stemmen op no. 1 van het stembiljet. Het be- teekent ook niet dat ge geen anderen candidaat móógt stemmen. De keuze is vnjj. Denkt er om dat op het stembiljet geen partijen vermeld staan. Alleen de namen der candidate n, ge groepeerd in genummerde lijslen. Uit die namen moet ge opmaken tot wel* ke partijen de namenlijsten bebooren. Bestudeer dus eerst uw oproepings kaart, opdat ge precies weet. welke lijst die is van uw partij. Maakt ge het vale je voor den eersten candidaat van de lijst zwart, dan hecht ge uw goedkeuring aan de volgorde der candidaten zooals die door de kiesvereeniging op de lijst is vastgesteld. Maakt ge het vakje Voor één der volgen de candidaten zwart, dan geeft ge daarmee te kennen dat ge dien per soon de voorkeur geeft. Maai* dan blijft toch die stem voor de geheele 'lijst gelden bij'de berekening van het totaal aantal stemmen van iedere partij. Let er op dat in verscheidene gemeenten de stemlokalen anders verdeeld zjjn dan vroeger. Kijk dus goed op uw oproepingskaart na, waai* ge u moet vervoegen. Breng uw oproepingskaart mee naar het stemlokaal. Vergeet niet "dat er slemplicht is, en dat ge u aan strafvervolging bloot stelt, wanneer ge zonder geldige reden wegblijft. Wie een geldige reden tot verhindering heeft, zal goed doen daarvan schrifte lijk kennis te geven of te doen geven aan den voorzitter van zijn. stem bureau. Wie gedwongen is op 3 Juli uitstedig te zijn, zal goed doen daarvan een schriftelijke kennisgeving te zenden aan den voorzitter van zijn stembu reau of aan den burgemeester, welke kennisgeving de reden van de reis moet vermelden, en den dagslempel van de andere plaats (van verzending) tooet dragen van 3 Juli, Ivan de.brief niet op 3 Juli aan het stembureau zijn, adresseer-dan den brief aan den burgemeester. Maar denkt er om dat de uitstedigheid een geldige verhindering moet zijn. Wanneer de burgemeester de reden van verhindering als nièt-geldig be schouwt, komt de zaak voor den kan tonrechter. De maximumstraf is f3 boete. Later, bij een tweede overtre ding, kan dat tot f 10 stijgen. Zendt ge geen kennisgeving1 dan wordt ge opgeroepen bij den burgemeester om u te verantwoorden ter zalce van het verzuim. PACHTPRIJZEN IN VERBAN» MET REGEERINGSMAATREGELEN. „De Regeeringsmaatregèlen, in het be lang van de volksvoeding getroffen ert waarschijnlijk nog te treffen, drukken de rentabiliteit van het landbouwbedrijf len met diie maatregelen konden vele pachters van te voren geen rekening houden. Zij hebben tegenover dje ver pachters veelal drukkende verplichtingen aangegaan, welke contractueel vastslaan en 'moeten worden nagekomen, en deze verplichtingen drpigen al te drukkend te zullen worden, nu d,e bedrijfsinkomft sten door dje bjedoelde maatregelen ver minderen. Daarom is dfe vraag gewettigd of regeling van d£ pachtprijzen door wettelijke voorschriften mogelijk ware, zóódanig, djat de pachters daardjpor voor de verliezen ten deele worden schade,- lobs gesteld en zóó tevens, dat de moge- naar het Engel sch door b. G. MOBBREBY. 35). „Het m'oet een vreemd gevoel zijn twee huizen te hebben", zei Hilary, met een glimlach om zich heen ziende. „Ik zou denken, dat ik dikwijls vergat waar iets ligt wat men noodig heeft." „Dan kan men er altijd om telcfonee- ren", antwoordde mevrouw Redburn vadsig, terwijl zij een roos uit een vaas op tafel nam en in haar ceintuur stak, „daarenboven mijn kamenier weel wal ik in heide plaatsen noodig heb en het is voor haar geen zaak de dingen te verge ten or achter te laten. Als mijnheer1 Dunbar het goed vindt, zal ik deze roos dragen", voegde zij cr bij, in een sp egel kijkende, die behalve de oude Italiaan- sche lijst opviel als iets dat niet geheel paste bij de algemeene strengheid van de kaïnerinrichting ,,die donkerroode kleur komt goed uit tegen mijn witte japon en staal mij goed." lijkheid geopend wordt tot vermindering van hoog opgeloopcn» pachten, wanneeif deze, hij terugjloopen van de producten prijzen na het ophouden van de tegen woordige bijzondere omstandigheden, al te drukkend zoudJen worden".* Aldus luidt de inleidende ailnea van eer rapport door de hepren S. Koenen, Mol- lerus en J. Smid uitgebracht naar aan leiding van een door den Minister van L. N. cm II. gestalde vraag, welk rapport gratis .verkrijgbaar is bij'de Dirfec- lie van den Landb., Rezuidenhout 30, Den Haag. De schrijvers stellen in hel licht dat in de zandstreken, en vooral bij kleine boeren, op verschillende plaatsen zeer zeker reeds sprake is van achteruiLgang van rentabiliteit, doch daar is van eert verder pploopcn van de pachten, voor zoover bekend, dan ook geen sprake. En omgekeerd kan er 'in streken waad de pachten nog klimmfen, in casu in de kleistreken, respectievelijk vruchtbare deelen des lands, van achteruitgang in rentabiliteit, vergelekon met normaal, nop niet gesproken worden, al' kan natuurlijk niet ontkend, dat de maatrege len van de Regeering aldaar aan sommige zeer winstgevende leellen een einde ma ken of verdere uitbreiding er van althans belemmeren. Uitvoerig wordt door de rapporteurs de oorzaak van de pachtwaarde uiteen gezet wat hen tot de conclusie leidt dal. men zich over het Lot van hen, die in deze abnormale tijden zeer hooge pacht verplichtingen hebben aangegaan, niet al ie groote zorgen behoeft te ma ken; de pachlstijging betreft bovenal de zeer vruchtbare gronden en is daar het gevolg van zeer verhoogde oogslwaar- de'n. Én die verhoogde oogslwaarden zijn er wol degelijk ook in den vorm van winst aan de pachters zelf len goede gekemen. Een dwingende regeling van het pacht- recht, hoevfeel er principieel voor let zeggen is, achlen zij ongewenscht wegjens de gevolgen die zij na zich dreigt te» sleepten. Het toekennen aan de pachters van remissie-récht zou den pachter in staaf stellen de kwade kansen op den verpachter af te wentelen, en zou den aandrang van liefhebbers om te pachten zoodanig doen toenemen, dat de pacht prijzen belangrijk zouden stijgen. De vast stelling van pachtprijzen en pachtv,oor waarden door de overheid zou bij lagere prijzen dan bij vrij aanbod, eveneens den toeloop van pachters doen toenemen, en allicht leiden tot nfet te keer en mis bruiken door onderhandsche beloften tot extra pachtbetaling. Een mobiele pacht, die tolken jare rekening houdt met de producten-prijzen is alleen mogelijk bij veel goede trouw en ernstige samenwer king tusschen eigenaar en pachter; ge- dwongen invoering is eigenlijk ondenk baar. En een pacht op vennootschappe- lijken grondslag, war de pachter hef bedrijf voert voor gemeenschappelijke rekening, alleen rnogolijk als de ver pachter den pachter absoluut vertrouwen ji. Voor hen die reeds gepacht hadden vóór den oorlop zijn de pachtsomtafen niet te liopg gebleken. In 't algemeen zijn door de pachters flinke winsten ge maakt. en als die door regeeringstoaatj- regelen beperkt worden is er geen reden om de mogelijke scliadé op de verpachi ters af te wentelen. Mocht de pacht tijdens den oorlog afloopcn en gecom-. tinueerd worden, dan is het zeker niet onbillijk dat deze pachters bij het ingaan van de nieuwe pachttermijn meer dan vroeger te betalen hebben. Mocht de regeering daarna maatregelen nemen, die schade berokkenen, dan zou de be paling, dat de verpachter in het verlies; deelt, niet redelijk zijn. Maar ondoenlijk is het de grjens te trekken tusschen normale en abnormale pachtprijzen. „Ze staat u goed", riep Hilary met meisjesachtige geestdrift. „Die schitte rende kleur schijnt de laatste hand te leggen aan Zij zweeg voordat zij „uw schoonheid" had uitgesproken, maar Hil da begreep haar ep glimlachte. Bewonde ring was een levensbehoefte voor haar, zij vond het heerlijk te weten dat ze die opwekken kon, zelfs bij de meest onbe duidende mensclien. „Ik hoop dat de roos niet sterven zal", zei Hilary snel. „Als ik bloemen draag schijnen ze dadelijk te sterven." „O, neen, ze zal niet sterven! Ik kan tijden lang bloemen dragen. Zij verwel ken zelfs niet. Maar ik heb u hier niet mee naar toegenomen om over rozen te praten. U weet wel, toen ik u gisteren sprak heb ik u gevraagd of u een klein pakje voor mij mee wou nemen voor dr. Harding als u hem weer ontmoet." „O, natuurlijk kan ik dat meenemen", antwoordde Hilary eenvoudig, „maar ik weel niet wanneer ik hem zien zal. Het is niet waarschijnlijk dat ik naar Granlley Hall zal gaan, want mevrouw Derfietd is daar maar tijdelijk. Misschien ga ik nog eens naar de Pastorie; mevrouw Brent heeft mij gevraagd of ik nog eens kwam als ik kon." Ten opzichte van lien, die tijdens den ocrlpg nieuwe pachters werden acht de commissie liet te vreezen dat vele pacht prijzen, in de laatste jaren vooral voor be betere gronden besteed, dan veel le hoog zullen blijken, zoodat eene crisis! niet zal kuunen uitblijven. Maar wederom rijst hier de vraag, of het billijk zou zijn, het risico vaiij de pachters, bij achteruitgang van d'e conjunctuur door wettelijke maatregelen, op dc verpachters af te wentelen, terwijl toch niemand er aan dlenkt, om maat-) regelen voor le stellen, waardoor bij vooruitgaande conjunctuur een reclit voor den pachter zono ntstaan op verhoogde ujtkeering van de zijde van den pachter. Bovendien stelt de commissie de vraag waarom men wel aan de pacliIers tegemoet zou komen en niet de eigengeërfde boe ren, voor wie, als zij dje zware hypo theekschuld hebben, een teruggang veel noodlolliger kan zijn dan voor die pachter. Hel rapport besluit m]et de volgende opmerkingen Wij eindigen mjet er nogmaals met na druk op le wijzen, diat h(et er ontzaglijk' op aankomt, aan de landbouwers op d'e bedreven, waar) DïUder de meest opgunslige omstandigheden wordt gewerkt, eene ma üge. doch behoorlijke rentabiliteit vaiï het bedrijf te verzekeren. Dat zulks met dc grootst mJogelyke omzichtigheid dient le geschieden, is boven aangetoond, en het is dus eiene uiterst moeilijke taak Voor hen, die mjet de bepaling der prij zen belast zijn. Stelt men deze honger dan noodig is, zoo worden daardoor de pachtprijzen onnoodig opgedreven, wat den terugslag slechts des te gevaarlijker; ïnaakt en dadelijk neerkomt op te hooge levensmiddelenprijzen. Stelt men de prij zen le laag, zoo is bel onmiddellijk gevolg dat de productie afneemt, het zandbe- drijf nog verder gedesorganiseerd wordjt en zeer vele kleiue boeren tot den bedel staf worden gebracht. Een wettelijk ingrijpen ten kóste van iden verpachter is o.i. niet aan te raden en zou ook, in verband met de talrijk* beid der kleine eigengeerfden onder dp* zandboeren, weinig uitwerking hebben. Een van de allerbeste middelen tol steun ■i u ge druk ten kleinen boerenstand ia en blijft efene zeer nauwgezette prijsM politiek en daarnaast de beschikbaarstel ling van grondstoffen vooi het bedrijf tegen dien laagst mogelijken prijs. En verder mo,el bij die landbouwers op de grootst mogelijke voorzichtigheid bij liet op zich nemen van verplichtingen in do toekomst met ,klem worden aangedrongen. NEDERLAND EN BE OORLOG. De Fr isi a Het stoomschip „Frisia" heeft bericht ge kregen, dat het de reis kan vervolgen, en is gisteravond 11 uur van IJmuidou ver trokken. 0 Het spoorwegverkeer door Limburg. In verband met een telegram uit Londen, dat de Engelsche minister Lord Robert Ce cil op vragen om inlichtingen van het La gerhuis-lid Ronald Mac Neill verklaard heeft, dat de Nederlanische regeering tot dusver nog niet tegemoet gekomen was aan het herbaalde verzoek der Britscbe regee ring om nauwkeurige inlichting aangaande de overeenkomst met Doitschland inzake de Limburgsehe spoorwegen, heeft het Nederl, Corr. Ba-.eau ter bevoegder plaatse navraag gedsan omtrent de juistheid vac die bewe ring. Men£deelds mede, dat uitvoerige inlich tingen over deze spoorwegen-kwestie reeds eenigeu tijd geleden aan de Brit9che regee ring waren verstrekt, in den trant- van in- iichtingrn, welke korten tijd geleden ran be- ,Er is geen haast bij." Hilda sprak vriendelijk en heel kalm. „Als u Dr. Har ding moclit zien, geef hem dit dan. Ik zou het wel met de post verzenden, maar het is breekbaar en ik wou niet graag dat er wat aan kwam". Terwijl zij dit zeide nam zij uit een bureaulaadje, dal zij opengesloten had, een klein pakje in wit papier gepakt en dicbtgelakt. Dat pakje overhandigde zij aan Hilary. „V zult Dr. Harding zeker binnenkort zien", zei ze en het verbaasde Hilary plotseling een scherpen toon in haar sleln le hooren, „hij is zeker een groot vriend van mevrouw 'Derfield'?" „Een groot vriend van mevrouw Der- field?" Hilary zette groote oogèn op. „O, neen. Dat geloof ik niet. Toen ik op de Pastorie logeerde, heeft mevrouw Brent mij vaak verteld dat" Dr. Harding vol strekt niet van vrouwen hield en niets met de dames te maken wou hebben Ze zei dal het zoo bijzonder aardig van hem was dat hij de zorg voor mij op zich genomen had, omdat hij bekend: staat als een vrouwenhater." „Een vrouwenhater! Miles Harding een vrouwenhater! De tijden zijn'veranderd'" Er was spot in Hilda's stem, spot in haar glimlach. „Ik zou denken dal dat vrouwenhalen niet meer dan poseeren was tijdelijk poseeren", voegde zij er bij, terwijl zij de lade met een scher pen bons dicht sloot en naar de deur liep. „Kom, ga mee", ging zij voort; „mijn- lieer Dunbar laat zich zéker heel scherp over mij uit, omdat ik niet dadelijk kon poseeren. Kunstenaars schijnen "het al gemeen begrip le hebben dat zij zijn als tijd en getij en op niemand hoeven te wachten. Hoe bevalt het u bij hem en bij die rare tante?" „Heel goed". Hilary kreeg een kleur. „Ze zijn zoo goed voor mij." „Ze schijnen er een algemeenen men- sclienmin op na te houden", was het loome antwoord. „Eerst een zwervers kind en toen „En toen een zwerversnjéisje", vulde Hilary aan. „Maar Mr. Dunbar denkt steeds hoe hij de mensclien helpen kan. Dat is zijn eerste en zijn laatste ge dachte." „Een modern denkende ridder'" We der die flauwe spot in Hilda's zachte slem; ditmaal steeg een warme opwelling van toom op in Hilary's hart, een toorn waarvan zij de oorzaak niet trachtte op te sporen evenmin beantwoordde zjf voegde zijde ook in een communiqué aan de Nederlandsche pers betreffende die aan gelegenheid werden verschaft. Men kon dan ook, in verband met de verklaring van lord Robert Cecil, slechts veronderstellen, dat men zich wellicht in de Engelache regee- ringskringen omtrent enkele détail punten blijkbaar nog niet voldoende ingelicht acht. DISTRIBUTIE EN PRODUCTIE. Sigaren, sigaretten onz. De St.ct. van gisterenavond bevat een re geling betreffende het vervoer, den verkoop enz. - an sigaren, sigarillo's en sigaretten. Bilanghebbenden verwijzen wij hiernaar. Wij ontleenen aan de regeling het-volgende: Het vervoer van sigaren, sigarillo's en si garetten is verboden. Ontheffing van deze verbodsbepalingen kan worden verleend door het Rijksbureau voor Tabak (R. B. T.) Het verbod is niet van toepassing op het vervoer van sigaren, sigarillo's en sigaret- i, door winkeliers aan hunne bekende af nemers (niet handelaren; bij hoeveelheden van ten hoogste 100 stuks sigaren en 250 stnks sigarillo's of sigaretten, geleverd. Het verbod is eveneens niet van toepas sing op het vervoor van de genoemde arti kelen, voor zoover dit vervoer zïsh beperkt tot hoeveelheden noodig voor eigen gebruik, mits deze hoeveelheden 200 sigaren en 250 sigarillo's of sigaretten niet te boven gaat. Bedorven opgeslagen levens- mi Adelen. Het lid der Tweede Kamer de heer Duys heeft den 29sten Mei een vraag ingezonden naar aanleiding van een, be richt in de Telegraaf (waarin een bericht van de Tijd werd aangehaald) over het beder.ven van peulvruchten in de Amster damse!» veemen. De minister van L., N. en H. heef! daarop den 22sten aezcr geantwoord dpi het bericht over het totaal ongeschikt worden voor voeding van die peulvruch ten onjuist is. Het bericht heeft betrekking op een restant peulvruchten van 67000 balen •an den oogst 1915, welige peulvruch ten reeds in 1915/16 djocfr de verplc- igingscommissie waren afgekeurd voor do menrelielijké voeding, daar zij ten deele bestonden uil niet kokende erwten, of boonen en erwten van te geringe qualiteit, en aanvankelijk voor export] bestemd waren. Door splitten cn grondig bewerken is hel nog gelukt 7900 balen voor de directe ïnenschelijké consumptie geschikt te maliën. De onjuistheid van het bericht in De Telegraaf moge nog blijken uit het feitj dat in April 1918 na onderzoek en proef neming is gebleken, dat van de 49.000 balen, welké voor veevoeder waren aan gewezen, nog 26.800 balen na schoo ning voor de bmo-dbereiding konden wor den aangewend. Bovendien wred geen partij ongeschikt bevonden om na schop* nïng ali veevoeder le worden gebruikt. Maandag znoesten van die 67.826 balen nog 16.000 balen voor de broodbereiding en 6000 balen voor de veevoeder-distri butie worden afgeleverd. Vegetarisch Kookboekje. Bij J. F. van de Ven te Baarn is ver schenen een goedkoop „Vegetarisch Kook boekje - met eenvoudige recepten voor iedere beurs", door Dora Schumacher— Mohr. Uit Middelburg. - Gisterenavond werd voor een goed gevulde zaal op de Hociëteit De Vergenoe ging e«n rede uitgesproken door dr W. van Ravesteijn van de S. D. P., die In den mevrouw Redburns spottende woorden, maar zij was heel blij toen ze de lange gang door in het boudoir kwamen, waar Tonv nu gereed was met zijn toebereid selen. Gedurende de afwezigheid der twee dames was de millionair binnenge komen om den schilder precies uit te leggen in welken hoek hij het portret van zijn vrouw wenschte gemaakt te zien, en de lange man met het roode gezicht begroette Hilary met een hartelijkheid, die haar veel pleizier deed. „U is de salon gaan bekijken, niet waar?" zei hij. „Nu, de architect cn ik zijn heel tevreden over de salon. Wij vinden beiden dat het karweitje aardig gelukt is. Ik zeg niet dat het geen geld gekost heeft; het geld is er in gestroomd, dat zeg ik, er in gestroomd. Maar we hebben waar voor ons geld." „Ja, dat heeft zei Hilary met warm te. „Ik geloof niet dat ik ooit zulk een mooie kamer gezien heb. Maar alles is hier mooi", voegde zij er een weinig verlegen bij. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1