URGSCHE COURANT Wo 108 Woensdag 8 Mei 1918. lOi- Jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoeg tel. 38. DONDERDAG A.S., HEMELVAARTS DAG, ZAL DE COURANT NIET VER SCHIJNEN. Abonn. prijs per kwartaal in Mid delburg en bij de agenten in Vlissingen en Gees f 1.55; per post I 1.75. Advertenties 20 cent per regel. Bjj abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50. Bovenstaande advertentieprijtzeïi worden met 20 p/o toeslag verhoogd. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De lieer Rink spreekt niet vaak. Maar als hij het doet, is> het altijd een gezag hebbend Woord. Gisteren is liij de eerste woordvoerder van links geweest ter verdediging van de wederindiening door drie partijen van links van het gestrande regeeringsont- werp betreffende de ouderdomspensioe nen welk voorstel door de rechterzijde hardnekkig met een zekere minachting als een denkbeeld van den heer Duys wordt bestempeld, omdat die toevallig, alphabetisch de eerste onderteekenaar is. De heer Rink heeft gisteren kort maar waardig nog eens herhaald, wat al zoo vaak gezegd is, nl. dat men bij de poli tieke overeenkomst der partijen ora geen zaken van politieken aard aan de orde te stellen, geen oogenblik gedacht heeft aan oude zaken die reeds aan de orde waren geweest. Hij wilde er róchts nht van verdenken, dat zij liet later bij de Eerste Kamer opgekomen staatsrechter lijke bezwaar wel zou hebben voorzien, maar toch er niet over heeft gesproken. Dit ware een reservatio mentaltë, des te bedenkelijker, daar rechts wist, dat links deze concessie nooit zou hebben wil'en doen. Zij had immers op het punt der ouderdomsverzekering' de zege reeds! be vochten. En die overwinning1 zou zij nooit hebbeti willen prijsgeven. Het doel van dit voorstel is1: het we der aanhangig maken van een ontwerp, dal vóór de ontbinding' aanhangig was, het herstel dus! van de oude positie. Een tweede verklaring van be teekenis in deze zitting was die door den heer Dripn namens de Vrije Liberalen over hun houding ten opzichte van dit voor ste], dat zij niet mede onderteekenden. De pogjng van minister Lely tot lief be reiken van een compromis heeft gefaald. Daarom zagen sprekers partijgenooten in de wederindiening van dit ontwerp een poging die gteen succeS zou hebben. Zij hebben aan de indiening om deze reden n'ef wallen deelnemen. Maar nu het ont werp er weer is, zullen sprekers partij genooten, evenals de vorige maal, weer voor het ontwerp stemmen. ■Tegenover die redevoeringen van links stonden heftige redevoeringen van rechte van de heeren Beumer, Kooien en Rutgers. Vooral laatstgenoemde ging heftig te keer. Vandaag voortzetting. Ten slotte zij nog' vermeld dat de heer Kooien den Minister van Justitie vroeg1 naar de bepaling die thans in de statuien van veel naamlooze vennootschappen voorkomt, om de benoeming' der directie te onttrekken aan de aandeelhouders, ©p. te géven aan de preferente aandeel houders, met de bedoeling1 de nationaliteit te waarborgen. De lieer Kooien vreesde echter voor oligarchie. De Minister achtte de bepaling'niet onwettig en hem was nog niets van een misbruik gebleken. Mocht er misbruik zijn dan zou de goedkeuring aan «le sta tuten onthouden kunnen worden. Maar voorloopig was liij daar niet toe bereid. B1IIII1AS*. NEDERLAND EN DE OORLOG. Verordening op het ver k eer in de Zanddijk ste 11ngn De Commandant der Stelling' van de. Monden der Maas en der Schelde, (Commando Zeeland); heeft een veror dening vastgesteld waarvan art. 1 be paalt: Alle verkeer is verboden op d0 na volgende wegen a. den scheidingödijk tusschen den Molenpolder en den polder Tholscinde; b den Molendijk van af het snijpunt van dezen dijk met den onder a noemden dijk tot aan den Zanddijk c. den Zanddijk, van af het punt' waar deze den Molendijk ontmoet, tot aan het snijpunt van Zanddijk en den Oostelijken Kanaaldijk van liet Zuid Be vel and sch Kanaal; d. den Oostelijken dijk van het Bevelandsóh Kanaal van af het snijpunt van dezen dijk met den achterweg' tot aan de zuidelijke uitmonding' van hc' Kanaal; e den Weslersbhelde-dijk van af de zuidelijke uitmonding van het Zuid-Ber velandsch Kanaal, tot aan liet punt, waar deze dijk den Langeweg ontmoet, alsmede den weg Loopende langs' den voet van dit gtedeelte van den Wester- sckeldedijk f. den landweg loopende van paal -10 op den .Westers'cheldedijk naar den San-, dee weg; g. den Sandeeweg van af den Wes- lerschekledijk tot aan liet snijpunt van dezen weg1 met den Langeweg. De bedreiging aan de grens:. Men schrijft ions uit Zeeuwsch-Vlaan deren Dal de Duilsche wachtposten, tijdens den gespannen toestand tusschen Duitsch- land en Nederland algemeen versterkt waren, is reeds gemeld. Nu de moei lijkheden weer zijn opgelost, zijn de Duilsche militairen aan de grens wat mededeelzamer, omtrent hétgeen te ge beuren stond, indien het tusschen Ne derland en Duitschland tot een con flict zoude zijn gekomen. Zij waren daarop al ten volle voorbereid en re kenden er al op, bij ons op bezoek komen. Omtrent vele zaken was door hen al eens geïnformeerd. Zij dee- len llians mede, dat het in de bedje- ling lag, op het eerste teelten Zeeuwscli-Vlaanderen binnen te rukken om den Scheldeoever te bezetten. Op verschillende plaatsen langs de grens stonden daartoe duizenden militairen ge reed. Alleen te Gent waren er volgens hun beweringen 80.000 geconcentreerd, waaronder cavalerie en artillerie. Ook lagen te Gent met kanonnen bewapende vaartuigen gereed, om het kanaal naar Neuzen op te stoomen 0 Zeep en Zeeppoeder;. Met ingiang van 15 dezer zijn vastge steld de volgende maximum-kleinhandel- prijzen. harde zeep met een velzuur gehalte van ten minste 60 percent f 0.33 per dubbel stuk van 250 gram en f 0.166 per enkel stuk van 125gram; barde zeep met een velzuurgehalte van ten minste 25 pCt.f 0.16 per dub bel stuk van 250 gram en f 0.08 per enkel stuk van 125 gram. Deze maximum-prijzen zijn niet van toepassing op toilet- en scheerze.ep als mede medicinale zeepen, bedoeld in art 5 der zeep- en zeeppoederregeling van 19 April. Voorts zijn vastgesteld de volgende maximum-kleinhandelsprijzen voor zeep poeder. met een velzuurgehalte van ten minste 35 pCt. 24 ctS. per pakje van 250 gram; id. met een vetzuurgehalte van ten minste 15 pCt.f 0 20 per pakje. Opdrijving van prijzen. In antwoord op de bekende vragen van het Tweede Kamerlid Koster, heeft de minister van Landbouw geantwoord, niet voornemens te zijn bepaalde maatregelen te treffen tegen de prijsverliooging van die levensmiddelen voor welke tot nog toe geen maximumprijzen zijh vastge steld. Het stellen van maximumprijzen, zoo zegt de minister, behoort beperkt 1© blij ven lol die goederen, die voor de volks voeding in het algemeen in aanmerking komen Zouden er ook maxim urn-prij ion gesteld moeten worden voor goederen, welke slechts door een zeer klein ge deelte der bevolking gebruikt worden, dan zou zulks de naleving op de vast stelling der prijzen voor de belangrijke voedingsmiddelen allerminst bevorderen Bovendien gelijk de ervaring maar al te zeer heeft geleerd is het te verwach ten, dat de artikelen geheel uit het verkeer zouden verdwijnen en voortaan nog slechts door den sluikhandel zou den worden afgeleverd' met overschrij ding van de gestelde prijzen, zoodat Je maatregel zijn doel ten eenenmale zou missen. Wat het middel aang&at: het brengen der goederen onder een distribuliere- geling, merkt de Minister op, dat de beschikbare voorraad van dien aard is. dal ook in geval van inbezitneming en van beschikbaarstelling voor de geheele bevolking, de voedselvoorziening als zoo danig daarmede niet gebaat zon zijn, daar het onmogelijk zou blijken de goe deren over de gchcele bevolking te ver doelen -0 Zijden stoffen. Daar de invoer van Zwitsersche zij den stoffen enz. groote belemmering on dervindt, is een commissie gevormd, die zal trachten hierin verhetering1 te bren gen APOTHEKEN. Morgen, Hemelvaartsdag, zijn de navol' gende Apotheken geopend: Middelburg: Nonhebel. Vlissingen- Engering. Goes: Van Kalmthout. PLATINA. Inkoop boven hoogsten koers. LANGEDIJK, Frederikspl»in 11, Amsterdam. (Ingeamden KedécteeUng). Bit SM ea Frovlnele. Uit Middelburg. B en W. 'van Middelburg' vestigen in een bekendmaking in dit nummer de aandacht op de reeds door ons vermelde, voorgeschreven nieuwe bezuiniging op het gasverbruik. Daarbij openen ze het vooruitzicht, dat liet misschien ook weer in onze gemeente nog niet behoeft te komen tot de zoo hinderlijke rantsoeneering! met afsluilingSdreigementen, en W3t daar nog meer voor overlast bij komt, getuige de aan ieder bekende verhalen uit gemeenten die wel onder den druk van een rantsoeneering hebben gezeten. Maardat zal alléén mogelijk zijn, wanneer de ingezetenen zelf weer do'n wat ze Jiet vorig jaar met zoo'n goeden uitslag gedaan hebben, namelijk door ernstige bezuiniging op 't eigen verbruik zoo krachtig mogelijk meewerken om een voldoende besparing te krijgen. Het wordt ditmaal gemakkelijk' ge maakt om zelf te bepalen wanneer men over de schreef gaat. Het Rijkskolen- distributiekantoor toch merkte' in haar jongste aanschrijving op, dat h. i. de besparing mogelijk zal zijn zonder ver mindering van de rantsoeneering die door haar ten grondslag werd gelegd aan de toekenning van kolen aan de gas fabrieken. Dal geschiedde in een meedeeling van dat bureau van 14 Maart j.l., maar daar de meeste lezers die wel niet meer zui len bezitten, herhalen we wat daarin over gasverbruik werd gezegd: Voor alle particuliere verbruikers wordt beschikbaar gesteld als minimum- rantsoen: voor koken (bijkoken hieronder be grepen) behalve wanneer ten genoegen van de Brandstoffencommissie wordt aan getoond, dat niet op gas kan worden gekookt, 20 M3. per gezin per maand, vermeerderd met 2 M8. voor eiken per soon waaruit het gezin bestaat: b. voor verlichting, behalve wanneer men tegelijkertijd op een electriciteil.s- net is aangesloten: in April 7 M3. Mei '4 Juni 2 n 1 Augustus 5 September 8 Bovenstaande rantsoenen voor koken en verlichting te zamen vormen de ge middelde behoefte van de kleinere ver bruikers in de groote steden, zoodal, mits de uiterste zuinigheid wordt be tracht, men met dit rantsoen kaa toe komen. En laten we er dan sommige huismoe ders nog eens aan herinneren dat speci aal het koken van groote ketels water voor schoonmaak en wasch, en net wecken" en dergelijke bezigheden gas verslinden Gisterenmiddag werdén de bewoners van den Molenberg en omgeving alhier te ongeveer kwart voor vijf opgeschrikt door het geroep van brand. Het bleek! dal de brand woedde in de stalling van den lieer Verhage op déze gracht en dal ook reeds de aangrenzende stal ling van den heer van der Heil, firm'.-i Djxmkers had vlam gevat. In deze bij de militairen in gebruik zijnde stallin gen, waren op dat oogenblik 11 paar., den gestald en er was slechts een stal- wacht Lij de paarden. De veekoopman P. Carmejoole, wo llende aan de Schultershofstraat, was spoedig ter plaatse em aan Zijn oordaat optreden is het te danken, dat 10 d'er paarden gered zijn. Eerst miaakte hij enkele dieren los maar lat£r moest hij ze los snijden. Toen hij ook het elfde, ondanks vlammen en rook wilde gaan, losmaken, bleek het arme dier reeds door de vlammen aangetast en werdfen dè pogingen tot redden opgegeven. De werklieden der fabricage en een deel der brandweer waren intusSchen aan gevangen met het blusscliingswcrk en met enkele stralen op de waterleiding was men <le vuurmassa spoedig meester. Aanvankelijk liet alles zich ernstig aan zien cn werden in nabijgelegen wonin gen reed 3 maatregelen tot redding van den innoedel genomen. Op het terrein van den brand waren o.p. aanwezig de burgemeester en dé garnizoens-eommandant met zijn adju dant. Daar geen brandalarm was ge blazen was hot aantal nieuwsgierigen niet zoo groot als men over dag zou veé? wacht hebben. De politie stelde een onderzoek naar de oorzaak van den brand in. Het bleek dat deze veroorzaakt is door een zes? jarigen jongen die mot andere kinde ren speelde en een brandende lucifer in het stroo wierp, terwijl zij, toen het begon te branden wegliepen, zónder iets te zeggen. Het vuur vond in de stallen natuurlijk veel voedsel. Blijkens het jaarverslag over 1917 der Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Middelburg is, dank zij de zuinigheid!, bij het aanschaffen van nieuwe boekwer ken betracht, het tekort van het vorige jaar aanmerkelijk geslonken. Daar echter, volgens besluit van de vergadering van 15 Juni het gebouw op 1 Juli 1918 het eigendom der vereeniging wordt, zal een beroep moeien worden gedaan ,op hen, die in de Openbare Leeszaal belang stellen, teneinde de« financiëele gevolgen met succes! het hoofd te kunnen bieden. Het bestuur was tot het nemen van tfüt besluit genoodzaakt, daar anders de Industrie- en Huishoudschool dit gé. bouw zou hebben gëkocht en de Open bare Leeszaal op 1 Juli 1918 dakloos1 zou zijn geweest. Zeer waarschijnlijk zal de exploitatie van het gebouw voldoend- opleveren om de meerdere uitgave, dié het gevolg zijn van den aankoop, te dekken. "Wegens gas- en kolenbesparing' kon hel lokaal gëdurende de maanden Fe bruari, Maart, April en de eerste helft van Mei 's avonds slechts van 7 tot 8 uur geopend zijn. Daarna werd dit ver lengd tot 9 uur en na 16 October lot half tien. Een gevolg hiervan is een lager cijfer voor het aantal bezoekers over 1917, n.l. 9841 tegen 10.805 over 1916. Het aantal uitgeleende boeken "be droeg 25.896, waarvan 3399 wötmseh. werken en 22.497 romans De boekerij vermeerderde met 2^1 werken, zoodat het geheele aantal thans 4677 bedraagt. Ook dit jaar werden verschillenen partijen boeken ten geschenke gegeven. Het sluiten van de LeeSzaal op Zondag en de beperking' in de tijden van liet uitleenen zijn maatregelen, die reeds in 1916 werden ingevoerd en gedurende 1917 zijn gehandhaafd. Ten gevolge van toename van geoefend personeel zijn er in de laatste maanden van 1917 weer enkele uren voor het uitleenen bijge komen. De rekening over 1917 wijst een na- deelig saldo aan van f 67.57JH legen f 246,391/2 het vorig jaar. Aan contributies werd ontvangen f 1088,271/2; aan. subsidies f800. Onder de uitgaven wordt o. a. vermeil: tractementen f849; bindwerk f 108,71Vi; boeken f 109,221/2; abonn. op couranten en tijdschriften f 182,081/2. Wij ontvingen het jaarverslag van den Middelburgschen Bestuur- dtrshond over 1917, waaruit blijkt, dat in dat jaar de vakbeweging zich met 211 leden heeft uitgebreid. Het ledental was verdeeld als volgt- 31 Dec. 31 Dec. 1916 1917 Verschil 18 28 -f- 10 Bakkers Schilders Timmerlieden Metaalbewerkers Fabriek ^arbeiders Typografen Meubelmakers Gemeente-werklieden HandcL-en Kanlojorb. 25 15 Spoor en Tramwegp. 21 20 Transportarb. 10 13 -f 53 41 —12 96 94 2 52 124 -F 72 128 268 4r 140 25 29 -f 20 26 -{- 39 40 -f 6 1 -10 gen f 82 wegens te weinig bet- taalde bedrijfs-, inkom sten- en verdedi- gingsbel. II over 1913-14^-1916—17. .Va a het nieuwe distributiekantoor te Vlissingen, dat aan de Wilhel- minaslraat op de Gedempte Pollekadfe wordt gezet, zijn de fondamenten reeds gelegd Het gebouw wordt slechts één ver dieping hoog met een ruime lial mic|-( deinin en diverse kantoorlokalen link*? en rechts. Wanneer na den oorlog het gebouw geen dienst meer hfehoeft te doen is het door verbouwing gemakkelijk ;n drie moderne woonhuizen te herschapen. Daarmee wordt nu bij den bouw reke ning gehouden. Uit Walcheren. Maandag werd te W e s t-K a p o 1 le de heer P. Minderhoud,- in levien jaren lang gemeenteraadslid, begraven. De baar werd vanaf hel sterfhuis grafwaarts ge dragen door de gemeenteraadsleden en gemeenteambtenaren. .Aan de groeve werd de overledene herdacht dfoor den burgemeester. De overledene blereikte den leertijd van 69 jaar en stond bekend als een, bescheiden en braaf man. Men schrijft ons uit Wiest-Ka pclïe: Na ruim een week binnengelegen te hebben, trokken Dinsdag de visschers- scheepj'es weer uil op vangst. Vanaf dien Westkappelschen dijk waren s morgens reeds tientallen aan den horizon waar te nemen. Envoor de zooveelste maal waagden zich enkeion weer in het ge vaarlijke gebied, het mijnenveld; zeker daarheen gelokt door den overvloed van visch, die daar te vangen is. Maar heÖ is toch welwat al te roekeloos van- de visschers. Bovendien moet er heel wat kruit aan hen verspild worden, en kan het schieten vanaf de marine-bat terij wel eens noodlottige gevolgen voor hen hebben. Men moet niiet denken, dat zij, na een paar waarschuwings scheten nu juist zoo'n haast maken om] hun nelten in te halen en het verboden terrein te verlaten. Nu waren een drietal scholen voldoende, doch dikwijls ge beurt het, dat 7 a 8 schoten gelost moe ten worden, eer zij het gevaarlijke ge bied verlaten. 0 Uit Tholen. Te St. Maartensdijk werd Dinsdag door een 20-tal soldaten onder leiding van een officier op enkele hof steden een onderzoek ingesteld naar de aanwezige voorraden. Bij den landbouwer W. M. K. Werden veevoeder en manufac turen in beslaggenomen, en bij den land bouwer M. G. v. d. V tarwe. Per wagen van iederen betrokken landbouwer wer den de goederen op het gemeentehui» gebracht, 0 Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. D. Zondagnacht zijn bij den veldar- bèider C. Durinck onder de gemeente Axel (Steenovens) een konijn met zes jonge konijnen gestolen. De politie heeft den dader reeds opgespoord. 3 ■Totaal 487 698 236-11 De Schildersgezellenbond meldt, dat wat het terugloopen van het ledental betreft, dit alleen zijn grond vindt ini hel naar elders gaan werken van ver schillende van zijn leden. Van de overige organisaties werden geen opgaven ont- In het verslag wordt voorts bog her- ianerd aan de door den Bestuurders- bond gezonden adressen betreffende bij slag op de contributie voor werlcloo- zenlcassen, tot instelling eener huurcom- missie te ICoudekerke en Middelburg, en tot oprichting eener Centrale Keu kon te Middelburg. Wij memoreeren nog dat In de leven s- middelencommissie uit de arbeidersbe weging zitting hebben de heeren W P. Cornehsse en C. v. d. Weel, J. Onder-i dijk, L. J. Adriaanseb en J. W. Jon- gepier. Door het bureau voor Arbeidsrecht, afdeelmg vau den Middelburgschen Be stuurder sbond werd in het afgelonpen. jaar in 52 gevallen hulp verleend of advies gegeven. Deze '52 gevallen waren als volgt verdeeld: Ongevallenwet 3, Belasting 19, Ar beidscontract 20, Huwelijk 1, Kieswet 1, Erfenis J, Huurcoxnmissiewet 1, Pachtcontract 1, Schuldvordering 1, Zie kengeld 1, Wioningkwesties 3. Van hen, die zich tot het Bureau wendden, waren 31 georganiseerd en 24 ongeorganiseerd, waarvan 15 tegen be taling en 9 betreffende Rijksvergoeding, welke hulp kosteloos werd verstrekt. 0 Uit Vlissingen. Bij den inspecteur der directe belas1- tingen ehz. te Vlissingen id ontvan ONDERWIJS. De heer J. C Snijders van O u d- Vossemeer is benoemd tot onder wijzer aan een o. 1 school te Sliedrecht, waar hij reeds tijdelijk werkzaam is. BEOrrZAKEN. IJij kon. besluit is! benoemd tot rechter in de arrondi ssèmen ts-re ch t b a n k te Zie rik zee, mr. A. N. L. Otten', thans griffier bij het kantongerecht te Almelo. Zeeuwsclie Coöperatieve Kunstmestfabriek. Het bestuur van de Z. C K. deelt itl| het Z. L. en T. bl. mee. dat het aan toet bestuur der Eerste Nederlandsche Coöpe ratieve Kunstmestfabriek. ontstaan door samenwerking van de twcezuslervereeni* gingen uit het N. en liet Z. des lands, nai veel moeite en na veel onderhandelingen gelukt ii een zeer geschikt terrein aan' te koopen aan deal Nieuwen Waterweg in de nabijheid van Vlaardingen. Groote zeeschepen kunnen dé verschillende grondstoffen aan dè fabriek lossen en( aan den anderen kant kan aansluiting aan het spoorwegnet verkregen worden. Of met den bouw der fabriek onder dia tegenwojordige crisisomstandigheden bin nenkort zal begonnen worden, moet njog 'nader onder het oog gezien wordfen. De verschillende leden dor Coöperatie zullen binnenkort in verband met het aange kochte, door bemiddeling hunner Groeps besturen uilgenoodigd worden tot storting vajt het verschuldigde op dè aandeolen<

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1