DÖELBIRGSdHE COl No 105 Zaterdag 4 Mei 1318. 161* jaargaua. BUI HUM. 911 St&Ê 88 Prsvliiels. pder; le bf op Dit ntóntaer bestaat int TWEE bladen. EERSTE BLA». Abono. petje per kw&rfafcl ia Mid delburg en bij de ajtjeotfen in VUtanngen go Goes I 4.55; pér P#* 1.75. Advertenties 20 «ent p«? riÊgfll» Bij abonneöaant veel tage®. Psumliebörfcbften en dag kbetnigjnsen van 1—7 rpgete f 1,50. Bovenstaand» aaverfeoRepr/jsoa wofcdtjn DMt 20 o/o" toWlag retBftöHd. WIJZIGING DER DISTRIBUTIEWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Distributie wet. De beginselen der wet zijn. daarbij on veranderd gelaten, maar er is een verrui ming gegeven aan verschillende bepalin- gen De voornaamste wijzigingen betreffen de volgende (onderwerpen: .Tee ltd wang. Wat de kwestie van het verbouwen van bepaalde gewas sen aangaat, is (de [Minister van Landbouw sinds de diepgaande besprek lagen Ier zake leelldwang gehouden hij de tot standkoming der Dislribuliewet niet van ïneening veranderd, dat eene alge meen aan de landbouwers op te leggen leelldwang in de praktijk niet uitvoerbaar, is, en de toepassing daarvan derhalve) (schadelijk voor de voedselvoorziening moet worden geacht. Ten einde editor <3ok hier over zoo ruim mogelijke bef- voegdheid te kunnen beschikken, is in art. 7 eerste lid, de bepaling, dat ook Öe verbouw van gewassen kan worden geboden, zoo ruim mogelijk geredigeerd. .Teeltregeling. Overtreding van teeltregelingen vormt een moeilijk te be strijden euvel. De regteen'ng meent, dat ten deze een oplossing te vinden is dooi de gewassen, geteeld in strijd: met de voorschriften, in bezit te [nemen ingevolge art. 9. Volgens dit artikel in zijn nieuw voorgestelde lezing kan de verbouwer Öan worden verplicht, "het gewas te blij ven verzorgen en kan de Minister van Landbouw de taxatie doen plaats vinden volgens bijzonderen maatstaf. Te ver wachten is, zoo zegt de negejering, dat de kans op een daaruit resulteerende schadeloosstelling het den verbouwer zal doen voorkomen, dat overtreding ran (eeltregelingen te weinig winstgevend wordt. Prijsbepaling. Voorgesteld wordt te bepalen, dat ook aflevering boven vastgestelden maximumprijs ver boden zal kunnen worden. Ten ein'de te voorkomen dat daardoor het in voorkoop gekochte goed bij den verfcooper blijft lig gen en aldus aan de distributie wordt onttrokken tot tijd en wijle het afleve ringsverbod zal zijn ingetrokken, wordt voorts uitdrukkelijk bepaald, dat overeen komsten, Voor zoover nog niet afgewik keld, van rechtswege ontbonden zullen rijn. Gewassen te velde. Rechter lijke beslissingen hebben uitgemaakt, dat de eigendomsovergang van in bezit ge nomen goed niet heeft plaats gevonden, zoolang dat goed onder den voormaligen houder wordt gelaten. Na is dit bij een le velde staand gewast onvermijdelijk, en zelfs het geoogste gewas moet dikwijls, bij gfebrek aan voldoende bergruimte, Onder den verbouwer blijven liggen, tot dat bet voor directe consumptie in aan merking komt. Het is 'bekend, dat er ver bouwers zijn, die hiervan misbruik ma ken, een misbruik waartegen onze wet- dlen handel zooveel mogelijk worden op geheven. Hel onderwerpelijke voorschrift geeft, naar het der regeer.'ng voorkomt, daar toe het middel, bestaande in een bin dende instructie, te geven aan den des kundige met betrekking tot den maat staf. welken hij bij zijn waardeering' zal Lebben aan te leggen, leder geval zal op zich zelf moeten worden beoordeeld, en zijn eigen eischen stellen; slechts als voorbeeld van zulk een bindende instructie zij genoemd- ais basis voor de prijsbepaling wordt vastgesteld de waar de van goed van dezelfde soort op een aan te geven datum, teen de prijzen nog niet ongemotiveerd waren opgedreven. Hiermede komt aldus het goed weer ter beschikking Yan de consumptie te ren zijn niet kunstmatig verhoogde waarde. Hamsteren. Op grond van de resultaten, welke steekproeven bij parti culieren hebben Opgeleverd, is de rege ring van oordeel, dat bij hel volk zeer overdreven voorstellingen bestaan omtrent den omvang van hetgeen „gehamsterd" wordt. Zij heeft zich echter geen absoluut ze kere overtuiging ter zake kunnen vesti gen en acht het in elk geval xvenscho- lijk, dat de werkelijke omvang van den particulieren opslag zal kunnen worden vastgesteld. De eenige weg om ten deze tol een bevredigende oplossing te gera ken, schijnt de regeering te liggen tn de verplichting voor allen, zelf regelmatig Opgave te doen van voorraden, welke met het normale niet toelaatbaar zijn. Wal in dezen dan niet toelaatbaar is, hangt af van feitelijke omstandigheden van het oogenblik hier le lande. Die omstandigheden in de wel vast te leggen, zjou onvoorzichtig' zijn; zoo ooif, dan is hier de grootst mogelijke soepel heid van het wettelijke voorschrift een absolute vereischte èn wat de goederen betreft, waarvan overdreven opslag dient le worden voorkomen, èn wat den tijd betreft, voor welken een iopslag niet over dreven is te achten. Het ligt in de bedoeling van den mi nister van landbouw om terstond de voorraden, welke o verdreven afmetingen verloonen, door toepassing van art. 9 der Distribntiewet tot bescheiden afme tingen te doen terugbrengen. En mocht daarvoor aanleiding komen te bestaan, dan zal de gelegenheid openstaan, de meer -bescheiden voorraden op tfl vorde ren ten einde die aan de gjBlieele. beyoj- king ten goede te doen komen. strafbepalingen. De regee ring heeft zich genoopt gezien, af te wijken van het gébruik om uitsluitend de strafmaxima in de wet vast te leggen. Voor overtredingen, -welke aan liet al gemeen belangrijke schade doen, is daarom naast het strafmaximum ook een speciaal straf minimum voorgeschre ven. -Verschillende Straffen als gevange nisstraf, hechtenis en boete zijn ver zwaard. In 't bijzonder wordt nog' gewezen op het 4de lid van art. 12, waarin de parti culier met straf wordt bedreigd, bijaldien hij in strijd met de gestelde regelen of tecen hoogeren dan den gestelden maxi mumprijs zich goederen doet afleveren of goederen koopt. De maximum-straf in dit gfeval id hechtenis van ten bbogste 3 maanden of geldboete van ten minste f50 en ten hoogste f 3000. De goederen worden ver beurd verklaard. Bij bet verknopen boven maximum prijzen zal niet alleen het verkochte, maar ook de overige voorraad van die soort verbeurd verklaard kunnen worden. gfeving geen afdoende middelen van ver weer heeft. Aan dezen wantoestand be oogt het 2fe lid van art. 0 een einde te maken. Bestrijding1 van den ketting- handel. Bepaald Wordt, dat indien de inbezitneming van goederen plaats heeft ter zake van prijsopdrijving, vast houding van goederen or kettinghandel, of indien nadat de inbezitneming heeft plaats gevonden, den Minister van L\, N, en H. ten aanzien van de in bezit genomen goederen van prijsopdrijving, vasthouding of kettinghandel blijkt, ge noemde minister den deskundige een bindende instructie kan geven, omtrent de grondslagen, welke deze zal hebben te volgen bij de vaststelling van het bedrag der schadeloosstel ling. Ter toelichting hiervan merkt de re- gteering o. a. op, iclat inbezitneming op zich zelf ter bestrijding van den ketting- handèl een zeer belangrijk hulpmiddel, 'doch geenszins* afdoende is; immers, slechts door een kettinghandelaar finan cieel te treffen of door hem nadeelen to doeh loopen, is te verwachten, dat aan 'dit euvel paal en perk zal worden ge steld. Doch niet alleen benadeeling van den kettinghandelaar mag het doel zijn; ook en zelfs in de eerste plaats moet 1 erekend worden, dat de voor onze «amenleving zdo nadeeligfc gevolgen van marinesleepbooten; zij waren gedaald we gens een defect aan den motor. Van Vlissingen voeren marinevaartui gen uit, ter assistentie. Gisteravond wer den met een torpeboot aldaar binnen- gecraclit vier Duilsche vliegers. De vlieg tuigen zijn, dO|Or een sleepboot getrok ken, voorloopig te Vlissingen aange bracht, in afwachting of zij al dan niet Men schrijft ons nog nader uit -Vlisr singen Hedenmorgen is de sleepboot Donau, waaraan aan iedere zijde een der vlieg tuigen vast was gemaakt, in de eerste binnenhaven gekomen en zijn daar 'ach tereenvolgens de nummers 1705 en 1682,' zooals de vliegtuigen gemerkt zijn, met behulp van een der kranen aan den wal1 gebracht. De eerste machine is ernstig bescha digd aan den staart, de tweede voorname lijk aan een der vleugels. Maar ook de andere deelen d.er machines zijn bescha digd en veel meer dan de motoren zal wel niet meer bruikbaar zijn, Be Duitsche troepen aan plnze grens. Naar 'de N. R. Gt. van de Belgische grens verneemt, zijn de Duitsche troepen, meest infanterie, die de laatste dagen de grenswachten verzesvoudigd hadden weer naar het binnenland afgetrokken', zullen \florden vrijgelaten. 0 De Nie uw-Ams te rdam. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal het stoomschip Nieuw Amsterdam de Holland-Amerikal ijn "Woensdag 29 Mei van Botterdam naar "New-York vertrek ken N. Crt. Verbouw voeding's'gewassen In een circulaire van 9 April heeft de Minister van Landbouw de burge meesters gemachtigd, de landgebrui- kers, die zeer wel in staat zijn om aardappelen, bruine boonen en groen ten voor eigen gebruik te verbouwen, in den volgenden winter van de distri butie van deze artikelen buiten te slui ten, zulks om deze personen te nopen den verbouw er van zelf ter hand te nemen. Deze bepaling sluit natuurlijk in. 'dat de eigen-verbouwers van hun oogst der genoemde producten een ze- ker rantsoen zullen mogen behouden. De grootte van dit rantsoen zal eerst later kunnen worden vastgesteld, doch zal afhankelijk zijn van de grootte van Ieders gezin. Voorts wordt de aandacht er op ge vestigd, ilat dit uitsluitend kan gelden voor de bona-fide eigen telers. Wan neer Voor de leus door iemand een huur-contract voor een perceeltje kind, wellicht ver van zijn woonplaats ge legen, wordt afgesloten, terwijl inder daad de huurder het geheele beheer overlaat aan den verhuurder of iemand anders, zoodat het huren meer het karakter verkrijgt van het koopen den oogst in voorkoop, zoo kón uit den aard. der zaak geen zekerheid worden gegeven, dat de z.g. huurder het product zal mogen behouden. Zou men hieraan toegeven zoo werd voor hen, die het betalen kunnen, de "deur geopend om zich een zekere hoeveel heid voedsel te verzekeren boven het geen anderen kunnen 'bekomen, hetgeen bij de laafcsten te recht ontstemming zoude verwekken. Stct. DE KWESTIE-VAN GROENENDAFX. De Tijd verneemt, dat de commissie- van onderzoek, ingesteld met betrek king' tot de kwestie-Van Groenendael, met baar arbeid is gereed gekomen en in een lijvig rapport tot de conclusie iS gekomen, dat er geen termen aanwezig zijn om het -Tweede Kamerlid voor Weert van de candidatenlijst in den rijkskieskring Limburg af te voeren. De commissie bestond uit de heerfin Rutten en Hol van het hoofdbestuur ran den R. K. Kiezersbond1 in Limburg, de heeren Haffmanns, Eerste Ka merlid, Bolsius', oud-lid van de Tweede Kamer, en mr. Pautussen, wet houder van Maastricht. Deze laatste werd aangewezen, nadat mr. F. Jans sen, lid der Tweede Kamer, geweigerd had deel uit te* maken van de enquête commissie. NEDERLAND EN DE OORLOG. Twee Duitsche watervliegr tuigen gedaald. Gisterenavond werd alhier hevig schieten gehoord. Op groote hoogte werd in de richting van België een vliegma chine waargenoimen, die hevig werd be schoten. Ook het springen van shrapnells was zichtbaar. Gis ter namiddag weid te Vlissingen bericht ontvangen, dat in de Wielingen twee Duitsche watervliegtuigen waren g^ergekomen in de buurt van een onzer Vörbbuw bruine bodnen op ge scheurd grasland. De minister van landbouw, brengt ter kennis, dat de termijn van aangifte voor teelt van bruine boonen op ge scheurd grasland, zoowel ter bekomng van de verhoogde scheurpremie ais voor hei verpachten van hlet grasland aan het Rijk verlengd is tot uiterlijk 12 dezer. Aangezien gebleken is, dat sommige personen uit de bekendmaking, ondör bovenstaand hoofd opgenomen in de Stct. van Maandag 15 April ten on rechte afleiden, dat de prijs der zaai- boonen is verlaagd tot f 35 per 100 K.G wordt bier medegedeeld dat deze prijs alleen geldt voor de zaaiboonen van regeeringswegte verstrekt aan perso nen, die hun grasland aan de regce- ring hebben verpacht, ingevolge het bepaalde sub 2 van bovengenoemde be schikking. Zij, die bruine boonen telen op bouw land of wel op gescheurd grasland te gen verhoogde premie, moeten de zaai boonen tegen den gewonen prijs en op de gewone voorwaarden van de erken de zaadhandelaren betrekken. Eieren. Naar het Nedcrl. Wieekbï. voor den handel in kruidenierswaren, enz. ver neemt, is zeer binnenkort een algeheel vevvoerverbod en een rantsoeneering stelsel voor eieren tie verwachten. Van dit vervoerverbod zal alleen aan inge schreven handelaren ontheffing kunnen worden verleend, /fan <le dislribulienege- Iing wordt hard gewerkt. De vorige week is voor dit doel een aparte commissie benoemd. In groote lijnen is die commissie reeds tot overeenstemming gekomen en zo heeft aan enkele tvarer leden opge dragen. die plannen verder uit te werken. Krachtens die regeling zal de produ- ducent zijn eieren leveren aan door han delaren aan te stellen verzamelaars of wel ze ter markt brengen; de handelaar levert ze aan den groothandel of een coöperatie, deze aan de stempelhuizen, die echter een anderen officieelen naami zullen krijgen en uit die centrale punten werden de gemeenten voorzien. De ge meentelijke distributie zelf kan iedere gemeente intern regelen. Plant zonheM'ioeïnen De Directeur van het Rijksproefstation voor Zaadcontrole vestigt er de aandacht op, dat de zonnebloem een zeer geschik te plant is om iets bij te dragen tot le niging, van den vetnood. Elite are levert gemakkelijk een opbrengst van 10 K.G. zaad, waaruit 2 L. uitstekende spijsolie kunnen worden bereid, terwijl de scbijf- reslen een Waardevol veevoedsal opleve ren. De plant - leent ïlch zèCP ^4 Voor cultuur op kleine hoekjes, "die ieder in zijn tuin wel beschikbaar heeft. Zelfs kan men tie zonnebloemen samen met ,tok- booaen poten en daardoor bet dure boo- nenhout uitwinnen. Het is duidelijk, dat de opbrengst van beide gewassen hieronder iets, lijdt. Verder moet er aan gedacht worden, Iclat voor den verbouw van slokboohen een vergunning! van den burgemeester aoo- dig is. De verbouw in moestuinen voor eigbn gebruik is echter vrij. De Commissaris der Koningin be zoekt Maandag 13 Mei a.s. de gemeenten. Seroojkerke (W.), Grijpskerke, Melisjcerke en Biggekerke en Dinsdag "d.a. v. de ge meenten St. Laurens, Veere, Vrouwepol der en Oostkapelle. 0 Uit Middelburg. Hedenmorgen hebben twee poli tieagenten alhier een goede vangst ge had. Over het Molenwater reed een wa gen met hout beladen. Het ltWam een der agenten voor dat de veeren veel te veel doorzakten voor de lading, die op den wagen lag en daarom werd een na der onderzoek ingesteld. Onder het hout was een geslacht varken verstopt, dat op een hofstede te Veere gisteren was geslacht. Het vleesch, dat bestemd was", voor een bewoner van de Heerengracht, werd natuurlijk in beslag genomen. - In antwoord pp de ions gedane vraag wat er gebeurt niet het door de politie alhier in beslag genomen vleesch, kun nen we meedejelen dat dit geregeld ver- kocht wordt in de vleeschhal, waar dat steeds te voren aan de gegadigden dpor aanplakking wordt bekend gemaakt. Het tweede deel van de film „Mot gen wij zwijgen?", dat thans in de Bios coop op de Markt alhier wordt geger- ven. is niet minder belangwekkend dan het eerste deel; dok nu weer worden harde waarheden op liet doek gebracht. Het spel is mooi, de beelden zijn goed. Uit Vlissingen. - Dp heer F. K. Wisseling, le sjations- assisjlent bij de "Mij. tot Expl. van S.S. te Vlissingen, wordt ingaande 16 Mei a.s. overgeplaatst naar sjatïon Bafto, om aldaar op proef met den dienst van -,ta- tionschef te worden belast. De heer Berkhof, klerk-telegrafist te Ede, wordt overgeplaatst naar Vlissjngen. 0 Uit Wialcheren. Mededeeling in 't distributiebedrijf te Koudekerke. Afgifte broodkaarten De broodkaarten worden niet meer per post verzonden. In 'l vervolg zullen de broodkaarten on der overlegging van de idomicilïekaart wor den afgegeven. Dp bel dorp? Wijk A op Woensdag 8 Mei; Wijk B op Vrijdag 10 Mei; Op 't Zand; Wijk G op Dinsdag 7 Mei, 9—12 en -4 uur; Wijk D op Zaterdag 11 Mei, 9—12 uür. Mededeelingen ran liet distributie- bedrijf te Oost en West-Souburg hi de week van 6 tot 11 Mei zijn ver krijgbaar 3 K.G. zand- en. 3 K.G. kleiaardappe- len 1 Va H.G- bruineb'oonen en 1/2 H.G. kaas. -Mededcelinggn van het distributie bedrijf te West ka p elite: Op bon 51 serie A s/i ons Iia vermout, verkrijgbaar van 27 April—8 Mei. Door den burgemeester is visjcli, voor namelijk schol, aangevraagd. Broodkaarten af le halen Maandag 6 Mei voor wijk A; Dinsdag 7 Mei voor wijk B; Woensdag 8 Mei voor wijk C, Vrijdag 10 Mei voor wijk D. Voor wijk E op elk der genoemde dagen. Bons voor kaarsen voor iedereen af te halen op "Zaterdag 11 Mei. Deze gelden voor de geheele maand Mei. Gisteren is voor het ®>rt Ra mi ni ekens de vischsjloep VI'. 54 omge slagen; de beide inzittenden werden dpor de opvarenden van de VI. 53 gered, ea het vaartuig werd te Vlissingen binnenge sleept. De directeur der Inlerc. Arbeids beurs, de heer B. Kruze te Middelburg, sprak Donderdagavond voor de werklie- denvereeniging te Domburg over het belang van een goede arbeidsbemidde ling, waarbij hij wees op de resultaten door andere beurzen verkregen. De zaal was goed bezet. Tegenwoor dig waren o. a. de correspondenten te Domburg en Oostkapelle van de districts- arbeidsbeur^,. Uit Zeeuwsch Vlaanderen O. O* Donderdagavond werd dpor dp ge~ meente-politie te Axel 70 K.G. joloem en 45 K.G. tarwe van den bakker G. M. v- L aldaar in beslag genomen; hij had dit alles in papieren zakken verborgen ift een kippenhok, op eenigen afstand van zijne wojiing, -0 Uit Zoeüwsch Vlaanderen IWl D. Donderdagavond gaf te Breskenfl de heer Huimans een bioscoop-voorstel ling, en wel „De Fransche Moeders1 (Mè- res Francaices) en „Billy Ritchie als toor neelknecht". De zaal van het veerhuis Adriaansen voorheen Besemer, was dan ook goed bezet. KERKNIEUWS. De Chr. Zangvereenigjng „Soli Deo Gloria" alhier geeft Donderdag a.s./He melvaartsdag) een uitvoering iu de N001- derkerk. Voor bijzonderheden zie men de advertentie. 01 Het Prjov. Comité voor „Aan pakken" xm Zeela,nd. (Ingezonden.) De Commissie vergaderde Maandag 22 April jl. te Goes, ter vaststelling van de verkregen resultaten en tot bespreking van het verdere plan tot actie. Bijgedragen is door: Middelb. f 389.25; Vlissingen f 697.30; Melisp en Marjeker- ke f 30.50; Zoutelande f 160; Vrouwe polder f 43.80; Kleverskerke f 10; Grijpskerke f 105; Goes f 8S9.50; Wpl- faartsdijk f 393.05; Gortgene f 339; Wis- senkerke f 75.50; Kamperland f 501: We- meldinge f 400; Hoedekenskerke f100; 's Heerenhoek f 175; Borssple f 144; Krabbend, f 420 75; Kruiningen f 611.96; Rilland r 180; Waarde f 215.65; Uzen- dijke f 10; Axel f 330; Sas van Gent f80; Hontenisse f 176; Hoek f 130; Zaamslag f715; Nieuwerkexk f 503.50; Oosterland r 307.50; Bruinisse f 118.20; Burgh f 221.50; Haamstede f 191.50; Noordgou- we f 368.50; Sirjansland f 109; Elker- zee f 131; Scherpenisse I 183,25; Tho~ len f 11.50; Oud-Vossemeer f 101.50; Schore 132. Terwijl de kerkvoogdijen ran Ovezapde, Driewegen en KapeUe ieder f 50 zonden. Bij deze opbrengst zal met zekehreid nog komen de inzameling van sommige ge meenten, die nog met het werk bezig zijn. Wij zien Jxet resultaat van hun werk ook met verlangen tegemoet. Mag nu het voorbeeld ran deze ite- meenten voor de tot nog toe niet mede werkende gemeenten in Zeeland een aan sporing zijn om aaü het heerlijke doel van „aanpakken" mede te arbeiden' Nu ïjeeds lean een rente van f 4000 ge bruikt worden. Zou men denken dat zulk een som geen verlichting van de Tasten des levens geeft voor menig veel te ge ring traktement en wat een dank dan als het geheele millioen wordt bereikt? Bij het hoofdoomité was een gift ran T 1000 ingekomen om dadelijk over 20 predikantsgezinnen te worden verdeeld. Beschamend is het voor de kerk dat door sommige van hare dienaren haar een f 50 reikhalzend moet worden uitgezien. Aan doenlijk zijn de brieven van dank voor deze verlichting des levens. Besloten werd de actie in Zeeland voort te zetten en een circulaire te Vichten tot die gemeenten, die nog niet of nog maar zwak hebben medegewerkt. In de vacature wijlen den heer L'. van Bruggen werd gekozen zijn zoon Ir. J, van Bruggen, leeraar aan de R. H. B. S. te Goes. Bijgevoegd lean worden dat dr. Van Bruggen zich de keuze heeft 'alen' welgevallen. Namens de Prov. Comm. voor Zeeland, J. J. HOMBURG, Secretaris, Goes, 3 Mei 1918. 0 "Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Gardereu': P. Krutjï te Nieuwe Tonge.

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1