URGSCHE COURANT No 79. Donderdag -Ï April 1918. 161* Jaargang. A bo on. prjjs per kwartaal in Mid delburg en bij de agenten in Ylissingen sn Goes f 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per regei By abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.5a Bovenstaande advertentieprijzen wnrdan met 20o/o toesla? verhoogd. SCIIIJNAVELWILLENDIIFJD Men heeft gister kunnen lezen hoe onoprecht de voorstelling was in het Rcuterbericht over dB „Maasdijk" en de Poeldijk". Een ander voorbeeld is hét volgende: Naar aanleiding1 van het gisteren uit Washington geseinde Rcuterbericht, dat de Amerikaansche regCering besloten Jieefl de Nederlandsche schepen, die uil Nederland onderweg' waren naar de Ver. Staten ten tijde dat de Nederlancb sche schepen in de Amerikaansche ha;- veïis werden in beslag' genomen, niet op te vorderen, wanneer zij in de Ver. Stal len zullen zijn aangekomen, wordt van wege de Nederl. Reeders Vereeniging mer degédeeld, dat Br geen. en kei Nedep- landsch schip van hier naar Amerika oir- der weg is of was. En dan nog' twee voorstellen dié het vooruitzicht openen op heftige debatten van bedenkelijk-politieken aard: het voorstel der rechterzijde betref fende de salarissen der bijzondere on derwijzers en hei voorstel van eenigB der linker- partijen betreffende 'liet verleenen1 van ouderdomsrenten, het gèslrande maar door deze Kamerleden weer vlot ge sleepte régèerings voorstel. Die twee laatstgenoemde voorstellen zouden wel een zonderling slot vor men voor een „politiek'-loos" zitting!?- jaar. Maar de verkiezingen zijn ïflHricht, en dan gebeuren ler meer 'gekke dinf- gen. Men kan er van óp aan dat ieder van die twee voorstellen hef tige verwijten over en weer zal uit lokken. Misschien zal dat heel bevor derlijk zijn voor het opwekken van de nu nog niet aanwezige verkiezingsstem- ming. Maar we zouden het zeer belreu1- ren als door een Kamerdebat daarover zóó kort Voor de verkiezingen, de verj- jldczingisstrijd in dé z e dagen ben heerscht werd door twett boo bijzondere onderwerpen van geschil. WAT NOG AFGEDAAN ZAL WORDEN. Dinsdag a.s., na een korte Paasch- vacantie, komt de Tweede Kamer weer bijeen, om dan liet bijzonder inspan nende werk van dit zittingsjaar nog an derhalve maand voort te zetten totdjal de verkiezingen de aandacht dpr partij mannen zal vragen. Ze zullen er weinig tijd voor hebben dit jaar, want het zal wel 18 Mef wor den eer de Kamer hen loslaat, en reeds 21 Mei lieeft de candidaat-slelliug plaats vo;or deze verkiezingten, waartegenover allen staan als tegenover een onbekend procédé, waarvan de uitslag Voor allen een verrassing zal zijn. In ieder geval bekort die verkiezings- actie een zitting die nog heel wat Han ger zóu duren, ja, die volgens den voorzitter wel September zou halen als alle onderwerpen aanhangig werden gé- maakt, die de regeering gaarne aan de orde zag gesteld. En tóch zal de Kamer zich een bui tengewone zelfbelieersching ïnoeten op leggen, wil ze afhandelen wat de voorzitter aankondigde als menu voor die aanstaande zittingsperiode. Het lijstje is een beetje ontlast doordat de plotse linge reis van den Minister van Koloniën naar Zwitserland de voorlöopige afvoering van een aantal speciale wetsontwerpen wenschelijk maakte, terwijl' 'het ook te verwachten is dat de behandeling v~an de Indische begroetingen mén "?ette wel: begroetingen voor 1918, die anders reeds in October te voren worden af gedaan! doch die dit jaar door de droevige verbinding mei de kolonies niet eerder kon worden ingediend waar schijnlijk minder diepe discusjsies zullen uitlokken, nu niet de ontwerper zelf, doch zijn collega van marine de ver dediging zal voeren. Maar over een ander onderwerp zal méér te doen zijn, een restje varr. het distributiedebat, n.l. 't voorstel tolhef fing van 150 opcenten op de verde- digingsbelasting. Het zal zelfs wel meer dan die 150 worden want die aanvraag betrof slechts de dekking dfer kosten rot>r een half jaar, en zooal* >men weet staat nu de voortzetting vast tot Octol- ber. - Dan wacht ook nog' i wellicht in> avondvergaderingen het wetsontwerp tot opheffing van belemmeringen! aan de totstandkoming van electriciteitsweri- in den weg' gétegd; en voorts komen nog voor afdoening in aanmerking i'opi" centen op de dividend!- en, tantièmes- belasting wijziging der vermogensbelas ting1; regeling der reiskosten der Ka(r mcrleden; en zelfs het lijvige wetboek van strafverordening. Maar we vreezen teeer dat voor dit laatste wet geen tijtel zal overblijven. Wantallereerst kan men ieder oogem blik verdacht zijn op indiening' I van ver schillende dringende, reeds aangekoirfl- idlgde welsvoorsstellen betreffendewij' (zig'ing der distributicj-organisaticder onteigeningswet ter bestrijding van den kettingbandel; der scheepvorderingswet; 'der jachtwet enz. Deze wetsontwerpen Worden, met den meeslen spoed" voort- bereid, en zullen ook in eofy snel tem; po moeten worden afgewerkt. En iets dergelijks geldt voor het aangekondigd voorstel van de woningvoorzioning. Maar de voorzitter heeft bovendien nog eeh. reeks voorstellen opgenoemd die voor behandeling' in aanmerking kómen: staatszorg voor de paardenfokkerij; ontginning van steenzout; oprichting van hoogovens; aardolievelden in Djambi; instelling van een handelsregister; voorstel tot het instellen van een| eri quêle naar dlstributiej-klachten OMZETTING IN AMBTELIJKE COLLEGES. Toen óp den laatsten dag' van! het kJislribulief-debat Minister Cort van der Linden de belangrijke verklaring af legde inzake het resultaat, verkregen door onderling overleg lusschen de lei den van het Kabinet, zoowel als gevolg van het Kamerdebat als van 'de ham delingen der Geassocieerden, heeft hij verzekerd dat zoo spoedig taoi- gelijk, en met de vereischle geleidelijk heid. de dienst in dezen zui zal wor den gereorganiseerd dat de "VerschiL lende bij de distributie werkzame comt- missies en vereenigingen, met inbegrip van de Commissie van Bijstand zullen worden omgezet in of vervangen door ambtelijke colleges met scherp omlijnde verantwóórdelijkheid. f De eerste aanwijzing dat men met die omzetting begonnen is, hebben we nu in liet bericht dat laan de drie lel den van de Commissie van Bijstand, de heeren Kröller, Reilsma en Schim van der Loeff ontslag' is verleend, oi\- 'der dankbetuiging' voor de vele (en gewichtige diensten, en dat een van hen inr. Schim van der Loeff werkzaam gósteld is aan het Departement van j L. N en H., met 'den persoonlijken titel van directeuri-generaal. Dat is een groote verandering. In plaats van een commissie die het ka rakter bad van een commissie van adL vïes voor den Minister, al schijnt haar taak dan ook door de omstandigheden gewijzigd te zijn in een veel zelfstan diger arbeid, inplaats daarvan krijgt men nu één ambtenaar ondergeschikt aan den Minister zooals regói is met een ambtenaar. Hoewel het er niet bij 'plaat is er toch wel reden om te vermoeden da' de nieuwe directeui>generaal zal moe ten worden beschouwd als leider van de geheele distributie. Dus geen nieuwe distributief-minister, maar wel één per soon aan bet hoofd dier organisatie, onl- tniddellijk staand onder dien Minister ■an L., N. en H,, die deverantwoorde! lijkheid blijft dragen. De nieuwe bewindsman heeft de laalf- ste jaren meer wellicht dan iemand an ders ïh ons land ervaring opgedaan van het veelomvattend werk dat aan zijn ambt is verbonden. Toen hij, als advocaat te Gouda werk2aam, in 1913 tot lid der Tweede Kamer voor Dor drecht werd gekozen, zal hij niet van zulk een wijziging in zijn loopbaan ger droomd hebben. Toen hij'lSept 1916 tol lid van de Commissje ;Van Bijstand werd, trad hij als Kamerlid af, cn kon zich toen geheel wijden aan zijn nieuwe taak. Weinig naar buiten optredend, maar voor allen die met 'deze zaken te doen haddien, bekend als een der groot-machthebbers. Ten slotte nog een vraag1. In het Kon. besluit van de verandering1, staat dat aan de drie leden der Commissie van Ina hel tegen Amerika gerezen wan trouwen) meent te móeten afzien van dó, in de laatste imaanden door onze oor logsschepen gevolgde route, van Holland naar ons Oost-Indië en omgekeerd, voor al waar net bezoek aan vreemde ha vens immer gepaard gaat met tall'ooze of- fideele ph'chtplegingen, en de medewer king der autoriteiten verzocht moet wor den voor kolen-, en water-, en victualie voorziening, e. d. „In elk geval' is, blijkens hier ter ste de ontvangen mededeeling, het voorne men thans, om deze noodzakelijke reizen zoo onafhankelijk mogelijk te maken Daarom zal Hr. Ms. Hertog Hendrik ver moedelijk in den aanvang van Juni de uitreis wederom aanvaarden, ditmaal ech ter in gezelschap van Hr. Ms pantser- dekkruiser Zeeland, welke op haar thuis reis uit Indië de Far-Oer-eilanden reedjs gepasseerd is en heden te Nieu- wediep verwacht wvordt. De Zeeland reis de nog, evenals Hr. Ms. Tromp, via Ja pan, Honolulu, San Francisco, Panama kanaal en New-York. Onze beide oor logsschepen Hertog Hendrik en Zeeland zullen dan reizen rond Kaap d'c Goede Hoop, en wel zonder bepaalde havens aan te loopen. Dit nu 5s alleen mogelijk omdat ze vergezeld zullen wor den door een of twee kolenschepen. „De bedoeling is dan eenmaal' op de Deensclie vrije Far-Oer-eilanden, eenmaal in een gunstig gelegen stille baai op Afrika's Westkust, en eenmaal ergens op Afrika's' Oostkust uit de medegenomen schepen te bunkeren, om ten slotte naar onzen archipel over te steken. „Vandaar zal Hr. Ms. Zeeland weder om terugkeeren, in gezelschap van Hr. Ms. De Zeven Provinciën, beide met het af le lossen marinepersoneel aan boord, en de laatste tevens, om de vereisehtc groote reparaties in het vaderland te ondergaan. De bunkerschepén varen dan ook weer mede op deze thuisreis rond dp Kaap, geladen met onze Padangsche Om- bib'enkolen." De schrijver voegt daar nog de vraag aan toe, of deze bijzondere gelegenheid niet gebruikt moet worden om een aan tal koopvaardijschepen mede te zenden met dit Nederlandpche militaire convoo;, om tnaar India de goederen te vervoe ren, waaraan daar allengs gebrek is ont staan, en om vooral uit Indië een belang rijke lading rijst, en thee, en koffie, en suiker, en olie, en caeaoi, enz. enz. naar Holland mee terug te brengen, teneinde den steeds sleigendien nood zooveel mo gelijk te lenigen, en ook om gouverne- ments-ambtenaren en employés van par ticuliere ondernemingen over te voeren. Tot nog toe lag het bezwaar tegen Ne derlandsche convooïen in cte waar schijnlijkheid, of althans mógelijkheid, van moeilijkheden in de te bezoeken havens van Amerika, en "van de andere oorlog voerende landen. Maar ditmaal vervallen dergelijke bezwaren door 'dfe zeer bij zondere wijze, waarop gevaren zal wor den, en is een aldus door twee Neder landsche oorlogsschepen geconvoveerde handelsvloot onaantastbaar. Beide oor logsschepen varen nu tóch, dus ook bet voorheen geldend bezwaar, dgt wij voor convoyeering in het algemeen geen on derdeden onzer militaire marine luümen missen, kan ditmaal niet gelden. Bijstand, ontslag is verleend „op hun verzoek." Is het initiatief van de ver andering dan uitgegaan van hen, of van de reg'eeting"? Welke motieven heb ben zij opgegeven voor die 1 ontslagaan: vrage? BIHUUM ONZE MARINE-SCHEPEN EN I)E VAART OP INDIË. In een beschouwing van een mede werker der N. R. Crt. over do ui [reis van onze marine-schepen, en over 1c ii beslagneming onzer schepen, worden o, a de" volgende opmerkingen gemaakt, die volgens den toon meer oen mededeeling zijh dan een beschouwing: „Geen wónder, waar de reis naar In dië, via Amerika, van Hr. Ms. Hertog Hendrik, door stormweer plotseling werd afgebroken, dat onze regeering thans, (nl. DF. MINISTER VAN KOLONIËN. De Minister van Koloniën, mr. Pleyte, gaat heden onverwacht wegens familie omstandigheden voor eenigen tijd naan Zwitserland. De Minister van Marine heeft zich ech ter bereid verklaard de volgende week dó begrootingen van Suriname, Curacao en Oost-Indiê te verdedigen. VN OOCT-ÏNDtt. Men seint uit Batavia aan de N. R. Crt. De overheid té Padang' heeft beslag gelegd op den geheelen melkvoorrand. Overal heeft de overheid den voor raad melk ia bussen in beslag' geno- daad van één der oorlogvoerenden? Moet of kan aan genoemde mijnen- verankering' worden toegeschreven het onlangs plaats gehad hebbend ongeluk van een loodskotter, waarmede het ver lies van ettelijke menschenlevens ge paard ging? Het sleepbootje „Ro" is gisterenmor gen omstreeks 10 uur één mijl uit den wal, bij Petten op een mijn geloopen en gezonken. De reddingboot van Pet ten is ter assistentie vertrokken. De voeding van de hier te lande verblijvende krijgsgevangenen. In antwoord op vragen van hel lid der Tweede Kamer, mr. R. van Veen, heeft de Mimsler van Buitenl. Zaken de volgen de mededeelingen gedaan Toen de Nederlandsche regpering zich bereid verklaarde tot het einde van den oorlog hier te lande een aantal Britsehe en Duitsche krijgsgevangenen (tot een maximum van 16,000) te in ternee ren, verklaarden de Duitsche en de Britsehe regeering zich bereid aan de Neder landsche regeering te verschaffen, naar mate de behoefte daaraan zoude blijken, het moedige materiaal voor den bouw en het onderhoud van interneeringskamr pen, voor geneeskundige hulp, voor ver warming, voor voeding en kleeding van de geinlerneerden, of althans den invoer van de benoodigde artikelen in Nederland op geenerlei wijze te belemmeren. Benige dagen na aankomst van 2jeï eer ste transport Britsehe krijgsgevangenen heeft de Brilsche gezant gevraagd, of de Nederlandsche regeering wenschte, dat graan uit Engeland voor deze krijgsge vangenen zou wrden gezondenen.zoo ja, welke hoeveelheid noodig was. Ingevol ge een. besluit van den raad van ministers is den gezant geantwoord, dat de Neder landsche regeering de TÓ-ijgsgevangjeïien niet in 6taat zou kunnen stellen brood te elen van betere hoedanigheid en in grootere hoeveelheid dan de bevolking van Nederland. Daarom scheen het het doelmatigst, dat maandelijks den gezant opgave werd gedaan van de hoeveelheden dei' verschillende graansoorten, gebruikt voor liet bakken van het brood, dat aan <lc Britsehe krijgsgevangenen is( Verstrekt geworden, en dat dan de Britsehe regeering aan de Nederlandsche 'gelijke hoeveelheden ziond. Rechtstreeksche beschikbaarstellingen ten behoeve van den dienst der krijgsgevangenen zon eer nadeelen dan voordeelen met zich brengen, daar de omzetting van het graan in brood alsdan een afzonderlijke administratie zon vereischen, waardoor een noodeloos ingewikkelde toestand geschapen zou worden, aangezien de hoedanigheid en de hoeveelheid van "het brood voor de krijgsgevangenen toch dezelfde moeten zijn als voor de Nederlanders. De Britsehe gezant heeft daarop geantwoord, dat de Britsehe regeering instemde met het denkbeeld, <|at maandelijksche opgaven zouden worden gedaan, waarop dan de hoodfge uitvoerconsenten door de Britsehe regpe ring verleend, en scheepsruimte, zooveel haar dit mogelijk was, verstrekt zou worden, voor het vervoer naar Nederland van levensmiddelen. Aan het Duitsche gezantschap werd een gelijksoortig voorstel gedaan; hierop werd nog geen antwoord ontvangen. Opgaven als bovenbedoeld zijn dusver aam geen der betrokken gezanten gedaan, daar de gébruikte hoeveelheden den Minister van Buitenlahdsche Zaken nog niet bekend zijn. Verdere stappen zijh vtnor het oogenblik niet noodïg. Er is geen reden om' aan fe nemen,; dat een der betrokken regéeringen oan hare verplichb'ngen in dezen niét zal' voldoen. Het aantal hier te lande geïnterneerde krijgsgevangenen bedraagt tot dusver on geveer 6000. Hoevele onderdanen Vatt Duitschland en Engeland zich in Neder land bevinden ten gevolge van het ver blijf dier krijgsgevangenen zal moeilijk zijn na te gaan. Intusschen zullen maatregelen genomen worden om hun. aantal binnen zekere grenzen te beper ken. boden van den dag' der afkondiging van dit besluit. De uitvoer van week- en schaaldieren is verboden met ingang van 15 dezfer. De Kroon behoudt zich voor, deze verboden tijdelijk op te heffen, of in bijzondere gevallen ontheffing daarvan te doen verleenen. o Gebrfek aan g'rond s to f fen Wegens gebrek aan grondstoffen heeft de cacao- en chocoladefabriek „Kwatta" te Breda 140 werklieden moeten ont slaan. Hongcrr-reI lotjes. Wij maakten gisteren melding van. ongeregeldheden te Amsterdam en De>- 'venter tengevolge van de voedsel,- schaarschte. Ook te "Maastricht heeft zich iets dergelijks voorgedaan. Gistei- ren morgen togen honderden vrouwen in optocht naar het stadhuis om den burgemeester om aardappelen te vra gen. Er werd geantwoord, dat de bur gemeester er niet was, waarop de stoet zich naar het Villapark begaf, naar het huis van mr. Van Oppen. Ook hier bleek, de burgemeester met le zijn, zoodat de vrouwen weer stadwaarts gingén. Op de Marlet gekomen, werden 4 vrou wen naar het stadhuis afgevaardigd. Aardappelen kregen ze niet, maar wel de toezegging, dat er 'si middags pet persoon i/2 ons rijst en kilo peul vruchten beschikbaar gesteld zouden worden. Ook een deputatie van brie venbestellers en postambtenaren toog naar het stadhui:, en verlangde, indien er geen brood was, aardappelen. 't Ziet er in 'de stad volgens den correspondent der N. R. Ct. treurig uit. Vleesch is er niet; aardappelen zijn 'er niet; boter en eieren, anders in over vloed op de markt aanwezig, waren er ook niet. Honderden en nfOg eens bonderden zijn na uren wachtens onverrichter zake huiswaarts kunnen gaan. Mijnwerkers dreigén met staking'. De politie heeft de handen vol. Gelid votjor herrie. De minister van justitie heeft op vra gen van den heer Van, Best nader get antwoord, dat uit dé ingéwonnen voor- loopige informatiën niet is gebleken, dat men vanwege „De Courant" bij de als anarchistisch aangeduide beweging zot<~ de zijn gekomen en zoude gezegd heb ben „Hier is geld, zorg nu maar, dat er wat herrie komt", doch dat na bet onderzoek zelfs gereedelijk kan worden aangenomen, dat het eerste onjuist is en dat vaststaat, dat woorden, waarme de tot het maken van „herrie" zoude zijn aangespoord, niet zijn geuit. Gebleken is immers, dat in het jaar 1916 en niet in bet jam- 1917 de per soon, die zich tot do als anarchistisch aangeduide beweging gewend heeft en verbonden was aan „De Telegraaf', volf- gens eigen verklaring geheel uit eigen' hoofde heeft gesproken over een agi tatie tegen de toenmalige levensmiddel lenpolitick der regeering. De agitatie werd door den heer Rijndfers in hef vuur zijner op de door „Het Volk" bedoelde vergadering gehouden rede met het woord „herrie" aangeduid'. Een beantwoording van de gestelde vragen kan na de bovenstaande in lichtingen achterwege blijven. NEDERLAND EN 00RLO8. Het Mijn'gevaar. De heer Knobel heeft, naar de Tel. meldt, aan de regeering de volgende vra gen gesteld: Bevatten de berichten in de pers, hou dende dat, van Eng'clsche zijde, mij nen zijn verankerd voor den toegang tot de Schelde, vlak bij onze terri toriale 'grens, v/aarbeid? Luidt liet antwoord hierop bevesti gend, wat kan de minister dan mededee- len ten opzichte van de volgénde vragen: Heeft de régteering1 van tevoren langs ambtelijken weg kennis gekregen van die mijnenlegging of beeft deze plaats gehad buiten haar voorkennis? Heeft, in bet ééne gCvalde regee- iring met dfe kennisgeving genoegen (genomen, en 'tot welke maatregelen beeft zij in het andere géval, besloten of zal aij besluiten tegenover bedoelde Het Slachtverbod. „De Veehandel" beweert, dat er nóg nooit zoo veel geslacht is op het plat teland alls thans met het slachtverbod. Het blad weet uit betrouwbare bron, dat verlenen week alleen in de provincie Groningen duizend stuks runderen ge slacht zijn. Verhooging spoorwegtarief. Volgéns Het Huisgezin moet het ?n het voornemen liggen, de spoorwegtarie ven voor reizigers dezen zomer weer te verb o.ogen, evenals zulks het vórig jaar geschiedde. Vcrbojd van uitvoer van visch week- egn schaaldieren. Bij Kon. besluit is bepaald, dat dé uitvoer van alle visch, met uitzonde ring van weel»- en schaaldieren*, is vei- Sit Stafi 8B Pwineie. Uit Middelburg. Gisterenmiddag vergaderde de af- deeling Middelburg van het Neder landsche Roode Kruis, ouder voorzitter schap van den heer mr. G. F. baron thóe Schwartzenberg en Hohcnlansberg in hef lokaal van de Kamer van Koophandel ten) Stadhuize. I 1 j De vergadering hechtte hare goedkeu ring aan de nieuwe statuten, die in over eenstemming zijn gebracht met de statu ten der vereeniging, en waarin voorna-^ tnelijk is gewijzigd, dat niet meer gespron ken wordt van Comité's, doch van afdeed lingen, terwijl ook de nieuw ingevoerde} kringen daarin ziju opgenomen, zoodat de* afdeeling Middelburg thans een onderdeel is van den kring Zeeland. Besproken werd vervolgens de circu laire die dezer dagen door het bestuuij aan de ingezetenen is verzonden, waarin; wordt medegedeeld, dat bij de laatste re organisatie van het Nederlandsche Roodo Kruisi iedere kring o. a. tot taak heeft tflj zorgen voor een zeker aantal bedden ln(et toebehooren. De afdceting Middelburg wenscht de voorziening van ruim 100 bedden met toebehooren voor te berei den Het aanschaffen van het benoodigdet is in dezen tijd niet alleen zeer kostbaar^ doch dit acht het bestuur ook overbodig^ indien het mocht gelukken van de beJ schikking over hel verlangde (alleen in geval v.an nood) bij particulieren te mo gen verzekerd zijn. Daarom worden dej ingezetenen in de gelegenheid gesteld te willen melden, wat zij bij eventueelis tweede mobilisatie ter beschikking der afdeeling zouden willen stellen. Onden

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1