MIDDELBURGSCHE COURANT No 69. Vrijdag SS2S Maart 191$. iei" Jaargang. Bisnenlani Aboaa. prijs por kwartaal in Mid delburg «q bij dc. agonkon in Vbssingen, en Goes f 1.55; por po«t f 1.75. Ad verte «ties 20 cent per regel. Jüj abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50. Bovenstaande advertentieprijaeo werden met 20 fa towtee verhoogd. Onze schepan in beslag «jeacsnsH. Een misverstand, of wat clan ook, bij "bet telefonisch opnemen gister van het bericht uit Amerika, volgens 't welk on ze schepen Woensdagnacht zijn in beslag genomen, -deed .ons melden, dat dit ge schiedde omdat het ultimatum door ons was aanvaard. Daar was het woord je .biet" uitgevallen, dootr ons niet was aanvaard. Maar ten slotte deed het er weinig toe, want beide lezingen geven dezelfde werkelijkheid te kennen: dat do Geasso cieerden. dc door onze regeering gfestel- de voorwaarden negeeren, en de schepen, in beslag nemen. Op ons bulletin van hedenochtend werd dat nog eens bevestigd door het hier onder herhaalde officieele bericht uit Den Haag, meldend, dat na ontvangst van de mededeeliug onzer regeering in Engeland, de verbonden regeeringen on middellijk tot in beslag neming onzer schepen zijn overgegaan. Hoewel hier iook niet direct wordt ge sproken van afwijzing onzer voorwaar den, moet daaruit toch de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de Verbonden re- geeriugeu daar niet op ingagn. De voor ons zelfbewustzijn zoo kwet sende buiging is dus', tevergeefs ge weest. De Verbondenen zijn te begeerig naar onze schepen om over die voorwaarden ook maai' te willen praten. Geen verder gezanikHier ermee 1 De grofste vorm van geweld van den machtige tegenover den kleine. "We vroegen zekerheid voor de verdecling der scheèpsraïmte ook voor onze behingen, volgens de vporloopige overeenkomst van Londen hunkerkolen vpor onze eigen schapen: geen vervoer op Nederlandsche sche pen van troepen of oorlogabenoo digdb e- den; geen bewapening der schepen, vrijheid vau de bemanningen om te varen; vervanging «a 'den oorlog) van vernie tigde schepen. Of die voorwaarden nu zullen worden ingewilligd? We weten bet niet. ,We lioor -ren alleen van president Wilson „dat de belangen van Nederland en van Je Ne derlandsche onderdanen volkomen zullen ■worden gewaarborgd." Er wordt niet meer met ons over ge- praal. De Verbondenen beslissen verder hoe het gaan zal, over ons, zonder ons. We zullen gedwee moeten afwachten wat ze Ons nog van onze eigen schepen zullen overlaten vóór onze eigen belan gen. Hieronder vindt men uit Engeland en uil Amerika daarover eenige regeerings- verkiariugeii, die altlians eenige inlichting geven. Maar wat de zaak nog eigenaardiger maakt, is het feit, dat er geen ultima tum is geweest in den gewonen zin des woords. Er "was; een voorloopige overeenkomst, op grond waal-van wij voorstellen zouden doen. Toen dal ver traging ondervond door de tegenwerping van Duitschland, deden wij het verzoek reeds bij voorbaat 100.000 Ion tarwe op voorschot te geven. Daarin stemden de Geassocieerden toe onder vöorwaarde vólgens de redc-Loudon ,,dat dan o,ok voorloopig het gedeelte onzer schoepsruimledat bij de definitieve re geling ter beschikking!, der Geassocieer de belangen zou komen, reeds aanstonds daarvoor zou worden afgestaan." De beslissing daarover, dus over de voorwaarden van toestaan van ons ver zoek. werd vóór den I8den Maart ver zocht met het oog op een bijeenkomst der Geassocieerden te Londen. Anders niet. Van een bedreiging om bij niet inwilliging van wat? Van ons ver zoek" tot inbeslagneming onxcr sche pen over te gaan, is nooit officiéél iets; aan onze regeering gfemeld. Alleen kwam enkele dagen vóór het einde der onderhandelingen de invul lende cisch, in strijd met de eerste afspr» i, dat onze schepen ook in de gevaarlijke zone zouden mogen worden gebruikt, zonder eenige opgave van rede nen. Maor het ging nog altijd om ons verzoek van een voorschol van tj-we En toch was bet gevolg ran onze voorwaardelijke toestemming een bruut in be*m nemen onzer schepen, ronder eenige zekerheid van hetgeen ons gis ver goeding zal worden gegeven. We behoeven nu gelukkig niet meer Ic spreken over een tegenstelling van regeering en volk. We weten uit de laatste rede van Minister Loudon dat de regeering slechts met prooien weerzin, en slechts noodgedrongen zoover ging als de neutraliteit haar toeliet, en haar door den dreigenden nood werd voor geschreven. We weten ook dat zij met instemming de spontane uiting van ver ontwaardiging zag over den ongehoorden eisch van afpersing. Nu die afpersing toch plaats heeft, en nog wel op een wijze, die de veront waardiging slechts kan vergjrooten, is on ze regeering gjclieel vrij, en staat ze weer op éón lijn met het volk. En dat lean van groot belang zijn in de kamende dagen, al kpn men slechts vermoedens uitspreken pver hetgeen volgen zal. Internationaal worden wij nu vanzelf naai- Duitschland gedrongen, een eenzijdigheid die wij hoogst ongpwensclit vinden voor een neutraal land, maar waar wij thans volslagen machteloos tegenover staan. De verzekering van president Wilson, dat Amerika gebruik maakt van zijn j„recht" op contróle over alle eigen dommen op Amerikaansch gebied, kan slechte verbittering1 wekken bij de ger dachfe aan de manier waarop de sche pen daar zijn vast gehouden. En,1 dat volgens hem de wijze waarop Amerika van dit recht gebruik maakt hl ijk geeft van den ernst van de vriendschap die /Amerika voor Nederland koestert", is adding insult to injury, is een.belee,- diging verergpren door een hoon. Dc Duilsche ontstemming' zal zich nu wel van Nederland afdraaien naar 'het adres waar zij alleen op gericht be hoort te zijn. We zullen echter wel 't oog moeten houden dat men daar hel verloop dezer zaak niet volgt met een gedachte aan ónze belangen. Ze denken daar, en heel terecht aan dc belangen der Centralen. En die zijn nog altijd anders dan het onze. Wal do gevolgen zullen zijn voor onze voeding', zal geheel afhangen van de opvatting die de Verbondenen,' zul len blijken te hebben van de beharti ging onzer belangen'. Groote verwachtin gen hebben we daarvan niet. En we welen nu uit de verklaringen, van 'Mi nister Loudon, dat van Duitsche zijde ook niets te verwachten is. De onderstaande verzekeringen van Amerika en Engeland geven ons vooruit zicht op 100.0000 ton meel. Maar ran de 400.000 ton meel en van de tallooze an dere artikelen, grondstoffen, enz. waar van in de voorloopige overeenkomst van Januari gesproken werd, in ruil voor liet afstaan onzer schepen, lxoort men nu niets. Het kan zijn, dut dit nog komt, maar een feit is het, dat onze ■schepen al rast in gebruik zijn genomen, ook voor de gevaarlijke zone, zonder «lat de zekerheid wordt gegeven voor de tegen- praeslatie die de Geassocieerden in de voorloopige overeenkomst op zicli namen voor gébruik dier schepen buiten de ge- gevaarlijke zone. Het is heel begrijpelijk dat in deze ongen de gedachten van velen, gaan haar de vraag'; lioe moeten wij nu verdei doen mei dc honderdduizenden vreem delingen die thans irg. ons land vertoe ven? Er is een tijd geweest dat wij geloof den dat de aanwezigheid liier van zo or veel Belgen die gastvrij door ons wed den ontvangen, en waarvoor wij reeds tientallen millioenen, uitgaven, toch een zekeren waarborg' gaf dat daarmee re kening zou worden gehouden bij aan roer uil de geallieerde landen. Die meening is te optimistisch geweest. Het s'cliijnt dat nog' niet eeps aanvoer iis 'verschaft voor de naar ons laad uit Duitsche krijgsgevangenschap overgec brachte pngelsche officieren en solda ten. voor wier voeding Engeland zelf zcu zorgen. Bovendien zitten, we nu ilog met eenige tienduizenden Russen en Polen, die we voorloopig ook niet, kwijl zullen kunnen raken, en die toch door ons geheel onderhouden moeten worden. Er zijn er die altijd verontwaardigd opstuiven ter wille van de eer ran onze gastvrijheid wanneer men bij de bespreking van den voedselnpodl in ons land ook dal netelige onderwerp aanroert. Maar we meenen dat thans veler gedachten zich daar niet zonder, verbittering' mee bezig houden, te meer als ze dan nog hooren dal de Belgische geïnterneerden een o«stootje begonnen teen ook hun broodv;#tsoen' moest woif den verminderd, als gevolg' van den dwang van him eigeli vrienden, de ge allieerden. We Zullen de beteekenis van de voe ding van een paai" honderdduizend; vreem delingen op een bevolking van 5 k G raillioen niet overschatten. Zooveel klei ner zal onze boterham er niet door worden. Maar dat het gevoel van gastvrij- vrijheid danig getemperd wordt door de 'behandeling die wij nu van de Ger all ieerden ondervinden, mag' toch ze ker wel openlijk gezugd worden. En tweerzinwekkend is het te lezen dat hier vertoevende Belgen in hun blaadje ,,La Belgique" zich zelf met den root enzer schepen gelukwenschen het doel is bereikt, Duitschland is geraakt." Uit Den Haag. Hedenochtend bulletineerden wij liet volgend bericht: Officiéél. Blijkens op 21 dezer s avonds bij het ministerie van buiten- landsche zaken ontvangen telegrammen A4ui Hr. Ms. gezant te Londen, heeft dp Britsche regeering iu antwoord op de rne- dedeeling der Nederlandsche regeering, houdende de voorwaarden waaronder zij bereid is aan Nederlandsche schepen ver gunning te verlceneu om1 ten behoeve tier geassocieerde landen te varen in de ge- 'aarlijke zóne, te kennen gegeven', dat dei erbonden regeeringen onmiddellijk zul len beginnen met de in beslag neming <ler schepen. Van Hr. Ms. gezant te Washington is nog geen bericht ontvangen'. Een Engelse lie verklaring. In het Eugelsche Lagerhuis heeft Cecil gisteren het besluit der Britsche en geal lieerde regeeringen meegedeeld, om de Nederlandsche schepen, die in hun ha vens liggen, over te nemen en de voor-j waardén blootgelegd, waarop de schepen zullen worden verkregen. Hij zei, dat de regecring met de reeders tot oen over eenkomst zal trachten te komen nopens de betaling van de verzekcringssommeu. Ze zat bij liet einde van den oorlog de schepen teruggeven of de verloren gegane schepen vervangen, de reeders schade loos «lellen voor hel verlies, door actio, 'an den vijand ontstaan, de bemanningen •epatrieeren. Zij zal waarborgen;,) dat de schepen die van dit oogenblik af Nederlandsche havens verlaten, niet zonder overeen komst in dienst der geallieerden worden ;esleld. Voorts zal zij zorgen voor 50.000 toq tarwe or een overeenkomstige hoeveel heid meel iu een Noord-Amcrikaansche haven en voor dezelfde hoe veel heid in een Zuid-Amcrikaansche haven die zoo spoedig mogelijk is, naar Ne derland zullen worden vervoerd. In Amerika, Dauiëls kondigde aan dat het bevel beslag te leggen op de Nederlandsche schepen van Woensdagavond 7 uur af van kracht is. Eenige Nederlandsche zeelieden wor den te werk gesteld, andere worden in Amerika gehouden. Als zij het wenschen* betaalt de regeermg het loon. Zij die wenschen naar Nederland terug te kee- •en, zullen zoo spoedig mogelijk naai) Nederland worden overgebracht. Uit New-yorlt meldt Reuter, dat hm- •ine-reservisten, op iiévèl Uit Washington, gisteravond op 38 Nederlandsche schepen beslag legden. De Nederlandsche kapiteins protes teerden niet, daar zij, naar verscheidene, hunner zeiden, op zulk een handeling waren voorbereid. De proclamatie van Wilson. Uit den volledigen tekst van de pro clamatie van president Wilson blijkt o. a. bet volgende: Al deze schepen zullen worden aan gewend als noodig mag zijn voor essen- tieele doeleinden, in verband met dn voortzetting van den oorlog tegen Duitschland. Volledige vergoeding wordt aan de eigenaars betaald. De schepen zullen worden bemai/d uitgerust en geëxploiteerd door het ma,- jrine-idepartenient van den, Shipping- Beard der Vereenigde Staten, als gé- past cal worden geoordeeld. (Dus nesnoods ook gewapend. Red.) Voorts heeft de president een over zicht van het verloop der onderhande lingen, daarbij vermeldend den lijde lijke overeenkomst van 25 Jan., waa» bij toegestaan werd dat 150.000 ton Nee derlandsche scheepsruimten ter beschik king der Vereen. Staten zou moeten v.oir iden gesteld. „Plotseling zoo zegt Wüson verder», Verklaarde de Nederl. regeeringi dat zij niet voornemens of niet bij machte was deze charter-overeeakomst ten utl1 voer te leggen welke zij zelf ihad voorgesteld". De reden van de bezwaren der ree- der- werd nimmer "formeel bekend, maar scheen vrees voor vernietiging1 hunner schepen 'door Duitsche duikboolen. Ook voor dc Belgische Relief stond Neder land onder vrees voor duikbootendwang'. De lioofdtirade in de proclamatie is echter de vólgende „Maar de gebeurtenissen, waarvan ik gewag heb gemaakt, hebben er toe bijgedragen om afdoende aan te toonen, dal wij beproefd hebben om te onder handelen op de basis, die voor over eenstemming «ntonlbeerlijk is, n.l van weerskanten vrije wil. Deze lieeft ont broken. Zelfs indien een overeenkomst gesloten ware, zou dal vermogen van onafhankelijk op te tredeu, die alleen de uitvoering' daarvan kan waarborgen. Ik zeg dit niet om de 'Nederlandsche regeermg te kritiseeren. Ik heb innig me t de moeilijkheden van haar toestand te doen, onder de oedreig'ing als ze is van een militaire mogendheid, die Óp jallc manieren liaar 'minachtinjg voor de nationale rechten aan den dag' heeft gelegd. Maar sinds er metterdaad dwang wordt ailgeoefend is er 0een andere keus dan om door onze onbetwistbare rechten als een souvereine staat dat gene te volvoeren, wat zoo redelijk is, dal wij er in andere omstandigheden van op aan zouden kunnen, het door overleg te kunnen volvoeren. In overeenstemming daarmee zijn stap pen gedaan om de Nederlandsche sche pen, die in onze territoriale jurisdictie zijn, in onzen, dienst te brengen. Deze actie van onzen kant en dezelfde actie, die van de regeeringen der met ons geassocieerden uitgaat ,Iaat Nederland ruime scheepsruimte voor zijn moedcr* landschen en kolonialen handel. *De Nieuw Amsterdam, die krachtens overeenkomst nopens den, terugkeer bin nen onze jurisdictie is gekomen zal natuurlijk naar Nederland mogen, terug gaan En dit niet alleen. Bovendien zal het schip vergund worden om twee ladingen leeftocht mee terug ie voeren die Nederland uit hoofde van de tijde lijke scheepsovereenkomst zou heb ben 'verkregen, indien^ Duitschland dat niet Verhinderd had. De sche pen in Hanswoert. Naar we vernemen, is gistermiddag bericht afgekomen, dat de reliefschepen votor België uitgeklaard mogen worden De schepen in Amerika Wij laten hieronder volgen een aan de N. R Cl ontleende opgave van de tin Amerika liggende Nederlandsche tonnage, welke in den loop van het vorig jaar meerendeels door onze Regeering naar de Ver. Staten was gezonden, om graan te halen Deze opgave moet nog worden uitgebreid mei dc koopvaarders, die ran Zuid-Amerilca en indië in Noord- Amerikaausche havens zijn aangekomen, O ;k de Nieuw Amsterdam is niet mede- brekend, daar men hoopt dat die dezer dagen zal vertrekken. Ér liggen dan van den Rott Lloyd, uitgedrukt in bruto ton: 7307; Holland- Amcrikaliju 92.321; van Nievelt, Goudri- aan Co. 36.674; Gebr van Uden 15 789; Erhardt Dekkers 7278; Solleveld, van der Meer en van Hatlum 9849; Ph. van, Ommeren 10.730; „Triton" 6722; .Zee vaart" 6790; „N.-Brabant" 2330; W. Ruijs 3026; .De Maas" 3056; „Kraiiugen" 1380; „Houtvaart" 1254; Mij. „Neder land" 43.311; Kon. Ned. Stoomb-Mij. 27 864; Mij. f,Oostzee" 5773; Kon. Holl. Lloyd 4006; Kon. W.-lnd. Maildienst 3330; Mij. „Hillegersberg" 3265; Holl. Alg. Atl. Stooinv.mij. 181; Java—China— Japanlijn 5800; A. C. Lensen, Neuzen, 0405; Mij. „Dordrecht" 4015; Ned.-Ind. Tank Stoomb. Mij. 2345. Totaal 81 stoomschepen met $11 10} bruto ton. Ten overvloede herinneren wij er aan, dat cok in andere geallieerde haveny een aantal Nederlandsche schepen liggen, die worden vastgehouden en ongetwijfeld ook ia beslag zullen worden genomen* Thee. Door den Minister van L. N. ciq H. is bepaald, dat de bons no. 11 en 13 der thee- en koffiekaarlen niet geldig zultenj zijn voor dc aflevering' van thee door tusr schenhandelaars aan detaillisten. De bons 15 en 17 zullen niet geldig zijn voor eenige aflevering van thee en kunnen idus, als van geen waarde zijnde, vernietigd worden. Voor zoover de nogt beschikbare voor raden het zullen toelaten, zal de distribu tie van thee, voor wat betreft de aanvul ling van voorraden bij detaillisten, volgens de hierna volgende regeling worden her vat Het tijdstip waarop weder aan con sumenten zal mogen geleverd worden, zal nader worden bekend gemaakt. Bon 19 eener thee- en koffiekaai't is niet geldig' voor den aankoop van, thee door den verbruiker, doch tdoor inler vering van dien bon, als hieronder te be palen, zal een verbruiker aanspraak ver krijgen op ide levering van thee op bon 21 en '/bo mogelijk nog op oen or meer der volgende oneven genummerde bons. De houder van een fhee- en koffiekaai't levert, uiterlijk tot en met 28 Maart 1918. bon 19 van zijn kaart in bij den detaillist, hij wicn bij zijn rant soen thee weuscht ie koopen uit den nog voor het publiek beschikbaar te stel len voorraad, heizij ineens, heizij in ge deelten. gelijk nog nader zal worden^ bei- kond gemaakt. Hij overliandigt daarbij' zijn kaart0an dien detaillist, welke de rugzijde van het lichaam dier kaart met" zijn fir- mnslempel of op andere wijze duidelijk voor ontvangst van bon 19 waarmerkt en de kaart daarna weder terstond aan dien houder ter haud stelt. De detaillist, die van den verbruiker Don 19 in ontvapgst neemt, verplicht zich daardoor, voor zoover hij daartoe in staat zal zijn, dien verbruiker te zul- ,en vernoopen ner rantsoen mee. hetwelk voor dien verbruiker nog beschikbaar kan worden gesteld, te leveren in eens of in gedeelten, gelijk nog nader bekend zal worden gemaakt. Voor de verder door detaillisten en tusschcnhandelaars te nemen admiuistraj- tieve maatregelen verwijzen wij naar de St. Ct, no. 68. KAHEAOYERZ103T. iWegens plaatsgebrek moeten we het Kameroverzicht tot een volgend nummer aanhouden. DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. Er i- gisterenavond in de Tweede Kamer een ovatie gebracht aan Minister Lely, toen het wetsontwerp betreffende de droogmaking der Zuiderzee werd aan genomen Hel was wèl verdiend. Want van liet enorm omvangrijke werk, dat deze water bouwkundige in zijn aan arbeid zoo rijk leven neeft verricht, is een van de groot ste dingen geweest: de drooglegging van de Zuiderzee voor te bereiden. Het was onder zijn leiding als ingenieur vau de Zuiderzeevcreeniging dat de plannen nog maals werden onderzocht, en ten doUc den definitieven vorm kregen, waarin ze nu aan de Kamer werden voorgelegd Toen het wetsontwerp was aangenomen ging er iu de Kamer een luid hoera- getoep op De aanwezige Kamerleden lie pen op den Minister toe om hem de hand le drukken. liet is ook zeker een merkwaardig feit dal Nederland, in een zorgwelckenden oorlogstijd waarin de moeilijkheden iede- ren dag toenemen, het besluit noemt let zulk een grootsch vredeswerk. Hel is waai" dat dit nog slechts 'eep eerste stap is, dat er zelfs nog eenigeu tijd Gver heen zal gaan vóór ile eerste, spjutc in den grond wordt gestoken. Maar hel feil van de aanneming zelf met zoo. algemeene instemming is wel special? vermelding waard NEDERLAND EN DE OORLOC. P.anlsoenecring van vleosch. Vau betrouwbare zijde meldt men aan ,,d«i Veehandel", dat een rantsoeneering van vleesch wordt voorbereid. lil li Prsïiatit, Uit Middelburg. - In aansluiting met de gister geda ne mededeelingen over de actie iu, liet timmerbedrijf, doen wij hieronder vol gen een afdruk van de 21 Maart idoor {le werkliedenorganisaties verzon den brief aan de patroonsvereeniging. In onze respectieve ledenvergaderin gen is Uw schrijven dato 12 dezer be sproken. Tot ons, leedwezen moesten wij daaruit bemerken dat Uwe vergade ring besloten heeft haar op 26 Januari ingenomen standpunt te blijven handha ven. Gingen on!ze vereenigingen uitslui tend af op Uwe kennisgevingen aan;ons adres, dan zou thans voor onze organi saties geen andere keuze zijn dan zich bij Uwe beslissing neer te leggen oï de onderhandelingen als afgedaan te be schouwen en gebruik te maken van 'de middelen die haar wenschelijk voorko men om de oorspronkelijke verlangens van de timmerlieden tot bevrediging te brengen. Er heerscht echter momenteel eeu zoodanige verwarring, dat onze organi saties het wenschelijk achten te trachten deze weggenomen te krijgen. Wat wij bedoelen is dit: In Uwe pu blicatie in „De Middelburgsche Co ar rant" en ui de motieven welke Uwp vereemging voor haar standpunt schrif telijk ter onzer kennis heeft gebracht, wordt opgemerkt dat onze vereenigingen niet bereid zouden zijn om met U 1 in overleg te treden overecne regeling die beide partijen zal kunnen voldoen. Meer met name geldt dat voor eene loonre geling door U in uitzicht gesteld ter conferentie en cejip regeling van ziekr tcuitkecring'. Wij merken U op dat Uwe .gedach ten gang te dier zake ten eenenmale onjuist is. Onze vereenigïngten toch wen schen niets liever dan door raiddel van overleg eene regeling te treffen waar mede beide partijen zich kunnen ver eenigen. En wij merken U nader op, dat noch in de gehouden conferentie aan onze. vertegenwoordigers^ noch later schriftelijk aan onze vereenigingen, een voorstel is ge daan. wat nader door ons iu overweging kon worden genomen Ware dit w 61 het geval geweest, waren er concrete aanbid dingen gëdaan, dajv eerst is er reden voor onze vereenigingen zich daarover te beraden Vóór dien hebben wij ons le bepalen tot de officieele mededeelin gen welke ons namens Uwe organisatie I bereiken. En die mededeelingea zijn van

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1