Ijl I6ie Jaargang. Ui! Stad en Frovineie. Mo SO. Donderdag 28 Februari 1918 Bij dit dinnmer behoort een Bijvoegsel, A bone, prijs per kwartaal ia Mid delburg-en bij de agenten in Vlissingen en Goes f 1.55; per past f 1.75. Advertenties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50. Bovenstaande advertentieprijzen werden met 20 o/o toesla? verhoogd. KAMEROVERZICHT. Tweed* Kamer. Zitting! van Woensdag. „Van corruptie heb ik niet veel ont dekt. Wel heb ik dikwijls gedaoht: kon dat niet anders". Die opmerking1 willen we even aan halen wit de Dinsdag door den heer v, Beresteij-n gehouden rede, want zij krijg! veel beleekenis in den mond van iemand die, getuige zijn enorme hoe veelheid materiaal, wijd en zijd een diepgaand onderzoek naar de distribu tie-zaken heeft ingesteld. Wat dan wel Anders kon was vol" gens zijn rede van Dinsdag': ten eerste de ^houding van de helpers van den Mif- nis!er die hun handelingen ini nevelen hullen en in de Kamerstukken en in de door hen aan den Minister voorglet- legde meedeelingen de vragers in de Kamers misleiden; dat was de nu ont brekende samenwerking met het depar tement van oorlog; dat was ook de teeltregeling die blijkens de cijfers van den heer v. Beresteijm het omgekeerde veroorzaakt heeft van wat verwacht Werd n.1. toeneming van 't grasland ten koste van het bouwland. Gister heeft de spreker zijn rede al lereerst vervolgd met liet betoog dat de Minister zijn eigen ambtenaren die hij het hardst noodig had, aan de deur heeft 'gezet en de zaken feitelijk; laat beslissen door de nieuwe criSisS- lichamen. En daarbij opende hij' bedenkelijke verschieten op 't gebied van de ambte narij, en vertelde hij' zorgNvekkende din gen over de eigendunkelijkheid waar mee vaak gehandeld wordt. Vóór het instellen der Commissje van Bijstand, zoo zeïde de heer Van 3ere- steijn, was de Regeering van dezen Mi nister een Regeering van den laatsten man. Wie den Minister het laatst ad viseerde, kreeg zijd zin. Het was nu maar kunst, het laatst te komen bij den Minister. Met het optreden der Commiss|ie van Bijstand trad een centralisatie op. De laatste man. werd een driemanschap dat permanent het laatst adviseerde. De Mi nister is nu in een kooi gezet, met drie schildwachten. Formeel bestaan de schild wachten niet meer, de afdeeling „Cri siszaken" behandelt alles onder leiding der Commissie die over een naamstem pel van den Secretaris-Generaal beschikt. Men kan nu een brief krijgen van het De partement van Landbouw, Afd. „Crisis- zaken", onderteekend namens den Mi nister, maar waarvan de Minister niets weet. Er zijn zelfs rapporten, spr. heeft ze gezien, onderteekend namens den Mi nister, waarvan de Minister het bestaan ontkent. De Commissie van Bijstand is feitelijk de vereeniging van belangheb benden. De instelling van de rijksbu- reaux was een stap op den goeden weg; zij1 kunnen goeden arbeid verrichten als de Commissie van Bijstand het maarniet al fe laslig maakt. Maar thans heeft men een topzware organisatie verkregen. AI deze verschil lende organisaties en bureaux werken elkander tegen en dat is onvermijdelijk. Fijhe zaden zouden reeds lang uitgege ven moeten zijn, maar daar is nog niets van gekomen, alleen om een formule kwestie tussiphen de N. U. M. en een der Commissies. De Minister stuurt inderdaad iedereen naar den Kneuterdijk 8. Naast de Commissie van Bijstand zijn nu do Rijksbureaux gekomen. Deze zijn feitelijk in de plaats .getreden van den Minister In verband hiermee besprak de heer Van Beresteijn ook het bezwaar dat er geen rechtspraak bestaat tegen machts misbruik door ambtenaren. Spr. haalde .het geval aan van iemand die met mej- deweten van den burgemeester zeker ar tikel kocht, en dat een week later tegen de helft van zijn inkoopsprijs mbesjjag genomen zag door dienzelfden burge meester. Dergelijke gevallen moet hij sig-1 naleercn. De burgerij krijgt het gevoel dat men hier te doen heeft met bevoorrechting Spreker heeft het gevoel dat de Minister in de keuzo van zijn adviseurs volstrekt niet altijd gelukkig "is. Het was hierbij dat de heer v. Be*- resteijn ter sprake bracht het geval van den burgemeester van Hontebiisse, baron Collot d'Escury, iemand die 27 be trekkingen bekleedt, en die zfch niet gteschaamd heeft om, toen zijn zoon in den landstorm moest, een middeltje te i bezigen dat spreker als corruptie kwalificeert. De Voorzit fcpr roept den spreker tot de orde. De heer v. Berestefijn handhaaft zijn kwalificatie. .Toen deze zoon iu den landstorm moest heeft deze burgemeester (misbruik gemaakt van zijn positie als lid van den raad van commissarissen in de tram HulstWa'Jsoerden, om dezen zoon tot waarnemend directeur van dit prulstrammetje te benoemen, en toen deze zoon moest opkomen heette het, dal hij werkzaam was bij een poorwegf- bedrijf. Toen de zoon eindelijk moest exerceeren beeft de minister hen) aaoh gesteld tot gr aanc(om mi ssar fes tit Zeeland op (een traclement van f 6000 (groote bewjfeg'ing) (Geroep dat is een schanfdei) Heel 'Zeeland spreekt er schande van. Spreker heeft het geval dadelijk ter kennis gebracht ,van den Minister van oorlog. Deze bedankte hem daarvoor de Minister van Oorlog is thans bezig dit jongmensch van 28 jaar te ,,vorderens' (gelach). De feiten, door spreker meei- giedeeld, zijn bij verificatie volkomen: juist gebleken. Spreker hoopt dat "dit jonge mensch spoedig in zijn pakje recht'?* omkeert op de plaats zal leeren maken. Een ander gevolg van het overlaten der beslissingen aan commissies, is do onvaste lijn in buitenlandsche zaken. Eerst regelde de „Commissie voor !t handelsverkeer met 'l buitenland" de buitenlandsche handelspolitiek, later al lerlei commissies ad boe, Soms velschil lende tegelijk. Zoo sloot op 6 October1 een andere commissie met Duitsehland 't Kólen-Abkommcn af, dai? op 10 Oct. de levensmiddelen-overeenkomsten. Ter-' zelfder lijd dat drie heeren. in Entente- laiiden onderhandelen zeggen de hee ren van de N. U. M er gtean 16 000 paarden uit, terwijl de heeren in Lon den zeggenze gaan er niet uit De zelfde onvastheid van beleid ziet spr. bij 't Ncbenverlrag met Duitsehland over 't ijzer en staal. ■Ten slotte: de geldkwestie. De heer v. Reresteijn zei nu en dan 't gdvoel te hebben dal wij hier worden geregeerd door een "eminent man vau zaken, die niet ziet op 'g)eld. Men verf gect echter dat dit geld door de bela.st- tingbetalers moet Worden opgebracht. De redeneering' bij hel doen dezer zaken is: dat geld dat komt Wel terecht, maar 't komt terecht ten koste van de! schatkist. De landhouwers hebben groote winsten gemaakt, in handen van de landbouwers worden de gelden overgeheveld'; De Mi nister koopt veel te duur in, en als CO a 80 millioen verdiend worden door de klcibouwers, moeten wij het 'geld daar voor opbrengen. Hetzelfde bij de margarine, waarvoor een veel te hooge winstmarge werd toege laten, bij de suikerregeling, de aardappel regeling. enz. Ook bij de broodregeling is met geld gemorst, evenals bij de peul vruchten. Daarbij komt dat wé geen overzicht hebben van de gemaakte winsten op ge distribueerde artikelen. Het saldo van het Landbouw Export-Bureau is verhuisd naar de Ilcoge school te Wageningen, in plaats van te dienen tot verlaging der belastingen. Wat eindelijk, naast al deze kwesties van productie, de distributie betreft, ver klaarde de heer v. Beresteijn zich noch voor inkrimping der artikelen, noch voor verhomiiig der prijzen. Maar voor het stellen van de weistandsgrens was z.i. wei wat le zéggen. Mogelijk achtte hij een stelsel van gewone distributiebons en •abatbens ITel is eindelijk noodzakelijk, dat er, Ier handhaving van 't recht, een behoor lijke rechtspraak en wetgeving komt. Spr. is hiermede aan 't einde van zijn beschouwingen. Hij heeft aangetoond, dat we vooruit moeten. De boer D uy s „Met of zionder dezen Minister I" De heer van Beresteijn: „Met of zonaer weistandsgrens I" De heer Duys: „Neen beken nu eens kleur!" (Gelach). De heer van "Beresteijn: „Hetver keer van den Minister met de "Kamer moet L'dér worden; hij moet de Kamer boter voorlichten." Spr. wenscht uitdrukkelijk te constatee- ren, dat men niet moet denken, dat, als de deer spr. aangegeven verbeteringen worden aangebracht, met of zonder de zen Minister, alle „couleur de rose" z il worden. De tweede spreker gister, de heer D e Wijekerslooth deWeerdesteijn, heeft een waarschuwing geuit om niet van het thans hier geldend distributie*slelu sel over te gaan naar het Deensche dat dóór sommigen is aanbevolen. Dat stelsel, bestaande in de ultkee'- ring aan de behoeftigen, heeft men in Denemarken nfel kunnen handhaven, daar de middenstand zich schaamd" een aalmoes te aanvaarden. "Men heeft er een distributiestelsel naast moeten in* voeren. Deze sprekeö- achtt» ook de 'andere aanbevolen middelen lot bezuiniging ver keerd. De groote gemeenten zouden met weinig ijver onderscheid maken tusr schen behoeftigen en nief-behoeftigen: als men het platteland uitsloot zou men zeer onbillijk zijn tegenover de kleine boeren, 'die volstrekt geen deel hebben in de reusachtige oorlogswinsten; het perking1 der artikelen zou het gevaar ,vopr ondervoeding! verwekken, vooral' wanneer slraks het brood verdwijnt. En ondervoeding zou het gevaar voor een revolutie doen toenemen, die nog duur der zou zijn dan wat ons nu de distri* butie kost. Wel echter achtte deze spre ker bezuiniging op verschillend© onder deden mogelijk. Hij" wilde voorts geen commissies maar personen. Van 'de ergerlijke wijze van optreden dier commissies noemde hij eenige krasse staaltjes. Vooral de arbitraire wijze van op£r< den, het weinig gevoel van recht voor him medeburgers, van die organen, eiM gterde spr. daarbij. Aan alle geduld, ook van een Nederlandsch plattelandsbewo ner, komt eens een eind. Dat einde is dichtbij. "Men heeft er gfenoeg van ge ringeloord te worden door onbeduidend heden. De commissies dienen overal Vervangén door één, verantwoordelijk en streng' gecontroleerd man. Gaat de regéering daartoe niet over, dan zal zij het eens betreuren te veel gevergd te hebben van de lijdzaamheid van de Ne dcrlandsche bevolking. Nadat de heer Bog'aardt ook al met eenige klachten over onbillijke be handeling was gekomen, de houding van den Minister tegenover de groentendro- gters had gecriliseerd, en een motie lad ingediend vragend speciale brooit- I iaarten voor maaglijders, kwam een andbouwer aan 't woord, de heer Co- lijn. Ook deze achlte de gtetroffen teelt" regeling verkeerd. Het resultaat is dat de teelt van tarwe op klei niet meer loonend is, terwijl g'roote winsten zijn gemaakt met suikerbieten. De prijzen voor tarwe zijn te laag gesteld. Maar overigens criliseerde hij de cijfers van den heer v. Beresteijn over de winsten van de landbouwers. Voorts besprak de heer Colijn de klaehten over de opvordering van graan en peulvruchten. Aan de juistheid der Schatting1 en dr.i spoed der betaling ontbreekt alles. Hij wees ook op de te sterke ceri.-' traliseering' waardoor bijv. de aardappe len van het Oosten naar het Westen worden gestuurd, en spr. in Enkhuizen pulp kreeg uit Sas van Gent, terwijl de pulp uit de fabriek in zijn buurt ging naar Friesland. Verder klaagt spr. over het voort durend uitstellen van de rijstvoorziening voor zieken en zwakken. Spr. hoopt binnenkort nu niet een antwoord, maar rijst te krijgen. (Gelach). Heden voortzetting. BIRNERLIMD BEDANKENDE KAMERLEDEN. Thans hebben reeds een tiental leae der Tweede Kamer te kennen ge ge vei dat zij niet meer voor een candidatuui in aanmerking willen komen, nl. de hee ren: De Beaufort, v.-l.; Patijm en De Jong beiden u.-l.Van Leeuwen, s.-d.; Brum meikamp, Van Vliet en v. d. Velde, alle drie a.-r.; Duynslee en Janssen, beiden r.-k. NEDERLAND EN DE OORLOG. Vernietigde schepen. Toen gister een Engelsch convooi den Nieuwen "Waterweg binnenkwam, waren twee Duitsche watervliegtuigen In het jezicht, waarvan een een bom wierp, die laar deel miste. Blijkens te Rotterdam ontvangen be richt is de Engelsche Leithboot „Amster dam", die regelmatig in het convooi voerv. tusschen Engeland en Rotterdam, iop de thuisreis naar Rotterdam op de Oostkust van Engeland door nog onbekende oor zaak gezonken. De bemanning werd ge red De gisterenmorgen met een Engelsche sleepboot naar zee vertrokken Zweed- sche bark .„Maorilands", dezelfde die bij Domburg op het strand heeft gezeten, werd bij het vuurschip „Maas" door Diuitsehe vliegtuigen met bommeu be stookt. De bemanning verliet in twee booten het schip, terwijl de sleepboot öaar den Waterweg vluchtte. Een boot mei drie man ging later weer aan boord, terwijl de andere boot met zeven man op zee dreef. Deze zijn later door den torpedojager G 7 opgepikt en geland. Behalve dat de Duitsche machines me f bommen wierpen, beschoten zij ook de schepen. Een Nedcrlandsche kajuitsjongen spbóng van de sleepboot overboord, doch werd door de bemanning der bark weer ge red De bark koerste daarop weer naar de Holland', rhe kust en slaagde er in den Waterweg le bereiuen. Het inkomende Engelsche stoomschip „Princess Trina" werd eveneens aange vallen, volgens den berichtgever van de N. Crt. in territoriaal gebied, doch deze bool kwam veilig binnen. De Engelsche sleepboot, die er ook in geslaagd is den Waterweg te bereiken, vertoont óveral de sporen van den aanval De beide schoorsteenen b.v. doen tal var kogelgaten zien. De bark „Maorilands" is minder dik wijls geraakt, maar heeft aan stuurboord zijde averij gekregen, aan welke zijde boven de waterlijn een gat van ongeveer zes voet in het vierkant in een der rui men is geslagen. Het Ned. s.s. „Merwede" is vijf mijl ten O. van Longstone op een mijn geloo pzo of getorpedeerd, kien was, met een lading van 850 ton steenkolen voor de Nedcrlandsche regeering, stoomende van Leith naar Rotterdam Het stoomschip werd aan stuurboord zijde ter hoogte van ruim één in het voorschip getroffen en zonk in zes mi nuten. De bemanning is gered. Met het Engelsche stoomschip „Kirk- ham Abbey" zijn gistermiddag in de Park haven te Rotterdam aangekomen de eer ste stuurman G. Beker uit Groningen en de eerde machinist J. Schut uit Uith'ui- zen van den driemast motbrschoener .Dollard", reederij „Bestevaer" te Am sterdam. Deze schoenter is 15 November 1917 op tien mijl uit de kust van Spanje door teen Duitsche duikboot in den grond geboord De kapitein en 2 matrozen wer den gedood, zes man hadden zich in een sloep gered, werden door een Spaausch kustvaartuig opgepikt en zijn te Vigo ge- lanu. Drie andere geredden zijn met het stoomschip „Rea" uit Engeland naar Am sterdam vertrokken. De zesde geredde, een Finsch matroos, monsterde te Vigo af. De gisteren in de Scheveningsche ha ven binnengtekoipen logger Sch. 195, schipper M. Pronk, heeft gerapporteerd, dat de logger Sch. 134, schipper G. "Vis ser van de maatschappij Scheveningen, Zondagmiddag, toen hij op korten afj stand van hem was, onder een hevigen knal, waarschijnlijk door een mijn ver oorzaakt, met de geheel© bemanning, in de lucht is gevlogen. De 195 ging er dadelijk heen, maar zag niets anders dan wrakhout drijven en dte scheeps- boot van de 134, die hij vischtc en aan-, bracht. (Avp.) Het econp(Snisch Verdrag inejt D uitschl|hnd. De minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren op zijn departement een Idommissie geïnstalleerd, aan welke is verzocht een onderzoek in te stellen paar de basis, waarop onze econo mische betrekkingen met de centrale mogendheden dienen te worden geregeld wanneer op 31 Maart a.s. de bestaande schikking met Duitsehland afloopt. Het ligt in de bedoeling ,dat in de toekomst het advies van deze commissie zal worden gevraagd over alle regelin gten van economischen aard, die met het buitenland worden gtetroffen Voorla-t- pig zal zij zich evenwel niet bezighou den met de voorbereiding der regeling mei de geassocieerde regeeringen, aan gezien dit onderwerp reeds eenigen tijd geleden door een andere commissie is ter hand genomen. Voorzitter is jhr. mr. A M. Snouck Hurgronje, referendaris van het Dep. van puitcnl. Zaken. Voorts hebben er als leden o. a. zitting' in vertegenwoordigers van de N. O. T. de N. U. M., de Rijlcs- kolendistributie, de commissi© van 'Bij stand, de Nedcrlandsche Bank, de ree- derijen en ambtenaren van handel, land-* bouw, nijverheid en koloniën. De ho s pi taal schepen. Deze zijn weer, met 817 uitgewisselde Duitsche gevangenen, te Rotterdam aan gekomen. Heden vertrokken die naar Duitsehland. Doorvoer van steenkolen. Van Rotterdam zijn naar Delfzijl, vol gens daar ingekomen berichten, meer dan twee honderd lichterschepen met steenkool en cokes onderweg. Er wordt op gerekend, dat er elke maand 60.000 ton steenkolen van Delfzijl naar Zweden worden verscheept. (N. R. C.). Lood. De Minister van Landbouw maakt be kend, dat aan het Rijksbureau voor Blok en Bladzink door hem opdracht is ver leend regelend op te treden ten opzichte van den handel en de distributie van lood en voor het treffen van de maatre gelen, die daartoe eventueel noodzakelijk mochten blijken te zijn, de noodige voor stellen aan zijn departement te onder werpen. Uit Middelburg. Morgen komen de wijken N en O aan de beurt voor de verrekening der inkwarlieringsgelden over Januari. - Inzake den stand der onderhandelin gen in de bouwvakken alhier meldt men ons het volgende: In December 1917 hebben de samen werkende vereenigingen van timmerlie den te Middelburg zich gewend tot de afd. Middelburg van den Aannemersbond en de patroonsvereeniging „Middelburg's Bouwkring", met verzoek om ingaande 1 Maart '18 de loonen voor de timmer lieden le bepalen op f 0.30 per uur; den arbeidstijd te stellen op 10 uur per dag; bepalingen van extra betaling bij over werk-, nacht- en Zondagsarbeidgedeel telijke inschakeling van de artt. 1638c en d van het B. W. Een en ander vast te leggen in een collectieve arbeidsovereen komst voor den duur van 1 jaar. Van de afd Middelburg van den Aan nemersbond is bij de gezellenorganisa- ties nericht ingekomen waaruil blijlctl dat deze afd. zich met de zaak niet wenscht te bemoeien. Van de patroons- vereeniging „Middelburg's Bouwkring", dai zij, ingaande 4 Maart, de loonen op f 0.27 per uur wil brengen en dat daar naast een onderlinge ziekteverzekering in voorbereiding is. Van de afsluiting eener collectieve arbeidsovereenkomst kan niets komen. Over de andere gevraag de punten wordt in het antwoord niet gesproken. Door de gezellenorgmisalies js daarop aan „Middelburg's Bouwkring" om een conferentie verzocht. Deze is door de patroomsvereeniging afgewezen. Gisteravond vergaderden de besturen der samenwerkende vereenigingen ter be spreking van wat verder gedaan zal wor den Mededeeling werd gedaan dat de vergadermgen der leden geen genoegen nemen mei de door de patroons aangebo den voorwaarden. Na ernstige bespreking werd besloten aan de patroonsvereeniging een schrijven tc richten, waarin er op wordt aange drongen dat de patroons een meer tege moetkomende houding tegenover de ver langens van de werklieden zullen aanne men Van liet schrijven aan de patroonsver eeniging, waarop vóór 6 Maart antwoord wordt verlangd, zal aan eiken patroon afschrift worden gezonden. Tevens zal een manifest aan de biirglerij liet stand punt der werkliedenvereenigingen worden uiteengezet, en zullen nadere inlichtinr gen over de houding der patroonsvereeni ging worden verstrekt. Op 6 Maart zullen vergaderingen vim de werklLedenvereenigingen worden ge houden, waarin, naar aanleiding van het dan ontvangen patroonsantwoord de ho.u- lding der gezellenorganisatie nader zal worden vastgesteld. In het Ochtendblad van ..De Tele graaf" van Woensdagmorgen trof ons hef volgende ingezonden stuk: Geachte Redactie, Ik ben zoo vrij u in kennis te tellen met een zonderlinge militaire bepaling te Middelburg, welke wellicht door publica tie spoedig zou kunnen verdwijnen. Alle militairen beneden den rang van sergeant-majoor mogen zich niet opnou- den in de wachtkamer le en 2e klasse van het station der S.S., noch mogen zij door genoemd vertrek hun weg nemen naar het perron, al zijn ze ook in het bezit van een kaartje le of 2e klasse. Voor die categorie menschen is de toe gang tot het perron uitsluitend door do wachtkamer 3e klasse. Deze bepaling werd mij meegedeeld door een korporaal-waehtcommandant, die post gevat had vóór den ingang wacht kamer le en 2e klasse. Ik was, "in t be zit van een kaartje 2e klasse, en bad gaarne met een dame eenige verver- schingen willen gebruiken in die wacht kamer, hetgeen nu onmogelijk gemaakt werd. Een sergeant. Van Middelburgsclie burgers, die fami lieleden of kennissen naar den trein brachten, die beneden den rang V, n ser geant-majoor waren, hoorden wij dezelf de klacht. Bij navraag bleek ons, dat men hier te doen heeft met een garnizoensorder die zijd grond vindt in het volgendp Mi litairen beneden den rang van jergeant- majoor moeten als zij zich op reis wil len begeven, aan de contröle hun verlof pas toonen aan daar geposteerde militai ren. Daaronder vallen dus ook ser- gteants. Waar nu een sergeant niet door een korporaal of mindere mag gecontró- leerd worden, mjoet die contröle ge schieden dopr een sergeant. Er is by d© stationswacht sjechts één sergeant, du* moeten allo militairen beneden den rang van sergeant-majopr langs één toegang,, in dit geval die van de 3e klasse, het perron bereiken. In dit licht bezien is de bepaling niet zoo hinderlijk als zij op het eerste ge zicht lijkt, maar wij zouden toch willen

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1