DIIË No 34. Saterdag 9 Februari 1918. féie Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, A bond. prijs per kwartaat~in Mid delburg en bij de agenten in Vlissingen en Goes f 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen 7an 1—7 regels f 1.50. Bovenstaande advertentieprijzen werden met 20 o/o toeslag verhoogd. kambroyerzicht. Tvtede Kamer. Zitting van Vrijdag. Eerst een stukje politiek, nl. de vraag of ook naar de afdeelingen zou gaan het voorstel van eenige" partijen links betref fende de ouderdomswet, d. w. z het her leefde voorstel der regeering dat de Eer ste Kainer deed verongelukken, cn toen door de regeering niet weer werd inge diend vanwege haar belofte van onthou ding van „politiek in dit zittingsjaar. De meerderheid der centrale sectie „vond geen aanleiding" dit ontwerp thans te onderzoeken en de heer Nolens lichtte dit nóg toe (lo,or het motief dat ook de regeering van oordeel was dat zij het ontwerp niet weer moest indienen. 7 Maar de heer M a r c h a n t wees er op dat het heel iets anders is wanneer de regecring dit doet dan wei een groep Kamerleden, en de heer Lobman was van meening, dat het hier een dubieus geval is, evenals met het voorstel van hem en andere leden van rechts inzake de salarissen der bijzondere onderwijzers, zoodat hij het ook beter achtte het ont werp naar de afdeelingen te zenden. Ten slotte werd het voorstel-Marchant om het ontwerp wèl in de afdeelingen te behandelen, aangenomen met 35 tegen 21 stemmen, Vóór stemden behalve de lin kerzijde ook nog de Christ.-Historischen en de anli-rev. Van der Molen. Toen weer verder met het regeerings- voorslel inzake de verhooging der on- derwijzerssalarissen. Na i alles wat er in deze kwestie ïs voorgesteld en weer voorgesteld, zal me nigeen niet meer weten hoe d i t voor stel nu precies luidt na de aangebracht^ wijzigingen. Daarom even een herinne ring Het strekt om aan het onderwijzend personeel van openbare en bijzondere scholen een zeker bedrag' boven het wet* lelijke minimum te verzekeren, zoodat zij die reeds dat bedrag' boven het minimum ontvangen er niet van profi,- teeren Dit is het groote verschil met hot voorstel der linkerzijde 'dat een algjeheele verhooging voor allen wensclri te van f 100. In hel voorstel „der iregeering loopt de verhooginigl: voor hoofden van f 150 tot f 350 naar gtelang van het aantal fcbeïistjaren, en voor de onderwijzers» van f 100 tot f 375. Op dit voorstel zijn een reeks ameaij- dementen ingediend. De heeren Ketelaar c.s willen een ver hooging' toekennen van f 100 aan ieder Jioofd -.en lederen onderwijzer De heeren V. d. Molen c.s willen ecu andere schaal van opldimming al naar gelang van de klasse voor de personeele belasting Waarin de betrokken gemeente is geplaatst. De heeren De Zeeuw c.s. willen een aljgomeene verhooging van 100, maar bovendien een aanvullende regeling'voor lioogere toekenning naar gelang van de dienstjaren overeenkomstig het voorstel der regeering1. En dan zijn er nog eenige -amende* meuten over onderdeden. Maar gister was men nog niet aan de amendementen toe. Men is den heelen middag bezig geweest met de algemeene beschouwingen Zoo nu en dan ging het daarbij rumoe rig toe, linkst ogen rechts. Viooral de heer Rutgers was in actie, cersj loor interrupties bij de redevoering van den heer De Z eeluw, later 'door zijn tot tegenspraak prikkelende beweringen dat het optreden van links uit afgunst voort kwam. Op hooger peil stonden de redevoerin gen van de herren Visser van IJze n- doorn en Troelstra. Eerstgenoemde betoogde dat er oij het initiatief-voorstel van links geen voldoende reden was voor de regeering om er een veto over" uit te spreken, dal in een nalve, te'uw niet was toegepast. En hot regee- ringsvoorstel zelf kenschetste hij als oen premie op plichtsverzuim van gemeente en schoolbesturen. En de heer Troelóti-a uitte een scherpe kritiek op de houding van den Minister ten opzichte van hel voorstel- Marchant. Nadat de Kamer zich herhaal delijk Vo,or dit systeem heeft uitgespro ken,, stelt de regeering ten slotte ten re geling voor, die regelrecht/ingaat 'egfcn dit systeem. DuJ, is nu wel nergens verbo den, maar de staatsrechtelijke verhou ding, die in ons democratisch land», tus schen pa riem erft en regeering behoort te" beslaan, sluit een dergelijke wijze van handeion uit. Sprekers groote grief was. dat de Minister zich vergrepen heeft aan den geest van ons staatsrecht, en dal hij1 het parlement behandeld heeft op een wijze, die het zich niet kan laten wel-, gevallen. Bovendien achtte hij het bedenkelijk nju een verkeerde regeling als deze Je maken, daar hel vooruitzicht bestaat dat 't nog wel langer dan drie jaar zal duren voor de uitvoering van art. 192 er is. Behalve 'dal alles is er nog een poli tieke kant aan de zaak. Dit ontwerp gaat in legen den geest van den arbeid djer pacificatie-oommissie. Een tweede teut-ris» dal de oude schoolstrijd' bij die a.st. ver kiezingen weer zal oplaaien. De minister- pacificator rakelt den schoolstrijd op bij deze verkiezingen op de meest halelijke wijze, die men zich denken kan. Men schuift in deze regeling den 'trijd in tus- schen openbare en bijzondere onoerwij zers. Men geeft daardoor de gelegen heid, den schijn le wekken, alsof de linkerzijde niet» voelt'voor het bijzonder onderwijs en de bijzondere onderwijzers. De lieer Rutgers heeft van afgunst ge sproken van de "openbare tegen de bij-: zonde re onderwijzers, inaar de heer Rut gers gaf eerder aanleiding tot de veron derstelling, dat hel hem er om te doen was, de afgunst in de ziel der opdpr- wijzers te prenten. En tot den Minister als leider van het Kabinet richtte de heer Troelslra het verwijl dat hij door zijn slecht beleid de agitatie onder de onderwijzers heeft verwekl. - Dinsdag voortzetting. Het zal zelfs de vraag zijn of dan de Minister aan het woord komt. BIIBÏILABB. HITSSLACHTINGEN. Er is een, wetsontwerp ingediend hou dende bepalingen betreffende het slach ten van paarden, funderen, schapen en varkens. Bepaald wordt daarbij o. a.( dat de. Minister bevoegd is het 'slachten van paaiden, van runderen, van schapen en van varkens geheel of gedeeltelijk te .ver bieden, van zulk een verbod ontheffing te verleenen en aan zoodanige ontheffing voorwaarden te verbinden. Blijkens de toelichting is dit ontwerp gericht tegen de huisslachtingen. Door de nu bestaande wetgeving heeft de Minister geen bevoegdheid huisslachtingen te ver bieden. Hij lieeft toen 'getracht dat te hereiken door het uitvaardigen van dis- tribulieregelingen op grond van art. 8 der Distributiewet 1916. Door zoodanige regelingen kan de af levering van vet verboden worden; slach tingen \oor eigen behoefte, waar derhalve geen aflevering plaats vindt, worden door zulk ten regeling evenwel niet getroffen. He' gevolg hiervan is geweest, dat het aantal huisslachtingen zeer sterk is ver meerderd; een waarschuwing, zich ten deze te beperken, heeft geen merkbaren invloed gehad. Het komt den minister voor, dat het, in de eerste plaats mjet het oog op onze vetvoorziening, dringiend noodzakelijk is de «nodige waarborgen te scheppen, dat over al het bij slachting verkregen vet de beschikking wordt verkregen om dit te kunnen doen strekken 'ten bate van allen. Dit den aard der zaak is 'dit onmoge lijk, zoolang hij niet '»de bevoegdheid heeft zich de controle te verschaffen over alle slachtingen, welke plaats heb ben. In de tweede plaats hoopt de minister met een bevoegdheid om op het punt van slachten regelend op te treden nog eeni- germatc den toch reeds zoo sterk ge slonken varkensstapel te kunnen bescher men. De minister veroorlooft 'zich er de aandacht op te vestigen, dat de ervaring der laatste weken hem aanleiding geeft te wijzen op,de wmscheiijklieid van een zoo vlug mogelijke behandeling van dit wetsontwerp. DE ERNSTIGE BESCHULDIGING. De heer Rijnders heeft aan „de Tele graaf' het volgende- ingezonden stuk ge zonden De beschuldiging. „De Telegraal'-Cou- rant" heeft geld gegeven voor agitatie te gen de regeering", is hierop gegrond: Indertijd kwam de lveer H. K. Jr. bij een paar voormannen van de anarchis tische beweging met de vraag of er niet wat agitatie kon worden verwekt „er was wel wat geld voor" zei hij.-Pirect heb ik toen gezegd - dat geld komt van de Telegraaf-Courant. En dat houd ik -nog vol: dat blijf ik ook volhouden, totdat gen. heer If. K. Jr., employé aan'de Tei.- Conr. bewijst, dat het geld ergens anders vandaan kwam Waarom doet hij 't uiel? De arbeiders hebben er recht op te we ten, wie hun geld geeft voor agitatie. Reeds geruimen tijd geleden sommeerde ik gen. heer le verklaren, waar hij geld van had gekregen voor arbeidersagitatie bij draaide er om heen. Nog steeds is de gelegenheid open en pas dan, wan neer dal gebeurt en 't blijkt, dat ik ver keerd heb gedacht, trek ik mijn beschul diging in. hef Kamerlid Van Best heeft tot den Minister van justitie vragen gericht be treffende bovenbedoelde kwestie, o. a. of de minister niet van oordeel is, dat de handelingen, waarvan „De Courant" wordt beschuldigd, opleveren een strafbaar feil? redactie-revolutie. Uit een mededeeling in de Vrijz. Dem. blijkt, dat er onder twee redacteurs van hel maandsclirifL „Vragen des Tijds", nl. Prof. Kernkamp, die de oorlogskroniek en Mr. Marchant, die het staatkundig overzicht schreef, geschil ontstond - over de beoordeeling van het beleid djer re geering. Hel*" verschil was aanleiding, mat Prof. Kernkamp 23 December 1917 tot uitge vers en redacteuren van het tijdschrift een schrijven richtte, waarin hij hen voor de keuze stelde tusschen de beidje dissen- tieerende redacteuren. Bij de vermelde grief kwamen dan nog persoonlijke over wegingen. in verband met Prof. Kern kamp's toetreden tot den Economischen Bond. De redacteuren ooideelden, bij gebrek aan zakelijke gronden, zich te moeten onthouden van advies aan den uitgever om den heer Marchant uit te noodigen te verdwijnen. De uitgever verklarende dat hij van het standpunt der redactie niet andiers zou hebben geliandeld dan zij, meende als uit gever voor het behoud van Prof. Kern kamp te moeten kiezen, wegens de aan trekkingskracht van diens oorlogskroniek De keuze van den uitgevereigenaar van hel tijdschrift, voor Prof. Kern kamp, beteekende voor Mr. Marchant een uitnoodiging om zijn ontslag te nemen. De redacteuren, Prof. Kranenburg en Prof. Meijers, zijn na het besluit van den uitgever onmiddellijk uitgetreden. Prof. Kalff berichtte op 27 Jan. dat hij een bepaald besluit nog niet had genomeq. doch zich vermoedelijk zou terugtrekken De verwantschap van het tijdschrift met den Vrijz.-Dem. Bond is hiermee verbroken. norland bs db ooblm. De ontwerp-regeling met Amerika. Uit een mededeeling van het ministerie van buiteol. Zaken blijkt, dat het onjuist is, 'dat de eisch gesteld zou zijn, dat wij onzen uitvoer naar de Centrale mogend heden geheel stop moeten zetten. Hel gansche samenstel der Mnderwer- pen betreffende de economische regeling met Amerika, hetwelk onzen lezers reeds bekend is, is thans bij de regeering in onderzoek, en wordt uitgewerkt om in, den vorm van een definitieve schikking aan de „geassocieerde regeeringjen" te wor den voorgelegd. Hangende do onderhandelingen om trent een schikking, werd het om velerlei redenen niet gewenscht geacht, onze sche pen nog langer "werkeloos te laten blij ven, te minder omdat de „geassocleerdp regeeringlen" te kennen hadden gege ven, 'dat zij niet bereid waren vóór het sluiten van een schikking' voorraden naar Nederland door te laten. De duur der door de Ned. schepen1 te maken reizen zal, npar verder uit het communiqué van het ministerie van bui- tenlandsche zaken blijkt, beperkt wor den tot een maximum van. 90 dagen, met dien verstande, dat een, voldpend aantal schepen zoo korte reizen zou doen, dat zij beschikbaar zouden zijn voor transpor ten naar Nederland, indien inmiddels een schikking tot stand kwam. Twee schepen, de „Zeelandia" en de „Sama- rinda'V zullen terstond lnm "eis naar Nederland kunnen voortzetten. Tenslotte Wijst het communiqué er nog op, dal bedoelde rondreizen, waarvoor vergunning is verleend, niets hebben uit te staan met de in de bladen gepubliceer de voorwaarden, op welke de Amerikaan- sche „War Trade Board" vergunning ver leent om aan nputrale schepen bunker- kolen en scheepsproviand le geven. Deze voorwaarden kunnen zooals zij zijn uit gevaardigd, niet door onze reeders wor den getcekend, en in p verleg met iien is onzen gezant le Washington opgedragen het daarheen te leiden, dat dieze voor waarden op de bovenbedoelde r.ondjreizen niet worden toegepast en de „War Trade Board" zich bereid verklare eenige wij zigingen in overwoging te nemen, the "de bedoelde voorwaarden aan de eigenaardi ge positie jjgr Nederlandsche reeders; en schepen doen aanpassen. Dc herstelde telegraafver bindingen. Onder „Laatste Berichten" konden wij gisteren nog melden, dat Engeland den dwangtna a I rog'cl betreffende hel stopzet ten van ons liandelstelegraafverkcer heeft ingetrokken. Voor onzCn handel en ongetwijfeld ook dien van Engeland is zulks een verblijdend feit. Er zij ook .op gewezen ,dat onze ref- gecring thans in slaat is, gevolg le ge ven aan de verklaring, namens h^r door minister Loudon in de Kamer vergadering van 21 December onder ab Igemcene instemming afgelegd' dat zij zich (wanneer de dwangmaal regel maar eerst ingetrokken was) bereid, ja zelfs verplicht achtte, aan heide partijen vooi te stellen de geheele zand-, grind- en metaalfcwestie aan arbitrage te onder werpen: Bakkerskaarten. Dezer dagen wordt een nieuw model verzamelstaten van W-, B- en R-bons aan de hakkers toegezonden De invoering van do nieuwe verzamel- sriifei? wordt verplicht gesteld met 25 dezer, aanvangsdatum van het 42ste tijd vak, op welk tijdstip door de burgemees ters voor alle bakkers kaarten dienen te worden aangelegd, ter aanteekening van voorraad cn verbruik van regeerings- fcloem; rcgeeringsmeel en rogge of rogge meel, afzonderlijk, zoomede van ingele verde oons en overeenkomstig gewicht der grondstoffen Melkbussen. De Minister van L., N. en H. heeft vastgesteld de volgende maximumprijzen in den kleinhandel (leveringen door win kelier, tussfrlvnliandelaar of fabrikant aan verbruiker) voor melkbussen voor bussen van 10 liter inhoud, naad loos, flltmet banden f 10; voor bussen van 20 liter inhoud, naadloos, f 15, met banden f 14; voor bussen van 25 liter in houd, naadloos, f 16, met banden f 15; voor bussen van 30 liter inhoud, naad- Loos, f 19, mei banden f 18; voor bussen van 40 lilcr inhoud, naadloos, f 24, met banden f 22, en voor bussen' van 50 liter inhoud naadloos, f27 en met banden f 24.-- Bepaald is, dat vorenbedoelde maxi mumprijzen zullen gelden af magazijn van den verkooper. fit Sfiti ss Fmmm.. Uit Midtietbftif. Maandag' a. s. begint de uitkeering voor de vergoeding voor de inkwartiering in December. Men zie de bekendmaking. Nu we het hier toch over inkwar tiering hebben willen we tevens verwijzen naar een ingezonden stuk in 't bijvoegsel Wij kunnen ook geen antwoord geven op de daarin gestelde vraag', waarom ver schillende i gebouwen hier ter stede iniet voor 'huisvesting van militairen worden gebruikt, terwijl ze er even. geschikt voozj zijn als andere gebouwen die er wel voor ingericht werden Die gedachte kan niet anders dan ontstemming wekken bij de ingezetenen die telkens weer met den niet geringen 'last van inkwartiering worden bezwaard. Een adres aan den Minister zou (zeker een middel zijn dat beproefd kan worden. •Ten: tslotte nog een opmerking naar aan leiding van klachten over de vrijstelling van, sommigen, beter gezegdvan enkelen. Het gemeentebestuur lieeft bij de inkwar tiering' tte volgen de lijst die ieder jaar wordt Overgelegd door den Rijksontvank gcr. De staat van inkwartiering wordt telkens opnieuw vastgesteld na den groof- tea verhuisstijd, dat is in onze gemeente na Mei Maar in dien tusschentijd/kan niet anders gedaan worden dan de lijst volgen Welke in de vestibule van het stad huis voor ieder ter inzage is. Wij verwijzen de winkeliers hier ter stede uaar een bekendmaking 'in dit nummer, waarbij het distributie-bureau hen er op wijst, dat de nieuwe lijsten met maximumprijzen verkrijgbaar zijn bij de firma Ceuien en dat in him winkel steeds zoo'n lijst behoort aanwezig te zijn. De inbeslagneming van goederen, die in strijd met de bepalingen in voorraad zijn, wordt door de politie cn belasting ambtenaren voortgezet. Gisteren werd bij den rijwielhandelaar S. in de Gravenstraat en bij den wiklkoopman B. op den Serih weg een inval gedaan, waaroij in beslag werden genomen 1 groot vat machine olie, 3 bussen benzine, .600 sluksf kwafta, een zak bruine boonen, een partijtje witte, boonen; 1 zak, een tonnetje cn een li-kop met gerst; een groote en 3 kleine zakken bloem. - Vanmorgen zijn door de politie 2 zakken tarwemeel in Deslag' genomen, die zonder bon bij den bakker «Dierings in de Seisstraat werden afgeleverd en alzoo Werden onttrokken aan de distri butie. Door dc activiteit van den sergeant van de wacht is gisteren een soldaat II. de B. genaamd, op 'heeterdaad be trapt op diefstal van lood van een der daken van het entrepót. De man werd aangehouden, naar het politiebureau get- braeht en na opgemaakt proces verbaal aan de militaire overheid overgegeven. De politie nam in beslag een kope- reti 5 H.G gewicht, vermoedelijk afkom slig' van de jongste diefstallen. Dc eigenaars van wagens worden cr op gewezen, dal het gevaarlijk is deze des nachts op straat te laten staan. In de* afgeloopen nacht werden een 20tal on beheerd staande wagens naar de slads- schuur alhier overgebracht. Uit Vfi s"s ia gen. Bij de politie te Vlissingen worden weder herhaaldelijk diefstallen aangege ven. zooals van koperen gewichten lood enz O. a is ingebroken in een kiosk op den strandboulcvard en werden daar Looden waterlridingpijpen weggenomen. Aangehouden werden de dpders van eén inklimminjg in een onbewoonde villa waar zij koperen walerleidingkranen weg namen, die bij eep opkooper in beslag werden genomen. - De politie te Vlissingen heeft oij een ijkwetcontrole een 14 tal winkeliers geverbaliseerd en de maten en gewichten waarmede de overtreding was gepleegd^, in beslag genomen, Op den openbaren weg te "Vlissin gen zijn verschillende deelen van zilver- bons van f 1 en f 2.50 gevonden. o Uit Walcheren. Te Wi e s t k a pc 11 e spoelde Vrijr Jdagmorgen een reddingsvlot aan. Dat vlot bestend ait drie holle zinken cylin ders van ongeveer I1/2 M. lengte en een Idiameter van c.a. 30 cM Op deze cy linders, die ruim 1/2 M. van elkander bef vestigd waren, was een houten vloertje getimmerd. Aan de randen van h^t vlot was voor 10 personen gelegenheid om zich vast te houden. Een cn ander Was ongemerkt. Op last van don burgemeesk ter-strandvonder is alles in beslag geno men en vervoerd naar de gemeentcber.gf- plaats, om daar opgeborgen te worden. Uit Zftid-Bevelaad. Tusschen de Patroonsvcreeniging in het Timmervak op Zuid Beveland en den Alg. Ned. Timmerlieden bond en zijn afdeelingen Gravenpolder, Hanswcert, Heinkenszand, Ierseke en Krabbendijke is 5 Febr. een collectieve arbeidsover eenkomst gesloten, bevattende de ar beidsvoorwaarden voor de timmerlieden op Zuid Bèveland, uitgezonderd te Goes. Art. 1. Het minimum uurloon voor een normaal timmerman wordt vastgesteld op 24 cent. Art. 2. De maximum arbeidsduur wordt vastgesteld op 11 uur per dag, val lende tusschen voormiddag 6 en namid dag 7 uur, met inbegrip van twee uur schafttijd, welke in onderling overleg tus schen patroon en gezellen worden be paald. Des Zaterdags eindigt de werktijd ten 1 uur namiddag. Art. 3. Indien het in spoedeischende gevallen ter beoordeeling van den pa troon noodig is, zullen de gezellen ge houden zijn langer te werken dan ia artikel 2 is bepaald. Daarvoor zullen hea de navolgende verhoogingen van en bo ven het uurloon worden uitbetaald: a .Voor de eerste drie uren na hef .ge wone uur van eindigen 25 0/0. fc. Voor nachtarbeid 25o/0. c. Voor arbeid verricht op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen, t.w. 2en Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2en Pinksterdag, de beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag 100 «W. De Zondag wordt gerekend aan te van gen Zoterdagnacht 12 uur en te eindigen 's Zonaagsnachts 12 uur. Art. 4. De dienstbetrekking wordt aan gegaan voor onbepaalden tijd Behoudens do gevallen in dc Wet genoemd, eindigt ze door opzegging, zes dagen te voren. Art 5. indien het werk meer dan een uur gaans van de werkplaats van den pa troon is verwijderd, komt de meerdere tijd, noodig om op het werk aanwezig te zijn, voor rekening van den patroon De tijd om van het werk terug te lcecren is voor rekening van den gezel. Art. 6. Het is den gezellen niet geoor loofd na den arbeidsdag arbeid in ham beroep voor derden te verrichten, anders dén met toestemming van den patroon. Indian bij werkloosheid door de 'gezel len voor particulieren wordt gewerkt, zal niet minder loon in rekening gebracht wordtn, dan door de patroonsvcreeniging is bepaald. Art 7. De gezellen verplichten zich bij onverecnigde patroons onder geen mindere voorwaarden arbeid te verrich ten dan in dit contract is bepaald. Bij aanneming van werkkrachten ge nieten de georganiseerde gezellen de voorkeur. Art. 8. Indien naar aanleiding van een der bepalingen dezer overeenkomst geschillen mochten ontstaan, ziillen deze worden berecht door een commissie van arbitrage. Deze commisM*? zal bestaan uit 5 personen, waarvan elk der partijen 2 leden aanwijzen. Deze 4 personen kie« zen ra onderling overleg het 5e lid, die buiten het bedrijf moet staan en als voor- zitter der commissie zal optreden. De udspraak der oommissie is zonder

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1