UIIMIKLUI HliSCIli: (lOliRANT No 26. Conderdag 31 Januari 1918. 161" Jaargang. A bono, prijs per kWartaal in Mid delburg en by de agenten in VUssingjea en Goes f 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent p« Hegel. By abonnement vwl tejpr. F amffi ©berichten en dMikbetdfgmgwi van 1—7 regels f 1.50. BoverartMUK* advertentieprijzen wercfco met 20$S toes*® verhoogd. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. „Het gaat bij deze stemming niet tegen de" begroeting, maar tegen de uitvoering van art. 192", zei de beer Nol ems on der liet geroep van „zeer juist" 'ait de rechterzijde, toen gister vóór de eind stemming over de begrooting van, binnen- landsche zaken, drje partijleiders van linies verklaarden, dat hun stem vóór de begroeting niet beteekende, dat zij het eens waren mei de onderwijspolitiek van den Minister, en een lid der vierde partij van linies, de heer De Muralt. verklaar de tegen te zullen stemmen, welk voor beeld door nog vier andere leden dier linkerzijde bleek te worden gevolgd. Voor 'die bewering van den heer Nolens is to, i- geen houdbaar motief "an te voeren. Wat links ergernis gegeven heeft, is niet de gelijkstelling van beide soorten onderwijs, maar de achterstelling van het neutrale bij het bijzondere, zooals maar al te duidelijk gebleken is bij de Helmond-kwestie. Als men rechts; meent te mogen eischea, dat in dién geest art. 192 moet worden uitgevoerd, dan heeft men zich daar een denkbeeld gevormd, waartoe de beschouwingen van links bij de behandeling van dat artikel zeker geen reden geven. Voor Minister Cort van der Linden is de verklaring van links het eerste ernstige verzet dat hij tot nu toe ondervond. De heer Troel s tra namens de so cialisten, de lieer Limburg namens de vrjjz.-democraten, de heer Visser van IJzendporn namens de vrjj-liberalen stonden allen op hetzellfde standpuntwe stemmen vóór de begrooting," maar de houding van den Minister keuren we af. Hoe de houding van de meerderheid' der Liberale Unie-fractie is, weten, w® niet. De heer De Muralt zei, dat hij onoverkomelijke bezwaren heeft tegen de onderwijspolitiek van de regeering en haar voornemen om de nieuwe onderwijswet ten alsnog bij de Kamer aanhangig ie ma ken. Met hem stemden tegen zijn partij genoot en Eerdmans, Van Hamel en Otto en do wij-liberaal Ter Spill. Maar namens de Liberale Unie werd geen verklaring afgelegd. Aan deze eindstemming ging vooraf de beslissing over twee amendementen. Dat van de hoeren Gerhard c. s. om de kunstteekenscholen en academies^ on der het hoofdstuk voor vakonderwijs te brengen, in plaats van onder Kunsten en Wetenschappen", waar zij nu staan had succes. De Minister had tegen die over brenging geen bezwaar, maar met dit voorbehoud, dat de kunstrichting niet in gedrang zou komen, waarvoor hij een af zonderlijken inspecteur n oodig' achtte. Als den meest bekwamen en bevoegden man voor dat ambt had hij op het oog Dr. Pitt. Voorts werd ook nog door den Minis ter overgenomen een amendement van den heer Van Ra al te om aan de nog in leven zijnde oud-onderwijzers bij Rijks normaallessen een vergoeding te geven voor derving van pensioen wegens het te late ingaan van hun wachtgeld. En toen kwam de begrooting van Oor log, Waarbij1 tevens aan de orde werd gesteld de motie-D1 u y s c. s1.. over het salueeren. Het is blijkbaar een gevolg van den aard dezer begroeting dat de besprekin gen daarover zoo vaalc blijven haken aan kleinigheden. Fr zijn helaas veel klei nigheden die bij „Oorlog" tot kritiek aan leiding geven. En nu de Leeuwarder redevoering van den Minister van Oorlog reeds breedvoe rig bij de algemeene beschouwingen in November is behandeld, was er nu slechts weinig aanleiding tot een debat in brec- den stijl, daar deze Minister nog weinig naar buiten heeft kunnen werken. Toch meende de heer Oude te kunnen bemerken, dat ook onder dezen eersten burgerminister de militaire kaste ;le la kens uitdeelt. Als bewijs' daarvan noemde bij behalve de tafelrede van den Minister otok de voorstelling in de Mem. van .Ant woord alsof het in het leger zoo goed is als het maar kap, en alsof de klagers^ lie den zijn dio groot Ongelijk hebben. Spre ker nam gaarne aan dat de Minister per soonlijk niet alles weet, en dat niet hij mapr het Departement aan het woord is in de Mem. van Antw Maar dat neemt niet weg dat daarin verschillende zaken onjuist worden voorgesteld. Als voor beeld daarvan noemde spr. de zonder linge behandeling door den gieztmdheidfc- dfenst van Dr. Kehrer en van Dr. Swel- lengreber. Eerstgenoemde, een chirurg, kreeg geen verlof om in Weenen een studie voor oorlogschirurgie mee te ma ken, daar hij hier „als chirurg niet ge mist kon worden", hoewel hij te Nu- mansdorp zal, waar hij niets aan zijn chirurgische kennis had. En Dr. Swel- lengreber, die vroeg als hospitaais oldaat te worden aangesteld om bacteriologisch werk te kunnen doen, kreeg ten antwoord dat het korps hospitaalsoldaten voltallig was. Door toedoen van anderen werd dal later veranderd. En dan het optreden van dón terri- torialcn bevelhebber in Overijssel, die in tegenstelling met zijn voorganger, al lerlei belemmeringen in den. weg tggt aan politieke vergaderingen, die zelfs aan spr. belette te Lochem te sprei ken oV&r een gemeentelijke inkomsten belasting. In de M. v. A wordt gezegd dat dit geschiedde op grond van eeil publicatie eisehend dat de punten van behandeling en de aanvraag tot vergunt ning veertiein dagen te voren moe-- ten worden voorgelegd. Maar ook die bot wering in de M. v. A. is onjuist want die verordening] is van 22 Sept., en spr. ontving telegraphisch een weigering op 21 Sept. Hoe moet dat gaan bij de verkiezingen En zoo ging deze spreker voort, om tol de niet nieuwe maar nog altijd juiste slotsom te komen idat al deze fouten uitvloeisels zijn van de hoofd" fout, dat men bij het legerbestuur geen voldoend sociaal- inzicht heeft. Een der punten door dezen sprep kei- aangeroerd, n.l. de verbetering vim de positie der beroeps-jonderofficieren Iwerd ook besproken door den heer B e u in e r De heer Knobel, die aan zijn 16 Jan. ingediende en nog niet be antwoorde vraagi betreffende den mi litairen bevelhebber in Overijssel en de Uitzetting van Wijnkoop herinnerde, brak voorts een lans voor de militaire tand" artsen en voor de paardenartsen, en de heer Duymaerv. Twist die zich zeer ingenomen betoonde met dezen Minister bereed zijn oud stOKpaardje t, van het kaderwaagstuk, en betoogde voorts dat Ide zware druk der gemobiliseerden wel te verzachten is door een sneller tempo van aflossing en vervanging. Alleen de heer Bomans hield een rede van meer algemeenen aard, n.l. over de kansen op ontwapening, die wij kunnen bespoedigen door te hopen en te gBlooven, en niet door er aan te wanhopen zooals de Minister in Leeuwar den deed. Toevallig (of niet toevallig) bevat-» ten de ochtendbladen het antwoord van den Minister, meedeelend dat Wijnkoop is uitgezet uit Overijssel omdat hij op 11 Dec. in een openbare vergadering te Lochem tot revolutie had spoord. BIR9EHLAM9. prijs, mits onbeschadigd, worden terugge nomen, 0I* Zachte zeep. Ten verve!?e> op zijn circulaire van 22 December 1917, waarbij hij aan de burfeemecstors mededeelde, dat in ver band met de slagnatie in den aanvoer van grondstoffen en chemicaliën.voorde zeepindustrie de do,or hen over de 13de periode te ontvangen hoeveelheid zeep niet vóór no'gin Januari kon worden te- gemoetgezien, heeft de Minister van, Landbouw aan hen bericht, dat sedert dien de bestaande bezwaren eerder toe- dan afgenomen zijn. Indien' dadelijk na de aflevering der December-orders Werd overgegaan tot de uitvoering van de or ders voor de periode 1—28 Januari, zou de zeepdistributie voor de periode 29 Januari—27 Februari niet verzekerd zijn. In verhand hiermede acht de minister het vvenschelijk de periode 1—28 Janu ari 'te doen vervallen, terwijl hij voorts aan de burgemeesters mededeelt, dat dó zeeporders, ingezonden voor deze pe riode, zullen gerekend worden bestemd te zijn voor de periode 29 Januari—27 Februari. Vliegers boven België. Woensdagnamiddag ronkten de vlieg machines weer zwaar rond Sluis, doch ze werden niet beschoten. Dat was Dins dagmiddag nalf twee anders. Toen zag men, hel beschenen door de zon, een. zestal inacnines. boog boven Belgisch grondgebied, die hevig beschoten werden door het Dailsche geschut van de grens, althans de knallen waren daar heel duide lijk te 'moren en alles schudde en dreunde. H°t springen der granaten in de lucht was ook zóó duidelijk te hooren,- en de rookwolkjes waren zóó dichtbij te zien, dat menigeen angstig werd. En niet zonder reden. Hoewel men nog geen gra naatscherven gevonden heeft, is toch op een drietal plaatsen het gefluit van neer vallende s'ukken waargenomen. Velen be ren zich dan ook in hun woningen. Stail sa Preïiissii, RIJKSWATERSTAAT. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Mei 1919, aan den inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat J. C. Ramaer. op zijn verzoek, ee rvol ontslag als zoodanig verleend en zulks met dankbetuiging voor de door hem gedurende een reeks van jaren aan don lande bewezen gewichtige diensten. Bij koninklijk besluit is aan Th. M. Th. van Weideren baron Rengers, lid van Ged. Staten van Friesland, te Oenlcerk. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Staatscommissie, bij konink lijk besluit van 21 April 1892 ingesteld, ten einde de Regeering van advies te die nen omtrent de wettelijke rebels, die tea aanzien van het waterstaatsbestuur be boeren te worden gesteld, onder dank betuiging voor de in die hoedanigheid door hem bewezen diensten. Tol leden der Staatscommissie voor noemd zijn benoemd M. C. E Bongaerts, ingenieur van den Rijkswaterstaat en lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaalmr. dr. L'. H N. Bosch Ridder van Rosenthal, ourge- meester van Brummen; II. W. J Mol, lid van Gedeputeerde Stalen van Noord brabant; jhr. mr B. W. Th. Sandberg, griffier der Staten van Drenthe; mr. dr. Sybcnga, griffier der Staten van Gronin gen; D. F. Wouda, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Friesland. NEZm.AN» EY DE OORLOG. Koffie. Door den Minister van L., N. en II zijn met ingang van morgen vastgesteld de volgende maximum-kleinhandel sprijL zen koffie- fl.40 per i/3 KG.; koffie- ext'ract f0.20 per d.L'exclusief flesch Koffie-extract, gelrokken uit een meng sel van vaste stoffen, dat minder dan 80 pCt. koffie bevat, zal niet mogen worden afgeleverd. De flesch, waarin fcoffie-êxtracr «vordt verkocht, mag tegen Lastenden prijs wor den berekend en moet tegen dienzelfden üi t Middelburg. Wij ontvingen het 25e jaarverslag van. de „Bibliotheek voor de Jeugd" al hier over 1917, waarin wordt gteme" moreerd, dat het in den zomer van 1392 was, in een bovenzaaltje van het toen malig Concertgebouw op de Groenmarkt, dat op uitnoodiging van een. voorloopig comité, bestaande uit de dames Wibaut —Es. van Berlekom, J. Sibmacher Zijnen, E. van den Broecke en A. Ogterop met een aantal belangstellingen werd be raadslaagd over de oprichting van een kostelooze bibliotheek, voor de niet meer schoolgaande arbeidersjeugd. Vol moed werd met de werkzaamheden aangevan-4 gen en op bescheiden schaal, met 150 boeken, werd in September van bo vengenoemd jaar de bibliotheek gleopend. Den eersten dag al werden ruim 30 lej teers ingeschreven. Het lezerstal steeg' steeds en langzamerhand gingen zoo veel volwassenen mede om lectuur vragen, dat daarvoor een flink aantal boeken werd aangeschaft en een afzon derlijk zittingsuur ingesteld. Aan het verslag onlleenen wij' voorts, dat het bestuur ér sinds September 1.1. toe over Is gegaan de lezers voor eiken keer ,dat zij om de 14 dagen boeken komen halen, één cent te laten betalen. Dit heeft in de eerste 4 maanden f 14 ingebracht. Wel zijn er aanvankelijk lezers door verloren, maar dit zijn natuur lijk niet de meest belangstellenden geweest en het bestuur heeft allen moed, dat deze kleine bijdrage op den duur geen be zwaar zal blijken voor hét toetreden van nieuw® lezers. Waar uit het willig bijdragen van vele inedelezers opnieuw is gebleken hoe de Bibliotheek door hen op prijs wordt gesteld, doel het bestuur een. beroep op idilegenen onzer stadgenooten, die ,nog geen bijdrage gaven, dit alsnog te doen. Binnen enkele dagen zullen aan de ingezetenen kaarten worden aangeboden voor een op Vrijdag 15 Februari in den Schouwburg aihier te houden uitvoe ring, waarvan de baten ten goede zul len komen van het „Liefdewerk van ge deporteerden en krijgsgevangenen, hehoo- rende lot het Belgisch onderwijs" Opga woerd zal worden het tooneelstuk „De Stem van 't Hart" van den heer A. Hans, welk stuk te Vlissingen reeds tweemaal met succes i> opgevoerd. Men verzoekt ons le berichten, dat bij deze liefdadigheidsvoorstelling, behal ve door versoop van toegangsbewijzen en, programma's, geen aanslag op de beurzen van hen, die de voorstelling bijwonen zal worden gepleegd. o Rif Wntcherea. In de jongste vergadering van den raad der cemeente Arnemuiden werd het nieuw gekozen lid Wl. F. Th. van der Bijl geïnstalleerd, waarna de burge meester een uieuwjaarsspeech hield, waarin bij o. a. buide brttcht aan den gemeente-secretaris, de kolencommissie en hel Steuncomité. Medegedeeld werd ook, dat liet zielenaantal op 1 Januari 1918 2218 bedroeg. De rede van den burgemeester werd door den heer Franse beantwoord. t Gebleken is, dal de distributie over 1917 aan de gemeente f 1400 gekost heeft, en dat de rekening over dat jaar een te kort zal opleveren van pi. m. f 1000. Inge komen waren de verslagen der commis sies tot wering van schoolverzuim. Me degedeeld werd, dat het besluit tot ver koop van boomen op de oude begraaf plaats niet is goedgekeurd. Aan den gemeente-veldwachter werd een duurtetoeslag verleend van f 2.— per week, terwijl de vergoeding voor zijn Meeding werd gebracht van f 50 op f 100. De gemeentewerkman kreeg een duurtetoeslag van f 3 per week, terwijl den gemeentebode f 25 duurtetoeslag werd gegeven. Ten slolic werden door den heer van der Biji mededeelingen gedaan betreffende de werkzaamheden van de kolencommis sie en liol steuncomité. Op a s. Vrijdag zal jhr. R. de Muralt namens de Centrale kzesvereeniging van,' de Liberate Unie, kieskring Zeeland, te Vee re een rede houden over het on derwerp „De evenredige vertegenwoor diging en Je vrijzinnigen", waarbij gele genheid tot deb.it wordt gegeven. Uit 5 e ho n wen-D u i vela n d Bij B. en Wl van Zieri.kzeTe.be- staat ook het plan tot oprichting van een central® keuken. Zij noodigen alsnu degie-' nen dio zich verbinden willen gedurende ten minste drie achtereenvolgende maan den geregeld eten van die keukeu te be trekken uit, daarvan opgave te doen. De spijzen welke verstrekt zulten worden, (wisselen, indien mogelijk, af ttusschen soep, stamppot, aardappelen met snij:1 boonen. wortels of boerenkool. De prijs per portie (van 0.71 L.) zal bedragen 12- 15 cent. De Minister van L., N. en H. beeft ingetrokken 2ijn beschikking van 26 .Mei 1917, houdende vaststelling van maxi mumprijzen voor varkensvleesch in de ge meenten Haamstede en Burgh. Uit Zeeiwsch-Ylmnderen O. D. De door de kom van Sas vafa Gent loopende kanaalarm had uen laat- sten tijd -vrijwel het karakter eeüer ri vier. Een zware en krachtige stroom stuwde het water Scheldewaarts. Thans is deze stroom lielangrijk kalmer gewor den; wel kwam het water nog niet ge heel tot stilstand, doch de stroom staat niet meer in verhouding tol dien der jongste weken. (Z. Koer.). Wit Zeeavrsch Vlaanderen ff, D Men is rond Sluis dx*uk bezig met het stellen van boomten, ,door de gemeente verkocht. Dat vellen levert nog al moeilijkheden op, want hier is er ge vaar voor gebouwen, daar voor telegraaf- ol telefoon draden, enz. Maar op schade zooals Woensdagavond veroorzaakt werd, rekent men niet. Langs de trambaan lag on. een boem geveld, die, dacht men, vrij lag De tram kwam aan, de locomo tief kon passeeren, maar een uitstekende tak van den boom raaide het personen rijtuig en duwde alle ruiten in aan eene zijde. Het dikke spiegelglas viel in scher ven naar binnen, tot grootent schrik der inzittende reizigers; zij bekwamen echter geen letsel, 'l geen een wonder genoemd mag worden. Intusschen een groote scha depost voor den eigenaar van den boom. nu glas zoo duim is. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. (Vervolg.) Wij laten hier eerst de punten volgen, die wij gisteren niet in ons extra bijvoeg sel op konden nemen. Leeraren B. A. S. en A. S. v. H. L. Itel volgende voorstel was dat tot wij ziging van de salarieering van de tijde lijke leeraren aan de burgeravondschool en avondschool' voor handwerkslieden De heer On der dijk wees er op, dat B. en W. van lnm voorstel afwijken. Wordt hei voorstel van B. en W. aangenomen, dan is, naar sprekor'si meening. hel ver schil met de bevoegden veel te groot. Bij een gelijk aantal lesuren een verhou ding van 3 tot 5; bij aanneming van spre kers voorstel wordt de verhouoing 4 tot 5, wat b.v bij een salaris van f 350 (14 uur) voor bevoegden op f 280 voor on bevoegden zou komen, wat nog een ver schil van f 70 maakt. De voorzitter wees er op, dat het verschil vrij groot moet zijn, daar liet een prikkel moei wezen om de bevoegd heid te verkrijgen. De heer De Veer gaat in veel .pzich- ten mee met den heer Önderdijk. De f>ut zit volgtens hem hierin, dat men de be voegden allen over één kam scheert. Nu dat echter eenmaal zoo is, zal hij stem men voor het voorstel-Onderdijk. De voorzitter vreest, «lat bij ten hooger stellen van salaris voor de «ware onbevoegden, de Minister tüeer en meer bezwaar zal maken om hen te Handha ven. De heer Önderdijk meent nat bij een hooger salaris de onbevoegden, door dat ze minder naar bijverdiensten zullen hebben uit te zien, eerder hun bevoegd heid zullen halen, dan wanneer ze laag bezoldigd blijven. De heer De V eer merkt nog op, dat op, dat er onder de onderwijzers ver scheidene andere zijn, die geen bevoegd heid meer kunnen halen. Tegenover h®n mag men niet onbillijk zijn. Naar aanleiding hiervan merkt de heer Bo lie op, dat hij reeds meer als zijn meening te kennen heeft gegeven dat men onderscheid moest maken tusscben de ouderen en de jongeren. Die moest men krachtiger aansporen om de benoo- digde akten te behalen. De heer Ja pik se (wethouder) meent, dat de onbevoegden nog best in slaat zijn om de bevoegdheid te behalen. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Tegen de lieeren Van der Harst, Onder- dijk, Cornelisse, Adriaans®, Bonsson, Zijl stra en De Veer. Vastgesteld werd het kohier VI van deai hoofdelijken omslag 1917/1918 op een bedrag van f 13.509 op 22 aangeslagenen. Er is nu nog één kohier te wachten. Gem. reiniging. B. en W. stelden voor het minimum loon van de werklieden bij de gemeente- reiniging te verheugen van f 9 op f 11 en de financiëele gevolgen daarvan niet op den pachter doch op de gemeente te doen drukken. De heer Gratatna merkt op, «lat hi) hel verkeerd acht, dat de gemeente de loonen voor den pachter betaalt. Hij zal! echter stemmen voor het voorstel om de werklieden te helpen, doch hij hoopt, dat B. en W. hunnerzijds beter op zullen let ten, dat de pachter zijn verplichtingen beter nakomt. Voortdurend komt het voor, dal na 12 uur de wagens nog in dte stad worden aangetroffen, doch ook an dere fouten zijn aan te wijzen en de pachter is dan ook door B. en W. reeds op zijn plicht gewezen. Wat echter het laat rijden van de wagens betreft 4 moei men wel in aanmerking nemen, dat de paarden lijden aan ondervoeding. De heer De Veer meent, dat de prij zen dex mest tegenwoordig hoog genoeg zijn, zoodat de pachter wel zelf de loons verhoging zou kunnen betalen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. aangenomen. (Het verder volgende is gisteren reeds in een buitengewoon bijvoegsel aan onze Middel ourgsche abonné's toegezonden.) Voetbalveld. Door B. en W. werd voorgesteld het terrein aan de Meelfabriek te verhuren aan de voetbalVcreeniging „Middelburg" voor f 200 per jaar, terwijl de commissie voor de fabricage f 300 meent te moeten voorstellen. Naar aanleiding van dit voorstel deel den B. en W'. moe, dat tegenwoordig alle contracten notarieel worden opge maakt. Het voorstel van B. en "W. werd met 12 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Vertregt, Önderdijk, Boas soa, Zijlstra en De Veer. Drainage Molenwater. Het volgende punt was dat inzake de drainage van het Molenwater, waarbij B. en W. voorstelden vooralsnog daar niet toe over te gaan. De heer Adriaanse brak een lans voor het verzoek der sportverecnigingj niet als bestuurslid dier vereenïging, doch zuiver van zijn standpunt als raadslid. De voorzitter wees er den heer Adriaanse cp, dat het terrein tijdens de mobilisatie loch niet in orde kan wordeo genaakt, daar de infanterie het noodij heeft voor haar oefeningen. De heer Adriaanse antwoordde hierop, dat de infanterie even zoo sterk als de burgerij behoefte heeft aan een goed sportterrein. Wat spr. echter in het bijzonder getroffen heeft, is de geest van onverschilligheid voor de sport, die uit de beschouwingen van B. en W. e» de commissie blijkt Spreker wijst er op, dat de sport oen buitengewoon gunstigen invloed heeft op de volkskracht. Sport bevordert de zin van samenhoorighekk pliebts- en tuchtbesef, is een krachtig tegenvvi« hf tegen alcohol, werkt mede tot tempering van den klassestrijd en, wat ook van veel gewicht is, is ook van groote beteekenis voor de lichamelijke ontwik keling van het volk De regeering en tal van gemeenten zien dit in, getuige de maatregelen, die de regeering neemt voor de opleiding van spelleiders en het op richten van sportterreinen in tal van gemeenten, die vaak kleiner zijn 'dan Middelburg. Onze stad is in dit opzicht zeer ach terlijk Men mist hier volkomen eew eenigszins bruikbaar sportterrein. Uil het drukke gebruik, dat er echter van het stoffige gedeelte van het Molenwater ge maakt wordt door de jeugd, blijkt ho/1 by deze de behoefte aan sport en openlucht spel gevoeld wvjrdt.

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1