MIDDELlSliSUiSCHE COl RAM. flinsfiag 29 Januari 1918 FEUILLETON, No 24. I6ic' Jaargang. ■53 Abonn. prijs per kwarüud in Mid delburg en bij de agenten iö Ylissin^on en Goes f.1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per nagel. Bij abonnement voel lager, Familietoori chten en dtmkbebuigin^n van 1—7 rejjets f 1.50. Bovfcnitaando advertentieprijzen werden met 20 toesfeg verhoogt. GEEN LICHTBESCIIERMING TEGEN VLIEGERS. Zaterdagavond <j.l. ia op den St. Ja- cobstoren te Vlissiftgen een proef geno men met een verlichting met electri sche lampen in de nationale kleuren, als bescherming tegen luchtaanvallen. En voorts ontvingen wij bericht dat voortaan een dergelijk beveiligingslicht op dien toren sleeds 's nachts' zou wor den ontstoken. Daar dit niet in overeenstemming1 was met hetgeen wij vroeger van 'l oordeel der militaire overheid vernamen en ook meedeelden, hebben we eerst nadere in lichtingen ingewonnen. Het is ons daarbij ook gebleken dat de militaire overheid nog sleeds de zelfde meening1 is toegedaan als vroeger, a.l. dat verlichting 'snachls veeteer werkt als een aantrekking voor vliegers dan als een waarschuwing. Daarvoor heeft men een aanwijzing in de ver schillende bomaanvallen die reeds in Zeeland hebben plaats gehad, eli die tel kens het sterke vermoeden wekten, dat de vliegers de bedoeling hadd en punten te treffen die sterk verlicht waren. Im-, mers telkens vielen die bommen neer dicht Dij dergelijke verlichte punten. Zeer duidelijk was dat vooral te Sas van Gent; en te Axel. Bovendien blijft ook het reeids vroeger door ons vermeld gevaar bestaan dat verlichting van 'een punt, niet vlak aan de grens gelegen, bij de vliegers het denkbeeld moet wekken, dal tiaar de grens pas begint, zoodat dan het tusschen dit punt en de grens gelegen terrein dubbel gevaar zou loopen. Hel ook overwogen denkbeeld om de geheele grens af te teeltenen door een reeks van verlichtingen heeft men om verschillende bezwaren niet kunnen uil- voeren. Bovendien is de militaire overheid van meening, dat een gebied dat gjeheel in 't donker ligt, voor vliegers geen iaanwijzigingen bevat, diB hen tot het werpen van bommen kunnen nopen. Als gevolg' van al die overwegingen heeft zij daarom besloten om als be scherming tegbn vliegeraanvallen voor heel Zeeland te bepalen dat 's nachts geen störke liejiten. mogen worden vertoond. Een ver ordening in dien gleest zal eerdaags wor den afgekondigd. Natuurlijk zak nu ook de voorge nomen verlichting vail den St. Jacobs- toren niet plaats hebben. Hierbij mag trouwens nog' opgemerkt worden Wat vliegeraanvallen meestal bij maanlicht plaats hebben, en dat dan ten opzichte van Vlijssingdn voor een hoog in de tucht zwevenden vlieger de breede Scheldemond zeker een veel duidelijker laanwijzing is van de plaats waar hij «ach bevindt da,n enkele lichten. Het is niet de bedoeling om alle straat-) verlichting te doven. Als men die van boven afdekt, is rfeeds veel verkregen. Veel meer heeft men het oog1 op de sterke verlichting' Van groote fabrieks gebouwen, op de electrische verlichting van fabrieksterreinen, en dan ook spe ciale seinlichten. Zulke punten vormen reeds van grooten afstand voor vlie-J gers een baken. n®<. vtjfa® ww SEASB8J(M HERON UASX**.:i FLORHNCE B. EASSWIBE. Nwr bet Sfcgeteh 48). Felicia kon nog' steeds niet spreken. Zij klemde zich aan beiden vast terwijl haar oogen den inspecteur volgden, die kalm op haar afkwam; en zij vroeg •zich af of zij konden weten wat er hu gebeuren zou. Toch was baar angst voor zichzelf voorbij, opgaande in h,aar verrukking Laurie te zien geheel bij bewustzijn en gezond van hersens. Als de angst, dat zij gearresteerd zou worden hem maar niet we6r deed instorten. Maar de in specteur had een vriendelijk vaderlijk glimlachje om de lippen en ofschoon hij naderde deed hij geen poging zijn hand op haar schouder te leggen en de ▼nlesJUptB woorden die zij verwachtte TEGEN HET SMOKKELEN. Een correspondent uit Zeeuwsch-> Vlaanderen zond ons een schrijven waar in hij en waarlijk niet ten onrechte zijn ergernis uit over den steeds toe- niemenden omvang van het smokkelen. Hij ziet daarin het bewijs dat de geno men maatregelen niet afdoend zijn, en oppert de vraag waarom wij niet hier, evenals de Duitschers in België doen, een vrije strook van 100 of 200 meter langs de grens afbakenen, door een (niet eleetrisclien) draad, met Üe be paling dal op iedereen die deze strook passeert zal geschoten worden. Dan zou het smokkelen tot een minimum beperkt worden. Dat gelooven we ook wel. Maar dit (drastische middel is heel wal minder eenvoudig als hij voorstelt, ^wanl in ideze strookwonen raenschen, lig gen landerijen die bebouwd .moeten women En nu i& het voor een invallen-^ den vijand die een land bezet houdt, iz-ooals de Duitschers in België, heel wat makkelijker om de belangen van die bewoners te negeeren, dan voor de eigen regiering van een land dat niet eens in oorlog is. Een verordening maken, is gemakkelijk, maar te zorgen dat de (gevolgen daarvan geen te groole be zwaren hebben is zeer 'moeilijk. We gelooven dan ook niet dat onze over heid tot zoo'n ingrijpend middel zal overgaan. We willen echter er aan herinneren dal er reeds iets in dien gees{ ge schiedt. Immers er is langs de grens een strook aangewezen van 50 meter breedte, waarbinnen het verboden is zich zonder, pas, of zonder geldende redenen te be vinden. Dat is natuurlijk minder afdoend dan een afgesloten strook, maar behalve den enorme n last dien men door zoon geheel afgesloten terrein aan tal van Nederlanders oplegt, is het toch waar lijk nu niet de tijd zulk een oppervlakte aan landbouwgebied op te geveu. Een strook van 200 Meter langs een grens van zeker 80 K.M. lengte, vormt een aar dige oppervlakte. Dat echter het smokkelen een steeds toenemend kwaad is, blijkt uit1 de bij- fzionderheden die deze correspondent meedeelde. ,In de plaatsen onmiddellijk aan de grens liggend, zoo schreef hij, komt dit nog het meest uitde vrachtrijder is (nauwelijks met de winkelwaar gearri veerd, of de winkels zijn al weer uit verkocht; een betrouwbaar persoon ver zekerde mij, dat het «voorgekomen is, dal een half uur na aankomst der waar in verscheidene winkels, op de vraag naar zekere artikelen, geantwoord werd: „uitverkocht". Natuurlijk zal men. an de meeste gevallen niet uitverkocht zijd, Imaar reserveert men de waren voor die klanten, die ruimer kunnen be talen zoodat niet alleen de kooper smokkelaar, maar ook de winkelier een extra-winst maakt. De burgers, die zich nipt met deze practijken inlaten, zijn er ondertusschen de dupe van en blij ven verstoken van sommige zeer nood zakelijke artikelen, die ze dan van el ders moeten halen of laten meebrengen en denken ze er dan niet aan voor een inslagbiljet te zorgen, dan loopen ze nog gevaar bekeurd te wordem Maar dat het smokkelen winstgevend ts, zal niemand betwijfelen, wanneer men weet dat tal van opschoten knapen, soms met honderden guldens op .zak loopen, dure fietsen koopen, glrove ver teringen maken en dikwijls om geld spe len en er voor bedanken om voor 2, 3 of meer guldens per dag bij den boer te gaan werken." uit te spreken. „Breng haar naar de auto en vertel het haar daar," zei Theo haastig. „Kom' mee Tubby en inspecteur en help ons door deze volte." Want niettegenstaande de bevelen, die Lawson reeds te voren gegeven hadt om een scène te vermijden en de pogingen van de stationsbeamb ten om ze ten uitvoer te brengen, ver meerderde de ze© van gezichten rondom hen ieder oogenblik, belust als men was op de sensatie waaraan ruchtbaarheid was gegeven op die electrische wijze die zoo snel en zoo geheimzinnig is. De auto stond echter dicht in de buurt, een man hield het portier open en hel volgend oog'enblik zat Felicia er in met Laurie naast zich en Theo en Tubby. De inspecteur bad zijn hoed even af genomen voor Tubby toen zij zich bij de drie anderen voegden en gezegd: „Het doet mij bijzonder veel genoegen dat al les goed met u is afgfeloopen. Ik had niet durven verwachten u een van bei den weer te zien. Ik vrees dat u een vreeslijken, tijd gdhad heeft." „Ja, nog al," stemde Tubby toe. „Gaan we niet mfct u mee inspecteur?" Neen, mijnheer. Het spijt mij wel BIHMEHLIMB. HE IkOOGERE RIJKSAMBTENAREN. In een Zondag in Den Haag gehouden en druk bezochte vergadering van hoo- gcre rijksambtenaren, waar het woord jevoercl werd door de Kamerleden Van Beresteijn en De Jong, is een motie aan genomen, waarin werd uitgesproken, dat de finaneiëelo positie der hoogere amb tenaren volstrekt onhoudbaar is en daar van uiterst nadeelige gevolgen voor den staat worden gevreesd en waarin ten sterkste wordt aangedrongen op een be langrijke salarisverhooging met terug werkende kracht lot 1 Januari 1918 DE REVOLUTIONAIRE SOCIALISTEN. De S. D. P. had aau de Landelijke Fe deratie van revolutionaire socialisten in Nederland medewerking gevraagd bij de aanstaande verkiezingen. Tn een Zondag te Amsterdam gehouden congre^ van de Rev. Socialisten is ech ter be loten niet aan de parlementaire actie deet te nemen, doch wel den ver kiezingstijd zooveel mogelijk dienstbaar te maken aan de propaganda voor het rev. socialisme en tevens dé kiezers aan te sporen zich te verzetten tegen den opgelegden kiesdwang. Voorts werd nog een motie aangeno men ten gunste van het vormen van arbeiders- en soldatenraden. NEDERLAND EN I)E OORLOG. Onze aanvoer uit Amerikja. Onze aansporing geen hooge verwach tingen te hebben van de scheepvaart overeenkomst met Amerika wordt steeds meer gerechtvaardigd. Volgens bijzonderheden over deze re geling, door de New-York Times gepubli ceerd zouden van onze 82 schepen die in New-Yorksche havens liggen: vijf va ren voor levensmiddelen aanvoer naar Zwitserland en twee naar Nederland. Waarom Zwitserland, dat ook aan Duilsch- land grenst in deze bevoorrecht wordj boven ons land, is ons verre van duide^ lijk. Het schijnt echter nog niet vast te staan dat er vijf onzer schepen voor Zwitserland zullen varen, daar onze rce- derijen bezwaar hebben tegen de keuze van de daarvoor aangewezen Fransche havens. Voorts wordt in het bericht van de New-York Times gezegddat men niet nauwkeurig weet, lioe groot de hoeveel heid graan is, die Nederland uit Ameri ka zal ontvangen. Ter voorkoming van misverstand wordt er echter door het Ned) Com. Bureau op gëwezen worden, dat bij deze voorloopige schikking van graanaanvoer nog geen sprake is. Te dien aanzien toch zal eerst bij het tot stand komen van de definitieve economische overeen-1 komst een regeling getroffen worden. Uitroer van si'garen. Het bestuur ran den Ned. Bond van Sigarenwinkeliers komt op tegen .Vrijdag j.l. ook door -ons overg©noJ men bericht van het Ned. Com. bu reau. waarin staat, „dat er geen ter men bestaan dQu reeds beperkten ex port van sigaren nog meer te beper- Jcen, aangezien dit overbodig geacht mag worden, daar sigarenwinkeliers hon derdduizenden ja millioenen sigaren aan de fabrikanten ton verkoop bieden voor export." Zulks is volgens den Bond absloluut niet juist. Het vermoeden bestaat ech ter. dat kettittghandelaars worden be doeld. wanneer men spreekt van siga renwinkeliers, die sigaren voor export aanbieden: doch de sigarenwinkeliers er kennen d^ze lieden niet als zoodanig. „Het gaat niet aan", aldus het schrijven, „de practijken van deze nienschen op onze rekening te schuiven." Provinciale broodcommissie in Zeeland. Dc Minister van Landbouw heeft eer vol ontslag verleend aan den heer J. W. Wagtho le T hol en, als lid van de provinciale broodooinmissie in Zeeland. (St.ct.). 1> De Duitse he vie e-c o n s u 1 te Neuzen uitgezet. Bij besluit van 25 dezer is door den commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde het verblijf in zijn gezagsgebied wegens het betrok ken zijn bij den smokkelhandel ontzegd aan den 54-jarigen M G. A. Blankers, vice-consul van Duitschland te Neuzen, doch van Ncdcrlandsche nationaliteit. Ned. schip getorpedeerd. ITel Ned s.s. „Fohnina", welk vaartuig het waagde, deel uitmakend van een con- vooi, van Rotterdam naar Engeland te varen met de bedoeling steenkolen te halen, is getorpedeerd en gezonken. Elf man, o. w. de kapitein, zijn te Sunderland geland De donkeyman is gedood, terwijl nog 8 man worden vermist. De hospitaalschepen. De hospitaalschepen. Sindoro, Zee land en Koningin Regentes zijn gis terochtend naar Boston vertrokken. Zij worden Zaterdag a.s. uit Engeland te rugverwacht met nieuwe transporten Duitsche krijgsgevangenen. o Von Tirpitz over Vlaanderen en de Schelde. Ven Tirpitz, de leider van de Vader- landsche Parij in Duitschland, heeft m een interview met den correspondent der N. R. Ct. zijn opvattingen over de oor logspolitiek van Duitschland uiteen gezet. Daaraan ontleenen we de volgende op merkingen Oio ook voor ons land van belang zijn- ,Wij wenschen in de eerste plaats dat Engeland in de toekomst niet meer in staat zal zijn, dat land voor een roofzuch tige overrompeling op ons te gebruiken. Verder willen wij ook de Vlamingen be vrijden van de smadelijke onderdrukking door de Fransche elementen. Gij, Hollan ders, zijl niet sterk genoeg om de Vla mingen voldoenden steun te verschaffen. Dat kan alleen een sterk Duitschland. Deze twee oogmerken mogen wij mi. nooit opgeven." „Stelt Uwe Excellentie zich die op lossing voor, in den vorm van een in lijving van Vlaanderen door Duitsch land?" vroeg ik. „Geenszins", was zijn antwoord. „Wij willen ge ?n enkele natie van Europa van hare onafhankelijkheid beraoven. Noodig is voor die oogmerken alleen gelijk oioJc de raad van Vlaanderen voorloopig gewenscht geacht wordt een militaire bezetting en een duikbootbasis?" wvas mijn verdere vraag. (In dezen zin is blijkbaar Iets weggevallen. Red.) „Jawel, maar daarin ligt geen aggres- sieve positie tegen Engeland. Wij willen overeenkomstig ons volkskarakter, vrede. Bovendien zouden de Vlaamsche steun punten geenszins voldoende zijn, voor het Voeren van een aggressieve politiek Wij wenschen slechts een positie, die voldoen de is, om de Engelsche en de Amerikaan- sche wereld voor een hernieuwing van hun aanvallen te laten terugdeinzen." „Maar u wenscht toch, dat oen onaf hankelijk Vlaanderen op Duitschland zal steunen*»' bracht ik in het midden. „Waarschijnlijk zal het vanzelf daar toe komen, op economisch gebied bij voorbeeld. Vlaanderen zal het zelf wen- of ik moest eigenlijk zeggen het doet mij genoegen u te moeten zeggen van neen. Wij scheiden hier van elkander. Mr. Pridkam zal het u wel verklaren. Alles wat ik verlang' is uw adres in geval ge gedagvaard mocht Worden als getuiigte." „Chevening1 Risö," antwoordde Tubby ïakonlek. „Ik zal blij zijn als ik thuis ben." Toen groetten zij elkander en Tubby stapte in. Hij had Theo haast nog niet durven aanzien, want de dansende oogen en het schitterende gezichtje vertoon den zulk eeu streelend genot hein le zien, dat zijn geestdrift tot nul was gedaald bij dc gedachte dat zij getuige zou wezen van zijn vernedering'. Nu de handboeien niet langer dreL tien, kon hij haar niet alleen aanzien, fciaar haar ook zonder woorden, de vreugde die ook hij gevoelde, toonen haar doen blijken hoe dierbaar zij hem was. Zij scheen veranderd te zijn van een jong wild Cendjo in een mooi, Hef jong meisje en na een paar woor den tot haar gefluisterd te hebben, die de anderen toch niet hoorden, opgaande tn elkander, zocht en vond Tubby haar hand onder de plaid fen hield die vast. schen. Het zal niet slerk genoeg zijn, om Op eigen beenen staan Het zal Duitschland als beschermende mogend heid noodig hebben. Voor ons komt liet er echter alleen maar op aan, Vlaanderen op doelmatige wijze te onttrekken aan het Lot, waarvoor het voor Engeland op liet vasiehnd a's glacis dient en door Frank rijk verdrukt wordt." „Maar hoe denkt u zich dan den toe- korasligen staatsvorm van Vlaanderen'»" vroeg ik verder. „Daarover behoeven wij nu ons hoofd niet te breken. Bij de vredesonderhan delingen zal men wel een geschikte rege ling vinden „En Antwerpen?" vroeg ik daarna. „Zal dat niet een deel van de maritieme basis moeten vormen; en welk standpunt neemt u in ten aanzien van het Schelde-vraag- stuk V" Het antwoord, dat met opzelteLijken nadruk gegeven werd, luidde „Dal zal alles blijven zooals het is Geen van de bestaande rechten van Nederland mag in het minst gekrenkt worden. Dal moet een besliste eiseh zijn." De Russische en PooL'sclie VI uclilelingen. Bij de bespreking in de Tweede Ka mer van den LBgrootingspost voor vluch telingenverzorging heeft de heer Beumer ook gewezen op de Russische en Pool- sche vluchtelingen die ons budget be swaren terwijl de Russische coupons niet worden uitbetaald. Ilij wilde dat de regeering zich lot de Russische re geering zou wenden voor een overeen komst, die eenerzijds de verzorging dier vluchtelingen anderzijds de uitbetaling der coupons tot onderwerp heeft. Minister Cort van der Linden is toen niet op die vraag ingegaan. Maar we willen toch uit de Handelingen aanhalen wal hij over die soort v luchlelingen Opmerkte. Ja, Mijnheer de Voorzitten, dat is ze ker geen gewenschle toestand. Die Rus sen en Polen zijn hier gekomen in vrjj groote getalfc, hebben zich in Rotterdam gevestigd en zijn onderhouden door de Russische regbering gedurende geruimen tijd, maar de Russische regieering ia verdwenen, de gezant Is hier nog over, maar fondsen heeft dip gezant niet te zjjner beschikking. Hij heeft nog ah tijd hel vooruitzicht, dat hetgeen bet (onderhoud moet kosten, zal worden gerestitueerd, maar ik Weet niet of dat een toezegging is waarop wij vast kun nen bouwen. Wat moet de Regeering nu doen? Moet de Regeering die menschen laten verhongeren? Moet zij hen over de grens zetten? Er is een gedeelte met haai- toestemming gegaan naar Engeland en naar Rusland, maar dat is slechts een klem gedeelte. Moet de regeering ze naai- Duitschland terugsturen, die vluchtelingen uit Duitschland, en ze zoo aan strenge straf, misschien wrel aai doodstraf blootstellen? Er blijft dus in derdaad niets over dan, niet uit welwil lendheid maai- uit noodzaak, die men schen althans voorLoopïg te onderhou den, om, wanneer er weer geregelde toestanden in Rusland komen, de uitge trokken gelden terug te vragen. Ik al thans zie er gfeen ander middel op. Maatregelen, zegt de geachte afge vaardigde, moeten genomen worden om dien toevloed te beperken. Maar men kan vluchtelingen die hier over de grens komen toch niet weigeren, nie» voor de grens terughouden. Tot degeneh die zich onttrekken aan de gevangen schap in het buitenland, kan men niet aan de glrens zeggen Gij komt niet binnen. Ik zie dus niet in welke maati regelen de geachte afgevaardigde beJ toogf. Intusschen was Laurie met zijn ver klaring' begtinnen. „De reden", zei hij waarom jullie beiden op vrij© voeten gesteld zijt is dat inspecteur Lawson het bevel tot in hechtenis-neming' beeft ingetrokken. Het schijnt dat er een nieuwe aanwijzing of leiddraad gevonden is en een bevel is uitgevaardigd om een matroos te ar resteeren den man die ons dat mes verkocht beeft omdat na jullie ver trek is uitgelekt dat het arme meisje een zeeman tot vriend had een man die haar te Bristol gekend heeft; die man Was verliefd op haar en was na een lang© reis in Engeland terug'geko-» men, ongeveer een week voordat hij een bBzoek bracht op de Jacht. De beschrijving' van dien man uit Bristol komt overeen met onze matroos en er loopen geruchten dat hij eens bij het kanaal gezien is, te Chatter .Alley ongdveer veertijen daglen vóór den moord". „Waarom heeft de politie niet eerder de aandacht op hem gevestigd?" vroe, (Felicia. „Het schijnt dal zij overal in 't ge helm naar hem gezocht hebben, zonder succes. Nu hebben ze een beloonifrg uit geloofd van honderd pond voor inlich tingen omtrent hem. Maar ze krijge* hem natuurlijk nooit. Er is te veel tijd over heengegaan. Hij heeft ruim den tijd gehad zich uit de voeten, te maken." „Dus ze begrijpen dat ze met ona op liet verkeerde spoor waren?" zei •Tubby, cn voegde er bij: „A. propos waar breng je ons naai' toe, Pridbam „Naar het Cecil-hotel. Daar logeer ik. Ik dacht daar te lunchen, dan kunnen We alles bespreken." „Prachtig." Tubby drukte de handj die hij in de zijne had, om zijn inge nomenheid met dit .aardige plannetje te kennen tê geven. Een vrolijker lunch- partijtje dan van dit viertal kan men. zich niet voorstellen. Theo en Tubby wedijverden met elkander in vroolijkfc dwaasheden en overvloeiende opgewekt heid. De kleur was teruggekomen op Felicia's bleeke wangen en ook de gloed in haar oogen. Zij was geannimeerd, tintelend, stralend in het vreugdeticht dat de duisternis plotseling was komen verdrijven. fWiortlt vervoligd).

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1