BUITENLAND. Prov Kamer van Koophandel en Fa brieken, gekozen uit de leden der respec tieve provinciale kamers, teneinde met meer eenheid, van kracht en doel dq belangen van handel en industrie voor te staan. De huidige toestand leidt vaak tot groote versnippering. De commissie uit de Kamer, in wier handen dit verzoek 'gesteld is, adviseert het rapport van de reorganisatiecommis sie af te wachten. Vdus werd besloten Door ae Kamer te Wageningetf is aan den Minister van Waterstaat het verzoek gericht aan handel en industrie ten minste gedurende 1 of 2 dagen per week geleeenheid tot v er vo er op de spoorwegen toe tc staan, rui bij de regeering plannen bestaan op de spoor wegen vracht- noch ijlgoederen en be- stelgoederen alleen tot een gewicht van ten hoogste 50 K G. ten vervoer toe to staan, als de vaart door vorst gestremd wordt. Dezelfde commissie als boven genoemd komt hel van weinig belang voor dit adres te steunen omdat de beperkte maat regelen, mochten ze getroffen worden, toch terstond weer ingetrokken zullen worden als de noodzakelijkheid niet meer bestaat. Het schijnt de commissie ver keerd de ministers in deze moeilijke) tijden lasüg te vallen met overbodige adressen. De Kamer deelde dat gevoelen. Van het Verbond van Ned. Fabrikan ten vereen igijigen is een schrijven inge komen waarin het een plan uiteenzet om de regeling aangaande de bruinkool- fahricatie zooveel mogelijk, onder eigen centrale leiding, aan de fabrikanten zelf over te laten. Het bestuur van genoemden hond vraagt de bemiddeling der Kamer door spoedige bijeenroeping der belanghebben den en leiding bij de samenstelling van een plaatselijke commissie. De commissie, in wier handen dit verzoek gesteld werd adviseerde de Brandstoffencommissie daarvoor aan te wijzen, wat geschied is. Van de Kamer te Middelburg was in verhand met bo venstaand een schrijven ingekomen, waarin de wenschelijkheid: uitgesproken werd va* samenwerking met Vlissingen. Als lid van een sub-comité van de organisatie ,.Neerlands Belangen na den oorlog voor Arbeid, Handel, Nijverheid en Industrie", gevestigd te 's-Gravenhage hebben zich in den loop van het jaar bereid verklaard zitting te nemen de heeren Jos v. Itaalle, J. G. van Niflrik M. Laernoes M. C. Braat jr. en A. E. Dudok van Heel. Den heer Dommisse is het opge vallen dat in de commissie niemand uit den handel zitting heeft. Fabrieks wezen en industrie zijn wel vertegen woordigd. Zulks spijt hem. De voorzitter geeft het toe,en Zegt, dat wanneer ex- een fout gemaakt is, hij de schuldige is, want door'hem zijn de genoemde heeren aangezocht. De heer Dommisse zegt tegen de benoeming van die heeren niets te hebben; integendeel hij apprecieert hun bereidwilligheid, docii zij vertegen woordigen slechts één categoriede han del is gepasseerd. Op voorstel van den den heer Laer noes zal de commissie nog metéén lid worden uitgebreid. Den héér Polderman is het bij het lezen van verslagfen van Kamers van koophandel in andere plaatsen en op zijn reizen en gesprekken met an deren opgevallen, dat elders' verschil lende zaken een punt van bespreking uitmaken, Waarvan hem als lid der Ka mer alhier niets bekend was. De vraa; is bij hem opgekomen, of men aan 'een advies van de VUssingS'che Kamer te Weinig waarde hecht en haar daar om in verschillende zaken niet kent. Of wordt te weinig keeren per jaar vergaderd, zoodal niet alle belangrijke stukken tijdig onder de oogten der le den komen. Hij stelt voor stukken van ©enig belang te doen circuleeren, op dat ellc lid van advies lean dienen, in elk geval op de hoogte is, van het geen er omgaat. De voorzitter zegt dat wat nn in portefeuille was niet de moeite waard Was eerder in openbare vergadering be sproken te Worden. Aan het verzoek van den heer Polderman zal voldaan worden. Hierna sluit de voorzitter de verga dering. diep beladen roeiboot vol water geloopen gezonken. Van de inzittenden) zijig de 36-jarige C. L. en de -15-jarige D. R bei den houtvlotters uit Krimpen a/d. IJssel, onmiddellijk in de diepte verdwenen en verdronken. Beiden laten een gezin ach ter. De derde houtvlotter wist een stuk hout te grijpen en weial gered. Tegen dierenmishandeling. De Minister van Justitie heeft in een circu laire aan de procureurs-generaal bij idc Gerechtshoven bericht, dat tien laalsicn tijd klachten over dierenmishandeling bij herlialing zijn departement hebben be reikt. Voornamelijk hadden deze klachten be trekking op liet vervoer van ivee en op het gebruik van paarden en honden als trekkracht. De feilen, welke aan «leze klachten ten grondslag liggen, zijn, zegt de Minister, van ernstiger betcelcenis, dan die, welke onder normale omstandighe den tot rechtvaardiging strekken van klachten van denzelfden aard, waar toch het beslaande tekort aan behoorlijk voed sel de oorzaak lean zijln van zwalfté der genoemde dieren, waardoor deze minder dan anders in staat z-ijh een langdurig transport in een vervoermiddel te ver dragen of lasten te trekken, die bij be hoorlijke voeding wellicht geen overma tige inspanning kosten. In verband met het bovenstaande ver zoekt de Minister den procureurs-generaal de aandacht van de onder hen ressorlce- rende justitieele en politionnaire amb tenaren erop te vestigen, dat voor zoover mogelijk en noodig naarmate van de om standigheden, een gestreng toezicht be hoort bevorderd en gehouden te worden bij het inladen en bij het vervoer van vee. alsmede bij gebruik van dieren als trek kracht. Op een krachtig optreden der genoem de ambtenaren en een gestrenge handha ving van de terzake bestaande wettelijke bepalingen wordt aangedrongen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Allerwegen wordt een buitengewone stijging der rivieren gemeld lengtevolgo van groolen regen- en sneeuwval. Bij de administratie dei' gemCente- gasfabrieken in Den Ilaag is een tekort ontdekt. De kassier is, cenige weken geleden plotseling overleden. Verificatie-ambtena ren van de gemeentebedrijven hebben daarna diens boeken en kas gecontro leerd en een tekort ontdekt, dat ruim tienduizend gulden zou bedragen. De overleden kassier was, reeds acht en twintig jaren bij de gasfabrieken in dienst. N. Crt. Twee houtvlotters verdronken. Door de deining, welke een voorbijvaren de sleepboot veroorzaakte, is in de Waal- .haven te Rotterdam een met werktuigei 0 E 0 0 3 L 0 6> De Toestand. In ons bijvoegsel vindt men een en an der over do voortzetting der algemeene onderhandelingen te Brest-Litofslc, waar uit bljjkt, dal die maar een zeurig ver loop hebben; tusschen de Oelcrain© en het viervoudig verbond schijnt het ech ter beter te gaan. Czernin zeide gisteren in een samenvatting van het reeds bereik te, dat beide partijen het beginsel erken nen, dat een inmenging van een der heide partijen in de binnenlandsche staatkundige aangelegenheden der andere partij uitge sloten is. Anderzijds' bestaat ter overeenstem ining over het feit, dat er bif het tot stand komen van een vrede, die een duurzame vriendschappelijke verhouding verzekert, beide partijen bereid zijn, onder voorwaar de van een volkomen wederkèerigheid, over de politieke en cullurcele vraagstuk ken van gedachten te wisselen. Hierbij wees graaf Czernin bij 'wijze van voorbeeld naar do bespreking over het waarborgen van het lot dier Poolsche minderheden, welke wellicht tot den toe- komstigen Oekrainschen staat zullen lioo- ren. Deze verklaringen werden door de Oe- krainsche afvaardiging met instemming en met de opmerking ter kennis genomen, dat ze. zich op grond daarvan in verde re onderhandelingen zullen begeven. Bij de voortgezette bespreking over de regeling van het «economische verkeer aan beide kanten werden niet zo,odanige meeningsverschillen in de principieele op vallingen vastgesteld, dat ze het tot stand komen van 'een vergelijk zou den kunnen verhinderen. De beraadslaging werd zoo ver doorge zet, dat zo zich over al de tastbare kwes ties van goederen-uitwisselverkeer uit strekte. Geheel deze onderhandeling en de uit komst daarvan tot dusver laat de ver wachting van een bevredigend eind ge grond voorkomen. De verdere bespreking is aan oen bijzondere commissie opgedra gen, die haar werk zooi schielijk mogelijk zal voltooien. Voor het overige bepaalt het nieuws zich tot een vrij krachtige,, doch nog plaatselijke activiteit op het Italiaansche front. Een koelbloedig generaal. Dezer dagen overleed generaal Gro- setti, die in de moeilijke dagen van den slag aan den User aldaar een Fransch hulpkorps aanvoerde. Over den generaal, die zeer dik was, liepen allerlei anekdo tes. De „Gaulois" meldt er de volgende van, die zich zou afgtespceld hebben juist tijdens den slag aan don IJser: In liet heetst van het gevecht, onder het verschrikkelijke vuur van den vijand, schenen onze troepen het niet langer te kunnen houden en in de gelederen werd al over terugtrekken gesproken. Wat, riep de generaal, jullie wilt te rugtrekken! Ilc ben te dik om jelui te volgen! Bovendien ben ik bek-af; ik moet noodzakelijk wat zitten, Iaat mij dus eens even een stoel brengen. Er werd hem een vouwstoeltje, een stevig vouwstoeltje gebracht, en terwijl de Duitsche granaten bleven neerrege nen, ging de generaal rus tijg midden op straat zitten, terwijl hiji genoeglijk door praatte Hoe naar om zoo dik te zijn! Jullie ziet wel, ik ben nergens meer goed voor. dan om op mijd plaats te blijven. Een detachement in wanorde ging "er van door, langs de huizen' loopend, het dorp uit. Waar gaan jelui heen, kinderen? vroeg generaal Grossetti, zonder van zijn vouwstoeltje te komen; ik hoop toch, dat jelui niet terugtrekt, jullie wilt toch hier je generaal niet in den steek laten? De mannen keken stom van verba zing naar den generaal, die dood-nuch- ter op zijn vouwstoeltje zat, terwijl rond hem de granaten sprongen en d© huizen ontredderden. Plotseling rukken zij, door een hevige ontroering aangegrepen, him kepi van het hoofd, roepende: leve de generaal Zij keerden terug op hun post. Intusschen kwam men generaal Gros setti waarschuwen, dat er een officier van den staf van generaal French was ge komen om van hem tc vernemen wat zijn plannen waren, daar het terugtrekken van de divisie-Grossetti het wijken van de Engelscho troepen noodig zou ma ken. Op bevel van den generaal werd de Engelsche officier bij hem gebracht en eenstoel. Wilt u mij het genoegen doen bij mij te komen zitten? Wij' kunnen hier uit stekend praten. Ondanks zijn flegma en zijn moed aar zelde de Engelsche officier een paar se conden voor hij de uitnoodiging ernstig opnam. Een bom was juist, op enkele schreden afstand, in de kerk van het dorp geslagen. De géneraal was echter wel in ernst en zoo moest cr gehoorzaamd worden. De Engelsche officier ging dus bij hem zitten. - U kunt aan marschalk French zeg gen Het schrikwekkende springen van een Duitsche granaat, vlak bij, viel hem in de rede. U kunt aan maarschalk French zeg gen, herhaalde de generaal onverstoor baar, terwjjl hij met zijn kepi waaide om de stof- en rookwolk, die de beid© man nen omhulde, to verdrijven, dat ik Gros setti heet en dat ik, mijn naam geeft het1 al aan, te dik ben om te wijken. Toen de Engelsche officier na enkele minuten keuvelens met den generaal on der de granaten in zijn kwartier terug was gekeerd, bekende hij aan zijn kamera den Ik dacht, dat ik dapper was, ik weet zelfs zeker, dat ik het ben. Maar ilc kreeg ijskoude rillingen zoo heet als het toeging op den five o'clock van den Franschen generaal KORTE OORLOGSBERICHTEN. In Pruisen roept de militaire over heid jongens tusschen 15 en 17 jaar op om in de bezette gebieden als bewakers te worden aangesteld. Nu er den Duitschors veel aan ge- igcn is de vriendschap der Polen te winnen treden zij tegenovter de Polen irf Pruisen heel wat gematigder op dan vtok ;er. Zoo mag er thans zoowel in Posen als in Bromberg aan Poolsch sprekende kinderen les gegeven worden in hun moedertaal. Een amendement op de Amerikaan- Sche Grondwet tor invoering van het vrouwenkiesrecht, is in het Huis van Af gevaardigden aangenomen met slechts één stem boven de daarvoor vereischt© twee derden meerderheid, nl. 271 tegen 136 stommen. President Wilspn had er zich vóór verklaard, en men had een meer derheid van 15 stemmen boven het ver- eischte minimum verwacht. De tegonstanders zijn voornamelijk bang, dat er van de vrouwen een to krachtige pacifistische strooming uit zal MARKTBERICHTEN. Gisterenavond werden door de veilings- vereeniging „Walcheren" de volgende prijzen besleed: Goud rcinette 21—30 c., zure bellefleur 20,5 c., huismanszoet 15 c., bltenheimi pipping 16 c., grauwzuur 15 c., court pendu 11—14 e., grauwzoet 16 c ann- gaard 17 c., klteipeer 1315 c., mispels 20 c., witlof 87 c., uien 8—8,5 c., peen c., karaten 3—5 c., rapen 3,5—5 c., koolrapen 2—3 c., spruiten 30—12 tv, al les per K.G.; bloemkool 5—13 e., roód^ k'ool 3,5—9 c., savoije kool 3—8 c., wille kool 4- 6 c., boerenkool 2—4 c., andij vie 1—3,5 c., alles per stuk; veldsla 17— 36 c., spruitenlcoppen 22 c,, beide per mandje; prei 5—14 c., selderij 6—19 c., rapen 5—6 c., pieterselie 5—12 c., alles per bos. Vlissingen, 19 Jan. Bij de gisteren ge houden groente- en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed: veldsla 5—34 c., spriiitlcoppen 12— 56 c., andijvie 33—58 c., spinazie 54 c., alles per mand; prei 1,5—8 c., selderie 6—8 c., rapen 3,5—6,5 c,, alles per bos; witte kool 2,5 e., bloemkool 5—10 c savoijelcool 2,5—7,5 roodekool 4,5—8 c., boerenkool 2,5—4,5 c., pompoenen 2—9 alles per stuk; spruiten 12—22,5 c., peen 3,5—4,5 c., rapen 3—4,5 c., kool rapen 3,5 c., karaten 3—5 c., uien 7,5 c., witlof 39,559 c., gieser wildeman 13,5—18,5 c., kleiperen 11»,513,5 c., pondsperen 16,5 c., zure! bellefleur 20,5 25 c., court-pcndu 15,5 c., reine d'or 16 c., goudreinetten 13—16,5 c., erm- gaard 10 c., alles per K.G. Mevrouw de Wed. VAN EMBDEN- TEN BRUMMBLER zegt vriende ijk dank aan allen, die door hunne har telijke belangstelling deu 16 Jan- tot een waren feestdag maakten. Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen bij het overlijden van onzen Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, betuigen wij onzen dank. Uit aller naam, Wed. A. F. LORIER DE Mtjnck. Middelburg, 19 Jan. 1918. De Vereen, tot behoud van Walcheren's natuur schoon „NEHALENNIA" wekt allen, die hout (doen) vellen, op, het gekapte hout door jong gewas te ver vangen. Men dient hierdoor een algemeen belang. Hiermede betuigen wij onzen har- telijken dank, voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij bet overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vadsr, Behuwd- en Groot vader, den Heer J. K. STEKETEE. Souburg, 19 Januari 1918. Familie STEKETEE. - Voor de Vrouw zijn alle inlichtingen en raadgevingen gratis verkrijgbaar. Geheimhouding succes verzekerd, bij „De Adelaar", Den Haag: Nieuwe Markt 18. Hoor deze betuigen wij onzen har- telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ter gelegenheid onzer 25-jarige Echtvereeniging op 13 Januari. L. BOSSCHAART en Echtgenoote. O. Souburg, Kanaalstr., Jan. 1918. Recht hebbendes op een gr. balk, 20 M. by 24 X 23 cM., <5<5n dito .50 M. bij 23 X 23 cM., één dito M. bij 23 X 23 cM., één dito ,70 M. bij 36 X 36 cM een gr. rondhout lang 9.70 M. en 20 cM. middellijn, 2 gr. balken lang ieder 5 M. 36 X 36 cM. en 36 X 15 cM. een ijzeren boeiton, alles onge merkt, vervoegen zich onder over legging van bewijsstukken bij den Burgemeester van Zontelande. De KB AN en de KHANOM DER BENYSAGHAPH betuigen bun dank voor al de bewijzen van be langstelling, bij bun huwelijk onder vonden. Keizerlijk-Perziscbe Legatie, Den Haag, Jan. 1918. Op ae Rijknkweekwehooi voor onderwijzers te Middelburg kun nen, na atgelegd examen, ten hoogste vier en twintig kwekelingen worden geplaatst, die op 1 April 1918 bun I5to jaar zijn ingetreden en hun 16e ja8r nog net hebben volbracht. Aanmelding vóór 1 Maart 1918 bij den ondergeteekende, met over- legging van de geboorteakto, het be wijs van vaccine en eene verklaring van den adspirant-kweskeling, dat bij zich niet bewust is te lijden aan senige ziekte, die, ot ©enig lichaams gebrek, dat hem bij de uitoefening van het beroep van onderwijzer h n- derlijk zoude kunnen zijn, gestaafd door eene verklaring van ondeis of voogden, onderwijzer ot geneesheer. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegonen de voorkeur, die zelf in de kosten van huisvesting en verpleging zullen voorzien. Voor bet programma van examen wordt verwezen naar de Nederland- sobe Staatscourant van Vrijdag 5 October 1917, No. 233, en voor de voorwaarden van toelating, den ii bond van de verlangde verklaringen en verdere bijzonderheden, naar die van Donderdag 10 Januari 1918, No. 8. Van den tijd en de plaats voor het examen zal aan de adspiranten tijdig kennis worden gegeven. De Di-ecteur: J. Q. NIJK. „De Bnyterscboor VLISSINGEN. lil van Slnnrlieden en Ma' Met 1 Februari a. s. bestaat in de derde stuurlieden-afdeeling gelegen' heid tot planting van leerlingen met minstens 1'/, jaar vaartijd. Aanmelding bij den Directeur. ORANJE-NASSAÜ- HTPOTHEEKBARK Kettingstraat 19, 'u-Gravenhage, De Bank beett GELDEN BE SCHIKBAAR voor Eerste Hypo theken op gunstige voorwaarden, en geelt 4Fandbrieven uit tegen beurskoers. Vraagt solide en actieve AGENTEN voor Middelburg en de provincie Seeland in het algemeen. Erdal weder overal verkrijgbaar. ffosr de vrouw. Alle INLICHTINGEN en RAAD GEVINGEN verschaft U (onder streng© geheimh.) het CHEMISCH LABORATORIUM EXCELSIOR, AMSTERDAM. Aanbesteding HET BESTUUR der Waterkeering van het Calamitense Waterschap ,Ond- en Jong Breskeng, zal op Dinsdag 5 Februari 1918 des voormiddag ten 10'/, ure in het Directielokaal aan de Nieuwe Sluis teute Bresken», in bet openbaar onder nadere goedkeuring Aanbesteden het uitvoeren van Kramwerken tot verhooging en verzwaring van den Zeedijk tnspchen de dijkpalen 48 aan de waterkeering van boven ge noemd waterschap Begroeting f 11650. De besteding geschiedt volgens 1 der A. B. Het bestek met teekening zal van af den 22 Jannari 1918 ter inzage liggen in vermeld Directielokaal en ten kantore van den Secretaris-Ont vanger te Breskens en bjj dien ambte naar verkrijgbaar zijn tegen betaling van f 1of irauco per post/1.05. Aanwijzing zal geschieden op Dinsdag 29 Januari en Vrijdag 1 Februari 1918 telkens de» voor middags van 10 tot 12 ure waartoe zal worden bijeengekomen in voor meld Directiegebouw. Buitendien geschiedt geen aanwij zing. Groede, den 8 Januri 1918. Het Bestuur voornoemd J. B. BECU, Voorzitter. H. J. WEIJKMAN, Secretaris- Ontvanger.

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 3