BUITENLAND. winkel stond, uit de vitrine voorwerpen had weggenomen. Dit bleek inderdaad ook juist be zijn. De politie werd met liet geval in kennis gesteld. Gisterenmiddag hebben be Amster dam kleine ongeregeldheden plaats ge had, waarhij bereden politie en agenten te voel met de blanke sabel charges uit voerden. Scheidende en tierende vrouwen; speelden bij de relletjes een voorname rol. Het gebeurde geeft sterk don indruk, dat het geen ongeregeldheden waren, wel ke voortkwamen uit een geprikkelde stemming onder het volk, maar dat het alleen het werk was van de bekende raddraaiers en raddraaistens, die weer eens wilden probeenen, hoever zij hel krijgen konden, en daarbij eigenlijk slechts medewerking ondervonden van die elementen ,uit de Zeedijk-omgeving, voor w>e elk straatkabaai een verzetje is. Te Hoede (Grom) is de dochter van at n heer T., die de vorige week een naald inslikte, tengevolge daarvan onider lievige .pijnen overleden. Het blijkt, dat bij het mijnongeluk bij Ilalmer End 160 mijnwerkers zijn om gekomen 14- lijken zijn naar "boven ge bracht 116 mensehen zijn nog ingesloten;. Alle boop om ben te redden is vervlogen. SE 00 B L l! 3. De Toestand. De algemeene onderhandelingen te Brest-Litofsk zijn voor een nog onbepaal- den tijd verdaagd als een gevolg van die tusschen de onderhandelaars, gerezen moeilijkheden over de ontruiming «ler be zette gebieden. De Duitsche afgevaardig den hielden vol, dat die zich reed^s voor de afscheiding van Rusland hebben uitge sproken en dat de daar thans gevestigde regeeringen als organen van het volk mor gen worden beschouwd. De middenrijken hebben dan ook geen bezwaar tegen deel name dier regeeringen aan de onderhan delingen. Van Russiis,dhe zijde werd op gemerkt, dat dit een bespotting 'was van het zelfbesleminingsrecht, dat de "Russen stipt willen doorvoeren. Zij verklaarden zich ook nu weer bereid de koasekwen- ties daarvan te aanvaarden ook voor die streken die niet tol hel bezette gebied be boeren. Dat recht kan echter eerst uitge oefend worden na de ontruiming door dp vijandelijke legers en na den terugkeer der bevolkingen. Deze ejschen werden door Tmtzky schriftelijk ingediend met hel verzoek dm in den vervolge alle be langrijke voorstellen en tegenvoorstellen op schrift te stellen. Generaal Hoffmann vond in de eischen, die de Russen stelden, aanleiding om er den hceren aan te herinneren, dat hun toon die was van overwinnaars, wat in strijd is met de feiten, daar juisf het ze gevierende Duitsche leger op hun gêbied staal. .Yioorls wees de generaal er op, dat de Russisjche afvaardiging voor de bezette gebieden de toepassing verlangt van een zelfbeschikkingsrecht der volken op'een wijze en in een pnivang, gelijk 'haar rogee- •ing in het eigen land niet toepast. Ilaar re geering is uitsluitend op de macht ge grond en wel op een macht, die meedoo- genloos met geweld ieder andersdenken de onderdrukt. Ieder anrfjersdenkemte wordt eenvoudig als contra-revolulionnair en bourgois vogelvrij verklaard. Als voor beelden daarvan haalde Hoffmann aan het uiteenjagen van een Wit-Russisph congres te Minsk en hel ultimatum ran de Petror- grader regeering' aan die van de Oekraine. Hoffmann haalde de besluiten aan, waarin de bevolking der bezette gebieden zich van Rusland afscheidt en toenadering tol Duilschland zoekt en verklaarde dat de ontruiming door liet Duitsche cpper- bevel ook moet worden geweigerd, voor zoover Koerland, Litauen, Riga en de eilanden in de golf van Riga betreft, om technische redenen van bestuur. De ge noemde streken bezitten geen bestuurs organen, geen organen der rechtspleging, geen organen voor rechtsbescherming, geen spoorwegen, geen telegraaflijnen, geen post. Dit alles is, Duitsch bezit en in Duilsche exploitatie. Ook tot ae op richting van. een eigen volksleger of le ger zijn deze landen door gebrek pan geschikte organen in afzienbaren tijd niet in de gelegenheid. Von Kühlmann verzette zich tegen schriftelijke beliandeling van opkomende voorstellen, omdat dit to tijdroovend zou zijn, Trotzky zeide daarop: Het is natuur lijk, dat' het in 't geheel niet in ons voornemen ligt, de techniek der onder handelingen le bemoeilijken. Wanneer de tegenpartij zich op het standpunt plaatst, dat voor het indienen van schriftelijke formuleeringen nog nfel liet juiste tijdstip is aangebroken, dan zou ons hedeli inge diend voorstel besproken kunnen wor den, en zouden wij ons het recht voor behouden in den loop der verdere on derhandelingen op onze verklaring als zoodanig of op onderdeden ervan terug te komen, zonder op cenige wijze aan de tegenpartij een zoodanige behandeling der zaak te willen opdringen. Minister von Kühlmann antwoordde: Ik kan dit voorstel niet aannemen. Aanwe zig zijn schriftelijk geformuleerde en uit gewerkte voorstellen van de -eene zijde, waartegen van de andere zijde geen be hoorlijke legen-formuleering is ingediend; dit zou volkomen ongewenscht zijn. Daar om moet, naar mijn meening,' worden vastgehouden aan mijn opvatting, dat j&ojor eenige vaststelling van de houding onzerzijds een nieuwe beraadslaging der bondgenooten noodig is. Hierop volgde do verdaging, zoodat men nog even ver is als op den 27en December, toen de onderhandelingen voor de eerste maaL werden afgebroken. Het eenige v oordeel is, dat men thans scherp geformuleerde Russisjche voorstellen heeft, maar dat voordeel wordt grootendeels weer teuiet gedaan, omdat men weet dat deze voor de Duitsche groep onaan nemelijk zullen heeten. Het overige nieuws is van weinig be- teekenis en Zinkt bij de belangrijkheid van de nieuwe verdaging der onderhan delingen geheel in het niet. Slechts zij nog vermeld, dat do „Norddeutsche All- gemeino Ztg.", het blad dal in den regel voor officieuse rogeeringsuitlatin&en wordt gebruikt, liet noodig vindt om de geruch ten over lichte meeningsverschillen, die in den kroonraad aan het licht zouden zijn gekomen en waarmee in ygjband werd gebracht een aftreden van von Hertliug (die om gezondheidsredenen" zijn plaats zou willen inruimen) tegen spreekt. Ook is het gisteren door ons vermelde bericht, dat Kühlmann en Bernstorff te Berlijn zouden zijn, vol gens dat blad onjuist. De Russisfche voorstellen. De oplossing van het vraagstuk der bezette gebieden, zooals de Russische af gevaardigden tot de vredesonderhandelin gen die schriftelijk hebben voorgesteld en waarvan sprake is in 'ons overzicht van den toestand, luiden als volgt: „Het territoriale zelfbeschikkingsrecht komt den naties toe, en niet de deelen daarvan, idie bezet zijn, zooals dit in paragraaf 2 van het Duitsche voorstel van 28 December wordt vastgesteld. Dien ten gevolge verleent de Russische regee ring uit eigen initiatief het zelfbeschik kingsrecht, óók aan de deelen der be wuste naties, die buiten de bezettings zone vallen. Rusland verplicht zich deze gebieden noch direct noch indirect lot aanneming van dezen of genen staats vorm te noodzaken, en hun zelfstandig heid onder geen douane-overeenkomsten of militaire verdragen te beperken, welke vóór de definitieve slichting dezer ge bieden, op grond van het zelfbeschikkings recht dezer naties, gesloten zijn. De regeeringen van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije bevestigen van hun kant categorisch het ontbreken van wel ke aanspraken ook, zoowel op inlijving bij hel gebied van Duitschland en Oos tenrijk-Hongarije van de gebieden van liet vroegere Russische keizerrijk, die nu •door de legers van Duitschland en Oos tenrijk-Hongarije zijn bezet, als op zoo genaamde 'grensverbeteringen ten koste van die gebieden. Tegelijkertijd verbin den zij zich, die gebieden direct noch indirect te noodzaken lot het aannemen van dezen of genen staatsvorm of hun onafhankelijkheid te beperken door tol- of militaire overeenkomsten, die gesloten zouden worden voor de definitieve con stitueering van die gebieden op grond van het zelfbeschikkingsrecht van de daar wonende naties. De regeling van de kwestie van het lot van de daartoe zelf besluitende gebieden moet onder voorwaarde van volledige po litieke vrijheid en de afwezigheid van el- ken druk van buiten af plaats hebben. Daarom moet de stemming na wegneming van de vreemde legers en terugkeer van de vluchtelingen en van de -in het begin van den oorlog geëvacueerde bevolking plaats hebben. Het tijdstip van de terug trekking der legers wordt door een bij zondere oommissie bepaald, op grond van den toestand van het transportwezen en de levcnsmiddelenverzorging. Zoolang de wereldoorlog nog niet geëindigd is, rust op nationale legers en plaatselijke militie- troepen van die gebieden de zorg voor de handhaving van de orde en de oescher" ming van het recht. Aan vluchtelingen en aan de door de autoriteiten der bezetting sedert den aan vang van den «oorlog weg£jevoerde perso nen wordt de volledige vrijheid en dj© materieele mogelijkheid voor den terug keer gegeven. Van het oogenblik der onderleeken Lng van den vrede af tot aan de definitieve? vorming der bedoelde gebieden als staat, gaal het binnenlandsch bestuur, de leiding der plaatselijk© aangelegenheden, der fi nanciën enz. over in banden van een tijdelijk orgaan, dat door overeen stemming der politieke partijen, die "haar levensvatbaarheid Le midden van hun volk- voor en gedurende den oorlóg bewezen hebben, wordt gevormd. De voornaam ste taak dezer tijdelijke organen bestaat, gelijktijdig met het handhaven van den normaïèn loop van het maatschappelijk en economisch leven, ook in de organi satie van de volkssteuiming. De definitieve oplossing der kwestie van de staatsregeling der gebieden, die hier bedoeld zijn, en van den vorm der staatsinrichting wordt door een algemeen referendum verkregen Voor de bespoe diging van den arbeid der vredesconfe rentie aehl de Russische delegatie het van buitengewoon belang ranj de Duitsche en Ooslenrijksch-Hongaarsche delegatie een volkomen stipt antwoord op allo vragen te krijgen, welke door deze ver klaring zijn ontslaan. Wat andere kleine vraagstukken betreft, deze zouden zoo kunnen worden behandeld, dat zij in ver band met het antwoord op deze punlcn worden beantwoord." Men ziet, dal de Russen konsekwent zijn en het standpunt, dat zij van. den beginne af innamen blijven- handhaven. De stand van zaken is nu zoo, dab Duitschland eindelijk gedwongen word! om zijn eischen len opzichte van de Oostgrens ook eens duidelijk Le formu- leeren, wat vooral voor de al of nieO- baalzuchlige omstanders van het grootste belang is omdat die eischen niet alleen voor een belangrijk deel zullen beslis sen over de spoedige komst of het uit blijven van den vrede, maai- levens aan het licht zullen brengen of er werkelijk eenheid van inzicht beslaat tusschen de regecring en de militaire leiders cener- zijds, de regeering en de meerderheids partijen uit den Rijksdag anderzijds, in. a w. of de militaire leiders geneigd zijn van de al-Duilsche droomen afstand te noen en zich op liet standpunt van het Rijksdagbesluit van Juli te stellen. Dat is een netelige vraag en de regeering heeft nog altoos een antwoord daarop weten te vermijden. Nu zal' zij, van wie het on denkbaar is, dat ze slechte botweg de Russische voorstellen zal afwijzen, daar dit al te zeer in strijd zou zijn met den wil en de behoeften der volkeren, die het Duilsche verbond vormen, klaren wijn hebben te schenken. Het is dan ook niet to verwonderen, dal er te Berlijn een groote spanning heerseht,, dat de keizer en zijn raadslieden druk beraad houden en dal de meest zonderlinge geruchten naar aanleiding daarvan de ronde doen. Ook buiten Duitschland, zoowel bij de bondgenooten, de vijanden als bij de on- zijdigen zal men gespannen afwachten wat hel antwoord op de Russische eischen zijn zal. o Koerland en de vrede s onder handelingen. In Bielefeld heeft do Vaderlandsche par tij op een vergadering een Koerlander la ten spreken, en wei de heer Silvio Bnotöd- nch, een van do grtoote landlieOren in dat gewest. De heer Broedrich zeide, dal de Koer- landsche Landdag in September met al gemeene stemmen een verklaring bad aan genomen, waarin bet lot van Koerland in handen van het Duitsche Rijk werd ge legd. Als er nu nog eens een sjómming zou worden gehouden, dan zouden de ridderschap en de landschap zich djaar- van onthouden. Dit is reeds aan de Duit sche autoriteiten meegedeeld. Oiok de eilanden in de Golf van Riga, zeide de spreker, hebben voor Duitsch land gestemd, ook die eilanden, die nog met door de Duitsche troepen zijn bezet. „De Russische Oostzee-provincies zul len nimmer tot Rusland terugkeeren. ids ze geen aansluiting met Duitschland kun nen vinden, dan moeten zij aansluiting zoeken bij een Skandinavisch verbond of bij Engeland". o Meer mannen. Bij bet indienen van wetsontwerpen, die bel verkrijgen van meer manschappen voor het Engelsche leger beoogde, ver klaarde Sir Auckland Geddes in het La- gerkiüs, dat de kwestie der manschappen op hel oogenblik wel nog niet klemt, maar dat spoedig doen zal. Geddes gelooft, dal de middenrijken 3S divisies van teshmen enminste 950.000 man naar liet westen kunnen overbren gen, terwijl wat er dan in bet Oosten overblijft, aanvullingsmanschappen voor de verliezen kan leveren. Alles bij elkaar schat liij, dal door den afval der Russpn aan het Itajiaansclie en Westelijk front meer dan anderlialf milliioen manschap en de Duilsche legers hebben vers;Lerkl. [ij sprak van wellicht 1.6 miljoen. Zonder bel „bezwijmen" van Rusland ware voor de entente de overwinning reeds behaald, niettemin is oók nu nog de overwinning voor die groep verzekerd. De hulpbronnen der geallieerden en Ame rika, die thans zijn gemobiliseerd, z ju in militaire eenheden zoo, goed dis in reser vés van het burgerlijke leven voldoende om de zege in veilige haven te brengen. Uilsluitend een psychologisch onheil in Engeland |6f een ander land van de geal lieerden gelijk aan hetgeen Rusland over komen is, kan de middelrijken reddPn. De legers zijn stuk voor s'tuk sterk ge noeg, de Britsche vloot telt thans 400.000 koppen tegen 150.000 in Augustus 1914, het leger is meer dan 4 millioen man sterk. Als men de verliezen in rekening brengt kan men zoggen dat het Britsche volk reeds voor 7.5 millioen man gezorgd heeft. Zulke cijfers, voer Geddes voort, hou den geen rekening met den aanmaak van schepen, oorlogs- noch koopvaardijschep pen, met den luchtdienst noch met de toegenomen voortbrenging van voedsel, ijzererts, olie en allerhande andere arti kelen, waarvan we de bondgenooten in de eerste plaats hebben voorzien. „Ze nemen evenmin dat groote genoot schap van dappere mannen in aanmer king; de officieren en mannen der han delsmarine. „Dit is een krachtsontplooiing, waarop hel Britsche volk fier mag zijn, maar als we gelijk we voornemens zijn, vloot en luchtdienst zullen uitbreiden en de legers aan het front op peil houdenj, 'is hel; noodig in hel kond aanstonds 120.000 tot 450.000 man te lichten uit degenen, die nu deelnemen aan bet burgerlijke le ven. „Deze cijfers moei men als Cen vol strekt noodig minimum beschouwen, en het is best mogelijk, dat de dringende behoeften van den militairen toestand in 1918 de onttrekking van gen nog grooter aantal mannen aan de gelederen der nij verheid gebiedend zullen eisclien. „Tegelijk zullen wij evenwel een 'groot aantal mannen uit de strijdkrachten baar liet burgerlijke leven terugzenden, /ojodat de inkrimping onzer industrieele kracht een stuk minder zal zijn dan hel hePle aantal, dal daaraan werd onttrokken." Geddes verklaarde niet voornemens te zijn hel minimum vooir den militairen leef tijd le verlagen of het maximum, er voor te verhoogen, evenmin om den militairen dienstplicht in Ierland in te voeren. AIet betrekicing Lot de besprekingen met Üe vakverenigingen, zeide Geddes, dat hij wenschte deze gelegenheid le baat te ne men om zijn allerhoogste waardeering uit te spreken voor den geest, dien dc lei ders, naar liij had ervaren, bezield, met wie hij de dagelijksclie nooden van het land bad besproken. Hij hoopte dal bij de achterstaande gelederen op denzelfden geest van oprechtheid kan gerekend wor den als bij deze en andere gelegenheid door de leiders is geloond. Geddes kondigde vervolgens dl? indie ning van een wetsontwerp aan, len «doel hebbend de gelijkheid in het brengen van offers zooveel als praktisch mogelijk ïs te regelen. Het ontwerp zal de automati sche toevoeging van twee maanden van uitstel, zooals thans door sommige man nen bij bepaalde gelegenheden, waarvan de juistheid is bewezen, wordt genoten, opheffen; liet tweede 'artikel machtigt de regeering door een administratieve ver ordening eik certificaat voor uitstel, het welk om particuliere redenen is verleend, in te trekken. Geddes voegde hieraan toehet is nood zakelijkheid voor de rechtvaardigheid, diat zulk een voorzorgsmaatregel bestaat, daar er thans -meer dan een millioen mannen zijn, die in het bezit zijn van een certi ficaat van uitstel van den militairen Idienst, hetwelk feitelijk kan worden geschrapt. Het ontwerp werd in eerste lezing met algemeene stemmen aangenomen. De aanval op de c o n v o |0« i c n Sir Eric Geddes, de eerste lord dor admiraliteit, heeft in een rede in het Lagerhuis gezegdEen commissie, dooi den opperbevelhebber van de vloot be noemd, heeft een onderzoek inge-tefd naar de omstandigheden, in verband met den aanval op een Skandinavisch oonvool, welke den 12en Dee 191, heeft plaats gehad en waarbij Z. M.'s Partridge tot zinken werd gebracLt en de Pelew werd beschadigd. Da com missie bestond uit de admiraals Sturdee, de Robeck en Goosdenough. De raad der admiraliteit heeft, na volledig over leg, de bevinding der commissie beves tigd, wat betreft haar oordeel du' de begeleidende schepen het mogelijke heb ben gedaan om het convooi te be-: schermen, op eerlijke Wijze', als echte zeelieden, hebben gestreden en dat de andere strijdkrachten, welke Zich op zee bevonden met hel doel om be scherming le verleenen aan de convooi- ën, die op dat tijdstip de Noordzee doorkruisten, al liet mogelijke hebbe gedaan om hulp te bieden zoodra hun den aanval werd gemeld, alsmede cm den vijand het vluchten te verhinderen. Hel is een plicht tegenover admiraal Beatty om te verklaren, dat de raad der admiraliteit voorts van oordeel is. dal de omstandigheden, welke den dek kingsstrijdkrachten hebben verhinderd om op lijd ter plaatse te zijn op het oogenblik van den aanval, niet konden worden voorzien en dat hij de mee ning is toegedaan, dat de maatregelen van den opperbe vel hebber de bè»t© zijn geweest, die ten opzichte van de op dal moment beschikbare strijdkra diteiï konden worden getroffen. Wal betreft den aanval van den vijL and op een convooi bij de noordoost kust van Engeland, deze werd op twee neutrale schepen ondernomen, die in de duisternis tijdens den nacht van 11 December van het convooi waren ge scheiden. Een der beide schepen werd in den vroegen ochtend van 12 Decent ber aangevallen en tot zinken gebracht. De oyerievenden, met uitzondering van twee machinisten, die met het schip naar de diepte gingen, werden door pa- troelje-vaartuigen opgepikt. die kort daarop ter plaatse waren. Iets later op denzelfden ochtend werd hel andere neutrale schip, dat uit het convooi was losgeraakt, eveneens aan gevallen. De bemanning verliet het schip, dat daarna in tweeën brak. De twee gedeelten konden naar de haven Worden gesleept. De schepen, die liet convooi begeleidden, wisten niets va nen aanval, tengevolge van den afstand, idie hen scheidde. Een Al-Duitsch schandaal. Een al-Duitsch schandaal zoo noeml hel „Nieuws van den Dag" het en wij zeggen het haar na, wanneer wij lezen lioe de heerea al-Duilschers zich niet onlzien hebben om op een der verga deringen van de Vaderlandsche Partij oorlogsinralieden, die het niel met hun denkbeelden eens waren af te ranselen en de zaal uit te werpen. Hel „Berliner Tageblall" deelt om trent het gebeurde mede, dat de secre taris van de Duitsche Vaderlandsche Parlij de leden van den -niet tot een politieke partij behoorenden Bond van oorlogsinvaliden en oud-strijders had uit- genoodigd tot bijwoning van een ver gadering, onder uitdrukkelijke verzeke ring van openbaar debat maar dat den aanwezigen het spreken belet werd. De onrust in de vergadering begon toen de eerste spreker van de Vader landsche Partij, de afgevaarde Fuhr- manu, de aanwezige oorlogsinvaliden uit maakte viQor „deserteurs, die de vaan dels van Hindenburg en Ludendorff hadden verlaten, om bun aan het front strijdende kameraden in den rug aan le vallen". Toen een der invaliden le gen deze ongelooflijke vernedering prole^ teerde, werd hij mishandeld en met ge weld uit de zaal verwijderd. Er ontstond opnieuw rumoer, toen invaliden, die vol komen paiiemenlaire Interrupties maak ten, op ruwe manier en zonder eerbied voor hun iln dienst van liet vaderland "be komen verwondingen, met stokken wer den afgeranseld. Deze schandelijke ber handeling was oorzaak, dal niet alleen dc leden van den Bond van oorlogs-invaliden maar ook tal van andere, niel lot dien bond behoorende oud-strijders de zaal verlieten. Het bestuur van den bond pro testeert openlijk tegen de ruwe mishan delingen door de aanhangers van een parlij die zich de „Vaderlandsche" Partij noemt. Volgens een ander bericht, om trent het gebeurde, droeg het ruwe op treden ook een sterk antisemietisch ka rakter. Tot bun eer moet gezegd worden, dat ook eenige all-Duitsche bladen hel ge beurde afkeuren; er zijn er echter ook nog die het op lioogen toon goed praten. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Uil een mcdedeeling van het' Bel gische bureau V(0pr krijgsgevangenen blijkt dat de voorziening van brood, Ideeren enz aan Belgische krijgsgevangenen in Duitschland, van Juli 1916 tot September 1917, meer dan 14 millioen francs heeft gekost, niet medegenekend de pakketten met levensmiddelen van het comité ir> Den Haag, voor ongeveer 190 duizend fres en die van het comité in Maastricht, voor 1 millioen 402 duizend francs. De voorziening van brood kost alleen onge veer 5 millioen fres. voor ongeveer 7 millioen K G. Het bureau heeft in October 1917 de internecring in Zwitserland bewerkstel ligd van 107 officieren, 1754 onderoffi cieren en soldaten en 640 burgers. 'Caillaux is gisteren gevangen g«enor men en naar de Santégevangenis overge bracht. De Lojidensche oorrespondent van de N. R. Crt schrijft aan zijn blad Het is misschien de moeite waard om op le merken, dat de naam van den nieu wen Eersten Zeelord, Wemyss, moet wor den uitgesproken Wiems (de w dik na tuurlijk). Men behoeft met Engelschen over niets verbaasd le slaan en nooit te wagen „waarom1?", maai' in dit geval kan men tenminste een gpdenen bekenden naam ler vergelijking aanvoeren. Ik be doel dien van den grooten 17e eemvschen dagboekschrijver Pepyssj, die uitgespro ken moet worden Pieps. Sir Rosslyn Erskine Wemyss is in de verte bloedverwant van den koning. Ko ning Willem IV - 1830-1837 zoon van George III, had als hertog van Cla rence verscheiden kinderen bij eene Mrs. Jardine. Die kinderen werden Fitzclaren- ce genoemd. Een dochter huwde .net een Erskine, hun dochter met Sir Rosslyn's vader. Men ziet, dat George III betover grootvader is van George V en van den nieuwen Zeelord. Van Duitsche zijde wordt ambtelijk medegedeeld, dat het Engelsche hos- pilaaischip „Rewa" niet door een Duilschen onderzeeër is getorpe deerd, maar waarschijnlijk op een mijn zal zijn geloopen, kortgeleden door Duitschers in het Kanaal van Bristol ge- le-d. j Van overheidswege in Oostfrie.y- ljand wordt er op gewezen, dat u:l vijandelijke vliegtuigen méér dan eens spionnen zijn neergelaten, waarom be dragen van 1000 mark worden uitge loofd voor «degenen, die aanwijzingen doen, welke Lol gevangenneming van spionnen kunnen leiden. De besprekingen van het kiesrecht in het Pruisische Huis van Afgevaardigden hebben een sleepend verloop, wat ver moedelijk te wijten is aan een doelbewust streven der partijen dje tegen de verande ring zijn om de zaak op de lange baan te schuiven. In een dor laatste vergaderingen heeft zich de vorige week een vrij heftig inci dent voorgedaan doordat een der Pool- sche afgevaardigden een boekje opendeed over de „afschuwelijke overheerschingf' van zijn volk door de Pruisen. De Kamer van Koophandel der Ver- eenigde Stallen hepft aan haar half milli oen leden een referendum voorgelegd, waarin wordt voorgesteld om de Duitsche industrieele leiders Le waarschuwen, dat zij er niet op kunnen hopen, de vriend schappelijke handelsbetrekkingen met de Ver. Staten te hervatten, tenzij de Duit sche regeering ni deu oorlog een ver antwoordelijk werktuig von het volk zal zijn geworden. MARKTBERICHTEN. Gisterenavond werden door de veilings- vcreeniging „Walcheren" de volgende prijzen besleed goud reinetlie 2,5 c., campagnezo-et 16— 18 c zoele beUefle,ur 14—15 c., grauw-

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 3