BUITENLAND. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Mosselen. In de -week van 7—12 Januari werden in de haven van Philippine gelost 24 balen mosselen tegen een prijs van, f3.50 per baal; in Terneuzen werden gelost 180 balen mosselen tegen een prijs van f3 per baal ten behoeve voor de slad Gent. Octrooi Nederlajixdsche bn,nk. Naar wij uit zeer goede bron ver nemen, zal als resultaat van otPi han delingen van de regeeringt met de Ne; derlandsclie Bank, eerlang een wets ontwerp werden ingediend waarbij het octrooi van de Nederlandsche Bank met ingang van 1 April 1919 zal wor den verlengd voor den tijd van 15 jaren. Behalve eenige wijzigingen van .Hin der belang zal de winstverdceling in dien zin worden gewijzigd, dat van de winst allereerst komt aan de Nederlandsche Bank zooveel als noodig is dm 3 '2 pCt. dividend oyer het nominaal bedrag der aandeelen uit te keeren; van het resteerende zal 3A aan den Staat en aan de Bank komen, totdat eeci divi dend van 7 pGt. zal kunnen worden uitgekeerd. Van het dan nog over schier lende zal aan den Staat '/s en aan de Nederlandsche Bank Vs komen. SPORT. Voetbal. Er zijn gisteren slechts enkele voctoal- wedstrijden gespeeld, met de volgende uitslagen M.S.V.—Helmond 31; N A.C. II—Veloeitas II 5—0; VlissjngenII—Dpslco 0—0; BlauwwitHercules 0—2; H. B. S Quick 2-0; V. O. C.-H. F. C. 2-1; Haar lemSparta 10. o Gewest Zeeland N. G. V. Te B'-rgen-op Zoom werd gisterenmid dag de jaarvergadering gehouden van het gewest Zeeland van het Nederlandsch Gymnastiek verbond onder voorzitterschap van den heer Herman Snijders van Mid delburg. Aanwezig waren 22 afgevaardigden van 14 vereenigingen, waaronder 9 goedge keurde. Waar nog steeds enkele vereeni gingen verzuimden de koninklijke goed keuring op de statuten aan te vragen, wekte dc voorzitter nog weer eens met kracht op daartoe toch over te gaan. Me degedeeld kon worden dat sinds <f(e vorige vergadering twee nieuwe afdeelingen loe traden en ewl1 de dames-afdeeling van Olympi i te Tliolen en dc verecniging D. I. O. te Breda. Aan leden van Mediobhrgum te Middel burg, Sparta en Vlissingsche Turnvereeni- giffg tc Vlissingen werden diploma's en speldjes voor met goed gevolg afgelegde afslana5marschen uitgereikt. De rekening wees aan in ontvang f 726.33 en in uitgaaf f 705.21. Van de behandelde voorstellen noemen wij, dal tot uitbreiding van het bestuur, hétgeen veel discussie uitlokte, doch ten slotte toch werd verworpen. De heeren Snijders, J. Bakker le Ber- gen-op:Z. en S. P. Willems te Middelburg werden als bestuursleden herkozen en de heeren W, de Graaf te Middelburg, C. W'iers, J. W. M. Schuurbiers, loeiden Pcrgvn op Zoom, en C. T. Ruben, Goes, als leden van de technische commissie, terwijl deze commissie werd uitgebreid door de benoeming van den heer L. van üer Steen uil Vlissingen. Besloten werd dc volgende jaarverga dering le Breda te houden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De gewone audiënties van de mi nisters van oorlog en van financiën zulr len deze week niet plaats hebben. Dieven hebben zich einde der vorige week. waarschijnlijk met een vatschen sleutel, 's avonds toegang weten te ver schaffen tot de gang van het woonhuis van den substituut-officier van jvistitie mr P. Bijncn, in Den Haag, en. hebbeil. zich ongemerkt uil' de voeten gemaakt met de geheele collectie jassen en man- Iels (waaronder een zeer kostbare pels en Astrakanmautel) aan den kapstok, ge zamenlijk een waarde vertegenwoordigend van omstreeks f 1500. Verzekering dekt! de schade. Verschillende personen trachten in Amsterdam en omliggende plaatsen ver gulde halve-gulden-siukken voor gouden tientjes in betaling to geven of wel fee in den vorm' van een broche te verkoopen. Reeds meermalen is hun dat gelukt. Agenten van de rivier-politie te Rotterdam hebben aangehouden den tweeden stuurman E. F. van B., die er zijn werk van maakte zich aan boord van binnenkomende Hollandsehe en Engel- sche schepen te begeven, onder voorge ven te komen van de havenin,speclie. Hij kwam het scheepsjournaal1 halen,.dal hem gewoonlijk medegegeven werd, en dat dan ook werkelijk op het kantoor der haven- inspectie bezorgd werd, doch niet vóór onbevoegden er inzage van genomen had den. Men vermoedt, dat een en anjder met spionage ju verband staat. Te Grouw zijn de 65-jarige D. V. en de 45-jarige S. H. B., die winkelwaren bij dc boeren rondbrachten, met de slóde door bet ijs gezakt en verdronken. Moord. Te Bingelrade bij Zut- phen vond men de 60-jarige juffrouw v. d. W, dood op den zolder harer woning liggen, temidden vaiir allerlei smokkel ware». Klaarblijkelijk was de vrouw met kussens gesmoord. Naar gebleken is heeft de 14-jarige jongen, ae z.g. jongen met de „cape die te Amsterdam gedurende 2 jaar be langrijke winkeldiefstallen pleegde, ook te Haar'era zijn bedrijf uitgeoefend. Zoo is .uitgekomen, dat hij uit een schoeu- makerswinkel in de Barteljorisstriat te -Haarlem een geldkistje met 1 1100 heeft ontvreemd. In een mijn in Ilahner End benoor den Staffordshire heeft een gasontplof fing plaats gehad, waardoor mijngangen ingestort zijn en 110 monschen van de buitenwereld werden afgesloten. Er is ge ringe hoop om hen te redden. Uit Nieuw York wordt gemeld; Chicago is volkomen van het spoor wegverkeer afgesloten, tengcvolg? van een der ergste sneeuwstormen, welke dc geschiedenis der stad kent. Het zaken leven is verlamd. Er is geen melk te krijgen. De treinen met steenkolen zijn niet in staat vooruit te komen. HET NOODLOT DER DINGEN. De waterwerken van La Granja lezen we in de Figaro" zijn de mooiste) van Europa, mooier nog dan die van Versailles, die als; voorbeeld waren aan genomen. De/ fontein van Andromeda spuit een straal water 31 meter ho.og, die van Canastilld, een korf met bloemen en vruphten voorstellende werpt -10 water stralen van 20 M. omhoog'. En de water straal van de Famos, 35 M. hoog, wordt in Segovia op 11 kilometer afstand gezien. Doch samenloop van ongelukkige omstandigheden l oen het paleis van La Granja den len Januari in brand malcto, waren de leidingen van de geweldige fonteinen totaal bevroren. De liarmoni- euze standbeelden van Apollo, Diana en anderen waren de onbewegelijke getui gen van de ramp, even onbeweeglijk als op den dag toen zij' na voor liet genoegen van Philips V geschapen te zijn van den Koning slechts een glim lachje ontvingen met de teleurgestelde woorden; „Zij hebben me drie milliopn gekost orai mij drie minuten te amusee ren." Ook de dingen hebben hun noodlot, zegt het Fransche blad. BE 80 RL0Bi De To.es tand. Veel nieuws hebben de beide afgeloo- pen dagen ons niet gebracht. Met de on derhandelingen te Bresl-Litofsk sphijnt het te sleepeu. Men is nog niet veel verder dan een week geleden toen zij hervat werden. Het eenige resultaat, dal men in die week bereikt heeft is, dat men .over eengekomen is le Brest-Lilofs,k te blijven vergaderen en, naar thans gemeld wordt, dat de Oekraine iuet gelijke rechten als 'Wil-Rusland aan 3e onderhandelingen deel zal nemen. In de laatste vergadering is het lus- sclien Hoffmann, den chef van den staf van het leger van prins Leopold van Beieren eu Trotzky lot een vrij scherpe woordenwisseling gekomen over de ver spreiding van revolutionnaire litteratuur onder de Duitsche troepen, die' Trotzky verdedigd had met een beroep op dp persvrijheid. De bijeenkomst is uiteenge gaan zonder dat het geschil nog' bijgplegd was. In de Fransche Kamer heeft Pichön zich aangesloten bij de vredeseisphen van Lloyd George en Wilson en naar .tanlei ding daarvan kreeg hel kabinet een motie van vertrouwen met 397148 stemmen. De oppositie der radico-sociali&len en der sociaal-democraten van de Zimmerwalder richting is dus vrij sterk. Voor 't overige zij nog slechts gemeld, dat volgens een bericht uit Stockholm Trotzky in verband met hel-onjuisfe be richt over de vredesbijeenkomst last heeft gegeven tot een reorganisatie van het P. T. A., dat thans onder directe contro le der regeering zou zijn gebracht en door den Poolschen maximalist Radek zou worden bestuurd. De Russische propaganda in het Duitsche leger. In ae laatste bijeenkomst van de on derhandelaars 1e Bresl-Litofsk kwam ge neraal1 Hoffmann terug op het vraagstuk der Russische revolutionnaire propaganda in het Duitsche leger. Hij verklaarde, dat hij int het antwoord van Trotzky opge maakt had, dat deze niet begrijpt, waar om cle door het D.uitsche legerbestuur veroordeelde stukken indruischen- tegen den geest van het wapeustil standsverdrag. Aan hel hoofd immers van dat verdrag stonden de woordën „ter verkrijging van een duurzamen vrede". De Russische propaganda nu ging hiertegen in„ omdat zij niet streeft naar een duurzamen rvede, maar omdat zij revolutie en burgeroorlog in Duitscliland zou willen brengen. In zijn antwoord aan generaal Hoff mann wees de voorzitter van de Russi sche delegatie er op, dat alle Duitsche bladen in Rusland worden toegelaten, óók degene, wier meeningen stronken, met die der rcactionnaire Russische lerin gen, en indruischen tegen, de inzichten der regeering van volkscommissarissen. Er heerscht in deze aangelegenheid dus een volkomen overeenstemming', die met hel wapenstilstands verdrag niets Le ma ken heeft. Generaal Hoffmann antwoordde hierop, dut zijn protest niet was gericht legen de Russische pers, maar legen officiëele regeoringsuitlatingen en officiecle propa ganda, ondertcekcnd door den opperbe velhebber Krilenlco. Zijn eigen opperbe velhebber aan het Oostelijk front en de Duitsche staatssecretaris voeren immers geen dergelijke propaganda. Trotzky antwoordde hierop, dat de bepalingen van het wapensliislandsver- drag geen beperkingen der meenings- uiting van de burgers der Russisch» repu bliek, of van hun regeerders of van de leidende kringen inhielden.' of konden in houden. Staatssecretaris von Kühlmanu wees er nu naar aanleiding van/ de opmerkin gen van den voorzitter der Russische deputatie op, dat niet-Lnmeiigiug in de Russische aangelegenheden een vast staand beginsel was van de Duitsche regeering, die echter natuurlijk in deze volledige wederkeeringheid vergt- Trotzky repliceerde, dat de partijen, die tot de Russische regeering behooren, het juist als een stap vooruit zouden be schouwen, als de Duitsche regeering vrij- moeaig en openhartig haar meening zou zeggen over den binnenlaudschen toe stand in Rusland, voor zoover zij dit noodzakelijk mocht achten Hierop werd de zitting voor gesloten v erklaard. o Een verstandig woord. De Münchener hoogleeraar prof. För- ster schrijft in de „Arbeiterzeilung" een artikel over de beletselen voor en de mogelijkheden van den vrede en uit daar in de meeaing, dat liet thans, nu de vij andelijke mogendhedenondanks het ook in hun midden levende verlangen naai den vrede, loch met gnoote eenparigheid tot de voortzetting van den oorlog beslo ten schijnen tc zijn, gepast is om ook eens te letten op de aan Duitsche zijde en in den Duitsehcn gemoedstoestand ge legen beletselen voor den vrede, in plaats van de schuld voor het voortduren van de wereldmoordpartij alleen maar bij de tegenstanders te zoeken. Wel heoft men ook aan de overzijde de drijvers, die in dezelfdje aan bidding van de overmacht neerzinken als de Duitsche oorlogsmannen, die zij he©- ten te bestrijden, maar men zij »r niet blind voor, dat er velen zijn aan dien kant, wen het ernst is met hun streven naar den wereldvrede, die werkelijk wen- schen te strijden om den oorlog en de oprlogsbe dreiging uit do wereld te hel pen. In het bijzonder is dat liet geval in de Engelsch-Amerikaansche wereld. Pnof. Förster ziet achter het wereld- vredepnogram, dal Wilson een jaar gele den ontvouwde drie drijfkrachten en wel het democratisch-elhisch idealisme van de afstammelingen van de puriteinen en kwa kers en van hen, die om de een of ande re .onderdrukking Europa ontvluchtten, het ecoiiomisch-technische Amerikanisme, dat den oorlog beschouwt als een verouder de. stelling, die belemmerend werkt op den ondernemingsgeest en ten sjotte de vrees voor Japan. Men is in Duilschland veelal -rte .nee- ning toegedaan, dat de Ver. Stat-i niet van zins zijn hun nieuw gevormde Ie gers in Europa te brengen, doch dat het zich wapent tegen Japan, maar F A - ster meent, dat daartegenover gas.vld moet worden, dat de doorvoering van Wilson's denkbeelden over een wereld statenbond juist het middel zou zijn om Ja pan voor de Ver. Staten onschadelijk te maken. De schrijver stelt dan de vraag of' Amerika, na het besluit der meerder heidspartijen in den Rijksdag den strijd om de genoemde idealen nog voort moet zetten en beantwoordt deze hiermede, dat de entente nog den overtuigenden moreelen waarborg achter de verklap ringen der meerderheidspartijen mist. De omstandigheden geven haar nog geen reden om te gelooven, dat die meerderheid ook de macht in zich heeft om haar wil door le zetten. IfeL fait, dat Czemin de verwezenlijking va" zijn vrede s denk beeldendie op denz-dfden grondslag stonden bond aan een termijn van tegemoetkoming der vijandelijke Lan den. was niet bevorderlijk om het wan trouwen in de wenschen der Duitsche vredesvrienden weg te nemen. Ten slotte betoogt de "hoogleer.aar, Idat de vrede niet moet berusten op een vergelijk, dal voortspruit uit de machtsverhoudingen der oorlogvPcrende landen, maai' op een vergelijk lussclten de denkbeelden van de tegenstanders. Daarom moet men zich bij' de po gingen Lot oplossing van het gtesehil ten aanzien van Elzas-Lotharingen net op het standpunt plaatsen, dat dit louter een Duitsche aangelegenheid is, maar er kennen, dat het geldt een Europee-iclie kwestie, die eerst werkelijk op t - los sen zal zijn als Duilschland' Beginselen erkent, die geloof kunnen wekken aan zijn wensch naar het doen van recht. Juist als men de teruggaaf van ook maai* het kleinste stukje van dat gebied afwijst, zal men des te meer moeten doen. om het rechtsgevoel der andere tegemoet te komen. In het verband gezien van Förster's denkbeelden moet het herstel van Bel gië niet beschouwd worden als een han delszaak, maai' als "een eerezaak, meet Imen het onrecht, dat aan dat land begaan is, erkennen, zooals Bethmnrin Hollweg dal destijds deed. Door dergelijke richtsnoeren te ne men zal men de wereld ervan over tuigen, dat er een nieuw Duitschland is opgestaan, dat den vrede nijel meer in den weg staat. o Te wapen voor de revolutie. Krilenko, de opperbevelhebber van het maxiraalistischc leger, roepl de revolu- tionnairen op om zich aan 1e sluiten bij de Roode Garde ter verdediging- van i.'(e revo lutie. Hij wijst op het gevaar, dal er 7n het Duitsche annexioiiisme ^cluiilt voor de Russische revolutie nu de Duils\clie bourgeoisie bereid is de Oekraine als bondgenoot te gebruiken, op den steun, die Amerika biedt aan Kaledin en op de wraak, die den maximalisten drcigl als met wier hulp ook de Russische bour geoisie weer meester worden mocht. Daartegen moet een weermacht gevormd worden met als kem de Roode Garde. «Die weermacht moet onderworpen zijn aan een strenge, revolutionnaire discipli ne (wat is dal, een revolutionnaire disci pline? Red. M. C). Ter ondersteuning van zijn oproep zegt Krilenko KameradenHel volk ai Italië, Spanje, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland ziet naar u met hoop en verwacht den oproep tot den strijd tegen zijn bourgeoisie. ('7 R. M. Crl.) Zijn soldaten zullen niet optiek- ken tegen het revolutionnaire Rusland Red. M. Crt Treedt toe tot de gelederen van de volksgarden en vormt een nieuwe macht ter beveiliging van de revolutie en het socialisme! De commissarissen des volks hebben al land aan het volk gegeven en verordend, dat de eigendommen van den slaat terug gegeven zullen worden. Het is nu de beurt van de banken. De fabrieken en werkplaatsen zijn al in handen van het volk, wat een andere reden is om de ver dediging van onze zaak voort te zetten. Toont de wereld de onuitputtelijke kracht, die in het revolutionnaire proletariaat en de arme boeren schuilt. Ei- zal bij de aan werving van de garde geen dwang; ge bruikt worden. Zij: die zich niet sterk ge noeg voelen, doen beter er zich niet bij aan te sluiten; wij willen een leger van strijders hebben. Ik doe een beroep op allen voior een uiterste krachtsinspanning. Kameraden en broeders van de Oekraï ne, ik weet zeker dat gij aan het beroep, gevolg zult geven om onze vrijheid te verdedigen. Ik vertrouw dat gij u aan onze zijde, aan de zijde van de Russi sche werklieden en boeren, zult scha ren in de gelederen der strijders. Ieder in wiens horst het revolutionnai re hart klopt, moet dienst nemen. Onze kameraden aan het front zullen ge schraagd worden en geen macht van de bourgeoisie zal ons van streek brenglen. De garde van het socialistische volk die de zaak van de socialistische regeering »n het socialistisch gezag verdedigt, lean niet verslagen worden De gedelegeerden der Oekrainers. De correspondent van het Zwitsersche dagblad „Der Bund" te BrestLitofsk, deelt eenige nadere bijzonderheden mede om trent de verschillende gedelegeerden der Oekraine. Professor Hrpaijewsky is de toonaange vende leider der Oekraïne. Voor het uit breken van den oorlog was hij professor in de Oost-Europeesche geschiedenis aan dc universiteit le Lemberg. Tijdens den oorlog keerde bij naar Rieff terug, alwaar hij spoedig gearresteerd en naar Siberië gezonden werd. De Russische revolutie van Maart j.l. gaf hem eclitcr zijn vrijheid terug. Een niet minder markante persoonlijk heid is de eerst 38 jaar oude Oekrainsche minister-president Wladimir "Winnil'sjenko. Sedert 1910 is hij lid der revolutionnaire Oekrainsche partij. In 1901 werd hij ver oordeeld tot verbanning naar Siberië, doch tegen een aanzienlijke borgstelling' op vrije voelen gelaten. Hij vluchtte daarop naar het buitenland. Tijdens den oorlog was lyj leider der Oekrainsche socialisten en stelde zich toen op liet standpunt, dat de Oekraine op foderatieven grondslag met Rusland vereenigd diende te blijven, dipch overigens onbeperkte autonomie oehoor- de te verkrijgen. De minister van justitie Tlcatsjenko, is eveneens een bekend leider 'der Oekrain sche sociaal-democraten,; hij heeft Q®n le vendig aandeel aan de revolutionnaire be weging der Oekraine genomen. Het zelfbeschikkingsrecht van Indië. Over het Britsch-Indis'che nationale congres ïe Calcutta, waar mevr. Be sant ae rede uitsprak, die wij dezer dagen hier aanhaalden, meldt Reuter ook nog een en ander. Onder de resoluties, door het congres aangenomen, waren de vol gende- een betoog voor de groote nood zakelijkheid van meerdere faciliteiten voor de militaire opleiding van Brilsch-Tndiêrs ern verzoek tol vrijlating van lieden, die om politieke redenen gedetineerd zijn en in het bijzonder om vrijlating van Mohammed Ali, een verzoek tob intrek king van de perswet en de Indische ver- dedigingswet. Onder de sprekers op het congres wa ren lieden uit alle schakeeringen vat\ home ruters en gematigden, w. o, Tilak, naar Reuter het uitdrukt „de be kende extremist". Den 29sten liep hel congres ten ein'de. Het werd in vriendschappelijke stamming besloten met de eenstemmige aanneming van een resolutie, waarin de noodzake lijkheid wordt bepleit van een parlements besluit ter invoering van een volledig verantwoordelijk bcsLuur binnen een be paalden termijn. Tol dit geschied zal zijn moet hel plan van. hol National Congress en van de Moslem League worden gevolgd. o Een uitspraak van R'loosevell. Niet zonder leedvermaak wijlt dc ,,Kóln. Ztg." op de volgende uitspraak van. Roosevelt in zijn in 1910 versche nen werk „Afrikaansche wandelingen van een natuurvorscher en jager' iver de Duitschers in Oost-Afrika; „Ik was niet voorbereid op de int res'- sante typen onder de "ïhiilschcrs, zio- als de planters, de burgerlijke ambtena ren en de officieren, die blanke y; m- landsche troepen gecommandeerd laad den of het commando over hen op rich moesten nemen. Het waren mannen van onbetwistbare bekwaamheden .i werkkracht. Eerst wanneer men hen ziel, begrijpt men waarom Duitsriilaiid in Oost-Afrika zoo zienderoogen «'oor- uitgegaan is. Het zijn eerste-klas mon schen, deze Engelschen en Duilschers. beiden verrichten zij in Oost-Afr ka een werk, dat aan de geheele wereld t »n goede komt. Er is plaats genoeg voor lien beiden en er bestaat niet da min ste reden voor een wedijver, welke geen vriendschappelijk karakter zou dragen. Het is in hun beider belang, en ook in dat van de buitenstajiders, dat hun betrekkingen tot elkaar steeds beter worden, niet alleen in Ooit-Afri ka. dóch op de geheele wereld KORTE OORLOGSBERICHTEN. De Engelsche torpedoboptjager „Rac- soion" is den 8en Januari in een sneeuw storm op de Iersche ku4 te pletter ge slagen en met man en muis vergiaan. 22 lijken zijn aangespoeld. De kanselarij van de Engelsche schatkist heeft toestemming verleend om acht duizend pond te besteden voor uit breiding van de koelhuizen in de En gelsche havens, opdat de resjerv» voorra den aan bevroren vloescli en andere le vensmiddelen van Engeland, in plaats van zes weken, twaalf weken zullen kunnen strekken. Naar de N. II. C. aan de „Daily News" ontleent, valt er op hel bericht aan de „Daily Mail" over de vooi schriften voor kleurstoffen heel wat af te dingen. De technische bijzondcr.ie- den maken den twijfel van zaalckun- digen gaande. Men legt er bo vond'en nadruk pp, dat er een groote afstand is lusschen laboratoriumproeven en f.v brieksbereiding. Een uitnemend vakman heeft verklaard, dat hij ten minste vier menschen in Engeland kende, die vol ledig op de hoogte waren van alle Duitsche procédés. AVij kunnen eet-Ier die kennis nu niet toepassen, voegde hij eraan toe, omdat liet Ln oorlogstijd on mogelijk is de noodige fabrieken in Le richten, volmaakt geoefende werklieden le vinden enz. Ook is hel op Iiefc oogenblik zeer moeilijk een voldoenden voorraad van intermediaire stoffen voor de bereiding van kleurstoffen le krijgen. Graaf Plunkell heeft in een toe spraak voor Sinn Feiners tc Dublin ge zegd, dat Engeland Ierland dreigr de te beropven van het voedseldat noo- dig was om de bevolking in hel leven le houden. De Ieren zouden gebrek lijden, als zij dat voedsel, niet in hun land hiel den. Het was de 'laaie van. de Ieren om daarvoor te zorgen, zoo noodig met ge weld. In de Duilsche bladen deelt het "Wolffbureau mede, dal het ondenkbaar is dat de „Rewa" zou. zijn getorpe-* ideerd en dat dit hospitaalschip dus pp een mijn moet zijn geloopen. Reu ter seint naar aanleiding hiervan dat is vastgesteld dat er geen mijnen waren op de plaats waar de „Rewa" zonk; noch in. de buurt. Een fabriek le Dortmund leverde aan liaar arbeiders spek tegen 13.75 mark per pond. De werklui accepteerden dit, doch toen het op betalen aankwam, wil den ze niet méér dan 2.60 mark per pond betalen, daar ze zich, naar ze zeiden, niet wegens ©versclirijden van den maxi mumprijs aan bestraffing wilden blootstel len. „Stockhollms Dagblad" deelt mede, dat de bewoners der AlandscilauJen een adres hebben gericht tot de Finsclie regeering. waarin verklaard wordt, dat zij geen bezwaar hebben tegen dc ver ecniging van liet eiland bij Zweden Zijn afgevaardigde S-undblau is naar Hclsing- fors vertrokken om den Fiüschen Senaat het adres te overhandigen. Wanneer de regeering daar niet op ingaat, zal Aland zelfstandig handelen. Ten O. van Madera is een Spaansche stoomboot, (die met huiden en amandelen naai" de Ver. Staten bevracht was, ïn den grond geboord. Een sloep met 19 man is geland, een andere boot met 21 opvs- rendem wordt nog vermist. De correspondent van de „Times" te Toronto seint aan zijn blad van 31 De cember, dat vijf leden van het kabinet l© Halifax zijn aangekomen om met uen ge meenteraad den wederopbouw der stad; te bespreken. Er zullen verschillende droog-

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 3