MIDDELBURGSCHE COURANT. I6ie Jaaryany. FEUILLETON, Mm -srijM® Wiel Wo 8. Donderdag ÏO Jasiaari 1918* A* bona. prijs por fewnrtakl in Mid delburg en bij de agenten in ASissingen en Goce f 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per regel. Bq abtmuemant reel lager. Familiaberichten en daakbetoxigtBgMi <?an 1—7 r*geU I 1.50. Bovenstaande ad'-rrtentiepeijaeo waadt» met 20 fcaaleg Terfawigd. AMERIKA EN WIJ. Wat wü de regeering der Vereen. Stalen toch van ons? Dat ze onze schepen vasthoudt in de. hoop er nog op een of andfcra wijze van gebruik te kunnen jnaken voor haai- eigen vervoer, is een ergei- lijke aanmatiging- maar ten minste iets waar je een motief achter vindt, al is 't een motief van bedenkelijk soort. Dat ze aan de in Amerika gestran de Nederlanders zooveel moeilijkheden in den weg legde, vóór - die gelegen heid kregen naar hun land door te reizen, was iets waarvoor wij met geen mogelijiclieid een redelijk argument konden vinden. Maar heelemaal onbe grijpelijk is het feit dat ze nu ook wei gert passen te geven aan Nederlanders die uil ons land naai* Amerika willen gaan, niet alleen aan bloembollenkweekers ien een danseres, die Amerika zelf ais einddoel hebben, maar ook aan perso nen die daar op doorreis zijn, en diei naar Ned. Indië moeten. Naar we meenen te weten bevin den zich daaronder verscheidene staats ambtenaren die reeds langen tijd op gelegenheid tot overtocht wachten en wier komst in Indië hoog noodig is. Wat voor gevaar men 'in- Amerika vreest van de doorreis van die1 perso den, is ons een raadsel. Dat er in Amerika allermalste voor stellingen worden gegeven van ons land len volk welen we. We hebben dat dezer dagen nog weer kunnen verne men uit een dwaas artikel van eeu pro fessor in de geschiedenis, W. S. Davis, die in <de N. Y. Times ongelooflijke domheden over ons land schreef. En we weten ook dat het Amerikaansche •publiek niet beter te weten komt. daar de tegenspraak, door sommige Neder landers aan dit en dergelijke bladen gestuurd, eenvoudig niet opgenomen wprdt. Het gros der Amerikanen ziet ons blijkbaar aan voor Duit sellers. Maar dat men in de regeeringskringen; van Washington niet beter zou wetenv, wil er bij ons niet in. En daarom blijven wc vragen wat wil men daar toch van ons? Is die weigering van passen soms ook een dwangmiddel1 om ons te dwingen wat toeschietelijker te worden inzake de be schikbaarstelling van schepen? Als dat zoo is, dan denkt de Ameri kaan sche regeering waarschijnlijk ook aan de enorme kosten, die ze ons bezorgt. Dal hel gedwongen hier blijven van reeds aangestelde O.-Indische ambtenaren veel geld Lost, ligt voor de hand. Maar bovenal mag men niet vergeten wat het vasl hou den der schepen van de staatskas vordlert. In de Mem, van Toell tot de jongste aanvrage van beschikbaarstelling van "le vensmiddelen, wees Minister Poslhuma ter verklaring van het groote bedrag o op aal feit: ..Sedert geruimen tijd liggen in Noord- Amerikaansche havens een 60-tal Neder- Handsehe schepen, voor rekening der re geering uitgezonden om graan te halen en voor het meerendeei beladen, wat groote kosten aan liggelden veroorzaakt, terwijl de kwaliteit van het graan er zoo danig is op achteruitgegaan, dat liet zeer twijfelachtig is, of nog eenige hoeveel heid in bruikbaren toestand verkeert. De kostprijs is zoodoende buitensporig verhoogd, terwijl met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid gezegd kan wor den, dat, indien iets, dan toch in allen gevalle betrekkelijk weinig van hot inge- iadene ons land zal bereiken en het ove rige mei zeer groote verliezen van de door BEATRICE HERON MAXWELL' FLORENCE E. EASTW4GK. Naar het Eog»isc.b a 67). „Ik heb den kapitein en Mr Hudson over den kant zien glijden, juist toen wij afgezet werden," zei een Stem in de duisternis. „Ze konden zich ternauwer nood neer redden voordal de boot zonk", Eerst was hel jonge meisje zich nau welijks bewust geweest van wal er ge beurde, zij wist alleen dat zij zich voort bewogen iu de duisternis, onefndig lan gen tijd naar hel haar toeschfeen en toen plotseling bosefle zij dat zij voortdreven hand zal moeten worden gezet. „Hoe groot de som ongeveer zal zijn, die hiervoor in rekening moet worden ge bracht, valt voorshands niet uit le maken; vast staat echter reeds thans, dat de door het Rijn te dragen directe verliezen tien tallen millioenen guldens zullen beloo- pen." Nu is het in Amerika een bekend mid del oim een ander tot meegaan te dwingen door hem» met geldelijke onkosten Zoo lang te pplagen, dat hij wel móet toe geven. Men deiilie bijv. aan de gerucht makende manier waarop de petroleum- trust zijn tegenstrevers onder jlp knie kreeg. Misschien denken de Amerikanen dat ze op die manier ons ook wel zullen bewegen tot het afslaan onzer schepen. Het kon wel eens blijken dat dit middel tegenover een staat faalt, vooral wanneer in dien staat de regeering een eensgezinde bevolking achter zich heeft. DE „TIJDSOMSTANDIGHEDEN" EN DE POLITIEK. Een merkwaardig voorbeeld vaii den invloed diende groote verandering de maatschappelijke toestanden heeft op de houding der politieled par tijen, levert hét dezer dagen door de bladen gepubliceerde concept-programma der R. K. Staatspartij. Hel is met de wordingsgeschiedenis van zbo'u partij-programma bij de ka tholieken altijd heel anders gesteld dan bij de overige partijen. Zelfs het partij wezen is er heel anders, want wat men de Rof msch-Kath. Staatspartij noemt, is eigenlijk slechts een Bond van R. IS Kiesviereenigingen. En het programma waaronder die Bond tot nu toe werkte, was niel opgesteld door een vergadering van den Bond, maar door de Katho lieke leden der Tweede Kamer. Die van de Eerste Kamer hadden er niets in te zeggen Dat programma dateert van 1896, en was in 1901 met enkele punten aan gevuld, ook al weer door de Katholieke Tweede Kamerleden. Eerst in 1909 voeg de de al;emeene vergadering van den Bond zelf er nog een „program van actie" aan toe betreffende de sociale verzekering, tariefwet, onderwijs, en ge zinshoofdenkiesrecht En nu dat grootendeels verouderd pro gramma van 1896 vernieuwd moest wor den., is het weer de Kamerfractie did het concept opstelde „op verzoek" van den Bond van R. K. kiesvereenigingen. Deze zal het nu toch wel nader bekijken vóór hel definitief wordt vastgesteld. Maar behalve dat zijn er nog meer merkwaardige dingen op te merken als men dal programma 'legt naast het vroe-» gere. De katholieken worden in andere lan den en ook wei bij ons aangeduid als geboren „Realpolitiker". 'En dat blijkt ook uit dit program. Er zijn merkwaardige eischen uit het vroegere programma verdwenen. Toen, m 1896, werd bijv. bepaald, dat ten opzichte van 'f leger vermin dering van financieele en persoonlijke las ten richtsnoer en dioel moet blijven, en dat onderzocht moest worden of een uit gave 's jaars van meer dan. twintig mil- iioen voor het leger gewettigd was. En hoewel ook reeds vóór den oorlog dat cijfer vèr overtroffen werd (in 1913 was het eindcijfer van „Oorlog" 38 millioen, en dat van „Marine" 20 millioen), zijn die eischen vervallen en vervangen door twee n ieuwemedewerking met elk ern- streven naar geleidelijke internatio nale ontwapening en beperking van le ger en vloot tot hetgeen noodzakelijk is voor neutraliteit en onafhankelijkheid. Toen werd op belasting-gebied ge vraagd „geen verdere uitbreiding of ver- liooging van 's Rijks directe belastingen." Nu spreekt hel concept programma slechts van „rechtvaardige verhouding tusschen. directe en indirecte belastingen." Zelfs kan men een tegenstelling vinden tus schen dien eïsch van 1896 en de ni op den Atlantischcn Oceaan Het kabbelen van het water tegen den kant van de sloep, bel schuim, dat van de roeispa nen op haar gezicht spatte, dal was alles wat zij wist totdal zij Tubby's stem hoor de, die haai* vroeg hoe zij zich voelde) en haar smeekte den .moed ier in le hou den „Wij zullen er best afkomen weet je! Wees maar niet bang. Felicia' Als de 'ÏLag aanbreekt zullen wij zeker opgepikt worden en dan zal alles heerlijk wezen nu we van onzen vriend Lavvsoiv af zijn." Zij glimlachte in de duisternis, toen ze zijn bekende temerige stem1 hoorde Die kwam haar zoo weinig passond voor in hun tegenwoordige omstandigheden Maar Tubby's vadzige stem was mis leidend, hij had energie geno'ég in zich en Loionde van veel nut te wezen in deze omstandigheden, een echte Bril met den moed en opgewekte camaraderie, die de mensehen in ©ogenblikken van gevaar tot elUr«ir brengt. Hij roeide onvermoeid voort, met blaren aan de handen, ter- aanbevolen krachtiger doorvoering van het beginsel van belasting naar draag kracht „ook rekening houdend met de grootte van het gezin.' Dat de in 1901 bij de aanvulling op genomen eisch tol vrijheid aan kerkge nootschappen en H. Onderwijs-vereeni- ging tot vestigingj van een leerstoel aan de rijksuniversiteiten, nu verdwenen is, zal wel verklaard moeten worden uit den nu opgenomen eisch tot doorvoering van de rechts- en financieele gelijkstel ling van het middelbaar en hooger on derwijs. Een andere eigenaardigheid is het ver schil van de plaats der punlen op het program. In 1896 stonden vóórop de sociale vra gen en dat was ook bij do twee volgen de aanvullingen het geval in 1901 moest de verzekering van werklieden tegen ziek te, ouderdom en invaliditeit „in het vol gende wetgevend tijdperk een voornaam punt van de wetgeving uitmaken." En in 1909 werd als eerste punt voor de vol gende periode genoemd doorvoering1 djer sociale verzekering. Nu zijn die verzekeringskwesties lieele- maal1 achteraan geplaatst op een lijst van1 21 onderwerpen „van algemeen maat schappelijk belang". De invoering der invaliditeitswet staat no. 22, die van de ziekteverzekering no. 23. Alleen de wet telijke regeling der werkeloosheidverzeke ring komt er nog achter. Of dat een bedoeling heeft' Zoo ja, dan heeft het ook beteekenis, welke vraagstukken vóór aan op die lijst zijn geplaatst En dan vinden we daar als no. 1, be halve de Zondagsrust, de bestrijding der onzedelijkheid, waarvan op de vorige programm e s geen sprake was, maar die in de katholieke beweging zoo'n veel bew sproken factor is geworden. Als no. 2: de wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontractals nes. 3 en 1 hel erkennen der organisaties van belanghebbenden als adviseerende col lege's bij de voorbereiding, en het deel nemen van belanghebbenden^ bij de uit voering van sociale wetten, gewichtige kwesties. Dan velgen een reeks andere punlen woningnood, geleidelijke terugkeer tot vrijheid van bedrijf, technische ontwikke ling van handel en nijverheid, ontginning, verkeer, ambtenaarsbezoldiging, pacht- contract, jachtwet, en middenstand, en eerst dan komen de arbeidersvraagstuk ken. We herhalen nog eens, dat wie niet weten of men een bedoeling heeft met die volgorde. Het zo(u echter geheet in overeenstemming zijn met een bestaande strooming, als niet de arbeïdersvraag- stUKken zoo op den voorgrond werden gesehoven als in de jaren vóór den oor lóg hel geval was. We schrijven deze dingen natuurlijk niet als kritiek Daarvoor hebben alleen de katholieken aanleiding. We coinsta- teeren slechts wat we zien gebeuren irt een partij, die nu een van cLe grootste is, en ook na de verkiezingen zal blijven. Zulke program-wijzigingen toonen een bewegingsrichting aan, die de aandacht verdient, ook al kan men het er mjee eens zijn, dal programma's in de huidige mslandigheden weinig beteekenen, daar die omstandigheden zich zeer snel wij zigen, en soms in eens heel andere vraag stukken naar voren brengen dan de op stellers vau zoo'n programma verwacht ten. Misschien maken sommige lezers de opmerking dat er in de genoemde pro grampunten zoo weinig katholieks is, Wanneer zij het geheele programma door lezen, zuilen zij te vergeefs naar iets' dergelijks zoeken Het is een zakelijk programma, geheel gewijd aan ..vragen van den dag", dat ook door menigem niel-katholiek zou kunnen worden on derschreven. Hél schijnt dat dit ook bij de katho lieken zelf wordt gevoeld Althans het wijl Je drie stokers en de tusschendieks- passagier allen ongeschikt bleken te zijn als roeier. De Zweed was eeq onhandige vent met oen blonden baard, die den naam Bernson opgaf toen men hem dien vroeg; zijn kennis van de Engelsche laai was uiterst gering, maai* hij herhaalde voortdurend op klagelijken toon „Al mij geld in hel schip geen geld alles weg!" „Je mag blij zijn er heelhuids afge komen le zijn.' zei een van de stokers eindelijk. De arme man had zich deer lijk gebrand toen hij trachtte den stoom af te draaien en een onmiddellijke ont ploffing te voorkomen. Hii moest vree- selijk geleden hebben at oien tijd, toch klaagde hij niet. Hij had alleen bitter verdriet over hel verlies van het goede schip en toen het rommelend geluid van een ontploffing in de verte tot zijn noren doordrong, dat hem hel verdwij nen der Lausanne aankondigde onder de oppervlakte der zee, had de man met woeste smart uitgeroepen „Do „Centrum" meldt, dat het voornemen; beslaat het Program te doen voorafgaan door de, indertijd door dr. Schaepman geschreven Inleiding, welk© reeds gold voor het Program van 1896. „In die In leiding worden in algemeeue trekken de principiêele overwegingen aangegeven, welke voor de samenstelling van het Program tot leiddraad hebben gediend. Voorop slaat daarbij de verklaring, dat de samenstellers als katholieke mannen belijden en verdedigen, wat door den II. Stoei over het wezen van den Slaat, over oorsprong en bevoegdheid van het 0ezag, over plichten van vorsten en volken wordt geleerd." ïsiysuy. DE NIEUWE STAATSLEENING. Het percentage van het bedrag van toewijzing in de Staatsleening van 500 millioen bedraagt 66 pCl. van het bedrag waarvoor" is ingeschreven voor die bedra gen, die niet worden gestort in 5 pCt. schuldbekenteniss|en en waarvoor geen preferentie is gevraagd. Het blijkt, dat van het ingeschreven bedrag van f621628 200, voor een nomi naal beorag van f 223 716.800 aan 5 pCt schuldbekentenissen der leenin^lOl l in storting zullen worden gegeven, en voorts dat voor een bedrag van f31.328 000 voorkeur is gevraagd. Deze laatste in schrijvingen zullen ten volle worden toe gewezen. ARBEIDER IN DE PROV. STATEN VAN LIMBURG. Men meldt uit Maastricht aan de Prov. N. Br en 's H. Crt. Door een groep R.K. georganiseerde ar beiders worden pogingen aangewend om een zetel in de Prov. Staten door een vertegenwoordiger van hun stand te doen bezetten. Die aandrang, welke er reeds lang was, is sterker geworden, door de houding der Prov. Staten, aangenomen bij het afstemmen voor een pensioenverhoo- ging van enkele gepensioneerden. Er zal een beroep op de zittende leden worden gedaan om een zetel vrij te geven vooa een vertegenwoordiger der arbeiders. Blijkt geen van de leden "hiertoe gene gen, dan wenschen zij de vergadering van de Katholieke Kiesvereeniging uitspraak te laten doen. Bereiken zij hiermede niet het gewenschte resultaat, dan xs. het niet onmogelijk, dat een dissidente R. K. ar- beiders-candidaal zal worden gesteld. BRUINKOOLONTGINMNG Een wetsontwerp is ingediend, strek kende om den minister van Landbouw de bevoegdheid te verleenen vergunning te geven tot tijdelijke ontginning van bruinkool zonder concessie. UIT DE PERS Het verminderde peujl vruchtenrantso en. Ei* schijnen met de peulvruchten weer eenigszins vreemde dingen te gebeuren, merkt de „Nieuwe Ct." op „Dezer dagen kwam het bericht, a. t de Minister van Landbouw, te beginne met 1 Januari 1918, het rantsoen roor peulvruchten had verminderd tot n., kilo pei hoofd per 4 weken. Dat beteeaent dus, dat het rantsoen op de helft was' teruggebracht. Nu was het oxide rant soen van 1 kilo per hoofd per 1 weken reeds karig genoeg berekend, vooral voor den werkenden stand, die wel eenige aanvulling van het kleme brood rantsoen in den vorm van peul vrueh- len noodig heeft. Het Bureau voor me oedeelingen voor de voedselvoorziening had echter destijds betoogd, dat, in ver band met den ongunstige» oogst, mei meer peulvruchten beschikbaar konden worden gesteld. Gerekend toch waop boot is Weg! Groote God' Ze is weg' En zoo ging de nacht voorbij en ver moeide oogen trachtten bij het grauwe licht van den aanbrekenden dag eenig leeken van hoop te onderscheiden. Als een gordijn, dat werd weggeschoven, trok de mist op van de oppervlakte der zee en toen verspreidde zich een gloed als een nevelachtige sluier, welke de ontwakende zon nog verborgen hield. Nooit had het leven kostbaarder ge schenen en de wereld schooner dan in deze eerste oogenblikken van den aanbrekenden dag aan het kleine greepje inenschen, dal ternauwernoojd aan de dood was ontsnapt. Felicia had een aangeboren voorlief de voor de zee, zij was in Cornwalis geboren en opgevoed op de steile kust dicht bij Bu.de waar men den Oreaan kon zien en hoóreu de zee trok haar aan als een magnetische kracht. En nu besefte zij, dat het gezicht van den Oceaan, glinsterend en schitterend met millioenen kleuren onder den zachlrood een hoeveelheid van 81/2 kilo per lioofj der bevolking voor den winter^ der halve bij een zielenaantal van 6.500.0U0. ruim 55.000.000 kilo. Wel wa* dank zij de door de regeering gegarandeerde prijzen, over 1917 een grooter opper vlakte met peulvruchten, bcteeld dan in de vorige jaren (69.234 H.A. in 1917 tegen resp. 18,577 H.A. en 48,316 H A in 1916 en 1915), maai* door het natte weer in Augustus had vooral da erw ten oogst sterk geleden, zoodat op niet meer dan ongeveer 60.000.000 kilo i*s- schikbare voorraden peulvruchten voor menschelijke voeding gerekend kon wor den De memorie van toelichting van het 170-millioen-onlwerp sprak ook van een ie verdeelen hoeveelheid van on geveer 60.000.000 kilo peulvruchten. Over de jaren 1915 en 1916 kon idc oogst van peulvruchten, rekende op een gemiddeld gewicht van 80 kilo per H L terwijl voor zaaigoed enz, 3 IIL. per 'H.A. wordt afgetrokken, worden ge raamd op 63.000.000, resp. 50 ft 55.000.000 kilo. Voorloopig werd dxn ook in November aangenomen, dat niel hieer dan 8y_. kilo per liooFd beschik baar zou zijn, waarvan 5 kilo gedistri bueerd en de rest bewaard zou worden om eventueel in tekort aan ander voed sel als aardappelen, brood, enz. te voorzien. Zoo mogelijk zou later een verhooging van het rantsoen, dat de regeering destijds dus niet te h>ug achtte, in overweging genomen worden Nu heeft hel in de eerste plaats vrij geruimen tijd geduurd, eer dte distri butie bepaald kon beginnen. Oorspron kelijk was zes November -als datum genoemd, maar in die maand ontving bijna geen enkele gemeente peulvruch ten van den nieuwen oogst, doch moest men zich zooveel mogelijk met wat er van den ouden oogst over was ge bleven en dal vaak van niet te beste kwaliteit was, tevreden stellen. Eerst 111 December ging de distributie geregel der. Het gevolg hiervan is, dat wij o.a. in Den Haag inplaats van 2 Kilo over over de maanden November en De cember in totaal slechts 1 Kilo peul vruchten kregen, waarvan 3 ons bruine boonen en de rest groene erwten. Luxe soorten, die ook onder het rantsoen vallen, zijn er nog altijd niet. En nu is met ingang van Januari het rant soen algemeen verlaagd en daardoor ze ker voor den werkman veel te gering geworden. Wat is d© reden hiervan? Blijkt de oogst nu nog zoo tegen te vallen, aal er niel voldoende is om het pude, rantsoen te liandhaven, of moet eëH grooter reserve gevormd worden en zoc. ja, waarvoor? Of werkt de distributiere geling nu nog niet vlot, zoodat aan de bestellingen der geméén ten nog niet re gelmatig kan worden voldaan Dit Iiat- ste kunnen wij nauwelijks-aannem?n dat zou toch wel te erg zijn. Benige toelichting bij de rantsoen verminde ring zou zeker wel noodig zijn ge weest, of krijgen wij die wellicht nog bij de behandeling van de Landboit v begrooting en het distributiecrediet io de Tweede Kamer Bij de vete aan gelegenheden, die dan besproken en op gehelderd dienen te worden, mag ook de peulvruchtendistribiitie niet vergeten worden. Wij vreezen, dat daaraan ook nog wel heel wat zal blijken le ontbre ken". NEDERLAND EN DB OORLOG. Over de kaas prijzen. Hel Kamerlid Van Beresteijn, die blijk baar heel goed op de hoogte is van de gebeurtenissen in de kaaswereld, hoeft een reeks vragen aan den Minister van L N cu II gesteld Er büjkt uit vragen cn antwoorden ten eerste dat de prijsregeling voor kaas van 29 Nov. niet is vastgesteld in- overleg met de kaasvereeniging, daar, zooals de Minister zegt, hel vroeger bij getintcn dageraad, het prachtigste vi- zioen was dat ooit tot haai* gesprolceu had van de menigvuldige schoonheden der zee en stilzwijgend zond zij een gebed op tot God, een gebed voldank, dat hij haar gered had uit den flood en tevens een smeekbede om vergiffe nis, omdat zij éón oogenblik slechts dea meed had verloren in den strijd en liever bereid' was geweest dien strijd op le geven dan de moeilijkheden en smarp ten <les levens aau te durven. Deze gedachlengang werd spoedig verstoord floor een twist onder de mar trozen De een gaf zijn afkeuring te kennen tegen den victualiemeester, dien hij persoonlijk verantwoordelijk achlte voor den toestand waarin zij zich op 't oogenblik bevonden, daar het aan zijn bevelen te wijten was, dat zij zich snel van de Lausanne verwijderd hadden en en zoo waren afgedwaald Ln den mist. (W.ordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1918 | | pagina 1