IflDDELRURGSCHE CO! RANT. nuiutToi. m 292. Dinsdag 11 Deeembev 1917, 160* Jaargang Binnenland. Met vijfdeWlBl AboiQ. prijs per kwartaal in Mid delburg «o bf de in Yli siin^en en On* f 1.51; per post f 1.76. Advert»atics 20 ©ent per regel. Bij obono©ment veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen Tan 1—7 regels f 1.60. Bovenstaand® ad verten tieprijzen wprfler met 20 toeslag verhoogd. MINISTER TKEI BS VERDERE BELAS TINGPLANNEN. In de Memorie van Antwoord betref fende de grondbelastingenontwerpen Jie.eft Minister Treub een algemeen overzicht gegeven van zijn belastingplannen. In de omstandigheden, welke hij bij zijn weder optreden vond, heeft de Minis ter geen aanleiding gevonden, do bestem mingsheffingen de pensiuenbelasjing, liet weórgeld, de vlootbelasting en de belas ting dei* nimen-instellingen als bijdrage in de tosten der sociale verzekeringen, aan II. M. de Koningin ter intrekking voor te dragen. Daartegenover staat dat hij ten aanzien van geen dier ontwerpen op behandeling nog in dit zittingsjaar aan dringt. Hij geeft daarvoor üe volgende motie ven aan De belasting van de doiode hand en dus o,ok van liet onderdeel betreffende belasting der armeninstellingen heeft on tegenzeggelijk een politieleen leant. Wat hel weergeld aangaat is het - perspectief weliswaar genoegzaam gun stiger geworden in vergelijking] met dat van het eerste oorlogsjaar om de beslis sing over de noodzakelijkheid of wen- schelijkheid der heffing van een Weergeld te kunnen opschorten tot na het sluiten Étvn den vrede, maar is het toch nog zoo weinig omlijnd, dat intrekking van het weergeld-ontwerp vooreerst nog niet ge raden zou zijn. Ten opzichte van de vlootbelas ting is de positie eenigspins anders. De Minister is overtuigd, dal hoe het be wapeningsvraagstuk In Europa ook uit Üen nog steeds woedenden krijg ipoge te voorschijn komen versterking van onze vloot in het belang der verdediging van de koloniën in elk geval noodzakelijk ral blijken. Aangezien echter het vloot- plan van den minister van marine onder den invloe<l van den oorlog voorloopig móet blijven rusten, is er vooralsnog' geen Dehoefte aan een beslissing over de wijze waarop de kosten der uitbreiding op de meest billijke wijze kunnen wor den bestreden. Om igeheel andere redenen lean de be slissing over de heffing eener pensi- oenbelasling als bijdrage in de kosten der ouderdomsrente overgelaten worden aan de wetgevende macht, zooals zij zal zijn samengesteld, wanneer de verkiezing volgens hel stelsel van evenredige verte genwoordiging zullen hebben plaats ge had. Sedert de minister naar aanleiding van de aanneming der motie-Schaper Op 28 Januari 1916, waaruit bieek, dat de Kamer de vastkoppeling van de pen sioenbelasting aan het ontwerp-ouder- domswet en omgekeerd niet wilde, af trad, zijn de omstandigheden veranderd, waardoor de minister het verloop der be handeling van liet ontwerp-ouderdöms- rente moet afwachten. Vervolgens geeft de Minister een hëcij- fering van wat thans méér uit de gewone middelen noodig acht, waarbij hij voorop' zet, dat de duurtetoeslagen onder die crisis-uitgaven behooren. Met weglating van alle nieuwe uitga-/ ven waarvan nog onzeker of zij wel noodig zullen zijn en met verwaarIoc-> zing der kosten van de ouderdoms-» voorziening (voor zoover die kosten niet reeds thans op de schatkist drukken), van de invaliditeitsverzekering, alsmede van eventueele hoogere uitgaven voor leger en vloot, moet worden gerekend op de noodzakelijkheid van dekking der navolgende nieuwe uitgaven: uitvoering van art. 192 der Grondwet (met inbegrip van verbetering der salai rissen van de onderwijzers) f 20,000,000 salarisverbetering van andere ambtenas ren te schatten op f 8,000,000, kos ten van herziening der regeling' van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten 'I 2,500,000; rente van de uitgaven van den afsluitdam voor de groogmaking der Zuiderzee f 2,000.000; verhooging der afschrijving op liet spoorwegkapitaal f 2,000,000be strijding werkloosheid als gevolg der invoering van den tabaksaccijns f 500,000 totaal f 35,000,000. Bovendien is er een tekort op de Staatsbegrooting voor het jaar 1918, dat zonder de opbrengst van de cf- fectenbelasling eu van de wijziging in de vermogensbelasting in rekening te brengen is te stellen op rond f 6,500,000. Telt men dit bedrag bij de zooeven genoemde som, dan komt men voor de naaste toekomst tot een onge-t dekt tekort van f 41,500,000. Daartegenover staat, dat wanneer de oorlog het internationale goederenver-/ keer niet langer zal belemmeren, naar schatting meer dan voor 1918 werd geraamd, zal worden verkregen uit- invoerrechten f 61/2 milïioen, loodsgelden f 31/2 milïioen, statisliekrecht f 1 mil; lioen, te zamen f 10 milïioen. Geraamd werd als opbrengst der volgende nieuwe of verhoogde belastingen waarvan de voorstellen bij de Stalen-.Generaal aan hangig zijn: Dividend- en tantièmebelas ting f 2 milïioen, Effeclenbelasling f31 milïioen, Tabaksaccijns f 6 milïioen, wij ziging vermogensbelasting' f 1.1 milïioen. Grondbelasting f 11 milïioen, Plaatskaar- tenbelasting f 2 milïioen; te zamen t 35V2 niijlioen. Afgezien van de voorge-i stelde bestemmingsheffingen, waarvan de minister de behandeling voorloopig lie ver zag aangehouden, is voorts van hoi* gere belasting der gouden en zilveren werken, van speelkaarten.- ën voorna- menbelasting, alsmede van belasting van de doode hand, met uitsluiting der in-' stellingen van weldadigheid, te zaïnen nog le verwachten f 2.6 milïioen. Voorts is in voorbereiding een technische her ziening van het tarief van invoerrech ten zonder verhooging van het avaars derechl van 5 pet. als grondslag van het tarief en zonder protectionistisch?' bijbedoelingen waarvan een verhoo ging van opbrengst wordt verwacht ten bedrage van f 3 milïioen. In totaal dus f 41.1 milïioen. Deze rekening is evenwol te gunstig. Wanneer geen oorlogswinsten meer zul* len worden gemaakt, zal ook de inkom- slenbelasling den terugslag daarvan on dervinden. Door den teruggang der prij-. zen van verschillende artikelen zullen jook de accijns op het geslacht en de registratierechten op openbare ver- BEAHRRE HERON «AÏWKLS, FU9RBNCB 3 BASTWWM. Nmr Engelsrfï. 57). 1 Onder de lunch vertelde lady Adeliza aan haar nichtje, dat ze bezig was met de taenereidselen voor een reis eerst naar Lamanne en dan naar Aix-ltes-Bains, waar ze de baden zou gebruiken. „Zie ga natuurlijk met u mee," besloot Sallie kalmpjes en ofschoon de oude dame bromde over de meerdere onkos ten, bel meisje kreeg haar zin, zooalsi gewoonlijk. Juist op lijd was zij te Aix met eeji lading nieuwe toiletten, geïnstalleerd m lady Adeliza's comfortable vertrekken au premier, mei de bekwame Fransche ka menier van de lady, die haar haar op maakte en de laatste hand legde aan het toilet vati de opvallende schoonheid, die de olgemeene attentie en bewondering Opwekte. „Mr. Ferdinand Saxon is hier," lady Adeliza eens kort na hun aankomst ,,.Ta - wie is dat?" Sallie stond zich met haar waaier koelte toe te waaien bij hel open venster en het scheen haar totaal1 onverschillig te zyn. koopingen van roerende goederen dalen. Men blijft wel aan den lagen kant, wan neer men voor een ën en ander niet meer dan f 5 milïioen van het zooeven genoemd bedrag in mindering brengt, liet resultaat is dan dat wanneer de verschillende genoemde bekistingen haar werking ten voile zullen doen gevoelen, op een vermeerdering van inkomsten voor de schatkist zal zijn te rekenen van rond f 37,000,000. dus niet vol-t doende tot dekking van het voor de naaste toekomst onvermijdelijke bedrag aan verhooging van uitgaven. Wanneer men nu daarbij bedenkt dat In dit zittingsjaar niet eens alle ge' noemde bcJastingonfwerpen in behandel ling zullen worden genomen, is het toch-4 wel niet twijfelachtig, dat uitstel van behandeling der belastingont wer pen, die afgedaan kunnen worden, niet in overeenstemming zou zijn met den ernst van den financieelen toestand. DE HERZIENING DER GROND BELASTING. In de Memorie van Antwoord over deze belasting deelt de Minister van Fi nanciën mee, dat naar aanleiding van de beschouwingen over den druk der voor gestelde belasting, nu bij andere belas tingen, welke van zijn herzieningsplan: deel1 uitmaken, besloten werd de lee- ningsopcenten niet in de hoofdsom op te nemen, de consequentie hiervan me de brengt ook de grondbelasting even redig lager le stellen, dan in het oor-.' spronkchjk ontwerp geschiedde. Dienten gevolge is m het wetsontwerp het hef- fingscijfer van f 4 per f 1000 tot f 3.33 per 1" 1000 teruggebracht. De minister ziet niet over het hoofd, dat na den oorlog in heel Europa, al^ gevolg v,rn het kolossale verlies van pro- duictiearachleu een geweldige crisis is te verv> achten, welke ook aan ons land niet zal worden bespaard, en dat men verplicht is daarmede bij alle economi sche maatregelen, die niet een bloot tij delijk karakter hebben, rekening te hou den. Dc ervaring heeft echter geleerd, dat de verkoopswaarde der landerijen weinig onder den invloed van econo mische crississen staat. Volgens de- becijfering, gemaakt in de Memorie van Toelichting bij het ont- werp-grondbelastiog, was de waarde van het y-bouwd eigendom le stelten op f 3.360.000 000. Door stijging gedurende de oorlogsjaren is die waarde in een© door den minister gemaakte veronder stelling gemiddeld verhoogd met ten min ste 15 pet. of f 504.000.000. Volgens het gewijzigde ontwerp zal van de verhoogde waarde ad f 3.864.000.000 worden gehe ven f 3 33 per duizend gulden of 12.867.000, thans wordt, zonder op centen, geheven f 10.211.000. .Volgens het gewijzigde ontwerp zal dus in verband mei de gewijzigde prijzen, meer worden geheven f 2.653.000. Dit bedrag maakt niet meer uit dan •uim Vi pet. van de stille oorlogswinst, welke door de bezitters van gebouwd eigendom gemiddeld werd gemaakt. Maakt men dezelfde becijfering voor hel ongebouwd eigendomdan komt men tot hel resultaat dat in verband met det gestegen prijzen meer zal wordien gehe ven f 8.338.000. Dit bedrag vertegenwoor digt 1.5 pet. van de heele oorlogswinst, welke door de bezitters van gebouwd eigendom gemiddeld werd gemaakt. Noch voor, nóch na het afdeelingsoa- Lieve kind wie is dat? Wel, de magnaat van den Ararat. Je weet toch natuurlijk wieu ik bedoel." „O die petroleumm.auIk dacht er niet 'ian. Eenige kéeren milüonair niet waar?" ,Doe vanavond je gele chiffon japon aan, Sallie. Ik heb hem ie dineeren ge vraagd." Sallie keek haar tante met aandacht aan. „Is hij oud of jong getrouwd of ongeti ouwd?" .Weduwnaar en zeventig jaar." Sallie trok een gezicht. ,Wecs nu maar niet dwaas. Een man van zeventig zal je op de handen dragen, je met cadeaux overladen, je alles geven wat je hart maar begeeren kan. Nu je zegt dal de jonge Pridham d-n aftocht geblazen heeft, is het verstandig d.ekans waar te nemen. A propos, heb je ge hoord, dat de oude Pridham baron zal' worden ,Ik denk dat dat een uitgemaakte zaak is. Och, baron kunnen ze hem malcc maar een gentleman wordt hjj toch nooit. Als ik met Laurie trouwde zou ik zijn ouders gauw laten loopen." Lady Adeliza lachte. „Ik denk «lat je vanavond je gele chiffon wel aan zult doen, Sallie!" „Ik denk het ook wel," antwoordde zij. En toon zij de eetzaal1 binnenkwam een beetje te laat, opzettelijk om haar verschijning een passenden indruk te la ten maken, zag zij er uit als een vizioen van liefelijkheid; het lichtgeel vaa haar japon deed het mooie blanke teint dies te derzoek heeft de minister eenige op dracht gegeven lot het ontwerpen van een ander stelsel van waardebepaling. Van het gebouwd eigendom daarentegen moest het vrij algemeen verzet, dat bij het afdee- lingsonderzoek bleek, tegen het ten grondslag leggen van- het bedrag, waar voor hel gebouwd eigendom legen brand is verzekerd, aan de belastbare waar de van het gebouwd eigendom, hem er wel toe brengen mede le overwegen of hij dat stelsel wel mocht handhaven. Daarbij is de minister tot de conclusie gekomen, dat het practisch en rationeel is, niet alleen het gebouw zelf, maar ook de grond waarop het slaat en hel erf, dat er toe oehoort, als gebouwd eigendom te behandelen, en als ongebouwd het eigen dom waarop of geen gebouw staat of wet een gebouw dat slechts toebehooren is tot hel land. Het is duidelijk, dat bij gewijzigde regeling, welke de verze ker in" swaarde van den opstal geen dienst meer doen kon, maar dat de schattin gen dahrbij zeer aanmerkelijk worden vereenvoudigd. HET CONFLICT TE TILBURG. Men meldt uit Tilburg, d.d. 10 Dec. aan de „N.-Br. en 's-II. Crt.": Hoewel menigeen had gehoopt, dat het arbeidersconflict zijn einde genaderd was, toch is die verwachting op heden nog den bodem ingeslagen. Nadat de Fabrikantenbond had beslo ten lot het houden eener bespreking met de besturen der arbeidersorganisa ties. werd voorspeld, dat in een paar en de zaken zouden geregteld zijn. Vrijdagnamiddag te vier uur had de samenkomst plaats en reeds verheugden velen zich in de vaste hoop, dat lieden de fabrieken weder in werking zouden woroen gesteld. De vergadering duurde tot negen uur, doch de uitslag was, dat men tot de overtuiging kwam, dat nog meerdere bij eenkomsten zullen moeten plaats hebben alvorens beide partijen tot overeenstem ming zullen zijn gekomen. NEDERLAND EN DB OOJEtLOO. Lichtschip. Volgens mededeeling van het loodswe zen zal het lichtschip B,Noord-Hinder" worden binnengehaald. Dit bericht zal cLoor de zeevarenden, die nog trachten de verbinding niet En geland voor het halen van steenkolen en andere artikelen, zoo goed en zoo kwaad als hel kan te onderhouden, met groiote teleurstelling worden vernomen. Voor zeer velen, die hetzij ten gevolge van lorpedeering, hetzij door het loopen op een mijn, in roeibooten op de wijde watervlakte rond dreven, is de „Noord Hinder" een zeer welkom tijdelijk ver blijf geweest en in den meest werkejij- ken zin van het woord „Een baken in zee'% De reden van het binnenhalen moet zyn, dal de Duitschers niet meer vol doende zekerheid kunnen geven voor de veiligheid van het transportvaartuig, dat des Donderdags de bemanning op d|e Noord-Hinder bracht en de andere ploeg mede naar wal nam. De veiligheid van de vaart is door dezen maatregel we derom verminderd. 0 Uit België. Maandagvoormiddag om 8 uur zijn te Cadzand met een sloep de 3 Belgen Victor Vermael, Alexander Apére en Os car Declerck aangekomen. Ze zijn tus schen Zondag en Maandag om 1 uur uit Heijst gekomen en hebben een avontuur lijke reis gehad. Meermalen zaten ze onder hel zoeklicht en ook lcorl bij de rondvarende Duitsche oorlogsschepen, zoodat ze om 7 uur nog voor Knocke waren en om 8 uur te Cadzand. 0 Melkrantsoeneering. De Minister van L., N. en H. heeft den gemeentebesturen medegedeeld, dat het aantal aanvragen van gemeenten om regeeringsmelk de laatste weken zooda nig is toegenomen, dat het niet ïnear mogelijk is aan die aanvragen in vollen omvang te voldoen. Dit laatste is een gevolg, zoowel van de verminderde melk productie in het algemeen als van het gebrek aan transportkannen, waarvan in weerwil van alle daartoe aangewende po gingen de invoer ten eenenmale onvol doende is geweest. Bovendien doen zich nog vele moeilijkheden ten aanzien van hel vervoer van de melk voor. Me! het oog hierop ziel de Minister zich dan ook genoopt, met ingang van 17 dezer de verstrekking van regee ringsmelk te beperken en in den regel slechts dan tot aanvulling van het in eenige gemeente bestaande melktekort over te gaan, wanneer de aldaar ont vangen totale hoeveelheid melk, zonder de van regeeringswege aangevoerde melk, minder bedraagt dan drie liendje Liter per persoon en per dag. In <dit cijfer is levens begrepen de hoeveelheid melk, legen verlaagden prijs aan zieken, zwakken en kinderen ver strekt. Aangezien deze maatregel in tal van plaatsen een beperking van het nor male melkverbruik met zich brengt, zal het noodig zijn in de gemeenten, welke voor het ontvangen van regeeringsmelk in aanmerking wenschen te lcomen, le vens een ranlsoeneeringsstelsel in te voe ren, ten einde de verdeeling van dB beschikbare hoeveelheden over dc gehee- le bevolking zoo gelijkmatig mojgjslijk te doen plaats hebben. beter uitkomen, terwijl haar oogen schit terden van zegepraal onder de golvende massa's kastanjebruin haar. De heer Ferdinand Saxon vergat da delijk, dal zij hem zoo lang op zijn diner had laten wachten. Hij maakte een diepe buiging over het handje met kuiltjes, dat hem met koninklijke neerbuigendheid werd toegestoken. „Lady Adeliza, u hebt mij zooeven ge vraagd wat den meesten indruk op mij gemaakt heeft sedert ik in Europa kwam' welnu, hier is mijn antwoord. Er is 'niets zoo indrukwekkend of zoo zeer onze bewondering waard op Gods aarde, als een schoone jonge vrouw en uw nichtje is de schoonste jonge vrouw die ik ooit gezien heb. Ik breng haar mijn hulde!" Saxon, ecu lange, flinke gebouwde man met grijs haar en een glad, ongerimpeld gezicht, droeg zijn jaren met eere. Er was niets belecdigends in zijn openhartige uitdrukking van bewondering; ze werd uitgesproken met een natuurlijke vrij moedigheid en eenvoud, die van een ouden man komende, niet verkeerd kon worden opgenomen. In ieder geval Sallie zou ze hebben aanvaard, glimlachend en kahn, niet vergetende dat de persoon die de woorden uitsprak vele malen mill io nair was, wiens goedkeuring dus op prijs gesteld moest worden. Haar schoonheid zoo zeer. op prijs gesteld, bracht er haar niet toe zich aan genaam te maken, haar houding van ab solute onverschilligheid bij die gelegen heid was een tweede punt in haar voor- Vogelzaden. De Minister van L., N. en II. heeft be paald, dal voor erkende handelaren (zoo genaamde panters) in Vogelzaden sier- len zangvogelzaad zal worden be schikbaar ge ste ld. Hij die als handelaar erkend wenschf te worden, moet kunnen bewijzen, dat hij in 1916/1917 zijn geregeld beroep h« eft gemaakt van den verkoop van ge noemd zaad in eigen verpakking, een ett ander ter beoordeeling van de regcerings- commissarissen voor de rijksgraanverza- meling. Aanvragen om als handelaar erkend te worden moeten vóór 1 Januari wor den ingediend bij den regeerings-commis- saris voor de rijksgraanverzameling in de provincie, waar de handelaar woont, on der inzending van de in de St.crt. Tan1, gisterenavond genoemde opgaven Vetkaarsen. De Minister van L., N. en H. heeft de volgende maximumprijzen vastgesteld voor vetkaarsen: groothandelprijs f2 per K.G., lusschenhandelprijs f2.15 per KG, kleinhandelprijs f 2.30 per K.G. deel. Ferdinand Saxon was zoo lang hij een kolossaal fortuin had gemaakt in de petroleum, steeds vervolgd door ieder een, hceren en dames, ieder kroop voor hem. ter wille van het voordeel dat men misschien van hem hebben kon, want hij had grooten invloed in financieele krin gen en maalde daar oordeelkundig ge- bruin van. Zijn eerste vrouw was van een- voudigen stand geweest en haar arme fa miliebetrekkingen waren een drukkende last geweest voor de zeifbeheersching an den voorspoedigen man. Hij dacht zeker dat dit hooghartige meisje onge naakbaar zou wezen voor 'de buitenwe reld, een vrouw waarop hij trotsch kon wezen, schoon en van adellijk geslacht precies de soort vrouw die hij zou kiezen om te regeeren al? gemalin in zijn vor stelijk huis. De avond was nog niet om of hij had het besluit genomen, dat wan neer hel geluk hem gunstig was, hij Sarah Maulevcrer tot vrouw zou vragen. Hij inviteerde de twee dames den volgen den dag een langen autotocht met hem te maken. Admiraal Webcter een. oud vriend van lady 'Adeliza was de vierde van de partij en de wereldsche dame zorgde er wel voor hem geheel in be slag te nemen en Saxon de vrijheid te geven de keimismoking met haar nichtje voort te zetten. Sallie begon te ontdooien. Het vernuft en dé onafhankelijkheid van den Amerikaan amuseerden haar en vie len in haar smaak, terwijl de eerbied waarmee hij haai* behandelde zeer vleiend was. Zij nam een bouquet rozen van hem aan, maakte er een prachtige witte roos uit los en stak die op haar borst met eon veelzeggend coquet lachje. Saxon begon zich zelf reeds zeker van zijn zaak te beschouwen, maar hij was niet do man om te wagen afgewezen te worden door een te snelle declaratie. Dien avond na tafel', zat hij in den tuin van het hotel met lady Adeliza te praten en was zoo verstandig haar in zijn ver trouwen te nemen in zoo verre tenminste, dat hij sprak van hel eenzame leven van een man zonder vrouw, speciaal in zijn omstandigheden met huizen in de stad en b»?ten, die hij op grooten voet diend© te onderhouden. „Ik heb een vrouw noodig om mij te helpen een vrouw die zou kunnen besturen en overzien, bekend met do ge bruiken van dc groote wereld, van goeden huize, een vrouw die zich boven de groole roavsa hield. Ik ben een oude man over de zeventig maar ik zou geen belemmering zijn voor de genietingen van een jonge vrouw. Ze zou zoo lang ik leef een prettig leven hebben en als ik sterf zou ik haar iederen cent nalaten dien ik bezit. Ik' zou het op den dag van het huwelijk op haar vast zetten. Nu lady Adeliza, wat dunkt u er van? Denkt u dat een mooi jong meisje zooals uw nichtje Snrah Mauleverer haar lot zou kunnen toevertrouwen aan Ferdinand Saxon?" YVRTolgd).

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1