MIDDELBIJRGSCHE COURANT. M 288 Donderdag 6 öoicember 1917. 160* Jaargang en ien Aboio. prijs por kwartaal in Mid delburg ou btj do agenten in Vlissa^en ea Goes I Ï.Bi; per post f 1.75. Advertenties 20 wot por rogel. Bij abonnement voel Utger. FainiiUborichtoa en dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50. Bovanstoondo advertentieprijzen wécöer met 20 toeslag verhoogd. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. „Hebben jullie nou al ruzie?" riep de hoer Mendel's tot zijn partijleider Troelstra, loen deze in zijn rede oVer* het „ministrabel" worden der socialisten een onvriendelijke snauw gaf op een in terruptie van den vrijzinnig-democrali- schen leider, den heer Marchant. En de heer Troei'stra voelde in dien uitroep van zijn partijgenoot blijk baar een voortccken van een verzet, want hij voegde dadelijk den heer Mendels toe Met Kerstmis zal1 er een congres der S. D. A. P. zijn over deze kwestie en liet besluit dat daar genomen zal wor den, zai bindend zijn voor alle leden der partij. Wat de heer Troei'stra gisteren zei over hel aannemen van ministerzetels door de socialisten, was dus nog niet een luiting van de partij. Maar als we denken aan het succes dat mr. Troelstra tot nu tóe steens gehad heeft bij het doen van voorstellen aan het partij-congres, dan is onze verwachting, dat hij ook uu wel1 gevolgd zal worden bij 'dezen nieuwen stap voor een samenwerking met de bur gerlijke partijen. Hei was dan ook een feit van gewicht dat de heer Troelstra zoo ronduit ver klaarde. In bet algemeen zijn de sociaal - democraten hier te lande ministrabel. De beslissing van het Zwolsche Partij congres, zei hij, was een beslissing over de omstandigheden van toen en over een concrete vraag. Zeer sterk drulcte ons toen de verplichting om aan de regeering deel te nemen met de vrij-liberale partij, waarin vertegenwoordigd is 't sterkst ka pitalistisch streven in Nederland. Wan neer thans de vraag tot ons kwam, zou) zij'niet luiden: „Zijt gij bereid met vrij liberalen in een regeering zitting te ne men", maai- „Zijt gij bereid met demo cratische groepen uit de Kamer, desnoods op den grondslag van een program, in den geest als gij hebt ontwikkeld, een regeering te vormen?" En op die vraag zou ons antwoord bevestigend kunnen tuiden. Het zou voor ons alleen de vraag zijn, of wij daarna sterk genoeg zouden •taan; en in hoeverre wij zouden worden belast met de verantwoordelijkheid voor het burgerlijk systeem dat ook bij een gemengd-kabinet zou blijven gehandhaafd. Spreaer heeft nu in de Kamer een soort program ontwikkeld, waarop voorkomen: streven naar internationale ontwapening, vrouwenkiesrecht en sociale verzekering. Den heer Marchaut vraagt spreker: „Hebt gij bemerkt, dat dit program in de ver schillende hoeken der Kamer steun heeft ondervonden?" Spr. heeft daarvan wei nig bemerkt, slechts bij den heer Mar chant vond hij een gunstiger onthaal'. Over de belangrijke kwesties der mo nopolies, door hem daarbij aangeroerd, had hij echter van den heer Marchant niet veel gehoord. Van de rechterzijde hoorde spr. in- ■Cusschen in het geheel niets,, wat hem de verwachting lean doen koesteren, dat hij na de verkiezingen zou worden uilge- noodigd om in een gemengd-demo c.ral i sch kabinel zitting te nemen. In de rechter- rijde zitten -ook democraten en men loon- ide zich daar desniettemin evenmin ge neigd, met spr. als met den heer Jres- selhuijs in één Vaarwater te komen. Ten opzichte van de staatspen^ionneering lieefl de rechterzijde categorisch gewei gerd met de sociaal-democraten tot een colmpromis te komen. Diezelfde conclusie, dat er van de door den heer Marchant voorspelde Sul- menwerking der democraten voorloopig niets zal koanen, werd ook getrokken do,or den lieer van Raaite. De rede van den heer Nolens, aan een pass.us uit wo lke rede de heer Marchant zich vastklampt, gaf op die pogingen slechts een poveren weerklank. De samenhang der rechterzijde, zoo zei de heer van Raalte, is thans een realiteit. Dal bleek op de jongste deputaten- vergadering, terzelfder tijd dat hier ever deze zaak werd gediscusieerd. Over een hernieuwing der concentratie heeft spr. met lopzet niet gesproken. Maar al is cr gefen concentratie meer, daarom is liet niet noodag dat de vrijzinnigen elkan der (e lijf gaan, gelijk de heer Marchant deed. Wij beiden zrjn voorstanders van dezelfde richting op staatsrechtelijk ge bied, wij zijn beiden vruchten, staatsrech telijk en economisch, van denzelfden boom. Wie van (je evenredige vertegen woordiging een krachtproef wil maken, moei verschillen zoeken, waar zij niet zijn. De li eer Marchant heeft over ue kabinetsformatie blijkbaar nog niet ge zegd, wat hij op zijn hart had. want hij heeft zijn rede moeten afbreken. Hij heeft liet gisteren gehad over de onmo gelijkheid om de concentratie voort 'e zetten, en deed voorts een aanval met weerhaken op de Liberale Unie, die hij een organisatie noemde, welke verwar ring 'sticht tuss.chen de kiezers. Dat de lieer van Raalte de geheele Unie -ekent 'bot de democratie, is in strijd met de rea liteit. De kwestie van de homogeniteit or liever van de heterogeniteit van het hui dig ministerie werd slechts even aan geroerd. Daarover zal de volgende week bij de interpellatie-De Jong Wel meer gezegd worden. De heer Marchant had nog een appeltje te schillen ïnet den Minister Cort van 'd»er Linden want deze had in zijn antwoord gezegd dat de heer Marchant van een weinig democratischen gedaehtengang had blijk gjegeven wat we) het ergste is dat men zeggen kan van iemand die zoo zeer als democraat- bij-ultstek optreedt als de afgevaardigde van Deventer. Het was naar aanleiding van het be roep der regeering op den volkswil. De heer Marchant had daartegenover gesteld dat de Staten Generaal het volk zijn, en daarop bad Minister Cort van der Linden gezegd dat dit toch niet geheel en al democratisch is gesproken daar in 'democratische landen de regee ringen er op uit zijn om z e 1' f do' publieke opinie te leidjen, zoowel door de pers als door redevoeringen, en dat in zeer democratische landen insti tuten bt- .taan als referendum en volks initiatief. Dat liet de heer Marchant niet op zich zitten. Met onze Grondwet in de hand, die geen referendum en volks initiatief kent, hield hij vol dat de Sla- ten-Generaal het volk zijn. Dat de mi-- nisters in andere landen de publieke Opinie leiden door redevoeringen en in de pers, acht spr. een gevaarlijk beroep van den premier op het buiten land. Daardoor grachten de ministers de publieke opinie te' corrigeeren en het volle op te zetten tegen de volks- •ertegenwoordiging'. Regeerders die dit doen, voeren de democratie naar den ondergang. Als volbloed parlementair zal spr. het zijne doen om dit gevaar te keeren. FEUIllETflli Het vijfst© Wi®l doo*' HEA'imc» HERON WAX WH.* FLORENCE E. EASTFWTCR. Nuurtr hat -e 53). „.Juffrouw George BaintonDe uit- verkooplijst fladderde op den grond uit mevrouw Pridham's handen. Van 't raam waar zij voor stond kwam zij naar haar man. en leunde over zijn schouder om' den brief te lezen, terwijl hij voorlas, na zijn slem door een kuchje helderheid gegeven te hebben: „Is het niet racer dan louter toeval, dat ik hier onverwachts moest komen van de plaats Waar Lisbeth Bainton gedood werd en met de geeste lijke vertroosting te worden belast van haar beroofde moeder? God heeft mij hierheen geleid tot Zijn oogmerk, als het Onbewust werktuig van Zijn wil', zooals gij len volle begrijpen zult wanneer ik De Minister maakt, volgens den heer Marchant van het parlementaire stelsel een charge. Vermelden we ten slotte nog dat de lieer Van Raalte den aandrang van den heer Otto ondersteunde om dit zit tingsjaar niet een wet tot uitvoering van het nieuwe onderwijsartikel der Grondwet in behandeling te nemen Hij achtte het een eiscli van politieke wel- voegelijkheid dat een Kamer, voortge komen uit een ontbinding bij tweede le zing der Grondwet haar taak en haar werkplan zoo beperkt mogelijk opvat. Spr. gelooft overigens niet dat de mi nister van binnenlandsclie zaken de be doeling heeft, dat het in te dienen ontwerp nog in het loopende zittings jaar zal dienen te worden behandeld en afgehandeld. Maar streng genomen is zelfs het thans indienen in strijd met bedoeling der Grondwet. Binnen land. BUITENLANDSCHE ZAKEN. Uit de Memorie van Antwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken op het begrootingsverslag der Tweede Kamer laten we hier enkele der zeer vele mededeelingen volgen: Schending lucht gebied. Het is den Minister niet duidelijk in hoever hel optreden tegenover de inder daad te dikwijls voorkomende schen dingen van ons luchtgebied krachtiger gewenscht wordt dan. geschiedt door met de ons ten dienste staande afweermidde len de vliegtuigen, die zich aan zulke schendingen schuldig maken, te be schieten en door telkens bij de betrok ken regeering niet klem te protesteer ren. Voor de erkenning onzer rechten wordt steeds met den meeaten nadruk verder vertef. Ik ben vanmorgen een be zoek gaan brengen aan de weduwe Geor ge Bainton; zij leeft in armoedige om standigheden, ondersteund door haar zoon, een jongmensch van vijf- en twin tig jaar, die werkt op de werf. Zij was eerst uiterst stilzwijgend, totdat ik haar vertelde 'dat ik haar dochter ontmoet had en den lijkdienst voor haar gehouden bad, die door haar zoon werd bijgewoond. Zij is een vrouw met een wonderlijke, zelfboheersching; zij stortte alleen enkele tranen, toen zij van haar droefheid sprak en zichzelf verweet, dat zij het meisje had toegestaan uit huis te gaan om voor haar grootmoeder te zorgen. Ze zei: „het scheen toen onze plicht dat te doenmaai* hel was een stil plaatsje om te wonen voor een jong meisje en ik maak er mij zelf een verwijt van dat ik mijn toestem' ming gegeven heb." Toen bespraken wij het geheimzinnige van hef geval; ik vroeg of Lizbetli een verloofde had of een bewonderaar, die misschien jalóersch was op zulk een mooi meisje. De moeder zei „Neen, wij hebben altijd op ons zelf geloefd en Liz gaf niet om de soort- jonge. mannen, die ze hier ontmoette. Ik moedigde mijn zoon nooit aan om kaïne De- vredespogingen van den Paus. Het antwoord van den Minister op de vraag van het lid der Kamer, den heer Dresselhuys(, betreffende liet vredesinitia- lief van den Paus is inderdaad dlnor den Minister met zijn ambtgenoten besproken en gaf de meening van het kabinet weer. Dat bijzondere stappen ter ondersleuning van de edele pogingen van den Heiligen Stoel het beoogde doel niet zouden heb ben gediend, en uat de regeering ^ver standig deed zich van medewerking te onthouden, blijkt reeds uit het zeer ver schillend" onthaal dat die pogingen bij de verschillende partijen ontmoet heb ben. Deovereenkomstmet Duitschland. Ten aanzien van de k o 1 e nvoorzie- ning deelt de Minister mede, dat tie Duit- sche regeering een extra levering ineens van 50.000 ton en een verhooging van de maandelijksche levering met 30.000 ton tot 1 April heeft toegezegd. Men moet hierbij1 in het oog Iruden, dat de levering van kolen uit België bijr zondere bezwaren ondervindt en dat dier halve van daar waarschijnlijk belangrijk minder zal worden verkregen. Met liet crediet zal hiermede rekening worden gehouden. De gesloten overeenkomst zal aan. de Staten-Generaal worden medegedeeld, zoodra zij door beide regeeringen is be krachtigd. Dit is echter nog aiet het ge val, wijl op verschilende punten ben voorbehoud is gemaakt. Intusschen werkt zij reeds wat de kolenlevering oetreft Een der belangrijkste punten waaromtrent nog geen overeenkomst is gekregen, is de levenng van staal en ij z e r voor den scheepsbouw en de Minister is gdheel doordrongen van het belang der in liet voorloopig verslag vermelde be zwaren, die liij dan ook uit den weg tracht te ruimen. De gedeporteerde Belgen. Den Minister ontbreken op dit ogen blik volledige gegevens om te beoor- deelen, of de slappen, welke hij gedaan heeft ten behoeve van d© naar Duitsch- land gedeporteerde Belgen, het beoogde doel hebben bereikt. Op 11 Juli 1.1. waren van 4197 Belgen, voor wie stappen waren gedaan, 2853 teruggjef keerd. Intusschen deelde de Duitsiche regee- ring mede, dat van 15 Juni 1.1. aï alle naar Duitschland gevoerde Belgen naar hun vaderland zijn teruggevoerd. Diegenen welke thans nog in Duitsch land vertoeven, hebben te kennen gege ven, dat zij niet naar België wensclien terug te keeren. Mocht den Minister blijken, dat Bel gen, behoorende tot de bovengenoemde categorie, tegen hun zin in Duitschland worden opgehouden, dan zal hij niet na laten genoemde regjeering daarop op merkzaam te maken. D e vreemdelingen in 'Je Ver. Staten. Het wetsvoorstel strekkende tot het inlijven van alle vreemdelingen, die langer dan één jaar in de Vereenigde Staten verblijven, tenzij zij gebruik ma ken van de hun verstrekte bevoegdheid om binnen 90 dagen het land te verla ten, heeft nog geen kracht van wet verkregen. Wel worden krachlens een thans cel- dende wet vreemdelingen, die den wensch te kermen hebben gegeven, vol gens de daarop bestaande bepalingen, Amerikaansche burgers te worden (zg. eerste papieren hebben aangevraagd) tot militairen dienst in de Vereenigde Sta ten verplicht. Er is echter reden te vermoeden, dat zij: niet tot dienst op het Europeesch ge- vechtsveld zullen worden, gedwongen. Heffingen op den Rit». De regeering heeft zoodra de invoering Duitschland van de wet getiteld- „Ge- selz. über die Besteuernng des Personen und Güterverkelirs" te harer kennis was gekomen, doen nagaan of de betreffenle bepalingen ook op de Rijnvaart werden toegepast. Sindsdien bleek, dat het Rijn- vaartverkeer door den Duitschen maatre gel werd getroffen. De regeeringj heeft daarop hare bezwaren tegen de invoering dier wet ontwikkeld. Suiker conventie. Hoewel in nieuwsbladen gewag is ge maakt van het opzeggen der suikercon ventie door Frankrijk, heeft de regee ring hieromtrent geen 'qSficieele kennis geving ontvangen. Wel heeft Groot-Briffannië door fus- schenkomst van de Belgische regeering mededeeling gedaan van de maatregelen, die in overweging waren genomen om de vësliging der beetwortelindustrie daar !e lande te bevorderen. Bij uittreding uit Üe conventie ,in 1913 had Graol-Brittonnië op zich genomen niet dan na voorafgaande waarschuwing af te wijken van de grondbeginselen der conventie. Voor het geval' de met haar verbonden of neutrale regeeringen de nu overwogen maatregelen in Strijd achtten met de conventie^ werd van Britsche zijde verzocht de mededeeling van de Belgische regeering le beschouwen als kwijting van de in 1903 aangegane ver plichting. De regeering heeft haar ziens wijze omtrent vernieuwing of herziening der conventie na het straten van den vrede nog niet bepaald. D e gezant f e P a r ij1 s. Niet zouder leedwezen heeft do Minis ter in verband met niet nader gemotiveer de klachten de verwijzing gezien naar den gezantschapspost te Parijs; de ar beid van het hoofd van dien post en het getuigenis van velen, die zulks ter plaat se hebben kunnen beoordeelen, geven recht ,om te verklaren, dat deze hoogst verdienstelijke vertegenwoordiger na een halve eeuw van trouwe en talentvolle werkzaamheid in 's lands dienst, met on verdroten ijver en opgewektheid zijn taak blijft vervullen. De gezant te Petrograd. De gezant te Pelrogi ad heeft zijn post met verlof verlaten en is na een ver blijf tot herstel van gezondheid in Zwef- den en Denemarken, begin October hier te landea angekomen. Met betrekking tot de ten vorigen jare te zijnen aanzien geuite Machten o, a. over schroomvalligheid in het vei- leenen van bijsland, wanneer het handels zaken betrof, hebben de nader ontvan gen gegevens en de besprekingen, met den gezant gehouden, de rechtmatigheid daarvan geenszins aangetoond. De door den gezant aanbevolen terug houdendheid op zakengebied, waarvan hem een venvijt is gemaakt, heeft -n de gebeurtenissen, die zich sedert in Rus land hebben opgevolgd, afdoende recht vaardiging gevonden en zijn vooruitzien- den blik op de ontwikkeling dier ge beurtenissen doen waardeeren. Vervanging van diezen ambtenaar, die hot volle vertrouwen der regeering l)lij?t genieten, ligt dan ook niet in het voor nemen; hij zal derhalve, wanneer zifn reeds thans verbeterde gezondheidstoe stand zulks toelaat, naar zijn post terug- keeren. raden mee naar huis te brengen; het is een ruw soort mannen die; aan de dokken werken, en wij hebben betere dagen ge kend, daarom had ik liever niet dat mijn dochter omging met zulk slag van men- schenl" Ilc drukte weder mijn bevreem ding uit, dat zulk een mooi meisje niet meer geschikte bewonderaars had en toen gaf juffrouw Bainton schoorvoetend toe, dat er één man was geweest een zeeman die heel' bevriend was gewor den met haar zoon, ongeveer een jaar te voren, en die verscheiden keeren met hem mee was lcomen thee drinken. Ze zei, dat ze zijn naam liever niet noemen wilde en voegde er bij: „Hij maakte Liz com plimentjes, zooals iedere zeeman zou doen. Hij had veef gereisd en was heel onderhondend, maar wij dachten niet veel over hem totdat hij afscheid kwam nemen Toen sprak hij ronduit met mijn dochter, in tegenwoordigheid van mijn zoon en van mij; hij zei dat hij haar liefhad en hard wou werken om haar een goed tehuis te bezorgen al's hij te rug kwam en zij op hem wachten wou, Liz antwoordde, dat zij in 't geheel niet over trouwen dacht en zoo scheidden zij van elkaar, heel vriendschappelijk. Den ONZE WEST. De „Nieuwe Courant" schrijft: Er loopen sinds eenigen tijd allerlei geruchten over een voorgenomen afstand van ons Wcst-Indiê aan Amerika. In de laatste dagen hebben die geruch ten een stelligen vorm aangenomen. De heer Joost van Vollenhoven, juist met de „Tromp" uit Amerika terugge keerd, zou een aanbod van President "Wilson hebben meegebracht Twee milliard I Vijf milliard! Onze geheele staatsschuld, de crisis schuld inbegrepen en nog wat daar boven!'"1' "Wij zijn in staat deze geruchten be slist tegen le spreken. Do heer Van Vollenhoven heeft zellfc geen boodschap om de regeering oven het denkbeeld van een afstand of verkoop van onze "West te polsen meegebracht Van de zijde van onze regeering wordt daaraan in het geheel niet gedacht, en dot men ook te Washington het denk beeld niet als actueel beschouwt, blijkt voldoende uit het feit dat de staatssecre taris voor Buitenlandsche Zaken I.ansing niet later dan in Juni van dit jaar, nanrj aanleiding van een openbare lezing van prof. Shepherd van de Columbia Univer sity, in ondubbelzinnige termen heeft ver klaard dat bij de regeering van de Unie nooit het denkbeeld heeft voorgezeten om het bezit van de bedoelde koloniën te verwerven. Er is dus thans geen enkele reden om zich over deze aangelegenheid, hetzij uit materieel oogpunt te verheugen, hetzij uit nationaal oogpunt te verontrusten. NEDERLAND EN DE O0RLOO. Weerbommen bovenZeeuwsch- Vlaanderen. Hedenmorgen omstreeks half vier zijn weer twee bommen uit een vliegmachine geworpen nabij de hofstede van Jen land bouwer J. Ramondt, even benoorden de met nationale kleuren verlichte coöpe- üeve suikerfabriek te Sas van Gent. Naar onze correspondent van Neuzen uit waarnam, yielen de bommen bijna zonder 'olgenden dag kwam er over de post een ring: blauwe vergeet-mij-nietjes er op, maar geen woord er bij wie hem ge zonden had. Zij vermoedde dat hij van den vriend van mijn zoon kwam, maar hij was vertrokken, zij kon hem dus niet terug zenden en zij Vroeg o! ik hem wegleggen wou. Ik heb dien ring nog." Toen vroeg ik of juffrouw Bainton mij dien man kon beschrijven. Het was een. zware, groote man, donker en met zwarte oogen, een jolige man die altijd grappen ha<l en heel gul was voor zijn vrienden zoo vertelde haar zoon hij betaalde hun vertering en zoo ineer. Zij meende dat haar zoon een portret had waar hij ook op stond, een groepje met de Vest van het scheepsvolk, dat naar het Oosten ging. Ik vroeg of ze liet mij wou laten zien. maar toen begon zij plotseling lont te ruiken ên ze vroeg of ik niet zou oververtellen wat zij gezegd had, daar haar zoon haar verboden had er over te spreken. Hij had gezegd: „Wij heb ben liever niet dat iemand over onze '•za ken pvaat en vooral niet in verband met mijn arme Liz." „Dit alles schijnt mij toe, afdoende te wijzen op de beweegreden tot de mis daad. U heeft mij zelf verteld, dat u d(nt merkwaardige Chineesche mes gekocht hebt van een zeeman, en daar vinden' wij den verbindenden schakel een zee man minnaar die naar het Oosten ging, nadat hij het meisje een ring had gezonden. Er kon geen twijfel aan zijn dat hij, in 't land teruggekomen, haar gevolgd is naar de plaats, waar zij woon de. De geruchten zeggen, dat zij een bewonderaar had, een heer en daar zijn dadelijk de hartstochten ontwaakt, als de twee mannen met elkaar in aan raking komen. Ilc 75nd u deze mededeeling waarvan u gebruik kunt maken zooals ge verkiest, weicmie hoezeer gij en uw heele familie onder liet geval geleden hieeft. Een duis tere wolk heeft gehangen over uw huis, die God in Zijn barmhartigheid zal' ver drijven Hij zal net licht van vreugd© en blijdschap tot u doen wederkeeren. Met de vriendelijke groeten aan uw vrouw en dochters, hoogachtend, John Hassall". (Wlordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1