fllDDELRllRGSCHE COURANT 160* Jaargang Binnenland. Hat vijf cl© Wiel 911 Stad ii Provineis. 286 Dinsdag 4 December 1917. Aboia. prijs p«r kwartaal in Mid delburg ea bij de agenten in Vtissirijan en G»** f 1.5S; per post T 1.75. AdYertéatieB 20 cent per r©0rf. Bij aboisement reet lager. Faa» dicker ich tea co dankbetirigingfts van 1—7 regels f 1.50. Boveagtaaada advertentieprijzen. vyftpier met 20# teonlag verhoogd. MINISTERIEELE VERWIKKELINGEN. Het Nederl. Correspondentiebureau in Der. Haag meldde gistermiddag Uit dezelfde bron, waaruit wij Zater dag omtrent het conflict tusschen da Ministers Treub en Posthuma inzake den kaasuitvoer bijzonderheden vernamen, ge werd ons heden liet bericht, dat de Mi nister van Financiën heeft toegegeven aan hot verlangen van zijn ambtgenoot van Landbouw en hedenmorgen telegrafisch nan do douane-ambtenaren heeft kennis gegeven, dat zijn opdracht om de kaas afin de grens aan te houden, is inge trokken. Wij hebben getracht bij den Minister van Landbouw bevestiging van dit bericht te bekomen, doch deze was evenmin als Zaterdag, toen wij ons tot hem om inlich tingen wendden, bereid ons deze te ver strekken. Gistermiddag heeft een buitengewone Ministerraad plaats gehad. DE NIEUWE COMMISSIE VOOR DE ECONOMISCHE POLITIEK. Bij het doorlezen van de landelingen der Tweede Kamerzittingen van de vo rige week bleek ons «lat wij een zakelijke imeedeeling van Minister Cort van der Linden over bovengenoemd onderwerp in het Korte Verslag over het hoofd zagen. „Uit de discussie is1 gebleken, zoo zei de Minister, dat verschillend© afge vaardigde uit die mededeelingen nog geen juiste voorstelling hebben gekre gen van het karakter van deze comH missie. Zoo zeide bijv. de geacht© af gevaardigde uit Amsterdam, de heer van Hamel, de instelling van een .opper-' sten economischen raad te wen- ischen, terwijl de nieuwe commissie vpor de economische politiek juist zulk een raad zal zijn. In die commissie, die onder voorzitterschap van den Mi nister van Landbouw zal staan, zullen ook zitting nemen üe Ministers van Buitenlandsche Zaken, Financiën, Wa terstaat en Koloniën. Verder de presi-, dent van de Nederlandsche Bank, een vertegenwoordiger van de groote spoor* wegmaatschappijen, vertegenwoordigers vnn de voornaamste organisaties op het gebied van land- en tuinbouw, de voorf- «itters van de Kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam en te Rot-' terdam, vertegenwoordigers van ver-, Bchillende groote organisaties op het gebied van handel en nijverheid, verte genwoordigers van de scheepvaart, van tie arbeiders en van de verbruikers. In het besluit is verder bepaald, dat de voorzitters van de beide Kamers van koophandel en van de verdere daarin jgenoemde vereenigingen op het gebied van handel en nijverheid leden van de commissie zullen zijn in afwachting van een organisatie van de vertegenwoordi ging van handel en nijverheid. Ik vestig hierop bijzonder de aan* dacht, omdat daaruit blijkt, dat de Regeering een dergelijke nieuwe oif ganisatie noodig acht; hoe de Re gee-* ring met die nieuwe organisatie een een begin wil maken, blijkt uit de Me-i morie van Toelichting uit het onlangs ingediende wetsontwerp op het han-, delsregister. De commissie voor econo* mische politiek zal tot taak hebben, te beraadslagen en advies uit te bren gen over vraagstukken van de ecoH nomische politiek, zoowel van zuiver binnenlandschen aard als met betrekV king tot het buitenland, welke een van de genoemde Ministers bij de ge? noemde commissie aanhangig mocht malcen. Ik vestig er de aandacht op, dat wordt gesproken van beraadsla gen en uitbrengen van adviesliet werk van de commissie zal dus niet slechts bestaan in het uitbrengen van schriftelijk advies aan de Regeering maar in verband met de omstandig"' heid, dat 5 Ministers, die met de economische aangelegenheden in liet bij zonder te maken hebben, in de com-» missie zitting hebben, zullen de be" raadslagingen, ook zonder dat een schriftelijk advies van de geheele com missie wordt uitgebracht, toch van nut kunnen zijn voor de behandeling van de economische vraagstukken door de Regeering. Een vergadering der com missie zal dus min of meer het ka rakter dragen van ©en collectieve audiëntie der genoemde Ministers aan de vertegenwoordigers van verschillen de dgroepen der bevolking of instel lingen, die daarvoor in aanmerking komen." HET KON. NAT. STEUNCOMITÉ. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend om de bijdrage uit de Rijks kas aan het K. N. Steuncomité te ver- lioogen. Deels met volle instemming van den Minister van L., N. en H., deels op zijn bepaalden wensch heeft liet Steunw comité in den laatslen tijd zijn werk kring aldus uitgebreid dat nog zeer be langrijke uitgaven te wachten zijn, waar4 door het te voorzien is, dat op den dienst van 1917 nog een bedrag van f 3.500.000 boven het gevoteerde bedrag van f 4.250.000 noodig zal zijn, en er voor het volgend jaar nog een belang rijke som bij afzonderlijk wetsontwerp zal moeten worden aangevraagd. Een wetsontwerp is daarom ingediend tot toekenning van genoemd bedrag van f 3.500.000 waardoor de betrekkelijke post voor 1917 wordt gebracht op f 5.500.000. Het bedrag thans door particulieren geschonken is gestegen tot f 4.900.000. Zeer krachtig worden op tal van plaatsen centrale keukens gesteund, zoo-* wel door belangrijke bijdragen in de oprichtingskosten als in de niet te ver* mijden nadeelige saldi der exploitatie-*, uitgaven. Nog dagelijks komen bij het Kon. Nat. Steuncomité aanvragen in van gemeenten die den wensch te kennen geven tot de oprichting van zulk eene keuken over te .gaan. Een tweede onderwerp dat-'het Kon. Nat. Steuncomité binnen zijn werkkring heeft getrokken, is het steunen van den bouw van woningen voor den klei-> nen middenstand. Het comité verleeht een subsidie van 25 "Ai in de bouwkost ten, onder de uitdrukkelijke voorwaart de dat de huur in de eerste 10 jaren niet verhoogd wordt boven het bedrag, in overleg met die instelling vastgesteld. 'EHIUETM, door BEATRICE HERON MAXWELL FLORENCE E. EASTW'ICK. N«w het Engolvüt. 51). Een oogenblik bleef hij rustig liggen zijn geest onbewust; langzaam ont waakten de vage herinneringen. Toen dwaalde zijn blik af, naar benedon en vestigde zich op de hem bekende voor werpen in zijn eigen kamer en dit stelde hem gerust. De echo van Theo's woorden blonk neg zwak in zijn hoofd. Tubby Fee Laurie en hij vroeg zich af waar en wan neer, in het verre verleden, die namen ©enige beteekenis voor hem 'hadden. Ein delijk brak een straal van licht door de duisternis v,an zijn lange afdwaling heen ©n verdreef de nog weifelende bewuste loosheid. En met dat licht kwam een overstelpende begeerte om de gebroken draden op te nemen en aan elkaar te knoopen. ,,Fee!" zei hij, terwijl hij trachtte zich op één arm op te richten. „Ik .verfang naar haar. Waar is zij?" In een oogenblik was Thees overeind Bij deze huurbepaling wordt de reke-. ning zoo zuinig mogelijk opgemaakt, Zoodat er van eenige winst der bouwon-l dernemers in de eerste 10 jaren geen sprake kan zijn. Tot heden werden on-I derhandeljjngen gevoerd over of zijn subsidies verleend tot een gezamenlijk bedrag van pl. m. f 900.000. In het bijzonder zullen deze subsidies ten goede komen aan woningbouwver-- eenigingen, opgericht voor ambtenaren. Terwijl de Minister, zooals hij in de Kamerzitting van 27 Juli 1917 mede deelde, de hulp van het "gteuneomilé ook heeft ingeroepen voor dB verstrek king van sajet, schfoeisel en klompen, is ook de voorziening in de behoefte aan kleeding in overweging1. Het comité zal de voor deze voorzie ning in-4 1917 benoodigde bedragen uit het thans aangevraagde subsidie bestrip NEDERLAND EN DE OORLGO. Eeu mislukte smokkelarij. Door de politie te Hoorn is op tele- graphisch verzoek van die te Middel burg aangehouden eu hierheen overge bracht de le Hoorn wonende koopman C. J A. K. Naar wij vernemen staat deze) aanhouding in verband met de kort ge leden gedane poging om kwatta en zeep van uit Middelburg naar Zeeuwsch-Vlaan deren le doen vervoeren. De aangehoudene heeft bekend.de be doelde partij kwatta en zeep aan den beurtschipper ten vervoer naar Breskens te hebben aangegeven. Het was het laat ste deel van 1200 stukken zeep en 780 stukken kwatta, die te Middelburg bij deu groentenhandelaar O. waren opgeslagen; en die men in drie partijen over de grens liad willen doen gaan. De eerste poging mislukte, eveneens de tweede, toen het vervoerde te Sluis in beslag werd geno men, terwijl nu de derde partij aan dei politie te Middelburg in handen viel. Hei is gebleken, dat K., die sergeant met onbepaald klein verlof is, met ver schillende militairen in verbinding stond, die hij den uitvoer behulpzaam zouden zijn. Do aangehoudene wordt ter beschik king der militaire autoriteiten gesteld. interneering der Duitse he krijgsgevangenen in ons land. De ,,Deutscher Nachrichten Dienst" te 's-Gravenliage verneemt van welingelich te Duilsche zijde: De toebereidselen voor het transport der Duitsche krijgsgevangenen, die in Holland zullen worden geïnterneerd, zijn thans zoover gevorderd, dat het drietal schepen, waarmede zij uit Engeland zul len worden overgebracht, tot uitvaren ge reed ligt. Men wacht er nu nog slechts op, dat van Engelsche zijde voldoende veiligheid wordt gewaarborgd, waardoor de schepen in staat zullen zijn zich naar een bepaald punt aan de Engelsche kust te begeven. Ten einde te voorkomen, dat de sche pen zonder passagiers naar Engeland zul len varen, ligt het, naar verluidt, in het voornemen Engelsche invaliden en bur- gergevangenen, die op grond van de uit wisselingsovereenkomst mogen repatri- eeren, aan boord dezer schepen te doen terugkeeren. Omgekeerd verwacht men van Duitsche zijde, ."fgezicn van deze beide categorieën gevanoenen, nog Duitsche officieren en onderofficieren uit Engeland terug, die dan in Holland zullen worden geïnter neerd. Voor krijgsgevangenen, wier uniformen door de langdurige gevangenschap in En geland geleden hebben, zijn reeds te Rot terdam voldoende kleedingstukken aan gekomen. Ten einde hen na het binnen- loopen van het schip onmiddellijk nieuw te kunnen klecden, werd van den Rotter- damschen Lloyd een loods afgehuurd, alwaar de uniformen bewaard worden. Duitsche vlieger geland. Zaterdagmiddag landde onder Zcs- Gehcchten, nabij de gemeente Geldrop, de DuiLche vliegmachine G 2560, wegens een defect aan den motor, bestuurd door een korporaal-vliegenier, die door den dikken mist buiten zijn koers was ge raak Onmiddellijk werd de vliegenier, die iu het bezit was van een machine geweer en 100 scherpe patronen, door de hier in garnizoen liggende militaire wielrijders gevangen genomen en hel vliegtuig ontwapend en onder bewaking! ,-an bovengenoemde militairen gesteld, .rwijl de vliegenier later aan de Kon. Maréchaussées 1e Eindhoven werd over gegeven. Het vliegtuig zal ter internee ring naar Soesterberg worden overge bracht. (Pr. N.-B. en 's-H. Ct.). Kaasprljzen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Naar aanleiding van de bewering als zou in vakkringen do belangrijke verhoo ging der maximum-prijzen op kaas wor den toegeschreven aan den drang door Minister Treub op zijn ambtgenoot van Landbouw, Nijverheid en Handel uitge oefend, lian met stelligheid worden ver zekerd dat die prijsverhooging alleen het natuurlijk gevolg is van de inwer kingtreding der .Export Ceantrale, waar door thans de kaasprijzen ,ook' voor het binnenland, moeten beantwoorden aan de productiekosten, met name den productieprijs van melk. gesprongen, haar beenen trilden onder haar, het duizelde haar door den schok Laurie weer normaal te zien en te hooren spreken." Want zelfs door dat kleine zinnetje en door dien eersten blik dien zij op elkaar hadden gevestigd, begreep zij dat Laurie was ..bijgekomen". „Waar is Fee?" stamelde hij. „Ik weet het niet Laurie. Maar maar ik zal Ag nes haten." Hij zönlc terug in de kussens, zwak van die kortstondige inspanning. ,Ben ik ziek geweest?" vroeg hij, „leng ziek geweest?" Theo werd beurtelings rood en bleek, zij trachtte haar stem vastheid te geven, het trillen van die stem zou Laurie onge rust kunnen maken. „Ja, lieve jongen," antwoordde zij, „je bent don laatsten tijd niet heel wel ge weest. Maar nu beu je weer beter. Moe der heeft gevraagd haar te waarschuwen als je wakker werd. 11^ zal haar event gaan halen." „Neen, doe dat niet," smeekte hij. „Schel oven en' laat haar roepen. Je moet mij eerst even vertellen wat er ge beurd is. Ik heb een gevoel of ik.de kluts kwijt hen En teen zij zachtjes naar de bel ging, voegde hij er bij„Waarom zou je eigen lijk schellen? Ik voel mij heel goed, ik wou alleen maar zekerheid 'hebben om trent enkele dingen. Kom, ga zitten Toe. kind, als je blieft 1" öns gezantschap in Amerika Hel Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen is eerlang do beslis sing te verwachten, waarbij onze gezant te Washington, W. L. F. C. ridder van Rappard, overeenkomstig zijn verlangen, wordt teruggeroepen. Zijn wij wel ingelicht, dan ligt het in het voornemen, de keuze van den nieu wen gezant builen het diplomatieke corps te doen. Weer trachtte hij zich op te heffeö.' en strekte smeekend de hand naar haar uit en Theo begreep dat het gevaarlijk zou zijn hein zijn zin niet te geven. „Nu," zei hij, toen zij was-gaan zitten, „om te beginnen, waardoor ben ik ziek gewordenr' Er is iets gebeurd iets vreeslijks maar ik herinner mij niet meer wat Vertel het mij, Theo!" „Je bent gevallen," antwoordde zij kal meerend, „op weg naar het station. Maar Laurie praat daar nu alsjeblieft niet over. Je bent nog niet sterk genoeg, de pleeg zuster zou het in 't geheel1 niet goed vinden. Ik moet haar laten roepen heuscli." Heb ik dan een pleegzuster gjehad.' zei hij. „Hoe lang is 't geleden dat ik ge vallen ben? Wacht het begint in mijn geheugen terug le komen. Hlet was op dien avond dat mijn verlof uit was ik ging uahr het station ik herinnerde mij dat ik iets achtergelaten had gewichtigs dat ik er voor moest terug keeren. Ik keerde terug wacht' Ben ik. teruggekomen of is dat alles een drcom geweest?" Hij streek met de hand over zijnoogen, zijn slem trilde v,an zwakheid en aan doening. Theo was bepaald ongerust en wensch- te dat Agnes kwam Het scheen haar toe, dat dit plotseling volkomen herstel van Laurie's verloren geheugen een cri sis kon voorspellen misschien een ge vaarlijke crisis. Zij had gehoord van men- Dit Middelburg. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot lid van den voogdijraad alhier de hee- ren mr. J. Smit Az., J. G. P. Timans, dr. H. Japikse en. mr. M. P. Sipkes. Het was gisterenavond in de zoo gezellig opgeknapte bovenzaal van „de Vergenoeging" goed bezet met leden der sociëteit en hun genoodigden, die kennis kwamen maken met het Itali- aansche orkestje, dat het Middelburg- sche publiek gedurende de eerstvolgen de dagen de avonden wil helpen kor ten. Muziek, zang en gebaar werden ons in rijke verscheidenheid geboden en lokten telkens een gul qppaus uit. Wij verwachten, dat het heden- en vol le avonden, als de zaal ook voor niet-fleden toegankelijk zijn zal, even- zco zal gaan alle tafeltjes bezet en waardeering voor het geboden©. De collecte voor de Evang. Luth. gemeente alhier heeft opgebracht d» som van f 169,29ya. 0 DLI Walcheren. Te Serooskerke hield Maanoog de gemeenteraad een openbare vergade ring, waarin alle leden tegenwoordig waren. Onder de ingekomen stukken was oen schrijven van Ged. Staten tot wijziging der salarissen van. hel onderwijzend per soneel. Ilel aanvangsalarjsi van den hoofd onderwijzer werd gebracht op f 1200 met Iweejaarlijksche verhooging van. f 100 tof een bedrag van f 1500; dat van de on derwijzers op 1600 niet Iweejaarlijksche verhoogingen van f 100 tot een bedrag van f1100. Daarna volgde een wijziging in de be groeting over 1918j die verhoogd werd met f 200. Ingekomen was een schrijven van den Politiebond voor verhooging van het trak tement van den gemeenteveldwachter. Hel werd voor kennisgeving aangenomen; hel traktement van den gemeente veld" wachter werd niet verhoogd. Op een verzoek aan den Staat om bij drage in hel onderhoud van den Bouw- meesterweg, aangezien deze wieg veel onderhoud vordert daar hij veel bereden wordt met de zware stukken der veld artillerie, werd afwijzend beschikt, Zondagavond heeft te W'©stka pel 1 c een vechtpartij lusschen militai ren en burgers plaats gehad, waarbij een Westkappelsehe jongen een sjeelc iq jgen rug heeft opgeloopen, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingi&- roepen. Bovendien, drongen eemge sol daten bij een inwoner Sn d© kamer, waar een Zoon een wonde werd toege bracht aan de 'hand. Maandagavond hield „Hel Groene Ivruis" le Westkapelle haar na jaarsvergadering. De begrootingf voor 1918 werd vastgesteld in ontvang en uitgaal op f 290. Als bestuurslid werd gekozen de heer P. Huijbregsen, in de plaats van den heer M. DieJeman, die niet meer in aanmerking wilde komen. De heer "W. Reus bracht den heer M. Dieleman dank voor hetgeen nij als secretaris gedurende ca. 10 jaar in het belang der vereen iging had gpdaan. Uit N o r d-B orelaii De dijkraad van het nieuwe water schap „Anna Friso—Jacoba— Onrusl" be noemde in zijn vergadering van Maandag jl1. tot ontvanger-griffier den heer N. D. van der Heijden, tot waterbouwkundig ambtenaar den heer A, C. Swenne en tot bode den heer A. Lootens, allen Ihans in gelijke funclle bij het oude waterschap Anna Friso. t ££e b w b o U-V launder©» IX - D© gemeenteraad van Water- ïandkerkj e besloot in zijn vergade ring van jl Zaterdag om het tractement van de onderwijzers te behouden, zooals besloten is in de vergadering van 27 Oct IJ., namelijk aanvangssalaris f 700 met vijf driejaarlijksche verhoogingen van zestig ffulden, tot een maximum van f 1000. Het adres van den Politiebond om de jaarwedde van den gemeente-veld wachter te verhoogen, is niet behandeld. schen, die bijkwamen vlak voor het einde. Maar zoodra zij wilde opstaan greep hij haar bij den pols. „Theo", zei hij aarzelend en onrustig, ,is het 'n deel van mijn droom dat er iemand vermoord werd Het was een verschrikkelijk oogenblik voor haar. Zijn oogen waren woest vra gend op haar gevestigd, zijn vingers tril den om haar pols. „In Gods naam," voegde "hij er droe vig bij, „zeg hel mij, ik ben zoo bang dat de wolk, die over mijn hersens hing, weer terug komt. Ik mopt het weten Theo aarzelde niet langer. Zij dacht oat de waarheid, wat het dan ook wezen mocht, beter voor hem was dan deze afschuwelijke onzekerheid. „Je denkt aan Lisbeth Bainton," zei ze bedaard, ofschoon haar ""hart luid klopte van angst. „Zij is droevig aan haar einde gekomen juist in dien lijd." „Dat is net1" riep hij uit. „Liz Bain ton, ja zeker. Vermoord doodgestoken op den bsuaatweg: En het mes liet mes was hier - teruggebracht! Felicia was hier. Wist zij hef? Had zij iets gezien, of gehoord?" Weder drukte hij de hand tegen het voorhoofd, verbijsterd door de inspanning om zijn hersens weer geheel terug te krijgen en te conlroleercn. „Ik gelioof dat Fee je uit liaar raam zag aankomen en naar beneden ging om je te opreken. Je kwam terug om haar portret te halen, Laurie." fcJa juist," riep hij vol vuur. „Ik kwam Rit SchBBwea-Daiv1 aC Herbenoemd zijn tot Ed van den voogdijraad te Zierikzee de heereo A. F. Hanssens en W. G. Boot. terug voor haar portret. En toen wat gebeurde er toen? Ga Fee even ha len, Theo! Zeg, dat ik haar dadelijk! wou '.preken!" „Ik zal eerst bellen, dat er iemand bij je komt", zei ze, „want moeder heeft gevraagd of ik je niet alleen wou laten." Laurie, die zijn oogen gesloten had om zijn verwarde gedachten beter le con- centrceren, verzette zich niet langer en toen er iemand kwam vroeg ze het dienst meisje of ze miss Agnes of mevrouw Pridham even wou roepen en ook de pleegzuster. En toen kwamen ze alle drie tegelijk eeu oogenblik daarna, want het dienst meisje was verschrikt naar beneden ge- loopen en had gezegd dat juffrouw Theo er doodsangstig uit zag en ze geloofde dat mijnheer Laurie voor goed was in geslapen. Haastig en stil, met angstig vragenden blik op Theo, liepen zij dadelijk naar het bed en toen de pleegzuster zich over hem heen boog en mevrouw Pridham op een stoel neerviel en haar hand op de zijne liet rusten, sloeg Laurie de oogen weer op. „Lieve moeder ik ben zoo blij, dat u gekomen is," zei hij met zwakke, maar natuurlijke stem, „u heeft u zeker ongerust over mij gemaakt Maar nu ben ik weer heelemaal beter." (Wordt vervolgd1.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1