LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. ONDERWIJS. Gedaagd voor vrije- en ordeoefenin- gcr de heer A. C. Kwaak en J. Hendriks, beiden alhier. De dames D. Bol en M. Burke, ppgeleid in het Gasthuis alhier, slaag den gisteren bij het te Rotterdam ge houden examen door den Ned. Bond voor Ziekenverpleging voor verpleegster. Benoemd aan de Technische Hooge- school tot assistent in de Analytische /scheikunde de heer J. F. Roest, vroeger te Mee re. POST EN TELEGRAFIE. De heer W. A. Kloosterboer, com mies der posterijen en telegrafie 2de klasse to V1 i s s i n g e n, is ingaande 16 IX eemltor a.s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te St. Anna- Parochie. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, bij ge brek aan Arabische gom, frankeerzegels, enz. moeten worden voorzien van z.g. plantenlijm. Deze lijm hecht, na bevoch tiging, niet zoo snel als de gom, weshalves op de met die lijm voorziene zegels bij opplakking een weinig langer moet wor den gedrukt dan gewoonlijk. Voor het geval ait niet baat, wat vooral bij gebruik van zeer ruwe vezelige papiersoorten mo gelijk is, behoort het publiek voor de aanhechting der zegels gebruik te maken van een of andere kleefstof. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Op initiatief van den hoofdcommis saris te Amsterdam, zal een politieschool worden opgericht, waar zoowel inspec teurs als agenten zullen worden opgeleid. Goed voorbeeld. Het „Speukler- faosch", gelegen midden op de Overvelu- we is verkocht voor f 450.000 aan den Slaat der Nederlanden. Looze toestanden. De landstreken: boomloos; De schoenwinkels: chroomloos; De koemelk: roomloos; De stoom bootenstoomloos; De electrische: stroomloos; De inbrekers: toomloos. (Hand.). BEKENDMAKING. VERHOOGING GASPRIJZEN. Burgemeester en Wethouders van. Mid delburg brengen ter algemeen© kennis; lo. dat de raad, in zijn vergadering van van 21 November 1917, de prijzen van het Gas, met ingang van 1 December 1917, als volgt heeft vastgesteld: voor lichtgas, abonnementen en straat verlichting 18 cent per M.3; voor munt- gas 19 cent per M.3; voor kookgas 18 cent per M.3; voop mdustriegas 18 cent per M.3; Volgens nader vast te stellen regelen zullen zij, die geacht worden deze prij zen niet te kunnen betalen, een toeslag daarop van gemeentewege 'ontvangen. 2o. dal met ingang van hovengenoem den datum de cokesprijs op f 1.50 per H.L. bepaald is. Middelburg, 21 Nov. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DÜMON TAK, Voorzitter. W A. J. SNOUCK HURGRONJE, Secretaris. INKWARTIERING IN OCTOBER 1917. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat ieder, die in die maand Oc tober voor niet langer dan 6 dagen be last is geweesif met inkwartiering hetzij met of zonder voeding de daarvoor verschuldigde gelden tegen inlevering van heL inkwarticringsbfl jet kan doen afhalen len stadhuize vanaf heden tot en met 30 November a.s. van. 9—12 en van 1—3 uur, zullende na 30 November over de maand October niet meer worden uitbetaald. Zonder inlevering van het inkwartie- rtngsbiljet zal niet uitbetaald worden. Middelburg, 23 Nov. 1917. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. o- BONS. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat van Maandag 26 November tot en met Zaterdag 8 December op bon no. 20 verkrijgbaar zal zijn: 2 (twee) ons Rijst, Gort of Havermout. 2 (twee) ons Erwten of Boonen en op bon no. 37 van het distribujtiet- boekje voor erwten en boonen: 2 (twee) ons bak en braadvet. Al deze artikelen voorzoover bij den winkelier in voorraad. De geldigheid van bon no. 20 voor Zeep zal ten spoedigste worden bekend gemaakt. Middelburg, 24 November 1917. ï)e Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. VERBOUW. GEWASSEN OOGSTJAAR 1918. De Directeur van het Gemeentelijk Dis tributiebureau maakt bekend, dat voor belanghebbenden aanvraagformulieren tot het verkrijgen van een vergunning voor verbouw verkrijgbaar ztfn op zijn BUneau Dinsdag 27 mi Donderdag 29 November a.s.,t elkens des voormiddags van '9—12.30 uur. De Directeur voornoemd, Middelburg, 24 Nov. 1917. DEBAT AANVAARD. Namens het Hoofdbest-uur van den Vrijz.-Dem. Bond is de heer Sicnielink uitgenoodigd om Maandag met den heer Marchant van gedachten te wisselen. De heei" Siemetuik heeft deze uitnoodiging aangenomen. UIT KAMPERLAND. J.l. Vrijdagavond hield de Liberale Unie Kiesvcreeniging te Kamperland een druk bezochte vergadering. Het ledenaantal was sedert de vorige bijeenkomst weer met lö vermeerderd. Als candidaat voor de a.s. gemeente raadsverkiezing werd met bijna algemee- ne stemmen aangewezen de heer A. C. van Nieuwenliuijzen, landbouwer in den Önrustpolder. ULT GOES. Gisterenavond hield de heer P. W', Kruze, directeur der districts-arbeidsbeurs te Middelburg, een lezing te Goes over bet nul en de werking van een goede arbeidsbemiddqling, zoowel voor patroons als voor werklieden. Hij werd ingeleid door den heer F. G. C. Rothuizen, cor respondent der Arbeidsbemiddeling te Goes, die mededeelde, dat lot hiertoe hier ter stede geen werkeloosheid heerscht, maar er op wees, dat de bouw vakken weldra weinig werk meer zullen verschaffen wegens de duurte. PEULVRUCHTEN. Hei Bureau voor Mededeelingen iuzake de Voedselvoorziening meldt: Het is zeer begrijpelijk dat, sinds het broodrantsoen moest worden verminderd, de peulvruchten van nog grooter belang dan anders zijn geworden voor de volks voeding. Daarom werd reeds in Septem ber zoowel mogelijk van den oogst 1916 aan de gemeenten toegezonden, maar het spreekt van zelf dat deze overjarige boonen en erwten niet steeds van de beste kwaliteit waren. Het was echter be ter die peulvruchten op dat o,ogenblik ter beschikking te stellen dan ze nog langer te laten liggen. Intusschen werd tegelijk bel in ontvangst nemen, bet schoonen en de distributie van den oogst 1917 voorbereid. Aan de gemeenten werd opgave gevraagd van de door hen gi- v/enschte hoeveelheden en soorten, terwijl besloten werd de eerste distributie op 6 November te doen aanvangen. Achteraf bleek echter de termijn die aldus voor de uitvoering der distributie beschikbaar was, wat krap bemeten, ook in vcrDana met de moeilijkheden van het transport. Niet minder dan 65.000 balen van 100 K.G. peulvruchten toch moesten gereed gemaakt en over het land verdeeld worden. Het gevolg, daarvan is geweest, dal de zendingen soms wat laat inkomen, zoodat de gemeenten op dit oogenblik niet altijd in staat zijn het ge- heeïe vierweeksche rantsoen van 1 K.G. per hoofd der bevolking te verstrekken. Deze sehaarsclite zal echter slechts van tij de! ij ken aard zijn. Aan het eind der eerste periode van vier wieken, dus jjegin December, zal het geheele rantsoen ter beschikking zijn, en verwacht wordt, dat, nu de eerste moeilijkheden zijn overwon nen, de di-tributie verder vlot zal ver- loopen, te meer omdat nu tusschen de toewijzing aan de gemeenten en het be gin der nieuwe vier weken, wat meer tijd beschikbaar is. Voorloopig ontvangen de gemeenten nog voor 75 pCt. erwten en voor 75 pCt. boonen. Ook voor de verzending der reserve- voorraden aan de gemeenten is de admi nistratieve regeling gereed. Het wachten is nog slechts op het beschikbaar ko men van grootere hoeveelheden. Tot nu toe liet de landarbeid der boeren niet toe tot hel dorschen der peulvruchten op grooie schaal over te gaan. Zoodra dit is geschied, kan het verzenden en schoo nen beginnen en zullen üe gemeenten geleidelijk de erwten en boonen ontvan gen, die voor haar reserven zijn bestemd. BEURSBERICHT. AMSTFRDAM, 11.15 u. 5o/o Nederl. lOOVs'; 2i/a 0/0 Nederl. W.Schuld 6OV2; 3 0/0 do. Oblig. 717g; 3 "0/0 do. Cerlif. 71%. Cert. Ned. Hand. Mij. 1917sAand Ned. Ind. Handelsb. 248; Kou. Petrol1. Aand. 551; Geoons. Holl. 218; Cult. Mij. Vorstenlanden 222; Aand. Deli Maatsch. 514; Aand. Amslerd. Dell 215; Amsterd. rubber 236; Nederl. do. 130. Ned. Amerik. vaart 426—120, Ned. Scheepvaarlunie 251; Kon. Holl. Lloyd 1 96i/2Kon. Ned. Stoomb. Mij. 275; Aand!. Paketvaart 295. 4 0/0 Oostenrijk Juni—Juli 38. Anaconda 131; Steels 99ya; Erie 19?/a Southern Railway 25; Union Pacific 128 Car and Foundry 69; Common Marine 3I1/4; Prefered do. 99'/s; Maxwell Gr. C. v. A. 36i/2 Maxwell Land. Cert. v. Inc. Bonds 46'/i'; Prolongatie 4 j/o. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 24 Nov. Off. "Westelijk oorlogstooneel. Bij de verhoogde artilleriebedrijvigheid in Vlaanderen wisselden vuurgolven van groote hevigheid af met mat Vernieti- gingsvuur tusschen de spoorwegen Boc- singhe— Steden en Yperen—Roesselaere. Ten Z. AV. van Kamerijk trachtten de Engelschen opnieuw tot een beslissing le komen. Een hevig vuurgevecht op het front .van Quéant tot Banteux Leidde den slag in. Een krachtige aanval op Inchy mislukte voor het dorp Moeuvres werd in verbitterde gevechten tegen her haalde stormloopen hardnekkig verde digd. Vsn bijzondere kracht was de aan val op Boulon, Fontaine en La Folie. Op een dichte massa pantserauto's volgde de infanterie in diepe gelederen. Haar kracht brak op den heldenmoed onzer troe pen en ender liet vernieligingsvuur onzer infanterie. De vijand, die bij zijn zware offers slechts langzaam in Bourlon terrein won werd in zijn aanval gestuit door een te genaanval der reserve-troepen, "the hem uiL het bosch en het dorp van Boulon wierpen. Met herhaalde vergeefsche stormloopen tegen Fontaine, om welk dorp "Kevïg werd gestreden, eu tegen hel bosch van La Folie putte de vijand zijn krachten uit. Dezelfde troepen, die dén vorigen dag bij de bestorming van het dorp hun schit terenden aanvalsmoed bewezen, hebben zich gisteren bij de verdediging even standvastig en dapper gedragen. Een 30- tal pantserauto's, die alleen voor Fon taine stuk geschoten liggen, vormden een deel van den inzet der vijandelijke strijd^ krachten. Onze artillerie hield een nachtelijken aanval op Rumilly en len "Z. AV. van Masnières in bedwang. Op vele punten van het front van den Diutsclien kroonprins was, de bedrijvig heid der Franschen levendiger. Sedert 20 dezer werden 27 vijander Iijke vliegmachines neergeschoten. Macedonisch front. Het vuur werd levendiger. Italiaansch front. Ten AV. van do Brcnla en tusschen Brenla en Piave mislukten aanvallen der Italianen. DE VREDESKWESTIE. "BERLIJN, 24 Nov. "De „Vorwarts" ver neemt uit Stockholm, dat dfe> sociaal-de mocraten. uit Denemarken van het inter nationale secretariaat geëischt hebben di rect een vredesconferentie bijeen te roe pen. De internationale u secretaris Huys- mans telegrafeerde naar Londen en Parijs jom vanfle Emgelsche en Fransche Sociaal democraten een tegenactie te verkrijgen. ZüRICH, 24 Nov. De „Neue Zuricher Zlg." zegt, dat de geruchten over een nieuwe vredesnota van den Paus onge grond zijn. Het is wel mogelijk, dat de Paus met Kerstmis ter ondersteuning van zijn vroe gere nota een beroep op de oorlogvoe renden zal doen om aan den strijd een einde te maken. "WEENEN, 24 Nov. In het Huis van Afgevaardigden antwoordde dig minister president Seidler op desbetreffende vra gen van Adler en Kemenelz, dat volgens meedeeling van den minister van bui- tcnlandscke zaken tot dusverre geon voor stel voor een wapenstilstand op het Oos telijk front is gedaan. Mocht dit geschie den, dan zal de Oosleru'ijksch-Hongaar- sche regeering het onmiddellijk met zijn bondgenoolen 'in welwillend onderzoek nemen. Op aannemelijke voorstellen zal worden ingegaan. De minister van bui- lenlandsche zaken voegde echter hierbij, dat tengevolge van den verwarden toe stand in het Russjische rijk, het nog niet duidelijk is, of de vredespartij djaar wer kelijk haar wil zal kunnen doorzetten. De minister-president verzocht deze mc- dedceling voor kennisgeving le willen aannemen. UIT RUSLAND. BERLIJN, 24 Nov. De „Berliner Lo- kal Anzeiger" meldt, dat de vorming van een werkelijke regeering in Rusland nog niet gelukt is. Er wordt geëischt, dat de "meerderheid der commissarispen (voor- loopige ministers) aftreden zal, Trotsjky inbegrepen, daar hij voor den post van minister van buitenlandsche zaken niet geschikt is. Zijn opvolger zou de vroe gere gezant in Londen, baron Rosen, wor den, die een voorstander van den djrec- len vrede is. BERN, 24 NoV. Volgens hier ontvan gen berichten is in verschillende steden in Siberië een oproer uitgebroken, waarbij straatgevechten plaats hadden. STOCKHOLM, 24 Nov. Volgens be richten uit Petrograd heeft de raad van volkscommissarissen van het Rus sische leger bericht ontvangen, dat in hel leger brood ontbreekt en dat de hongersnood om zich heen grijpt. In alle afdeelingen van het ministerie van oolog zijn de werkzaamheden gestaakt (door de ambtenaren, die deze regee- ring niet erkennen willen Red. M. C. AVEENEN, 24 Nov. ^enin richtte aan de weermacht een telegrafische meedee ling, waarin hij meedeelt dat de raad van volkscommissarissen den Russischen opperbevelhebber Doeelionin op 20 Nov. heeft gelast allen oorlogvoerenden een waepnstilstand voor te stellen. De op perbevelhebber die dit telegram in den narht van 21 Nov heeft ontvangen,' had daarop tot den avond van genoem den dag niet geantwoord, waarop Lenin in opdracht van den raad Opheldering van hem heeft geëischt. "Daar hij ont wijkende antwoorden gaf werd hem be volen onmiddellijk onderhandelingen ■over den Wapenstilstand te beginnen. Hij weigerde zulks! echter beslist. De raad verklaarde daarop, dat hij van zijn aanstelling als opperbevelhebber is ontheven en benoemde Krylenko tot zijn opvolger. Dpechonin schijnt te weigeren om het opperbevel over te dragen'. BERICHTTEN UIT DB TWEEDH OP LAGE VAN ON1 VORIG NUMMER. DE VERDWAALDE VLIEGER. A'olgens nadere berichten is dö vlie genier v. d. Drift gisterenmiddag te Ant werpen neergekomen. Hij zal vermoe delijk spoedig naar ons land terugkeeren. DE RUSSEN IN FRANKRIJK. BERLIJN, 23 Nov. Volgens berichten uit Bern zijn 8000 Russische soldalen uit Frankrijk naar Salonika getranspor teerd, terwijl de overige in Frankrijk als wegwerkers worden gebruikt. SLUITING DER FRANSCHE GRENS. GENÈVE, 23 Nov. Volgens het Jour nal de Genève zal Frankrijk de nieu we grensafsluiting op 1 December in werking stellen. Daarna zal de grens misschien tot aan het einde van den oorlog gesloten blijven en slechts, van lijd lot tijd gedurende een of twea dagen worden opengesteld. VERKOOP1NGEN EN VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Datum. Plaats. -Voorwerpen. Inform. 27 Nov. Middelburg, Boeren- Blaupot inspan, ten Cate. 127 Nov. Terneuzen, Hofstede, Van der Moer. 28 Nov. Oostkapelle, Steen, Vervaal. 29 Nov. Zaamslag, Hofstede enz. Van der Moer On Dregmans. 5 Dcc. Koudekerks, Tuingrond, Loeff. 5 Dec. N. en St. Joosl., Boeren- Blaupot inspan, ten Cate. BURGERLIJKE STAND. Vlissingen. Van 20—24 Nov. Ondertrouwd: J. Wind, jm. 31 j. met C. H. Beijen, jd. 22 j. G. F. Burgers, jm, 23 j. met M. E. Hauschen, jd. 24 j. P. Barenl- sen, jm. 24 j. met J. de Boer, jd. 30 j. H. Algra, jm. 28 j. met V. F. C. Schout, jd. 24 j. Getrouwd: L. Jacobse, jm. 22 j. met W. F. v. d. Horst jd. 20 j. H. J. G. Rietveld, jm'. 25 j. met E. Roelofs, jd. 27 j. Bevallen: S. J. Theune, geb. Van Gent. d C H. Eiff geb. Meertens, z z., E. Cracau, geb. Frank, z., C. van Hiele, geb. De Bel, z. Overleden: D. Vos, d. 10 Goes. Van 22—24 Nov. Bevallen: A. F. van Riet, geb. Knieriem, z. BRIEFWISSELING. OiiZf; Biervlietsche berichtgever ont ving een brief uit Hoofdplaat, mei verzoek een artikel in de „Middelburg- sche Courant" te plaatsen betreffende het uitstel der exploitatie van de tram eu de verbinding met de haven. Wijl het sclirijven ongeteekend was, moest het terzijde gelegd worden. AFLOOP VERKOOPINGEN. De uitslag der op 22 Nov. door notaris Beuningh, te Biervliet ge houden verkooping is, dat perc. 1 werd gekocht door J. Th. Hendrikse, IJzen- dijke, voor f 200; de perc. 2—3, 4 en 5 aan Th. Thomaes, resp. voor f 8050 en f6775; perc. 6 aan C. v. Belois voor f 3300; perc. 7 aan P. Dassche voor f 4100 Der keepers, achter wier naam niets vermeld i5, wonen te Biervliet. DE 00 RL061 De Toestand. Gisteren meldde het Duitsche legerbe- richt, dat er sedert den vroegen ochtend aan den Zuidelijken rand van Moeuvres nieuwe gevechten gaande waren, en het 'Engelsche legerbericht zeïde, dat de ope ralies ten Westen van Kamerijk met be vredigend resultaat worden voortglezet. Waaruit dat resultaat bestaat, zegt men niet, zoodat men wel zdl mogen aannemen, dat d e toestand voor Ka merijk zich niet noemenswaardig gewij- zigd heeft. (Het avondbericht uit Berlijn, zegt echter dat de aanvallen onder zware verliezen afgeslagen zijn.Dat is op zichzelf een voordeel voor de Duitschers, die nu wel van hun verrassing bekomen zullen zijn en wel zullen zorgen, dat him front piet doorbroken wordt. Vermoedelijk zul len de Engelschen daar nog wel pogingen toe aanwenden en, mislukken aezo, hun actie naar de beide vleugels verplaatsen, zooals wij dat ook in den sector van Ieperen gezien hebben. Of deze stoot het voor de Duitschers noodig zal maken om troepen van liet Italiaansclie front weg te nemen, kun nen wij niet beoordeelen. Als men een krachtige tegenactie hier of elders op het Westelijk front wil inzetten, zal het natuurlijk wel noodig zijn om enkele be proefde divisies daarvoor uit Italië te rug te trekken, maar blijft Hindenburg in het Westen bij een defensieve taktiek, dan kunnen de operaties in Italië wel licht on gestoorden voortgang hebben. \roorloopig blijven de Duitschers en Oos tenrijkers in het bergland nog in volle actie, waarmee het gevaar voor de le gers achter de Piave gehandhaafd blijft. De verwachte verovering van Jeruza lem is nog steeds niet door Allenby ge meld. Dit laat zich wellicht ver klaren uit het Turksck legerbericht van 22 dezer, waarin gezegd wordt, dat den 2 len de Turken weer in contact met den vijand zijli gekomen en een gering voordeel hebben behaald. Het is dus mogelijk, dat de Turken zich hersteld hebben en een krachtige poging zullen aanwenden om Jeruzalem, welks Jietae- kems uit moreel oogpunt zij heel goed beseffen, te behouden. Daarbij zou dan een succes aan him leant, al bepaalt dijt zich slechts tolt liet verhinderen van den verderen Britschen Opmarsch, het uitblijven van berichten van de andere zijde verklaren. •Dezer dagen zijn. de Duitsche cijfers over de resultaten van den duik'faool- oorlog in October openbaar gemaakt, die sleclils weinig gunstiger voor hen waren dan in September. De afweermiddelen schijnen dus inderdaad veel verbetortj te zijn. De vernielde tonuenmaat is echter nog le aanzienlijk, dan dat men zou kun nen zeggen, dat er aan de duikboojtbe- dreiging een eind is gemaakt. De Amerikaansche regeeiïng heeft ech ter aanleiding gevonden in de gunstiger wordende cijfers om de verzekeringspre mie voor s chepen, die do,or de gevaar lijke zóne gaan van 5 tot 4 0/0' Le ver minderen. UiL Rusland komt nog altijd een slr.oom van verwarrende berichten. Het heet nu weer, dal Trotzky van de geallieerden geëischt heeft, dat zij voor gisteren hun oorlogsdoeleinden zouden aerzien en dat Doechomin ten slotte toch voor den aandrang der bolsjewiki is gezwicht en een voorstel tot wapenstilstand aan zijn tegenstanders heeft toegezonden. Van andere zijde wordt verzekerd, djat Kerenski nog s leeds' aan het hoofd van een legertje (20.000 man sterk) staat en dat er nieuwe gevechten tusschen zijn macht en de bolsjewiki in de omge ving van Petrograd zijn losgekomen. De ve rnieling in Moskou. Omtrent de vernieling, die bij de ge vechten in Moskou moet zijn aangericht, sclirijft de „Daily Telegraph": „'Hel kost moeite, le gelooven, dat Russische handen de Kathedraal der He melvaart en den toorn van Iwan Veliki hebben vernield. Deze twee gebouwen vormden het 'liart van 't Kremlin, zij waren voor Moskou wat de St. Marcus en de Campanile zijn voor Venetië. Zij hadden op eeuwen Russische geschie denis neergeslaard; en schenen een JwjV na levenden schakel te vormen tusschen het verleden en izet liaden. Het was in de Kathedraal, dat de Tsaren gekroond* werden, en m vroeger dagen worden de palriarchen er begraven. In over oen- stemming met het verheven nationale ge bruik, dat er van gemaakt werd, was zij een bewaarplaats van heilige relieken en onschatbare werken van kerkelijke kunst. Hier werden bewaard het laken van Christus, een gewaad van de Maagd, een van de spijkers van het cckto'Kruis en een schilderij, die naar hot heette, door St. Lukas was vervaardigd. Hel is ternauwernood overdreven, dat de muren aan den binnenkant waren geïncrusleerd met goud en juweeien. Naar beweerd was, waren in' de Iko- noslas, de altaar-sieraden enz. ca. 12.000 pond goud verwerkt. Deze schat was in -1812 door de Franschen geroofd; maai* door de Ko zakken teruggewonnen. Dezen hielden de herinnering aan die redding levendig door een zilveren kandelaar van 8S0 pond aan de Kathadraal ten geschenke le go- ven. Evenals lal van andere belangrijke on derdeden van het Kremlin, was do ka thedraal het werk van een builenlana- schen architect. Zij was ontworpen door een Bolognees, zekeren Fiaravenli. Ge bouwd in liet laatste kwaït van de vijf tiende eeuw, heelt zij" veel te lijden ge had van de oorlogen, zoowel buiten landsche als burgeroorlogen, maar steeds weer werd zij in den oors pron kei ijken toestand hersteld. De toren van Iwan Veliki, die in 1600 door Boris Godoenof was voltooid, was 320 voet hoog. Zij bestond uit vijf ver diepingen, alle achtkant, behalve de hoogste, die rond was. In den toren hingen 33 klokken, van welke de zwaar ste 65,000 K.G. woog. De Franschen heb ben in '1812 den toren ernstig bescha digd, door er het vergulde kruis van |af ter jukken, hel in de Imeenïng, dat' 't van zuiver goud was. Slechts weinig bezoe kers verlaten Moskou zonder dien'toren beklommen 6e hebben en er het schitte rend panorama te hebben beschouwd dat men van den top kan genieten. De kathedraal van St. Basilius is een van de architecturale wereldwonderen. Zij wordt bekroond door een woud van ui-vormige koepels, die even verschil lend zijn in klem" als in afmeling. De kleuren hebben "dit eene gemeen dat zij alle buitengewoon levendig zijn; men houdt het er voor dat haar schitterend karakter' te danken is aan een methode van lak-bereiding, die 1s verloren ge gaan. Zij beslaat uit elf kapellen, van welke enkele zoo duister zijn als gewelven, en die zoo zijn saatnge- yoegd, dat zij' herinneren aan de gangen van een "konijnenhol.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 2