LAATSTE BERICHTEM. Uitbreiding der noodverlichting waarop B. on W. antwoordden, dat hun aan dacht er steeds op gericht is, doch dat de materialen uiterst moeilijk ver krijgbaar zijn* Vroeger aansteken der lantaarns blijft fcchterwege op verzoek der centraio, die moeilijk zit in verband met het bijplaatsen vsm machines. Den heer Boas son wordt op een desbetreffende vraag geantwoord, dat B. en W. overwogen hebben om de ■winkels te vergunnen hun buitenlicht te ontsteken, maar de opeenhoopimg van dergelijke lampen op sommige pun ten der stad maakt dit onwenschelijk. Ten slotte hoorden wij nog, dat cr op bevel van bet kolendistributiekantoor, een verhooging der electriciteitsprijzen te verwachten is.' Uitgaven Bij de begroeiing der uitgaven gaf bij den gezondheidsdienst de heer Bol le in overweging om ook eens brood, meel en peper te laten onderzoeken. Uit een nicdedeeling van den voor zitter bleek, dat de knoeierij met krijt voor meel, waarvoor onlangs lo Haar lem iemand, die een fabriekje laad te de Bildt, gepakt is, hier ter stede is Ontdekt. Men heeft toen kennis gegeven aan het centraal broodkantoor te Den Haag, dat de zaak verder ter hand heeft genomen. Het artikel „Reinigingsdienst" werd verhoogd met f 150 omdat de jaar wedden van den werkman, die belast is met de reiniging van de urinoirs, en öio vin twee werklieden van de rio- leering met f 50 worden verhoogd. Bij een volgend artikel wordt het loon der straatvegers gebracht van f 10 op 11. De heer Onderdijk bepleit bij de post „onderhoud van straten" enz. ver betering van het plaveisel in de Hee- renslxaat. Voorts stelde hij voor om te bepalen, dat de Heereustraat vanaf Üe Kaai niet mag worden bereden. Wethouder J a p i k s e deelt mee, dat als er keien komen de Nieuwstraat en Segeersstraat het eerst aan de beurt Zijn. Men zal echter trachten in de Heerenstraat zooveel mogelijk aan de klachten tegemoet te komen met de be- schikbare middelen. De voorzitter zal den commissaris verzoeken toe te zien op het verkeer in de Heerenstraat en zegt zoo noodig een verbod van het berijden dier straat vanaf de kaai in het vooruitzicht. De heer Sprengcr bepleit het ma ken van een wachtkamer op de be graafplaats. Daarop wordt de vergadering daagd tot 's avonds 8 uur. Avondvergadering. Om 8' uur wordt de. vergadering voortgezet. Aanwezig zijn dan 10 leden. Afwezig de heeren Sprengcr, Gratama en Heijse met kennisgeving en do hee ren van der Harst, van Andel, Bolle en Hioolen. Aan de orde is nog de Begrooting der Uitgeven. Bij I.ager Onderwijs bepleit de heer de Veer opnieuw do opheffing van een der scholen uit een oogpunt van bezuiniging. De voorzitter wijst er op, dat er al bezuinigd wordt doordat het hoofd ook een klasse krijgt. Over twee jaar gaat er weer een schoolhoofjl met pen sioen, zoodat het benoemen van een nieuw hoofd geen bezwaren met zich brengt. De heer Onderdijk meent, dat op heffing van een der scholen onraad zaam is, daar er dan klassen van 10 tot 43 leerlingen gevormd moeten wor den. De heer Vertregt vraagt o'f de inzichten op onderwijsgebied zich zoo gewijzigd hebben in de laatste jaren de nieuwste scholen zijn berekend op 48 leerlingen per klasse. De heer Adriaans e wijst er op dat inderdaad 20 h 30 leerlingen per klasse het ideaal is. De heer de Veer- Privaat-onder- vrijs. De heer Adriaanse Neen, klei ne klassen. De voorzitter en de heer On ti e r d ij k wijzen er nog op, dat dit het eenige onderwijs is, dat deze kin deren krijgen. Laatstgenoemde meent, dat de bijzondere scholen ook naar kleine klassen streven, waartegen de heer de Veer opmerkt, dat de drie bij zondere scholen hier ter stede juist jgroote klassen hebben. De heer B o a s s o n wijst er op, dat de rekening der Nutsbewtaarseholen steeds grooter tekorten aanwijzen. Er is al gedacht aan opheffing van een der scholen, maar dat is moeilijk, daar zij aan twee verschillende einden der stad liggen. De voorzitter geeft den heter Boas son den raad om zich eerst om steun tot het Nutsbestuur of Nutsin- steülingen te wendèn. De heer Boas son wilde alleen de heeren er maar op wijzen, dat wel licht binnenkort een aanvraag om' ver hooging van subsidie zal inkomen. Thans komt ook ter sprake de sub sidie van de Handelsschool. De heer Onderdijk heeft het vo rig jaar aangedrongen op een claiïsaïe inhoudende het kosteloos toelaten van leerlingen, doch geen voorstel inge diend, daar uitdrukkelijk verzekerd werd dat zulks in da statuten stond. Nu is herrï echter een geval bekend1 flat koö- telooze opname geweigerd werd. De heer Boas san zeMe hierop, dat er inderdaad leerlingen kostelo-oa worden toegelaten. Als er een ten on. rechte is afgewezen verzoekt hij hier van kennis te geven aan het bestuur. Het subsidie wordt z. h. s. toe gestaan. (De heer Bolle komt ter vergade ring). Bij de Begroeting der Inkom sten werd .gevraagd of de nieuw gekochte landerijen der gemeente (lioogo wei) al verpacht waren. De heer de Veer vroeg of er nog plannen bestonden om daar een sportterrein te maliën, terwijl de heeren 'Adriaans'» en Bolle de toezegging vroegen on kre gen, dat de raad in de wijze, waarop deze verpachting geschieden zal, ge kend zal worden. De heer de Veer waagt of er geen aanleiding is om het staangeld op de Markt te verhoogen. B. en W. zullen het overwegen. De heer Vertregt wil van <lö gelegenheid, dat er reeds vier jaren geen gelden uit de jaarmarkt ontvan gen zijn, gebruik maken om deze ge heel af te schaffen. B. en W. adviseeren ongunstig hierop. Met 10 tegen 2 stemmen (de heeren de Veer en Vertregt) wordt na een luttele bespreking de Kermis gehand haafd. Bij die bespreking zeide de heer Onderdijk slechts zijn stem te willen geven voor afscliaffing der Ker mis als daar andere volksfeesten voor in de plaats gesteld worden. De heer Adriaanse riep hierop. „Sportfeesten De begrooting sluit ten slotte op f 801534,16 (vermoedelijk) in ontvang en uitgaaf met een post onvoorzien van f 8769.96 en een geraamde opbrengst van den Hoofdelijken omslag van f 280.000 (de oorspronkelijke raming was 'f 260.000, v. j. 216.000 in 1916 ont vangen 185.863. Aan Ged. Staten zal, zoo het per centage te hoog mocht worden, weer verzocht worden om crisisuitgaven te mogen dekken door een leening op korten termijn. De begrooting wordt met algemeene stemmen aangenomen. Meikverschaffing Inzake het rekwest in zake goedkoope melkverschaffing stellen B. en W. voor te antwoorden, dat B. en W. de zaak ter hand hebben genomen en spoedig den raad een regeling zullen voor leggen. Het is B. en W.'s voornemen om de regeling onder te brengen bij het distributiekantoor cn een deskundige aan te Cwijzen builen de Middelburgsche medici om om de aanvragen te onder zoeken. Do heer Bolle wijst er op, dat de bepaling dat zwakken goedkoope mell. kunnen krijgen en het feit, dat de me dici de welstand der aanvragers moeten booordeelen onoverkomelijke bezwaren zijn om tot een goede regeling te ko men. In plaatsen, waar men een re geling trof is die spaak geloopen. In Eindhoven waren er b.v. zooveel zwak ken, dat er meer melk noodig bleek dan in normale tijden. Het stelsel van briefjes der medici geeft 'aanleiding tol misbruiken, zoo dat de rnedüci daartoe nieit wfllten meewerken. Spr. is B. en W dankbaar, dat zij een regeling ontwerpen willen, die de medici niet in moeilijkheden brengt. Presentiegeld. De heeren Onderdijk en Corn I i s s e dienden een voorstel in tot het toekennen van een presentiegeld van f per vergadering voor do raadsleden. De heer Onderdijk licht dit voor stel toe. Totnogtoe was er geen aanlei ding om presentiegeld te verleenen, daar er geen leden waren, die geldelijk na deel leden door het bijwonen der verga deringen. Nu dit veranderd is, is er voor hem alleszins aanleiding om dit voorstel in te dienen. Bes'oten wordt dat het in de volgende vergadering behandeld zal worden. Toeslag petrolcumprijzen. Het laatste punt was dat inzake toe slag op petrolcumprijzen. De voorzitter herinnert er aan, dat de vereeniging van gemeenten een kracht ice poging aanwendt om den mini ter er toe te bewegen petroleum in de distribuiïeregeling met bijslag op te ne men. i De heer Bolle dringt er op aan nog maals krachtigen aandrang op den minis ter uit te- oefenen, daar anders de kosten voor de gemeente gewéldig groot zouden worden. Treft de minister geen regeling, dan zou men zich tot het steuncomité kunnen wenden. De heer Onder d ij k gelooft, dat men niet mag rekenen op een rijksbijslag, daar de minister reeds herhaaldelijk te kennen heeft gegeven, dat hij er niet toe wil overgaan. Waar reeds tal van gemeen ten voorgingen, meenen de voorstellers dat de gemeente Middelburg niet achter mag blijven. De kostenberekening van B. en W, liep over een geheel jaar. Spr. meent, dat men zou kunnbn. volstaan met tot Mei bijslag te geven. Zondert men alle gasverbruikers uit en ook hen, die hoven een zekere weistandsgrens vallen, dan zullen de kosten niet zoo hoog zijn. Met bet geven van een bijslag zou mien 2ich bewegen in dezelfde lijn „die men vanmorgen aannam ten opzichte van de gasveroruikers. Van het steuncomité verwacht spre ker niets. Het zal al mooi zijn als dit dezen winter bij werkeloosheid in den nood kan voorzien. Ten slotte stelt spr. voor de welstands-i grens op f 1200 te stellen. B. en W. handhaven him voorstel, daar elke gemeente, die bijslag geoft uit eigen middelen, den indruk van bet re kwest der vereeniging van gemeenten, verzwakt De heer Bolle wijst op den grooten nood, waarin de pelroleumverbruikers verkeeren. Zij zitten bij deze lange win teravonden grootendeels in het duister. De heer de Veer en Cornelisso dringen ook krachtig aan op het tref fen van een regeling. De heer Boudewijnse wijst er op, dat het advies der commissie van finan ciën reeas weer twee drie weken oud is. In dien tijd is er van het rijk niets vernomen. Spr. stelt voor nu niet meer te wach ten tot de volgende vergadering, maar een principieel»? uitspraak te geven, met de bepaling dat de bijslag in werking zal treden op 1 December. Dan kan men tot dien datum een antwoord van den' minister afwachten. Het denkbeeld om de betaling te la- n geschieden door het steuncomité lokt spreker wel aan, dit kan meteen waken tegen knoeierij. Spreker becijfert, dat een besluit, dat gelden zou van 1 Dec. a.s. tot 1 Mei e.k. f 5000 zou kosten, wat bij niet te hoog acht. De voorzitter wijst op het gevaar van verkwanseling der giekregen petro leum. doch de beer Onderdijk vreest dit niet, daar de verbruikers maar 1 kan per week kunnen krijgen, die z© hard noodig hebben, daar ze met een klein pitje dear nog maar 14 uur mee toe kun nen komen. Ten slotte wordt besloten een bijslag te geven van 20 ct. per liter aan hen, di» een inkomen hebben van minder dan f 1000, voor hoogsten 1 L. per week en om de regeling op te dragen aan hefl distributiekantoor. Deze regeling zal zoo mogelijk 1 Dec. ingaan. Bij de nu volgende Rondvraag verklaart de voorzitter nogmaals, dat er gieen voorstellen, van B. en Wi tot nieuwe salarisverhoogingen te wach ten zijn, doch dat zij in de volgende ver lering zullen komen met een ingrij pende duurtebijslagregeling, die van die gemeentekas f 25.000 zal vergen. De heer Hioolen vraagt of het niet wenschelijk is om avondvergaderingen te houden en dringt aan op vroeger toe zenden der gedrukte stukken. Voor avondvergaderingen blijkt de oorzitter weinig te gevoelen. Vroe ger toezenden der stukken zal vaak lastig vallen, doch in het vervolg zullen stuk ken, dié vroeger klaar zijn, afzonderlijk worden toegezonden. De heer Vertregt vraagt of er geen maatregelen te nemen zijn om te zorgen, dat men op een bepaalden bon steeds waren kan krijgen. voorzitter antwoordt hierop, dat het wei kan voorkomen, dat men bij zijn eigen winkelier niet meer geholpen kan worden, doch dat men dan bij an deren terecht moet kunnen, daar er al toos voldoende aankomt. Dit wordt ver oorzaakt doordat de winkeliers aan ieder, die bij hen komt met een bon moeten leveren en niets voor hun klanten mo gen achterhouden, een maatregel die ge troffen is om knoeierijen te voorkomen. Molestrisico. De heeren Boudewijnse en B o as son dringen er op aan om de ge- meentegebouwen tegien molest te verze keren, waarvan de voorzitter weinig vei wacht, omdat onze gebouwen zoo kost baar zijn en moeilijk zijn te vervangen. B. en W. zeggen ten slotte informa tie toe. Daarop wordt te half elf de vergade ring gesloten. BURGERLIJKS STAND. Gqsi Van 20—22 Nov. Bevallen.: J. Liplijn, eb. Mijnsbcrgen, d. NAGEKOMEN BERICHTEN. SCHIPBREUKELINGEN OPGEPIKT. De ootter G. O. 227 kwam den Water weg binneu met een witgeverfde acheeps- boot op sleeptouw, waarin zich men- sclieu bevinden; zeer waarschijnlijk schip breukelingen. DE VER. STATEN EN RUSLAND. NEW-YORK, 22 Nov. De „Assosiated Press" geeft het volgende communiqué uit Washington Do Amerikaaii3che re geering heeft besloten, dat geen levens middelen of munitie naar Rusland zullen worden verzonden vóór de toestand irf dat land is opgehelderd. De Regeering wil welen in welke banden de Amerikaan- sche waren bij aankomst in Rusland zul len vaJen alvorens vergunning tot uit voer te verleenen. De zendingen naar Rusland zullen eerst worden hervat wan neer een vaststaande Regeering zal zijn gevestigd, welke de Ver. Staten wenschen te erkennen. Maar indien de bolsjewiki de macht zouden behouden, en hunpro gramma betreffende een vrede met Juitschland zouden uitvoeren, zou het thans afgekondigde uitvoerverbod'perma nent worden. De erodielen, die ter beschikking van de voorloopige Russische regeering zijn gesteld, bedragen thans 325 milliard Dol-, lar, waarvan 101 milliard Dollar zijn ge stort. liet groiotste deel van het geld is besteed voor aankoop van levensmidde len, welke gereed liggen om te worden overgebracht. Ook de schepen voor het overbrengen der waren zijn door Amerika verschaft, maar deze schepen zullen de haven niet mogen verlaten en zullen geen kolen ontvangen. Ned. Her*. lerU. Beroepen te Waddingsveen: P. de Looze te Barneveld. ffertf. Lerkti. Beroepen te Deventer (A) H. Ph. Ing- wersen te Berlikum (Fr.). Gere f. Gem. Bedankt voor Lemmer: M. Hofman, cand. Ie Beekbergen. werking aan iedere ernstige poging tot gedeeltelijke, als het kan geheele, ont wapening en in verband daarmede be vordering der instelling van éen interna tionaal scheidsgerecht. DE VROUWEN EN DE DISTRIBUTIE, De Minister van Landbouw ontving lie den de commissie van afgevaardigden uit de Nederlandsche vrouwen, ter aanbieding van een adres, waarin wordt aangedron gen te besluiten in 't leven to roepen een vrouwen comité, dat door zijn samen stelling verondersteld mag worden liet vertrouwen der bevolking, vooral der huisvrouwen uit alle klassen der samen leving te bezitten en zoodoende de vrou wen medezeggenschap te verleenen bij de distributie en rantsoeneerings.aangete- genlieden. De Minister zegde overweging toe. BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 2.19 u. 5 Nederl. 1001/2 21/2 o/o Nederl. W. Schuld GO»/*; 3 o/o do. Oblig. "713/,; 3 <yb do. Certif. 715/8- Cert. Ned. Hand. Mij. 19iy,; Aandj. Ned. Ind. Handelsb. 218; Kon. Petri. Aand. 555; Gecons. Holl. 216Va219i/a»; Cult. Mij'. Vorstenlanden 222; Aand. Dell Maatsch. 514; Aand. Amsterd. Dell 222; Amslerd. rubber 236; Nederl. do. 130»/3. Ncd. Amerik. vaart 424—428; Ned. Scheepvaartunie 2501/3Kon. Holl1. Lloyd ,1971/0; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 274; Aand. Paketvaart 294. 1 4 o/o' Oostenrijk Juni—Juli 373/,. Anaconda 133; Steels 995/8; Erie 20'/8; Southern Railway 24i/8; Union Pacific 126i/o; Car and Foudry 693/4; Common Marine 3l5/8; Prefered do. 1013/,; Mav- well Gr. C. v. A. 36i/3; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 46i/a'. Prolongatie '4 0/0'. VERGADERINGEN, CONCERTEN, ENZ. Eiken dag bioscoopvoorstelling, 7—10 -u. n.in. Vrijdag 23 Nov. Lezing J. G. A. Non- hebei, Hilversum. „Een reis door Palestina." Ned. Prot. Boud. Geb. St. Pieterstraat. Geslaagd voor vrije- en orde-oefenin gen de heeren J. P. de Ligny, A. Paap- mee en -W-. II. Schotel alleh alhier. AFLOOP DIN6RN. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier werd hedenmorgen aanbesteed het onderhoud van liet ka naal van Zuid Beveland gedurende het jaar 1918. Raming f 16.600. Inschrijvers waren de heeren H. Kosten Cz., Wemeldinge ,F 19.370; P. J, de Bourgraaf Wemeldinge, f 18.850 en A. van dep Straaten Jr. HansWeert, I 18.450, DE ZAND- EN GRINTKWESTIE. Door den heer van Hamel zijn aan den Minister van Builenlandsche Zaken de volgende vragen gericht: In antwoord op een vraag door onder- geteekende den 23 October jl. gesteld, verklaarde de Minister zich gaarne bereid de met de Duitsche en Britsche regee ringen gevoerde onderhandelingen over den doorvoer van zand en grint in de eene richting en van metalen in de andere richting aan de Kamer over te leggen, zoodra deze daartoe toestemming gaven, alsmede de beide rapporten der Nedjcr- landsche genie officieren zoodra mogelijk aan de Kamer over te leggen. Daar tot heden den 20en November toe geenerlei overlegging heeft plaats gjehad, veroorlooft ondergeteekende zich te yra- gen: Heeft zijne excellentie reeds zekerheid gekregen omtrent de houding door dei betrokken rCgeeringen ieder voor hun deel ten aanzien van den wensch d> Nederlandsche regeering aangenomen? Wanneer is de overlegging der brief wisseling en der rapporten te verwach ten? DE UITBREIDING VAN HET DUITSCH SPERGEBIED. Men meldt ons uit Den Haag: Wanneer het Wolff-bericht omtrent wijziging in liet door Duitschland ver sperde zeegebied juist is, dan' is de beteekenis van dezen maatregel, naar ons uit inlichtingen van uitnemende deskun dige zijde is gebleken, practiscli voor Nederland 'het navolgende De vrije zóne langs de Nederlandsche kust van de Schelde tot IJ muiden wordt i 13 zeemijlen vernauwd; verder om de Noord, is de vrije geul voor scheep vaart naar Udsiare over een groot ge deelte met 13 zeemijlen verbreed. Vanaf 55 graden 10 minuten N. B. is de geul otn de Noord hetzelfde gebleven. De scheepvaart om den Noord wordt er dus door gebaat, doch de vaart van Nederland op Engeland is moeilijker ge maakt. De Nederlandsche vi-sscliersvloot heeft een breede geul gekregen voor de uitoefening der vischvangst. UIT DEN HAAG. Tweede Kamer. 'Algemeene be schouwingen Staatsbegrooting. De heer Nolens acht het gelukkig, dat do tijd van extra-parlementaire kabinetten voorloopi; vooroij is, wat ten goede zal komen aan den invloed van de Kamer, ofschoon deze ook geschaad werd door het veelvuldig indienen van onvervulbare moties. Spr. ker brengt hulde aan de Regeiering voor de wijze, waarop zij de neutraliteit liand- haaft, al zou in sommige gevallen meer contact met do Kamer kunnen zijn ge zocht. Ten aanzien van do quaestie van een nlgemcencn vrede wil spreker zien gestreefd naar beperking van de militaigh maatregelen tot hetgeen noodig is voor de handhaving der neutraliteit en mede- DÜITSCH LEGERBÏBICHT. BERLIJN, 22 Nov. Officieel. "Westelijk oorlogstooneel. In Vlaanderen bepaalde zich de artil lerie strijd tol versperringsvuur, dat le gen don avond tusschen Poelcapelle en Passchendaele in hevigheid toenam. Aan vallen van Engelsche afdeelingen ten N. van Lens en ten Z. van de Scarpe wer den afgeslagen. Op de hevige vuurvermeerdering van gisterenmorgen bij Riencourt volgden slechts zwakke Engelsche aanvallen, die door ons vuur tot staan werden gebracht.- De slag ten Z.Wl van Cambrai duurt voort. Door het in het vuur brengen van een groot aantal tanks en infanterie! massa's en het uitzenden van cavalerie trachtte de vijand de op den eersten aanvalsdag mislukte poging tot doorbraak thans te doen slagen. Het is hem niet gelukt. Wel kon de vijand iets verder vooruit komen dan onze voorste linies, doch grootere suc cessen vermocht hij niet te bereiken. Op de door het vuur onzer artillerie! en machinegeweren tot staan gebrachte en sterk gedunde vijandelijke afdeelingen werden door onze dappere infanterie te genaanvallen gedaan. Op den W. oever der Schelde wierp zij den vijand op Anneux en Fontaine terug en op den Oostelijken oever naar zijn stellingen ten Z. van Rumilly, vanwaar hij was uitge gaan. Voor en achter onze linies liggen op het -geheele slagveld de overblijfselen van stek geschoten Links. Aan hun vernie ling hadden ook onze vliegers en auto- mohielkanonnen een werkzaam aandeel. Bij hel aanbreken van de duisternis verminderde de gevechtsactie op het slag veld. Ten Z. vin Vendhuille heeft de vijand' zijn aanvallen niet herhaald. Sterke Fran- sche afdeelingen drongen op het Z. front) van St. Qucntin in onze eerste linie door, dcch werden door een tegenaanval ver dreven. In samenwerking met de Engelsche aanvallen zijn ook de Franschen tnsschert- len begonnen op onze stellingen. Deze werden voorafgegaan door een heftigst! Craonne en Berry-au-Bac hevige aanval- vuurstrijd, die vanaf den vroegen och tend met korte pauzen voortduurde. In andere sectoren werd de vijand door vuur, daar waar hij in onze stel lingen drong, in een handgemeen terug- Eenige ondernemingen door ons op touw gezel, hadden succes en leverden gevangenen op. O-ostelijk en Maoedonisch front: Geen groote gevechtsactie. Italiaan scli front. Tiroler schutters en Wurtembergsche troepen bestormden tusschen Brenta en Piave de toppen van den Monte Fontana Socca en van den Mjonte Spinuccia. UIT FRANKRIJK. PARIJS, 22 Nov. Het oorlogscomité, belast met de opperste leiding der oor logspolitiek. is thans samengesteld onder voorzitterschap van Poincaré; deel ervan maken uit Clémenceau en de minister^ van buitenlandsche zaken, marine, mu nitie en blokkade. AAN DE PIAVE. BERLIJN, 22 Nov. V. D. Do oorlogs correspondent van do „Vossische Ztg." meldt. Ofschoon de tegenaanvallen der Italianen aan de beneden-Piawdl steeds sterker worden, is 'de vijand er niet in geslaagd de Oostenrijkers oivec de rivier terug te werpen.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 2