MIDDELBIJRGSCHE COURANT. 160s Jaargang? - PE'l Uit Stad u ProYineie. Binnenland. M 276. Woensdag 21 November 1917 A bono, prfls per kwartaal in Mid delburg en by de «genten in VUssingen en Gees I 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per regel. By abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50. Bovenstaande advertentieprijzen wETder met 20 toeslag verhoogd. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Hel was gistermiddag een oogenblik mal ge-dcld. De Kamer bad dè groote taart van het menu der najaarszilling aangesneden, nl. de algemeeue beschou wingen over de Staatsbcgrooting .ien de beer Dresselhuys Jiad dan ook een redevoering over de algemeene politiek gehouden. Toen hij klaar was, keek de voorzitter op het lijstje van sprekers. Maar dit was, blanco. „"Wenscht nog iemand het woord vroeg hij. Geen antwoord! Alleen gelach Blijk baar waren de andere lieer-endie nog iets op het hart hadden, er niet op voor bereid nu reeds dadelijk het woord le voeren. Want dat er bezwaarden-van- gemoed onder de Kamerleden waren, was gebleken uit het afdeelingsversjag. Erschoot aan tien voorzitter niets anders over, dan het woord te geven aan Minister Cort van der Linden, die den heer Dresselhuys beantwoordde. Nadat de Minister had uitgesproken was men eigenlijk weer net zoo ver er waren geen sprekers. Toen heeft de heer Troelstra zich „opgeofferd voor het prestige van de Kamer" zooals hij hst uitdrukte. Hoewel niet voorbereid reeds nu te spreken, heeft hij de rest van de zitting vol gepraat En nu zal het debat wel weer verder rollen. Wat de heer Dresselhuys op den voorgrond bracht betrof in 't bijzonder de economische kwesties die na den oorlog de aandacht zullen vergen. Hij betreurde het, dat de regeeriug den lijd nog ritet gekomen acht om haar standpunt reeds s,af te bakenen" in dien te verwachten! concurrentie-strijd. En in dit zelfde verband besprak de heer Dresselhuys ten eerste de noodza kelijkheid om zoo spoedig mogelijk: na den oorlog van het distributiestelsel te rug te keeren omdat dit leidt tot bederf van onze volksmentaliteit en tot nationale verslapping; en ten tweede de verwaar- Ippzing van de belangen van den midden stander, den kleinen burger, den in dustrieel en handelsman. Wel komen die belangen voor op de programma's van alle partijen, doch hg de parlementaire behandeling Depaalde men zich tot arbeidersmoties en arbei- derswenschen en bleef er voor de an dere groepen haast geen tijd over. Wel ke groiole lijnen zijn er getrokken voor land- en tuinbouw? Spreker denkt daar bij natuurlijk niet aan wetjes, zooals op de mollen en kikvorschen. Maar is er 'één agrarische lijn getrokken? Wat is er !n al die jaren gedaan voor de scheep vaart? We hebben alleen een schepen wet, die over de honderd jaren oud- is en die zelfs de stoomschepen niet kent. .Wat is er gedaan mor ons handelsrecht, burgerlijk recht, voor de burgen-echtelijke verhoudingen? Waar is de regeling van het credielwezen en de coöperatie? We hebben alleen de pude wet, die jn het geheel niet meer op den tegenwoordigen toestand past. Al die vraagstukken zijn verdronken Onder hel dusgenaamde sociale vraag stuk. Vandaar dat het parlement, dat toch zeer hard werkt en elk jaar meer /aflevert, de reputatie heeft gekregen, dat hel niet werkt als mannen van zaken. Het feit is niet te miskennen, dat het aanzien van het parlement bij velen in den lande gedaald. Een van de voornaamste punten uit de welvaarlspolitick der naaste toekomsjt was naar de taeening van den spreker do coöperatie over de geheete linie, het vormen van groote samenvattende onder-' nemingen, waaruit noch de kleine onder nemers, noch de tussehenpersouen be hoeven te verdwijnen. Daarin zag de spreker een der middelen tot verzach ting van den economisclien strijd. Zo,o zijn er nieuwe lijden in zicht, waarbij ons volk zich niet blind mag staren op de kerkelijke anti-these, die in bet niet Zinkt bij de oprijzenden groo te economische vraagstukken. Daarom betreurde de spreker het, dat de jcgecrlng er niet log heeft meegewerkt om de bevolking bij de verkiezingen to plaatsen voor de eenvoudige keuze, om den koers van het volgende bewind vast te stellen. En het verwarrende van den strijd wordt vergroot door den onderlin- gén strijd der vrijzinnigen, een splitsing die spr. betreurt, daar er naar zijn mea ning nog altijd genoeg gemeenschappe lijke punten overblijven voor een pro gram. We hebben nu 13 politieke partijen met 13 politieke programma's. Mis»chien komen er nog een stuk of 5 bij. Hoe kan nu, als de uitslag der stembus be kend is, op die heterogene partijen een regeei ingsprogram worden gebouwd Spreker ziet dit nog niet. Een bewind van lineralen en sociaal-democraten gaat niet. De rechtsche programma's acht spreker niet voldoende voor de econo mische vraagstukken, die naar voren ko men. En de liberalen zullen gesplitst zijn. Daarna zal zich dan toch concen tratie opdringen, een concentratie, waarvan vóór de verkiezingen veel meer kracht zou kunnen uitgaan. Minister Cort van der Linden heeft slechts kort op deze rede geant woord. Voor hem waren de verschijnse len die zich na den vrede zullen voor doen nog geen bepaald beeld. Ze zijn hem nog een raadsel. Zal opnieuw na den oorlog een politiek van evenwicht van economische belangen de overhand houden, of zul'en we een tijdperk van volkomen vrije concurrentie tegemoet gaan? We weten het niet Wel kunnen we stekken steken voor de aan den slaat opgedrongen organisatie van het econo misch leven. Die lauden zullen het óterkst staan welke de kapitalen ten dienste der nijverheid weten te concentreeren, de In-acht waarover hef voLk beschikt, we len le leiden en te organiseeren. Onze weg is dus aangewezen: handhaving van hel particulier initiatief met krachtigen steun en leiding van den Staat. Een poging om te onderzoeken wat na den ooriog moet gebeuren, is reeds gedaan; er is op het oogenblik reeds een koninklijk besluit genomen voor de eco nomische politiek. Spoedig zal de samen stelling worden meegedeeld. De heer Troe-lstra lïeeft een aan tal critische opmerkingen gemaakt over hel beleid der regeering, hoewel hij erkende dat critiek op deze extra-parle mentaire regeering slechts weinig prac- tisch be'ang heeft. Hij waardeerde in de regeering de wij- w.ia-op zij zich van haar taak ten op zichte der Grondwetsherziening kweet. Tiij keurde echter de houding van den premier ten opzichte van de ouderdoms voorziening af als volkomen formalis tisch. Dit onderwerp had door de re geering moeten zijn betrokken in een compromis. Wat de opmerkingen over het auto cratisch optreden der regeering Ivetreft, was de heer Troelstra van meening dat de Kamer aan deze regeering gehad- heeft, wat zij verdiende, en wat de on- igunst der tijden meebracht. Het beroep van de regcering over de Kamler heen op den volkswil kan een fictie worden ge noemd. maar het is beter dan dat de) regcering zich beroepen had op den Ko ninklijken wil. Maar, zoo ging de socialistische leider voort, als men mij vraagthoe hebt ge u gevoeld in deze jaren? dan is mijn ant woord- ik verlang niet naar een her-' haling van deze proef. Betcckent dit, dat de heer Troelstra een volgende maal wèl bereid ,zal zijn in een ministerie zitting te nemfen? Het zou dan een belangrijke verklaring zijn. Wat de positie der meerderheid zwak heeft gemaakt is volgens tor. Troelstra het gevoel: wanneer wij u wegzlenden, wie moeten er dan voor in de plaats treden? In het gevoel vah malaise op politiek gebied, dat tegenwoordig onder ons volk lieerscht, speelt ook deze zaak een zekere rol. Leerzaam was het hoe deze spreken de door hem bijgewoonde verkiezing in Zweden aanhaalde als een voorbeeld dat waarschuwt tegen het betrekken van in ternationale kwesties bij de binnenland- sche politiek. En ten slotte zij nog gemeld dat de lieer Troelstra de Leeuwarder rede van Minister De Jong onder handen nam. Vandaag zet hij zijn rede nog voort. Kaarsen voor doctoren. De Minister van L., N. en H. heeft den burgemeesters medegedeeld, dat aan doctoren, die daaraan behoefte hebben, dezer dagen een kaart voor rijwiel- en rijluigkaarsen zal worden verstrekt. Aanvullingsbroodkaarten. De Minister van L., N. en H. heeft den gemeentebesturen medegedeeld, dat met ingang van hel 37ste tijdvak (brood- kaartenweek) naast de bestaande aauvul- lingsbroodkaarlen voor bruin brood en grof roggebrood ook aanvullingsbrood kaarten voor witbrood worden beschik baar gesteld. Uit Middelburg. - Met een enkei woord herinneren' we aan de Vrijdag aanstaande door den Ned. Piot. Bond alhier belegde bij eenkomst, waar de heer J. C. A. Non hebei uit Hilversum een lezing met lichtbeelden zal houden over >,Het .Hei- Land". 0 Uit Waleheren. - In het lokaal van den heer A. de Troije op het Oranjeplein te Souburg zal Zaterdag a.s. voor de Unie Liberale Iüesveneemging als spreker optreden ds. Th. Siemelink. Hij heeft tot onderwerp gekozenEvenredige vertegenwoordiging. Aansluiten en waar? Er zal gelegenheid voor debat worden gegeven. it Zald-Be.ToIand. Heden herdenkt men te Goes het 400-jarig bestaan der stad Geest Den 21sten Nov. 1417 werd Goes bij privilegie tot stad erkend. Naar we vernemen zijn er plannen aanhangig om de gemeenschappelijke gas fabriek van K r a b b e n d ij k e. Ril land B a th en Waarde, welke nu door de Maatschappij tot bouw en exploi tatie van gemeentebedrijven te Utrecht wordt beheerd, in gemeentelijke exploi tatie over te nemen. Gisteravond sprak voor het depar tement tot nut van 't algemeen „Nieuw Leven" te Krabbend ij ke de heer dr. II. A. van der Meulen uit Bergen op Zoom over het onderwerp „Samen werking tusschen school en huisgezin". Voorts gar hij nog een tweetal bijdragen van meer komischen aard. NEDERLAND EN DB OORLOG. Gedroogd fruit. De Minister van L., N. en H. heeft het drogen van alle soorten fruit met ingan van gisteren verboden. Ook huismoeders dienen hiermede dus rekening te houden Voorts zijn voor gedroogd fruit de navolgende maximumprijzen vastgesteld: a. groolhandelprijs, b. tusschenhandels- prijs, r. kleinhandelsprijs, alles per K.G. zoele appelen (geschild) a f 1.50, b. f 1.57tyo, c. f 1.85; zoete appelen (onge schild1 a f 1.10, b. f 1.15, c. f 1.30, zure appelen (geschild) a. f 1.75, b. f 1.S5, c. f2.35; id ongeschild a. f 1.30, b f 1.35. c. f160, peren a f 1.60, b. f 1.70, c. f2 De prijzen zullen onder geen voor waarde mogen worden verhoogd, noch voor verpakking, noch voor thuisbezor gen, noch voor vracht, noch voor eemga andere door den verkooper te verrichten werkzaamheid, kunnende intusschen le vering in verpakking en thuisbezorging slechts worden verlangd voor zoover die gebruikelijk was. Vit Sootd-Seroltad. Bij Kon. besluit is aan A. G. C. Daneknerts, op zijn verzoek, met ingang van 1 December, eervol ontslag verleend als, burgemeester der gemieente Kort- gene. Uit Gchcuwo»-Q8irt11d. - Zaterdagavond werd het Lemster- jacht Bru 74, schipper J. Schikker van Bruinisse, geladen met poters» en be stemd voor Bodegraven, pp de Noord door een sleepboot overvaren, waardooi het zonk. De opvarenden werden gered. Uit Z ©e tt jt s c h-V 1fln de r ea O. tt, In de Dinsdag te Axel gehou den Vergadering van den getoeenteraad, waarbij afwezig waren de lieeren J. M. Oggel, J. de Kraker en P. Dekker, was ingekomen een schrijven van den heer H. Wolfert, dat hij zijne benoeming lot keurmeester voor de aanstaande veemarkt niet aanneemt. Verder een verzoekschrift van den lieer J. A. van Hoeve om een lokaal der o.l. school gedurende vijf avonden per week van 4 tot 6 uur voor het geven van naai lessen te mogen gebruiken en één van de Chr. volksbibliotheek om gedurende den winter één der lokalen der o.l. school af te staan voor de wekelijksclie zitting, eiken Zaterdagmiddag van half vijf tot half 7. Op voorstel van burg. en weth. werd besloten, na ingewon nen advies van liet hoofd der school, naar goedvinden te handelen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Stalen van Zeeland, om de jaarwedde van den gemeente-ontvanger te verhoogen ,werd besloten liet sa laris le brengen van f 650 op f 700. Met algemeene stemmen werd beslo ten tot hel aangaan van een geldleening groot f 6250 tegen een rente van 5 aflosbaar uiterlijk 31 Dec. a.s. en ook tol hel aangaan van een tijdelijke geld leening van f 10.000 A 5 o/o ter bestrij ding van de kosten voor den aankoop van levenstoiddelen. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Hedenmorgen te tien uur vergaderde de gemeenteraad van Middelburg, onder voorzitterschap van den burgemeester Aanwezig waren 12 leden. Afwezig de hecren Adriaanse, v. d. Harst, Gratama, Bolle en Zijlslra. Van de ingekomen stukken noemen wij de volgende: Een schrijven van Ged. Staten, waarbij ingezonden wordt het kon. besluit in zake de salarisregeling der onderwijzers. Hierbij wordt het salaris der hoofden der scholea A, B, C, I, J en K bepaald op een minimum van f 1600 min plaats van f 1400, zooals de raad had vast gesteld. Voor de eerste onderwijzeressen in de nuttige handwerken wordt het aan- vangsalaris evenals de raad het deed, bepaald op f 175, doch de periodieke verhoogingen op twee 2-jaarlijksche van f 10 tot een maximum van f 275, terwijl de raad had bepaald twee 5-jaarIijksche van i 10 tot een maximum van f 215. Vou.- do tweede onderwijzeres blijft het salaris f 140. Voor de gemobiliseerde onderwijzers, wien de raad alleen gedurende het eerste jaar vol salaris toekende en verder niets meer, bepaalde de Kroon, dat zij in het tweede jaar en volgende jaren 75 pCt van hun salaris krijgen als zij gehuwd of kostwinner zijn en 25 pCt. als dit niet het geval is. Een tweede schrijven vermeldt de ver hooging der jaarwedde van het lioofd der school G van f 1800—f 2000 op f 2000—f 2200. Voor kennisgeving aangenomen. Vervolgenj een verzoek van het be stuur der Industrie- en Huishoudschool om de gemeente borg te doen staan voor de rente en aflossing van een kapitaal, d;t de vereeniging noodig heeft, groot f 18.000, of wel, dat de gemeente dit be drag leent en het op dezelfde voorwaar den weder aan de vereeniging verstrekt. Een adres van de leeraren van het gymn._jium, die zich verwonderd heb ben dat, terwijl de verhooging der jaar wedden voor alle andere categorieën, in dienst der gemeente, miet 1 Januari in zijn gegaan, die voor hen eerst met 1 September werd toegekend. Een verzoek van het bestuur der Christelijke Bewaarschool op de Bree om het subsidie aan die school te be- paten als dat aan de nutsbewaarscholen, opdat d billijke salarisverhoogingen zul len kunnen worden toegekend. Het be stuur wijst er op, dat de school steeds moer dan 100 leerlingen telt; thans 99, en dat zij in een volkrijke volksbuurt is gevestigd, terwijl er tevens op gewezen wordt, dat de gemeentebewaarschool aan de gemeentekas jaarlijks f 2400 kost en aan de Nutsbewaarscholen per jaar f 2600 wordt uitgekeerd. Deze stukken werden gesteld in han den van B. en W. om praeadvies. Een verzoek van Vreemdelingenverkeer om in een adres aan de Provinciale Sta ten to verzoeken het mogelijk te maken dat de bijdragen der gemeenten voor den afkoop der tollen op Walcheren in 30 jaarlijksche termijnen zal worden gege ven, evenals dit voor den verbindingsweg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch- Vlaanderen is mogelijk gemaakt. Vreem delingenverkeer wijst op den grootten: spoed die hierbij betracht zal moeten worden, daar de Staten reeds 4 Decem ber bijeen komen. Dit verzoek werd: ingewilligd. Ten slotte de begrooting van hetMid- delburgsch Muziekkorps voor '1918, met een eindcijfer van f5913,035. Er wordt ditmaal hechts een gemeentesubsidie vau f 2350 uitgetrokken in plaats van f 2600, daar er door de ^weinige concerten een grooler voordeelig soldo is. Volgend jaar, als de pogingen om het concertseizoen weder normaal te doen zijn, slagen, zal weder f 2600 worden gevraagd. Voor kennisgeving aangenomen. Wiarm Water. De voorzitter deelt mee, dat van het afnemen van warm water alleen 's Maandags een druk gebruik wordt gemaakt. Waar de kosten echter ge ring zijn, stellen B. en W. voor met de verstrekking voort te gaan. De heer Onderdijk gaf in over weging om ook in volkrijke buurten als de Jeronimusstraat en de Achtersingel water ie verstrekken, van welk denk beeld B. en W. foverweging toezeiden. Benoemingen Aan den heer C. "Verbage, die zulks verzocht had met het oog op zijn Imo gen leeftijd, werd e. O. verleend als liid der commissie van toezicht opliet L. O. Aan de orde zijn thans verschillende benoemingen en wel ten eerste van een bestuurslid van het Middetburgsch Mu ziekkorps uit den raad, waarvoor wor den aanbevolen de heeren W1. Hiooleit en mr. G. J. Sprenger. Benoemd werd de heer Sprenger. Tot voorzitter der Godshuizen wordt weder voor een tijdvak van zes jaar be noemd de heer Herman Snijders. Voor den tijd van een jaar wordt be noemd tot directeur der burgeravond school en avondschool voor handwerks lieden de heer Wt. H. Hgsselbach. Tot leeraar in het handteckenen aan de burgeravondschool wordt benoemd dje heer J, H. Klarenbeek. Aan mejuffrouw J. A J. Wessels wordt eervol Dntslag verleend als twee de onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan school K, Vittorstellen, Vastgesteld worden de pensioengrond slagen van verschillende onderwijzers;. Goedgekeurd wordt de rekening en ver antwoording van het gemeentelijk werk- loozen fonds over Januari—Juni 1917. Vastgesteld wordt een wijziging in de gómeentebegrooüng voor 1917. De heer Bolle komt ter verga dering. Kandelaren en Rooien bo omen Alsnu is aan de orde het voorstel tot kandelaren van eenige boomen aan den Noordsingel. Het wordt Z. h. s. aangenomen. Het volgende voorstel was dat tot hel rooien van een groot aantal hoornen. Ook dit werd z. li. 6. en zonder dis cussie aangenomen. Schoollokalen voor Gods dienstonderwijs. Ter tafel komt nu het voorstel tot het in gebruik geven van schoollokalen hui ten de schooluren voor het geven van godsdienstonderwijs vanwege de vereeni ging van vrijzinnig-hervormden in Zee land. De heer Ilioolen meent, dat de huur voor de lokalen, boewei niet te hoog, voor de vereeniging le bezwa rend is. De voorzitter antwoordt hierop, dat de f 10 voor vuur en licht al leen betaald moeten worden als er vuur en licht verstrekt wordt, wat dit jaar hoogst waarschijnlijk niet het ge val zal zijn. Het voorstel wordt z. h. s. aangeno- men. I Cuï Toelage De toelage aan de commissie van toe zicht op het M. O. wordt voor 1917 met f 150 verhoogd; de heer Spren ger stemde er tegen. Salarisve rhooging. Thans wordt behandeld liet voorstel lot salarisverhooging voor het personeel van de B. A- S en de A. v. H. De oommissie van financiën vereenigt zich hiermee. De heer de Veer klaagde Pr over, dat dit voorstel zoo laat bij den raad was ingekomen en dat alle toelichting bij het voorstel ontbreekt. Het voorstel bevreemdt hem, daar hel vorig jaar de regeling der onbevoegden onvoldoende werd geacht, terwijl men het over de bevoegden niet eens was. Thans komt er een regeling voor de be voegden, doch niet voor de onbevoeg den. De heer de Veer acht de voorgestel de regeling ongewenscht, daar de sala rissen niet aansluiten op die bij hejt ambachtsonderwijs. Er is, te weinig ver schil gemaald in verband met het ven- schil van bevoegdheid. (de heer van der Harst komt ter vergadering). De voorzitter deelt mee, dat het voorstel niet eerder bij den raad kon inkomen, daar het advies van den in specteur eerst in October ontvangen is. Een regeling voor de onbevoegden moest achterwege blijven ingevolgo he* advies van den inspecteur, die meent, dat voor lieden, die elk jaar tijdelijk benoemd worden, geen periodieke ver hoogingen kunnen worden vastgestelde De heer Japikse meent, dat er geen splitsing mag zijn, daar de vakken als teekenen, die men lager zou wil len bezoldigen voor de school tenminste zoo belangrijk zijn als wiskunde enz. Het voornemen van B. en W. was om het salaris der onbevoegden te bepa len op f 30 met twee verhoogingen van f 10., doch om de verordening -"het m gevaar te brengen moest het desbetref fende voorstel worden teruggenomen. De heer Onderdijk gaal mee met de salarissen der bevoegden, liij wil echter voorstellen om voor de onbe voegden dezelfde regeling te treffen met f 40 als minimum, zij het dan ook, dal' deze regeling alleen voor dit jaar zou gelden. Spr. meent, gezien de resulta ten van het onderwijs, dat het verschil tusschen beide categorieën niet te groot mag zijn. De voorzitter kan met dit laatste volkomen instemmen, men moet echter voorzichtig zijn, daar het hu reeds moei te kost om toestemming te krijgen voor het handhaven van de onbevoegden. De heer Bolle meent, dat men ouderscheid moet maken tusschen do onbevoegden van ouderen en van jon geren leeftijd. Dc jongeren moeten een prikkel hebben om zich de bevoegdheid te verwerven. De heer de Veer meent, dat een salarisverhooging voor de onbevoegden wel geregeld kan worden, B. en "Wi hebben het zich echter moeilijk ge maakt door eerst het advies van den in specteur te vragen. Voorts wijst sjir. er op, dat het voor de onderwijzers hier ter stede moeilijker is om de bevoegdheden te verkrijgen, dan voor die, welke in het centrum des lands werkzaam zijn. De akte leekenen vereischt volgens spr. zooveel minder studie dan de ov&-

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1