ziju tot stand gebracht, een die strek ken zal tot verhooging van onzen volksU invloed en een tot bevordering der volkskracht. Binnen weinige weken toch zal de nieuwe grondwet worden afgekondigd. Beziet men de veranderingen in dfo grondwet in 't licht van bovengenoemde twee zaken, dan zijn zij ontegenz.eggev lijk belangrijk en zullen zij dan ook bij de a.s. verkiezingen hun beleekenis doen gevoelen. Toevallig noemde spr. 't, dat de in voering van algemeen mannenkiesrecht (art. 80) plaats vindt op een tijdstip, waarop een krachtige democratische strooming door geheel Europa gaat. Daarvoor mogen wij ons gelukkig ge sternte dankbaar zijn. Ieder denkt na tuurlijk aan de heftige tooneelen in Rus land en Duitschland. Tot zulke daden is 't hier gplukkig nog niet behoeven te komen on dat danken wij aan ons constitutioneel regeerings- stelsel. De kern is een regoermg van het volk door het volk. Deze regeenngs- wijze wordt nu tot volkomenheid ge bracht zonder schokkende gebeurtenis sen. I Om twee redenen is 't in ons land zoo geleidelijk gegaan. In de eerste plaats tengevolge van het veldwinnen der de mocratische denkbeelden sinds, jaren en ten tweede omdat de tegenwoordige kieswet geen verdedigïngi nit-cr vindt. De kieswet van Houten heeft in de laatste 20 jarenliaar onhoudbaarheid voortdurend gedemonstreerd. In de tweede helft van die 20-jarigo periode zijn van de 3 achtereenvolgende regeeringen telkens voorstellen tot wij ziging van de Grondwet gedaan. In 1905 had men het voorstel-De Meester, in 1913 het voorstel-Heemsjcerk en thans dal van heden. Algemeen kiesrecht heeft in den loop der jaren ook njj de rcchtschen meer en meer steun gevon den. Men werd er van overtuigd, dat niet langer aan 't toeval moest worden overgelaten of een minderheid al dan niet vertegenwoordigd zou worden. Nu is dat toeval veranderd in een re gel en daarmede iels zeer onrechtvaar digs verdwenen. Nu hoeft iedere stern waarde. Er zijn er die beweren, dat in voering van alg. kiesrecht tengevolge zal hebben een vermindering van den in vloed der Tweede Kamer; men vreest een versterking der positie van de regee- ring tegenover die Kamer. Wel is door den drang der omstan digheden tegenwoordig in de neutrale j landen de teugel wat Losser en wordt meer aan de regeering overgelaten. Men kan dal beter een verduistering van den invloed van de volksvertegen woordiging noemen en als dan pok de vrede daar is, -dan neemt het parlement ook zijn werk van controleeren en cri- tiseeren weer ter hand en zal eventueel een Minister voor de Kamer moeten wij ken. Het zwakke punt in de grondwettelijke bepalingen noemde spreker het gemis aan vrouwenkiesrecht. Wel is 't mogelijk gemaakt het in te voeren, maar wanneer en in welken vorm, daarvan wordt niets gezegd. Deze bepaling is iets nieuws,"in de wet geving. Spreker gelooft niet, dat *t lang zoo zal blijven. Na hetgeen de vrouw in ver schillende landen getoond heeft te presleeren, kan vrouwenkiesrecht niet uitblijven. Spreker is er ook voorstander van en toch heeft hij gestemd voor de huidige verandering in de grondwet met liaar addiUoneele bepalingen. Meer was niet te bereiken; en het goede, wat al vast le breiken was, prijsgeven, zou onverstandig zijn geweest. Tot bereiking van het doei zal echter bij de a.s. verkiezingen reeds geijverd moeien worden. De meest pnncipieeie tegenstand zal komen van de rechterzijde, Maar ook is tegenstand le verwachten van den kantthe dadelijk algemeen vrouwenkiesrecht wil. Spreker bekruipt wel eens de vrees, dat men de leus van algemeen vrou wenkiesrecht aanheft om de invoering van beperkt vrouwenkiesrecht tegen te gaan. Alg. Vr. kiesr. zou een verdubbe ling van het kiezerstal geven. Te groot© schokken dienen echter vermeden te worden. Beter acht spreker het beperkte vrouwenkiesrecht, waardoor het aantal stemgerechtigden ongeveer stijgen zal tot 1400.000. Wel zal het moeilijk zijn een grens te bepalen. Een leeftijdgrens acht hij voor zich 't beste. Wat het 2e punt, de bevordering van de volkskracht, aangaat, daarvoor dient de nieuwe regeling van het volksonder wijs. i I 1 Er is wel gezegd, dat ten opzichte van het openbaar onderwijs een minderwaar dige ruilhandel heeft plaats gehad, maar sgreker schroomt niet even te rnemo- reeren, dat dit een onjuiste voorstelling van zaken en een ongegrond verwijt is aan het' adres der linkerzijde. De openb. school is niet verkocht, en er is dus ook geen prijs voor gevraagd of ontvangen. Spreker herinnert aan 't ge sloten compromis; het instellen van een bevredigingscommissie en de belangrijke veranderingen, die er bij de beliandehng van de voorstellen dier commissie in de bepalingen zijn gebracht. Genoegen is genomen met finaneièele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs Die concessie is van niet ge-j ringe beteekeuis. Zij geldt niet alleen de confessioneele scholen, maar ook die door anti-confessioneele of in anarchistische. richting op te richten scholen en meer andere soorten. Neen de finaneièele gelijkstelling werd noodig geacht omdat het tegenwoordige bijzondere onaerwys niet in dusdanige uiterlijke omstandigheden verkeert, dat 't een maximum van nut levert vo.or den staat. Spreker denkt daarbij niet aan mindere toewijding van 't onderwijzend personeel, maar wel aan de omstandigheden, waar onder het werkt. Zij staan voor veel te groote plannen. Om de kosten kan het aantal leerkrachten niet uitgebreid worden en daaronder lijdt 't onderwijs. Deze toestanden komen Dij 't bijzonder onderwijs veel voor en maken, dat 'tniet geeft, wat men er van verwacht. Maar dan is 't ook een algemeen lands belang, dat daarin van hoogerhand voor zien wordt. Niet de helft van de school gaande kinderen in Nederland behoort goed onderwijs te ontvangen, maar alle kinderen. De tegcnconeessie was, dat 't open baar onderwijs zou blijven wat 't was en niet worden zou zooals de wet-Hcems- kerk wilde, bijzaak. Dit ideaal van de bijzondere school :s prijs gegeven, 't Bleef openbaar onderwijs regel, bijzonder on derwijs uilzondering. Toch zijn er 24 ge meenten in om land waai* geen openbare scholen zijn. Hoe dit in zijn werk kan gaan loonde spreker aan met de ge meente Ovezaude. Hoe 't voortaan gaan zal? Een belang rijk verschil zal er zijn met vroeger. Afwijking van den regel kan worden toegestaan, maar de wet zal die afwij king regelen. Aan het toeval wordt niets meer overgelaten. Op de vraag of er pacificatie komen zal, meende spreker te moeten antwoor den, dat de bitterheid minder groot zal zijn en de politieke strijd zijn scherpe kanten zal verliezen, 't Belang van 't on derwijs zal meer worden voorgestaan, 't Zal een wedstrijd worden in deugde lijkheid. Spreker is er van overtuigd, dat in dien wedstrijd de openbare school de leiding zal blijven houden. Toch ljijft 't zaak waakzaam te zijn. Na den oorlog zal de politiek heusch met uit de wereld zijn en daarom bij de a.s. verkiezingen zooveel mogelijk mannen van vrijzinnige richting gekozen. Rechts en links zullen weer tegen over elkaar komen te staan. Toch is de partijscheidjng niet ideaal. De scheidingslijn zou moeten loopen dwars door de R. Katli. Staatspartij, dwars door de .Vrijzinnige parly, dwars door de Anti-Rev. Partij; er zouden al leen moeien zijn vooruitstrevende en be houdende elementen. Spreker vreest, dat daarvan echter nooit iets komen zal. Nog enkele maanden en duidelijk zal het zich weer afleekenen, hoe. onze vrienden van lieden onze vijanden zullen zijn. De Vrijzinnig Democraten zijn blijk baar over de scheiding lieen. Hun parool is splitsen, afstooten; zij' zijn de -splijt zwam. De volgelingen der Lib. Unie willen dat niet. Onder haar vlag is plaats voor allen die gewonnen zijn voor en dienen willen de democratische ontwikkeling on zer economische verhoudingen, die inzien dat in den strijd tuss,chen links en rechts samenwerking reeds bij de sjembus nood zakelijk is, die het met haar'eShs zijln ai zienswijze, al verschillen zij- in tem perament, in durf en moed in de aan vaarding van de leer. Spreker wensckle ten slotte de jonge verqeniging succes en wekte op tot aan sluiting om zoodoende mede te verken in toepassing te brengen de beginselen, die alleen in 't belang van het land kun nen zijn. Met een krachtig applaus werd spre ker voor zijn rede beloond. Er was geen gelegenheid tot debat. URKMEUW. De Geref. kerk te Domburg, dite besloten had geen predikant meer te be roepen, heeft besloten met Weslkap pelle zich te combineeren en beriep nu ds. T. J. v. Ende aldaar, welk feit wij gisteren reeds zakelijk meldden. N«d. Hor v. lerli. Beroepen te Wierden N. van der Snoek te Ameide; le Kampen (vae.-wijlen v. Sloten) C. B. Holland te Raamsdonk, Bedankt voor Gameren J. H. Koster te 's-Grevelduin-Capelle. O e r f. Kerken. Bedankt voor Wilnis K. van der Veen te Gasselter Nij'eveen. KUN» KN WETENSCHAPPEN. Nieuwe uitgaven. Liouis Couperus: „Jan en Fioren ce" en „Wreede Portretten". Uitg. L J. Veen, Amsterdam. We gelooven niet dat er in Neder land één schrijver is, die 'zoo gracieust kan gezelsen als Louis Couperus. Deze twee boekjes zijn weer verzame- lingen van wekelijksche feuilletons in het „Vaderland"; lichte kost, gemoede lijke, geestige praatjes over.... niets;. Maar neem die boekjes niet ter wand, als ge veel te doen hebt. Want die praatjes-over-niets hebben zoo'n sjerke bekoring, dat ge blijft lezen, telkens weer een nieuw, tot "ge ten slotte ha-, merkt, dal ge allang iets andere liad moeten doen. En als ge dan het boek' weg legt met de gedachte dat die zjO|Q; makkelijk in u opgenomen Luchtige cau serieën wel even vlug zullen verdam pen, pas dan goed op dat ge dat niet te Luid zegt, want ge zult het later be merken, dat er nog heel veel is olijven hangen, dat uit die wolken van geestig!© futiliteiten ten slotte in uw gedach ten een. merkwaardig scherpe karakteri seering achterbleef. We hebben van Italië uit dat losse ge ze ls over dit en over dat, een werke lijkheidsbeeld gekregen, dat ons niet spoedig uit gedachten zal gaan. En wat hij, de na ben jaar afwezigheid weer uit heimwee naar ons land teruggekeerde Hagenaar vertelt pver het typisch Hol- landsch van ons land, geeft een on verwachte frischheid aan je eigen ge dachten. Want Couperus is iemand die wat te zeggen heeft, een persoonlijkheid. Hij vindt zich zelf heel interessant, en vertelt graag van zich zelf. Maar een feit is het o,ok, dat hij: een iafceressjant persoon is. R i e Cramer heeft weer een sprook jesboek geïllustreerd, nu Grimm's sprookjes, bewerkt door Onno Vere en Christine Doorman. Van de sprookjes behoeven we wei nig te zeggen. We hebben zelf vroeger meegeleefd met het gevoelige, gelachen om het grappige, ons laten meevoeren door 't wonderbaarlijke, en zoo zal het wol met iedereen zijn. We hebben ook nog de herinnering dat we er wel eens van gegriezeld hebben, en met een hoogroode kleur voor het boek zaten. Maar in dit boek is dat gevaar verme den, want de bewerkers hebben alleen die sprookjes gekozen „welke echt kin derlijk en teer zijn." En de gekleurde platen van Rie Cra mer? Wel, wat we daar vroeger van schreven, blijft ook weer voor deze gel den Ze zijn vol fantasie, echt in sprook- jesstijl vol humor waar het moet, knap geteekénd en mooi van kleur. Maar op den duur wat zoet. De invloed van Du- lac is kenbaar, ook in de afwezigheid van kracht, wat wellicht ook voor een deel aan de reproductie-methode te wij ten is. De uilgever ,W/. de Haan, Utrecht, heeft er weer een keurig verzorgd boek van gemaakt. Bij de N. V. UiitgCvers-Maatscliappij v. h. Van Mantgem De Does te Amster dam is Verschenen. „De practijk van het elcetrotechnisch en werktuigkundig tee kenen", samengesteld onder leiding van E. J. Rothuizen en F. Wind, een gids voor leerlingen in de eleclrotechniek en werktuigkunde. Over het algemeen wordt er, schrijver merkt het in zijn voor-t woord op, zeer veel onvoldoende tecken- werk geleverd. De samenstellers van het werkje hebben zich dan ook in hel bijzonder tot taak gesteld de be antwoording van de vraag: Hoe inoet leer geteekend worden? Bij A. E. Kluwer te Deventer is ver schenen: Waterloopkundige beschouwin gen en berekeningen in verband met walerbezwaar en afwatering, door H. Keur, een handleiding ten dienste van waterbouwkundigen, polderopzichters, ge meente-architecten, landbouwtechnici en Studeerenden. Aanleiding tot het schrijven van dit werk was, zooals de schrijver in zijn voorbericht opmerkt, de groote ver scheidenheid Van formules voor bewe ging van water, waarmee soms zeer uït- eenloopende resultaten worden verkre gen; sehr. heeft in zijn werk de in de practijk 'meest bruikbaar gebleken for mules vergeleken en gerangschikt. HECHTE AKEN'. De beklaagde C. C. T. alhier, die Dinsdag jl. voor de rechtbank terecht stond wegens het afleveren van tarwe bloem zonder bon, komt in een. ingezon den stuk op tegen het verslag dat wij daarvan gaven. We willen daaruit al leen aanhalen dat hij niet gezegd zou hebben dat het hier bloem gold die vóór 5 Maarl in zijn bezit was, maar. dat een hoeveelheid bloem vóór 5 Maart gemaleu, en hier onder beslag liggend, in Juli door,1 den burgemeester is vrijgegeven, en dat een deel daarvan door bekl. van een gros sier is gekocht. liet overige schrijven, dat een verdedi ging van bekl. bevat, meenen Wij te moe ten laten rusten, daar de verdediging thuis hoorde voor de rechtbank, en niet in de courant. Arr.-Recktbaak t« Middelburg. Voor de rechtbank alhier werd giste ren behandeld fle zaïak tegen M. C. E. en P. J. E. te Kattend ij ke. Tegen ieder hunner werd wegens diefstal van paling een maand gporwaardelijke ge vangenisstraf met drie! jaar proeftijd ge vorderd. M Tegen G. V. en H. M. te A rne mui den luidde de eisch f 10 of 20 dpgen voor ieder, wegens strooperij'. De volgende bekl., L. V. uit Goes, was in appèl gekomen v,an een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij lijj wegens dronkenschap bij achtste herha ling tot 3 weken hechtenis was veroor deeld. Thans Luidde die eiscli 3 dagen hechtenis en drie (maanden rijkswerkin richting. Wegens overtreding der distribuiiewet werd gevorderd legten J. B., Middel burg f 10 of 20 dagfen; tegpn J. de H.i te Oost kapel Ie f 20 of 30 dagen Verder tegen M. S. te Waarde, die 4600 K.G. aardappelen vervoerde f 75 of 2 maanden; tegen M. W. te Waarde, die 1200 K.G. vervoerde f 30 of 1 maand; tegen C. B. te Rilland, die 1400 K.G. vervoerde, f 100 of 6 weken; en tegen J. R. le Waarde, die 2800 K.G. vervoerde, f 25 of 25 dagen. Wegens verboden uitvoer had zich o. a. le verantwoorden P. A. V. uit S t. Jansteen, die bovendien den verbali- scerendea commies zou hebben mishan deld en die nu zeide juist dfoor 'den commies te zijn aangevallen. De eisch luidde f 20 of .40 dagen. Nog werd legen J. IC. te ICloetinge, wegens diefstal van een afsluitboom f 15 of 30 dagen gevorderd en legen H. J. te Arnemuiden, eveneens wegensdief- 6tal 3 maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. Uitspraak 23 November. Gisteren deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de door ons reeds me degedeelde zaken, waarbij zijn veroor deeld wegens: poging tot moord: P. F. d. S., 27 j., workmen, Graauw, gedetineerd, tot 1 jaar gev.slraf, met aftrek voor-arrest; aiefstai: A. A. D., 21 j. en P. P., 15 j., visschers, Ierseke, de le tot f5 b. s. 5 d. h. en de 2e tot f 5 b. s. 2 w. tucht- school en P. A. M., 70 j., timmerman, Neuzen, tot f 5 b. s. 5 d. b.; eenvoudige beleediging. E. J. M. v. N., 37 j., smid. Koewacht, en G. G. C., 23 j., voermansknecht. Waterlandkerkje, oeiden tot f 5 o. s. 5 d. h. mishandeling: C. J. v. N., 35 j., smid, Koewacht, tot f 10 b. s. 10 d. h. en O. M. C., 30 j., hvr. van IC. W., zonder bew roep, Sluis, tot f 5 b. s. 5 d1. h.; desertie gedurende da reis: G. S., 24 j., matroos, Barendrecht, tot 1 m: gev.slraf; overtreding distributiewetP. D. M., 53 j., broodbakker, Axel, tot f 10 b. s. 10 d. h., en A. T. d'H., 39 j., landbou wer, Zuiddorpe, en J. C., 37 j., voerman, Koewacht, beiden tot f25 b. s. 25 d. h.; strooperij: A. J. R., 20 j., en P. Dh., 35 j., schippersknechts, Philippine, ieder tot f 10 b, s. 10 d. h.; beleediging ambtenaar: G. L. C., 54 j., metselaar, Sas van Gent, tot f5 b. s. 5 d. h., en poging' tot verboden uitvoer: E. Th., 22 j., klompenmaker, St. Jansteen, A. J. d'. L., 18 j., landbouwersknecht, Zuid- zande, en C. S., 34 j., stoker, Hansweerf, allen gedelineerd, de twee eerstgenoem- den beiden lot 2 m. en laatstgenoemde tot 6 w. gev.slraf, allen met aftrek voor arrest. Vrijgesproken: L'. A. d. M., 44 j., land bouwer, Zoamslag, beklaagd van over treding der inkomstenbelasting. LANDBOUW. Met ingang van heden, 17 Novemf- ber, mogen geen appelen en peren meer geveild worden voor 't buitenland inge volge bericht der „Fruit-Centrale". 0- Afdeelïng Middelburg Z. L. M. (Vervolg). Bij het voortzetten van zijn rede tot toelichting der reorganisatie-plannen ging de heer Zwagerman aan de hand der onlwerp-statufcen na, wat het doel van. den Z. L. T. Bi. zal zijn, hetgeen reeds blijkt uit het gepubliceerde ontwerp. Spreker wees er op, 3at liet hoofd bestuur ook propaganda zal maken voor liet uilbreiden van de werkzaamheden- van de dorpsvereenigingen en voor sa menwerking dier vereenigingen, waarbij het hoofdbestuur kan helpen bij aan koop voer de geheele provincie. Spr. wees er o. a. op, dat de Vereeniging van ak kerbouwers overbodig wordt; trouwens zij is het thans reeds, omdat voor all© alzonderlijke belangen commissies zullen komen, hetgeen verdoeling van arbeid brengt. Het hoofdbestuur zal hoogstens uit 25 tot 30 leden bestaan. De moeilijkste kwestie was die der contributie. Men moest voldoende geld bijeen, brengen voor ambtenaren, courant, enz., maar ook moest een weg gevonden worden waar door alle landbouwers in Zeeland lid kunnen worden. De commissie stelde voor de contribu tie voor de algemeene leden to laten zooals die is. Om ook voor de leden der dorpsvereenigingen te laten betalen naar het aantal verbouwde H.A., meende men niet te kunnen doorvoeren. Het laten betalen van een bepaald; percentage van haar omzet door de dorps vereenigingen, achtte men onbillyk, om dat dan een actieve vereeniging zou betalen voor zwakke vereenigingen. Er werd dus bepaald, dat de dorpsver eenigingen voor ieder lid 50 cent betalen moeten, en bovendien volgens een te ma ken ochaal, waarbij de omzet van een ver eeniging per lid als norm wordt aan genomen. Hierdoor zal een boer (met meer intensieve cultuur, m©er betalen dan een boer met veel weiland; een groote boer veel meer dan,een kleine. De dorpsvereenigingen zullen vrij zijn in de wijze waarop zij dit geld bijeen zullen brengen. De commissie is tot de conclusie ge komen, dat de coöperatieve aankoop hier niet onder zal leiden als de toestand van voor den oorlog zal zijii teruggekeerd. Spr. eindigt met het uitspreken van de hoop, nat, al is het met wijzigingen van de statuten, een organisatie van alle Zeeuwsche landbouwers tot stand zal komen. De voorzitter bracht dank aan den heer Zwagerman voor zijn duidelijke in leiding en stelde voor heden alleen in principe uil'te maken of men zich met de plannen vereenigt. De lieer Van de Woestijne meentj dat de finaneièele steun van de niet- landbouwers toch ook niet "gemist zal' kunnen worden. Bovendien kan er be hoefte zijn aan voorlichting; het is hier een verschil tusschen theorie en prac tijk. De heer Zwagerman zegt nogmaals, dat als de dorpsvereenigingen niet mede doen, alles blijft zo opis het is; doen zijl wel mede, dan kunnen ook niet-lands bouwers er zich bij aansluiten en gaan hun finaneièele steun en hun adviezen' niet verloren. Op een vraag van den heer Van de W o e s t ij n e hoe het met de, vergade ringen zil gaan, wees de heer Zwager man op de kringvergaderingen. De hoor A. Geschic re meent, dat de zaak voldoende toegelicht is en brengt dank aan Jen heer Zwagerman. De heer P. Melis juicht de plannen toe, maar vreest voor de finaneièele regeling, die bijv. van Oostkapelle f 200 zou vragen. De heer Zwagerman zegt, dat iede re reorganisatie geld zal kosten, maar als de aankoop weer een beetje normaal wordt, is met een klein percentage op den omzet de contributie te vinden; als men de 50 cent beschouwt als het abon nementsgeld voor de courant. Op een vraag van den heer Jan se uit Biggilterke, of de Boerenleenbanken in deze mei Kunnen helpen, zegt d© heer Zwagerman, dat geleend geld, moet worden terug gegeven, al is hij bang, dat niet alle staten daaraan zullen kunnen voldoen. Wel heeft de commissie nog nadere bronnen van inkomsten!, ge zocht ea die o.a. gevonden in de moge lijkheid van toetreden als begunstiger door de vei lings vereenigingen. De heer De Fe ij ter is bang, dat de groote landbouwers bedanken zullen voor de dorpsvereeuiging en algemeen lid blij ven, ah zij dit voordeelig achten, terwijl deze spreker meent, dat de -klein-land- bouwers jrcen 50 cent voor het blad over zullen heoben. De heer P. Melis zegt, dat de land bouwers toch lid zullen moeten blijven van de dorpsvereeniging voor den coöpe ratieven aankoop. De heer Zwagerman zegt, dat er zeker moeilijkheden zullen blijven, vooral voor de dorpsvereenigingen met een groot percentage arbeiders. Voor wegloor pen van leden is hij niet bang. Trouwens h©t is hier een wordingsproces en men moet niet denken, dat direct alle dorps vereenigingen zich zullen aansluiten. Op een vraag van den heer L. do Waard zegt de heer Zwagerman, dat de voordeeten van coöperatieven "(inkoop zzeker zullen verminderen, maar dit zal toch niet veel zijn. Na nog enkele opmerkingen merkte do heer J. H Geschiere, bestuurslid der afdeeling, op, dat de contributiekwestie eerst eens in de dorpsvereenigingen en in den kring der vereenigingen te be spreken is; o. a- geeft hij het ;dée aan, dat bijv. zij die het landbouwblad niet willen otatvangen, bijv. maar 25 cent betalen en zij, die dit wel ontvangen, bijv. 50 cent. De heer G. Leijnse brak ook nog een lans voor de billijkheid van betalen naar verhouding van den aankoop. Te Zoutelande doet men dit in tie dorpsver eeniging thans ook. De heer de F e ij t e r vroeg waarom de naam veranderd is, waarop de lieer Zwa german antwoordde, dat men geen kleine geschillen moet voorop stellen, de iijdsp omstandigheden hebben dit toch vol doende geleerd. De nieuwe naam was noodig, omdat men moet voelen, dat heel wat anders wordt gesticht, namelijk een federatie der dorpsvereenigingen, enz. De heer d e F e ij t e r wijst op do op merkingen van den heer F. Kakebeeke in de afdeeling Goes, ota den Tuinbouw er niet in le trekken. De heer Zwagerman zegt, dat in Zeeland de tuinbouw maar een onder deel van gemengde bedrijven is ten dat het moeilijk zal gaan naast een alge- meenen landbouwbond nog een algCmee- nea tuinbouwbond voor Zeeland te slichten. De dorpsvereenigingen kunnen, zich splitsen in groepen van landbou wers en tuinbouwers. De tuinbouw isf* in Zeeland te veel verdeeld om een goed blad uit te geven. Het opnemen van. den tuinbouw is in het belang van dat bedrijf zelf, ook uit organisatorisch oog punt. Op een nadere vraag van den heer de Feijter zeide de heer Zwager man, dat het niet de bedoeling is, door te drijven; liet moet één organisatie zijtt, van de boeren voor de boeren. Als de tuinbouw beslist niet wil, zal hij ge schrapt worden. Bij nicclamalie yereenigde de vergade ring zich in principe met de voorgestelde reorganisatie. Medegiedeeld werd nu, djat do cursus in paardenkennis zal aanvangen Woens dag 28 November van 2 tot 4 uur in de sociëteit St. Joris. De voorzitter zeide, dat de deel name in het renteloos voorschot voor het Landbouwhuis nog giering is in Wal cheren. I-Iij wekte lot meer deelname op. Boter. Bij de rondvraag werd de kwestie van de boterlevcring besproken. Do heer J, Vader deelde mede, djat Donderdag

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 6