lOÏÏEHLill. door metaal of cement, bewegelijk be hangsel en plafonds, pannen daken enz. toaken het den ratten verder onmogelijk ach in de nabijheid der menschen to nestelen. Zoo is het das zeer wel doenlijk ook* aan deze gevreesde volksziekte hel hoofd te bieden. Do spreker heeft zijn lezing door een groot aantal platen opgeluisterd en is er Ongetwijfeld in geslaagd aan te toonen, dat door geschikte hygiënische maatrege len hel hooge sterftecijfer in ide tropen tot dalen kan worden gebracht. Een welverdiend applaus beloonde hem voor zijn moeite. (De beperking waaronder het couran- tenbedrijf thans zucht, heeft ons fcot onze ergernis gedwongen dit verslag tot nu toe wegens plaatsgebrek aan houden. Red.; KEOTTZAKEN. Arr.-Rech thank t« Middelburg. De eerste zaak, welke gisferen be handeld werd, was die tegen P. F. :d. S. te Graauw, beklaagd van poging tot moord op A. van Rijk, vrouw van Bis schop, caféhoudstcr aldaar. De vrouw, als eerste getuige gehoord, zeide, dat reeds eenigen tijd voor djen aanval, beklaagde haar gezegd heeft, dat zij binnen een week er met meer zou zjjn. Op '18 Juli heeft zij beklaagde een mes zien aanzetten, en even later is beid. bij haar in de keuken gekomen, heeft haar onder woorden als „Nu moet je er aan", met het mes aap, het hoofd en rug verwond. Bekl. zeide, dat hij de vrouw niet vooraf bedreigd heeft. Hij heeft vroe ger met de vrouw geleefd, en deze wilde hem daartoe nu weer overhalen en tikte tegen de ramen. Bekl. wilde niet opnieuw met haar aanleggen en daarom werd hij driftig. Getuige ontkent tegen het raam te hebben getikt. Getuige P. Potte, thans milicien, is er bij geweest, dat bekl. de vrouw bedreigd heeft en gezegd, dat hij do materialen Zou klaar maken en de vrouw er de volgende week niet meer zou zijn. Getuige C. Roes, wachtmeester der ma rechaussee, is, bij de verwonde geweest; het mes heeft hij later bij bekl.'s zus ter gevonden. Getuige acht het tikken op Öe ramen met mogelijk, daar de vrouw uit de keuken bekl. niet heeft kunnen eien aankomen. Bekl. houdt vol, dat or getikt is. De wachtmeester zeide, dat bekl. be kend heeft te begrijpen, door zijn lian- deling de vrouw' tc hebben kunnen doo- den, doch niet dat hij het plan had haar le "dooden. De geluige-deskundige P. Fruijtier, arts te Hulst, heeft bij de vrouw twee won den op het hoofd gevonden, die echter niet levensgevaarlijk waren. Op den rug waren alleen blauwe plekken te zien. Getuige kent bekl, reeds lang en acht zijn geestvermogens normaal. De laatste getuige, dr. L. Weijl, acht Ibekl. wel minderwaardig en iemand, die zich moeilijk beheerscht, maar zijn geest vermogens zijn normaal en liij is toereken baar. De president wijst bcki. nog op de verklaringen der beide eerste getuigen. De officier van justitie, mr. van der Feltz, ging in bel kort de verstand houding tusschen bekl. en de eerste ge tuige na, tm zei.de, dal bekl. in overspan nen toestand verkeerde. Dit wil spr. in rekening nemen, maar hij acht de be doeling tol dooden vast staande. Spr. eisclil anderhalf jaar gevangenis traf met aftrek van het voor-arrest. De verdediger, mr. H C. J. Zaaijer, bepleitte clementie voor beklaagde. Wegens beleedigmg van H. Roes luidde de eisch togen E. v. N. uit Koe wacht f 10 of 10 dagen. Wegens mishandeling van E. N'iezink werd legen G. v. N. te Koewacht 110 of 10 dagen gevorderd. Wegens diefstal van 35 K.G. derrie luidde de eisch tegen A. M. uit Ter- neuzen, f 10 of 10 dagen. 1 Wegens desertie luidde de el?ch bij verstek tegen C. S. uit Barendrecht, die ba Baltimore het schip „Elizabeth' uit Terneuzen verliet, 1 maand gevange nisstraf. Eveneens bij verstek 'luidde de eisch togen O. M. Q. te Sluis wegens mis handeling f 5 af 5 dagen. Wegens het in bewaring nemen van broodkaarten was gedagvaard P. M» uit Axel. Hij was niet verschenen. De officier hield een uitvoerig requi sitoir over de vraag of de Minister van Landbouw wel het recht heeft tot het maken van een strafbepaling als deze. Spr. kwam hierbij tot de conclusie, dat bekl. van rechtsvervolging zal moeten worden ontslagen. Alsnu stond terecht L. de M., land- houwer te Zaamslag, beklaagd van vorkeerde opgave voor de Rijksbelas tingen. Hij gaf op f3800 en zou wel 35.000 hebben verdiend. Bekl. zegt nu nog niet meer te heb ben verdiend. Uit het getuigenverhoor van den heer 9 A. Rochot, ontvanger te Terneuzen, blijkt, dat beklaagde na voor f35.000 te zijn aangeslagen, reclameerde en toen erkende wel f 16.845 te hebben ver diend. Getuige berekende echter, dat bekl. wel f46.000 heeft verdiend Bekl. zeido, -dat hij niet aangegeven heelt f 11.000, die hij eerst in 1916 ont ving als opbrengst van den oogst 1915; en na het invullen van het biljet. De ontvanger zegt, dat bekl. reeds direct bij de eerste ondervraging door getuige gezegd heeft: het kon wel een paai' duizend gulden hooger. Op een vraag van den verdediger, mr. J. F van Deiase, zegt getuige, dat bekt. uitstel van inlevering van tiet inschrij vingsbiljet had kunnen vragen. De tweede getuige, P. Bouweus, com mies-deurwaarder bij de belastingen, gaf ook een berekening van bekl.'s vermoe delijke inkomsten. Alleen reeds op zijn 60 gemeten vlas zou bekl. f 25.000 heb ben verdiend, gezien de opgave van an- dei£ personen, die ook vlas verbouwden. Bekl. weet niet meer aan wien hij zijn vlas verkocht. De president wijst er bekl. op, dat dit al heel eigenaardig is; nu kan men tien kooper niet hooren. De verdediger wees erop, dat at deze mededeelingen van getuigien op mede- deelingen van anderen berusten. Alsnu werd als getuige k décharge gehoord mr. J. J. Heijse, die als des kundige, daar hij secretaris is van den raad van beroep voor de directe be lastingen, mededeelde, dat over de be zwaren van bekl. nog niet is beslist, omdat de stukken in handen van den rechtercommissaris berustten. De tweede getufge k décharge, J. C. Meijer, verklaarde, dat niet alle vruchten van de M. waren, terwijl nog een drietal andere getuigen inlichtingen gaven, die de bedoeling hadden aan te toonen bekl.'s inkomen niet zoo groot was als, de ljelastingambtenaren berekenen. De officier van justitie wees er op, «lat bekl. zélf iederen keer het cijfer van zijn verdiensten verhoogde; wel een be wijs, dat hij eerst opzettelijk te laag aangaf. Toen bekl. m instructie is geweest, ging hij weg met de woorden: „Heer! ik heb gezondigd; wil mij vergeven, want ik heb het in onwetendheid gedaan". Dit las bekl. voor van een briefje. Spr. noemt dit komedie. Hij eischt f 3000 boete. De verdediger zegt, dat op deze zitting niet is aangetoond, wat bekl. werkelijk verdiend heeft; ook blijkt uit geen enkele omstandigheid de opzet van bekl. om verkeerde opgave te doen. Ook de on juistheid van de lagere aangifte is niet bewezen dooi' de juiste hooger© aangifte. De vraag blijft toch altijd of een land bouwer als aan het eind van het jaar de oogst niet is verkocht, deze toch bij zjjn inkomen moet medetellen. De door den officier geciteerde uit drukking van bekl. is juist een bewijs,, dat hij niet met opzet verkeerd invulde; hij deed het in onwetendheid. Pleiter licht in den breede toe, dat bekl. niet zooveel verdiend heeft als hem wordt aangewreven, o. al. aan de hand van het verwarren van de opbrengsten der oogsten van 1914 en van 1915. Pleiler is overtuigd van de onschuld van bekl. en vraagt vrijspraak voor hem. Tegen E. T. te S t. J a n s t e e n en A. I» de L. te Zuidzande werd 3 maan den en tegen C. S. te Hans weert zes weken gevorderd wegens verboden uitvoer. Voor A. Th. D'h te Zuiddou'pe, die vervolgd werd wegens distributieover- tredmg, luidde de eisch ontslag van rechtsvervolging, doch voor J. C te Koewacht, eveneens wegens distribu tieovertreding, f 25 of 25 dagen. Nog werd 10 of 10 dagen gevorderd wegens strooperij tegen A. R. en P. D'h. te P h i li p p i n e en wegens beleediging tegen C. L C. te Sas van Gent. Uitspraak 16 November. Gisteren, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn ver oordeeld wegens diefstal J. P., 12 j., A. d. V., 14 j., en F. d J., 13 j., aÜen zonder beroep, Vlissingen, de le tot f 10 b. s. 3 w. ts.; de 2e tot 2 m. en de 3e tot 1 m. ts., en J. G-, 14 j., en W. D. M., 14 jbei den zonder beroep, Krabbendijke, bei den tot 5 b. s. 2 w. ts.; strooperij W. N., 12 j., landbouwers knecht, Wemeldinge, tot 1 in. ts.; en K. L. J., 115 j., zonder beroep, Hansweert, tot f3 b. s. 1 w.t s.; misdrijf 'tegen de zeden: K. J. J.g 42 j., hvr. van Di. v. d. H'., zonder beroep, Vlissingen, gedetineerd, tot 6 m. gov.straf, met al'tr. voor-arrest; poging tot verboden uitvoer: L. D., 19 j., leurder, Nieuw Namen, gedeti neerd, tot 2 m. gev. straf, met aftr. voor-arrest; verduistering H. F. G. B., 23 j., schildersknecht, zonder bekende woon plaats, gedetineerd, tot *3 ui. gev. straf, met aftr. voor-arrest overtr. rijksinkomstenbelasting: J. A. C., 54 j., commissionnair, Rilland-Bath, en J. G. d. G., 31 j., caféhouder, en koopman, Goes, de le tot f 400 b. s. 2 m. h.; en de 2e tot f 300 b. s. |2 ra. h.; brandstichting: J. L., 60 j., zonder beroep, Vrouwe polder, tot 9 m. voorw. gev. straf met een proeftijd van 3 jaar; overtr. Distribuliewet: J. Wl M., -19 jM molenaar, Veere, 'tot f 30 b. s. 1 m. li.; A. P. G., 29 j., koopman, Middel burg, tot f 200 b. s. 3 m. h.; K. M.', 30 j., landbouwer, Westkapclfe, tot f40 b s. 40 d. h.; J. K., 39 j., werkman, Koudökerko, tot f 10 b. s. 10 d. h.; M, Qh., 41 j., landbouwer en koopman, Hoedekenskerke, tot f 15 b. s. 15 d. li., en Wl W., 43 j., aardappelhandelaar, Koude kerke, tol f 10 b. 9. 10 d. h.; beschadiging: Wt. N., 12 j. en P. N., 12 j., landhouwersknechts, Wemeldinge, de le tot 1 m. tuchtschool en de 2e tot f 10 b. s. 3 w. tuchtschool;. niet voldoen bevel ambtenaar: A'. v. d C., 33 j., polderwerker, Wemeldinge, tot f 10 b. s. 10 d. h., verboden vervoer in een visschersvaar-» tuig: B. d. D., 25 j., zonder bekende woonplaats, tot f 10 b. s. <10 d.. li., en verboden terugkeer in bezet gebied F. M. H., 50 j., wed. L. v. H., Eede, ge detineerd, tot 14 d gev.straf, met aftrek voor-arrest en last tot in vrijheidstelling. Vrijgesproken: J. T., 25 j., bakkers knecht, Vlissingen, beklaagd van overtre ding distributiewet. Koopvernietigende ge breken in den veehandel. Het toeval verhorg een ons toegjezon- den exemplaar van den tweeden druk van het, met bovenstaanden titel, door A. v. Leeuwen bij A. de Jager in Den Haag uitgegeven werk, onder een aantal an dere boekjes. Nu het weer daaronder uitgekomen is, haasten we ons melding te maken van dit werkje, dat de schrijver bestemd heeft: voor de landbouwers, vee handelaars en slagers natuurlijk in de eerste plaats, maar bovendien ook voor rechtsgeleerden die iets over den vee handel weaschen te weten; voor veeart sen die tot gerechtelijk expjert benoemd worden. In dezen tweeden druk zijn ook nieu were denkbeelden opgenomen, die na de eerste verschijning van het boek in gang vonden. a>. a. het arbitrage-principe. Voorts zijn ook rechterlijke uitspraken uit de laatste jaren erin verwerkt. Na een historisch overzicht en een algemeene kenschetsing van het heden- daagsch recht behandelt de schrijver ach-i lereenvolgens de paarden, het rundvee, varkens en schapen en de verschillende koopvernietigende gebreken die elch daarbij kunnen voordoen. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHEBIJ. Stormvloeden langs de Noord zee- en de Zuiderzeekusten. Het in den laatslen tijd van uit Gro ningen vaak gehoorde bezwaar tegen liet leggen van een afsluitdijk dootr de Zui- dertzce. nl. dat deze dijk het wegvloeien belet van het oij stormvloeden door do zeegaten binnenstroomende water, en zoodoende gevaar .oplevert voor de dijken van de N-nust van Friesland en Gronin gen, flit bezwaar wordt uitvoerig be sproken en bestreden door eten studie van P. H. Gallé, uitgegeven door de Zuiderzeeyereeniging. De studie berust op een onderzoek over de 'gegevens van bijkans honderd jaar en geeft van de grootste vloeden en de daarbij waarge nomen verschijnselen de officieele cijfers, nader verwerkt in en toegelicht door vergelijkende tabellen en situatie-kaarten. Het werk verscheen bij E. J. Brill te) Leiden. POST EN TELEGRAFIE. Postcheque en Girodienst. Van 19 November 1917 af zal er gele genheid bestaan, om zich,, in afwachting van het in werking treden van den posh- cheque- en girodienst, bij de kantoren der posterijen als rekeninghouder aan te mei tien. De hiervoor noodige formulieren zijn aan genoemde kantoren kosteloos verkrijgbaar. Spoedige aanmelding wordt aanbevolen, om te lturmen zorgen ^dat de naamlijst van rekeninghouders intijds gereed zij, en men op den dag der opening van den dienst, dadelijk bij de postkantoren kan storten en over de gelden 'beschikken. Aan de kanforen der posterijen zijn, van bovengenoemden datum af, alle ge- wenschte inlichtingen betreffende de voorwaarden van toetreding en de tarie ven te verkregen. Zie ook no- 3 der Me dedeelingen. Bovendien kunnen belanghebbenden zich om inlichtingen wenden tot de direc tie, van Speykstraat 14 te 's-Gravenhage, telefoon Gaag 3861. Bij kon. besluit van den lsten October 1917 (Staatsblad no. 594), zijn de voor waarden en tarieven vastgesteld. In hoofd zaak is het volgende bepaald. 1. Men vult in, onderteekenE en ver zendt aan het postkantoor een Aanvraag formulier in dubbel (gratis ten toostkan- tore verkrij,baar, na ontvangst van het bericht ,dat dc rekening wordt geopend, itort men zooveel als men wil, doch ten minste 50 gulden, welk bedrag als waar borgsom op de rekening blijft staan zoo lang als die niet is opgeheven. Men kan zooveel rekeningen op het postkantoor ter plaat <e, of ook op andere postkanto ren, nemen als men wenscht. Vennootschappen, Vereenigingen, Zede lijke lichamen en degene, die eene post rekening verlangen onder een handels- of firmanaam, alsmede gehuwde vrouwen, zullen bij hunne aanvraag om opening van eene postrekening enkele formalitei ten hebben te vervullen. 2. Stortingen geschieden btj ingevulde en ondertcekende formulieren /welke, zoodra de dienst zal zfin geopend, bfi do kantoren der posterijen k Va cent verkrijg baar zijn. Voor storting wordt betaald, on verschillig hoe groot het bedrag Is, een recht van 3 cent als.de storting geschiedt op eene rekening ten zelfden postkantore, een recht van 5 cent als de storting ge schiedt op eene rekening van een ander postkantoor. Het recht wordt door op plakking van een frankeerzegel op die stovtingsformulieren voldaan. v De oedragen van postwissels de post wissels zullen, evenals thans, ten huize- der geadresseerden worden besteld van geïnde quilantïen of van verrekenzen- dingen, door de post aan een rekening houder uit te betalen ,jkunnen desge- wenscht .als eene storting kosteloos op diens rekening worden bijgeboekt. 3 Voor elke overschrijving (girö) van de eene postrekening op leen andere, bij hetzelfde postkantoor, .is verschuldigd 3 cent onafhankelijk van het "bedrag; als er twee postkantoren bij betrokken zijn, 5 ceul voor elke f 200 of gedeelte van f 200. 4. -Voor elke uitbetaling in geld (chèques) is verschuldigd 5 cent per f 100 of gedeelte van f 100. 5. Op elke postrekening wordt per kalender-h°' fjaar ten minste f 1 voor rechten (kosten) afgeschreven. 6. Bij de postkantoren is, te zijner tijd, vo rekeninghouders, tegen gerin gen prijs verkrijgbaar een lijst van reke ninghouders in het geheele 'and. 7. Chèques luiden aan toonder en be- bedragen ten hoogste f 5000, betaalbaar bij het door den rekeninghouder in de chèque op te geven postkantoor. 8. De afgifte van een chèque woedt aan de.i directeur van het postkantoor, waar de rekening berust, medegedeeld, bij een advies, dat een afscheurbare! strook van de chèque is. De verzending van dit advies kan ongefrankeerd ge schieden. 9. Voor chèques en girobiljetten, die vrij van zegel zijn, moet worden gebruik gemaakt van formulieren, die in boekjes van 100 stuks tegen betaling van f 1 per boekje bij de kantoren der posterijen kun nen wo-den aangevraagd. 10. Chèques zijn gedurende 10 dagen na haar dagteekening betaalbaar, mits liet advies intijds ontvangen zij. 11. -Voor rekeningen ten publieken dienste behoeft een waarborgsom niet gestort te worden; de rechten daarop wegens af- en overschrijving verschul digd, zijn gelijk gesteld aan de op dié rekeningen verschuldigde rente. 12. Rekeninghouders ontvangen kos teloos bericht van de boekingen wegiens tegoed- en afschrijvingen, met vermelding vau het berekende saldo-tegoed. 13. De stukken betreffende den dienst worden gedurende vijf jaar bewaard. 14. De ambtenaren met de uitvoering van den dienst belast, zijn gehouden tot stipte Geheimhouding van de zaken, welk© door hun rmbtsvervulling te hunner ken nis komen. 15. Rekeningen kunnen worden opge heven op verzoek van rekeninghouders alsmede ambtshalve in bijzondere geval len. KJKBKMEUW*. Ned. Hon, Kerk. Bedankt voor St. Annaland: J. Severijn te Wilnis; voor Delft: B. Batelaan te De Bildt. Geref. Kerken. Beroepen te Werkendam (B): A. Vogel te Pultershoek. APOTHEKEN. Morgen zijn de navolgende apotheken geopend: Middelburg: J. W r. d. Gortte. Eliadagea: C. O. Baeet. Gooz: L. In Parte. DE OORLOG. Won het Italiaansche front. (Correspondentie van een ooggetuige, afgestaan door den „Deutscher Nachrich- ten Dienst.") i. Als zwarte zuilen des doods verhef fen zich de pijnboomen boven de wijn gaardranken en de moerbeihekken. Het lijkt wel een droom, dat de bergen thans reeds achter ont liggen, en droomerig duizelt de zwoele lucht der laagvlakte ons om de ooren. Er'is thans overvloed van wijn, wittebrood, vleesch, druiven, notea en vete andere levensmiddelen, alles afkomstig uit de buitgemaakte rijk- voorzicnc proviand-magazijnen. De offi cieren en manschappen der regimenten, die den fantastischen vierdaagschen stormloop over de 1700 M. hooge ber gen raedemaakten, hebben rood ontsto ken oogen van de slapelooze nachten en hunne stemmen zijn heesch van den ijskoud6n wind op de besneeuwde berg toppen. Zij zijn doornat en bezweek Hunne uniformen zitten vol gaten opge-< Icopen bij het beklimmen der scherpe rots junten, en men moet aan het woord van den ouden Fritz denken: „Mijn ke rels zien er uit als laadk>oper% maar zjj bijten!" Na een rust van nauwelijks enkele Uren wordt de opmarsch voortgezet. Een hevige drang om den vijand niet tot rust te laten komen» drijft de soldaten voort. De nachtelijke hemel heeft Zich geleidelijkl bewolkt, en onheilspellend laag jagen de dikke regenwolken voorbij. Tegen den ochtend breekt een zware wolkbreuk los. De beken en geulen, dip anders droog lig gen, beginnen zich met een modderig vocht te vullen, en slechts met uiterst© krachtsinspanning slaagt men er in het geschut en de voertuigen verdër te bren gen. Het water loopt den manschappen in de kaplaarzen stijgt zelfs tot de len denen. Thans worden pionniers uitge stuurd om noodbruggen te slaan en von ders aan te brengen. Onophoudelijk stroomt de regen, doch onvcrdroLeu wa den de soldaten door modder en walen heen. Zoo goed en zoo kwaad het gaat, trachten zij zich tegen de neerslaand© watermassa's te beschermen. Zij hebben zich in de Italiaansche legermagazijnen van pelierines en gummijassen voorzien, doch de regen is zoo doordringend, dat de kletsnatte uniformen aan hunne li chamen vastplakken. Hun goede stem ming blijven zij echter bewaren. De regen, waarover de Italianen in hunne legerberichten zoo hebbien ge klaagd, is thans hun bondgenoot. Iede re kleine beek is een hindernis. Doch da Italianen maken van het gunstige oogen- bbk geen gebruik. Alom drijven de Duit- sche voorhoeden hun laatste verdedi ging terug Dank zij een geforceerden opmarsch^ die in de geschiedenis van dezen oorlog moeilijk zijn wedergade zal vinden, had hel Duitsche doorbraaksleger nog op 30 October de Tagliamento Weten te berei ken. Het heeft groote inspanning geokst, waut het artillerie- ten milxailleurvuur der Italiaansche achterhoede viel bijlange niefi mede, doch noch dit, noch de lalloozei stroompjes die do vlakte van Tirol door kruisen, noch de hevige stortregens, di© de wegen onder water zetten, hebben de snelheid van den opmarsch kunnen be lemmeren. De ongebaande bergpassen zijn echter oorzaak, dat de cavalerie eni de pantser- en vrachtautomobielen do oprukkende troepen niet snel genoeg kunnen volgen, zoodat de Italianen nog gelegenheid hadden om de brugglen over den Friaul te laten springen. Dit kost hen echter tienduizend gevangenen, ter wijl zij honderden vrachtauto's en, colon nes aan den Oostelijken Tagliaknento- oever moesten achterlaten. De Duit sche voorposten zoeken thans in het struikgewas, dat boven het modderige water uitsteekt, dekking. De rivier met hare veelvuldige splitsin gen en tallooze armen is nog verscheide ne kilometers breed, en hjet water in de doorloc pende vertakkingen is zeer onge stadig. Hier en daar plekken boven het water zandbanken uit, sommige geheel kaal en verlaten, andere weer met kreu pelhout begroeid. Ziedaar het beeld van de Tagliamento, zooals deze voor ons oog opdoemt, en onwillekeurig dringt zich do vrasg op: „Hoe zullen do troepen hierover komen?" Bij Diagnano leidt een houten l>rug met vele kronkelingen over den stroom, doch in het midden, waar het water het onstuïmigst is, gaapt een 150 Meter bree de kloof. Machinegeweren en geschut aan den anderen-oever, zoomede de brui sende rivier verhinderen ieder© poging om den toestand te verbeteren. Wegens de diepe plaatsen en het hevig bewogen water is het evenmin mogelijk de rivier te doorwaden. Het is echter ook onmogelijk de zware pontons van de eene zandbank naar de andere te dragen1. (Wordt vervolgd.) Uit Rusland. Omtrent den toestand in Pclrograd seinde Reuler's bijzonderen dienst nog van Woensdagavond Trotzlcy, voorzitter van de sovjet heeft in de laatste vergadering van de maxi malisten verklaard dat er maatregelen zijn genomen om buitensporigheden te voorkomen. De militie had order plun deraars gevangen te nemen. Trotzky deelde voorts mede dat nagenoeg alle troepen behalve de „geschifte" batal jons en de kadetten, op de hand van de maximalisten zijn; er zijn machine geweren op de daken geplaatst Op be vel van de maximalisten had de kruiser Aurora de bevelen van de regeering om uit te varen niet gohoordzaamd en lag nu ten anker bij de Nikolaas-brugJ. Naar alle regimenten, in de buurt van de hoofdstad gelegen was draadloos ge seind om regeeringstroepen te beletten Petrograd op te rukken. De vertegenwoordigers van het vijfde leger betuigden daarop dat het vijfde leger de maximalisten zo,u steunen. De z.g. roode garde te Petrograd Is tot de tanden gewapend. Het maximalistische militaire re vol u- ttonnaire comité heeft een oproep tot de bevolking in de hoofdstad gericht om te verhinderen dat „de contra-revolutie haar misdadig' hoofd opsteekt" en „den aanhang van het Kornilowisme mobili seert." Enkele bruggen over de Newa zijn gesloten In de buurt van do gezant schappen is alles rustig; Het hoofdkwartier van de Sovjet ia gevèsligd in het Smolny-instituut, dat door een gewapende macht verdedigd wordt, De ministers van dc voorloopige re- geerimg zijn opgesloten in de Peters- en Paulsvesting1, Waar zich ook nog steeds de tsaristische ministers bövin- den, De Oostzee vloot beeft zich geheel aan de zijde der maximalisten geschaard.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 6