I TWEEDE BLAD BIMREHiAIl. r* saterdag 10 Hsv. 1917, se. 266. EEN VOLK VAN „HAMLETS". Het was een Russische schrijver die eens een Lange, boeiende studie wijdde nan de lot nadenken stemmende opmer king, dat ieder mensch een mengeling1 van twee uitersten, nl. Hamlet, de man die steeds denkt en redeneert, en niet tot handelen kan komen, en Don Qui- -ehotle, dc man die altijd maar dóet zonder na te denken. En iemand" s ka rakter wordt geheel bepaald door de lioeveelheid-Hamlet die in hem zit, en daarnaast de hoe veelheid-Don Quichotte. Want in iedereen zit iets van die twee. Nu is het al meermalen in het licht gesteld dat het aantal „Hamiets" onder de Russische bevolking buitengewoon talrijk is; die Hanilet-geest is er zoo sterk, dat, éls de Russen eens tot een daad komen, ze zich daar toe dan oola kunstmatig hebben gedwongen, precies als Hamlet. Men denke maar eens aan de opdrachten aan de nihilisten. En nu lijkt het ons, hoe weinig we ■ook van de gebeurtenissen in Rusland hooren, dat die Hamlet-geest er weer danig werkt. We doelen nu niet op de enkelen die aan. 't hoofd staan, cn veel doen, maar op de groote massa, die zelf^ haar revolutionnairen geest uit door niéts doen, getuige p. a. het leger, maar oolc het volk zelf. In een gister, door ons vermeld Reu- ter-bericht kwam een zin voor, die wal duister klonk. Er werd nl. van de Zich onzijdig houdende troepen gezegd „Onder lien h cerscht een heel bijzondere stemming, welke men in vele leringen vindt cn welke 'voor een deel te ver klaren is uit de afwezigheid van elk ver zet of reactie." Dat laatste deel is blijk baar op de lange reis door telegeraaf en telephoon verminkt. In andere bla den lazen we, dat dit bijzondere stem ming later „voor een deel de afwezig heid van alle oppositie of reactie verkla ren zal." Maar hoe dat ook zij, die heel bij zondere stemming en de afwezigheid van verzet of reactie, worden dan toch ge noemd als teekenende verschijnselen van deze revolutie, en dat bracht ons vanzelf tot de herinnering aan die Hamlet-verge lijking. Er i s heel veel Hamlets-achtigs, op te merken in de houding van het Russische volk, vooral als men er de gebeurte nissen van de Fransphe revolutie naast 6telt. O, zeker, dan is er ook veel overeen komst in den gang van zaken. Bij beiden eerst de plaat nog van een volksvertegen woordiging naast den vorst- in Frankrijk de nationale vergadering, in Rusland de Doema. Bij beide eenige jaren daarna de afzettin'-" van den vorst. Bij beide vervol eens een steeds meer verdringen van de vematiiïde elementen door de uitersten an Frankrijk de Girondijnen door de Jaco- .bijnen; in Rusland de kadetten en mini malisten djoor de maximalisten. Maar als men een verschil wil zien Öan moet men letten op .hetgeen het Fransche leger, het eerste volkslegerI toen naar buiten deed. Dat héndeldei! «Terwijl het land door revolutie en bur geroorlog verscheurd Werd, wist het revoiuhonnaire leger de binnen gevallen Duitschers en Oostenrijkers weer over de grens- te drijven, later zelfs de Oosten rijkers geducht klop te geven, en heel iBelgië le veroveren. En als groote tegenstelling weigert het Russische leger le vechten; het verlaat de stellingen, verbroedert zich met den binnen de Russische grenzen staanden vijand, en neemt zelfs geen deel meer aan •de bestüursrevolutics. Het «houdt ziclt 8,onzijdig' op grond van een „heel bij zonder gevoel", dat 'men in vele kringen terug vindt, zoo verzekert Reuter. We gelooven het dadelijk, want wat in de verhalen van de gebeurtenissen'sterk treft is de bijzonderheid, dat het niet die volksmassa is, die tot bestuurswisselin gen dringt. Gedurende het begin van den jongsten staatsgreep ging het leven in Pe- trogrid rustig voort. De straatgevechten bellijnen niet eens zoo heel veel betee- kond le hebben. Geen oppositie of reactie! Die is ook Uitgebleven toen de Tsaar Werd gevan gen genomen; ze was er evenmin toen Kercnsky dictator werd, en ze schijnt er ooic niet te zijn, nu Lenin 'zich van, de maclil meester maakt. Zou de Hamlet-geest van de tfroolo massa van het volk hier niet de verkla ring geven? Dat ze zóóveel eeuwen en kelen lieten handelen, dat ze nu liet zelf niet kunnen, is een opmerking, die haar kracht verliest als men overweegt dat het in Frankrijk precies zoo gesteld was, en dat toch daar het volk, in al zijn lagen, drommels goed handelend wist op te treden, toen het er gelegenheid voor kreeg. Maar éls het zoo mocht zijn, dal aio Onmacht iom te handelen de Russische bevolking nu overlevert aan de enkele briitftlen, die durven aanpakken, dan voorzien we, dat in Rusland ten slotte toch hetzelfde zal gebeuren als in Frank rijk. Een revolutie verslindt ten slotte zich zelf, en een. Napoleon-heerschappij is als regel het tijdelijke resijiltaat. Voorspellen is erg gevaarlijk in woelige dagen als deze, en we zouden niet graag een gooi er naar doen, of het eenige maanden of eenige jaren zal duren eer het in Rusland zoo ver is. Maar een toestand als nu in Rusland heerscht kén niet duren. Die anarchie zal van zelf om de sterke hand vragen, zoo niet nu dadelijk, dan later. Kerensky kwam blijkbaar te vroeg. Er waren nog le veel-even machtigen naast hem. Het is heel wonderlijk, dat we een reusachtige gebeurtenis als; de Russische revolutie mee-maken, zonder voldoende meedeelingen over hetgeen er voorvalt. Maar het eigenaardige gebrek aan actie bij het volk in 't algemeen, is toch zoo typeerend, dat Ze wel bijzondere aan dacht verdient. De grootste roerigheid zit nog in de krans van nationaliteiten die om Groot- Rusland heen liggen, en een afbrokkeling lk van die deelen is zeker mogelijk. Maar het Russische volk zelf houdt zich merk waardig passief tegenover de geweldige dingen die het meemaakt. En als men ons vraagt wat de invloed van dat verschijnsel kan zijn voor de groote kwestie, die ons allen hezig houdt, nl. of de vrede bespoedigd zal worden door hetgeen in Rusland gebeurt, dan stellen we er als'wedervraag tegenover weet u hoe de steentjes morgen in de Russische kaleidoscoop zullen liggen? mobilisatie, de terugkeer van zoo velen de burgermaatschappij onvermijde lijk met zich zal brengen, zooveel mo gelijk zal helpen overwinnen. DE KAMER OVER I1ET BELEID VAN „OORLOG". Wat reeds bij de olgfemeene beschou wingen van het begrootingsonderzoek in de Kamerafdeelingen werd opgemerkt over het benoemen van een burger tot Minister van Oorlog, en over diens rede ie Leeuwarden, werd bij liet on derzoek van de begroeiing van oorlog herhifcdd en nog eens aangedikt. Ver schillende ledon wenscliten zelfs; dat sommige nieuwe posten, o. a. betref fende den luchtvaartdienst en de mo- torafdeeling1 van de begrooting zouden afgevoerd worden totdat eerst, na den oorlog beslist zou zijn over het doöl van ons defensie-stelsel. Dal andere leden verklaarden 'geen aanstoot aan de Leeuwarder rede te hebben genomen zij even aangestipt, evenals het feil dat verschillende leden hun beschouwingen aanvingen met een woord van waardeering voor Minister Bosboom in 't bijzonder omdat hij zich niet steeds liet leiden door eenzijdige militaire overwegingen, maar oog bleek te hebben voor de niel-milita,ire belan gen. Gevraagd werd, waarom nog steeds niet een wetsontwerp is ingediend, tot aanvraag van een buitengewoon krediet voor het 2de halfjaar voor 1917. Op welke wijze wordt thans, buiten den wetgever om, in de uitgaven voorzien? Enkele leden stelden in dit verband de vraag of van do door den wetgever bij wijze van buitengewoon krediet toe gestane sommen zekere bedragen gesteld worden ter beschikking van den opper bevelhebber, om te dienen tot bestrij ding van .uitgaven welke deze noodzake lijk acht. Zij zouden in verband met de geruchten welke hun ten aanzien van dit punt waren ter oore gekomen, hieromtrent gaarne worden ingelicht Voorts Werden er een reusachtig aan tal vragen gedaan over onderdeelen de nog niet bekende plannen met de lich ting 1919; de beroeps- en verlofs officieren; den slechten treinenloopde ongelukken bij nachtelijke oefeningen de intendance, en ook over den ge neeskundigen -dienst, hoewel over dit laatste slechts weinig' gezegd werd, in afwachting van liet commissie-rapport. Voorts over verloven, Zondagsheili ging, vloeken, enz. Do Minister werd ook ter verant woording geroepen over dingen waar hij wel niets aan kan doenVolgens een mededeeling in het dagblad ,,Het Centrum" zou een lid van een keuring»- raad te Arnhem een afgekeurden land- stormplichlige hebben toegevoegd, dat hij hoopte, dat er een wet zou komen die ook pastoors en dominees;, tot dienst zou verplichten. Acht de Minister, zoo werd gevraagd, een lid dat zich op deze wijze uitlaat in een keuringsraad op zijn plaats? Dat er ook geldaagd Werd over het onmatig snel rijden van zwaar beladen militaire auto's in Den Haag, toont Wel dat de meeste Kamerleden in de residentie wonen. Het gebeurt eldersi ook wel eens. Dal de Mem. v. Antw. betreffende het wetsontwerp lot wijziging van de wet op den staat van oorlog1 en van beleg maai- steeds uitblijft was voor ver scheidene leden een bewijs dat de re- gecrhig oen wijziging van de bestaand' voorschriften niet ernstig wil. Wederom Werd geklaagd over machtsmisbruik dooi militaire autoriteiten gepleegd in stre ken, die in staat van beleg zijn ver klaard. Gevraagd werd Dl het departement van oorlog zich reeds bezig houdt met het voorbereiden van een organisatie, die de moeilijkheden van onderscheide nen aard welke bij de aanstaande de DE WERKLOOSHEID VERZEKERING AAN „DE SCHELDE". Gisterenavond werd in de groote zaal van het Concertgebouw te Vlissingen een gecombineerde vergadering gehouden, van de afdeelingen van den Christetijken Metaalbewerkersbond, den R. K. Metaal- bewersbond, de Federatie van Metaal bewerkers cn den Algemeenen Bond van Metaalbewerkers. De zeer druk bezochte vergadering werd door den heer Marinlssen geopend met de mededeeling, dat naar aanleiding van de door do directies toegezonden circulaires reeds huishoudelijk is ver gaderd en dat naar aanleiding daarvan de directie gisterenmiddag van ieder fier hoofdbesturen een vertegenwoordiger heeft ontvangen. Dc vertegenwoordiger |er R. K. organisatie heeft de canferen- ie, die van twee tot kwart voor zes duur de, piet tot het einde kunnen bijwonen. Door den heer Grotenhuisx hoofdbe- .tuurdcr - van den Chrislelijken Bond, werd hierop, mede namens de andere vertegenwoordigers, verslag uitgebracht over de gehouden conferent'ne. De directie heeft thans verzekerd, dat het niet haar bedoeling is de organisaties tegen te wer ken, maar zij beschouwt de kern als do vertegenwoordiging der arbeiders. Maar het ging nu niet zoo zeer over de erkenning der organisaties, maar over de werkleosheidverzekcring. De hoofdbestu ren waren van meening, dat de gemeente en het Nationaal Steuncomité niet kun nen steunen als aan de voorwaarden voor steun iets wordt toegevoegd, dat bij het toekennen van steun niet bekend was. Dit kan zeker het Steuncomité niet doen, dat in nauw contact staat met de arbeids bemiddeling en de werkloosheidverzeke ring. Dus kan geen regeling worden aan genomen, waarbij de organisaties hum verplichtingen tegenover de leden niet kunnen nakomen. Hel steunen met niet mefer dan met een toeslag van 8 uur werkloon is in strijd met de reglementen der organisatiekasseu en de Minister heeft dan ook wel dege-« lijk toegestaan, dat deze hun verplichtin gen nakomen en 70 pCt. van het gederfde loon uilkeeren. Maar de directie had bepaald, dat de kassen maar twee uur mochten uitkeeren, niet meer en niet minder, met bedreiging van uitsluiting van allen, die tot zulk een kas behooren Men had dit kunnen accepteeren, maar dan moesten de kassen veel te veel bij dragen. Bij dc conferentie hoeft de di rectie nu gezegd, dat deze bepaling niet al te letterlijk moet worden genomen en dat zij overhaast is opgemaakt. 'Dit is reeds een overwinning. En de directie er kende ook, dat men bij een persoonlijk onderhoud elkaar beter leert begrijpen. De directie heeft gezegd,-dat de gemeente alleen voorschot geeft. De 'regeling is getroffen voor 50 weken en de vraag is gesteld of ooik de kassei^ der organisaties dit zoolang zullen vol- houaen. Daar de reglementen den termijn van steun bepalen volgens het kalender jaar, zal dit wel gaan, zegt spr., vooral nu ook de Minister en de directie van de arbeidsbemiddeling telegraphisch medege deeld hebben, dat hierin wel door een noodregeling zal worden voorzien. Tegen het overleggen aan de directie van een reglement, een lijst der leden, welke op de Schelde werklen en den steun dien zij ontvangen, hadden de hoofdbestuurders geen bezwaar. Hierbij kwam echter ook ter sprake het verbod om van twee kassen tegelijk lid te zijn. Deze bepaling is onbillijk. De directie zeidc: „dan kunnen de werklieden toe treden tot het fonds „de .Schelde"." Die hoofdbestuurders achten dit een bedrei ging voor do organisatie, want zij vree zen, dat leden der organisaties, die nog niet trekken omdat zij nog geen half jaar aangesloten zijn, noodgedrongen uit de organisatie zullen gaan om dan uit het fabrieksfonds te trekken, waar men uit trekt na het betalen van f 2 entree en acht weken premie van Vi pCt. -weekloon. Met klem is door de hoofdbestuurders op het onbillijke hiervan gewezen en toe gezegd, dat de besturen zich herleid vt Waarden om als leden van do organisatie, uit de kassen der organisaties gaan trek ken, dit direct aan de directie te mélden. De directie zeide ten slotte Wel te voe len, dal er iets onjuist in dezo roge maar zij kon in dezen niet beslis sen en moest in een vergadering van het fonds „de Schelde", welke Maandag zal worden gehouden, deze Zaak nader be spreken. Alle v erk tot opbloei van de organisa ties, dat jaren vorderde, mag niet in eens te niet worden gedaan. Zoo noodig zat de kwesfie door de hoofdbesturen met die directie der arbeidsbemiddeling worden besproken, en als de zaak niet in het reine komt, dan zal er krachtig oppo sitie tegen gevoerd worden. Die. heer mr. Smit heeft echter toegezegd, wel te wil len bewerken, dal men van twee kassen lid mag zijn, als men maar niet uit twee kassen trekt. Hiermede is spr. het eens. Eld iadan ook door de hoofdbestuurders toegezegd, dat alle mutaties direct aan dc directie ter kennis zullen worden gebracht. In de reglementen, van de organisa ties is opgenomen, dat feestdagen ook worden doorbetaald en nu is met hel oog op het naderend Kerstfeest Nieuwjaar gevraagd of het de bedoeling ook in die weken 54 uur Io.on uit te betalen. Dc directie noemde dit een nieuw element en zeide toe er met de gemeente en het steuncomité over te zullen onderhandelen. Dus de mogelijk heid is wel geopend dat ook deze «lagen worden uitbetaald, al is ook hierbij geen positieve toezegging verkregen. Nog werd toegezegd ook rekening te houden met de werklieden, die meer dan öO uur werken in normale tijden. Nog wees spr. op de bepaling, dat alle georga niseerde vaste werklieden zich Zaterdag morgen moesten melden op het kantoor en opgeven, bij welke kas zij zijn aan gesloten en welken steun zij trekken. Do hoofdbesturen hebben alle pogingen aan gewend deze bepaling opgeheven te krij gen, omdat nu de besturen de opgaven zullen verstrekken. De directie wilde hier niet van weten, omdat zij het niet meer voldoende bekend kon maken en daarom moet ieder zich gaan melden. De imededeelingen van den heer Grole- huis werden meermalen door applaus of gelach onderbroken. Van de gelegenheid om vragen te stel len of opmerkingen te maken werd door enkelen gebruik gemaakt. Uit de gege ven antwoorden teekenen wij aan, dat men niet behoeft op te geven aan de directie welk bedrag men trekt; .lat het voor de leden der federatie, die le Midv delburg wonen en nog geen goedgekeurde kas hebben, niet noodig werd geoor deeld zich op te geven, daar zij nog bij het fabrieksfonds behooren; dat beslo ten werd aan de directie te verbeken ook reeds de volgende week 54 uur te doen uitkeeren, daar het voor de ar beiders geen kleinigheid is 15 uur loon te derven; vooral kan dit gevraagd wor den omdat het alleen niet geschiedt om administratieve redenen. Besproken werd nog hoe het zal gaan met de werklieden in de gemeenten die niet steunen, waarbij ook Middelburg werd bedoeld, waarvan, nog geen ze kerheid is of het steunen zal. Er werd geantwoord dat deze werklieden van het fonds de Schelde en van organisaties 14 uur betaald krijgen, maar ook in deze kwestie zal nog wel verbetering komen. Besloten werd verder nog he denmorgen te half tien samen le komen op de Zeümarkt en gezamenlijk naar de directie te trekken om zich te melden. De heer Hooze, hoofdbestuurslid van de federatie, sprak een slotwoord, waar in hij de arbeiders er op wees, dat op de conferentie gebleken is, dat het ge vaar groot is, (lat de toestand nog erger wordt. Hier is op deze vergadering blijk gegeven van een goeden organisatiegjecst. Spr. wees p.p de behaalde resultaten- De heer Smit liet zich uit, dat er nog zooveel ongeorganiseerde werklieden zijn en dat hij daarom niet met de besturen kan confereeren, maar met de kern. Spr. wekte daarom op tot propaganda voor de organisatie. De heer Marinissen sjoot hierop de vergadering. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De firma Sinderam en Co., wel bekend aan allen die eenigszins in nan raking komen met huisvlijt, vierde gis ter haar 25-jarig bestaaii (waarvan het filiaal te Middelburg' er elf telt) Als „feestuitgave" heeft zij een „Handboekje voor huiselijke kunst" het licht doen zien, dat zij echter tevens kosteloos aan openbare leeszalen af staat. Nieuwe uitgaven. „Sluit de Gelederen" door H. Colijn, overdruk van een artikel uit „Stemmen des Tijd»", waarvan wij in een vorig uammcr een deel overnamlen. Bij C. J. A. Buys, Utrecht. Supplement, no. 1 van de wet op de Oorlogswinstbelasting, bewerkt door A. W. Udo. Uitg. L. .1. Veen Amsterdam. „De Heer van de State", door Jeanne Rcyueke van Stawe. De vierde, goedkoope druk van dit op achttïenjari- gen leeftijd door de veelgelezen roman- schrijlsler geschreven werk. Uitg. L. J Veen, Amsterdam. Zonnebloemboekjes. Drie nieuwe boekjes in aardige sitsen kaftj -s. Ten eerste een verzameling1 verzor van .Tan J. Zelden thuis, allen „na tuurlyriek", zooals hij ze zelf kwali ficeert, en door een groepeering naar de seizoenen tot een klein gieheel ver- eenigd. Ten tweede een verzameling verzen van Joannus Redding'ius, iemand wiens verzen we wel niet be hoeven te kenschetsen, maar die juist ook in lcorle natuur-gedichten veel be koring weet te leggen. En voorts nog een bloemlezing uit II o o f t's Lyriek, gekozen, ingeleid en van aanleekeningen voorzien door R J. Spits. Alles uitgegeven bij „De Zonnebloem* le Apeldoorn. Werken van Melati van Java. De uitgever L. J. Veen, Amsterdam zond weer drie tweede drukken werken van deze schrijfster de wereld hi. n.l. „Tn eigen huishouding", „Een eenige dochter" en „Het viooltje van St Germain" Aan hen die den smaak ran dergelijke romans te pakken heb ben, ên zoo zijn er nog altijd velen zullen deze niet dure uitgaven welkom zijn. 1 Onze Neutraliteit. 2e jaargang no 3. 1 Het derde nummer van dezen jaar gang van „Onze Neutraliteit" is geheet gewijd .aa i het legerpaard, aan de remon- teering, hel gebruik, de verzorging eb de verpleging van het zieke of gewonde paard. Ook dit nummer wordt weer doop fraaie foto's opgesierd. J. Erkens. Tusschen Oorlog en Vrede. Bij J J. van der Peijl le Ierseke zag een bundel schetsen van het Nederland- sehe soldatenleven in de jaren 1914—1917 het licht vin den len luitenant bij de landweer J. Erkens, die ook menigmaal in Zeeuw^ch-Vlaanderen en, als wij ons niet vergissen, ook in andere deelen varf Zeeland vertoefde. De bundel bevat zoo wel schetsen van het meer intieme .sol datenleven als van de aanraking der soldaten met dc burgerij; zoowel van: den vriendschappelijken omgang bij in kwartiering, als van de minder vriencN schappelijke jacht op smokkelaars. Het is tevens een bijna voortdurend pleidooi' voor wtardcering van ons leger en voor een goeden geest in den troep. Natuurkundig Gezelschap. Maandagavond werd door Prof. Dr. J. van Loghem $en lezing gehouden over „Bestrijding van malaria, post en andere volksziekten in Ned.-lndié". Het sterftecijfer van Batavia en andene plaatsen in Nod.-Indië is zeer hoog iit vergelijking met dat in ons land en zelfs met «dal in andera streken van de tropen De hooge temperatuur is geen oorzaak van ziekten, slecht» indirect bevordert zij de gemaakelijke verspreiding van vi rulente ziektekiemen. Eien reden te meer om in deze streken degelijkje hygiënische maatregelen daartegen te nemen. Daar de bevolking over het algemeen de noodzakelijkheid hiervan niet besjefl en dus tot vrijwillige medewerking al licht niet geneigd is, moet dwang wor den gebruikl. Dat ook in onze omgeving jn dat op zicht nog veel te verbeteren is, liet spre ker zien aan een fotografie, genonileni van een boerderij in Koedijk, waar men, de uitloozing van het privaat in een sloot zag op «eenige passen afstond van de plaats, waar in diezelfde sloot de melk emmers werden gespoeld. Do ziekten in de tropen zijn dezelfde als in de gematigde* luchtstrekenpokken^ tuberculose, cholera, typhus, dysenterie, malaria, pest, ankylostomiasis (raijnworm- ziekte), trachooin, syphilis, lepra ent. Eenige treffende fotografieën gaven duidelijk lo kennen hoe het water van beekjes en putten besinlet wordt, door dat liet veranderd wordt in verdund rioolwater. Ook van de woningtoestanden in de druk bevolkte stadswijken werd eert indruk gegeven, die de wenschelijkheid van verlie'ering «op dit gebied duidelijk aan het licht bracht. De ééoe inrichting voor de koepok inenting in Ned. Indië levert thans zoo veel entslof dat de geheele bevolking eens iit de 5 jaar kan worden ingeënt. De malaria is niet besmettelijk van mensch op mensch, maar de parasiet van deze ziekte moet een geslachtelijke voort planting doormaken in de maag van de malariamug, die de nieuwe individuen, vervolgens langs het speeksel door dien steek weer in het menschelijk olocd brengt. De bestrijding richt zich dus lo. op den mensch, dien men door chinine tricot le genezen en met gaas legen de muggen te beschermen, cn 2e. op de mug, die moet worden verwijderd!, 't geen geschiedt door opruiming van de broedplaatsen, gewoonlijk vochligen bodem on moerassen. Ook onschadelijk maken door de wateroppervlakte te be gieten mei petroleum is een veelvuldig toegepast m dJel. Iloe doeltreffend al deze maatregelen! zijn is gebleken in Panama, waar de eer ste onderneming voor een deel mislukt is door het heerschen van gele koorts; en malaria, terwijl thans door doeltref fende middelen de eerste ziekte .bijna ge heel is uitgeroeid en de iaatslie tot zoo» geringe afmetingen is teruggebracht, dat ze zelfs voor de Venerische ziekten del vlag moet strijken. De pujt is een bloedvergiftiging wier bacil gewoonlijk door de huid, zelden door neus en mond binnentreedt. In liet laat»le geval ontstaat de zoo goed als ongeneeslijke longpest. Waar het lichaam geen reactie biedt kan in 24 uur de dood intreden, maar meestal treedt reactie m en ontstaat de bubonenpést, waarvan ge nezing mogelijk is. Dc pest gaat niet over van mensch op mensch, maar uil het parallelle verloop der sterfte van ralten en menschen blijkt, dat deze dieren den mensch moeten be smetten en de onderzoekingen maken liet ook zeer waarschijnlijk, dal het de rattea- vloo is, die de ziekte van de rat op. den, mensch overbrengt. De huisrat leeft n.l, in de onmiddellijke nabijheid van den mensch, in het bamboe van zijn bed eïï an zijn huis. De zieke rat heeft uit den aard der zaak meer vlooien tian del gezonde cn deze zullen die koud gewor den doode rat gaarne ruilen voor deUj levender» buurman, den mensch. Het ia n.l. gebieken, dat de ratlenvloo den. mensch ah gastheer niet versmaadt. Bij de bestrijding van de pest worden de ratten an de schepen en transporlladïn- gön door uilzwavcluig gedood en de hui zen der patiënten en omwonenden even eens na evacuatie op dezelfde wijze ge zuiverd. Afsluiting van He bamboe-opeuiugpii

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 5