MIDDELRURtiSOIlE COURANT. AS 244 Dinsdag 16 Oetobep 1917, 160* Jaargang- Abono. prfjs por kwartaal in Mid delburg en bij d© agenten in Vlissingen en Goes f 1.55; per post f> 1«75, Adverteaties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50. VERSCHERPTE BLOKKADE. Hel Havas-bureau meldt eenige bij zonderheden van de in. September op een conferentie te Londen vastgestelde ver scherpte blokkade. Natuurlijk een blokkade tegen Duitsch land. Maar die kan bijna niet scherper, en het teekenende van de verscherpings maatregelen is dan ook, dat zij scherpen worden tegen de neutralen. Naast het besluit om voortaan alle maatregelen gemeenschappelijk te treffen, is uit de Havas-meedeeling het volgende de hoofdzaak: „De neutralen hebben het lalngen tijd als hun absoluut recht beschouwd van de geallieerden dezelfde hoeveelheden te ontvangen, welke zij in vredestijd ver bruikten. Aan de neutralen het recht toe tc kennen zonder beperkingen te ontvangen wat de geaillieerden zelf slechts met beperkingen deelachtig wor den, zou een monstruositeit ziju. ...De geaillieerden zullen voortaan den neutralen niets leveren, tenzij deze waar borgen kunnen verschaffen. De geallieer den leveren niet langer gratis, d. w. z. niet meer zonder compensaties. Na hun eigen productie volledig verbruikt te hebben kunnen de neutralen met de geallieerden die voortbrengselen ruilen, waarvan zij geen gebruik meer kunnen maken; voor die ruilingen zullen zij, de neutralen, hun eigen transportmiddelen moeten ge bruiken." In hoever dit een verergering van den toestand voor ons beteekent kan slechts de praktijk bewijzen. De „monsterachtig heid" van een aanvoer uit de landen der geallieerden gelijk aan dien Van vóór den oorlog, bestaat al lang niet meer! En ook het eischen van waarborgen is voor ons niets nieuws, getuige de N. O. IT.-voorwaarden. Wel nieuw, althans als algemeens voor waarde, is "het beginsel dat wij onzen uitvoer slechts kunnen „ruilen", d. w z. dal er aanvoer uit de landen der gealli eerden tegenover moet staan, en ook dat wij met onze eigen transportmiddelen on ze uitvoer-artikelen naar de landen &er geallieerden moeten brengen. Het bezwaarlijke van deze laatste voor waarde zit ten eerste in den Duitschen duikbooloorlog', waardoor ieder schip dat op een land dei1 geallieerden vaart, bloot gesteld is aan torpedeering. Maar het wordt bovendien buitenge woon bezwaarlijk onze eigen schepen daarvoor te gebruiken, nu een 80-tal onzer schepen in havens der geallieerden especiaal de Veneenigde Staten, worden vastgehouden, door weigering van steen- kolenlevering. Of krijgen ze dan ook kolen? We twijfelen daar zeer aan. En toch, als wij niet uitvoeren, krijgen wij geen aanvoer. De Engelsche sche pen, die nu nog onder escorte op Rot terdam voeren, zullen dus blijkbaar niet meer komen. 't Is een nieuwe BIH1EILAWI. minder bordeelen gekomen Het clande stien gebruik zal ruim opwegen tegen de goede gevolgen van de „droogleg ging". Niet de Drankwet is hot geweest welke het drankmisbruik heeft doen Merminderen; het is te danken aan vakbeweging en sportbeoefening. Spr. vreest ook, dal het gevolg van dezen maatregel zal zijn dat de jeneverflesch thuis weer meer op de tafel zal komen. De voorzitter zei dat B. en W. dit voorstel niet 'met groote geestdrift heb ben gedaan. Zij hebben gemeend dat dit gedeelte van Amsterdam zichl hel best leende voor een proefneming met het desbetreffende artikel .jjpr Drankwet. Zij achten het echter geens-, zins onmogelijk, Öat de uitkomst een te leurstelling zal zijn. Dit mag echter jeen reden zijn om de proef niet te nemen Blijkt de uitwerking' gelijk de lieer Nollipg vreest, averechtscli, dan kan de maatregel altijd ingetrokken wor den. Spr. is echter niet zoo pessimis tisch te dien aanzien. Tegen clandeslie- nen verkoop ^al de politie in het be trokken kwartier met buitengewone strengheid waken. f 21.50 en den maximum inkoopprijs van roggemeel op f 22.25, beide per 100 K.G, Beschuit. De directeur van het Centraal Brood kantoor vestigt er de aandacht op dat,' met ingang van heden beschuit uitslui tend mag worden verkocht en gekocht) op bons der wittebnoodkaart. Het gewicht aan beschuit, dat op een bon moet worden geleverd, bedraagt V-i van het broodgewicht op den bon aan gegeven. •T e r p e n t ij n. De verkoop, de aflevering en het ver voer van terpentijn is verboden. Het verbod is niet van toepassing voor zoover het vervoer plaats vindt in hoe- veelheden van niet meer dan 1 K.G. Van het verbod kan, zoo noodig, on der daarbij te stellen voorwaarden, ont heffing worden verleend door de foe- wijzingseommissie voor Benzine, Park straat 109, 's-Gravenhage. BURGEMEESTER TERLAAN. Te Zaandam deed in de laatste dagen naar een correspondent van de anti-rev „Rüllerd." meldde, een gerucht hard nekkig de ronde volgens hetwelk Bubge- meesler Terlaan ontslag uit zijn betrek king zou hebben gevraagd, o'p grond, dat hij zich niet zon kunnen vereenigten met de fmanctóele politiek der soc.-dem. raadsmeei derheid en dientengevolge niet langer de verantwoordelijkheid van den finantieelen toestand der gemeente zou gunnen dragen. Zelfs werd medegedeeld dal hem het gevraagd ontslag zon zijn ge weigerd en dat hij toen ontslag zou heb ben genomen. De correspondent van het Handelsblad beeft zich tot den heer Terlaan om in* lichtiugen gewend. Burgemeester Ter laan onlkenne zeer beslist, zijn ontslag te hebben gevraagd of er zelfs aan tc, hebben gedacht en noemde het gerucht een aller dwaast verzinsel. NEDBXLAND BIN DB OORLOG Het geschil met Engela'nd. „De Telegtaaf" verneemt uit Londen- Uit gezaghebbende bron wordt mede gedeeld, dal de Britsche regeering vol komen geneigd is de kwestie van den doorvoer van zand, kiezel en metaal- afval door Holland naar België aan ar bitrage te onderwerpen indien tijdens hol onderzoek de doorvoer wordt stop gezet. Verder wordt meegedeeld, dat de Bel gische en Fran&che regeeringen in deze zaak met de Britsche regeering geza menlijk optreden, en dat zij instemmen met het gebruik der Britsche kabels voor handelsdoeleinden tot dat tegemoet zal zijn gekomen aan wat de geallieer den als een ernstige grief beschouwen. De „Daily Chronicle" beschouwt de kwestie at heel merkwaardig. Zij ziet er slechts een zaak van marchandeeren in, en volstrekt niet een kwiestie van volken recht. „Holland, zoo zegt het blad, bewijst Duitschland eén grooten dienst, door toe te laten, dai croote hoeveelheden zand en print, die voor gebetonneerde stellin gen gebruikt worden, langs de Hollaud- sclie waterwegen naar het Duitsche ge- vechtsfroot vervoerd worden. Dat het dit toelaat, is niet onneutraal, maar even min is het en zal het onneutraal voor Holland zij oom dal vervoer stop te zetten gelijk wij natuurlijk verlangen dat bel zal doen. inu wij niet van Holland gedaan krijgen wat wij willen, weigeren wij Nederlandsche handelstelegrammen over de kabels te laten gaan, die wiji controleeren. Dit doende, handelen wij, eveneens als Nederland, binnen de per ken van onze rechten. Er rust gelen in ternationale verplichting op ons, om den Nederlandschen handel onze kabels te laten gebruiken. Ongetwijfeld is het een ongemak voor den Nederlandschen han del, dat hij van telegrafische gemeen schap met de buitenwereld en vooral met dc Nederlandsche koloniën afgesneden is, maar het is voor ons een even groot on gemak, dat de D.uitschers met behulp van het over Nederland komende grint en zand hel aantal van hun betonhuisjei ve.rmenigvuldigen. Beide partijen staan voor een geval van zakenbelang, De Hol landers moeten zeiven uitmaleen, of de voordooien die zij, in ruil voor hnn toe geeflijkheid van Duitschland krijgen, op wegen legen die, welke wij hun thans onthouden Hel curieuse in deze redeneering is, dat zij volkomen buiten beschouwing laat de verdragsverplichtingen die wij tegen over Duitschland hebben, die het Wel degelijk onneutraal tegenover dat land maken, als Wij den doorvoer in strijd1 met die verdragen stop zetten. Intusschen nemen we nota van de ver klaring in het Engelsche blad, dat hef toelaten van den doorvoer niet on neutraal is. Dc Duitsche steenkool. Vanaf heden loopen weder dagelijk- drie extra kolenlreinen met Duitsche steenkolen, waarvan er twee naar Rot terdam gaan. Eén trein is bestemd voor ■Roosendaal. Waarom de 'banketbakk!erij gehandhaafd blijft. Het bureau, voor Mededeel: ngen in zake de voedselvoorziening meldt; Nu ten aanzien van het broodver- bruik de grootst mogelijke zuinigheid geboden is, in verband met de geringe hoeveelheid broodkoren, bloem' en meel, is de opmerking geuit, dat men de pro ducten van het banketbakkersbedrijf, waar toch ook bloem voor noo dig' is, in in iedere gewenschte hoeveel heid kan koopen. Menigeen zal zich wel eens hebben afgevaard ,of in dit opzicht geen beperkende maatregelen noodig' zijn. Ten aanzien hiervan valt op te mer ken, dat de banketbak kers reeds lang zijn gerantsoeneerd. Zij ontvangen aan „regeeriugsbapketbakkersbloem" slechts 50 o/o van hun omzet iji 1916. Men moet bovendien niet vergeten, dat voor hel vervaardigen van banketwaren maar heel weinig bloem noodig is. Met een betrekkelijk kleine hoeveelheid bloem is een groote hoeveelheid gebak te ma ken. Nu is ongetwijfeld alle gebak een artikel, dat niet bepaald noodig is, maar •hel gebruik ervan is onder oho klas sen der maatschappij verspreid ook in de buurten, waar minder gegoeden wo nen, vindt men koek- en banketbakke rijen. Hoofdzaak echter ig, dat in dit bedrijf een zeer groot aantal personen, werkzaam zijn, zoodat het van groot belang is, het in stand te houden, zij het dan niiet in de eerste plaats ter wille van hen, die lekkernijen wenschen te koopen, maar van de velen ,die in dilt bedrijf hun brood verdienen. EEN PROEFNEMING. Op voorstel van B. en Wi. van Am sterdam is door den gemeenteraad met 36 teg'en 4 stemmen besloten om voor liet stadsgedeelte aan de overzijde van hel IJ geen vergunning volgfens de drankwet te verleenen. De heer Nolting die het voorstel be streed, zei reeds vele jaren de vaste overtuiging te hebben, dat „droogleg ging" van een een buurt het drank-» misbruik veeleer in de hand zal werken. •Maatregelen tot verhooging der volks- moraliteit moeten komen van onderaf. Zijn er soms door het bordeelverbod B roodkaart. De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de brood kaart van de 30ste week loopt van IQ tot en met 26 October. (Aardewerk. Do uitvoer van inmaakpotten en der gelijk geglazuurd aardewerk, hetwelk voor den inmaak kan worden gebezigd, is verboden. Rogge. De Minister van L. N. en H. heeft den inkoopprijs van rogge, bedoeld in art. 3 der Distributiewet, gesteld op Vit Stai ais Profluit. *tt Vi|41 bUSf. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werd aan. den handel de volgende circulaire gezonden Op verzoek van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente vestigen wij Uwe aandacht op de groote wensehe- lijkheid om in het aanstaande wintersei zoen het werk op de kantoren zoovel doenlijk te beperkenten einde daardoor eene besparing van gas, ëlecüïciteit en brandstoffen te verkrijgen. Wij meenen, dat met eenigen goeden wil eene aanzienlijke vermindering van den avondwerktijd lean worden, verkre gen, waardoor tevens de mogelijkheid wordt voorkomen, dat zooals reeds' in andere gemeenten is geschied van overheidswege te dier zake dwingende bepalingen worden voorgeschreven. Mogen wij U hiermede opwekken om in deze richting zooveel mogelijk mede ie werken. Gisteravond half elf en te elf uur was van hier uit weer de vuurwerkver- tooning zichtbaar van eenige luchtaan vallen vermoedelijk in de streek lus- schen Brugge en Zeebrugge. Tegen den zeer donkeren sterrenhemel was vooral (merkwaardig het fel-roo<le licht van de springende granaat-kartetsen. En ook de omhoog stijgende lichtkogel-fontei-' nen waren zeer duidelijk. Als bijzonderheid was er nog bij op Ie merken dal het geluid bijzonderzwak was, vermoedelijk door de gesteldheid van de atmosfeer. Anders volgt ongeveer een minuut later het bekende gedon. der. Maar gisteravond was dat slechts zeer zwak te hooren, hoewel het stil in lücht Was. Uit Vlissinge». De heer K. Lodewijks, opzichter machinist der Staatsspoor te Roosendaal, wordt ingaande 1 December a.s. overge plaatst naar Vlissingen. Git Walcheren. Bij de politie te Souburg worden den taatsten tijd veel aangiften van dief stallen gemeld. Gisteren is het der politie gelukt 'twee personen aan te houden, die een handwagen volgeladen met hout bij een landbouwer hadden ontvreemd. Hout, zaag en bijl werden in beslag ge nomen en 'proces-verbaal is opgemaakt In dezen tijd ziet men jongen en- o.uden met zakken en manden de dos- schen te Domburg intrekken om eikels te verzamelen. Lagen deze vruch ten anders als waardeloos te verrotten, thans brengen ze 84 9 cent per kilo op en zullen lot veevoeder worden ver malen. Uit. Z n i d-B e v o 1 a a A Zaterdag vergaderde de Neutrale Werkmansbond te IC loet in ge. De af tredende bestuursleden, de heer Johs. Maat en C. Dagevos Johz. werden her kozen. De uitkeering bij ziekte werd met 25 cent verhoogd en dus gebracht op f 1.25 per dag. De vergadering besloot, in 'de maan den December en Februari twee lozingen te doen houden, waarvoor de lieer E. Hoek zich beschikbaar had gesteld De kas beschikt over f 100Ó; de pen ningmeester en de secretaris worden voortaan bezoldigd, terwijl het loon van den bode verhoogd werd. De Bond subsidieert de vereeniging Wijkverpleging met f 25 's jaars. De Bond bestaat thans 4 jaar en telt pl. m. 100 leden. Door een onbekende is de kudde schapen van den wethouder Rijn te S c h o r e Zondagnacht uit de schaaps kooi geleid naar een weide op een kwar tier afstand van het dorp. Maandagmor gen zijn ze door den schaapherder te-, -uggehaald, waarbij bleek, dat een paar schapen ontbraken, vermoedelijk ge stolen. Tn de Zaterdag gehouden raads- ergcdering te W.emeldinge was Gedeputeerde Staten een beschik king ingekomen op het protest-adres van E. Lindenbergh c. s. tegen het raadsbesluit tot verhooging van den gas- prijs met ingang van 1 Aug. j.I. Ged!. Staten schrijven het reclit van goedkeu ring op dergelijke besluiten niet te heb ben en geen termen aanwezig le achten om het besluit ter vernietiging voor te dragen, omdat het niet in strijd is met4de' wel of algemeen belang. Het Comité voor Ziekenverpleging deel de mee, dat de zuster tegen 1 Dec. a.: is teruggeroepen en dat de Vereeniging „Belker da Sarepta" den post Wemeldinge niet meer zal bezetten. Het Comité wenschte een zelfstandige verpleegster aan te stellen. De raad besloot op voor stel van B. en W., de bijdrage op dis oude voorwaarden voor dat doel te ver leenen. Naar aanleiding van de bekende cir culaire van den Minister van Binnenland- sche Zaken betreffende het geven van herlialingsonderwijs en avondcursussen in verband met hel beschikbaar kunstlicht, verklaarden B. en Wt, voornemens te zijn zoolang er gas beschikbaar is, dit onder wijs te geven, maar bij gebreke daarvan dit onderwijs te staken. De raad vereenigt zich hiermede. Hel maximum van den H. O. wordt verhoogd van f 10.500 op f 16.000. De salarissen van het onderwijzend lersoneel werden als volgt vastgesteld loofden f 1050. met 5 driejaarlijksche verhoogingen van f 75, tot een maximum van f1425; onderwijzers T 700 met 5 driejaarlijksche verhoogingen van f 75 tot een maximum van f 1075. Voorts werd de begrooting 191S vast gesteld op een eindcijfer van f 41.936,08'. matroos is. De leeren broek werd opge-, houden door een veer; op 't hemd stond het woord Simon. Op het lijk, blijkbaar van iemand van ongeveer 25 jaar, werd! nog gevonden een ring, waaraan 3 sleu tels en een plaatje gemerkt M. 10. De. linkerhand droeg een zilveren ring. De Unie-liberale Kicsvereeniging be W.issenkerke wees in haar Maan dag jl. gehouden vergadering als afge vaardigden naar de a.s. centrale vergade ring te Middelburg aan de Sheeren A. T. C. Swenne en C. Flipse. Daarna had de stemming plaats voor leden in v't centrale bestuur van den kies kring Zeeland, waarvan de uitslag blij ken moet op de centr. vergadering voor noemd. Uit Schouwsn-Dnield. Door de liberale kiesvereenigingj „Burgerplicht" te Bruinis se is can- didaat gesteld als lid van den gemeente raad Mar Jumelet Wz. in de vacature Matth jumelet Iz. Uit Zeeöwsch-Vlaandoran O. D. Gisterenmorgen zijn op den Haring vliet te Rotterdam 53 zakken met haver en tarwe in beslag genomen, met een schip uit Neuzen aangevoerd. Men was bezig de zakken in een verhuiswagen te laden. Uit ZeenwB«b-VlaendorE>n "W, D. In de pas opgerichte afdeeling van: de Liberale Unie te Waterland kerkje, welke Zaterdagavond verga derde, werd Lot afgevaardigde gekozen) naar de op Zaterdag 20 Oct. te Middel burg te houden vergadering van den Centralen Kieskring de heer C. van Dis- hoorn, voorzitter van de afdeeling, erf tol diéns plaatsvervanger de heer J. A. Risseeuw van Male. HERIJK. De Minister van L., N. en H. heef! bepaald, dat het goedkeuringsmerk ge durende 1918 en 1919 te nezigen, zal zijn bij den ijk en herijk van maten eü, gewichten, de letter Y in den gewonen schrijfvorm; bij den ijk en herijk van gasmeters de Koninklijke Kroon. Als merk bij eerste stempeling aan hef ijkkantoor te Middelburg wordt het cijfer 12 achter den naam van het kan toor geplaatst. Gisteren, 15 October, herdacht de heer J. Wallemse te Souburg den dag waarop hij, 25 jaar geleden, tot kosten der Ned. Herv. Kerk werd aangesteld. Hij is tevens gedurende 25 jaar lijk- dienaar en grafdelver. Als blijk van waardeering ontving hij van de kerkvoogdij een leuningstoel. Ne9 Herv. Kerk Beroepen te Leiden G. J. van Leeu wen te Lisse. Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Gro ningen: ds. Polman le Hoogeveen. i t N e r d-B 1 d. In de Maandag gehouden raadsver gadering te Colijnsplaat werd aller eerst in behandeling gönomen de veror dening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Het salaris voor het hoofd der school werd vast gesteld op f1175—f1625 plus vrije wo ning; dat van de onderwijzers op f 700— f 1225, te bereiken na 16 dienstjaren. Voor het onderwijs in het Fransch werd de belooning bepaald op f 200; voor dat in de nuttige handwerken op f 50 De vergoeding voor huishuur bleef be paald op 'f 65. Voor de hoofdakte wordt f 200 toegekend. Bovenstaande verorde ning werd aangenomen met 1 tegen 2 stemmen. Tegen stemden do heeren I. P. van der Weele (vrijz.) en W. Pots appel (anti-rev.). De begrooting 1918 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 36.578,39 met een post voor onvoorzien van f 731,02. De hoofdelijke omslag werd gebracht van f 12,500 op f 15.000. Voor distributiekos- ten was een post .uitgetrokken van f 4000, Besloten werd een rij booraen achter de kerk 'te rooien en een rij lindeboomen te planten van af de woning van A. Ver burg tot aan die van den heer W'. Pet appel. De rioleering zal voortgezet wor den tot aan de woning van den lieer L. Franke. Omtrent het lijk, aan den Spiering polder aangespoeld, kan nog gemeld wor den. dat het, blijkens de witte matrozen kiel met blauwe kraag, dat van een KERKNIEUWS. ONDCBVFUS- Alhier is opgericht een afdeeling van de Vereeniging van leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscholen. Deze ver eeniging stelt zich ten doel de belangen van onderwijs en leeraren aan de R. H. S. te bevorderen. Zij komt dus over een met de vereeniging van Amstcrdam- sche leeraren, Haagsche leeraren e. d., die een dergelijk doel hebben in Am sterdam, "Den Haag enz. In de eersto ploals acht de vereeniging van leeraren aan R. H B. S. het noodig alle krach ten in te spannen om verbetering te verkrijgen in de jaren lang door de re geering verwaarloosde stoffelijke belan gen der Rijksleerarcn. Het bestuur der afdeeling Middelburg is samengesteld uit de hoeren .7. X. Swaters, voorzitter, dr. K. Kooiman, se cretaris, dr. R. van der Laan, penning meester. Zaterdagmiddag hield het onder wijzersgezelschap in 't arrondissement Middelburg in 'l Schuttershof alhier een algemeene vergadering. Daar de voorzitter, de heer schoolopziener, ver hinderd was de vergadering bij te wo men, werd zij geleid door den heer Jon- gepier. De heer R. v. d. Welle, leeraar aan de Chr. kweekschool hield een lezing „Tweeërlei methode van onderzoek" (Natuurkennis), De tweede spreker was de heer A. Dekker, onderwijzer te Middelburg, die 't een en ander vertelde over 't onder wijs te Middelburg in vroeger tijd. De geschiedenis van 't onderwijs te Middelburg kan verdeeld worden in drie tijdvakken; het eerste vóór den over gang van Middelburg aan de Staten, toen 't onderwijs dus in handen was van de katholieke geestelijkheid; liet

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1