llIDDELOllltGSCIlE COURANT. M 243 Maandag 15 October 1917c 160* Jaargaig. imiiuii. Bit Stad ii ProTlneic. A bo nu. prfl* per kwartaal In Mid delburg en bij d© agenten in Wisslngen en Goes f 1.55; per post I< 1.75< Advertenties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels I 1.50. IN DE NIJPTANG. Er is een lugubere gelijkenis tusschen de tergende dwangmaatregelen die nu door Amerika en Engeland aan onzen handel worden opgelegd, en de behande ling, die wij vóór 1780 van Engeland ondervonden, toen dat land eerst mei met zijn Amerikaanscke kolonies, later hok met Frankrijk in oorlog was, en onze neutraliteitsrechten in geen enkel opzicht ontzag in zijn verlangen om een eind tei maken aan den handel van onze koop lieden met Engcland's vijanden. Maar tot hef noodlottig einde, waai*- heen toen de verwikkelingen leidden, nl. tot een oorlogsverklaring, hebben ook factoren meegewerkt, waarvan we nu zoo goed-als geen sporen vinden, nl. de tweedracht die de Nederlanders in did jaren verdeelde, en die alle pogingen lot een eigen nationale politiek verhinderden. Voor zoover we kunnen nagaan staat de over, en overeroote meerderheid ouzeo bevolking achter de regeering in haar streven om aan onze rechten vast té houden. We meenen te mogen vaststellen, dat de groepen van pro-Centralcn en pro-Geallieerden voortdurend afnemen en dat de groep van {ie pro-Nederlanders! steeds aan wad. We weten wel. dat we nog altijd den .„Toekomst"-aanhang heb ben die in iedere handeling waaruit de Entente voordeel kan hebben, een onge oorloofde bevoorrechting ziet; en we weien ook, dat de „Telegraaf" nog een groot aantal volgelingen heeft, die, met haar, iedere daad onzer regeering be schouwt en beoordeelt "van het Entente standpunt. We weten zelfs ook, dat er onder deze zijn, die zooals Joh. C. van der Veer hier in onze omgeving wel bekend zich niet ontzien in de Engel sche en Amerikaansche bladen de hou ding van onze regeering verdacht tö maken. Die Van der Veer, Londensch correspondent van de „Telegraaf", is daar in Engelsche bladen reeds lang mee bezig, en heeft dat onlangs voortgezet door een artikel in de „New York Times" (van 19 Sept.), waarin hij met onjuiste en reeds lang hier weerlegde meedeelin- gen ons land belastert, wat zijn houding tot Duitschland Detreft. Zulke bladen en zulke personen geven iwel de verklaring, waarom er in Enge land en in Amerika zooveel onware be weringen over ons volk de rondte doen. Maar ten slolte beteekenen ze in ons land geen ernstige hindernis voor ónze regeering om te doen wat zij als N e d e r- iandsche regeering noodig acht. We zullen die eensgezindheid noodig hebben, want we worden op een zware beproeving gesteld. Hoe onze economi sche verhouding tot Duitschland geregeld is in de onlangs gesloten overeenkomst is niet bekend, en we kunnen dus niet beoordeelen in hoever we voor vele jaren financieel veroonden zijn aan onzen Oo.s- telijken nabuur een verhouding die op den langen duur bedenkelijk kan zijn voor de zelfstandigheid van een klein tand naast oen groot. Maar aan den anderen kant weten we wel, dat het vasthouden van onze sche pen en daarmee van den voor ons drin gend noodigen aanvoer, buitengewoon veel lijkt op het opbrengen van onze schepen in 1780, toen we ook neutraal waren. Het middel is iets anders; hef resultaat precies hetzelfde. En terwijl toen het toegeven aan Engeland's eischen, bijv. ten opzichte van den handel in ge zaagd hout, ons onmiddellijk een weer wraak van Frankrijk op den hals haal den, in den vorm van een verhooging van invoerrechten, moeten we er nu op voorbereid zijn, dat een toegeven aan Engelschen dwang bijv. in de kwestie van den doorvoer van Duitschland naar Bel gië, de kans groot maakt, dat Duitsch land ons dan op minder aangename wijze zal herinneren aan de verdrags-verplich- tingen, die we naar die zijde hebben. Voor een land dat zóó tusschen twee viuren zit, is, nog meer dan anders, de eenig juiste weg, die van het récht der tractaten En men heeft het in ons vorig nummer kunnen lezen, dat onze regee ring dien weg volgt. De verwachting van Engeland is blijk baar, dat het stopzetten van "het han- dclstelegraafverkeer onze kooplieden er toe zal brengen een dwang op onze re- gecring uil le oefenen om toe te geven aan de Engelsche eischen. We hebben met voldoening in het „Hand." gelezen, dat iemand als de heer Van Aalst, die toch zeker wel op de hoogte is van dQ stemming in de handelskringen, de ver klaring af ie 2 de, dat „nooit of le nimmer de eerlijke handelsmannen van dit land zullen bukken voor een dergclijken maat regel, en nooit zullen trachten invloed juit te oefenen op onze regeering." Of er du een oplossing van die grint-* kwestie zal gevonden worden in de door den heer Van Aalst geopperde mogelijk heid van een bereidverklaring van Duitschland om dien grintdoorvoer te slaken; dan wel dat Engeland overtuigd Wordt van het onrechtmatige van zijn, eischen - in ieder geval zal onze re geering naar ons vaste vertrouwen geen hinder hebben van pogingen om haar van handelen naar eigen inzicht af te houden. Ze heeft geen Nederlander lo overtuigen dat het recht aan haar, zijde is. Ten opzichte van Amerika helpt dat echter helaas weinig, want onze^cegee- ring stuit daar blijkbaar op een onwil,, die voortspruit uit de onwrikbare mee ning dat bijna alles wat naar Nederland gevoerd wordt, doorgaat naar Duitschland. Ze gelooven daar onze verzekeringen niet. Er mag van Holland ujt niets meer naar de Duitschersl zoo redeneeren dé Amerikanen, wel wat makkelijk vergetend dat de eerste twee jaren van den oorlog hel neutralp Amerika zijn heele industrie en handel richtte op leverancies aan de Entente, en zich erg boos toonde als Duitschland daartegen bezwaren maakte. Maar of men nu al zoo'n inconsequen tie constateert, verandert niets aan het feil dat Amerika onze schepen vast- houdt, en zelfs ook de lading van onze, eigen daar gekochte voorraden. Dat we nu voorbereid moeten zijn voorloopig iiiets meer van overzee te zullen ontvangen, zou meer indruk heb ben gemaakt als we er niet reeds drie» kwart jaar op waren voorbereid door den Duitbenen onbeperkten duikbooten oorlog. Eigenlijk daleert dat .,\Vennen" aan de abnormaliteit van aanvoer-beper- iking reeds van vroeger, nl. van de En* gelsche rantsoeneeringsmaatregelen. Maar enfin, dat rantsoen voor ons zelf kwam, er dan toch nog. Sedert echter 3 Febr. jl. Duitschland zijn onbeperkten duik- bootenoonog afkondigde, is het groot ste deel van den aanvoer van dat rant soen onmogelijk geworden, doordat het varen on Engeland, door de Middelland- 'sche Zee en zelfs in de Noordzee te on veilig werd. Wat de Vereenigde Staten nu doen, is ons ook het laatste restj'e ontnemen, behalve dan ook nog dat zij de vaart van onze Indische schepen on mogelijk maken. In de herinnering aan dat vroegere zit echter ook een reden om den moed niet te laten zakken. Telkens, eerst bij dé Engelsche maatregelen, toen bjj de D.uit-! sche, hebben we gezegd: wat moet er van ons worden? En het werd ook wel telkens merkbaar moeilijker, maar bij slot van rekening ging het toch nog. We bleken méér uit eigen kracht te kunnen putten dan we verwachtten. Zou dat nu ook niet het gevai blijken? We schreven in een vorig nummer dat we de zaak niet zóó somber inzagen als sommige Engelsche bladen zoo vriendelijk waren voor ons te doen. We hebben daarom met voldoening gelezen dat de vertegenwoordiger van het „Handels blad", die met den heer Van Aalst een! onderhoud had, den indruk kreeg, dat;1 ook deze den toestand wel netelig acht, maar zonder dat dit aanleiding mag ge ven tot al te groote ongerustheid. De o,ude raad om de zaken wel era-' stig, maar nooit tragisch op te nemen, verdient in dezen tijd bijzonders over weging. Verblij f ontzegd; De commandant der stelling van de monden der Maas. en der Schelde heeft hel verblijf in zijn gezagsgebied wegens het betrokken zijn bij den smokkel* handel ontzegd aan P. J. Blanche, koop man te Zuiddorpe; L. N. Serraes koop man le Zuiddorpe; P. Droesebeke, vlasi- arbeider te Overslag, alle drie Belgen. aan den Nederlander F. D. B. Pielers werkman te Zuiddorpe. Aan Martha van Daele, die bij besluit van 21 Maart j.l. werd uitgewezen, is voorwaardelijk vergunning tot terugkeer Vierleend. NEDWANB EN M MBLflG Van de grens. Vrijdagmorgen kwamen te Sluis aan drie Duitsche militairen in uniform. Door middel van hooiruiters, die ze vlak bij de electrische versperring ge plaatst hadden waren zij „over den draad" gesprongen. Een hunner had aan een zijner armen eenilge nog niet ger heel genezen wonden, irn den strijd be komen. De drie deserteurs zijn geïnterneerd. Zaterdagvoormiddag bewoog zich bo ven Sluis een vliegmachine, komend uil Oostelijke en verdwijnend in Westek Jijke richting. Het toestel vloog zoo laag, dat men duidelijk de twee dekken en de wielen zien kon. Het was waar schijnlijk een Duitsche machine, althans zij werdboven Belgisch gebied 'ge* komen, niet door de Duitschers be schoten. De kolen schaarse h'te. Naar de Tel. verneemt heeft de rër geering tlians aan de spoorwegdirecties de vereischte toestemming verleend, om gedurende den winter de treinen niet te verwarmen. In den Haag worden met uigang van heden op verscheidene punten der stad sproeiwagens opgesteld, ingericht tot het verstrekken van heet water aan de in gezetenen. (Aardappelen. Onder verwijzing naar' de aan de gemeentebesturen gerichte circulaire van 22 September j.l. betreffende aardappeL lenédistributie, waarin wordt medege deeld, dal de voor reserve le bestem!- men soorten nader zullen Worden aan gewezen, brengt de minister van L.. N. en H. ter algemeene kennis ,dat hier- 'vofor zijn bestemd de Roode Stars, blauwe Eigenheimers en daarmede gelijk te stellen soorten, alsmede partijen daar toe aan te wijzen door de aardappelr vereeniging. Afval'-granen enz. De Minister van L., H. en N. heeft bepaald dat verboden is stof, kaf, of uftschoonsel uit granen, peulvruchten en handelsgewassen af te leveren vervoeren of te doen vervoeren. Het verbod geldt niet; a. voor afleveringen of vervoer op last van een regéerimgscomtnissarisi voor rijksgraanverzameling, het comité van graanhandelaren te Rotterdam, de commissie voor den graanhandel te Am1- sterdam en de firma Van Stolk's comf- missiehandel te Rotterdam. b. voor afleveringen of vervoer van partijen, die geadresseerd zijn aan een regeerlngscommissaris, de veevoederfa briek „Zuid-Holland" te Schiedam of aan de firma Van Stolk's Commissie^ handel te Rotterdam. Onder peulvruchten worden in deze regeling verstaan: Wintertarwe, zomer- larwe, spelt, winterrogge, zömerroggter, wintergerst, zomergerst, haver eveneen boekweit. Onder peulvruchten worden in de regeling verstaanveldboonen ("wierf-, paarden-, duiven-, schapen-, waalsche) alle soorten groene erwten inbegrepen gele erwten alle soorten grauwe erw ten, alle soorten bruine gele en witte boonen. Onder handelsgewassen worden in deze regeling verstaan: kanariezaad, koolzaad, raapzaad, boterzaad, dederzaad, blauw- maanzaad, lijnzaad. Bij circulaire heeft de minister den burgemeesters o. a. verzocht aan voren bedoelde beschikking' ruime bekendheid in hunne gemeente te geven en door middel van rijks- en gemeentepolitie toezicht te doen houden, dat geen ver boden aflevering of vervoer plaats vindt, en waar zulks plaats vindt, door inbe zitneming onverwijld in te grijpen. Üit Middelhui* Bij beschikking van den Minister van justitie is herbenoemd in de Ka mer van toezicht over de notarissen en candldaat-notarissen, gevestigd te Mid delburg tot plaatsvervangend lid, met ingang van 10 December 1917 mr. J. A. de Jong1, kantonrechter te Tholen. Donderdag 18 October zal „Het intieme Tooneel" onder leiding' vanFrits Bouwmeester een buitengewone voorstel ling geven in bet Schuttershof alhier. Hedenmorgen ontsnapte een koe aan haar geleiders. Zij werd aan de Volderijlaagte tot staan gebracht, door dat men het touw rond een boom wist te slaan. Het dier was toen zoo onhan delbaar, dat men het niet durfde ver der vervoeren naar de slachtplaats. Ten slotte werd het op de plaals zelf de nek afgesneden. Een der geleiders had nog een verwonding aan het hoofd op- geloopen. Üit Vllssiigeit. Gisterenmiddag werd in het concert gebouw te Vlissingen een vredes bijeenkomst gehouden, uitgaande van de afdceling Vlissingen van de Ivath. So ciale actie. De belangstelling voor dezo bijeenkomst was zeer groot. Door de hoeren Br una uit Utrecht en Van den Sman, kapelaan te Vlissingen, werd ge wezen op de stappen van den Paus om' tot vrede te komen. Enkele muzieknummers wisselden de redevoeringen af. Door den Vlissingschen Bestuurders- bond en de afdeeling Vlissingen van den Bond van Nederlandsche onderwijzers is aan den gemeenteraad een adres gezon den, waarin verzocht wordt de verstrek king van voedsel aan schoolgaande kin deren door de vereeniging .(Kindervoe ding" uil te breiden, zoodat 1 November daarmede reeds een aanvang lean wor den gemaakt, terwijl tevens verzocht wordt het subsidie aan deze vereeniging te verhoogen tot f 1500 per jaar. Te Rotterdam is plotseling overle den de heer Goffaert, oonsul-generaal van België. De overledene, die den leef tijd van 44 jaar bereikte, was tot vooA ecnige maanacn consul-generaal le Vlis singen. 911 Waleberen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is te Westkapelle in de berg plaats voor levensmiddelen voor de mili tairen ingebroken. Aan den achterkant van de schuur, die voor bergplaats dient, heeft men door een raam zich toegang verschaft, 's Morgens kwam men lot de ontdekking, dat er voor een tamelijk groote waarde aan koffie, thee, boter en spek is gestolen. Blijkbaar zijn er bier meer dan één in het spel geweest.. Ook in het militaire bureau te Aag- tekerke is inbraak gepleegd in de cantine. De vermiste waarde is gering. Uit Z kid-B e ve 1 n d. Zaterdag j.l. werd de wijk Molen weg te Wolfaartsdijk in opschud ding gebracht, doordat van een aap, waarmede een man trachtte wat geld le verdienen, het kettinkje brak, en aan zijn begeleider ontsnapte. Het dier scheen het bijzonder voorzien te hebben op vrouwen en meisjes, die naar alle zij den uil elkaar stoven. Ten slotte vlucht te hij op het dak eener woning, van welke plaats hij niet wilde afkomen tot eindelijk een timmermansknecht met een zweep gewapend op het dak klom en het dier eenige slagen toebracht, waarop de aap het raadzaam yond naar geneden te klauteren waar hij een flinke rammeling ontving van zijn bege leider. In de Zaterdag gehouden raads vergadering te Waarde werd behan deld de meedeeling van Ged. Staten, dal zij zich niet vcreenigen kunnen, met de wijzigingen, die waren aange bracht in de onderwijzcrssalarissen. De fealarisregcling voor hoofd der school werd nu gewijzigd, als volgt: f1200— f 1300, f 1350—f 1100, f 1450—f 1500, voor de onderwijzers is het gebleven minimum f 600 met vijf verhoogingen :i f 100 om de 2 jaren alzoo tot f 1100. Herhalingsonderwij» wordt betaald met f 1 per lesuur, terwijl het liandwerk- (bmdcrwijs buiten de schooluren, om trent 230 uren, betaald wordt met de som van f 100. In deze vergadering werd mede een verordening op woonwagens en bedelarij vastgesteld. Vrijdag is bij den Engelschen polder ("Zuid-Beveland) een Ierseksch vis- schersvaarluig (lemmerjacht), met suiker bieten geladen, omhoog gevaren. Bij den volgenden vfoed is het scheepje wegens lekkage gezonken en door den storm zijn bijna alle bieten en andere losse voorwer pen weggeslagen. Het vaartuig zelf is niet verloren. De rijksveldwachter J. Warrens le Iiwadendamme wordt met ingang van 20 October a.s. overgeplaatst naar Zuidzande. Een koopman uit Ovezand deed aangifte van het verloren raken van een portefeuille, inhoudende onder meer f 200 aan bankpapier. Den volgenden morgen vond een jongen de portefeuille, maar de inhoud daar van was verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. üit Noor d~B eveland. In den loop van den Zaterdag namiddag zijn onder de gemeente Wis- senkerke weer vijf tnijnen tot ont ploffing gebracht. Een mijn in de buurt der directiekeet van den Anna Friso- polder is gedemonteerd. In de kom der gemeente zijn op verschillende plaatsen grootere en kleinere ruiten bezweken door den luchtdruk. Zou het niet moge lijk zijn, de mijnen in de nabijheid van bewoonde gebouwen, wat spoediger on schadelijk te maken? Zoo heeft die aan den A. F. polder meer dan twee maal 24 uren gevaar opgeleverd. Op 't strand van den Spieringpblder gem. Wissenkerke is het lijk aange spoeld van een zeevarende, in witte trui zwarte leeren broek, witte kousen in laarzen. Uit 9 c h u vr u-O V i I a m <L In de Zaterdag te Zierikzee gehouden gemeenteraadsvergadering werd afgewezen het verzoek der afd. Schou wen Duiveland van den Bond van Ne- derl. onderwijzers verzoekend tijdel ijken leerkrachten bij het lager onderwijs een salaris toe te kennen gelijk aan de aanvangsjaarwedde van een vaste leer kracht. Besloten werd tot verlenging van het geven van een dunrtetoeslag aan ambte naren tot 1 April 1918. Het adres van den heer S. Kliimmerboom, «tadsmuziek- directeur en klokkenist, ook om duurte- toeslag verzoekende, werd afgewezen, eveneens dat van den onderwijzer Quist, inwonende bij zijn ouders, die wegens gemis van een rijkstoeslag een duurte- toestag verzocht. De onderwijzers W. E. B. de Jonge en J. L. van Roon, met hunne echtge- nooten mede bij het onderwijs krijgen op hun verzoek een toeslag' van lÖ»/o boven hunne jaarwedden, onder aftrek van den door het rijk verleenden toe slag. Op het adres der politieagenten verzoekend verhooging van salaris werd niet gunstig beschikt. In verband met het ingekomen ver zoek van verscheidene winkeliers om zonder boven het vastgestelde rantsoen le gaan, het gas te mogen aanwenden ook in hunne winkels na den destijds vastgestelden tijd (8 ure) werd besloten zulks toe te staan, echter tot 's avonds negen uur. - Het hooren ontploffen van mijnen is le Zierikzee en omgeving aan dé orde van den dag. Bij nacht en bij dag vaak met zeer korte tusschen po ozen hoort men soms tot geweldig wordende slagen toe, de mijnen uiteenspatten, w. o. er zijn die naar gelang van de plaats' veel schade veroorzaken. Het aantal aangespoelde mijnen aan Schouwens kust is verbazend hoog. Uit St. Pbilipslmnd. Een brief, inhoudende twee vac- cinebewijzen, in Januari 1917 verzon den aan hel adres van zeberenl Q. te Anna Jacobapolder café Lombok, is na een reis naar het eiland Lombok (O.I.) te hebben gemaakt, 13 Oct. ""W het juiste adres bezorgd. Uit Zeenwech-Vlainderen O. D. Door tol nog toe onbekend gebleven oorzaak, brak Zaterdagavond brand uit de manufacturenzaak van den heer Kleijberg aan de Vischmarkt te Hulst. Door spoedig toegeschoten hulp, werden de deuren ingetrapt en het begin van den brand met eenige emmers water ge- bLuscht, zoodat de inmiddels ter plaatse gekomen brandspuiten geen hulp behoef de te verlecnen. De schade, hoewel van; geringen omvang, wordt door verzekering gedekt. üit 2B*nwa«h-Vlaanderen IV. O. De liberale kiesvereeniging te O o s t- burg koos tot kandidaten voor het be stuur der centrale kiesvereeniging der Liberale Unie in den Rijkskieskring waar van te Middelburg het hoofdbureau is gevestigd, alle 12 voorgestelde heeren. Tol afgevaardigden ter vergadering der L. U. werden aangewezen de heeren P. de Hullu cn J. Risseeuw, die ook be* noemd werden respectievelijk tot voor zitter en secretaris der plaatselijke lues-, vereeniging. KERKNIEUWS. Bij de Zaterdag gehouden verkiezing van 6 leden voor het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te C o 1 ij n s p 1 a a t, zijn herkozen oe heeren Wi Polappel, Mars. de Regt Jz., C. Kievit, Wi Adriaanse, J, Schippers en in de plaats van den heer L. van Gilst, die ouderling werd, is ge kozen de heer H Visser. 0 «M Bij de verkiezing van vier gemach tigden voor het kiescollege der Herv. gemeente le Scherpenisse werden Vrijdagavond 12 October herkozen de aftredende leden J. Polter, P. Noor- dijke Mz. cn H. C. Verkerke Voor de vacature A. Westmaas is ge kozen de heer Jan Oudesluis Johz. Sed, Herv. Kerk. Beroepen te Den Burg Texel) Wi Kroese Jr. le Vrouwepolder; te Wierden: Ph. J. Vreugdenhil te Sprang; te "Elburg; J H. van Paddenburgh le Staphorst; te Schoonhoven: Pli. J. Vreugdenhil te Srang; te Harderwijk: F. Kijftenbelt te Leerdam; te Brakel: J. Rouge te Hcnog- blokland. Aangenomen naar Asch (toezJ. H. Chr Israël, cand. te Hoenderloo; naaxi Groningen Joh. hangman te Hariingen. Bedankt voor Leerbroek en voor Ben), schop: Anth. C. Enkelaar te Jaarsveld; oor Kampen dr. J. Dl v. Lindt Wijn gaarden te Feyenoord. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - In de Vrijdagavond gehouden jaar vergadering van de Vereeniging „Voor de Kunst" alhier werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit blijkt, <lat de ver eeniging 195 leden lelt, namelijk 176 ge wone en 10 buitengewone leden en 9 do nateurs In den loop van het jaar vielen 9 leden af en traden 11 nieuwe leden toe. De vier tentoonstellingen werden geza menlijk door 704 personen nezochl. De rekening, aanwijzende in ontvang en uitgaaf f 420.58, werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden mevr. Evers—Keg en de heeren Jacq Frank en

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1