LAATSTE SE81ËBTEH. BUITENLAND. proeftijd van 3 jaar; wederspannigheid, mishandeling ambtenaar en vernieling D. R., 30 jaar, harmonicaspeler te Mid delburg, tot 1 m. gev.drie misdrijven van diefstal met ïnklimming M. A. S.y 39 jaar, schilder te Bruinisse, voorw. tot 3 m. 'cv. met een proeftijd van 3 jaar en de bijzondere voorwaarde het betalen eencr schadevergoeding van f 20 binnen één maand. LEGER EN VLOOT. S t o r m t r O; e p e n. Naar aanleiding van de ingediende rapporten betreffende de oprichting, op leiding en oefening van de stormsec- tipn, zijn door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht eenige alge- meene aanwijzingen en opmerkingen Ier kennis van de korpsen van de Land macht gebracht. Wg ontleencn daaraan het volgende Ter wnle vim de getalsterkte mogen geen ongeschikte elementen in de Storm sectie worden opgenomen. Het is be ter dal een stormsectie 20 uilgelezen mannen telt, dan 50 hoofden waarvan er 30 van twijfelachtige waarde zijn. Op hel oogenbliik behooren daarin „flin ke kerels" te worden opgenomen die de vereLschte iudividneele lichamelijke geoefendheid reeds bezitten en alleen nog in taclischen zin geschikt behoe ven te worden gemaakt. In de eerste plaats behooren voor eene indeeling bij de stormsectie in aan merking le worden gebracht, militairen die in het bezit zijn van een vaardig heidsdiploma. Dat een groepsrijwielpatroelje in liaar geheel als stormtroep wordt geoefend is geen bezwaar, als die patrouille, zon der te Ietten op de indeeling van het personeel, van lieverlede maar geen „stormtroep" zal gaan heeten. De stormsecliiên moeten door den troep als élitcail'tleelingen worden be schouwd, waarbij het eene onderschei ding is, te dienen. Strenge selectie is noodzakelijk, te meer daar voorgesteld zal worden den stormtroepen een onderscheidingsleeken toe te kennen en nu en dan prijzen ,uiit te dcelen. Het bataljonsgewijze opleiden van het stormpersoneel wordt verkeerd geacht. De instructeur is tevens de aanvoerder. Bij de bataljons in stellingen dip over de forten zijn verdeeld moeten ook slormsectiên gevormd worden, want de aanwezigheid van stormmannen kan ook in een fort groot nut afwerpen. In bc- gixisel is liet stormpersoneel niet be stemd om over wachten, voor.uitgc-' schoven detachementen enz. te worden verdeeld. Hel moet ill oorlogstijd zooi- veel mogelijk Worden bijeen gehouden om Ideinc en moeilijke opdrachten te vervullen, die in den stellingoorlog aan de orde van den dag zijn. Ook bij onderdeelen, die grootendeels zijn samengesteld uil personeel van an dere korpsen, moet opleiding' van stormtroepen plaats hebben. De aan de opleiding van de hierbedoelde man schappen die l. z. t. weder haar hunne korpsen lerugkeeren bestede moeite en Lijd zullen dus geenszins ver loren zijn. Zoo spoedig mogelijk zullen de storm troepen van helmen, dolken en een groote r aantal handgranaten worden voorzien. AFLOOI» AANBESTEDINGEN. Aan liet gebouw vau hel provinci aal bestuur alhier werd heden aanbe steed hel schoonmaken, onderzoeken en herstellen der reservedeuren van de groote sluizen vrui het kanaal door Wal- chereu met bijkomende werken. Rarnfnj f 9450. Inschrijvers de heeren: P. Dekker, Veere, f 13.700; H. Jansen Jz., Middel burg, f 13.500; A. van der Straaten Jr. Hanswecrl, f 12 700, en A. van der Graaf, Sliedrecht, f 12.690. VERSCHILLENDE BERICHTEN Wij ontvingen van de N. V. Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoveu een keurig boekje, getiteld: „Wat iedere huis vrouw te pas komt", hetwelk tal van recepten voor eenvoudige maaltijden be vat en vele nuttige wenken voor do huisvrouw. Deze uitgave is in hoofdzaak bestemd oor do gehuwde leden van het personeel der N. V., waaraan zij tegen zeer mati gen prijs ter beschikking wordt gesteld, terwijl hel boekje levens dienst doet in Philips' kookschool, waarvoor thans on geveer 1000 meisjes zijn ingeschreven. Zondagmiddag ontdekte de spoor- wachter aan den Driehuizerweg le Vel- isen, dat de buitendeur van 'de naburige) villa Krimhilda opengebroken was. In de kamers vond men alles over hoop gehaald. Kasten waren opengebroken, la den leeg gestort en op verschillende ta fels lagen groote pakken in couranten- |en ander papier gewikkeld, gereed om mede te nemen. Het onderzoek, door een. hoofdagent en een veldwachter begonnen, werd door een inspecteur uit JJmuiden voortgezet, en daarbij vond men 5n een afgelegen slaapkamer. te bed en in die pe rust, een jonge man en een jonge vrouw. Zij vertelden elkander toevallig ontmoet le hebben en waren toen samen op roof gegaan, eei'st in een tentenkamp (e Bergen, toen in een onbewoonde villa te Egmond, en toen Zaterdagnacht in Krimhilda. Zij hadden alles bijeen gepakt om het 's avonds mee te nemen, maar wilden eerst uitrusten. Het tweetal was 17 en 18 jaar. De jaarlijksche aanvrage ten be hoeve van den arbeid van het Leger des Ilcils in Nederland zal gehouden; worden van 13 tot 27 October. In een boekje, getiteld „ïn een andere wereld' wordl een beknopt overzicht gegeven van verschillende lakken van het werk van het Leger. Uit Schiermonnikoog schrijft men aan hel „N. v. d. D.": Voor eenige jaren kochten eenige hee ren uit Groningen hier een stuk bouw terrein aan het noorderstrand. Dezen legden een strandweg aan en twee villa's werden op de noordwestpunt op de dui nen gebouwd. Door de stroomverandering is de Laat ste twee jaren juist deze noordwest hoek sterk afgenomen, vooral met hoog getij, en de eenige honderden meters lange strandboulevard is totaal wegge slagen. De 2 villa's liepen ook hoog ge vaar. zoodat de eene eigenaarbesloot, het gebouw te laten afbreken en het op een veiliger plaats te herbouwen. Met dien herbouw is men begonnen. Doch de andere ville staat thans aan den afgrond; gisteravond was er geen halve meter vast duin meer voor het huis, hetwelk wel 30 a 40 meter voor zich had. Gaat het zoo door met het ruwe weer uit het noordwesten, dan stort weldra de villa met zijn inboedel op hel strand BURGERLIJKE -STAND. Middelburg. Van 8—10 Octoper. Bevallen M. J. van der Kam geb. de Klerck, d.; M. E Steijn geb. de Jong, d. Overleden: L. J. v. Santen, 75 j-, we duwe van J. G. Biesen. BEKENDMAKINGEN. PETROLEUM. De Directeur van het gemeentelijk distributiebedrijf maakt bekend, dat op het bureau gratis verkrijgbaar zijn for mulieren voor hoofden van gezinnen die geheel van gas-of electrisclxlicht verstoken zijn en dus in aanmerking komen voor de verstrekking van petroleum. De Directeur voornoemd. Miiddejlburg, 10 October 1917. DISTRIBUTIE VAN LEDER. De Burgemeesier van Middelburg brengt ter kennis van belanghebbenden dat met toestemming van het rijksdistributiekan- toor v.oor huiden en Teder is toegetreden tot de ledervereenïging de lederhandplaar JF. J LARSEN, Lange Delft alhier. De Burgemeester voorn., P. DUMON TAK HET GEBEURDE IN DE WIELINGEN. Officieel. In aansluiling met het com muniqué van 30 September jl. en ter weerlegging vau onjuiste berichten in de Duibfche pers, kan worden gemeld, dat de plaatsen, waar de beide Duitsche vlieg tuigen op 25 September d. j. in de Wie lingen werden aangehouden,, ver binnen de Nederlandsche grens der territoriale wateren liggen. Deze grens is in hel Zui delijk deel der Wielingen aangegeven door drie gekleurde boeien met de Nederlamf sche vlag als topteeken, liggende in liet verlengde der landgrens tusschen Neder land en België. Het Duitsche vliegtuig, dat door een motor-defect moest landen, werd ten an ker liggend aangetroffen óp 2900 meter binnen ónze grenslijn. Het tweede vlieg tuig, dat zonder noodzaak binnen Neder- landsch gebied kwam, werd aangehouden op 3500 M. binnen de genoemde grens lijn te water liggende. Peilingen 'door twee marine-vaartuigen gedaan, geven ab solute zekerheid omtrent deze plaatsen. REPARATIE-LEDER. Ter verklaring van het ten onrecht^ aan den Minister van Landh. verweten teleurstellende feit dat men met hef reparatie-leer niet aan zooveel aanvragen lean voldoen als aanvankelijk gehoopt werd, wijst het Bureau voor Mededee- lingen inzake de Voedselvoorziening er op. dal de oorzaak ligt in het steeds. slechter worden van den aanvoer looistoffen in de taaiste maand. Toen in April de regeling ontworpen werd, en aan de gemeentebesturen een opgave werd gevraagd van de benoodigde hoeveelheid, hoopte men op meerderen' aanvoer Integendeel kwamen er minder looistoffen binnen, en staat nu de aan-' voer stop. Sommige gemeenten hebben voorts meer aangevraagd dan noodig is; sommi gen zelfs 1 K.G. per hoofd der bevolking. Bij de bepaling van het rantsoe.il voor iedere gemeente is er rekening mee ge houden dat er in grootere centra en in fabriekssteden meer behoefte is dan op het platteland, waar veel klompen wor den gedragen. DE HANDELSOVEREENKOMSTEN MET DUITSCHLAND. Naar het Handelsblad verneemt, wor den in afwachting van het definitief tot stand komen van de kolenovereenkomst de onderhandelingen der Nederlandsche en Duitsche vertegenwoordigers over an dere handelsovereenkomsten voortgezet. De besprekingen loopen thans over de le vensmiddelen. DE ,TOEKOMST"-ZAAK. Het gerechtshof te Amsterdam heeft G. A. M., beklaagd van diefstal en verduiste ring van stukken uit het kantoor van het weekblad De Toekomst vrijgesproken. STAATSLOTERIJ. Bij de trekking van heden vielen prjj- zen op de navolgende nummers: f 1500 4259 f 1000: 832 4213 5407 8412 .9103 15913 18398 20157 f 400: 508S 6230 10709 12837 13600 13686 14645 f 200: '182 532 79-19 20261 100 4025 4030 4321 5117 7138 8633 9461 10667 10036 13224 16889 17637 17710 19253. BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 2,17 u. 5 °/o Nederl. 1005/82% o/o Nederl. W. Schuld 61; 3 o/0 do. Oblig. 7 P/s3 o/o do. Certif. 713//. Cert. Ned. Hand. Mij. 195'/g; Aand. Ned Ind Iiandelsb. 255; Kon. Petrol. Aand. 570; Gecons. Holl. 210— 213i/2; Cul. Mij. Vorstenlanden 23li/2; Aand. Deli:Maatscli. "20; Aand. Amsterd. Deli 260; Amsterd. rubber 243; Nederl. do. 134. Ned. Amerik. vaart 453457; Ned. Scheepvaartunie 230; Kon. Holl. Lloyd 2071/2—210; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 275 279; Aand. Paketvaart 273—276. 4 o/0 Oostenrijk JuniJuli 37%. Anaconda 148i/2; Steels 101%Erie 22%Southern Railway 25; Union Pa cific 134; Car and Foundry 71; Com mon Marine 29%; Prefered do. 86%; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 50;, DE S'IRIJD IN°VLAANDEREN. LONDEN, 10 Oct. Officieel. Tegenaan vallen van den vijand werden afgeslagen, behalve aan don spoorweg ten Z. vaii Staden, waar onze vooruitgeschoven troe pen over een Iront van 2000 yards een weinig terugtrokken. UIT DUITSCHLAND. BERLIJN, 10 Oct. De „Voss. Ztg." vindt den aanval der regeering op de on afhankelijke sociaal-democraten zeer te betreuren. Andere bladen SjScbrijven in deuzelfden geest, doch er zijn. gr ook, Idie het optreden van Haase c. g. afkeuren. VERTROUWEN IN DE REGEERING. PARIJS, 10 Oct. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat het socialistisch congres met gro.ote meerderheid een motie van ver trouwen in de regeering aannam. HET NIEUWE RUSSISCHE KABINET. PETROGRAD, 10 Oct. Het coalitiemi nisterie is als volgt samengesteld- Kerenski; minister-president en gene ralissimus; generaal Verkofski, min. van oorlog: admiraal Verderefski, min. van marine; Tcrcstsjenko, buitenlandsche za ken Konovalof, handel en industrie; prof. Bernardeki, financiën,- prof. Sakxs- lcin, openn onderwijs; adv.okaat Ma- lantofisj. min. v. justitie; Prokopovitsj levensmiddclenvoorziening; Sminof, staatscontroleur; Tretiakof voorzitter van deu economischen raad; Gfozoef, arbeid Koclikin, sociale aangelegenheden; Live- rofski, verkeer. De „Middelburgsche Courant" wordl 'savonds le zes uren ia Goes be&orgd, Dadelijks worden, tegen f 1.55 per kwartaal, abonnementen aangenomen doo; den agenl P. A. H PIETERMAN. YERKOOPINGEN BN VERPAQmNGB»* IN, ZEELAND. Datcoi Plaats. Voorwerpen. Infer t» 11 Oct. Middelburg, Huizen, Blaupot ten Cate. 11 Oct. Middelburg, Afbraak, Struve. 12 Oct. N. en St. Joosiand, Bouwland, Blaupot ten Cate 17 Oct. Koudekerke, Bouw- en weiland, Loeff. 19 Ocl. Meliskerlce, Hofstede, Hioiolen. 24 Oct. Koudekerke, Mb raak en Inspan, Loeff. 25 Oct. Middelburg, Huizen, Verhuist. DE 0 0 RL0G> De Toestand. De geallieerden zijn ditmaal in Vlaan deren al heel vlug mot het toebrengen van een nieuwen stoor. Slechts 5 dagen na den vorigen aanval volgde deze al. Ook ditmaal is het dtaccés, al is het gering, aan hun zijde. Het terrein van den aanval strekte zich uit van Brfkuds- einde tot aan het Houthulste.rbosch (ten N. O. van Bixsehoote). De linker vleugel der geallieerden wordt hier in genomen door de Franschen en zij be haalden hel belangrijkste voordeel. Over een front van 2% K.M. breedte, tus schen Draeibanlc en Wydendreft vielen zij' de Duitsche posities aan en dron gen er twee K.M. diep in door, lol aan den Zuidelijken rand van hel bosch. De dorpen of buurtschappen St. Jean, Mangelacre en Veldhoek vielen hun daarbij achtereenvolgens iil handen. In aansluiting met den Franschen opmarsch kwamen ook de Engelschen aan weers zijden van den spoorweg' IeperenSta den vooruiit, Lqtdat ook zij den rand van het Houthulsterbosch bereikt hadden. Verder voltooiden zij de verovering van Poelcapelle," waarin zij Donderdag als hel ware bleven steken en melden zij, dat tusschen Poelcapelle en.Broods einde alle gestelde doelen berc&t wer den. Die „doelen* worden niet nader aangegeven en zullen dus wel zeer be scheiden zijn geweest. Het Franscho bericht maakt gewag van 300 gevange nen, alleen op hel Fransche front deel, liet Engclsche van meer dan 1000 in het geheel. Dat dit aantal zoo gering is, vindt zijn oorzaak waarschijnlijk voor een goed deel in het gewijzigde karak ter der 'Duitsche verdedigingswerken. De loopgraven en uitgegraven schuil plaatsen, zooals die tot voor korten lijld gebruikelijk waren, zijn opgegeven, om dat zij in het moderne vuur niet houd baar meer waren. Zij werden murw geschoten en boden dau geen voldoen de dekking meer aan. Daarom zijn zij vervangen door een z.g. verdedïgiugs- zone. Dit is geen aaneengesloten liuie ol loopgvaafslelseldoch bestaat uiteen groot aantal blokhuizen van beton, die zoo ten opzichte van elkander gelegen zijn, dat zij elkaar met hun vuur bestrijken. Alleen een directe treffer uit een kar non van zwaai- kaliber vermag1 deze schuilplaatsen te vernielen. Zij worden bemand, al naar de grootte met van 10 tol 60 man, en zijn bewapend met nxix- tvailjeurs. Bij een vijandelijken aanval brengen zij den vijand zware verliezen toe door flank- en rugvuur. Als hij1 er echter in slaagt het veroverd terrein bezet te houden is de bemanning ge noodzaakt zich over te geven. Achter dal terrein bevinden zich de eigenlijke linies, waarin de troepen voor den te genaanval zijn opgesteld. Als de blok huizen den aanval hebben gebroken, ko men die te voorschijn om den vijand terug te dringen. De Engelschen schij nen nu wel m staat te zijn om de blok huizen te overwinnen, maai- beschikken nog' niet over z,oo afdoende iifiddelen daartoe, dat zij bij aankomst aan de eigenlijke linie ook deze kunnen ver overen. Vandaar, dat him vorderingen telkens betrekkelijk gering zijn.. Zelden meer dan 1 K.M. Opmerkelijk is het nu, dat de Fran schen bij hun aanval dadelijk 2 K.M. opschoten. De verklaring' zal dunkt ons wel hierin liggen, dat na de jongste successen der Engelschen beoosten den spoorweg naar SLaden, de Duitscliers zich ten Westen van die lijn bij den nieuwen toestand hebben aangepast en hun stellingen tot aan den zoom van het bosch hebben teruggetrokken. Is die onderstelling juist dau valt daar uit ook het geringe, getal gevangenen le verklaren, dat de Franschen maak ten m tegenstelling met de Engelschen die minder ver opschoten. De Rijksdagzitting Na cïe generale repeLitie in de hoofd commissie is gistex-en de groote opvoe- in den rijksdag gevolgd, die logen de verwachtingen in, nog nieuwe dra matische effecten opleverde. Wij moeten echter eerst nog even bij die generale repetitie stilstaan. Behalve de kanselier en von Stein, heeft ook Helfferich daarin zijn aandeel gehad, Hij verklaarde n.l., jdat hij in de rjjks- dagzilling van Zaterdag zijn zakelijk be toog had voltooid, toén hij het spreek gestoelte verliet, dat mitsdien de op vatting, als zou hij zijn rede hebben afgebroken, op een misverstand berust. Tegen datgene, wat hij zakelijk had te berde gebracht, hebben ook de spre kers, die hem voorgingen, geen be zwaar geopperd. Een kwetsend woord zal niemand in zijn i-ede kunnen Vin den. Indien men aanmerking heeft op zijn „toon", moge men zich te binnen, brengen, dat hij vóór nog een woord te hebben uitgebracht, met niet precie: vriendelijke uitroepen werd begroet en dal hij in den loop zijner rede nau,- welijks een zin, zonder dal daar tus schen werd geroepen en hij' in de rede gevallen werd. heeft kunnen vol tooien. Door deze verklaring heeft Helfferich het minachtend karakter aan zijn ding jegens de volksvertegenwoordiging ontnomen en. scheen de lucht dus aan merkelijk gezuivex-d te zijn. Ook het feit, dat na Helfferich -de kanselier nogmaals het woord nam pn opnieuw verklaarde dat hij objectief .sLaal tegenover alle .slroomingen in Ixel pu blieke leven, scheen olie op de golven. Men verwachtte daarom, dat het in den Rijksdag zelve ook wel los zóu loopen. Dat is c'hter anders uilgeloopen en de vergadering van gisteren is een zeer stormachtige geworden. Nadat het departementshoofd lvriege verklaart had, dat de slechte behan deling der Duitsche gevangenen uil Zuid- West Afrika nog niet tot een eind was gekomen en dat de Duitsche regeering niet voor scherpe represaillemaatrege len zal terugdeinzen opende do onaf hankelijke socialist Dittmann het vuur door te betoogen, dat de strijd tegjen «l|o al-Duitschers meteen een strijd tegen de regeering moei zijn. Dadelijk antwoordde de regeering mot grof geschut. Michaêlis nam zelf het woord Hij heriixnerde eraan, dat «lij ver zekerd had objectief te staan tegenover alle politieke partijen eix richtingen voorzoover zij geen doel streven, dat liet bestaan van het rijk en den Staat bedri De parLij der onafhankelijke sociaal-de mocraten, ging "Michaêlis echter voort, staaf voior mij aan gene zjjde dezer linie. Men kan zich voorstellen welk een tumult door deze woorden veroor zaakt werd. Het zou echter nog erger worden. Nadat de kanselier nog verklaard had, dat men veel verder zou komen, indien ook zij, die de vredesresoiutie van 19 Juli bestrijden, deze recht zouden laten ervaren, sprak de minister van niarine baron von Capelle en beschuldigde deze er de onafhankelijke sociaal-denxocraten van dat zij betrokken waren in een po ging tot muiterij op de vloot, die be oogde de regeering tot den vrede t© dwingen. Nadat Ilaase, Vogtherr en Diftmann verklaard hadden, dat zij op i-eclitmatige wijze grieven van soldaten en matrozen in ontvangst hadden genomen, zeide Ca pelle „Dan blijft er n iets anders over dan de zaak zoo duidelijk te makeu als bij gerechtelijk onderzoek geschiedt. Vogtherr zei, dal ik de voorstelling heb verwekt, dat de heeren van do onafhan kelijke partij tot zekere hoogte do plan nen hebben uitgebroed en den matrozen ingegeven. Daarvan lieb ik niets gezegd. Ik heb hier een uittreksel uit de stuk ken, dot het volle bewijs beval, voor wat ik heb te bex*de gebra.cht. Haas© verlangt bewijzen. Een der voornaamst© beklaagden heeft getuigd Ik bezocht DilLmann en sprak met hem over de zaak; Dittmann bleek op de hoogte, hij" was blij' en zei: wij willen zoo doorgaan, maar erg op pnze hoede blijven (hooxt! hoort! rechts, lachen links, iiroot lawaai). Ik sprak ook mei andere eden 'der partij. Ik ben niet alleen bij Ditlmann geweest, maar er is een soort partij-conferentie gehouden, waaraan Vogt herr, Ditlmann en Haase deelnamen pn waarbij een plan werd besproken (hooa*t, hoort' rechts, gelier). Bij die gedachte wisseling gaven de afgevaardigden als) hun mcening te kennen, dat ik daax-bij) een verboden eu strafbare daad beging. Zij rieden mij zeer voorzichtig te zijn, maar wilden Ixet plan op alle manieren) door vlugschriften en andere uitgavexx steunen (aha', rechts, opnieuw lawaai)- Een andere beklaagde vei'klaax'de Ik heb ,ook en xxiet alleen met Ditt- maixn in diens bureau, maar ook met axxderen der onafhankelijke partij in den Rijksdag, met Haase, Vogllxerx- en Ditt mann bij elkaar, gesproken. Wat daar bij ter sprake kwam, weet' ik aog maar oppervlakkig. Ik verzoek, mij vanmiddag nog eens te verhoeren, 's Middags ver klaarde hij Voorzoo ver deze getuigeixissen op mij" - betrekking hebben, zijn ze juist. D. w, z. heb de zaak met alleen zoo vertok!,, doch ze heeft zich ook aldus toegedra gen (een stem van rechts: hoort u, Haa se?) Zoo kwam de agitatie, die de uxafhaix- kelijken op touw zetten tegen do regee ring, dus op lxim eigen hoofd neer. Uiil Capelle's woorden, noch uit het vex-- dere debat is eelxter eenig bewijs af t© leiden voor een werkelijk onvaderlands lievend optreden der sociaal-democraten. Zij verldaarden dan ook, ctat er in het door Capelle aangevoerde xxiets politiok- verdachts* schuilt. Daar men niet vol ledig weet wqarop Capelle's beschuldi gingen berusten, is heL echter onmoge lijk zich over de zaak een juist oordeel' te vormen. Dat is echler wel zeker, dat de gebeurtenissen van gisleren een ernstige kloof gebx-acht hebben tusschen de i-cgeeriiig en alle sociaal-democraten. Dat kwam ook tot uiting bij de stemming over een motie van wdutrouwen Tegen de x-egeering, die uitging van de onaflutnke- lijken en waar heide groepen pendraclx- tig voorstemden. Behalve om dezen hinnenlandschexx strijd, was de xijksdagvei-gadering van be- teekenis onx Kühlmann's verklaring, dat Duitschland met beLrekking tol El'zas- Lot haringen nooit eenigprlei con cessie kan doen. Dc reden, aldus Kühlmann, waarom' Europa's volken vechten eix hun iiloed vergieten, is niet in de perste plaats ld© Belgische kwestie, het is de toekomst van Elzas-Cbtharingen. Engeland heeft zich, volgens betrouwbare berichten, di plomatiek jegens Franki-ijk verbonden, zoolang in politiek opziclit en gewapen derhand in de bres te slaan, als Frank rijk zelf bij dien eisch blijft. Aldus ig ,de werkelijke ,staat van zaken eu het komt me gepast voor, ook de positie van Duitschland tegenover dezen loesland rus tig, helder, maar ook scherp te om schrijven. Het is mex-kwaardig dat niet alleen hij onze vijanden, doch zelfs vaak bij" do neutralen en bij onze vrienden twijfel rijst omtrent onze houding ten opzichte van dit vraagstuk. Op de vx-aag of Duitschland met betrekking lot Elzas- Lotharingen eeixige concessies kan doen, hebben wij slechts één antwoord: Neen, neen, nooit! Op deze woorden barstte een storm achtige bijval los, die aanhield toen .de minister verklaarde: Elzas-Lotharingen is Duitschland's schild en het symbool van de Duitsche eenheid. Het schijnt, dat von Kühlmann ook verder nog verklaringen van gewicht af legde, maar die zijix ons door WolTf de censuur(?) of ©en onwillige telegraaf lijn^) onthouden. Zijn vei'klaring omtrent Elzas-Lolhaidn- gen is echter belangrijk genoeg. Zij* be vestigt, dat dal een der Ixoofdpunten is van die welke een vx-ede door overleg in den weg slaap, daar geen van beid© partijen op dit punt van toegeven weten wil.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 2