LAATSTE BERICHTEN, t>m stoffelijke, althans weinig geestelijke belangen, onder elkaar en ieder in eigen kring, waarbij meermalen wapen en mid delen werden gebruikt, die voor God niet konden bestaan. Ook waar wij opkwamen voor het recht en de eerq Gods onder de menschen deden wij diö niet zelden op een wijze, die met dat verheven doel niet in overeenstemming was. Dit alies in verootmoediging belijdende BmeeKoa wij om Gods Genade tot verge ving onz°r zonden. Wij zouden echter vreezen onzen on trouw le vermeerderen, als wij nalieten gezamenlijk tegen de ontzettende gebeur tenissen van dezen tijd de stem te ver heffen. Daarom- gevoelen wij ons geroepen in Öen naam des Hoeren te vermanen, dat aan het ruw geweld, hetwelk Europa met een volslagen ondergang bedreigt, ec-n einde worde gemaakt. Op de ontzaglijke schade, die over do volken een diepgaande verarming brengt, willen wy hier niet te grooten nadruk leggen. Anders i? het met het verlies vatt millioeneu kostbare menschonlevens, dat al somberder stemt en algemeen© ver slagenheid wekt. Ernstieer nog is de ontwrichting van de zedelijke grondslagen van het leven der volkeren. De zekerheid en het ver trouwen die daardoor onmisbaar zijn, wankelen; orde en regel worden aan leant gezet en hel gevolg daarvan, een onderste boven koeren van staat en maatschappij, zal niet kunnen uitblijven. Maar bovenal wijzen we op de geeste lijke schade, welke allerwege wordt aan gericht. Het recht Gods, dat naast erkenning van Zijne hoogheid de eerbiediging eischt van het recht der volken onderling, der groole en der kleine, wordt vertreden. Schande wordt gebracht over den naam van Christus, die niet wil, dat er vijand- Schap en haat, maar verzoening en die nende liefde onder de menschen wonen. Er is geen juiste mededeeling meer, maar verberging der feiten; niet de waar heid, maar de. schijn-voorstelling be- heerseht de gedachten en oordeelvellin gen. Men zoekt steun in de verheerlijking van het eigen en de verachting van het andere volk, zonder eenige ruimte ta laten voor onderlinge waardeering Over en weer wordt Gods wraak over de tegenpartijen ingeroepen, alsof men zelf zonder zoude was en ondoordacht wordt de leuze opgenomen, geen vrede zonder overwinning; een gedachte, die met den ?eesl des Evangelie van Jezus Clmslus ten eenenmale in strijd is. Zoo woraen de gewetens verkracht. Onberekenbare schade aan den christe lijke n geest dreigt bij toeneming het ge volg le worden vau de voortzetting van den oorlog; de geestelijke goederen waar over de kerken moeten waken, gaan ver loren en het werk der Zending, de heilige roeping der christen-natiën tegenover de wereld, wordt met onvruchtbaarheid ge slagen. welken indruk moeten toch de niet christelijke volken voor een deel mede in den oorlog betrokken, ontvangen van een Evangelie, dat zij door zijn eigen belijders zien te schande gemaakt? De kerken kuunen onder dit alles niet langer zwijgen. Zij mogen geen ©ogenblik de gedschte toelaten, dat op grond vat* welke overweging ook voortzetting van den krijg gewettigd zou zijn, maar ach ten hel veeleer den plicht der natiën met alle kracht te streven naar een vr;d© door overleg. Hoe zou overwinningsroem kunuen wegnemen al het leed, de smart en el lende, waarin de volken al dieper wor den gestort. Welke overwinningsbuit zou kunnen opwegen tegen den blijvenden wrok en smeulenden haat, die bij overwonnenen worden gewekt. Daarom richt zich de dringende bede der kerken lot regecringen en volken om eindelijk tot bezinning te komen en zich de hooge roeping bewust te worden, waartoe God de christen-natiën heeft gesteld. Bij de ootmoedige erkenning, de ver dere voortzetting van die taak le hebben verbeurd, zij de Innige bede, dat Hij nog genadig moge zijn. Voor wie naar Zijn woord luisteren wil, is het niet twijfelachtig, wat te doen. staat; want voor voLken en personen geidl de eisch Zoo wie den naam van Chris tus noemt, sta af van ongerechtigheid. Daarom roepen wij in Zijnen Naam terug van de macht der wapenen tot de erkenning en toepassing van het recht Dan zal de vrede, waarnaar het vurig verlangeu uitgaat, niet op kunstmatige wijze behoeven le worden gezocht, maar zekerlijk gevonden worden." Dc Prolestantsche Kerken in Nederland; De Nederlandsche Hervormde Kerk Dc Gereformeerde Kerken. De Doopsgezinde Sociëteit. Het Fvang.-Luth. Kerkgenootschap. De Glimt Gereformeerde Kerk. De Rcmonstrautsche Broederschap. De Unie van Baptisten Gemeenten De Bond van Vrije Christelijk© Ge meenten in Nederland. Het Hersteld Evang.-Luthersch Kerk genootschap (De Gereformeerde Gemeenten in Ne derland waien niet in de gelegenheid aan! de opstelling en onderleekening van dit getuigenis deel te nemen, aangezien reeds in het voorjaar hare SjTiodale samen komsten gehouden werden. De heeren Wl den Hengst en G. H. Kersten, resp. predikanten der Gcref. Gem. te Amster dam en te lerseke, hebben echter hun instemming betuigd met dit getuigenis). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwolle C. D. Noppen te Nicuwe-Pekela; (toez.) te Thesinge (Grou.) ds. Hendriks te Aduaard (Gron-); tc Eext (Dr.): ds. Cammens te Zuidbroek (Gron.); te Giesendam-Nederbardlnxveld P. de Looze te Barneveld; te Leerdam; Ph. J. Vreugdeniiil te Sprang; te Dedems- vaart dr Th. L. W van Ravestein te Eerbeek; le Steenwijk. dr. W. Lodder te Ylst; te Loon op Zand: "Wl J. Kolkert te Ter Aar. Aangenomen naar Sappemeer: A. JL Wefers Bettink te Oosthuizen. Bedankt voor O ostzaan - A. H. Wefers; Bettink te Oosthuizen. Geref. Kerken. Bedankt voor Bolnes-. A. Brouwer Jz. te Zwartsluis. Geref Gemeenten. Beroepen te Rotterdam-. J. J. Otte, cand. te Rotterdam. KUNST EN WETENSCHAPPEN. K amerm u z ie k-ma ti n ée. Concertzaal. De concertgevers van gistermiddag zul len een week geleden misschien wel ge- wensebt hebben dat het op hün Zondag middag niet zulk prachtig wandelweer zou zijn als toen. Maar ze zullen dat* toch wel op iets beters gehoopt heb* hen dan op zulk een gure temperatuur als gisteren, die hel voor de toehoorders verre van behaaglijk maakte twee uur stil te zitten luisteren, en die dc vingers' van de spelers wel minder gehoorzaam zal hebben gemaakt dan ze zeil wens en ten. Hoewelte merken was dat laatste niet. Hel was een zeer vlot spel, dab we te hooren kregen, zoowel van mevr. Line Boer—Bröcker (piano) als van de heeren H. Leijdensdovff (viool) em L. Boer (oello). Was het in het trio 110. VI van Beethoven zelfs met té vlot? Soms was het ons of in het brilliante spel de; frasen van de voordracht omhuld wer den. Veel duidelijker waren die m het, trio van Brahms, dat trouwens door- zijn sterke stijgingen en hartstochtelijker rylhme daar veel meer aanleiding toe geeft, en dat dan ook met een meesle pende overvave werd vertolkt. In aan merking genomen dat een van de drie. spelers van elders kwam, zoodat slechts enkele malen repeteeren aan de uitvoe ring konden voorafgaan, kan men slechts' bewondering hebben voor het samen spel. Het sloot als een bus. En ook door! veel repeleeren zou men toch niet heb ben kunnen wegnemen het karakter verschil van dezen violist en dezen cel list; bij den eerst© het steeds zoeken naar het mooie, smeltende geluid, cu bij den ander een forsche streek, ge zond, stevig, maar niet afgewerkt tot gladheid. Bij den een te veel van dat weeke, bij den ander te weinig. Maar beiden in technisch opzicht zeer begaafd. De heer Leïjdensdorff gaf daar van en nog van veel meer kunsten naarseigenschappen blyk in de Cha conne van Bach, een virtuosen-werk door zijn ontzaglijke moeilijkheden, maar van al -de <virtuosen-werken voor viool een van de mooist© om naar te luisteren; door zijn afwisseling boeiend van 't be gin tot het eind in weerwil van zyn lengte. De heer Leijdensdorff gaf er oen vlekkeloo/e pakkende voordracht van. De heer Boer had gekozen de Sonale> C kl. t. vin Saint Saëns voor violoncel en piano, een donker zelfs somber ge- tint werk maar in zijn Fransche wel luidendheid vol pakkende gedeellen, en bovendien geheel vrij van de neiging naar banale effecten, die soms in de -.verken van Saint Saëns ineens kunnen, hinderen. Deze compositie blijft voortdurend op een hoc a peil. Door den heer Boer werd dit werk" gespeeld, wel, zooals hij nu, reeds her haaldelijk hier heeft gespeeld, met groote zekerheid en kenleekenend in do wel overwogen voordracht. We hebben onze waardeering voor zijn gaven als cellist te vaak uitgesproken, om er nu nog eens andere woorden voor te zoekin, evenals voor mevr. Line Boer—Bröcker, die èn in dit werk, èn in de beide trio's de zware piano-partijen met bewonde renswaardige vaardigheid vertolkte, en er een mooi geciseleerden ondergrond van vormde, waarop de strijkinstrumen ten hun klankfiguren teekenden. Het in bevredigende getale opgekomen publiek toonde zich erkentelijk voor het gehoorde ONDERWIJS* In de Zaterdag te Kortgene go- houden vergadering van. de afdceling N.- Beveland van den Bond van Ned. On- derw. werd besloten niet-goedkeuring tc vragen aan Ged. Staten van Zeeland van de op 2G September j.l. door den ge meenteraad van Kortgene vastgestelde ver ordening, regelende de jaarwedden der onderwijzers. RECHTZAKEN. Het steken van derri e. Voor het kantongerecht te Middel* burg had ziibh Zaterdag te verantwoor de timmerman J. K. C. uit Arnemui- den, die op zijn land in die gemeente- door een zestal personen 150 M, grond heeft doen weggraven en daarvan onder derrie liet halen. Bekl. stond terecht omdat hij hl bedijkte gronden heeft doen vervenen. De rijksveldwachter M. van Schaik had het werk zien uitvoeren en proces verbaal er van opgemaakt. Een der werklieden lcwam verklaren dat C. er last toe gaf, terwijl de opzichter van den Prov. waterstaat, J. J. van Weijns- bergen mededeelde, dat hij onder ver venen verstaat het verwerken van grond tot brandstof. Het verbod om te ver venen is gemaakt In het belang van het land, opdat geen land te laag zog worden. De bekl. bekende de feiten cn gaf ook toe geen vergunning van Ged. Sta len voor het vervenen te hebben ge had. De ambtenaar van het O. M., mr. Gombault, zeide, dat hier een belangrijk vraagpunt aan den kantonrechter ter beslissing wordt voorgelegd. Waardoor de tijdsomstandigheden ook in deze pro vincie naar brandstof gezocht wordt, rijst de vraag of hiermede het verbod van vervenen wordt overtreden. Spr. heeft eens in de geschiedenis nagegaan wat onder vervenen verstaan moet worden. De Fransche wet van 21 April 1810 schreef voor dat alleen de eigenaar van een terrein op dat terrein mocht turf graven en dat hij dit alleen mocht doen na bekomen toestemming van den onderprefect. Een kon. besluit van 17 Februari 1819 vorderde de voorafgaande vergunning van den koning behalve voor gronden, waarvoor do koning op voordracht van de Staten of Ged. Sta ten bepaald had. dat geen vergunning noodig) was. Dit kon. besluit vond in de provincies ver van elkander afwij kende toestanden. Het gevolg was dat in iedere provincie de regeling verschil lend was. Tot vervanging van genoemd Icon besi. werd 13 Juli 1895 een wet vast gesteld houdende bepalingen omtrent ver-, venmgen Deze wet maakt wel onder scheid lusschen hooge en lage verve ningen, doch geeft geen criterium aan, wanneer er van een hoog© dan wel van een lage vervening sprake is. Dit cri terium treft men wel aan in de wet van 30 December 1839 tot verbetering van den accijns van den turf; hiér toch is bepaald, dat door laagveen wordt verstaan al het veen, waarvan de on dergrond iJeneden den gewonen of ge middelden zomerwatersland is gelegen en waarvan hei grondwater niet kan worden afgetapt in belendende rivieren of kanalen wanneer die op geregeld zomerpeit zijn gehouden, terwijl onder hoogveen wordt verstaan al het veen, waai-van de ondergrond gelijk met of boven den gewonen of gemiddelden zomersfand is gelegen, en waarvan het grondwater wel op die wijze kan wor den afgetapt. De Hooge Raad over woog in 1857, dat onder vervenen in heb algemeen volgens de wet van 1839 moei verstaan worden het bereiden van den bodem tot braudstof of turf, on verschillig of de turf uit veenderrie heidegrond of andere gronden is samen gesteld. In Zeeland komt slechts bij uilzondering en in geringe uitgestrekt heid veen voor. De voorwaarden waar onder verveningen en derriesteking mocht plaats henben werden vastgesteld bij pro vinciaal reglement op de verveningen van 11 Nov. 1897- "Waar de wet van 1895 geen licht geeft uit haar redactie moet getracht wordendit licht te zoe ken in de scliriftelijke behandeling dier wet. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat het woord „verve-- uing?' zoowel liet afsteken als het uit baggeren van veenspecie tot turfberei ding omvat, terwijl in het voorloopig verslag gezegd Wordt, dat ook daaronder moet vallen het afsteken van de boven laag voor de bewerking van turfstrooi- sel; tevens werd de wensch uitgespro ken, dat bij vervening voor eigen ge bruik toestemming alleen van Ged. Sta ten zou noodig zijn. In de memorie van antwoord word toegegeven dat ook het afsteken van de veenspecie voor turf- strooisel vervening is, en ook het gra ven van turf voor eigen gebruik. De eenige wijziging die door deze wet tot siaDd lcwam was, dat niet meer door den koning op advies van Staten of Ged. Staten verlof tot vervening moest worden gegeven, maar door de Slateo onder 's konings goedkeuring. De algemeene definitie is dus dat vervening is, het uitgraven, uitbaggeren of afsteken van veenspecie (veen, derrie enz. )om te dienen voor turfbereiding (brandstof) of voor turfstrooiselniet het enkel uitgraven '/zonder voormeld doel, want dan zou oBk een vergunning noodig zijn bij het verrichten b.v van een werk (heiwerk) ten behoeve waar van een veenlaag; moet worden ver wijderd. Waar bekl. het doel heelt gehad brandstof voor eigen gebruik te ver krijgen, is hij schuldig ,maar de ambte naar meerit, dat een zware straf ih dezen niet noodig is, en hy wil dan ook geen gevolg geven aan een wenk van den officier van justitie om tot In beslagname der gestoken derrie over te gaan. Spr. vraagt aan het eind van zijn requisitoir veroordeeling van C. tot t 5 b. subs. 5 dagen hechtenis. 'Onbevoegd uitoef enen der geneeskunde. Voor hetzelfde kantongerecht had zich Zaterdag nog te verantwoorden de staid J. P. alhier f>die aan eene vrouw medicyrien had verkocht en haar boven dien aan den lijve had onderzocht. Uit het verhoor van de vrouw en haar man, bleek dat bekl. de vrouw toevallig ontmoette en haar toen zeide dat hi; reeds meermalen een kind van keelziekte had genezen; tooi de vrouw zeide zich ook niet wel te voelen, heeft bekl. haar later gezegd, dat zij aan de milt mankeerde en ook een lichte longaandoening had. Hij heeft een paar maal drankjes voorgeschre ven en die laten betalen. Ook heeft hij haar eenmaal thuis onderzocht met een elaslieke slang met eea bal er aan en haar rug cn borst beluisterd. Bovendien heeft hij haar eens gezegddat zij een breuk had, zij moest een band dragen, waar voor hij twee maal f 2 vroeg' die men gaf; een band is nooit geleverd. De kantonrechter zeilde ,dat bekl. eigenlijk wegens oplichterij voorde recht bank moest terecht staan en sprak tegen de beide getuigen zijn verwondering uil, dat zi] in dezen bekl. zoo'n ver trouwen hadden gesteld, waarop de man van de behandelde zeide, dat bekl. zoo mooi praten kon en o. a. zeide den zoon van den Commissaris der Koningin te hebben genezen. Bekl. zeide de drankjes te hebben van een recept dat zijn grootvader reeds had; hij vroeg er geld voor omdat liet zulke moeilijke tijden zijn. De ambtenaar van het O. M. wees erop ,<iat het hier een heel andere zaak gold, als die tegen den Belgischen tand arts, die hier practijk uitoefende en al leen in Nederland niet bevoegd was; ook kan het hier niet zijn iemand die om zoo le zeggen geboren wordt met de macht tot genezen ,voor welke soort taensclien de staatscommissie tot ver andering der wet op de uitoefening der geneeskunde is ingesteld. Het geldt hier iemand, die door zijn praktijken gevaar lijk kan worden en die daarom zwaar ,estraft moet worden. De eisch luidde daarom f 100 boete subsidiair 50 dagen hechtenis. BERICHTEN UIT DE TWEEDE OP LAGE VAN ONS VORIG NUMMER. UIT MIDDELBURG. Gisteren henben wij vermeld, dat met ingang van 8 October alle postkantoren in ons land des avonds te half acht voorf het pubhek zouden worden gesloten. Van wege de directie van het postkantoor alhier woral ons thans medegedeeld, dat deze maatregel gewijzigd is in dier voege, dat enkele postkantoren langer zullen geopend blijven. Hieronder valt M i d- delburg. Het kantoor alhier zal ook voorlaan tot 9 uur voor het publiek toe gankelijk zijn. MET VERLOF. Officiéél. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld omstreeks 1 December; a. de dienstplich tige onderofficieren van de lichting 1910 en de dienstplichtige korporaals en man schappen van de lichting 1911 der bere den korpsen; b. de dienstplichtige on derofficieren van de lichting 1912 der infanterie (hieronder begrepen de wiel rijders, de vesting-artillerie, genie en de pontonniers); c. de dienstplichtige on derofficieren van de lichting 1911 en 1912 der pantserfort-artillerie en torpe disten, en omstreeks 21 December de nog onder de wapenen zijnde korporaals en manschappen van de lichting 1914 der infanterie, pontonniers, pantserfort-artil lerie en torpedislen (de dienstplichtig© korporaals en manschappen van de na- jaarsploeg 1914 der vesting-artillerie zul len eerst in de 2e helft van February 1918 in bet genot van onbepaald (klein) verlof kunnen worden gesteld). Het streven is er op gericht de dienst plichtige onderofficieren van de lichting 1913 en van de voorjaarsploeg van de lichting 1914 der infanterie, vestingartil lerie, genie (wellicht met uitzondering van het telegraaf-personeel) en de pon tonniers onderscheidenlijk 1 Maart en 15 Juli 1918 in het genot van onbepaald (klein) verlof te stellen. DE SCHRÖDER-ZAAK. Heden werd de iaak tegen J. -C. Schro der, hoofdredacteur van De Telegraaf ter zake van diens overtreding van art. 100 van het W. v. S, het in gevaar brengén der neutraliteit, voor het gerechtshof te 's Heriogenbosch behandeld. De advocaat-generaal concludeerde tot vrijspraak. MIJNEN. In September zijn op onze kust aan getroffen 414 mijnen, waardoor het to taal generaal van de sedert het uitbreken. \an den oorlog op onze kust aangetrof fen mijnen is gestegen tot 2633, zijnde 1893 van Fngelschen, 71 van Fransclien, 281 van Duilschen en 388 van onbeken den oorsprong. MIJN GESPRONGEN. Hedenmorgen is op het strand voor den Boulevard Favauge te Zand voort oen mijn gesprongen. Van verscheidene villa's werden de deuren en ruiten uit hun voe gen geslagen. Een groote verwoesting werd aangericht. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De schade wordt geschat op 30.000 gulden. AMERIKA EN DE ONZIJDIGEN. Aan het Handelsblad wordt uit (Batavia geseind: De stoomvaartmaatschappij „Neder land" en de „Rotterd. Lloyd" vernemen van de vertegenwoordigers in Amerika, dat aan de schepen, 'varende van Amerika naar Indiè, slechts liet laden van bun- kerkolen zal worden toegestaan, als ge garandeerd wordt, dat deze roule wordt teruggevaren met uitsluitend lading voor de Vereen. S laten of als pitzonderinsg 17 pCt. laadruimte toe te staan voor Canada. STAATSLOTERIJ. Bij de trekking van heden vieLen prij zen op ae navolgende nummers: f 1000: 5125. 13940. 15347, f 100: 2056. 10608. 12693, r 200: 8763. 11425. 15161 16615 r 100: 1003 1565 2652 7200 7373 9769 9934. 12280. 13186 13406, 14630, 18357. 18607. 19263 BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 2.14 u. 5 o/<J Nederl'. 100%; 2% o/o Nederl. W. Schuld 60%; 3 o/o do, Oblig. 71% 3 o/0 do. Certif. 71%; v Kon. Petrol. Aand. 570; Gecons. IIoll. 221; Perlak 71%; Zuid Perlak 91: Am. rubber 241; Nederl. do. 131. Ned. Amerik. vaart 472; Nieuwe do. 433; Kon. Holl. Lloyd 209; Kon. Ned. Stoomb. Mij. 286. f Prolongatie 2% Anaconda 148'/2: Steels 104%; Denver IO1/4; Erie 23; Miss. Kansas TcxaS 6% Car Foundry 71; Hide Leather 57%; Common Marine 29%; Prefered do. 86% Mort en Coll .Obi. 6 o/„ 87%; Maxwell Gr. C v. A. 4U/2; Maxwell Land Cert, v. Inc. Bonds 52; Cigars 41; Studeba- :ter 57; Union Pacific 133%'. SHET CONFLICT IN DEN RIJKSDAG. BERLIJN, 8 Oct. Naar gemeld wordt is de rijkskanselier naar het hoofd kwartier afgereisd. De mterpellatiebe- sprekingen in den Rijksdag zullen eerst morgen worden voortgezet. Dau zal de kanselier een groote rede houden. Het is niet uitgesloten dat hij vandaag reeds in de hoofdcommissie verschijnt. Hel verluidt dat de aanvullingSbeJ grooling niet verder behandeld zal wor den, maar naar de hoofdcommissie zal worden teruggezonden. De Rijksdag zal inlichtingen verlangen over hel verstrekken van rijksgelden voor de (al-Duijtsche) agitatie in het leger. Het partijbestuur van de vooruitstre vende volkspartij nam een besluit, waar in het zeal nog steeds op het standpunt van de resolutie (van 19 Juli) Le staan, met dien verstande, dat het als de regee ring de vrede door overleg weder af wijst, verwacht dat het volk ajs één man zal opslaan. De Berlijnsche pers staat tegenover de gebeurtenissen in den Rijksdag in den Rijksdag in twee sterk gescheiden kampen. Aan de eene zijde staan de bladen, die van meening1 zijn, dat de houding van den minister van oorlog en van Helfferich de ware politiek is en den Rijksdag scherp aanvallen. Aan de andere zijde slaan de bladen, die be- hooren tol de partijen, welke de Vader- lanfclsche partij aanvallen. Him strijd gaat vooral tegen Hellferich, maar daar HelJferich sprak namens den kanselier, gaat de kanselier in die bladen ook niet vrij lüiit. Het „Berliner Tageblatt" valt Hellfe rich aan en zegt dat het gewenscht zal zijn Hellfericli's beloog bij de derde lezing van de aanvullingsbegrooting af te Wijzen De „Vorwarts" Wijst erop, dat de onder-kanselier altijd den boel ver-» knoeiid heeft. Het blad begroet het voorstel van de onafhankelijke sociaal democraten met ingenomenheid. Als de rijkskanselier aanblijft, zegt de „Vor warts", zal de Rijksdag' geblameerd zijn; als tenminste het Voorstel der bnafhan kelijken wordt aangenomen. LANDBOUW. Granen en peulvruchten enz. Door den Minister van L., N. en H.. zijn nieuwe maximumprijzen van den oogst 1917 vastgesteld, die wij hieronder laten volgen. De prijzen, bepaald bij 's Ministers beschikking van 24 Juli, vindt men in dc tweede kolom. Alles per 100 K.G. Tarwe (winter en zomer) f 19.— P-18.— Spelt -17.50 -TO50 Rogge (winter en zomer) - 19.— -18.— Win tergerst en vierrijige zomergerst - 17.50 -16.50 Tweerijige zomergerst (Chevalier) - 18.50 -17.50 Haver - 17.50 -16.50 Evene - 10.— -15 Veidboonen (wier-, paar den-, duiven-, schapen en Waalsche) - 22.— - 21.— Erwten (alle soorten groene, gele en graauwe) -31— -30.— Boonen (alle soorten brui ne, gele en witte) -31.— -30.— Boekweit - 25.— - 25.— Kanariezaad - 28.28. Zoowel van den oogst 1917 als van vroegere oogsten is de prijs van kool- en raapzaad 1 65. De prijzen van blauw- maanzaad ad f 60, dederzaad f 35, boter- zaad f65, lijnzaad (slagzaad) f 40 (alle9 per 100 K.G.) zijn dezelfde gebleven.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 2