MIDDELBURtiSBHE COURANT. Jfi 235 Vrijdag 5 October 1917. BIRRlRlill. lit Stad en Provincie. 160* Jaargang. Ij. K, [gels l.an- per 'Aboiia. prij* per kwartaal in Mid- deiiHBrg ea bfl da agenten in Wissingen en Goes f L5S; per poet M.75. Advertenties 20 cent per Mgel. Bij abonnement vee 1 leger. Familieborietben en danfcbctuigiiJgeii van 1—7 rogols f 150, I>E SCHROEF NOG WAT AANGEDRAAID. Engeland heeft tegen 8 October den juiitvoer van alle goederen (behalve drukwerken, en persoonlijke bezittingen die door den eigenaar zelf werden' overgebracht) verboden naar de drip Skandlnavische rijken en Nederland. Er waren wel reeds uitvoerverboden, maar die worden nulot alle artikelen •uitgebreid. Wie wil uitvoeren moet daar een uitvoervergunning voor krijgen. Nederland dat zelf zooveel uitvoer verboden uitvaardigde, heeft allerminst het recht er aan Engeland een verwijt van te maken dat het datzelfde doel. Maar wel liebben Wij aile reden om na te gaan wM voor ons de beteekenïs' van dat uitvoerverbod is. We zullen het niet tè somber be schouwen Alles hangt af van de mate Waarin de uitvoervergunningen zullen Worden gegeven. Als men leest wat de Daily Telegraaf schrijft dan zou het lijken óf T er om te doen is, ons niets taleer te doen toekomen ,ten einde door voer in een of anderen vorm naar Duiilschland te voorkomen. Maar voor Engeland, dat veel van ons' betrekt, is 't een belang dat liet ook naar ons Uitvoert, al Was 't alleen reeds om zijn wisselkoers op peil te houden. En dat het er speciaal om te doen zou zijn is'ürfengëre waarborgen tegen doorvoer naar Duitschland te krijgen, wil er bij Ons opk niet zoo grif in omdat nu reeds ieder stukje dat uit Engeland hier komt, onderworpen is aan de N.O. T.-bepaling van uitsluitend binnenlanasch gebruik. Vee Heer lijkt ons ons de bedoeling en dit Werd o,ok aan Reuter als re den opgegeven om den geheelen uit voer oüder cjontröle te houden van den slaat. En ook dat is voor ons,, die zelf een Export-Centrale oprichten, begrijpelijk. Maar w!at dan oiok de wettelijke reden zij, het resultaat zal wel wezen, dat het nog minder makkelijk zal worden de goederen uit Engeland hier te krijgen. En daarmee staan we voor de vraag', wat we dan wel uit Engeland ontvangen. We laten hieronder een staatje vol gen ontleend aan de maandslatLstiek van in- en uitvoer. De cijfers betref fen den invoer in het eerste half jaar 1917, en geven de waarde aan in guldens. We hebben ons echter bepaald tol de grootste sommen, en de kleinen achterwege gelaten. Door het cijfer van totalen invoer er naast te zetten, gaven We tevens een kijkje op de verliou,- 'dingSbeteekenis van den Engelschen aan voer: Geheele reuzel talk e. d. ruwe marg, ougew wol gekamde wol afval wol kunslwol invoer: Engeland 1.407.608 f 168.S54 5.140.223 ,2.078.303 6.002.474 381.818 926.550 555.329 145.950 2,813.006 1.150.719 4.571.630 9.364.051 5.106.632 grondnoten patonpitten ruwe katoen tras en cement band- en plaatijzer 8.524.355 nagels en spijkers 1678.771 ftzer en staafwerk 5.984. 493 bladen koper 1.848.726 koperwerk 746.856 soda 1.872.158 'chemicaliën 2.737.889 katoonzaadolie 6.200.884 grondnolenolie 666.475 raapolie 2.780.171 coGOsolie 1.189.551 soya-olie 2.891.368 .oudere olie 5.099.500 s'raecroli.e 1.104.712 1.64a 320 455.227 627.794 381.018 926.550 539.867 138.218 2.475.822 202.535 1801.084 3.529.223 1.027.719 303.870' 255.986 251.917 301.939 162.032 1.054.387 581.965 276. S93 663776 2.775.604 868.605 2 457.261 4 990.086 431.007 679.872 501.649 239920 996.747 228.804 ruw katoengaren 12.940.419 12.939.645 getwijnd do. 706.406 679.872 naaigaren 666.079 501.649 pngelw. wolgaren 239.920 getwijnd do. 996.747 vlpsgaren 240.754 ruwe katoenen manufacturen geverfde do. laken do. andere klecding' sigaretten machines van wat we uit Engeland krijgen. Terloops opgemerkt: we slaan er ver baasd over dat er nog zooveel uit Enge land hierheen komt in weerwil van den onbeperkten diukbootstrijd legen alles wat van en naar Engeland vaart. Maar daar li ebben we het nu niet over. We hebben Tover öns belang betrokken bij het algemeen uitvoerverbod van En geland. Als dat verbod lonverbiddellijk wa0 zou dal belang zéér groot zijn. Maar we herhalen dat Engeland wel zal blijven uijtvoeren, zij' 't tegen strenger eischen van tegen-praeslaUe onzerzijds. Dal loopt weer op onderhandelen u!,t. NOG GEEN KOLEN LIT DUITSCHLAND. Dat het voeren van onderhandelingen een zeer moeilijk werk is in deze da gen, bewijst het verloop van de bespre kingen onzer regeering met Duitschland over den kolenaanvoer. Naar gister verzekerd werd, zouden üio besprekingen weer worden afgebroken. Volgens liet VaderJ, was Duitschland be reid te leveren mits legen den prijs en het crediet dat Zwitserland ervoor ^eoft, misschien iets goédkopper. Maar van de zijde onzer regeering wilde mem daar niet aan, in overeenstemming met wat Minister Treub in de Eerste Kamer heeft gezegd, nl. dat, zoolang hij Minister van Financiën is, nooit iels zal komen van zoo'n crediet op langen termijn. Volgens het Hand. zou men te Ber lijn bezwaar maken tegen voortzetting der onderhandelingen op den grondslag van die verklaring van. Minister Treub, daar deze verklaring verdere onderhan delingen zeer in den weg zo.u staan. Men zegt daar geen eendagspolitiek te willen voeren maar een behoorlijke economi sche hand te willen leggen. Voorts zou men daar er over klagen bij de onder handelingen te worden bemoeilijkt door meeningsversebillen In de Hollandsche kringen waarmee men te doen heeft, en over de vele commissies. Het schijnt echter dat men nog niet zoo geheel en al is doodgeloopen, want het Ifand. meldde hedenochtend^ dat de gister gehouden besprekingen tus schen de regeeringsvertegenwoordigers ,cen zoodanig verloop hebben gehad, dat men aanleiding heeft gevonden do onder handelingen n-og voort te zetten. de meting kleiner waren dan 1.55 M., naderhand deze lengte hebben bereikt. Omtrent het nieuwe keuringsreglement kan worden medegedeeld, dat het is ont-1 worpen door een commissie, reeds vóór de mobilisatie daartoe ingesteld. Het ligt in de bedoeling lijsten aan te leggen van al de na 1885 geboren personen, die hetzij bij den keu- ringsraad, bij den militieraad of vroeger bij Gedeputeerde Staten, hetzij na hun indiensttreding als militie-, landweer- .of landstormplichtige dan wel als vrijwilli ger, ongeschikt zijn bevonden wegens ge breken of wegens te geringe lichaams lengte. Hoewel bij het bepalen der leeftijds grens er op is gerekend hen aan een herkeuring te kunnen onderwerpen, die na 1885 genoren zijn, is de mogelijk heid geenszins uitgesloten, dat de alge- meene herkeuring eep zóó gunstigen uit slag geeft, dat de oproeping van de( nieuwe groepen van landslormpliclitigen beperkt kan blijven tot enkele vier jong ste jaarklassen. GEEN AANBOUW VAN ONDERZEE BOOTEN IN AMERIKA De ministers van Marine en van Kolo niën heboen aan de Tweede Kamer me degedeeld, dal de Amerikaansche Regie ring onder de tegenwoordige omstandig heden geen vergunning heeft verleend tot den aanbouw bij de Electric Boat Company en het na gereedheid aan de Nederland sche Regeeriug opleveren van de voor Nederland en Ned.-Indië bestem de onderzeebooten. In afw..ehting van den uitslag der po gingen, om den bouw dezer vaartuigen elders in hel buitenland le doen plaats hebben, zijn de op de betrokken be grootingen voor 1918 opgebrachte som men voor den aanbouw in Amerika ge handhaafd, met de bedoeling nader bij Nota's van Wijziging de aanvraag van gelden voor gemeld doel le herzien, zoodra een definitieve beslissing daar omtrent kan worden genomen. 2297.757 2.643.168 1.761.420 1.870.748 422.523 1.755,538 2.538.720 2.770 991 1.777 188 2.025.066 948 075 16.301.706 Wat in dit lijstje bijzondere aandacht trekt is liet zeer groole aandeel dal Engeland levert in onze behoefte aan vetten en oliën van alterlei aard, iets Wal te meer klemt nu hel vet-vraagsluk bjj ons erasing dreigt, le worden. En voorts het bedrag van (Len invoer van invoer van wol, garens, katoen, klee ding enz. Voor tal van artikelen blijken iwe geheel of bijna geheel af le hangen HERKEURING VAN AFGEKÉURDEN. Een voer velen zeer belangrijk voor stel is door de regeering bij de Kamer ingediend, nl. een wetsontwerp lot uit breiding van den Landstorm. Nu, zop zegt de Mem. v. Toet., twee jaren zijn verloopen, sinds een aanvang werd gemaakt met de aflossing der rnili- belichtingen, waardoor allen die op 1 Augustus 1914 onder de wapenen waren of kwamen zijn afgelost, doet zich de Vraag voor pf en hoe met de aflossing moet worden voortgegaan, waarbij niet kan worden betwist, dat oók de dienst tijd van ben, die na 1 Augustus 1911 on der de wapenen kwamen, binnen zekere grenzen moei gehouden worden. Welzijn de lichtingen van den Landstorm 1907 en 1906 beschikbaar, maar de minister meent, dal hun oproeping zulk een zware) last zou zijn, dat dit niet behoort bei geschieden, althans niet ter aflossing van anderen. Er kan dus niet anders worden beV scbikl dan over de jaarlïjksehe militie- lichting en de aan die lichting verwante1 landstormkiasse, maar dit getal ds te ge ring om een geregelde aflossing te waar borgen. Indien dan ook geen bijzondere maatregelen worden genomen, zal de dienslduur der thans onder de wapenen slaande lichtingen zelfs langer dan 5 jaren duren, daar de sterkte van bet ge mobiliseerde leger niet verder vermin-, derd kan worden zonder de paraatheid daarvan denkbeeldig Le maken. Tegen het verder toenemen van den dienslduur valt niet anders le doen dan het getal jaarlijks voor oproeping be schikbaar komende dienstplichtigen te vergmoten, en het middel daartoe acht de refgeermg gelegen in een herkeuring van afgekeurde». De regcering verwacht daarvan in vele gevallen een andere uilkomst, daar ve len, die vroeger ongeschikt waren, ge schikt zijn geworden en thans in bewer king is een nieuw keuringsreglcment, dal minder strenge eischen stelt. De re geering meent, dal het verdwijnen der ongeschiktheid zich in het bijzonder voordoet op IS- of 19-jarigen leeftijd, wegens le geringe algemeene lichaams- onlwikKeling. Velen komen later eerst Lot vollen wasdom en blijken dan vol doend krachtig bestand tegen de ver raoeienissen van den dienst. Ook zijn er veten die wegens inge- wandsbreuken zijn afgekeurd. Het lijdt geen twijfel, dat niet weinigen van dezen een kunstbewerking hebben ondergaan, waardoor zij volledige geschiktheid voor den dienst hebben verkregen. Verder zal een deel van hen, die bij. NEDERLAND EN DE OORLOG. Kaarsen en Schemerlichten. De Minister van L., N. en H. heeft aan de Burgemeesters medegedeeld, dat het in verband met de schaarsclite aan grondstoffen voor de kaarsen-industrie niet mogelijk zal zijn naast de distributie van petroleum nog extra toewijzingen van kaarsen en schemerlichten voor z.g. lichtlooze gezinnen le doen plaats vin den. Er zullen echter gevallen voor komen die een toewijzing van sche merlichten of kaarsen voor het waken bij zieken en in het geval van beval ling ook aan zulke gezinnen noodzakelijk maken. In verband daarmede zal door den Minister voor dergelijke doeleinden aan de gemeentebesturen een beperkte hoeveelheid kaarsen en schemerlichten als reservevoorxaad verstrekt worden. Ten behoeve van openbare diensten, ziekenhuizen openbare gebouwen in dustrieën en bedrijven inde gemeenten zal voor het tijdvak van 1 November 1917—1 Jaaaxi 1918 een nieuwe toe wijzing van kaarsen en schemerlichten door de toewijzing-s-commissie voor kaar sen, schemerlichten en dergelijke kun nen geschieden. Voor ditzelfde tijdvak zal ook een hoeveelheid rijwiel- en rij- •Ijujgkaarsen worden toegewezen. Verblij fsbe. palingen. De commandant der stelling' van de monden der Maps en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel aanCamiel Marie de Coninck geboren 25 Maart 1885 te Axel wonende aldaar van beroep herbergier van nationaliteit Nederlander en Jas- pert Heijnsdijk geboren 25 Febr. 1869 te Axel wonende aldaar, van beroep arbeider en van nationaliteit Nederlan-' der. Aan P. B. Lantsheer, aan wien 17 Juli jongstleden het verblijf in Zeeland werd ontzegd, thans voorwaardelijk vergunning verleend terug te keeren. Beschuit. Naar men meldt, \s er ernstig sprake van, dat binnenkort voor de ver vaardiging van beschuit goen bloem meer zal worden verstrekt. üit Middelburg. Gisterenavond heeft de nood elec- Irische verlichting, die alhier in ver schillende stralen is aangebracht, voor het eerst gebrand. De hierdoor onLslane verbetering in de duisternis is zeker reeds groot, maar zal, als de maan ops geheel iji den sLcek Jaat, nog beter tot haar rcchl komen Nu kwam dc maan nog meermalen van achter de wolken en concurreerde haar schijnsel met de straatverlichting. De voornaamste verbetering is zeker midden in de Langedelft, aangebracht op de kruising dezer straat met dd Segeerstraat en dc Oude Kerkstraat, waar de 600 kaarsen sterke booglamp licht naar vier kanten verspreidt en een groot deel van de Langedelft als in dag licht doel Daden. Echter ook op tal van andere punten Is een groote slap in een zeer goede rich ting gedaan; wij noemen o.a. den vier sprong Singelslraat, Koepoortstraat, Mol straat en Spanjaardstraat, de Balans, de Groenmarkt, de Varkensmarkt en den Dam, en ook de elders aangebrachte, lichten voldeden .uitstekend. Maar zouden de gaslantaarns bij de Koningsorug en de Bellinkbrug niet uit kunnen? De eleclrische verlichting ter plaatse is, gelooven wij, wel voldoende. Uit Vlissingen. De Vlissingsche havendienst (penny bootjes) zal vanaf Zondag a.s. des Zon dags geheel stilliggen. Dit Walcheren. Te Domburg hebben verscheidene gasverbruikers in de maand Augustus hun innximiim zoodanig overschreden, dat ze op hun rekening een Schrikbarende boete zullen vinden. De hoogste bedraagt zelfs 220 gulden. Uit Zuid-Beveland. Gisierenavond trad te K ape lie voor de vrijzinnige kiesvereeniging op de heer Herman Snijders uit Middelburg. In een gloedvolle rede spoorde spreker zijn toehoorders aan zich aan te sluiten' bij den Yrijzinnig-Democratischen bond, verweerde zich tegen de aantijgingen als zouden de Vrijzinnig-Democraten weer roet in het eten gooien door het dolers ophouden van de concentratie. Eenvge he eren oeden een paar vragen, die door spreker beantwoord werden. Te K.ape 11e heeft zich een com missie uit de ingezetenen gevormd, die wil trachten electrisch licht le krijgen. De direciie der jamfabriek aldaar heefl zich bereid verklaard den stroom le le veren. Nu zal deze commissie de zaak verder onderzoeken en zich daarna in verbinding stellen met den raad dezer gemeente. Naar de Kampioen meldt, is het di ploma le klasse voor de door den A. N. W. B. uitgeschreven staüonsversiering toe gekend aan de stations 's H. Arend s- kerke en GioeS. In de Woensdag gehouden verga dering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Hoedekeus- kerke werd met algemeene stemmen besloten d-an veerweg in beheer en on derhoud aan de provincie af te staan, waarvoor jaarlijks aan de provincie f 62.25 zaï zijn af te dragen. Ten derden mam kwam in behandeling een verzoek van. den waterbouwkundig ambtenaar, om een duuriefoeslag. Thans werd met 17 stemmen besloten, dezen te verleenen tot een bedru i van f 50. Door den gemeenteveldwachter te Rilland-Bath is bij verschillende in gezetenen een partij spek in beslag ge nomen, dat ondeugdelijk was voor men- schelijk voedsel en door den winkelier L'. B. aldaar was verkocht. Uit Noord-Bevelani Op verzoek van de Duitsche legatie te 's-Gravenhage is door den burgemees ter van Wissenkerke toestemming verleeud tot opgraving van het aldaar ter' aarde bestelde lijk van den luitenant vlieger F- Pernel, welk lijk vóór 14 dagen aan den Thoornpolder aanspoelde. Het stoffelijk overschot van den vlie ger, die tot de familie van den luitenant- generaal Ludendorf behoort, zal naar Duitschland vervoerd worden. Woensdag hield de vrijzinnige kies vereeniging Algemeen Belang" le Co- ij n s p I a a t een algemeene ledenverga dering in het café „Coomans" ter bespre king van de vraag: „Zal de kiesvereeni-r ging zich aansluiten bij de Liberale linie?" De heer A. T. O. Swenne van Wissenkerke was ter vergadering aan wezig, om den leden uit te leggen, waar om hel vooral bij de aanstaande Even redige Vertegenwoordiging noodig is, dat de kiezers zich vereenigen in een kh verecniging en dal die verschillende kies- vcreenigingen zich aaneen sluiten Van de drie groole vrijzinnige groepen achtte spreker de Liberale Unie de parlij, waar toe de vrijz. Iciesvcreenigingen zich hel beste kunnen aansluiten. Sprekers moeite weid bet beste beloond met het besluit der vergadering zich aan tp sluiten bij de Liberale Unie. DE PROVINCIALE STOOMBOOTDIENST OP DE OOSTER-SCHELDE. Dezer dagen is gemeld, dat uit Zie- rikzee een adres aan Ged. Staten van Zeeland is verzonden om wijzigiing in geroeiden sloombooldienst. In dat adres wordt verzocht om eene andere dienst regeling, „in dien zin dat de boot heen en weer vaart tusschen Zierikzee en Cortgene twee keer per dag en niiet /meer van Middelburg naar Zierikzee en terug1. Nu met de beperkiing der, trammen geen aansluitingen meer te verkrijgen zijn te Steenbergen, zoo wei 's morgens heen als 's avonds terug niet, zijn, om slechts korten tijd op den middag tijdens vergaderingen enz, in Noord- en Zuid-Beveland, Middelburg of Neuzen te zijn, drie dage-n noodig', wat voor velen een onoverkomelijk be zwaar is, Iedereen kan bij deze wijzi ging van weerszijden op één dag heen en weer zich verplaatsen. Van Zierik zee Uit Middelburg of omgekeerd wordt zeer weinig gebruik gemaakt. Het komt idilcwijls voor dat reizfigprs voor en van Middelburg1 aan bet Katsche veer afstappen of opkomen en dat de boot met zeer weinig passagiers weggaat of aankomt aldaar. Meerder kolenverbruik heeft deze verandering niet en heel ons eiland is gebaat, redenen waarom ons Ünwilliging van dit verzoek verzochtj wordt". Naar men ons mededeelt, heeft de vraag om verandering een punt van bespreking uitgemaakt in eene bijeen komst te Zierikzee op Maandag 1 Oct. j.L van de commissie van toezicht op de stoombootdiensten der prov. Zeeland met de leden der Slalen uit Schouwen en Duiiveland waarin de zaak van alle zijden bekeken werd Op den voorgrond werd gesteld, dat de provincie den dienst heefl moeten inkrimpen. Terwijl in gewone omstandig heden de provincie voor al hare sloom- bodldiensten ongeveer 700 ton steen kolen fier maand gebruikt werden haal; Voor elk der maanden Augustus en September niet meer dan 400 ton toe gewezen. Daarb ij komt, dat de kwaliteit van een groot gedeelte der steenkolen veel minder is dan de vroeger gelever de, zoodat er minder gemakkelijk sloom mede kan worden gehouden. De dien sten moesten dus tot ongeveer de helft worden teruggebracht; in plaats van twee reizen per dag Middelburg Zierikzee v.v. kan maar ééne reis wor den gemaakt. Er moest nu eene keus worden ge daan. Daarbij heeft de overweging ge golden, dat een groot deel der posfc van Holland en een deel van Zeeland naar Zierikzee wordt aangebracht met de hooi, welke ongeveer half elf des voormiddags te Zierikzee aankomt. Wordt deze verbinding opgeheven, dan kan de post te Zierikzee niet anders ko men dan per tram van Steenbergen— Zijpe, welke om 5.55 des namid dags te Zierikzee arriveert. Het adres vraagt verbinding van Zie rikzee met Katsche veer en Kort gene v.v. ter wille van het belang van do reizigers tusschen Zierikzee en Noord en Zuid-Beveland. De commissie van toezicht op de stoombootdiensten heeft de oplossing in die richting gezocht en eene dienst regeling ontworpen als volgt- boot Zierikzee V. 6.15 11.— 3.15 K. Veer A. 7.15 12 4.15 omnibus K Veer V. 7.20 12.05 4.20 Goes A. 8.15 1.- 5.15 spoor n. Vliss. V- 8.27 5.54 o Roosend. V. 1.04 1.04 5.26 spoor v. Vliss. A. 6.49 1.04 v. Roosend. A. 8 27 11.43 omnibus v. Goes V. 8.30 11.50 2 K Vee* A. 9.25 12 45 2.55 boot K. Veer V. 9.30 12 50 4.20 Zierikzee A- 10.30 1.50 5.20 Uit Zoouvrsoh-Vlaanderen Ww D. Door de s otdaau tomniiezen te Bres- kens is aan den drieweg van Breskcns! naar Scboondijke oen aanzienlijke partij sajet, kwatla en dergelijke verboden waar in een woning opgespoord cn in be slag genomen. Zoodanige dienstregeling zou. zeer ze ker zijn in het belang van de bovenbe doelde reizigers. Hoeveel zijn ér dat? Over 1916 werden vervoerd Van ZierikzoeKatsche Veer: le ld. 1803, 2e kl. 2110, samen 3913; Katsche Veer—Zicriitzeeïe kl. 1500, 2e kl. 1910, samen 3410. Totaal 7323. Van Zierikzee—Kortgenele ld. 313 2e kl. 936, sameu 1249; Kortgene Zierikzee: le kl. 319, 2e kl. 930, samen 1249. Totaal 2198. Voeg er nu óok nog bij: Zierikzee—Wolphaarlsdijk: le kl. 176, 2e kl. 142, samen 318; en Wol phaarlsdijk—Zierikzee: le kl. 112, 2e kl. 135, samen 247. Totaal 565. Alles bij elkander dus 10 386. Hel ligt echter voor ae baud, dat ver anderingen in den dienst, die aan bezwa ren eenerzijds tegemoet komen, bezwaren aan <fe andere zijde scheppen. Dit isj ook hier zoo. Een bezwaar tegen bet ontwerp is, dat de -"teenkolen tegenwoordig alleen uit Limburg worden aangevoerd per spoor naar Vlake en Vlissmgeii en datl geen kolen naar Zierikzee worden ver scheept. fntusschen zou dit bezwaar zijn op te lossen, door de boot om de acht oi' negen dagen naar Vlissingen te zen den om te bunkeren. Er zijn echter andere bezwaren.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1