LIBERALE UNIE. Wilsef! BUITENLAND. Advertenties I Tabletten t> él> De voorzitter stelde voor, namens de afdeeling de melkveehouders le waar schuwen geen contracten voor den a.s. winter af le sluiten, en via het hoofdr bestuur aan den Minister te verzoeken, toeslag toe te kennen en niet naar advie zen van burgemeesters en wethouders le Luisteren. .Verschillende hecren bespraken deze kwestie nog en lieten uitkomen, dat de boeren met een gemengd hedrijf te Slecht uitrekenen wat de melk hun kost. Wal zij op het eenc deel van hun bedrijf overleggen, verspelen zij op het andere' deel. De heer Ton deelde mede, dat hij met den heer Abrahamse een berekening maakte; met gematigde cijfers kwam men tot 12 cent van den productieprijs; 13 cent geeft dus geen oorlogswinst. In de commissie voor de ontsmetting van zaaïeirmen werden benoemd de hee- ren J. H. Geschiere, Franse en Dom misse. Boterproductio. Bij de rondvraag deelde de heer Zwa german een en ander mede over de boterproductie. De bedoeling is het opstapelen van boter te voorkomen en om te weten te komen hoeveel boter er in iedere ge meente is. Oorspronkelijk moest iedere boter- producent en boberhandelaar zich laten inschrijven en wekelijks opgaven doen van wal men maakt of verhandelt. Het is der commissie duidelijk ge maakt, dat dit voor de gewone produ centen niet wel uitvoerbaar is. Nu is •bepaald, dat men hoogstens 5 K.G. mag vervoeren zonder ingeschreven te zijn x>m meer te vervoeren of af te leveren! acnoel men als bereider of verkooper zijn ingeschreven en is er een geleide- biljet uoodig. Meer dan 10 stukjes mo gen alleen aan grossiers of bolerhande- Laren of aan combinaties van dezen w-or- deji gebracht. Op een vraag van den heer Van de, Woestijnc zegt de heer Zwagerman, dal bijv. 9 stukjes gewoon op de botermarkt mogen worden gebracht. De heer Van de Woestijne ziet hierin groole moeilijkheden voor de landbou wers; men is aan de markten zoo ge woon. Nu de ❖etschaarschte zoo groot is, zou spreker de boerenboter a,an den vrijen handel 'willen laten. De heer Zwagerman erkent" ook moei lijkheden, maar zegt, dat me£n niet be-, hoeft te trachten, vrijen handel voor 5 K G. en meer te verkrijgen. De heer Van de Woestijne verwacht ook geknoei op deze wijze. Ook andere heeren meenen, dat er, tevenals in andere wetten, ook in deze1 wet mazen zijn gelalen; van een gezin van vier personen kan bijv. ieder met- 19 stuitjes of minder naar de stad gaan. De heer Zwagerman zeide nog, dal de bepalingen van het geleidebiljet eerst oveit" 14 dagen ingaan; de producenten behoeven geen boek meer W houden van het geproduceerde, zooals eerst was be paald. De heer Ton meende, dat er geen be paalde reden is om thans stappen to doen. Wel is er reden voor dankbaarheid aan den heer Zwagerman, die krachtig mede hielp aan het wijzigen der bepa lingen. liem kunnen wc de belangen der holerproduceutcn verder, aanbevelen. Hiermede vereenigde de vergadering) zich door applaus. Aardappelen. Een der aanwezigen vroeg of men de Zeeuwsche blauwe aardappelen weer lot Juni zal moeten bewaren; hij acht dit zeer lastig. i De heer Zwagerman zegt, dat de Mi nister terecht meent, dat de boeren het best de aardappelen tegen bederf kunnen bewaren. Hij is overtuigd, dat alles ge daan zal worden om de boeren zoo spoedig mogelijk van de aardappelen af te helpen en geld te bezorgen. Op een nadere opmerking zeide spr. nog, dat men het bewaarloon vergeet erj dat de boerenleenbanken daar zijn om geld le krijgen; men moet de regeering ill dezen helpen. Hel verzorgen der aard appelen door iederen boer afzonderlijk is met veel moeite te bereiken, maar als do aardappelen op groote1 opslagplaatsen worden saamgebracht, zou goede verzor ging onmogelijk zijn. De heer Ton wil der regeering Verzoe ken, ook ten deze met de landbouwver- eenigingen le onderhandelen. De heer Van de Woestijne, die 50 jaar in aardappelen handelde, acht ook groe ten opslag niet mogelijk. Hij betreurt hel verbod tot afleveren van aardappelen; het zou een verdeeiing van arbeid wor den en de kosten van aanvoer van aard-j appelen van elders zouden worden voor komen De heer Van de Putte meerit te kun- [nen mededcelcn, dat het plan is, zoo weinig mogelijk aardappelen te vervoe ren en de Zeeuwsche aardappelen in Zeeland te elpen. blijven, zulks ook !met het oog op de kolenschaarschte. De heer Zwagerman zegt, dat dit dui delijk in de aardappelregeling staat. De vraag werd gedaan of men aard appelen naar een opslagplaats mag ver voeren in een andere gemeente. Hierop kon geen beslist antwoord g geven worden, al meende men van wel. Uit de discussies bleek, dat boeren aardappelland aan particulieren verhu ren en dan de aardappelen bij den huur der thuis moeten brengen De lieer Din- gemanse meende, dat dit verhuren toch nergens verboden is. De heer Ton zegt, dat de Landbouw organisaties gekend worden bij de hooi- vordering en hij wil ditzelfde vragen voor de aardappeldistributie; hij gelooft, dat als men normaal liet koopen, er van! hel voorjaar totaal geen aardappelen zul len zijn. .Vteeuit voer Nog werd gevraagd er op aan te drin gen, dal Zeeland ook een percentage van den uitvoer van vee zal krijgen, want nu gaat men elders goede prijzen maken en hier kleine. De heer Zwagerman zegt, dat men de provincies mei den grootsten voeder- nood wil doen voorgaan; en in Friesland is bijv. de nood veel grooter dan hier1. De heer De Feijter meent, dat men wel leveren kan uit Zeeland, maar dat er; alleen in Zeeland geen markt is aange wezen. De heer Franse deelde nog mede, dat er lot 22 October gelegenheid bestaal, gewassen te velde, in casu najaarsgewas sen, op le geven. POST EN TELEGRAFIE. 1 Januari a.s. zal te Axel een lo caal rijkslelefoonnet worden gevestigd. SPORT. Voetbal. In de Zuid. le klasse moeten Zon dag a.s. gespeeld worden: Willem II— Wilhelmina, M. V. V.—Velocitas, N. A. C.— Middelburg (scheidsr. J. P. Jongh), Helmond—M. S. V. In ,de 2e klasse A.Middelburg II— N. A. C. II (scheidsr. M. P Ventevogel), Tevens is verschenen het program ma voor de derde klasse C, waar uit wij opmaken, dat ten slotte Vlissingen III zich toch in die compe titie handhaaft. Het programma luidt. 7 Oct. Middelb. IIIVlissingen II, 14 Oct Vlissingen III-Vlissingen II, 21 Oct. Vlis- isingen III—Middelburg III, 28 Oct. Mid delburg II—Vlissingen III, 4 Nov. Vlis singen II—Vlissingen III. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De gemeente-isecretaris van 'Delft (voorheen van Vlissingen) mr. dr. F. S. Witleveen, heefi gisteren in de Nieu we Plantage aldaar, doordat hij per rij wiel rijdende, door een bespannen voter- tuig werd aangereden, den linkerarm ge broken en werd aan de horst gekwetst. Nadat hem heelkundige hulp was ver leend is hij por rijtuig naar zijn woning 's Gravenhage vervoerd. Een tragische dood In den afgeloopen nacht is de lui tenant ter zee der 2de klasse J. A. de Jongh bij een poging tot redding van een milicien, die van een torpedeboot in het Schulpengat overboord was ge vallen, verdronken. Van andere zijde meldt men ons, dat een stortzee den milicien-matroos B. over boord sloeg. Een boei, die hem werd toegeworpen, bereikte hem niet. Luite nant de Jongh zwom daarop naar de boei en bracht die aan den milicien, waarop men de boei inpalmde. Luit de Jongh hield zich toen aan de lijn Vast, doch vlak bij de boot begaven hem de krachten en gleed hij in de diepte weg. De matroos werd aan boord gehaald. Luit. de Jongh was 26 jaar oud en eerst onlangs gehuwd. Te Amsterdam is overleden de be kende uitgever J. H. de 33ussy. De ontslapene, die zitting had in ver schillende corporatiën, was een der op richters van het Kankerinstituut. EEN STRENGE WINTER 1917-18., Wij namen onlangs „over een artikel van Dr. C. Baston, waarin betoogd werd, dal wij een strengen winter zouden te, wachten hebben. Ook in het „Astronomi sche Zeitschrift" wordt er de aandacht op gevestigd, door Arthur Stenzei, dat de zon tegenwoordig in het teeken van, een buitengewoon sterke vlekkenvorming staat, die reeds in 1916 begon, en deze tijden van vlekkenmaxima wijzen er ook volgens dezen geleerde op, dat wij een. slrpngen winter zullen krijgen. Een prettig vooruitzicht bij den hui- digen kolennood! Gelukkig echter, dat niet alle voorspellingen worden bewaar heid! SE QORLÖG. De Toestand. Veel nieuwis is er heden niet. Het bericht van het „Giornale d'Italia" over een nieuwe pauselijke nota, dat wij gis teren bulletineerden en hier bespraken wordt, gelijk men onder de laatste be richten in ons vorig nummer gelezen heeft, door de „Tribune" legengespror- ken. Niet in dien zin, dat de paus! geen nadere slappen zou doen, maar zoo, dat de nieuwe pauselijke nota nog niet verzonden zou zijn, zoodat mee- dcelingen daarover op fantasie of onbe scheidenheid zouden berusten Van de oprlogSterreinen vallen slechts nieuwe (ep volgens Londen vruchtelooze) tegenaanvallen der Duitschers in Vlaan deren en gevechten op de Noordelij ke helling van den Mte. San. Gabriel© en de hoogvlakte van Bainsizza tus- sclien Italianen en Oostenrijkers, be nevens een hevige bezigheid der vlie gers op alle fronten te melden. (Een laatste bericht maakt melding van een nieuwen aanval der Engelschen in Vlaanderen, die aanvankelijk succes schijnt opgeleverd te hebben). Van de verovering van Ramadié door de Engelschen wil Konstantinopol nog niets weten. Het geeft edn voorstelling alsof de Engelschen tegen een voor uitgeschoven stelling zulke zware verlie zen geleden hebben, dat het hun onmo gelijk was verder op te rukken. Het bericht van de „Echo de Paris", dat de Britten 13.000 gevangenen maakten, wordt door deze niet bevestigd; het wa ren er 3800, w.-o, 600 gewonden Het getal heet echter nog voor uitbreiding vatbaar. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat men, naar aanleiding van de herhaalde luchtaanvallen op Londen, daar druk om maatregelen van weerwraak roept. Het heet, dat een gevolg van de in Londen 'heerschende ontstemming over den afweerdienst de instelling van erin ministerie voor de luchtvaart zal zijn, dat ook in vredestijd zou blijven be staan. Lloyd George zou verzekerd hebben, dat men den Duitschers hun aanvallen op Londen met interest op interest zal terugbetalen. Of Engeland daartoe bij miachle is, moet echter nog blijken. Aan een feestmaal heeft Cernin, do Oostenrijksch-Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, een krachtig plei dooi gehouden voor algemeene ontwa pening, dat in zijn land veel weerklank heeft gevonden. Wij komen er morgen nog op terug. De Ver. Stalen en de Entente. De Ver. Staten weigeren deel le ne men aan de comfei-enties der geallieer den; zooals Wilson schrijft, willen zij niet den schijn op zich laden, dat ei- een bondgenootschap zou bestaan. Al leen hebben dc Ver. Staten, on de En tente een gemeenschappelijk doel in het verijdelen van alle' macht van het Prui sische militairisme naar 'de wereldheer schappij en in „het maken van de we reld tol een veilige plaats voor de de mocratie." Zoo houdt Wilson do leus van le strijden voor de democratie vol. Ilij bindt zich niet aan veroverings of „dés- annexatieplannen" van de andere vij anden der middenrijken, maar strijtjl slechts tegen het bcstuursstelsel m Duitischland, tegen liet absolutisme, waarin hij de oorzaak zoclct vim dezen wereldbrand en van de wreed© metho den, die Duitschland in den oorlog volgt. Het is wel een ironische speling van het noodlot, dat de president der Ver. Staten in dezen strijd voor de democra tie bekleed is- met een macht, die hef absolutisme nadert en dal de houding van zijn land tegenover de onzijdigen van ongekende hardheid is. Uit Rusland. Van wclingelicliten kant verneemt de ,Sliockholmsche correspondent van de jVossische Ztg.", dat admiraal Werde- refski, de Russische minister van ma rine en lid van den raad van vijf, zijn ontslag heeft gevraagd, om-dat hij zich niet in slaat acht, den dreigenden toe stand bij de Zwarte Zee- en Oost- zcevloot baas te blijven. Kerenski heeft het verzoek nog niet ingewilligd. Vooral op de Oostzeevloot gaal liet zonderling toe. Het uitvoerend comité der matronen heeft besloten, van do regeering te verlangten, dat zij onver wijld een wapenstilstand afkondigt, en zonder de. bondgenooten le raadple gen vredesonderhandelingen aan knoopt. Dit besluit is Dinsdag van de vorige week aan minister Werderefski toegezonden. De commissie die de minister naar Helsingfors had gezonden, om een on derzoek in te stellen naar de vermoor ding van officieren, is onverriehterzake te Petrograd teruggekeerd. D© organisa ties der matrozen hadden haar elk on derzoek onmogelijk gemaakt en boven dien te kennen gegeven, dat zij zoowel Kerenski als Werderefski alles behalve vriendelijk zouden ontvangenaLs zij naar Helsingfors mochten komen, om pools hoogte te nemen a Als bewijs dat de regeering voor den uitersten linkervleugel der sowiet begint te capituleeren, noemt de zegsman van den correspondent de intrekking van het besluit, om de regimenten, die aan do Juli-be toogïngen te Petrograd hebben deelgenomen, te ontbinden. Omtrent den opstand in Tasjkent, de hoofdstad van Toerlcestan, meldt het Pe- trograder Tel. Ag.Een groep politieke drijvers lieeft zich onder den naam „re volutionair comité" van liet gezag in de stad meesier gemaakt, en verklaart do oorloopige regcering niet meer te er kennen. De twee regimenten die in Tasj kent in garnizoen zijn hebben zich aan hun zijde geschaard. Een 'telegrafisch ultimatum, door de re gcering aan de rebellen gezonden, js van de hand gewezen. Dc re geering heeft nu Korofnitsjonko, den bevelhebber der troepen in het district Kazan, tot Iregeerings-conimlssavis in Toerkeistan benoemd en sterke strijd-' krachten te zijner beschikking gesteld, om den opstand te onderdrukken. De Mohammedaansche bevolking van Tasjkent is tegen de oproerige bewe ging en bereid de regeering te steunen. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Volgens niet oXficieele berichten van Duitschen kant zouden boinmen, die in den nacht van Zondag op Maan dag op Duinkerken geworpen zijn daar brand hebben veroorzaakt in de reus-e achlige voorraden, die er voor do. Belgische en Engelsche legers lagen op gestapeld. 24 uur later rapporleerden vliegers, dat de brand nog vhortwoeddp, 38 uur later dat een geheele wijk in brand stond en nog later, dat geheel Duinkerken een prooi der vlammen is geworden. Mocht dit bericht juist zijn, dan is een der hoofdstapelplaatsen der Belgische en Engelsche legers vernie tigd. Het bericht eischt echter nog na dere bevestiging. Van offideele zijde m Engeland deelt men mee, dat er voorloopig geriu plannen bestaan om den leeftijdsgrens voor den militairen dienstplicht hooger te stellen. De koning van Zweden heeft een onderhoud gehad met de leiders der drie groote partijen, waarin hij mee deelde vast te willen houden aan do onzijdiglicidspolitiek en hen voorstelde om een coalitieministerie te vormen. Een beslissing hieromtrent is nog niet genomen. De Hongaarsche minister van bin- ncnlandscho zaken heeft de organisatie der sociaal democratische partij in het 19e kiesdistrict van Boedapest, die tot dusver als geheime vcreeniging werkte, goedkeuring op hare 'statuten verleend! Tegenover de andere districts-organisa- ties der partij zal hij* insgelijks hande len, zoo'dat de s. d. partij voortaan gelegenheid krijgt tol politieke actio. ja. we gaan vooruit in de twintig ste eeuw' Zelfs in Hongarijé. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Naar uit Tokio gemeld wordt heeft een tyfoon van ongekende hevigheid al daar 100.000 menschen dakloos gemaald. De storm woedde 4 uur. Er werden 138 lieden gedood, 158 gewond en 217 worden er nog vermist. 1346 huizen stortten in 3098 werden beschadigd. Te lefoon en telegraaflijnen zijn verstoord hot spoorwegverkeer is gestremd. Ook andere plaatsen op Hondo leden van de tyfoon en de geweldige regens, die de rivieren in wilde stro omen ver anderden, hebben tal van dorpen over stroomd en aan den rijstoogst groöte schade toegebracht. 415e STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 11e Lijst. Trekking van Woensdag 3 October. f 1000 f 400 5408 13449 19975 7648 8723 13970 200: 1517 5092 6196 7917 186Q1 18800 100: 1342 3734 10320 10718*121-15 13480 15661 16621 20256 PRIJZEN VAN 70. 307 680 692 1110 9106 9167 665 686 871 1152 9137 13744 15443 16466 18175 NIETEN. 316 1111 9104 13131 658 1140 9114 13754 876 1191 9119 14304 883 7075 9129 14305 Getrouwd Jbr. M. J. I. DE JONGE VAN ELLEMEET VliasingeD, '8 Gravenhage, Oadergeteekende betuigt hiermede zijn oprechten dank. voor da vele bewijzen van belangstelling, op 1 October i.l. ondervonden, inzonderheid aan den Heer Gemeente-Secre taris en Heeren Ambtenaren ten Stadhuize, Gasfabriek en Fabricage, voor het hem ge schonken stoffelijk bewijs van waardeering. J. W. H. L. VAN KARS8EN Ambtenaar Gemeente-Secretarie Middelburg. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, d.d. 3 October 1917, is Mej. ADRIANA DIRKJE VAN LUYK zonder beroep, wonende te Nieuw- en 8t. Joosland, op «erzoek van haren broeder, den heer JAN VAN WAARDE, vrachtrijder, wonende te Kattendijke, ter zake van onnoozelheid, gesteld onder Corateele, met alle gevolgen rechtens. Voor den verzoeker A. C. A. JACOB8E BOUDEWIJNSE, Procureur. 'HERMOMET-ER EN VERWACHTING 4 October Thermometer alnïer 8 n. vm. 56 gr., 12 u. 59 gr., 3 u 61 gr. Telegraficch e modedeelicg vaD het Meteorologisch instituut te De Bilt volgent 3e waarnemingen van heden ochtsnd. Hoogste haromot, ov stand 760 in Zuicf-Duitschland. Laagste 736.6 te Herrösand. V er w a c h t i ng tot den avond van 5 Oct. krachtige tot stormachtige, tijdelijk afnemende Zuidelijke tot Westelijke wind betrokken of zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringenkele regenbuien met kans op onweer zelfde temperatuur. Alle ingezetenen van middel burg vrouwen zoowel als mannen die zich wenschen aan te sluiten by de nieuwe UNIE - LIBERALE KIESVEB- EENIGING worden uitgenoo- dagd zich aan te melden bij ondergeteekende. K VAN SCHOUWEN, Bierkaai G 206. MARKTBERICHTEN Middblbobg, 4 Oct. Tor graanmarkt van heden was een redelijke aanvoer van granen en peulvrachten. Alles werd volgens de Regeeringsmaatregelen verhandeld. Middelburg 4 Oct. Oiiicieele noteering van den marktmeester. Koter 1.15 a f 3.25, voor particu lieren f 1.25 per '/s kilo. Eieren ƒ12.voor particulieren f 12.40 per 100 stuks. Regeeringseieren f 0. Noteering van den marktzettei der landb. ver. Boter f 1.15 a 1.25, voor parti sulieren 1.25 per kilo. Eieren f 12.00, voor particulieren 12.40 per 100 stuks. Regeeringseieren f 0. Noteering van de Veilings- ereeniging „Walcheren" a I h ie r Eieren V. V. W. 11.20 a 12.30, senden f 0.00 a f 0.00,ganzen f 00.00 a f 00.00, kalkoen 00.00 af 0.poelpetaan/ 0. Olie, van Inl. zaad Raap- f 000. Lijn- 71.50 per heot, cont. binnen 14 dagen; op 6 w. f 1.00 p. h. hooger. Noteering voor lijnolie uitsluitend voor gebruik binnen Nederland. Vlissingen, 4 Oct. Bij de gisteren ge houden C'"oeate- eo fruitveiling werden de volgende jwijton besteed: kropsla 31—45 te., spinazie 23—38 andijvie 17—33 c., zuring1 21—22 e., alles per mand, kervel 6—10 c., peterselie 1-5 c., veldsla 11 c., alles per kleine mand, selderie 1—3,5 c., rapen 5—6,5c peen 6,5—7,5 c., karoten 5,5—6 c., prei 8,5 c., alles per bos; bioemko-ol 30 c., roode kool 5,5—11,5 c., alles per stuk, noten 67 c„ per 100 stuks du'chesse William 14,5 c., soldat labou- reur 11 c., beurré hardy 13,5 c., beurré Antoinette 10—11,5 c., chammonlellen 8,5 c., göudreiuotten 12,5 e., kattebollen 10,5 c., spruiten 13 c., suik'erboonen 13,5—18 c„ uien 12,5 c., princesseboo- nen 27.5 c. wagenaars 15,5 koolrapen 13,5 c. alles per K.G. J. A. A. FiSITH. 4 October 1917. Waarschuwing. In verband met liet voorkomen van eenige verdachte sterfgevallen onder Vee, dat gevoederd is met gebroken Regee- riugslijnkoek, afgeleverd in de laatste drie maanden, wordt een onderzoek in- Landbouwers worden verzocht voor loopig die Regeeringslijnkoek niet te voeren. Coöp. Laudbouw-Vereeniging »Eiland Walcheren". Provinciale Stoomhootdienst Tram Hansweert-Vlake. Daartoe gemachtigd door den Minister van Waterstaat, zal voorloopig bovenbe doelde Tram bij donker geen sluitlicbt voeren, terwijl op de locomotief slechts één lantaarn zal branden. De Directeur B. C. A. VAN RENTERGHEM. Het tocht! Hoe gemakkelijk haalt men sës zich daardoor niet verkoud- ==H §§l! heid en hee&chhcid op den half. Wyberi - tabletten be- gj| Hg schermen daarvoor het aller- fn§ Hg beste. Sedert 70 jaar bekend en beroemd. gg BIJ olie opolhelcers en drogltlen ïiiiiiiiiiiiiiiiim

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 3