MIDDELBllliGSCHE COURANT. Dinsdag 2 October 1917. 1 FEUILLETON Het vijfde Wiel M 232 160* Jaargang» Abonn. pcga per kvwurtoal ta IGd- dBlbttg eo bSj de kgonton bi MUdngKi eo Gom f 1U; per poot II* Advertentie!» 20 ep"t Bij «bonpameoi wel bgpr- van 1—7 ragefs f fcüO. DE STANDAAR» EN t VLAANDEREN. Het le Neuzen verschijnend auti-rev. Orgaan „T.uctor et Emergo.", dat ook ge protesteerd had tegen het artikel der Standaard over de afneming der nationale gevoelens van de Zeeuwsch Vlamingen, hècfl de voldoening gehad, dat zijn pro test geheel door de Standaard werd overgenomen. In een onderschrift zegt de Standaard B,niet le aarzelen luide uit te spreken dal niets ons inniger verheugen zal dan straks hel hier beweerde in de houding van het afgelegen gewest te zien be vestigd." Waal het door Luctor et Emergo ge leverd bewijs is nog te zwak. Wat dit „straks" te leveren bewijs öan wel is? Wel, dal Zeeuwsch Vlaande-» ren alsnog anti-revolutioimair stemt' De Belgische elementen zijn wel Roomsch maar politiek zeer beslist liberaal, be weert de Standaard. We zullen het er nu maar bij laten:, We hebben nog altijd een bepaling in; onze kieswet, voorschrijvend dat alleen' Nederlanders kunnen kiezen. 'En eender merJtwaardigé verschijnselen in Z. Vlaan deren is juist speciaal in het hier blijkbaar bedoelde Westelijk deel, want bet Oostelijk deel vaardigt een katho liek af dat de uit België afkomstige, thans Nederlander geworden inwoners al heel weinig Belgische neigingen over hebben. Maar wat een verwarring van natio naliteit en partij-politiekI BIIRENLARB. NEMKL4N9 EN D« OORLOG. Goninen of kartetsen op Sluis. Hedenochtend hebben wij per bulletin het volgend bericht bekend gemaakt Gisterenavond tien minuten voor 10 vloog een vreemde vliegmachine, waar schijnlijk een Engelsche, boven Sluis en dadelijk daarop werden twee knallen gehoord. Veel rook was er in de stad, en een zonderlinge kruitdamp werd waargenomen. In de Capellestraat waren twee huizen, ernstig beschadigd, en één huis in de Nieuwstroat. Heel Sluis was op de been., De aangerichte schade is alleen van stoffel ijken aard, wat hieraan toe te (schrijven is, dat de twee bommen op den achlerkant der huizen neerkwamen en niet op de huizen zelf. Niettemirf werden 'de daken afgerukt Het staat nog niet vast, of er bommen zijn geworpen, dan wel of kartetsen uil het afweergeschut der Duitschers niet in de lucht ontploft zijn en zoodoende op Sluis z'jn neergekomen. Naar verluidt, rot* het laatste het geval zijn, doch het door de militaire autoriteiten ingestelde onderzoek is nog niet afgeloopen. Nader vernemen wij nog, dat de getrof fen woningen die waren van P. Versluijs, Kapelleslraat en J. Hermans, Nie.uwstraat. Een ander bericht meldt dins dat bij J. Hermans een gedeelte van 't huis ingestort; van het dak van het overige deel zijn alle pannen afgerukt; da twee kinderen zijn van onder puin te voor schijn gehaald. Bij den bakker P. Vep- sluijs is de bakkerij en een stuk muur van 't hoofdgebouw ingestort en bij P. J. Cauwels is ook een gedeelte van het huis totaal weg. De bewoners van dit laatste perceel zijn langs een ladder door een raam maar buiten gekomen, daar de trap eveneens verbrijzeld was. Van belendende perceelen zijn talrijke ruiten verbrijzeld en de stukken steen, dakpannen en hout zijn verscheidene meters ver overal heen ge slingerd. Zelfs aarde is tot op grooien afstand in 't rond gespat. "Wonder Jboven wonder zijn er geen persoonlijke ongef lukken le betreuren. Het gebeurde bracht in de gemeente een groote ont steltenis te weeg, zooals te begrijpen is. Ieder, die eenigszms kon, begaf zich baar de plaatsen des onheils. De getroffen gedeelten werden zoo spoedig mogelijk door militairen afgezet. Uren na het •oorval bleven velen, vooral in de geteis terde stralen op, angstig als men was, om de legerstede op te zoeken. Sluis was, zooals altijd, door gaslanr taams verlicht, terwijl heldere manei- schijn als het ware van tien nacht dag maakte. Mochten hel bommen van èen vlieger zijn geweest, dan had dezo dus wel kunnen nagaan, dat hij zich boven Nederlandsch gebied bevond. De kolen voorzieninJg. In verhand met het feit dat gisteren in Den Haag vertegenwoordigers der reerlerijen, waarvan schepen zullen worf- den opgevorderd voor de kolenvaart, een vergadering .hielden, om van regeerlng4- wege opheldering te krijgen over den toestand, vestigt men de aandacht Üer N. Crt. op de mogelijkheid, dat deaari- voer der 100,000 ton kolen, die het hier geldt, leidt tot een conflicit met Duitschland, en vraagt men of deze hoe veelheid, in verhouding tot wat wij bet- hoeven zeer gering dit risico rechtvaar digt. In Duitsche kringen gaat men verder; daar beweert men, dathet aanbod, buit ten de vraag om, hoe de onderhandelinc gen over kolenlevering zullen loopen, een poging beduidt een Incident uit te lok ken. Het isghijnt, dat die opvatting bok In Duitsche regeeringskringen heerscht en wij hoorden dat men in verband daarr mede poogt de op de Noordzee oporcef rende commandanten van duikbooten -fiog te bereiken, om dien „opzet" te verhinl- deren. Dat dit middel geen zekerheid geeft, dat heeft de vernieling onzer schef pen hij de Scilly-eilanden ons op maarj al te droevige wijze bewezen. Het is mogelijk, dat de Nederlanders te argeloos zijn; het is zelfs niet onwaar schijnlijk dat zulks het geval is, maar deze „chinoiserie", zooals argwanende politici het noemen, moge dan ook in deze dagen gevaarlijk zijn, een. volstrekte ondeugd kunnen wij er niet in zien en 'wij vinden het dan o|0|k vanzelfsprekend als men evenals wij weigert te get- looven aan een dergelijk opzet aan En: gelschen kant om de verhouding tusschen onze regeering en de Duitsche te bedel ven door het provoceeren van eon incif- dent Mits men de mogelijkheid öf van een dergelijken opzet, öf... van een vernieling met voorbedachten rade van onze kolen schepen door Duitsche duikbooten, om door BEATRICE HERON MAXWBLfi FLORENCE E EASTWICR Nmr het Enge&cfl 33). HOOFDSTUK XIV. Er zijn zekere personen in Parijs, die zich -ieder oogenolik gereed houden in te vallen op een partij waar een der gasten gemist wordt. De beleefde persoon die de ledige plaats aanvult is de „veertiende". Tubby Mauleverer kwam de stoep af van een zeer groot en slecht onder houden huis m St. George Square, dat Dp zijn vuilen gevel de sporen droeg van langdurige verwaarloozing en gevoege lijk als aankondiging had kunnen dienen voor een. ondernemend decorateur of (schilder, b v. met het volgende opschrift b,In 1860 werd ik gewasschen en geverfd door de hperen Daubers. Sedert dien tijd heeft geen andere firma de gevolgen van Londenscli vuil en rook van mijn arm aangezicht verwijderd." 1-Iel was een kolossaal, zonderlinghee- renhuis, het stadshuis van de familie Brismain, gekocht in hun 'dagen van daardoor de kans te verminderen, dat de algemeene regeling over de levering van Engelsche kolen tot stand .komt, walare aan wij ook niet gelooven "in rekening brengt als men de vraag overweegt, of de aangeboden 100,000 ton iiit Engeland zullen worden gehaald, en zoo ja, onder welke omstandigheden. Amerika en onze uïtvoerov.ert eenkomst met Duitschland. J^e inededeeling van de Nowi-York Ti mes betreffende onze uitvoeren naar Duitschland, is, naar aan de N. R. Crt. bij navraag te bevoegder plaatse bleek, wat de cijfers aangaat in hoofdzaak juist. Er had nog aan toegevoegd -kunnen worg den, dat van den uitvoer van melk en melkproducten 25 pCt. aan Duitschland en Oostenrijk is toegezegd en voorts dat deze percentages alleen betrekking heb ben op uityoer naar oorlogvoerende land den. De verdeeling van den Nederlandf schen export van land- en tuinbouw en veeteelt voortbrengselen is het resul taat van langdurig en zorgvuldig overleg niet handelsvertegenwoorchgers van bei de groepen van oorlogvoerende landen, t. w. de British and General Trading Association te Londen en de Deutsche Handelsstelle in Den Haag. "Wat de N. Y. Times als een nieuwtje meedeelt is in zekere kringen in Duitschland en Engeland reeds lang bej- kendmen heeft er daar hiets onhehoorj- lijks in gezien, omdat de Verdeeling gpoiof- tendeels berust op de verhouding in web ke de export naar deze landen vóór den oorlog plaats had. De rantsoeneering1 van gas- en electrielteits gebruik. Het bestuur van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland heeft zich met een adres getwend tot den minister van LandboUw, Nijverheid en Handel naar aanleiding van de door de rijksko- lendistributie vastgestelde regeling voor de ranlsoeneering van gas- en elcctrici- teitsgebruikj Adressant deelt mede, dat zijn be zwaren tweeledig zijn en in de eerste plaats gelden de onjuiste zienswijze, dat het koken op gas zou moeten worden be perkt, maar' in de tweede plaats ook be trekking hebben op de ongelijke behande ling van aangeslotenen aan de gasfabrie ken en aan de eleetrische centrales. Wat het eerstgenoemde bezwaar be treft, hel sLandpunt van de Rijkskolendïs- trEbutie, als zou in normale tijden hel overgroote deel van de gasverbruikers des winters niet op gas, doch op voor huis- verwarming dienende kachels koken, acht adressant in strijd met de werkelijkheid. Adressant acht een verschuiving van brandstofgebrek bet eenige mogelijke ge volg van het door hem gewraakte decreet en voorziet dat een gerechtvaardigde on tevredenheid onder het publiek zal ont staan, zoowel tengevolge van het nog schaarscher worden van de beschikbare hoeveelheid ookes, als tengevolge van het gedwongen worden tot aankoop van ken- Dcnfornuizen Df voor koken bruikbare kamerkachels, "Welke stelling' niet in vol doende mate verkrijgbaar zullen zijn. Wat het in de tweede plaats genoemde bezwaar aangaat, noemt adressant het in de tegenwoordige omstandigheden niet toelaatbaar dat, alleenlijk omdat de voor eleetrische centrales henoodïgde en bruik bare kolen tainder moeilijk verkrijgbaar zijn dan de soort, die voor gasfabricage voorspoed en sedert dien tijd aan zijn lot overgelaten. De Brismains waren altijd roekelooze, geldverspillende menschen geweest, zij kochten nieuwe huizen en richtten ze in op buitensporige wijze, en bezwaarden zichzelf aldus met een groot aantal huizen, waarvoor ze geen fortuin hadden ze goed te onderhouden. Het huis in St. George Square was prachtig geweest in vroeger dagen, toen vroegere Lords en Ladies Brisraain de gehocle groote wereld van Londen op schitterende wijze ontvangen hadden. De tegenwoordige Lord Brismain kwam zelden in zijn stadshuis. De kamers wa ren onttakeld, schilderijen en meubels it afschuwelijke katoenen hoezen gehuld en een paar oude bedienden woonden in de benedenverdieping als huisbewaarders. Sallie Mauleverer was er in jaren niet in huis geweest. Als zij in Londen kwam logeerde zij bij nichtjes, die rijker wa ren dan zij. En wat Tubby betreft, lijj nam zijn intrek gewoonlijk in zijn club of als zijn financiën hel hem toeston den nam hij mooie appartementen en maakte het zichzelf gemakkelijk in een aangenamer gedeelte van de stad. Op 'l oogenblik zat hij zoo diep den grond, dat hij blij was een schuil plaats te kunnen vinden in dit huis. Daar hoopte hij tenminste veilig te zijn voor de voortdurende aandacht van schuldei schers. Niemand die den heer Theodor Mauleverer eenigszins persoon lijk kende, zou er over gedacht hebben; hem 'daar te zoeken. Het was de avond na zijn boiileverse- placht te worden gebruikt, de aan elec- triciteit-gebruikers opgelegde zuinigheid zoo belangrijk Veel milader is dan die, wel ke van gasverbruikers moet worden eischt. Een opvatting, volgens welke de ma- gerkolen, welke in eleetrische centrales voornamelijk worden verstookt, niet door andere industrieën zouden kunnen wor den gebruikt, kan adressant niet deelen, aangezien door rooslerverandering zoo niet alle, dan toch vele bedrijven wel ma- jgerfijnkolen kunnen toepassen voor sto omprodu ct ie Mitsdien beschouwt adressant verspil ling tengevolge van de zoo belangrijk ruimere ranlsoeneering van het electrici- teilsgebruik in vergelijking tot de gasrant- soenen als een oorzaak voor het tot stil stand komen van méér industrieeële be drijven dan strict noodzakelijk ware. Ter meerdere inlichting heeft adres sant een uitvoerige memorie overgelegd welke door hem bereids, doch zonder gunstig gevolg, is ingezonden aan den directeur van de Rijkskolendislributie. De kolenschaarschte. Na langdurige proefnemingen Is men ie Leiden er in gêslaagd dé elee tri ci teil st op v/ckking bijna uitsluitend met kolen- afval te doen plaats 'hebben, wellae in ruime hoeveelheden ter beschikking staat. De beperking van het sp|oorr wegverkeer. Hoe groot de beperking van het spoor wegverkeer is, blijkt uit de laatste af levering van „Eeon.-Stat. Berichten", waarin het aantal ireinklloimeters, se dert de beperking van den 18den dlezer dagelijks door de beide groote fspooifc wegmaatschappijen afgelegd, vergeleken wordt met Tiet overeenkomstige cijfer in Juli 1914: 39.000 K.M. naast 89.000 KM, Na de plotselinge beperking van 4 Aug. 1916 vertoont de statistiek een ge leidelijken terugkeer tot normale omstan digheden reizigerstreinen niet verwarmd zullen zijn. De ingenieur der tractie heoft nl. de volgende circulaire aan het technisch personeel der Staatsspoor gezonden. _,Ik deel u mede, dat de reizigerstrein tien dezen winter niet verwarmd zullen worden. Wel moeten de afdeelingen voor het treinpersoneel in de D L D en E Dt voertuigen, zoowel in personen- als |n goederentreinen met stoom verwarmd worden, voor zooverre deze wagens on middellijk achter de lokomolicf geplaatst zijn, of daarvan niet door personenrijtui gen gescheiden zijn en treinpersoneel In die wagens dienst doet. De Itestulgoedef- rentreinen zijn te verwarmen voor Zooj- ver zulks beslist 'noodzakelijk is. Deze verwarming moet vanaf 15 October a.S. plaats hebben, tenzij de weersgesteldheid verwarming niet noodig doet zijn. De süoomkoppelingen moeten in den nacht van 14 op 15 October worden aangej- bracht aan alle lokomotieven, D, LD en EDt-voertuigen, behalve aan de bagage wagens, waarin banken zijn aangebracht voor het vervoer van militairen. De Df- wagens zijn ook van reserve-stoomkop- pelingen te voorzien." iTurl Bepaald is, dat het is verboden turf- van de eene gemeente naar de andere te vervoeren. Het verbod geldt niet, wan neer de zending vergezeld is van een toewijzingsbiljet, geteekend door den directeur der Rijkskolendislributie. Mout Het is verboden gerst tot mout te ver werken en mout te verlcoopen, af «Hei leveren en te vervoeren, behoudens ont heffing door den Minister van LN. en II. Sedert 5 Juli is het aantal treinkilome*- lers ongeveer op dezelfde hoogte geblel- venextrarlreinen zijn niet medegérekend. Eind 1916 treedt door kolennood een daling in; nadat de dienst eerst den 27sten November 1916 beperkt was, nam liet aantal trein-K.M. door do nieuwe beperking van 8 Jan. 1917 met ,18,000 per dag af. De dienstregeling, die 1 Juli 1917 ingevoerd werd, zocht de besparing in een beperking van de snelheid. Eindelijk is den 18den Sept. het cijfer weer met 18,000 gedaaldzoodat we weer op het niveau van 20 Sept. 1914 gekomen zijn. Dit alles heeft slechts betrekking pp reizigerstreinen. Het goederenvervoer is door de fusie en den slechten toestand der industrie van zelf ingekrompen, maar, hoeveel, is niet uit te maken. Het oveif brengen van goederenvervoer van spooav op waterwegen schijnt urgent, daar trans,- port te water veel economischer is. In het transport zou daarvoor een zelf de centralisatie moeten worden gebracht als in den export. Geen t rein verwarminfg. Het Volk zegt met zekerheid te kun nen melden, dat in den a.s. winter de ment in de South Westernclub. Hij voelde zich nog verpletterd door zijn kolos-i sale verliezen en moest maar steeds voor zichzelf herhalen: „Hoe kwam ik toch zoo ontzettend idioot om er zoo tot over de ooren in te ploffen?"' Hij had evenmin eenige hoop de paar duizend pond te betaben, waarvoor hij zijn schuld bekentenissen had afgegeven als een in val te kunnen doen in de Bank van En geland, om het noodige geld te verkrij gen en hij begreep evenzeer, dat zijn vader zou weigeren de schuld le voldoen. Lord Brismain had moeite genoeg zijn eigen verliezen met kaartspelen en races te betalen, zonder voor dfe van zijn zoon Theodor te zorgen. Tubby liep langzaam den kant op naar de rivier met grimmige wanhoop in het hart. Hij had zich eereschulden op den hals gehaald, die hij niet kon betalen Schande wachtte hem. Hij zou een uit- gestootene wezen uit de maatschappij een paria bij zijn kennissen zoodra heb bekend werd dat hij in gebreke bleef zijn eereschulden te betalen. Hij stond v.oor de sleenen borstwering van de Embank ment geleund en pijnigde zijn hoofd om na te denken over redmiddelen. Hij had van menig geval gehoord met het zijne te vea gelijken. Soms maakte men een; eind aan zijn moeilijkheden door zich een kogel door het hoofd te jagen; som*, wierpen ze zich op de rails wanneer er, een trein aankwam, soms verdronken ze zich. Er kwam een harde uitdrukking op zijn gezicht, diepe rimpels vormden zich 4 Aug. 1914 17 Aug. 1914 20 Sept. 1914 1 Nov. 1914 10 Dec. 1914 1 Febr. 1915 Juli 1915 18731 bijna 27000 ruim 38000 52000 59000 65000 75000 Ons broodrantsoen. Volgens het Vad. is een der redenen, dat lot rantsoeneering van den ruimen aardappeloogst is overgegaan, daarin Vl iegen, dat de Minister van Landbouw een gedeelte der aardappelen wil laten veij malen om in het brood tc verwerken. Het broodrantsoen zou daardoor met 'ver minderd behoeven te worden en tot hef volgend voorjaar kunnen strekken. als bij een ouden man tóen hij staarde naar de diepten van het water beneden zich. Hij dacht aan al de praatjes en dén smaad die volgen zouden op de out-< dekking van zijn dood en zijn dwaas heid, en een koude rilling liep hem over den rug toen hij zich dit toppunt van, al zijn ellende indacht. „Zelfmoord van den heer Theodor Mauleverer erfgenaam van "Lord Bris main verdronken in 'de Theems. Geruchten van hevige verliezen in een speelclub", etc. De arme Tubby kermde bij die gedachte, en zich bpheffeside uit zijn gebogen houding sleepte nij zich voort naar de brug, waar hij zijn sprong in de Eeuwigheid kon doen. Daar naderden met vluggen tred iwce meisjes, arm in arm, op de Embankment. Zij waren in druk gesprek zoo druk, dal 'zij bijna tegen Tubby aanliepen, die op zij ging en een verontschuldiging stamelde. Zijn oogen ontmoetten die van het grootste der twee Zij keek hem vluchtig aany onwillekeurig gaf zij een uilroep van herkennen. Tubby nam zijn hoed af. „Miss Leach! Ik ik ben verbaasd u hier le zien, ik had geen idee, dat u in Londen was. Er is toch geen slechte tijding van de Jacht. Het laatste bericht dal ik van Laurence Pridham hoordel was lang niet goed." Felicia stamelde vrij verlegen (lat 2ij zelf reeds voor eenige dagen van de Jacht vertrokken was. Waarschijnlijk had S troo. Vastgesteld zijn de volgende maximum prijzen voor stroo per 1000 K.G., stroo geperst, geleverd franco naaste spoor station of groot vaarwater: graanslroo en kanariezaadstroo 139; erwten stroo en bruine- en witteboonen. slroo f 50; andere boonenstroo f 30; stroo van koolzaad, mosterdzaad, karwijzaad, blauwmaaDzaad f 20. Bij levering aan den consument mo gen deze maximumprijzen worden ver hoogd met ten hoogste f 5 per 1000 K.G.„ vermeerderd met zuivere spoor- of scheepsvracht en eventueel dekkleeden- huur (maximum dezer huur f 0 50 peu 1000 K.G.), doch zonder eenige verdere verhooging voor .slaan- of liggelden of ander, zins Deze prijzen gelden niet bij levering van hoeveelheden kleiner dan 500 K.G. Petroleum. De Minister van L., N. en H. heeft den maximumprijs voor den verkoop van petroleum voor huishoudelijk gebruik voor den kleinhandel met ingang van het den vastgesteld op 44 aent per Liter. Zout De Minister van L., N. en H. heeft hij Mr. Mauleverer latere berichten, dan zij. Mijn zuster is gaan njformeeren," ging Tuhby voort op een. koelen toon; of het hem niet aanging. „Ze zei dat Pridham nog altijd bewusteloos was. Een vreemde geschiedenis, niet waar?" Zijn oogen schenen Felicia's gezichï te willen doorgronden om haar gedach ten te weten te komen. Zij had een kleur gekregen en haar verlegenheid was zoo groot, dat zij niet kon spreken Janet stond er stilzwijgend bij, zij keek vam den een naar den ander en maakte haait eigen gevolgtrekkingen. In de dagen die zij samen hadden doorgebrachthad zt[ veel gehoord v.au de omgeving van Door nen-Jacht en de naam Mauleverer kwam haar niet meer onbekend voor. Zij haastte zich om Felicia te hulp te komen. „Ik zou je raden Fee, om nan! mijnheer Mauleverer te vragen of hjj lust heeft bij ons te komen theedrinken! op onze vlieringkamer dat is te zeg gen als hij niet tegen enkele trappen opziet Ik weet niet hoe het u beiden' gesteld is, maar ik heb dorst!" Felicia was wel verplicht de uitnoodi- ging te herhalen, maar zij deed het niet; van harte en hoopte dat Tubby weigeren zcu. "Want zou hij haar schuilplaats niet .verraden als hij naar huis ging? Zij be sloot dadelijk als hij het aannam hem te vragen niet van hun ontmoeting te spre ken, behalve met Theo Pridham. (Wordt vwvofgd).

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1