MIDDELBIIRGSGHE COURANT. Jê 230 Zaterdag 29 September 1917. 160* Jaargang. BIKHENLifïB. Beter dan een balsem voor uwe pijnen. Dit Stad en Provineig. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE DL AD. Abonn. prijs per kwartaal in Mid delburg eu bij de «genten in VUssingon en Goes f 1.55; per post 1.75. Advertenties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f 1.50. ONZE VOEDING EN ONZE GASTEN. In ons vorig1 nummer hebben we het zorgwekkende bericht gemeld over de geringe resultaten van onze diplomatieke bemoeiingen ten opzichte van den aan voer van graao en veevoeder uit da .Vereen. Staten. Zelfs van het door onze regceripg reeds gekochte graan zal slechts zeer weinig kunnen worden overgebracht, en bovendien zal van alle hier aangevoerde partijen nog twee derden bestemd moe ten worden voor de commissie voor hulpbetoon in Bel'gië. Op z'n best kun nen wij voor ons zelf een hoeveelheid verwachten waaraan we veertien dagen genoeg hebben. Van zelf komt nu de vraag op of er dan in 't geheel geen rekening wordt gehouden met de Belgen en Engelschen die in ons land vertoeven, en die ook hun aandeel vragen in onzen graan voorraad, en daardoor het broodrant soen helpen verkleinen. Er werden in Juli j.l. door onze regeering ongeveer 40.000 Belgen ondersteund. Hoeveel niet- ondersteimde Belgen er bovendien in ons land verblijf houden, is moeilijk mei zekerheid te schatten, Maar als we na gaan hoeveel Belgen men alleen reeds in Den Haag ontmoet dan gelooven we dal een cijfer van 10.000 eerder te laag dan te hoog is. Voeg daarbij een 30.000 geïnterneerde Belgische soldaten en een kleine 3000 Engel sche gein ter- den, Id!an komt men tot een getal van 83.000, dat zeker wel tot 85.000 klimt als men er bij telt de kinderen uit Bel gië die hier lijdelijk heen gezonden wor den. Dat er nog 6000 krijgsgevangtenen bij komen, willen we hui ten beschouwing laten. 1 85 000 personen, dal vormt de bevol king van een aanzienlijke stad. Als we die ieder op onze eigen portie van 21/2 ons brood per dag rekenen wat wel licht voor de geïnterneerden te laag is dan komt men tot een hoeveelheid van 21.250 K.G. brood per dag. Nu willen we de beteekenis van dat cijfer niet overdrijven. Onze eigen be volking telt ongeveer 6.5 millioen per son, die met hun 2l/g ons brood per dag 1.625.000 KG. per dag vorderen.'Op dal cijfer zou in gewone omstandighe den die 21.000 K.G. voor de uitgeweke nen geen overwegende beteekenis heb ben. Maar nu wij verplicht worden op welke gronden is ons niet duidelijk, behalve dan het recht van de over macht om van Tl kleine beetje, dat wij-van ons reeds gekocht graan zouden mogen vervoeren, nog twee derden naar België te sturen, nu wordt dat cijfer wèl van beteekenis, en is er alleszins -reden Voor om de voeding van de hier vertoevende Belgen en Engelschen van denzclfden aard te beschouwen als die van de Belgen in België, en dus van die twee derden eerst af te trekken wat voor onze tijdelijke medebewoners nopr dig is,. 4 Men versta ons, goed. We hebben nog nooit aanmerking gemaakt op den door ons verleenden steun aan de be hoeftige Belgische vluchtelingen, hoe wel ae kosten daarvan oneindig' veel hooger stegen dan iemand in den aan vang heeft kunnen vermoeden. In No vember '14 heeft onze regeering vol gens de courantenberichten een Engelsch aanbod, we meenen van 50.000 p.s., tot bijdrage in de kosten afgewezen, en o.i. terecht. Wij hadden de gastvrijheid verleend, en moeten voortgaan ,al is het bedrag dat wij voor de vluchtelingen uitgaven tot eind Juni j.l. reeds gestegen tot 20.5 millioen, niet meegerekend de zeer aan zienlijke bijdragen uit particuliere giften, en ook niet meegerekend de kosten van de geïnterneerden, die (in tegenstelling met de kosten der vluchtelingen) ten slotte ten laste van de Belgische en de. Engelsclie regeering komen. Het bedrag is zeer hoog, maar onze regeering heeBt in haar jongste nota over deze kwestie zonder tegenspraak kunnen schrijven „Het ligt voor de hand dat de Neder landsche bevolking' zich dezen last gaarne getroost om het hare bij te dragen lot leniging van de rampen die de oorlog met zich sleept." Hef is dan ook niet met iiet oog op de kosten dat wij onze opmerking ma ken, die trouwens reeds bij veel Neder, landers opkwam. Maar nu de Entente van haar macht op zee gebruik of misbruik'— maakt om ons op hongerrantsoen te stellen, nu ligt 't voor de hand dat wij aan de Entente vragten te zorgen voor haar eigen hier vertoevende landgenooten, die voor ons het karige broodrantsoen helpen ver kleinen. Dal als een tweede overweging, van geheel anderen aard nu ook wel eens mag worden bedacht of wij nu maar steeds moeten voortgaan duizenden Duit- sche en Belgische kinderen lijdelijk of zelfs blijvend hier te voeden ligt voor de hand. In een Nederlandsch arbei dersgezin, waar men aan de kinderen door de rantsoeneering niet het brood kan geven, dat ze noodig hebben, geen erkenning te verwachten van de redelijkheid om kinderen van andere naties nu ook te voeden. EERSTE KANIER VERKIEZING Tot lid der Eerste Kamer voor Gro ningen is gekozen de heer mr. dr. CJ C. Geerlsema, aftredend Commissaris der Ko ningin in Groningen, met 34 van de 12 stemmen; acht stemmen waren blanco. NEDERLAND EN DE OORLOG. Vliegmachine gedaald. Hedennacht vloog zeer laag boven Neuzen een groote Duitsche vliegmachi ne. Deze is bij Sas van Gent neergekomen en geduikeld, waardoor een inzittend, officier gewond werd. Een auto- is Siaar die plaats vertrokken om den gewonde af te halen, die vervoerd is naar liet hospitaal te Middelburg. De beide an dere inzittenden zijn naar Bergen ter in- terneering overgebracht. Nader vernomen wij, dat de Duitsche vliegmachine terugkwam van een tocht naar Londen en verdwaald was. Benzine- gebrek was oorzaak dat zij te Sas van Gent neerviel, Zij kwam neer op het ter rein achter de coöperatieve suikerfabriek, dook voorover en IWce der inzittenden raakten er onder. De eene is gewond aan de heup en kan niet loopen; een andere is gewond aan het gelaat, een derde licht aan den pols. De vliegers dachten reeds boven bezet België lo zijn. Onderhandelingen ov-er de levering van steenkolen. Dc regeering heeft als onderhandelaars over de levering van steenkolen uit Duilschlaud en de regeling van eenige an dere economische kwesties aangewezen dc heeren Snouck Hurgronje, referenda ris aan het departement van buitenland- sehe zaken; Trip, thesaurier-geheraal aan het Dep. van Financiën; Everwijn, admi nistrateur-chef der afd. handel aan het Dep van L., N. en H.; Frowein, directeur, der Rijkskolendislribulie; Van Pabst, pre cedent der N. O. T.; Króller, lid van dte commissie van bijstand voor de uitvoering van de Dislribuliewet, en Van der Does de Bije, waarnemend voorzitter van de •jjkscommissie voor de distributie van ijzer en staal. Gelijk reeds gemeld, worden de onder handelingen over de levering van kolen uit Engeland, waarbij tevens do scheep vaartgelegenheid betrokken is, gevoerd door de N. O. T. Duilscne tweedekker geland. Hedennacht om 12 uur is op een half uur van Sneek een groot Duitsch ge vechtsvliegtuig neergekomen. De twee dekker was bemand door een luitenant vlieger en twee onderofficieren. Zij sta ken hun toestel in brand, dat gedeeltelijk verbrandde. De vliegers zijn geïnterneerd. Verkoop vau munitie in Amerika. Reuter seint uit Washington: De Nederlandsche gezant Van Rappard heeft een verklaring afgelegd die 'looi] het departement van Staat is aanvaard nopens de aanduiding, voorkomende in de in beslag genomen papieren van \on Igel, waarin sprake is van den verkoop van munitie door Duitschland aan Ne derland De gezant verklaarde dat deze munitie een deel was van die, welke Duitschland bij het begin van den oorlog in de Ver- ecnigde Staten had besleld, opdat de geal lieerden er niet de hand op zouden leg gen. De Nederlandsche regeering besloot, er niels van te koopen. De gezant verklaarde nog, dat de mu nitie later aan een andere regeering was aangeboden, die haar gekocht had. Ook in een officieel oericht van onze regeering wordt een overeenkomstige le zing van het geval gepubliceerd, waaruit blijkt dal voor de gevolgtrekking, dat Nederland louter een pleisterplaats zou ziju voor contrabande-ladingen naar Duitschland niet de minste grond bestaat en dat deze gevolgtrekking dan ook ge heel onjuist is. Wij bieden aan de rheiunalieklijders niet aan hun lijden te kalmeeren, hunne pijnen te verzachten; wij bieden her. aan hen er van te verlossen. Indien gij weet dat dc rhcumaliek- pijnen veroorzaakt worden door de aan wezigheid in het bloed van een vergift, genpemd „urinezuur", zegt gij tot uzelf dal, zoo er een middel bestaat dal do kracht bezit dat urinezuur uit het bloed te verwijderen, gij dit middel maar hebt in tc nemen om ge ene pijnen meer to hebben. Welnu, dat middel bestaat. Gij hebt er dikwijls van hooren spreken, maar gij kent de bewondereriswaardigheden er van niet voldoende. Dat middel is de Piulti Pillen. Anderen dan gij, hebben lot hun fcroolsle geluk en hun grootste rust ge- welen, dat de Pin! Pillen de rheumatiek genezen. Zij hebben zich gehaast zich, dank zij dc Pink Pillen, te verlossen van de pijnen, die ek en winter liun leven onmogelijk maakte a. De Pinic Pillen zijn verkrijgbaar overgebracht naar Domburg. heer Ph. den Turk, beiden te Domburg; penningmeester de heer S. Frelier, Oost- kapelie. Te Domburg was gisterennacht in het café „De Roode Leeuw" bewoond tloor P. v. d Meule, ingebroken, Laugjs den achterkant van het café heeft mem zich toegang verschaft door het ppenj- schuiven van een raam. De lade van de toonbank werd hierbij nagezien en de inhoud medegenomen. De heide politiemannen ontmoetten op hun nachtelijke route lusschen AagtekeiJ- ke en Meliskerke twee militairen. Daar zulks hun verdacht voorkwam, werden beide personen aangehouden. Het waren twee ongunstig bekend staande soldalen, die reeds vroeger met de politie in aan raking hadden geweest. Een hunner wierp direct bij de aanhouding zijn zakf- doek weg. die bij onderzoek bet ver miste geld bleek te bevatten. Bij de fouilleering werden op beide personen het ontvreemde geld, hetwelk deels verpakt was in rolletjes van 2$ cent stukken gevonden. Beiden werden daarop gearresteerd, waarbij een hunner weigerde te'loopen. Met behulp vau de militairen pit de wachtpost van Aaglekerke werden f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen bij hel Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Bij do firma Joh. de Roos, "Vla-markt K 157, Middel burg, S. A. Luitv'ielcr, A. C. Beniest, Vlissingen, Gebr. Mulder, Goes, en in alle goede apotheken. Uit Uiddolbarg- Op verzoek vestigen wij de aan dacht op de bekendmaking van den bur gemeester, waarin staat, dat 1 Oct van 9—11 uur gelegenheid zal bestaan tot lief" teekenen der attestation de vita voor pen sioen. De heer NV. Jansen Jr., commies le klas ter gemeentesecretarie te Go- rinehem, vroeger alhier, is benoemd tot len ambtenaiJ- ter secretarie to Zwijndrecht. Tot inspecteur van politie tweede klasse te Nijmegen- is benoemd de heer R A. Avink, thans inspecteur tweede klasse alhier, zulks met ingang van 15 October- Het was gisterenavond bij de laatste muziekuitvoering weer zeer <Iruk op het Molenwater; ook waren wéder bijna alle stoelen bezet. Het Middelburgsch mu ziekkorps voerde een populair program ma uit. Gisterenmiddag vergaderde het de- parlement Middelburg van de maat schappij tot Nut van 't Algemeen onder voorzitterschap van den heer L. K. van der Harst J.Jz. Goedgekeurd werd de rekening van het departement over 1916—1917 meteen eindcijfer van f 3929,35 en een nadeelig slot van f 114,97i/3. Eveneens werden goedgekeurd de rekening van de Hulp bank, met een eindcijfer van f 381.30 en een goed slot van f 28,52 cn die van de Badinrichting met een eindcijfer van f -172,15 en een kwaad slot van f 162,68 Tot lid der commissie voor de Hulp bank, vacature wijlen den heer P. Keg, werd benoemd de heer jhr. H. J. van Adrichem Boogaert, lot lid van de com missie van de spaarbank, vacature wijlen den heer mr. F. N. van der Bilt, tde< heer jlir. mr. dr. W}. A. J. Snouck Hur-i grouje, terwijl als lid in het bestuur voor de Industrie- en Huishoudschool, vaca ture mr. J. A. Fokker, werd aangewe zen de heer mr. G, J. Sprenger. Door commandant H. E. NVhatmore, leider van het Leger des Heils in Ntv derland, zal op 5 October, 's avonds 8 uur, in 't gebouw .„Schuttershof' eeri lezing worden gehouden over „De kan sen en nooden van het Zendingsveld iri het verre Oosten". De commandant heeft gedurende den oorlogstijd een groote in spectie-reis gemaakt in de verschillende Zendingslanden van het Oosten. L'it Vlissingen. Dc melkleveranciers (e Vlissin gen hebben besloten met ingang van 1 October den prijs van melk met een cent per liter te verhoogen, Gisteravond werd te Vlissin gen door dezelfde speeksiers en spre kers het woord gevoerd in eene door de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht uitgeschreven vergadering, die Donder" dagavond te Middelburg spraken en dit voor een goed bezette zaal. Uit Walcheren. Te Domburg is gevormd een kiesvereeniging van Unieliberalen. Voor zitter is dhr. W. J. Groen; schrijver de< Thans hebben beiden bekend den dieR- sial le hebben gepleegd, waarna zij den militairen commandant ter plaatse zijn overgeleverd. Nog zij hierbij gevoegd, dat in enkele maanden tegen 12 militairen door de rijks en gemeente-veldwachters te Dom burg proces)-verbaal werd opgemaakt we gens diefstal. In 'de gisterennamiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Vee re werd o.a. de begrooting der meente vastgesteld op een bedrag van f 14.637,431/3 in ontvang en uitgaaf. Aan het eind der vergadering nam de burgemeester afscheid van den raad we gens vertrek cn bracht aan allen hartelijk dank voor de vriendschap en medewer king in de jaren van zijn verblijf aldaar ondervonden. Hij hoopte, dat het den ingezetenen en den bestuurders op hun verderen levensweg wel moge gaan. Wethouder Volkers dankte namens den raad den burgemeester voor de ge- sprokeu woorden, bracht hem dank voor al het goede dat hij voor Veere gedaan had en wenschte hem ook verder met de zijnen gezondheid en voorspoed. Heden werd op het raadhuis aan don vertrekkenden burgemeester namens d© burgerij doer de gemeenteautoriteiten een souvenir aangeboden. De heer M. J. van Bcveren, die zestien jaar geleden den burgemeester had geïnstalleerd, over handigde hem nu met een toepasselijk woord, waarmee hij hem bedankte voor de véle goede dicnsLeu, aan zijn mede burgers bewezen, en de hoop uitte, dat hij en zijn familie lang en gelukkig fnoch- len leven, twee schilderstukken: een pa norama van Veere door P. Arntzenius van 's-Graveuhage en een Havengezicht van Veere door Joh. Damme. Dc heer en mevrouw Van Doorn be tuigden hun bijzonderen dank voor de verrassing, die hen steeds zou doen den ken aan de gelukkige dagen, le Veere doorgebracht. Uit Z uid-B ere land. In de Donderdag teGoes, van wegc den Bond van Vertegenwoordigers van Verzekerings-Maalschappijen cn Zieken fondsen gehouden vergadering, waarin de heer G. J. Ticker, bondsvoorzitter, sprak over „De noodzakelijkheid van organi satie in verband met de verzekerings plannen van Minister Treub, is besloten lot het oprichten van een organisatie, om ook in Zeeland propaganda te maken voor de belangen der vertegenwoordigers vau het verzekeringsbedrijf. Donderdagavond vergaderde het dep. NVol fa art sdijk van het Nut van 't Algemeen. Uit het verslag van den voorzitter bleek, dat de Nutsspaarbanlc in bloei toeneemt. Uit de Nutsbibliotheek' werden 1482 boeken ter lezing uitge-J geven. Door den heer C. van Nieuwen- huize was het jaarverslag van het dep enz. in dichtmaat opgemaakt. Uit Schouwe n-D a i v e 1 a n <1 T© Zierikzee waar door B. cn W. de zomertijd was verlengd lot 15 Oef is Wijziging gebracht ten gevolge van voor hel publiek veroorzaakte moeilijkheden. De gemeente-secretarie is derhalve we derom geopend op de gewone uren, de lesuren der openbare lagtere scholen ge bracht voorloopig van 8i/2—lli/2 en van 11/0—31/2 uur, Zulks met ingang van 1 Oc tober a,s. Men meldt ons uit Bruinisse: Op verschillende plaatsen in deze ge meente wordt naar gas geboord. Bij den landbouwer Lemson is alles reeds aan gelegd; er is overvloed van gas om huis en schuur te verlichten. Ook bij den rentenier Ilanse werd Donderdagmiddag ruimschoots gas aangeboord; bij den landbouwer Krcpel moeten de buizen, nog geplaatst worden om te zien of er, genoeg is. Bij den schoenmaker Bos- sers is echter niet zooveel; daar gaat het af en toe nog uit, misschien wel een gebrek bij het aanleggen. Naar men zegt zullen nog meerdere boringen gedaan worden. Eit OPholen. Men meldt ons: Naar het verluidt zou er gevaar beslaan, dat de omnibus- diens! TholenSt. Maartensdijk met Nieuwjaar niet zou voortgezet worden. De tijdsomstandigheden zouden aan dat besluit, zoo het waarheid bevat, natuur lijk niet vreemd zijn. Bij besluit van! Prov. Staten in de zomervergadering van 1915 werd aan M. J. Hoek c. s, gedurende' den tijd van drie jaren, ingaande 1 Ja nuari 1916., voor de uitoefening van Jen omuibusdienst als voorheen een subsidie van f 400 per jaar toegestaan. En dat van dezen dienst overigens nog al ge bruik is gemaakt blijkt uit dc opgave over het laalst verloopen jaar, daar werden afgegesen 4431 kaartjes enkele reis en 1666 retour. Voor velen zou dus het niet' meer rijden vau den wagen erg onaan genaam worden. Zou hoogere subsidie niet kunnen helpen? Provincie en ge meenten zouden dan moeten bijspringen. Te St. Maartensdijk is door al de bakkers besloten vanaf Vrijdag' 5 Oct. geen bruinbrood meer te bakken, indien hun het regecringsmeel niet voor f 7.50 per 100 K.G. wordt verstrekt; thans beta len zij f 10.18. Van dit besluit is den bur gemeester daar ter stede kennis gegeven. POLDER WALCHEREN, Heden morgen werd in het Polder huis de najaarsvergadering gehouden van het polderbestuur van NValclieren, KHiider voorzitterschap van den heer A. NV. Berdenis van Berlekom. Aanwe zig waren 3 raden en 15 commissarissen, Afwezig de heeren Snouck Hurgronje, Zip en D. Kodde. De voorzitter wijst op de ledig© plaats in het dagelijksch bestuur ont-< staan door het bedanken van den heer 'H. NV. Allaart, aan wien spr. in de laatste door hem bijgewoonde vergade ring \fui het dag. bestuur reeds dank heeft gebracht voor hetgeen hij in het belang van den polder heeft gedaan. In deze vergadering zal een voor dracht moeten worden opgemaakt voor de voorziening in deze vacature en in die ontstaan door do periodieke aftre ding van den heer II. NV, J. Callenfels als raad. Nog is ingekomen een schrijven van den heer J. A. Zip waarin hij ontslag neemt als commissaris van den polder, P10 ld e r r e k e n im g'. Ter goedkeuring werd aangeboden de rekening van den polder over 1916, aanwijzend aan inkomsten f 464.483.79 en aan uitgaven f 458.810.88, alzoo een goed slot van f 5.672.91. Onder de in komsten komt een bedrag voor van f 28.335.32 als goed slot over 1915, van f 224.672.39 als opbrengst van het gewoon- cn f 25.369.04 als opbrengst van het buitengewoon dijkgeschof Do tollen brachten op f 8.910.59°. Van de uitgaven noemen wij koslen der gewone werken aan de Noordwatering f86.300.405, Ooslwatering f 15.716.28°, Zuidwatering f 9.925.18°, Weslwalering f 10598 81s sa men f 122.540.79. De buitengewone werken vorderden alleen voordeNoordwaleringf8l.7li.0G Hel herslel van stormschade kostte aan de Noordwatering f 19.091.065, Oostwa tering f 1.257.66, Zuidwatering f 1.425 45, NVeslwatering f 6,219.97 samen f 28 024.175 Het onderhoud der wegen vorderde H 10.370.405'. De commissie belast met de voor- loopige opneming van de rekening, be staande uil de heeren mr. J. A Ileijse, K. Allaart en D. Kodde, stelde voor de rekening goed te keuren. De rekening wordt met algemeens stemmen goedgekeurd, D' ij k g e s c h o t. Ten einde het djkgeschot voor 1918 te kunnen vaststellen heeft het dage lijksch bestuur volgens gewoonte een voorloopige raming der kosten van de werken, welke in 1918 aan de verschil lende wateringen van den polder behoou ren le worden uitgevoerd, doen opma" ken. Voor de gezamenlijke werken aan de vier wateringen is uitgetrokken f 119.700, terwijl de begrooting voor 1916 f 112.6ÏÖ en die voor 1917 f150.700 daarvoor aanwees. In het bedrag van f 1-19.700 zijn begrepen gedeeltelijke kos len van werken, vernieuwingen en ver- beleringen van beslaande, die als niet regelmatig terugkeerende, niet tot de eigenlijke gewone werken behooren, n.l. voor de Zuidwalering' f 9500, en NVesl watering' f 4100, samen f 13.600. Voor gewone werken blijft dus f 136.100, w. voor nieuwen aanleg f 26.000. Verder is noodig voor rente en af lossing- f 75.794.25 De totale uitgaven van den polder worden voorloopig ge-

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1