MIRDELBllRGSCHE COURANT. Vrijdag 28 September 1917. BIMNENLAMD. Uit Stad en PFOïlBöe. m 229. 460* JaarpT!?. 'Abonü. D*tfR IcwMtaal in Mid delburg on de agenten Sn Vlissïagefl en Goes f 1.55; per post L1.75, Advertenties 20 eent per regel. Bij abonnement voel lnger. Familieberichten en dankbetuigingen irtm 1—7 regels I 1-60. ONWEZENLIJK. Gisteravond, l>ij het prachtige stille weer, en in bet stralende maanlicht, zijn Br natuurlijk weer vliegeraanvallen ge daan. Telkens en telkens priemden de zoeklichten aan do Belgische kuststreek de lucht in, soms vier, soms zes, soms tien tegelijk, zoekend heen en weer zwaaiend tot ze alle strak evenwijdig naast elkaar stonden, of zich op één punt vereendigden. Telkens weer spo ten de fonteinen van kelder-wille liclitkogels omhoog; flikkerden de sprin gende kartetsen hoog in dc lucht, en eag men beneden op den grond het rosse, bliksemende licht van zware ont ploffingen. En toen we van den boulevard in Wlissingen naar dat boeiende schouwspel aan den overkant van het door de Trinnn beschenen water keken, toon heb ben we, en niet eens met schaamte, bij ons zelf, en ook bij anderen geconsul teerd, dat het louter een schouwspel voor ons was; dat we in oogenblikken van stilte er naar verlangden nog meer te zien; en dat liet ons heel veel moeit- te kostte om in de gedachten te halen, Üat het hier om oen strijd op leven en dood van menschen tegen menschen ging. Het is er te onwezenlijk vo,or als men het zoo op een afstand Jsiet. Maai".... is al het oorlogsnieuws nïet even onwezenlijk? Niet alleen het nieuwe luit 't Oosten, waar heele veldtochten werden afgewikkeld zonder dat we ons warm of koud maakten over de duizenden Slachtoffers. Wat van ver weg komt, ia Altijd zwak van indruk. Maar ook hetgeen hier vlak bij gel- beurt, binnen ohs gezichtsveld en zeker binnen ons gehoor, maakt dat nog ■werkelijk den indruk van de realiteit? Wraag het u zelf maar eens af, of ge bij het schieten of bij het lezen van de oorlogsberichten uit 't Westen steeds't be sef liebt van de gruwelijke dingen die daar gebeuren. Er is een fijd geweest, Hat ge dat besef wèl had. Denk maar eens aan den indruk van de eerste ge vechten in België, en aan de Quivering fcelfs nog eenigen tijd daarna, dfe de go- gedachte aan den loopgraven-strijd u gaf. Daarvan is we meenen dat zonder te genspraak te kunnen zeggen bij veri- reweg de mJeesien geen sprake meer. En nu maakt men zich daar niet van af «oor den dooddloener dat we toch' biet altijd aan die ellende kunnen blijf- ven denken^ dat we natuurlijk oJstomH jpen, enz. Het is en blijft een treurig fett dat we Boo zijn, en dat wij dien oorlog langs ons heen zien trekken 'als een beeld zonder perspectief, als een gebeurtenis die Ateeds minder indruk op ons maakt O ja, ge hebt gisteren en eergisteren Mj het hevige schieten allen gezegdhoor Ee weer een# verschrikkelijk bezig zijn! Maar het gevoel dat ge had, toen we hier het bombardement van .Antwerpen hoorden, hebt ge niet meer. Het pleit niet voor onzen aard. Ettt het lean geen kwaad zoo nu fen idan eens! even die loom makende onverschilligheid af te (schudden, en weer scherp voor oogen fe halen, waf daar dagelijks zoa vlak bij pus gebeurt, met al zijn ellende van ver sneld leven en lichamelijk leed. EEN VERGELIJKING. „De Zeeuw" van gisteravond bevat pan het hoofd van zijn eerste kolom het volgende nobele stukje politiek: Bij het Amsterdamsche oproer in 1903 werden 7 personen gewond en 1 gedood. Bij dat van 3 Juli j.l. wer den 15 gewond en 7 gedood. De vergelijking valt niet uit 'ten voordeele van het Tlemocratisch ge meentebestuur: Teilegen—Wibaut— Vliegen, en zijn vrijz.-democratischen en sociaal-democratischen staf. Met dat Amsterdamsche oproer van 1903 wordt blijkbaar gedoeld op de Spoorwegstaking..De vergelijking moet dus Idienst doen tot verheerlijking van het Kuyper-regime. Maar nu zouden we „De Zeeuw" we? willen vragen mee te dee- len wat voor „oproer" er toen heeft' plaats gehad in Amsterdam, behalve het opdringen hier en daar door kwajongens naar de door militairen bezette stations? En als het blad nu toch aan 't verge lijken gaat, zou het dan ook niet melding maken van een opmerking uit het drie dagen geleden verschenen regeerings- rapport over de aardappelrelletjes, waar in men leest: „Wijzen de cijfers op den ernst der feiten, overschatten moet men deze Laatste niet Bij het z.g. palingoproer van' 1886 toch bedroeg het aantal dooden niet minder dan 21, terwijl het aantal gewonden niet meer kon worden nage gaan. Dit is te opmerkelijker, omdat het oproer van 1886 zich vrijwel be perkte tot één buurt, de Jordaaa, ter wijl de jongste onlusten zich over al de volkswijken der stad .uitstrekten. Deze laatste omstandigheid verzwaarde, be grijpelijkerwijze, ten zeerste de taak der politie." NEDERLAND EN DE OORLOG. De inwerkingslreding van beschikkingen. De Minister van Landb. publiceerl in de Staatscourant de volgende mtedee- ling: - „Hel is mij' gebleken, dat hier en "daar eenig misverstand beslaat over dc vraag op welk tijdstip beschikkingen geacht moeten worden in werking te treden. Zoowel- uit de pers als uit brieven van gefneentebes Luren spreekt somtijds de meening dat dit in iedere gjemeente eerst zou geschileden, nadat liel bestuur die beschikking' in afdruk heeft ontvangen. Deze opvatting is nïet juist. Eene beschikking wordt in theorie van kracht door haai" plaatsing in de Staatscourant; mogelijkheid van handha ving ontstaat voor een gemeentebestuur, zoodra dit van die beschikking uit de Staatscourant heeft kunnen kennis ne men. Over het algemeen gesproken zal dit ten naastebij hetzelfde oogenblik zijn waarop het publiek dien maatregel in de'dagbladen aantreft* De gewoonte om aan de gemeentebe sturen bovendien een afdruk der rege ling toe zenden heeft geen ander doel dan om hun het naslaan der verschil lende regelingen gemakkelijker te maken. Dal de inwerkingtreding niet aan het ontvangen van een zoodanigen afdruk kan worden vastgeknoopt, volgt reeds (aans'tofrds hieruit, da;t het, met het oog op de rechtsgevolgen, die een re- geeringsmaatregel kan hebben, absoluut noodzakelijk is, dat er voor het geheele land één datum van inwerkingtreding zjf.. Bij de ongelijkheid der postverbindin gen en de werkzaamheden, aan de expe ditie der afdrukken verbonden, is het niet mogelijk steeds zorg te drageny dat de meergenoemde afdrukken op den zelfden datum door alle gemeentebestu ren zullen worden ontvangen, tenzijmen daaraan de mogelijkheid opofferde om snel noodzakelijke voorzieningen to tref fen* j Trouwens, het is ntet Wel In te eten op grond van welke motieven men voor de inwerkingtreding van maatregelen, strekkende ter uitvoering van de Distri- butiewet 1916, andere beginselen zou volgen dan jgelden voor uitvoeringsbe palingen (algemeene maatregelen van be stuur, Kon. besluiten) van andere wetten; ook deze uitvoeringsbepalingen krijgen ',uiltsluitend door offlcieele afkondiging kracht van wet;" Naar aanleiding hiervan een enkele opmerking*. In verscheidene beschikkingen staat: „Met ingang van heden isverbo den". Dit verbod verschijnt den avond van dien dag van „heden" in de St. Crt. en kan eerst den volgenden ochtend in de ochtendedities der groote bladen worden geplaatst. Eerst den dag daarop, soms nog later volgt de bekendmaking van het gemeentebestuur in de plaatse lijke bladen. Daar het grootste deel der bevolking geen ochtendbladen van groote couran ten leest, en deze bovendien in een stad als Middelburg tegenwoordig eerst 's mid dags worden bezorgd, kan het publiek inel den besten wil geen kennis hebben genomen van de jongste beschikking van den Minister, waarin het een of ander wordt verboden, En toch 1-s het in overtreding en kan worden vervolgd. Dat is niet in den haakl Reparatieleder. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorzieningen bericht: Het Rijksdislributiekantoor voor huiden en leder heeft dezer dagen een aanvang gemaakt met de verzending aan de ge meentebesturen, die dit aanvroegen van zooileder voor reparatie- Elke gemeente heeft, in verband met de beschikbare hoeveelheid, een kwantum leder toege wezen gekregen voor de maand October Tot jiie hoeveelheid kunnen de gemeen tebesturen bons uitgeven aan hen, die; voor deze distributie in aanmerking komen. De bezitter van zulk een bon kan, zoo, hij zelf repareert, tegen afgifte van den, bon zoolleder ontvangen van den leder handelaar; wie zich voor reparatie wendt tot den schoenmaker, moet den bon aan dezen afleveren, die op zijn beurt; tegen inlevering der ontvangen bons van den lederhandelaal" een daarmede over eenkomende hoeveelheid zoolleder ont vangt. Voor de eerste maal kan de leder- liaudelaar den schoenmaker een klein ledercrediet ten hoogste een croupon geven, dat dan later door de in te> leveren bons moet worden verautwoord. Op deze wijze is tegemoet gekomen aan, den wensch der handelaren om bij de re geling der distributie niet te worden uil- geschakeld. De Jiandelaren zijn echter, ter betere controle verplicht lid te zijn der ledervereeniging. Het leder wordt aan do handelaren rechtstreeks verstrekt uit het Rijks Centraal Ledermagazijn te 's-Hertogenbosch. De prijs van hel reparalieleder is nog niet definitief vastgesteld, maar zal zeker aanzienlijk lager zijn dan de thans gel dende prijzen, al zal het wel niet moge lijk zijn den prijs te doen dalen tot dien 'van vóór den oorlog. Daartegenover staat achter dat de zelf-reparateurs en ook enkele schoenmakers vroeger vaak-leder van mindere kwaliteit gebruikten, terwijl thans kernledcr zal worden verstrekt. Intusschen staat het nu reeds vast, dat aan de ingekomen aanvra gen niet ten volle zal kunnen worden voldaan. De beschikbare en nog ter beschikking komende hoeveel heid zoolleder zal waarschijnlijk voor niet meer dan van de aangevraagde hoeveelheid toereikend zijn. De voor naamste reden daarvan is het toenemend gebrek aan looistoffen. Van overzee ko men die niet meer binnen en ook de aanvoer van de landzijde is zeer ge brekkig op het oogenblik. V/at de overeenkomst met de looiers aangaat, kan het volgende worden mede gedeeld. Voor de inlandsche huiden exotische huiden worden zoo goed als niet meer aangevoerd is een maximum prijs bepaald. Aan de looiers worden looistoffen gedistribueerd, waartegen over zij als tegenprestatie een evenredige hoeveelheid crouponleder voor reparatie beschikbaar hebben te stellen tegen een. sterk gereduceerden prijs, die tot 50 o/o beneden den prijs op de vrije markt daalt. Voor iedere 100- K G. looimateriaal van bepaalde sterkte moet 1 K.G. keurleder beschikbaar worden gesteld. Fabrikanten die geen zoolleder maar andere leersoor ten looien, doen hun tegenprestatie iu geld, waarvoor weder, indien mogelijk, op de vrije markt reparatieleder wordt ge kocht. Op die wijze wordt een zoo groot mogelijke hoeveelheid repar.atieleder ver kregen, waarvan een voorraad wordt ge maakt in het daartoe te 's Hertogen bosch opgerichte centraal magazijn. Om te voorkomen, daf wellicht het leder, waarvoor van Deswege looistoffen zijn gedistribueerd, zou verdwijnen naar de vrije markf, waar hoogero prijzen te be dingen zijlij is voorts een vervoerverbod van alle gelooide Ieder uit do looierijen uitgevaardigd. De looiers kunnen alleen vergunning krijgen tot vervoer van ledei uit de looierijen, indien zij voldaan heb ben aan hun verplichtingen, voortvloeien de uit de distributie van lo-oistoffen, of althans het bewijs leveren dat zij aan dio verplichtingen kunnen voldoen, ook al zou verdere aanvoer van looistoffen onmogelijk bljjken. Dovoedielnood voor paarden. Do Ned, Vereen, tot bescherming van dieren vestigt er de aandacht op, dat: eikels, paardenkas-tanjes, beukennootjes, zonnebloempitten en lupinenzaad, als mede brandnetelbladerendistelbladeren, erwten-, boonen- en zonnebloemstroot uitnemend ais krachtvoeder kunnen ge bruikt worden, In verband hiermede noodigt zij nlle bezitters van buiten plaatsen, kweekers en particulieren, die deze artikelen kunnen laten verzamelen, met aandrang uit dit te doen en zoo mo gelijk in gedroogden toestand toe te zen den aan het adres van het Nationaal Paarden-Steuncomité, Nieuwe Haven 73, Den Haag. Dit coïnilé zal er voor zorgen dat bet ontvangene uitsluitend voor werk paarden beschikbaar wordt gesteld. De Steenkolen uit Engeland. Naar het Hand. verneemt heeft de regeering een aantal schepen aangewe zen tot hef halen van althans een ge deelte van de door Engeland tot onze beschikking gestelde 100.000 ton kolen. Wanneer deze schepen zullen varen, staat nog niet vast, zelfs is nog niet ze ker dat zij zuilen varen. Indien toch de bemanningen weigeren uit te varen, zul ten zij daartoe niet gedwongen kunnen worden. Men ontveinst zich namelijk niet, dat wel de mogelijkheid, maar geenszins de zekerheid beslaat, dat de onderneming goed afloopt, mede gezien de omstan digheid, dat van geen enkele zijde een waarborg is gegeven voor de bescher ming van de schepen, welke de toege zegde kolen zullen vervoeren. In dit verband zij er op gewezen, dat er nog voortdurend, zij 't ook zeer on geregeld, particuliere schepen met ko len uit Engeland aankomen, o. a. is nog gisteren een kolenboot uit Engeland aangekomen. Onder die omstandigheden heeft de Regeering gemeend, dal eenige reizen naar "Engeland gewaagd moesten worden om zooveel mogelijk van de be schikbaar gestelde 100.000 ton te halen. De „Friesland" van de Scheepvaart en Sleenkolenmaatschappij" te Rotterdam, is met 800 ton steenkolen uit Londen aangekomen. Fabriek stopgezet. De Deventer Icatoenfabriek is stop gezet wegens koleugebrck. De treinen wel verwarmd. Naar het persbureau Vaz Dins ver neemt, zullen de treinen in den ko menden winter wel worden verwarmd. Aardappelen* De Rijkscommissie van toezicht op de Aardappelvereeniging heeft onthef fing van het verbod van vervoer van aardappelen verleend, voor zoover be treft de gewone (blanke) Eigenheimers of Borgers en Industries, alsmede van hel verbod van aflevering' van die Eigenheimers of Borgers en Industries, voor zoover diie aflevering' gescliiedt uitsluitend aan handelaren en militaire depots. Ten einde misverstand te voorko men, teekent zij hierbij nog aan, dat hel verbod van aflevering aan consu menten behoudens het in art. 6 der beschikking bepaalde (boeveelheden van len hoogste 10 K.G.) blijft gehandhaafd. Gelegenheid tot het doen van win- teropslag wordt dus niet gegeven. Brandgevaar, De Minister van binnenl. zaken heeft Ged. Staten verzocht de gemeentebestu ren uit te noodigen de ingezetenen te waarschuwen voor het buitengewoon groot brandgevaar, dat dezen winter te duchten is in verband met het vele sto ken van hout en minderwaardig mate riaal voor verwannlngs- en verlichlings- doeleinden. I Petroleumrdistribu tic. Naar wij vernemen, zal 15 .October; a.s. een aanvang worden gemaakt met de distributie van pe trol euro* Brand s to ffenbe sparing. De Commissie uit het onderwijzend personeel der gemeente Den Haag, the in liet Veiligheidsmuseum te Amsterdam de middelen tot besparing van warmte heeft bestudeerd, heeft gisterenochtend voor onderwijzers en onderwijzeressen van alle scholen voordrachten met de monstraties gehouden, over wat te Am sterdam gezien en geleerd was. Op hun beurt zullen de onderwijzers(essen) hun opgedane kennis weer aan de chook kinderen trachten over to dragen. Mata Har^, Mata Hari zal dezer dagen geëxecu teerd worden. Het liof van cassatie heelt haar bopjger beroep verworpen. Uit Middelbosg. In het gebouw De iVooruit alhier had gisteravond een openbare vergladeiïng plaats van de afd. Middelburg van dpn Bond in bet Bakkersbedrijf. De bondsv secretaris, de heer I. Goudsmit uit Aret- sterdam gaf een overzicht van den sland der loonactie van de bakkersgezellen. Spreker deelde mede, dat het afd|eelingsy bestuur dien dag een onderhoud heeft gehad met den burgemeester, waarin zijn bemiddeling gevraagd werd om dpor middel van meelprijsverlagina het den bakkerspatroons mogelijk te maken aan de eischen van de gezellen to voldoen. De burgemeester verklaarde zich in beginsel daartoe bereid, doch vBrklaaiv do dat voor hem dan ook moest vast staan, dat lusschen de partijen van pa troons en gezellen vólkomen overeen^- stemming zal zijn verkregen. De heer Goudsmit drong op verster king van de organisatie aan en wees aan de hand van datgene wat in /Amster dam, Den Haag en Rotterdam is verkret gen op het feit, dat alleen doordat de bakkersgezellen en broodbezorgers zich flink laten gelden, betere bedrijfsverhoq- dingen zoowel voor de patroons als voor dc gezellen verkregen kunnen worden. Aan het slot der vergadering gaven zich een zestal personen voor liet lidmaat schap van den bond op, Uif Walcheren. - Op het Zuiderstrand to West k a- pelle is Donderdag een Engelsche mijn aangespoeld. Uit Zei d-B e v e 1 a n d. - In de Donderdagmiddag gehouj- den vergadering van den raad der gemeente 's Heer Arendskerke waren met kennisgeving afwezig de heerèn N. Kot- mijn en J. Smit en wegens ziekte d Poel. Een verzoek van den heer J. do Jonge jom toeslag voor het bijwonen van den cursus voor hoofdacte werd geren" voyeerd naar B. en W om daarover in de volgende vergadering advies uit to brengen. Hetzelfde geschiedde met een adres van de afd, Heinkenszahd van de timmerliedenvereeniging met een ven- zoek om subsidie voor het fonds legen werkeloosheid. Bij de behandeling van hel voorstel van B. en W. om als lid van de vereeniging De Ambachtsschool te Goes" toe to tret den voor f 10 per jaar en verder die vereeniging (e steunen mot een subsidie van f 20 voor eiken leerling uit de gej- meenle, bleek tegen het laatste deel vani 't voorstel veel bezwaar te bestauu. Het Voorstel van den heer R. de Jager om alleen als lid toe te treden tegen f 10 per jaar werd m. g. s. aangenomen. Het verzoek van P. Itousemaker pm verbooging zijner jaarwedde als hulptei- legraafkantoorhouder te 's H. Hendriks kinderen werd op voorstel van den lieer P. de Putter aangehouden tot bij de bet handeling der begrooting. In de Donderdagmiddag gehouden raadsvergadering te Baarland werd de gemeentebegrooting 1918 vastgesteld. Besloten werd de jaarwedde van het hoofd der school met f 350 en die van den onderwijzer met f 175 te verhoogen. liet kwam den raad voorts wensclielijk voor, nu ook de traclementen van do overige gemeenteambtenaren \e herzien; i s. werd besloten de jaarwedde den gem.romtv. met f 50, die van den gein.rveldSvachter met f 100, die van de onderwijzeres in de handwerken met f 25, die van de hulptelegraaff- en tele- foonkantoorhoudsler met f 25 en die van de klokluidster met f 5 le verhoogen. Uit Noord-Beveland. Donderdagavond hield in het hotel De Patrijs te C o 1 ij n s p I a a l de Chnstej- lijko werkhedenvereeniging „Draagt ety kanders lasten" en de neutrale werklic^ denvereeniging „Uit het Volk Voor liet Volk" een gecombineerde vergadering ter bespreking van de voorziening van brandr stoffen voor den komenden winter in die gemeente. De voorzitter van laatstgenoemde ven- eenïging, besprak de groote bezorgdheid, die er bij de leden der vereonigingeiï heerschte, waai" deze voor het «vergroof- te deel op het minimum-rantsoen zijn aangewezen. Daar de gemeente geen gasf- fabriek beert, moet een groot gedeelte van de hun toegekende hoeveelheid nu reeds verbruikt worden voor het koken van rijst, peulvruchten en dergelijke, om}- dat tengevolge van liet broodrantsoen de broodmaaltijden moeten aangevuld, soms zelfs geheel vervangen worden door bo vengenoemd voedsel. Vervolgens werd besproken de aanvoe» van de brandstof. Wanneer deze niet vlug»- ger gaat, is lief te vreezen, dat in den komenden winter, wanneer N. Bevcdand bij tnogelijkcn ijsgang geheel afgesloten 1st, de ingezetenen zonder brandstof zullen zitten. Besloten werd een request to richten aun do plaatselijke brandstof fencornni i$- sie en deze daarin uit te noodigen laan den Minister van L., N. en H, met kracht en klem te verzoeken 1. Meer brandstof to willen verstrek ken aan hen, wien hel minimumf-rant- soen van 10 of 12 H.L. toebedacht is; 2e. Den aanvoer zoodanig te willen bevorderen, dat binnen korten tijd, in elk geval vóór den winter, tie beschikbaar te stellen brandstol te Colijnsplaat panf- wezig zij. De vergadering was door ongeveer 200 leden bezocht. Uit T hol en. Het verkrijgen van electrisch licht te Sfavenisse zal nu werkelijkheid worden. Een paar ondernemende inge zetenen hebben er vast toe besloten1. Eenige machinerieën zijn reeds aange kocht of aangekomen en 'de rest volgt eerstdaags. Men heeft het plan om reeds* de volgende week met den aanleg te be ginnen. Bijna zeker is bel, dat er zeen velen zullen aansluiten, want door het totale gemis, al weken lang, van petro-r leum, moet de gansche gemeente nu 's avonds bij een kaarsverlichting zitten. En wat kan men daarbij uitvoeren! Te Oud-Vossemeer heeft zich. een veearts gevestigd; eenige jaren gele den vertrok do veearts te dezer plaatse: en sedert bleef de plaats daarvan open. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D, In de Donderdag gehouden raads zitting te Neuzen werd besloten geen onderwijskrachten meer aan de Muloe iscliool te henoemen. In verband met het aantal leerlingen en het aantal lesf- uren dat de leeraren der H. B. S. thanis aan die school geven is het niet noodig parallelklassen in te richten, terwijl door de a.s. overname der school door het rijk, het twijfelachtig is, of de raad een nieuwe Muloschool zal wenschen te slicht ten. Van de vereeniging voor Mulo was een adres ingekomen waarin daarop werd aangedrongen en de noodzakelijkheid daarvan werd betoogd. Van de afd. Neuzen van het N. O. G. is een adres ingekomen waarin verzocht wordt verhooging van de het vorig jaar vastgestelde salarisregeling, in den geest zooals dat door Ged. Staten dezer prq- vïnae is aangegeven. Bij de bogrooting komt deze zaak met meerdere verzoeken van andere gemeenteambtenaren aan de orde. In beginsel werd bestolen tot het

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1