MIDDELBUR4.SCIIE COURANT. umir 160* Jaar» BIIIIIMRI. Uit Stad §n Provincie. M 228 Donderdag 27 Septembsr 1917. Abons. prijs per kwartaal in Mid delburg en bij de agenten in VUssiiïgen en Goes i 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent por regel. Bij abonnement veel lager. Famllleberitóten en dankbetuigingen van 1—7 regeLs t 1.50. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer Zitting van Woensdag. Dal de heer Rutgers géén ant woord zou krijgen op zijn vragen naar de onderhandelingen mei het buitenland over don kolenimvoer, had hij kunnen welen. Dal was hem den vorig'en dag al' duidelijk gemaakt door Minister Cort van der Linden. Toch stelde hjj daarover eenige vra gen. Hij wilde weten welke Minister verantwoordelijk is voor die onderhan delingen; vroeg afgaand op een ge rucht in een Haagsch blad of Mi nister Treub wel in overeenstemming •met de geheele regeering en in overleg •mei den verantwoordelijken Minister zijn bekende uitlating in de Eerste Kamer deed over het niet verleenen van een langdurig crediet aan Duitschland; en ■vroeg1 eindelijk hoe de stand der on- handelingen was. Minister Cort van der Linden ■gin hierop het antwoord dat na zijn meedeel in gen van den vorigen dag te verwachten was. Ten eerste dat niet één Minister verantwoordelijk is, maar drie: die van Bnitenlandsclie zaken, van •Landbouw en van Financiën. En voorts zei hij, dat een antwoord op de twee andere vragen „niet in 's lands be lang is." De heer Rutgers verklaarde zich niet bevredigd door dit antwoord. Hij zag geen reden waarom de Minister niet meer zou kunnen meedeolen. Is dal nu naïeviteit of onwil? Wij kunnen het slechts zeer begrijpelijk vin den dal er niets wordt meegedeeld over nog niet afgeloopen onderhandeli j- gen, die met twee, onderling vijandige kampen worden gevoerd over hetzelfde onderwerp. Zou de heer Rutgers dan (heusch niet inzien dat het voor 't wel slagen van de onderhandelingen met den een van groot belang is, dat deze niet weet hoe we staan mei de onder handelingen met den ander? En dan die beweerde oneenigheid in 't'ministerie. Stel dat niet alle ministers over dit punt denken als mr. Treub, vindt de heer Rutgers dan het open baar maken daarvan op dit oogenblik, midden onder de onderhandelingen, zóó'n gewichtig staatsbelang dat hij 't de taak van een Kamerlid acht een antwoord daarover uit te lokken? Schuift hij dan geheel en al de overwe- gjng ter zijde dat zoo'n openbaring nooit ertoe kan bijdragen de positie onzer regeering in de ouderlingen te versterken? De heer Teenstra zei later ook nog eens niet te begrijpen waarom de Minister van Binnenlandsche zaken wei gerde i te antwoorden op de vragen betreffende de uitlating van den Minis ter van Finafaciën. Indien er ten deze volkomen homogeniteit was geweest in bet kabinet dan was er geen enkel1® reden voor den Minister van "Binnen landsche zaken om niet te antwoorden. Neen, dat Is zoo. Maar nog eens: is het nü het oogenblik dat aan de orde te stellen? Terwijl bovendien de regee ring', wegens het voortduren der onder handelingen onmogelijk kan toelichten w5t voor verschil van mcening er is ge weest, als het er wasl Men zie hier onder. Deze zelfde spreker keurde het voorts sterk af dat het Parlement allen in vloed mist op het overleg met het bui tenland over de kolenvoorziening. Dat is een theorie waar heel veel over te zeggen zou zijn, maar die als oen zeepbel ineen zakt bij aanraking biet de harde praktijk, dat onderhande Het vijfde Wiel door BEATRICE HERON MAXWELL' en FLORENCE E. EASTWICK. Naar het Engelsch 31). HOOFDSTUK XIII. Een drie en een één zijn oneven getallen en als men ze bij elkaar optelt krijgt men een even getal; maar het geluksgetal is oneven. Het beste is om dertien niet mee te rekenen, evenals de bakker doet wanneer hij een der tiende broodje bij het dozijn gooilt en het zoo kwijtraakt. De Club, bekend onder den naam van South-Western bij een uitgelezen get .deelte van de jeunes'se dorée en oudere lingen over een overeenkomst, die zoo uiterst moeilijk verloopen als deze over de kolenvoorziening, zeker niet beter zouden opschieten als ook honderd ver schillend denkende Kamerleden hun meening daarover zouden moeten uit spreken. De heer Teenstra vond het al een fout dat drie Ministers de verantwoor de] ijkhcid dragen inplaats van cén. Maar die opmerking verzwakte zijn eigen aan beveling om ook nog de Kamer in die; onderhandelingen te kennen. Ofwerkte hier bij den heer Teenstra de oude verbolgenheid doof tegen den afgescheiden oud-partijgenoot mr. Treub? 'tZou niet de eerste keer zrjn. Dit vermoeden wordt versterkt door de manier waarop de heer Teenstrai minister Treub in het debat bracht. Hij beweerde dat deze den verantwoordelij ken minister de onderhandelingen uit handen nam, en zijn meedeeling in de. Eerste Kamer Óeed op eigen veranlwoor-' delijlcheid, zonder het geheele kabinet te raadplegen een positieve bewering waarvoor geen enkel bewijs is, en die bovendien geheel achterwege liet cL aan leiding tot mr Treub's verklaring, nl. een opmerking van den heer v Nierop. Minister Cort van der Linden onderbrak den spreker dan ook met een krachtig: „Uw conclusie uit mijn ant woord is geheel onjuist 1" Wat de overige kwesties van binnen- iandschen aard betreft, waarop Minis ter Posthuma antwoord gaf, daaron der zijn sommige zaken opgehelderd. Zoo de vraag waarom er niet meer mijnwerkers uit het leger naar de kolen mijnen worden gezonden. De ophelde ring is eenvoudig deze dat liet bij den lfoestand van de Liimburgsche mijhen technisch onmogelijk is om zooveel on- dergrondsche mijnwerkers omlaag testu ren als men wel zou wenschen. Dat aantal kan slechts geleidelijk toenemen naar mate de mijhen worden uitgebreid. Eerst als alle daarvoor beschikbare ge ïnterneerden aan 'twerk zijh gesteld en dat zal weldra het geval zijn zal ook aan de gemobiliseerde mijnwer kers klein verlof worden verleend. Ook de heer Nolens die als voorzitter van den Mijnraad het kan weten kwam op tegen de beweringen in een deel der pers dat de productie der mijnen grooter zou kunnen zijn. Voorts deelde de Minister mee op welke wijze de bruinkool-productie be vorderd wordt, en hoe men door een nieuwe overlaadplaats te Weert het ver voer te water, dat nu alleen over Maas tricht gaat hoopt te doen toenemen; en verder ghf hij een uiteenzetting van de positie der brandstoffencommissieö. Maar de interpellant was lastig als een fox terrier die niet wil loslaten, zonder dat men weet waarom. Hoewel de heeren Schaper, No- lens en Van Hamel erkenden dat de regeering niet meer zeggen khn, en hoe wel Minister Cort van der Linden zelfs zei dat Wij met de onderhandelingen op den goeden weg zijh, en dat later de Kamer met de regeering in debat zou kunnen treden, maar dat nü de grootste voorzichtigheid geboden is, toch stelde de heer Rutgers voor de interpellatie te schorsen en uit te stellen tot de regeering kan antwoorden. De daartoe voorgestelde motie werd door den heer Schaper niet onaardig gekenschetst als een poging om de figuur van den heer Rutgers te redden. Ze kelderde dan ook met 38 tegfen 18 stemmen. De Kamer Is nu tot 18 October ver- VROUWENKIESRECHT De Yereeniging' voor Vrouwenkiesrecht heeren, was een stcramilg' en zeer fat soenlijk woonhuiis op een rustig plein ■ar Knightshridge en werd bo.scho.uwd als de verzamelplaats van uitverkorenen op intellectueel en letterkundig gebied, waar men bij elkaar kwam tot ont wikkeling en gczelligen omgang. Het spreekt vanzelf, dat het de ge liefkoosde plaats was van de meest roe- kelooze en verwoede spelers in Lon den, die niet in die gelegenheid waren naar Frankrijk te gaan en hun geluk te beproeven aan ide irouleüo of trenite-el- quarante te spelen, baccarat of ohe- min-de-fer en zich nu straffeloos onder de roos amuseerden en ook onder den neus van de Engelsche wet en wetge vers. Zoo bescheiden waren de heeren van de Club en zoo betaald of omgekocht al de employés, zoowel als de agenten buitenshuis, die ze misschien konden snappen, dat nog nooit een inval werd gedaan in de South-Western en men was zichzelf dan ook gaan beschouwen als speciaal door het gelukkig toeval be- zond onderstaandeh brief aan de Bestu ren van de drie rechtsche politieke par tijen, nl. Christ.-IIist. Unie, het Centraal Comité der Anti-Revolutionaire Parij en den Alg, Bond van R.-Kath. Iüesvereeni- gingen in Nederland, die nog geen vrou wen tot hun politieke orgauisatie toe laten Mijne Keereu, Nu het 'tijdstip na dert, waarop de aanhangige grondwets herziening haar beslag zal krijgen en 'tengevolge daarvan den vrouwen hel passieve kiesrecht voor de vertegenwoor digende lichamen zal worden verleend terwijl de invoering van liet aclieve kies recht door den gewonen wetgever wordt mogelijk gemaakt, zal de belangstelling voor de politiek en voor den arbeid van Gemeenteraden, Provinciale Staten en Staten-Generaal bij de vrouwen van alle maatschappelijke groepen en van elke geestesrichting ongetwijfeld inhooge mate toenemen. Do gebeurtenissen van den laatslen tijd in binnen- en buitenland zullen daarop ilcllig haar invloed doen gevoelen. Onze vereeniging is ervan over tuigd, dat diegrootere belangstelling in hooge mate ten bate van het algemeen belang zal komen. Maar hoe men ook hierover moge denken, in ieder geval zal het noodzakelijk zijn en iu het belang ook van de politieke partij, die in uwe Unie (Partij, Bond) is georganiseerd, de groei ende belangstelling der vrouwen leiding te geven. Daarom meenen wij, dat het evenzoo m het belang is van uwe Unie (Parij, Bond) als van de belangstellende vrouwen, die met het program van uwe Unie (Partij, Bond) instemmen, dat deze vrouwen het recht verkrijgen, onder de zelfde voorwaarden als de ïnannen, in uw organisatie te worden opgenomen Hierdoor kunnen die vrouwen beter op de hoogte komen van de beginselen van uwe Unie (Partij, Bond) dan wanneer zij builen het politiek partijverband blij ven, en wordt daarmede, als straks het actief kiesrecht ook in ons land aan de vrouw gegeven zal worden, een in alle richtingen goed onderlegd vrouweukie- zersfcorps gevormd. Doch ook kunnen zij in Uwe Unie (Partij, Bond) dan haar stem doen hooren over actucele politieke vraagstukken en over de personen, die tot vertegenwoor digers van het volk in Kamer, Staten en: Raad door awo partij worden aangewe zen. Daarom verzoeken wij u om, zoo noo- dig door statutenwijziging de gelegenheid te openen, dat vrouwen op dezelfdei wijze en onder dezelfde bepalingen als mannen tot het lidmaatschap van do bij uwe Unie. (Partij, Bond) aangesloten kiesvereenlgingen kunnen toetreden. NEDERLAND EN DE OORLOG. De geïnterneerde Duitse he vliegmachines. Den geheelen Woensdag is de belang stelling voor de bij do sluizen te V1 i s- singen gemeerde Duitsche watervlieg tuigen, die door onze marine uit de Wie lingen hier werden binnengebracht, zeer groot geweest; velen begaven zich in eeiij roeiboot om do vliegtuigen van meer nabij te bezichtigen. De toestand van den gewonden Duit- schen officier was Woensdagmiddag iets beter en is niet direct levensgevaarlijk. De drie andere D.uitschers, een officier en twee onderofficieren, zijn Woensdag middag naar het inlernecringskamp over-' gebracht. Over grint en kolen. Men schrijft ons uit Z.-B eve land Daar naar het oordeel van onze re-, jeering genoeg zand en 'grint door de Duitsche regeering was aangevoerd voor de verbetering van de wegen in België,' werd de doorvoer van deze artikelen/ door het kanaal van Zuid-Beveland Legen half Augustus verboden. Nu schijnt men er wal auders op gevonden te hebben. Het zand en de grint worden op de rivier gunsligd. Het had juist één uur geslagen op een naburige torenklok en de klokken in de Clubzalen herhaalden het zacht met zilveren klank, toen Tubby Mauleverer een voorkamer, de bar genaamd, inslon-' terde en een groot glas whiskey mot soda beslelde. De man op de dichtstbijstaande divan was e en van die netgekleed® lanter fanters van middelbaren leeftijd, die go overal aantreft op plaatsen van vermaak en die niettegenstaande hun mooie klee deren en een vertoon van gold, van hun eigen slimheid tevens, op kosten leven van het gemis aan slimheid bij anderen. Hij maakte dc een of andere opmer king toen Mauleverer, een beleefd ant woord mompelend, ging zitten en hem herkende als den gelukkigen wedder op Nummer Zeven, dat eeuigen tijd voort' durend gelukkig geweest was. „Gek zoo vaak mijn nummer er uit gekomen is," zei de man na een oogen blikje van onbeduidende praatjes. de Waai gebaggerd en door Duitsche schepen uitgevoerd. Nu de schepen, die zand en grint ver voeren, niet meer in Duitschlaud komen, brengen ze in hun erven ook geen Duit sche kolen meer mede, waarin op liet; kanaal door Z.-Beveland een drukke han del werd gedreven. De aanvoer dezer smokkelkolen is dus seliaarsch gewor den. waardoor ze zeer in prijs zijn ge stegen. Op het oogenblik worden nog partijtjes verhandeld legen f 8 den II.L. Duitsche vlieger boven Sluis. Dinsdagavond omstreeks 9 uur ver- loonde zich boven Sluis een vliegma chine, die zeer laag vloog. Het hevigej geraas, dat het toestel maakte, riep ieder een buiteushuis, en zoo kon men het in groote kringen zeer snel boven de gemeente zien vliegen. Nu en dan was de machine verlicht en herhaaldelijk liet de vliegenier lichtbollen vallen, waaruit op le maken viel, dat hij zijn koers kwijt, was. Toen de seinen van de grens beant woord werden, richtte dc machine, nog laag vliegend, zich naar België, "t Was dus een Duitsche vermoedelijk. Zoolang ze zich boven ons grondge bied bevond, werd er door onze wacht enkele malen op geschoten. Aanvullingsbroodkaarten. De Minister van L„ N en II. heeft aan de gemeentebesturen een lijst doen toekomen van beroepen, waarvan de uitoefening een aanwijzing kan zijn, dat een eerste aanvullingsbroodkaarl noodf zakelijk is. De lijst moet worden be schouwd als een bandleiding, zoodat zij niet als een voorschrift moet worden opgevat. Zij luidt als volgl: Arbeiders die bij hooge temperatuur arbeid verrichten (b.v. koks, chocolade- werkers); nachtarbeiders (b.v. bakkers, politieagenten); transportarbeiders (b.v. koetsiers, chauffeurs, voerlieden, persor neel van laden en lossen); schijvenschuuq- ders, loodgieters, metselaars, pleisteraars, opperlieden, baggierlieden, botonwerkers, glazcnwasschers, steenhouwers, kuiper^, grondwerkers, vuurwerkers, timmerlieden, ketelmakers, stratenmakers, ijzergieters, voorslagers, klinkers, tegenhouders,ijzerj- werkers bij den scheepsbouw (die geen machinalen arbeid verrichtenbankwer»-, kers in de metaalindustrie (die geen mar chinalen arbeid verrichten); houlbewerj- kers (die geen machinalen arbeid ven- richten); sjouwers, machinisten, stokers, tremmers, slagers, wegpersoneel bij de treinen, suikerraffinadeurs, karrijders (o. a. melk- en broodbezorgers); uitventers, zeelieden, scheepsvolk hij do binnenf- vaart, brievenbestellers, knechts bij do expeditie, kruiers, schuitenvoerders, boekt- drukkers, steendrukkers, schilders, ar beiders in chemische Industrie, meubeb makers, kistenmakers, koffermakers, houtzagers, kleerenpersers, schoenma;- kers, zadelmakers, fabricage en repara1- tie van rijwielen, auto's en rijtuigen; landt bouwers, warmoezeniers, trein- en tram personeel, telegrambestellers, kellners, stalbedienden, verplegers, courantoiibe- zorgers, dienstboden, wier werkgevers niet een zoodanigen maatschappelijken welstand genieten, dat zij geacht kunnen worden op andere wijze in de voeding van hun personeel te kunnen voorzien; bakers, wasch vrouw en, werkvrouwen, schoonmaaksters, vroedvrouwen, kelnerin nen, loopmeisjes, courantenbezorgsters, zoogende vrouw-en, op verklaring van ge neesheer of vroedvrouw, dat de moeder haar kind zelf voedt en gedurende hoogj- stens zes maanden. Suiker. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Er bestaat blijkbaar eenige ongerust;- rusiheid onder het publiek over de sui ker. Daarvoor is inderdaad geen enkele aanleiding. Met stelligheid kan worden verzekerd, dat er voldoende suiker is ,.Ia" zei Tubby, „maar het is nog gek ker dat het er nooit meer uitkomt zoo dra ik er op zet." ,ls dat zoo?" vroeg de ander. „Ja, dat is merkwaardig. Een ander, jong- mensch heeft mij daareven precies het zelfde gezegd. Het schijnt dat Ilij zweeg plotseling, toen voegfle hij er met zachte slem bij; „Het is een feit dat er vanavond een geschiedenis aan die kwestie van zeven verbondon is. Ik speel niet voor mij zelf dit zult u natuurlijk niet vertier vertellen ik krijg alleen procenten van de winst. Maar de oude héér voor wien ik bezig ben zal een aardig sommetje opsteken als bet geluk nog wat langjer aanhoudt. Hij woont buiten en hij is werkelijk een gelukkig speler en denkt dat alles oen geluk is of een tegenspoed. Hij hoeft mij geschreven en gevraagjd of ik hier vanavond naar toe wou gaan en voor hem spelen verleden jaar ontmoet ten we elkaar hier dikwijls en maakten een praatje samen en hij schreef dat als men iets aan kon op reeksen van voor de behoefte en dat aan verhooging der winkelprijzen met wordt gedacht. Ten opzichte van dit artikel kan men volkoh men gerust zijn. R ij s t-a a n v o c r Men seint uit Batavia aan de N'. R. C. De regcering heeft do Koninklijke Pak ketvaart Maatschappij en de Java Benga len-lijn verzocht de -schepen Roggeveen, Ombilin, van Overstraeten, Barendsz en Van CLoon beschikbaar te stellen om rijst van Rangoon aan ie voeren. Uitvoer van jonge paarden. Aan de Veehandel wordt meegedeeldj,- dat de uitvoer van lYarjarige ruhis zeer spoedig te verwachten is. Kaarsen. Door den Minister van LN. en Iti is bepaald, dal de maximumprijs voor kaarsen in den kleinhandel f 0.50 per pak van 300 gram netto niet zal gelden voor was- en vetkaarsen. Vastgesteld is een maximumprijs in den kleinhandel voor waskaarsen ten bedrage van le qualileil f2.25, 2e f2.20, 3e f 2.13, alles* per halve K.G. Vastgesteld is een maximumprijs in den kleinhandel voor vetkaarsen van f 1.70 per K Cr, en een maximumprijs voor was, benoodigd voor de vervaardiging van kerkwaskaarsen voor den tusschenhan- del als volgt: 1ste qualiteit f190; 2de, f 1.85: 3de f 1.80, alles per halve KG. Voor deze prijzen zal geleverd moe-, ten worden aan de kc rkwaskaarsen,- fabrikanten. Aan personen die kaarsen maken voor eigen gebruik feil een prijs- verhooging van 10 cent per halve K.G, in rekening kunnen worden gebracht. Door Gedeputeerde Staten zijn ter vervanging van de heeren H. J. van Poel voorde tc- V1 i s s i n g e n en C. N. van; der He/jde te Wis se kerke, die voor hun benoeming bedankt hebben, be noemd tot lid der commissie van aanslag voor de inkomstenbelasting, respectieve lijk in de inspectie Vlissingen (standplaats aldaar) en inspectie Middelburg (stand plaats Kortgene), de heeren J. G. van Nif- Lrik te Vlissingen en J S. de Regt te Kats. Uit Middelburg. Hedenmiddag te twaalf uur kwam door het kanaal alhier een sleepboot met 't grootste der beide Duitsche waten?- vliegtuigen, die in de Wielingen werden gel- intemeerd. Het Irok natuurlijk veel bef kijks. Wellicht is in de jongens- en meis jeskringen die ervoor in aanmerking ko men, niet voldoende gelet op de oproe ping tot aangifte van jongens en meisjes? van 12 tot 20- jaar, die kosteloos gym nastiekonderwijs (openluchtspelen): wen schen te ontvangen. We vestigen daarom hun aandacht op de in dit nummer her haalde advertentie. Heden was in het café „De Een dracht" alhier opnieuw gelegenheid om het adres tegen het oprichten van oén stoomgemaal in den polder Walcheren te teelcenen. In verband hiermede wijzen wij er op, Rat dit adres alleen mocht worden geleekend door grondeigenaren en niet door pachters, zooals wij verleden week abusievelijk meldden. - Gisterenmiddag geraakte bij de Sta- tionsbrug een jonge stier los van zijn begeleiders, en ging alleen de Loskade op- hier werden pogingen aangewend om het dier te grijpen, waarbij het eeri paar menschen omwierpeen hunner kwam zelfs op een schip te vallen. Het onhandelbare dier liep terug naar de brug en toen naai' het Stationsemplacement. Hier werd de jacht voortgezet, nadat het hek was gesloten. Een aanwezige inspec- gelallen de zeven winnen moest. Het schijnt" nu werd zijn stem nogzach- „dat er een moord begaan is in zijn buurt, ziet u en de namen van de persoon hadden ook zeven letters, Het onverwachte neerzetten van Maule. verer's glas met e en onvaste hand, zoo dat het over tafel rolde en in stukken op den grond viel, verstoorde het ver haal van den man, die verschrikt op keek en e r plotseling een eind aan maakte. Toen Tubby zijn kalmte terug gekregen had stond hij echter op en slenterde terug naar de speelkamer, waar de tafels precies als te Monte Carlo omringd waren door drie rijen spelers. Toen hij naderde hoorde hij den croupier aan een der tafeltjes roepen: „Sept! noir impair et manque" en de blufferige man, die hem volgde, stbote hem aan zijn arm. „Daar heb je het al weer Zeven (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1