iUIDDELBUItGSGUE COURANT. Jfi 210. Donderdag 6 September 1917. 160* Jaargang. BIOEHLAHD. 811 Stad en JPrortsili. FEUILLETON. Het vijfde Wiel A b o n n. p r ij s per kwartaal in Mid delburg en Wj de akanten in "VTissin-en an Goes f 1.85; per post f 1.75. Advertenties 20 cent por regel. Dij aboumem*ot ceel lager. Familieberichten en d&nkfcetuigiiigen v*n 1—7 regefc f 1--5Ö. HET MIDDENSTANDSCONGRES. Betreffende het gisteren te Groningen geopende Middenslandscongres verdient nog vermelding, dat dit ook bijgewoond werd door den Minister van Landbouw. De heerPosthuma sprak daarbij o. a. in den volgenden geest; Zoolang de crisis duurt, heeft de mi nister taitïjd de [menschen gehoord, die fop behoorlijke wijze hun belangen kwamen bepleiten. Als men knoeierijen ontdekt, dan is het eenige wat men lean doen: den mi nister den naam der knoeiers telegra fisch mededeelen. (Daverend applaus.) Naast de nadeelen der tegenwoordige toestanden Staan njaiar sprekers meening ook wel eenigte voordeeion, o.a. de waardevermeerdering van de aanwezige voorraden. Als een prijs werd vastgesteld, merkte spr. op, dat die prijs direct ook gold voor het goed, dat nog in voor raad was. Ook is de buitenland- sche concurrentie wieg. Men moet niet altijd de schaduwzijde zoeken van de tegenwoordige toestanden, maar ook de lichtzijde daarvan bekijken. Spr. voorspelt, dat de moeilijkheden nog kunnen toenemen. Hij geeft toe, dat de kleine industrie in moeilijkheden, verkeert. De r egeeringsbejnoeiingen mo gen zich echter niet verder uitstrekken dan strikt noodzakelijk is( De minister geeft voorts een uiteen zetting van de moeilijkheden, waarvoor hij slaat. Voor elke klacht is hij ech ter ontvankelijk en gaarne zal hij hoo- ren, hoe men het anders woascht en hij wil "meewerken, als dat kan, tot verandering. Spr. doet een beroep op den middenstand. Natuurlijk heeft men klachten over het feit, dat men niet meer eten kan wat men wil, of niet meer in den vorm, dien men gewoon was. Maar spr. wekt de middenstanders op, het publiek, dat deze klachten heeft, niet aan te moedigen, maar te dat het niet anders kan. NEDERLAND EN DE OORLOG. Vaart op België. Naar men mededeelt, zijn de passen, die Idoor de Duitsche overheid aan enkele visschers in Zeeland waren ge geven om mosselen te vervoeren naar Antwerpen, weer ingetrokken. Smokkelarij1* De douane-beambten te Hansweert hebben op het schip Gaurisankar een hoeveelheid smokkelwaar ontdekt, be stemd voor -uitvoer naar Antwerpen. De vrouw van den schipper is gevan kelijk naar Middelburg gebracht. wordt gemalen in plaalh van 65 "/o, zoo als in normale tijden, zoodat een deel van de zemelen eveneens in de bloem komL Kfof fie. De minister van L. N. en H. heeft bepaald de aflevering van ruwe koffie is ver boden, behoudens vooraf verkregen toe stemming van het Thee-koffic-Distribu" tiekantoor en met inachtneming van de voorwaarden bij die toestemming door dat kantoor te stellen. De scheepvaart Gisterenmorgen is den Nieuwen Wa terweg' binnengekomen een Engelsch convooi van 9 stoomschepen. Een gisterennacht naar Engeland ver trokken convooi js! op zee aangevallen door Duilsche watervliegtuigen, om wel ke reden de stoomschepen „Kieldrecht" en „Thomas Krag?' uit zee zijn terug gekeerd. In den Haag is bericht ontvangen, dat het stoomschip „Billiton" te Halifax is aangekomen en vandaar tot voortzet ting van de reis weder is vertrokken^ Aan boord van dit schip bevindt zich de Nederlandsche commissie tot behar tiging onzer economische belangen in Amerika. De Zeeviss cherij. In Augustus 1916 werd tusschën de Engelscbe regeering en de Reedersver- eeniging voor de Ned. Haringvisscherij een overeenkomst gesloten waarbij de Engelscbe regeering zich verplichtte een bonusuitkeering te geven van f 14 per kantje baring. Tot op heden is de Engelscbe regee ring steeds in gebreke gebleven aan haar verplichtingen te voldoen. Het gaat hier om een bedrag van ongeveer drie millioen gulden. Gisternamiddag nu heeft in Den Haag de aangekondigde vergadering plaats ^e- had van geaccrediteerde kooplieden, van wie de voorraad Noordzeelraring in Maart 1937 door de Engelsche controleurs was opgenomen, waarin ten sterkste gepro testeerd werd tegfen de niet-betaling. Ven- zocht werd den bonos uit te betalen op 1 October a.s. tegen den koers van 2 April 1917 en interest te vergoeden van dien datum af tegen 5Va' °/o 'sjaars. De deputatie hit de Nederlandsche reeders is gisteren uit Londen in ons land teruggekeerd. Van, de gevoerde on derhandelingen zal ten spoedigste aan het bestuur der Reedersvereeniging ver slag worden uitgebracht waarna aan de reeders de voorstellen der Engelsche regeering ter bespreking zullen worden voorgelegd. De leden der deputatie achtten het ongewenscht, de besprekingen te publi- ceeren, alvorens het gevoelen der ree ders was vernomen. Ons dageljjjksch brood. In de samenstelling van ons dage- lijksch brood (het zoogenaamde witte brood) is weer een verandering geko men. Het bestaat nu uit 80pCt. bloem, ge malen uit 70pCt. tarwe en 30pCt. gerst (in plaats van rogge), 10 °/o Ameri- kaansch meel en 10 aardappelmeel. De grauwe kleur van het „witte"- brood Wordt veroorzaakt door het feit, dat uit de grondstof nu 80 oj0' „bloem" Appelen en peren. Ten aanzien van de prijzen van appe len en peren heeft de FruiUcentrale gisteren htet volgende ter kennis ge bracht van de Veilingsbesturen Daalt de binnenlandsche prijs der ap pelen beneden 5 en die der peren be neden 3 cent per K.G. dan mag voor de fabrieken worden overgeveild. Daalt de fabrieksprijs der appelen beneden 3 en die der peren beneden 2 cent per K.G., dan mag voor het buitenland wor den geveild. door BEATRICE HERON MAXWELL- FLORENCE E. EASTW1CK. Naar het Engelsch. 25). Dit waren de volzinnen, vermengd met veel andere, die. geen betóekenis schenen te hebben, welke werden opgevangen door Ague~ en mevrouw Pridham toon ze bij hem zaten. Agnes legde nu 'en dan een koel veroand op zijn hoofd en hield tel kens 'n bi'meerende drank aan zijn ver droogde lippen, terwijl zij met spanning de minuten telde voordat de twee dok toren zouden komen. Mevrouw Pridham, die dat voortdurend noemen van den naam van Felicia moest aanhooren, werd ten laatste bijna Waan zinnig van smart en toorn. Zij riep Agnes van het bed aan den anderen kant van de kamer en zei fluisterend „Ik ga naar haar toe om haar aan 't spreken te krijgen. Er schijnt iets tus schën hen bestaan te hebben. Ik moet en wil het weten." Uit Middelburg. Op bet stadhuis vergaderde giste renmiddag het plaatselijk comité van liet Nederlandsch Roode Kruis, fn de plaats van den heer E. Wu Hemdrikse, die met terwoon naar Hilversum vertrekt, werd tot bestuurslid gekozen de heer H. Dron- kers, vroeger secretaris te Goes, die rich bereid had verklaard het secreta riaat op zich te nemen. De voorzitter, baron "Ihoe Schwartzen- berg en Hohenlansberg bracht dank aan den heer Hendrikse voor hetgeen hij in bet belang van het Roode Kruis te Mid delburg heeft gedaan en voor den stoun, door hem persoonlijk van den afgetreden secretaris ondervonden. De heer Hendrikse 'bracht dank voor den aangenomen omgang met zijn mede bestuursleden hij heeft steeds veel ge voeld voor het Ro,ode Kruiswerk en zal ook in djet toekomst di't werk ibhjyen ^Leu nen Op de Graanmarkt alhier is, zooaJiS velen reeds zullen hebben gezien, een verandering aangebrachter is namelijk1 een ruimte afgjesloten in de schutting, waarin een groot loket is aangebracht. Deze ruimte is bestemd voor de rijks- schatters der halmgewassen, zulks in ver band met de inbeslagneming van al deze gewassen door de regeering. De daartoe gerechtigde handelaren Snoe ten de monsters hier aanbieden en 'doen verzegelen; het laatste geschiedt nadat de schatters den prijs hebben vastgesteld en den dag van levering hebben bepaald. Het programma voor het 3de Zon dagavond-concert luidt als volgt: Marcia Castagjnole (KleppermarscliO MarksOuverture van de operetta „De Groothertogin van Gerolslein", Offenbach Traumerei en Curios© Geschichüe, Schu mann; Intocht der WaereJddeelen cm Beiaardlied uit „RubenscanLate", Beaoit; Treurmarsch uit het Oratorium "Sam son" Handel; Feest Heien, Mtorks; Edel weiss, Sarly; Une Nuit 5 Venise, Suite, Andrieu; Valse de Concert, DurandPa rade den Zionsoldaten, Jessel; Staccato, Delibes; Cortège de Bacchus uit het ballet „Sylvia", Delibes. Uit Walcheren. Gisteren had te Nw. en St. Joos- land de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den bur gemeester dezer gemeente. Een groot aantal menschen volgde de lijkkoets. Be halve de leden der familie waren daarbij al de raadsleden, de secretaris, het hoofd der school, de geneesheer, de predikant, een 2-tal predikanten van elders, en de gem.-veldw. tegenwoordig. Het lijk werd grafwaarts gedragen door. kerke raad sleden en notabelen. Op en bij de begraafplaats1 was veel belangstelling. Bij de geopende groeve werden o. m. opgemerkt de bur gemeester van Arnemuiden, «en lid van iet gemeentebestuur van St. Laurens,' het overige onderwijzend personeel dezer gemeente en de distributieambtenaar. Toen de kist in de groeve was neer gelaten, trad ds. J. W. F. Gobius du Sart; ,uit Wóodrichem naar voren om een kukel woord te spreken over zijn vriend. Hij zeide o. m., dat, hoewel het hier geen; gewoonte is om te spreken op dezef plaats en de overledene er in zijn leven ook niet voor was, hij toch niet van hier kon scheiden zonder er op te wijzen dat er iuet den overledene veel is heenge-i gaan (ook voor hem een trouwe vriend)* doch dat het woord van God eeuwig blijft bestaan, dat de overledene vast stond in het geloof. De spreker herinnerde Agnes, op wier schoon en rein gelaat de grootste smart te lezen stond, ant woordde zacht: „Zou het niet verstan diger wezen haar met rust te laten' Moeder, begrijpt u dan niet wat het geval is? Ziet u niet in, dat Fee iemand beschermt ten koste van rich zei ven?" Maar mevrouw Pridham was niet voor redeneering of raad vatbaar. Voor hef eerst in haar heerschzuchtig, krachtig bestaan was zij bijna waanzinnig van smart en boosheid. Zij maakte zich Los van Agnes' handen, die haar trachtten te weerhouden en begaf zich haastig naar Felicia's kamer, waar zij binnentrad ter wijl de beide meisjes er over spraken, wat zij doen zouden. „Luister", zei zij op heftigen toon. ,Tk heb genoeg ontdekt van u en mijn zoon om te weten, dat ge mij bedrogen hebt. Laurie heeft mij nog nooit in zijn leven bedrogen, het is dus uw schuld. Wie de man ook mag wezen, dien ge gisteravond in mijn huis hebt durven binnenlaten, ik ben er zeker van dat hij hel is, die Laurie in deze moeilijkheden, gebracht heeft. Indien dat zoo is, dan* zijt gij het die hem doodt. Ik dring er op aan dat ge mij dadelijk alles bekent" „Moeder!' riep Theo vol afschuw „Mevrouw Pridham sloeg geen acht op haar. „Hoe kwam uw portret in het lvrzit van mijn zoon?" ging zij voort. „,Hebt aan het Psalmvers, dat de overledene zoo gaarne zong, nl. Ps. 105 vs. 5. Een zoon van den overledene dankte den spreker en de aanwezigen voor hun belangstelling. De secretarie was dien dag gesloten en na den middag werd ook geen school gehouden. Besmettelijke ziekten. Van 29 Augustuss—4 September zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zee land ter kennis van den Centralen Ge zondheidsraad gekomen: Roodvonk: 3 gevallen te Middelburg; 1 te Rilland-Bath en 1 te Vlissingen. Diphtexitis: 1 geval te Schone en 1 te Ierseke. GEMEENTERAADSVERGADERINGEN. Wethoudersbenoemuigen. Te Oudelande werd tot wethouder gekozen de heer I. de Bakker, in plaats] van den heer M. Meeuwse, die niet meen in aanmerking wilde komen. Te Wolfaartsdijk werd de heer Lindenbergh herkozen. Te Ovezand werden de heeren L. Goense en F. de Jonge herkozen. - - Over de raadsvergadering van Dins dag te Ierseke meldde men ons nog: Na de wethoudersbenoeming verzocht de heer Poleij bij de rondvraag, dat in overeenstemming met art. 19 van 't regle ment van orde voortaan van de raadsver gaderingen notulen zouden gehouden en gelezen worden. De voorzitter hoopte dat dit zou kun nen gebeuren, maar durfde het niet t© .verzekeren, omdat er belangrijker werk zaamheden voor zouden moeten blijven gaan. En het opmaken der notulen aan een ander opdragen ging niet. Daarna bracht de heer Poleij een paar klachten over de distributie der laatste kolen over; er was f 29.50 staangeld voor een wagon kolen betaald en de zakkenhuur had f 42.50 bedragen. De voorzitter zou het eerste met de kolenhandelaars bespreken en de tweede ldacht moest rechtstreeks tot deze ge richt worden. De heer Kramer vroeg of de f 200 die verleden jaar door den raad voor een wijkverpleegster waren toegestaan, nog beschikbaar waren, waarop de voor zitter antwoordde,, dat rij wegens het mis lukken der actie voor een wijflrverpleeg- sler, voor andere doeleinden gebruikt waren, maar het geld kon weer op de volgende begrooting gebracht worden. Te Poortvliet werd tot wethouder herbenoemd de heer N. A. Bruijnzeel. Te Scherpeniöse werd de heer C. A. Geuze herbenoemd tot wethouder. De verordening winkelsluiting werd zoodanig vastgesteld dat de winkels moe ten gesloten zijn: op Maandag, Dinsdag, "Woensdag, Donderdag en Vrijdag voor 7 ure des Imorgens en na 8 ure des avonds en op Zaterdag gesloten voor 7 ure des morgens en na 9 ure des avonds. Des Zondags moeien de winkels gesloten blijven, Te Haamstede werden herbe noemd tot wethouders de heeren H. C. Bolle en A. Gilijamse. In behandeling werd genomen de her ziening van de verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend per soneel. Aangfezien omtrent de toepasse- lijkverklaring op de tegenwoordige on derwijzers van eene beperkend© bepa ling inzake de periodieke verhoogin- u het hem gegeven of aan een anderen man, die jaloersch was en hem is aan gevallen? Verkiest u te spreken?" „Ik heb het aan Laurie gegeven9" antwoordde Felicia met een zachte, dui delijke stem. „Hij heeft er mij om ge vraagd, mevrouw Pridham." „En u schreef er die woorden op voor hem?" „Ja." Het gebaar dat mevrouw Pridham maakte was bijna als een slag. „Beschouwde u u zelf als zijn „eigen Felicia"? Verbeeldde u zich dat mijn zoon met u zou trowen?" Felicia bedwong haar stem en ant woordde zacht: „Uw zoon vroeg mij of ik zijn vrouw wou worden." „Daar zouden wij nooit onze toestem ming toe gegeven hebben. Ik verondqr- -stel dat ge dit best weet en het hem zoo moeilijk mogelijk wenschte 'te maken. Wist hij dat u gewoon was naar beneden te gaan nadat Iedereen naar bed was, voor geheime ontmoetingen met den een of anderen man?" „Dat was ik niet gewoon", antwoordde Felicia. „U ontkent dat u gisteravond iemand gesproken hebt?" „Neen! dat ontken ik niet." „En wist mijn zoon daar van?" „Ja". „Ja?" Mevrouw Pridham's verbazing was zoo groot, dat zij het woord ongeloo- vig herhaalde. Nu volgde een oogenblik stilte. Felicia zag doodsbleek met diepe, donkere krin gen om de oogen vol glans. Indien me vrouw Pridham niet waanzinnig geweest was van woede en verdriet, zou zij het meisje dit beproevend onderzoek be spaard hebben. „Dan heb ik gelijk in mijn veronder stelling. Laurence is teruggekomen omdat hij u verdacht eon dubbel spel te spelen. Hij overviel u met dien anderen man die hem daarop aanviel." Theo wilde niet langer zwijgen. „Moe der! Als u de waarheid maar wist!" riep zij uit en sloeg haar arm1 óm Felicia heen. „Waarom vertel je het niet? Toe, zeg het maar Feel" Felicia zei niets. Zacht maakte zij Theo's arm los en ging een weinig 'op zijde, zoo dat ze mevrouw Pridham's woedenden blik niet meer zag. „Moeder," riep Theo onstuimig, „al3 Fee zich zelf niet wil rechtvaardigen, dan zal ik het doem De man die dep vorigen avond in de hall was voordat Fee naar beneden ging, was „Theo denk aan je belofte!" Fee': verwijtende stem weerklonk door de ka mer. En in een oogwenk, als een donder slag uit een heldere lucht besefte nfe- gfen, de stemmen staakten, kan eerst op een volgende vergadering, de verorden ning definitief worden vastgesteld. Mede in verband hiei-mede werd het behan delen van de begrooting, dienst 1918, uitgesteld tot een volgende vergadering. Te Nieuwerkerk werd in de plaats van den heer Labrijn, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, tot wet houder gekozen J. v. d. Zand© Hz. Te Dreischor werd gekozen de heer J J Klompe, ia plaats van den heer J. M. Klompe, die niet meer in aanmer king wilde komen. K Te Hoek is herbenoemd de heer J. D. Junrif. Te Zaamslag Is herbenoemd de heer C. A. Wisse. Te Overslag werd herbenoemd de heer Adolf van Laere. Te Koewacht werd de heer E. L. Plasscliaert herkozen. De raad van Philippine koos tot lsten wethouder den heer P. F. Wijne. i Te G roe de is herbenoemd alsl weih ouder de heer P. Lombaard. Aangenomen is een verordening op do verplichte winkelsluiting en vervroegde herbergsluiting. Te Nieuw vliet is als lid van den gemeenteraad benoemd verklaard de heer A. Brakman, die de benoeming heeft aan vaard, nadat reeds verschillende perso nen daarvoor bedankt hadden. Als wethouder is benoemd de heer J. J. Pre voost. Aftredend was de heer H. Brak man. Tc Aardenburg werd de rekening 1916 voorloopig vastgesteld in ontvang sten op f 38415.19 in uitgaven op 35888.34s, alzoo sluitende met een goed slot van f 2526.84s. Dc rekening van bet burgergasthuis werd goedgekeurd In 'ontvangsten op 15478,73s alzoo ïnet een goed slot van 2807.46. Eveneens werd goedgekeurd de rekening van het burgerweeshuis over 1916, bedragende in ontvangsten f, 14218.10 in uitgaven op f 13828.54 sluitende met een göed sLot van f 389.56. De heer K. L. Reepmaker werd als wethouder met alg. stemmen herkozen. Bij den storm van de vorige week rijn enkele boomen der gemeente om gewaaid en terecht gekomen in den tuin van den heer M. W', v. d. Plasscho, waar schade is aangericht. De heer v. d. Plassche wilde de boo men nu overnemen, en alsdan alle schade voor zijne rekening némen, met betaling aan de gemeente van f 125. Aldus werd bestolen. DE OPENING DER HANDELSDAG SCHOOL TE MIDDELBURG De opening der Handelsdagschool is gisteren bijgewoond door tal van genoo- digden, onder wie wij opmerkten deni vice-admiraal W. J. C. Smit, commandant der stelling van de monden der Maas en' der Schelde, mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland, dr. H. Japikse, wethouder onzer stad, ds. Patttst, arrondissementsschoolopziener, leden van de commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs leden van den raad, leden van verschillende ver- eenigingen, die betrekking hebben op den handel^ bestuursleden en directeuren Tan andere inrichtingen van onderwijs, leera ren van de dag- en van de avond schooi en de leerlingen der dagschool. Ook wa- vrouw Pridman de waarheid. Zij keek de beide meisjes beurteling^ aan, bijna of zij verblind was. „Belofte!" stamelde zij. „Theo beloofde 1 Gij meent toch niet dat Zij zweeg, vreezende de woorden uit tc spreken de bevestiging vreezende waar zij zelf om vroeg. „Vraag het ons niet," zei Felicia. „Laat niemand anders het ons vragen, indien iu het met mogelijkheid verhinderen kunt, mevrouw. Als u niets weet kunt u niet gedwongen worden het te zeggen. Ver geet alles van Laurie en mij. "Wat doet het er toe of hij van mij hield, ja of neen Het is nu uit het zal er nooit meer iets op aan komen. Wij wenschen! alleen dat hij beter wordt en zoo moge lijk dat wij hem voor kwaad kunnenj behoeden. Het kan mij niet schelen waf" er met mij gebeurt. De menschen kun nen denken wat zij willen. Ze mogen ge- looven, dat ik dat arme meisje vermoord heb als zij willen maar zij" kunnenj mij niet aan 't spreken krijgen als ik! niet wil spreken en ik wil niet. Ik zou mijn leven willen geven voor dat vaal Laurie." (Wprdt vbrvpilgd).

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1