MIDDELB11RGSCHE COURANT. Maandag 3 September 1917. too* Jaargang Binnenland. Dit Stad en Provtneli. M 207. A b o n a. p r ij s per kwartaal ia Mid- ÖJelbürg en bij de agenten in Vtt&singen •en Goes f 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en daabtetmgitigea ran 1—7 regels f 1.60. DE GESTRANDE WETSONT WERPEN ïn verband met het niet in behandeling nemen door de Eerste Kamer der Staten Generaal van de op het oogenblik van de ontbinding bij haar aanhangige wetsont werpen, zijn thans opnieuw bij de Twee de Kamer ingediend een aantal dier wets ontwerpen; en wel die betreffende: de dividend- en tantièmebelasting; de wijziging van den termijn van navor dering van vermogensbelasting; - en voorts eenige kleinere wetsont werpen be tref feilde plaatselijke water staatswerken, onteigeningen enz. Maar er bevinden zicli niét -onder de veel besproken wetsontwer pen tot voorbereiding van de ten uitvoer legging der Radenwef. Naar alle waarschijnlijkheid zal de re geering deze dus niet weer indienen op grond van haar toezegging geen wets ontwerpen van politieleen aard je zullen indienen in dit „neutrale" zittingsjaar, ook al heeft de regeering bij die toezeg ging geen oogenblik gedacht, evenmin ais iemand anders, aan wetsontwerpen, die reeds lang aanhangig waren, en die in. een bui van formalisme door de Eerste Kamer werden tegengehouden, en nu, loiu-, ter om formeele redenen, opnieuw den geheelen weg door het Parlement moeten afleggen. Practisclie gevolgen zal die terughou ding dier „politieke" voorstellen echter aiel hebben, daar de aanvullingsbegroo- jting die de kosten moest dekken door de Tweede Kamer is verworpen. Zelfs bij .aanneming zou het dus toch niet tot de ^uitvoering zijn gekomen. DE DIENSTWEIGERAARS. Tiet 'Kamerlid Gerhard heeft de vol- 'jgende vragen gericht aan de ministers van corlog en van justitie: 1. Is het den minister van oorlog be kend, dat er herhaaldelijk reeds klachten An de pers zijn verschenen over feitelijke mishandelingen, die „dienstweigeraars" zouden oudergaan hebben van de zijde hunner militaire superieuren? 2. Zoo ja, wat is den minister gebleken omtrent de juistheid der aldus medege deelde feiten? 3. Indien zij juist'zijn, is de minster dan bereid mede te déelen ,wtelfc© maat-" regelen door hem zijn of worden getrof fen om deze menschen in 't vervolg voor een onwaardige behandeling te behoe den? En tot den minister van justitie afzon derlijk nog de volgende: 1. Is liet den minister bekend, dat er menschen zijn, die aangeven onoverko melijke gewetensbezwaren te hebben te gen het vervullen van den militairen' dienstplicht? 2. Acht de minister het bestaan van .zulke gewetensbezwaren mogelijk? 3. Zoo ja, is de minister clan bereid dei totstandkoming van wettelijke bepalingen .te bevorueren, waardoor deze bezwaren kunnen geeerbiedigd worden, zoo noodig met oplegging aan de betrokkenen van verplichtingen van anderen aard? NEDERLAND EN DE OORLOG Ee n he ids p rijs van koffie 'en thee. De Minister van L., N. en H. heeft als algemeenen maximumprijs vastgesteld: voor koffie 1.-, en voor thee f 1.40 beide per Va K.G. In een circulaire aan de burgemeesters üeell de Minister hierover nog 'het vol- igende mee „Tot het stellen van eenheidsprijzen is moeten worden overgegaan op grond van de omstandigheid dat de verschil lende kwaliteiten koffie en thee zóó moeilijk van elkaar rijn te onderschei den dat een afzonderlijke maximumprijs voor iedere kwaliteit niet door te voe ren zoude zijn. Dc gestelde eenheidsprijzen zijn hoo ger dan de tegenwoordige prijzen van ■de mindere soorten en lager dan de tegenwoordige prijzen der betere soor ten. Dc detaillisten zullen -derhalve hun ne verschillende kwaliteiten dooréén moeten verkoopen teneinde geen ver liezen te lijden. Intusscben staat te vreezen dat er detaillisten zullen zijn, die uilsluitend hunne mindere soorten zullen wenschen le verkoopen ten einde daarop een ■verhoogde winstmarge te nemen om daarop de betere soorten bij wel ker afzonderlijken verkoop dan verhes zal moeten worden genomen vast te houden door voor te geven, dat :zij .uitverkocht zjjn. Aldus zoucten zij trachten zich on rechtmatig te bevoordeelen, aangezien er maatregelen genomen zijn waardoor de detaillisten voorraad kunnen Icoo-i pen welke zij, met behoorlijke winst) legen de gestelde eenheidsprijzen in hel klein kruinen verkoopen. Ik heb de eer U opdracht te ver strekken lo. allen, die thee en of koffie in uwe gemeente in 't .klein vei-koopenf.de waarschuwen, dat zij, die zich aan vorenbedoelde praktijken schuldig' ma ken, onherroepelijk zullen worden uit gesloten van de verkrijging ten verkoop van thee en koffie; 2o. aan iederen detaillist in uwe meente in koffie en thee van wien bekend wordt dat hij aan gegadigden zegt geen koffie en of thee (en ver koop meer voorradig te hebben, op zeer korten termijn eene schriftelijke vordering le doen als bedoeld in art. 9 der Distributiewet 1916, de inkomen de opgaven, na een uiterst nauwkeurig onderzoek omtrent hare juistheid, toe te zenden aan het thee- of koffie distribu tiekantoor te Amsterdam, Vischsteeg 5, en voor zoover aanwezigheid van kof fie en thee blijkt, deze in bezit te ne men overeenkomstig het bepaalde in art. 9, 2de lid, der Distlributiewet 1916t Voor zoover aan uwe vordering niet of niet in overeenstemming' met de waarheid wordt voldaan, gelieve u daar van onverwijld procesverbaal te doen opmaken. Ik behoef uwe bijzondere aandacht voorzeker niet le vestigen op het be lang dat voor de onderwerpelijke distri butie is betrokken bij een zeer gestren-' ge doorvoering op de aangegeven wijr ze van de bedoeling der hiervoor loe- gjeüichte prijszetting. Ik zal het daarom zeer op prijs steL- len, dat deze aangelegenheid uwe bijf- zondere aandacht heeft." Rantsoeneering van gas en elect riciteit. De Rijkskolendistributie heeft Zaterdag aan gemeentebesturen, gas- en elecfrici-1 teitsbedrijven en brandstoffen-commissies een algemeene gas- en etectricitoitsrant- soeneermg voor het tijdvak 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918 toege zonden. De fiijks-Kolendigtributie heeft voorde rantsoeneering van gas en electriciteit vcor liet tijdvak van 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918 de volgende rege len vastgesteld. Gas. Aan alle particuliere verbruikers moet worden verstrekt: 1. als minimumrantsoen, a. voor ver lichting: in October 16 M3. November 22 December 26 Januari 24 Februari 19 Maart 13 b. voor b ij-k o k e n (waterverwarming enz.): 10 M8 per gezin per maand, vermeer derd met 2 M3. voor elkie persoon, waar uit het gezin bestaat. JI. als vast rantsoen voor verwar ming: 180 M3. voor eiken door de Brand stoffen-Commissie geboekten gashaard, waarvoor van het brand stoffen rantsoen 6 H.L. steenkool wordt afgetrokken. Bovenstaand minimum-rantsoen is de' gemïddeLde behoefte van de kleinere vor- Lruikers in de groote steden, zoodat, mits de uiterste zuinigheid wordt be tracht, met dit rantsoen 'wordt toege komen. In gemeenten, waar het gemiddeld ver bruik in 1914 Lager was dan bovenge noemd minimum-rantsoen, mag uit den aard der zaak het minimum-rantsoen niet hooger worden gesteld dan het gemiddeld verbruik in 1914. Nadat voor elke gasfabriek de hoeveel heid gaskolen (gasolie) is vastgesteld, noo dig, zoowel om bovenstaande rantsoenen af te leveren als om in de door de Rijks-Kolendislribulie vast te stellen hoe veelheid gas voor industrie, straatverhek- ling. verlichting van openbare gebouwen enz., te voorzien, wordt de overblijvende hoeveelheid verdeeld over de gasbedrij ven in die' gemeenten, in welke het ge middeld verbruik in 1914 hooger was dan het minimum-rantsoen. Aan alle gasbedrijven zal in de eerste) dagen van September worden medege deeld, welke hoeveelheid gas in hot tijd vak van 1 October 1917 tot 31 Maart kan worden afgegeven. Elke gemeente moet een zoodanig stel sel van gasrantsoeneering invoeren, -dat elke verbruiker zijn minimum-rantsoen ontvangt. Opgemerkt zij, dat deze rantsoeneering is gebaseerd op een maandelijkschen aan voer 'uit het buitenland van 80.000 ton gaskolen. Electriciteit. Aan alle particuliere verbruikers moet worden verstrekt: T. als minim umranlsoen, voor veriich- ting. in October November December Januari Februari Maart 16 K.W.U. 22 26 24 19 13 Een verbruiker, die zoowel op het gas als op het electriciteïtsnet is aangesloten, ontvangt geen rantsoen gas voor verlich ting. II. als vast rantsoen; a. voor bij-koken (waterverwarming enz.): 40 K.W.U, per gezin per maand, ver meerderd met 8 K.W'.U. voor elke per soon, waar,uit het gezin bestaat. Een verbruiker, die 'zoowel op het' gas als op het electriciteitsaiet is aange sloten, moet voor bij-koken de keuze doen tusschen gas en electriciteit; b. voor verwarming: 180 K-Wi.IL in ruil voor ellcen H.L. steenkool, weikeu men daarvoor wenscht at' te staan. Alhoewel in verband met het reit, dat de eiectrische centralen niet, zo.oals de gasfabrieken, behoeven te beschikken over een specialekolensoort, de afgifte vgn electriciteit minder beperkt behoeft tc worden, maakt de zorgwekkende toe stand van de kolenvoorziening het toch noodzakelijk, ook aan het electriciteits- verbruik een grens te stellen. Mitsdien bedraagt het maximum-rant soen voor verlichting voor particulieren: in October 32 K.W.U. November 44 December 54 Januari 48 Februari 36 Maart 26 Centrale Ke ukens in Oorlogs- t ij d. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen heeft alle gemeen tebesturen, alle departementen der Mij. tot Nut van 't Algemeen en vereenigingen en personen, die zich voor centrale keu-, kens ïnteresseeren, uitgenoodigd afgc- digden te zenden naar een vergadering van belangstellenden in de centrale keu kens ïnteresseeren, uitgenoodigd afgevaar- toestand atom in den lande worden opge richt of dienen te worden opgericht t aangezien het van het grootste belang is dat men dit jaar niet vervalt in de fouten, die op verschillende plaatsen in het af- geloopen jaar de pogingen tot het exploii leeren van centrale keukens deden mis lukken. Een algemeene gedachtenwisseling on der leiding van deskundigen is daartoe hel aangewezen nïiddel. Daarbij dient te worden gedacht aan de uiteenloopende belangen van groote en kleine plaatsen. Zooveel mogelijk ervaringsmateriaal dient op deze vergadering le worden bijeenge bracht, om daarna geresumeerd het geheele land te kunnen voorlichten op de meest praclische wijze. De samenkomst zal worden gehouden op a.s. Woensdag 19 September, uur exj plaats nader te bepalen. Graan uit Amerika. Reuter seint uit Washington- De onderhandeling over den uitvoer van graanladingen naar Nederland zijn on derbroken, doordien het Nederiandsche ministerie van gedachten wisselt over een tegenvoorstel. De vorige week was er be sloten dertig graanladingen vrij te laten, maar hot is nog niet zoover gekomen, omdat men het niet eens is over de hee lheid, welke aan de Belgische relief commissie toebedeeld moet worden. Uil Washington wordt nader geseind: Thans blijkt, dat de raad voor den uitvoer geweigerd heeft de voor gestelde verdeeling van de Ia dingen tusschen Nederland en België goed te keuren. AI het graan in de Nederiandsche schepen be derft en kan nog slechts als veevoe der worden gebruikt. Daar Amerika meer behoefte aan veevoeder heeft dan Nederland, zal de raad niet toestaan, dat liet lcoren liet land uitgaat. Amb tenaren zeggen, dat Nederland voor de eerste twee, drie maanden voldoenden voorraad heeft en houden liet voor on mogelijk, dat er eenige levensmiddelen naar neutralen uitgevoerd zullen worden tenminste niet in de eerste twee maanden. Derrie, Men schrijft ons; Voor een paar dagen zijn in de verschil lende havens van Zuid-Be veland ladingen met brandstof aangekomen, bestaande uit zoogenaamde „getto-oogde derrie", oftewel modder Dit goedje is eerst voor korten tijd aan een der Scheldeboorden. gedol ven. heeft alzoo niet dc noodige gelegfen- 1 cid gcliad om behoorlijk te drogen en wadi aldus verscheept om de jHattelan- der.s in den komenden winter tegen cc koude te vrijwaren f Van geregelden vorm is geen spra ke; bet grootste deel der lading is fijn akcl het steenkool was en het geheel ge lijk t, na verwijdering van de bovenlaag op ó(n massa natte, zwarte modder, En dit, men zou zoo zeggen waardeloos spul letje, wordt aan de gemeenten toebe- schikt tot den prijs van maar eventjes f 23.50 per 1000 K.G. franco haven. Er heerscht niet weinig ontstemming over deze toebedecling en van enkele ge meenten is het bekend, dat ze geweigerd hebben de ladingen te 'accepteeren; van andere dat ze slechts "hebben aanvaard onder protest. Zeer terecht wordt de vraag gedaan waarom men de kleine gemeenten met dit -goedje wil opschepen, nu er elders zoovect geschikte turf jop verlading ligt te' wachten. 't I> waar, zoo erg kieskeurig zal men op het gebied van brandstof niet behoe ven te wezen; wat voorheen biet deugde zal in den komenden winter allicht goed genoeg zijn. maar aan alles is een grens, en hier wordt de grens èn wat kwaliteit èu wat koopprijs betreft, niet weinig over schreden. Uitvoerverboden. Bij Kou. besluit is de uitvoer verbo den van- droge en aangemaakte verf; beuknotenolie sigaren, sigaretten en verder bewerkte producten van tabak. Vooral dit verbod van uitvoer van si garen enz. zal veel aandacht trekken, Eieren. De minister van L., N. en H heeft be paald: dat voor iedere hoeveelheid van 100 volversche kipeieren, waarvoor con sent tot uitvoer wordt afgegeven voor de dagen 2 tot en met 8 September a.s. eene hoeveelheid van 30 volversche kip- eieren beschikbaar moet worden gesteld; dat andere eiersoorten niet beschik baar behoeven le worden gesteld voor binnenlandsch verbruik; -dat een deel van de beschikbaar te stellen kipeieren, bestemd voor distributie, door de gemeentebesturen, zoomede een ander deel, bestemd om te worden ge conserveerd moeten worden geleverd te len een prijs van f 8.50 per 100 stuks. Verblijf -ontzegd. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Scheld,e heeft bet verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan den 32-jarigen verlofhouder J. Petrie uit Amsterdam; den 23-jarigen arbeider L. Cauwels te Aardenburg; den 23-jarigen arbeider R Hoogerwerf te Aardenburg en den 30-jarigen arbeider L. Debreo te Aardenburg, allen wegens liet betrok ken zijn bij den smokkelhandel. „De Een officieel weekblad Distributie". Zaterdag is te Utrecht het eerste num mer verschenen van „De Distributie", een weekblad dat het gemeentebestuur van Utrecht voortaan geregeld zal doen verschijnen, om in een korten, voor ieder een bevattelijken vorm een overzicht te geven van een toelichting op alle maatree gelen, die op het gebied van de distribu tie van levensmiddelen en brandstoffen genomen worden In het blad zullen verschillende me- dedeelingen worden opgenomen aan gaande den stand van de vraagstukken der levensmiddelen- en brandsloffcnvoor- ziening. Omtrent in voorbereiding zijnde regelingen zullen voor zooveel mogelijk iniicJitingen verstrekt worden. Wenken, die in acht. genomen kunnen worden om tot een zoo zuinig en zoo voordeel!^ mogelijk gebruik van verschillende goe deren Le komen, zullen gegeven worden. Verklaringen van de beweegredenen, die hebben voorgezeten bij het nemen van ze kere beslissingen zu'len, indien dat moge lijk is, worden medegedeeld. Ook zal aan het publiek door middel van een Vragenbus gelegenheid gegeven vorden "dm inlichtingen te vragen over dingen, die men voor het betrekken vari dislributiegoederen wenscht te weten. Zooveei mogelijk zullen de vragen, in dien zij binnen liet bestek van de be moeiingen der Gemeente vallen, beant woord worden. Een hinderlijke Duitsche maat regel. Onder dezen ütel hebben, wij indertijd- melding gemaakt van het feit, dat een groot ceel der omstreken van Eindhoven ondg-r water was gelo.open, waardoor a^n de veldvruchten enz. groote schade was be rokkend, een en ander doordpt op List van de Duitsche regeering was doorge stoken de dijk van het zgn. Ivempeiische Kanaal, teneinde liet steeds 'toone-mend vluchten uit bezel België naar Nederland tegen te gaan. Door een- groot aantal ingezetenen van Eindhoven en omliggende ge me en ton is thans een adres aan den Minister van Buitenl. Zaken gezonden, waarin den Mi nister verzocht wordt stappen ie doen, dat verkregen worde, dat dp Duitsche re geering aan 'adressanten in nalura ver goedt de door haar geledpn schade aan gebouwen en. dergelijke en de opbrengst de''geteelde landerijen, subsidiair een scliadevergoeding verleent, teneinde ten in staat te stellen een overeenkomstige hot veelheid levensmiddelen als vernie tigd werd, in te koopen. Uit Middelburg. lederen morgen vragen we ons af wat voor vervelend nieuws we nu weer aan onze lezers zullen moeten meedeelen. Vandaag is liet de tegen 1 October in te voeren algemeene rantsoeneering van gas en electriciteit, waarvan men de bijzon derheden vindt onder „Nederland cn d'e Oorlog". Maar men leze die meedeeliag goed: Ze beteekent een minimum-rantsoen van gas op den grondslag van een maande- lijksclien aanvoer uit het 'buitenland van 80.000 ton, en daarvoor heeft men slechts hoop eg 'geen zekerheid. Voorts wordt nog aan iedere gemeente overgelaten een eigen regeling in le voe ren, mits iedere verbruiker bet aange geven minimum-rantsoen ontvangt. En ook aan de verbruikers van elec triciteit wordt een grens gesteld, want hoewel daarvoor niet een speciaal soort kolen noodig is, heeft men voor electrici-, teil ook ernstig rekening te houden met de steenkolenschaarschie, r Nu wordt in de verschillende gemeen ten de kwestie beheerscht door zooveel verschillend© factoren (gebruik voor nij verheid, al of niet aanwezigheid van e.eclricileit, gelegenheid tot beperking van openbare verlichting' enz.), dat de re geling in iedere gemeente kan afwijken van die, elders in te voeren- Voor Middelburg is- de stand van za ken ongeveer deze In de maand Augustus is onze gasfa briek, dank zij de medewerking van de burgerij nog juist, maar slechts héél weinig, beneden het haar toebedeelde verbruik gebleven. We gaan echter de nieuwe maand in zonder tekort, en dus ook zonder extra-straf. r Maai- de gebeurtenissen van de laatste da gen van Augustus hebben genoegzaam geleerd dat het voor September .noodza kelijk is de grootste zuinigheid te blij ven te:trachten, willen we toet voor de rncé.'üjkheid staan, dat in het laatste ileel der maand een buitensporige bezuiniging meet worden voorgeschreven Want meer dan no vooraf berekende hoeveelheid steenkool krijgt de gasfabriek niet Laat dus ieder blijven meewerken, om te voor komen, dat hier ten slotte toch nog, ?oo~ als bijv. in Den Haag en Amsterdam, en tal van andere gemeenten, eenige uren per dag de gaskraan wordt dicht ge draaid. Daarvoor zullen echter ook blijven ge handhaafd de nu reedjs geldende bepalin gen van algemeenen aard. De straatver lichting zal tot een minimum worden be perkt, en ook voorgeschreven beëindiging van liet gasverbruik van winkels om 8 uur en voor café's om 10 uur, blijft gel dig. Daarbij zal, naar wij vernamen, Waarschijnlijk ook -spoedig een nu be staande -onbillijkheid worden weggeno- door de verbruikers van gas 'en eteclnci- teit over één kam te scheren. Daarvoor is te fmeer reden pu ook de electriciteit eer lang zal worden gerantsoeneerd. De ver bruikers van electriciteit zullen echter een goeo-werk doen, ook nu reeds gelijk met hun gas-collega's hun Winkels le sh% ten En of 't nu zoo strikt noodig isy dat zij, die toevallig nog Over petroleum beschikken, dat kleine beetje opbranden na het eindigjngsuur voor gas? We kunnen het nog begrijpen voor enkele „aanloop-winkels" (bijv. sigarenwinkeliers, bakkers e. d.). Maar voor anderen betwij felen we het sterk. Te verwachten is ook een voorschrift dat voor avondconcerten e. d vooraf ver lof moei worden gevraagd aan B. en W_, die naar de omstandighedjen kunnen be- oordeclen of er reden bestaat om daar voor verlichting toe te staan Zoo hoopt men de maand September goed door te komen, mits allen blijven medewerken. En dim in October? Wel, welke rege ling dan zal gelden, zal vooral afhangen van de ervaring, opgedaan in de maand September. Zooals uit de reeds genomen maatre gelen blijkt, zit bij B. en Wi. het streven vc-or om, zooveel het kan, het gebruik in de huisgezinnen mogelijk te maken, zij 't ook beperkt. Blijkt het public li tot die beperking voldoende zelf mee le werken, dan zou het wel eens mogelijk kunnen zijn, er met de maatregelen van algemeenen aard te komen. We meeneu dat er alle reden is om B. en' W. te helpen in dit streven, want hel is een groot belang voor de bevoL- king-, dat de gelegenheid blïjve beslaan om thuis te koken De bezwaren verbon den aan centrale keukens zijn in de praktijk van dien aard gebit: keu, dat we ze niet wensclien als ze niet strikt noodig zijn. Wat natuurlek niemand belet om met anderen onderling een regeling voor gezamenlijk koken Ie treffen; en even min belet aan personen die er gelegene beid voor hebben (restaurants, hotels

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1