MIDDELRURGSGHE COURANT. Die veel kan doen, kan ook weinig doen. Stad tn Provincie. Mi 206- Zaterdag 1 September 1917. 160* Jaaruan Bij dit nuïnïöter behooflt een Bijvoegsel. Abonn. prijs por kwartaal in Mid delburg en bij de agenten ln VUssingenr en Goes f 1.55; per post f 1-7». Advertenties 20 cent por regel. Bij abonnement reel lager. Familieberichten en dankbetuigingen Van 1—7 regels f 1x50. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag. Ook de beide initiatief-voorstellen uit de Tweede Kamer, nl. dat van de leiders der linker partijen tot verhooging van d© minima der onderwijzerssalarissen met f 100; en dat van Limburg c. s. tot toe lating van H. B. S.-ers tot promotie in de wis- en natuurkundige vakken, zijn beide zonder hoofdelijke stemming door de Eerste Kamer aangenomen. De twee voorstellen werden verdedigd bel eerste door het Tweede Kamerlid Visser van IJzendoorn en liet tweede door nu-. Limburg. Heel ernstig waren, de aanvallen echter niet die ze hadden af te weren. De Minister Gort van der Linden zat er dïimaal bij als toeschouwer. Slechts éénmaal heeft hij zich laten liooren. Dat was toen de heer Col ij n bij de kwestie der onderwijzerssalarlssen het vermoe den uitsprak dal de regeering van hou ding veranderd is, blijkens het door derf Minister gegeven antwoord aan den heer Gerretson. De Minister ontkende dat die con clusie mocht worden getrokken. Hij be hield zich zijn volledig© vrijheid voor, en! zei de conclusie van den heer Colijnl' noch te kunnen bevestigen, noch tegen- -spreken. De Ferste Kamm- is nu naar huis,- hoogstwaarschijnlijk vo.or goed tot over drie weken. B1I8IMLARB. NEDERLAND EN DE OORLOG V ervoer en ne derlage van goederen in Zeeland. Er zijn door den Kommandant van dé Stelling van de Monden der Maas en der Schelde nieuwe verordeningen afge kondigd betreffende het vervoer en dia neder lage van goederen. Zooals men weet bedoelde.de 31 Dec, Tl 915 vastgestelde wet in de grensstreek ite verbieden het ongedekt vervoeren en het m groote hoeveelheid in voorraad hebben van goederen waarvan de invoer verboden is. Door den Kommandant van Zeeland was voorts 23 Maart 1916 een! verordening afgekondigd waarvan de strekking was om bepalingen voor de ne- '.derlage van goederen te geven voor de gemeenten van Zeeuwsch Vlaanderen ook buiten de grensstrook. Thans echter zijn nieuwe verordenin gen uitgevaardigd, gedagteekend 29 Aug. 17, die een veel verdere strjekking heb- '.iben. Ten eerste geldt die verordening over heel Zeelanden ten tweede1 betnef t zij niet olleen de ne derlage van goederen, maar nok het vervoer „in andere chm binnen- waartsche richting". Voor de gemeente Rilland-Bath is echter een afzonderlijke regeling getrof fen, daar in die gemeente het bedoelde; vervoer verboden is zoowel in bïnnen- als in buitenwaartsche richting. Natuurlijk blijft echter de wet van 31 Dec. '15 gelden voor de grensstrook waarvoor zij werd uitgevaardigd. De inhoud der verordening komt in het kort hierop neer De invoer van paarden en vee is verboden tenzij gedekt door geldige do*- icumenten (art. IJ. Hel vervoer in andere dan binnen- waartsche richting is verboden vanle. paarden cn vee2e alle ten uitvoer verboden genotmiddelen en voedingsmid- dingsmiddelen; 3e margarine, benzine), petroleum, niet eetbare vetten, oliën, zaden, metalen, zeep, zeemleder, leder wollen garens, sajet, elastiek, rubber en gUtfa percha. Tenzij deze goederen gedekt zijn door geldige documenten, of voor huishoudelijk gebruik dienen, óf van het land naar de schuren gebracht worden, enz. (art. 2). Iedere houder van paarder of vee is verplicht daarvan binnen 14 dagen na het in werking' treden der veror dening schriftelijk aangifte te doen (art. 3). Het is verboden paarden of vee te slachten zonder vergunning (art. 4). Het is verboden op markten en we gen koffie, cacao, chooolade, spek, vet margarine, zeep, zeemleder, leder wol len garens, sajet, elastiek, rubber en gutta percha uit t© stallen, te verkoo- pen enz. (art. 5). Het is aan ieder verboden goederen onder o en andere dan him ware of eigen benaming voor vervoer per tram, spoor of scheepvaartonderneming aan te bieden of te laten aanbieden (art. 6). Het laatste lid van dit artikel be paalt dat het personeel dergelijke goe deren (met uitzondering van gebruikte rijwielen) niet mag afleveren of aan een ander middel van vervoer overgeven, dan wanneer door een belastingambte naar is aangetoond dat tegen de afgif te geen bezwaar bestaat. Het is verboden een grootere hoeveel heid len uitvoer verboden goederen«-ien margarine aanwezig t© hebben dan rede lijkerwijze geacht kan worden, non dig te zijn voor huiselijk gebruik of de uitoefen ning van bedrijf! (art. 7). Evenwel geldt 'deze verordening niet voor alle Zeeuwsche gemeenten gelijke lijk. In de eerste plaats wordt zij tijdelijk buiten werking gesteld en blijft dus de oude toestand gelden tot 15 Sept. '1Z. Maar bovendien worden na 16 Sept •erschillende bepalingen voor een aantal gemeenten tot nader order buiten wer king gesteld, terwijl in andere gemeenten de vervoersbepalingen niet gelden tus- jschen zons op- en zonsondergang, of wel slechts voor een deel der gemeenten. Zoo w.orden voor de gemeenten op Walcheren, N.-Beveland, Schouwen en. Duiveland, en de meeste gemeenten op Z.-Beveland de artikelen 1, 2, 3, 4, 5 en 6 laatste lid tot nader order buiten werking gesteld. De overige bepa- lingengelden dus w el Bijv. art. 7 betreffende den voorraad goederen, en ook heL eerste deel van art. 6 betreffend© hel onder verkeerde naam ten vervoer ge ven vaq (goederen. De .uilzonderingsgemeenten van Z.Beve- land zijn: "Wemeldinge, waarvoor verval len de art. 1—5; Krabbendijke cn Waar^ de, waarvoor vervallen de art. 1, 3, 4 en 5, en dus art. 2, 6 en 7 blijven gel den; voorts Kruiningten en Schore, die ieder in twee deelen gesplitst worden, nl. een deel ten westen van het kanaal en ten Noorden van den spoorweg, en het overige deel; in het eerste dieel worden niet toegepast de art. 1—5; in het overige deel geldt art. 2 wel, doch art. 1, '3, 4 en 5 niet. Voor Rilland-Bath geldt zooals we reeds zeiden een afzonderlijke regeling, bevat tend alle boven aangestipte bepalingen, maar uitgebreid tot het vervoer van art. 2, onverschillig in welke richting. Voor de gemeenten van het eiland Tholen gelden voor .St. Annaland en Sta- venisse niet de art. 1—5 en 6 laatste lid;, en voor de overige gemeenten niet de art- 1,3, 4,'5 en 6 laatste lid,'en art. 2 alleen voor een strook van 1000 M. breedte ten 0. van de haven van St. Maartensdijk, tot aan de kom van de gemeente Tho len, met dien verstande dat daaronder niét valt het gedeelte van den postweg naar Poortvliet; en verder een strook van 200 -meter breedte ten N. van de scheepstimmerwerf te Tholen tot den z.g. Veerweg te Oud Vossemeer (steeds blijvend ten Oosten van den grindweg van Tholen naar Oud Vossëmjeer); voorts het havenplateau van Oud Vos semeer en een strook van 200 meter ten N. daarvan tot aan 't stoomgemaal. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen is er nog meer verscheidenheid; voor de gemeenten Cadzand, Oost- burg, "Waterlandkerkje en Zuidzandd, blijven tot nader order buiten werking de artt. 1, 3, 4 en 5; voor Aardenburg, Eede St. Kruis-, Retranchement, Sluis en IJzendijke de art'. 1, 4 en 5; voor Groede en Schoondijke de artt. 1, 3. 4 en 5 en 6 laatste lid, alsmede art. 2 in de kom tusschen zonsop- en ondergang; voor Nieuwvliet; art. 1, S, 4 en 5 en art. 2 in de kom tussclien zonsop- en ondergang; yoor Bres kens de art. 3, 4, 5 lenj 6 laat ste lid en artikel '2 in de kom tusschei^ zonsop- en (Ondergang; voor Hoofdplaat art. 3, 4 en 5 alsmede) art. 2 in de kom tusschen zonsop- en ondergang, voor Biervliet; de art. 4 enö; voor 'geheel Oostelijk Z, Vlaanderen art. 1 (met uitzondering van invoer -over de Schelde of uit W,. Z. VI.); voor Axel, Boschkapelle, Grauw, Hengst dijk, Hoek, llontenisse, Hulst, Neuzen, Ossenisse, Stoppeldijk en Zaamslag art. 2 tusschen een uur voor zonsop- en twee) uur na zonsondergang, behalve weer voor paarden en vee en een aantal irtikelën; en verder art. 3, 4, 5 en 6 laatste lid; en eindelijk voor de gemeenten Clinge, St. Jansteen, Koewacht, Overslag, Philip pine, Sas van Gent, Westdorpe en Zuid- dorpe, de art. 4 en 5. Maar we herhalen de waarschuwing goed in 't oog te houden dat de niet ge noemde 'artikels wel blijven gelden. -Wc geven daarom ieder, die ©enigszins met deze bepalingen te maken krijgt, den raad om aan hel gemeentehuis de biljetten te besludeeren waarop de ver anderingen geheel worden meegedeeld Wij konden hier van de zeer uitvoerige bepalingen slechts een overzicht geven. Over de grens. In den nacht van Donderdag' op Vrij dag wist nabij Koewacht (dorp) een Duitsch soldaat in militaire kleeding over den elccirisclnen draad te komen, hij werd naar Teraeuzen gebracht om te wor den geïnterneerd. Klachten van het pluim)- veebureau. Donderdag is te Utrecht een spoed vergadering gehouden van pluimvee-ext- porteors, in verband met de door de „Telegraaf" uitgesproken beschuldigingen van consentenknocierijen aan het Pluim vee-bureau te Amersfoort. De voorzitter, de heer C. R. Canter, schetste den toestand als onhoudbaar. Onmiddellijk ingrijpen der regeering is noodig Uit de vergadering werden nog ver schillende klachten meegedeeld. Ten slotte werd met algemeene stem men besloten, aan den Minister van Land bouw het navolgende telegram te zenden „De vergadering van exporteurs in pluimvee, te Utrecht gehouden 30 Au gustus, verzoekt Uwe Excellentie een ge streng onderzoek te doen instellen naar de beschuldigingen in de dagbladjen geuit jegens het Pluimvee-bureau te Amers foort; inmiddels Beaufort, Van Aspereu Vervenne en Smits te schorsen. Vestigen ook uwe aandacht op schrapping Beaufort door toewijzingscoinmissie veevoeder." Het Kamerlid Duys had naar aanlei ding van de ernstige beschuldigingen te gen de Pluimveevereeniging en d-e Rijks commissie een onderhoud met minister Posthuma. De Minister deelde mede dat hij dp zaak ter hand heeft genomen en een uit gebreid Onderzoek wil instellen. Mocht hiel' onderzoek den heer Duys niet gehoe-1 bevredigen, dan zou hij nog officieel daaromtrent vragen tot den Minister richten Hij vroeg een onderzoek door een commissie builen de V. P. N. om. Bloembollen als veevoeder. Naar het Hand. verneemt, heeft liet verhod van uitvoer van bloembollen de bedoeling-, controle te oefenen op den uitvoer van bloembollen voor abnormaal gebruik. Men is er namelijk in geslaagd aan verschillende "hloembollensoorten de voor dierlijk voedsel schadelijke be- standdeelen te ontnemen en ze te be reiden tot een krachtig', veel melkge vend veevoeder. Verleden jaar zijn on geveer 200.000 ICG. tulpenbollen als veevoeder naar het buitenland gegaan. Thans schijnt men de bollen tot het zelfde doel in het land te willen hou den. Buitendien zijn de bollen van hya- cinlhen en narcissen van waarde geble ken vtoor industrieele doeleinden. Het Algemeen Land- en Tuinbouwweekblad weet mede te deelen, dat het uitvoer verbod niet betreft zendingen naar Ame rika, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Zwitserland. BE NIEUWE SPOORWEGDIENST De Commissie van toezicht op de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, die zich reeds cenige dagen geleden tot de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen had gewend om er op te wijzen, dat aanzienlijke inkrimping van de trei nen op de Zeeuwsche lijn tot groote teleurstellingen bij het reizend publiek moet leiden, heeft thans opnieuw een schrijven tot die Maatschappij gericht naar aanleiding van het in een onzer vorige nummers vermelde- adres van de heeren J A. van Heel en dr. J. \V, Jen ny Weijerman te Goes. Indien onverhoopt moet worden aan genomen dat niet meer dan vier Trei nen per dag in elke richting zullen kun nen loopen, heeft de commissie in elk geval tegen het verzoek van genoemde heeren bezwaar. De door het militair gezag vastgestelde scheepvaartverordeningen en het mijnen gevaar zijn oorzaak, dat de Provinciale boot tusschen Vlissingen en H^eskens bij donker niet kan varen. Reizigers, van dent rein, die 4.30 van Roosendaal ver trekt en '6.35 te Vlissingen aankomt, vin den du i gedurende het winterhalfjaar geen boot meer. Gevolg van de door de heeren van Heel en Weijerman ge vraagde regeling zou dus zijn, dat na om streeks half een voor met den trein aan gebrachte reizigers geen gelegenheid meer zou bestaan, om Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel te bereiken. Met het oog daarop geeft de commisisie aan den trein welke thans 1.37 van Roosendaal ver trekt, de voorkeur boven dien van 4.30. De trein, welke thans om 7.29 deü avonds van Roozendaal afrijdt, geeft ie Vlake aansluiting op de laatste hopten van Hansweert naai' Walsoorden en Neuzen, zoodat de reizigers nog omstreeks 10 üur Hulst en Neuzen kunnen bereiken. Verlating van deze booten is met het oog op de scheepvaartverordeningen on doenlijk; de booten kunnen niet wachten op een trein, welke eerst ongeveer 9 55 van Roosendaal vertrekt Daarmede zou dus een belangrijke correspondentie op Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel ver loren gaan. Zoowel Westelijk als Oostel. Zeeuwsch- VI aan deren zouden derhalve met de door de heeren Van Heil en Weijerman ge vraagde dienstregeling belangrijke aan-1 sluitingen missen. Ingezondes Hededeellnpn. Alle dagen wordt het door de verkre gen genezingen bewezen, dat de Piuk Pillen krachtdadig .zijn in de ziekten, zelfs de meest ingekankerde, die, zooals de bloedarmoede, de neurasthenie, dp ze nuwziekten, de rheumatiek enz., voort komen uit de slapte van het h2oed of uit de verzwakking van het zenuwstelsel. Dos te gereeder doet zich de krachtdadigheid der Pink Pillen gevoelen, wanneer de erslapping van het bloed en de zwakte der zenuwen enkel nog maar storingen hebben teweeg gebracht, ongemakken die de vcorioopcrs zijn van ernstiger aandoeningen* maar die zelve nog geen eigenlijk gezegde ziekten zijn. Daartoe, beliooren maagpijnen, hoofdpijnnen, sla peloosheid, algemeene zwakte enz., voort komende, uit bovenmatige inspanning, uit buitensporigheden, uit zorgen, en ook uit ongestadigheid van het weer en uit sei- zoenwisMjüngen; het is goed daaraan te denken. Die storingen en ongemakken kenmer ken een verslapping van het bloed en een min of meer gevorderde zenuwachtige afmatting. Om die te bestrijden moet men niet wachten tot zij ons hebben gebracht lot dien staat van uitputting die. ons zonder 'erdediging blootstelt aan ernstiger aan doeningen Zoodra zij zich voordoen en eenigszins volhardend blijken, moeten wij niet aarzelen van de Pink Pillen gebruik te maken, die spoedig hun weldadigen invloed zullen doen gevoelen. Sedert lal van jaren zijn de Pink Pillen, welker gebruik geen bijzonderen leefregel noo dig maakl erkend 'als een der krach tigste middelen tot herstel van het bloed en der zcnuwkrachten. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar :T f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, Middelburg, S. A. Luilwieler. A. C. Benlest, Vlissingen, Gebr. Mulder. Goes, en in alle goede apotheken. Uit Middelburg. Gisterenavond gaf de Chr. Zangver- eeniging „Soli Deo Gloria" alhier een uitvoering in de Concert- en Gehoorzaal, die een dubbel feestelijk karakter droeg, daar zij zoowel diendie ter viering van "s Koningins verjaardag als van het '20- jarig bestaan der vereeniging. Nadat die bijeenkomst door ds. Netelenbos met ge iled geopend was en d/e aanwezigen [slaan de het Wilhelmus haddjen gezongen, her innerde ds. Netelenbos aan beidp rede nen tot feestvieren. Wel zijn de lijds>- omstandiglieden ongunstig en staan ons een donkere winter en een donkere toe komst te wachten, maar het gezegende bezit van onze geliefde vorstin, onze on gestoorde vrijheid en onafhankelijkheid geven toch wel reden tot kalme feest vreugde Met een „leve onze Koningin" besloot spreker, die luide werd toege juicht. Luide toejuichingen waren ook het deel van de verschillende zangnummers, die ons daarop op prettige wijze ten gje- hoore werden gebracht, niet het minst na de goed gezongen alt-solo en na het slotnummer voor de pauze, „Het Vader land" van F. van Abeelen, dat djoor den liier in militairen dienst vertoevenden componist zelf werd gedirigeetxj. Ook na de pauze werd djen toehoorders in rijke verscheidenheid veel goedp geboden, w. o. wij de Sonate van Diabelli voor piano 5 quaintre mains met begeleiding van strijkinstrumenten en orgel, nog een solo voor alt en een sopraan-solo noemen Het slot der Sonate moest gebisseerd wordjen. Met een „Hymne" van-Mendelssohn, waar in wij opnieuw met een goede sopraan kennis maakten, wier voordracht tevens le roemen viel, werd het programma sloien. De heer Orné bood daarna namens dp vereeniging een fraaien krans aan den directeur aan, den lieer van der Duyn Schouten, die ondanks vele moeilijkhi den de vereeniging gebracht lieoft lot wat zij thans is. Hij sprak onder 'luid applaus ide hoiop uit, dat de "directeur |oog vele jaren onder 's Heeren zegen de ver eeniging leiden mag Daarop bracht ds. Netelenbos den di recteur, de instrumentalisten en het koor den dank der aanwezigen over voor het blij en rustig feest him geschonken en zong men staande een twee-lal coupletten van het Wien Neerland s Bloed Na dankzegging door ds- Netelenbos gingen de zeer talrijke aanwezigen vol daan huiswaarts. Toen gisterenmiddag tegen 3 uur per omroeper beleend gemaakt werd dat het concert in den Theetuin niet doorging is er veel gemopperd, wat nog erger werd toen het weer hoe danger hou mooier werd. De reden van 'uitstel la| echter ditmaal niet in het weer, maai* ii den tuin zelf, waarvan de grond door do regens der laatste 'dagen zoo doornat was geworden, dat het er te kil werd geacht, voor een concert. Dit is nu gesteld -op Maandag; is het weea1 dan ook slecht, op Dinsdag. Maar zoo komen we ook in den tijd van -do koude avonden, waarin men in 't geheel niet meer huitenconcerlen kan geven. We weten de tolk van velen te zijn bij 't uitspreken van de hoop dat een volgend jaar vroeger in 't seizoen begonnen zal worden, zoowel in den Theetuin als in 't Schuttershof en op 't Molenwater. Dit jaar is de mooie maand Juni met zijn lange avonden geheel zonder concerten voorhij gegaan én Juli bijna geheel. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. - In de Donderdag te E 11e wout s- d ij k gehouden vergadering van den ge meenteraad werd aangeboden de ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1918. De herziening van de verordening, regelende de jaarwedden van het onder wijzend personeel werd, nadat Kennis was genomen van de circulaire van Ged Staten en van een ontwerp-besluit van de Zuid-Bevelandsche Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen, lot een volgende vergadering uitgesteld. De vergadering verklaarde liet uitstel liefst te laten voortduren tot den tijd dat zal gebleken zijn welke regeling de Tweede Kamer zal vaststellen. Overgelegd werd een schrijven van het bestuur van het waterschap Eilewoutsdijk waarin mededeelïng werd gedaan van het besluit van ingelanden om met ingang van den len Januari 1918 in beheer en on derhoud van de gemeente over te nemen alle wegen, zoowel de aardewegen als die kunstwegen welke in de laatste jaren met geldelijken steun van het waterschap zijn aangelegd. De leden verklaarden eenparig, dit be sluit als gunstig voor de gemeente, toe te juichen en keurden met algemeene stemmen goed het ontwerp-ovreenkomst door B. en W. te dezer zake opgemaakt. Aan het burgerlijk armbestuur zal wor gen gevraagd om een deel van de dis- lribut iekosten voor 1918 te dragen. Dit had ook over 1916 en het loopende jaar plaats. - In de Vrijdag gehouden raadszit ting te 's Gravenpolder werd -de gemeenlerekening over 1916 voorloopig vastgesteld in ontvang op f 12589.79s; in uitgaaf op 12652.27s. De begroeting voor 1918 werd aan geboden in ontvang en uitgaaf op uilgaaf op f 16030.72 met een post voor onvoorzien van f 1105.81, waaruit dis- tributiekosten moeten betaald worden. Goedgekeurd werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur met een goed slot van f 2183.37. De begrooting van 1918 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 6991.74. De voorzitter bedankte den heer C. Kosten, die voor de laatste keer de vergadering bijwoonde, voor hetgeen liij als raadslid in het belang der gemeente heeft gedaan, waarmede de raad instem ming betuigde. De heer Kosten dankte voor de aangename woorden tot hem gericht. - Gisterenavond hield de raaa van Krabhendijke een vergadering De wethouder Krijger was met kennisgeving afwezig. Verzoeken waren ingekomen van de veilingsvereeniging „E. M. M." en den heer A. Westrate tot het maken van om overweg over den Stationsweg vanaf de spoorlijn naar het veiiingsgebouw en de zoulerij Onder noodige voorwaarden wer den deze verzoeken door den raad, inge willigd. Door den raad werd met algemeene stemmen de rekening over 1916 voorloo pig vastgesteld, zooals die door B en TV. aan hem was voorgelegd. Daarna werd de begrooting over 1918 aangeboden, waarop een post van f 4500, teneinde de kosten te bestrijden, voort vloeiende uit de distributie en waarop ook de post jaarwedden der onderwijzers is veranderd, in den zin, zooals -Ie ver eeniging' van burgemeesters en Secreta rissen op N en Z. Beveland heeft mm ge- ge ven. De gelden, te verkrijgen uit den Hoofdei. Omslag, zijn gebracht op f 19000. Hierna kwam van B. en W liet voor stel tot goedkeuring' van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur in ontvang en uilgaaf op f 880,71, waarin de ge meente f 325 bijdraagt, bij wijze van sub sidie Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Ook werd nog aangenomen het voorstel

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1