MIDDELUIÏRGSCHE COURANT. M: 196. Dinsdag 21 Augustus 1917. 160* Jaarpng. BEHMEMLAXD. Uit Stad en ProTinele. Abonn. prijs per kwartaal in Mid delburg en bij de agenten in Vlissingea en Goes f 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen vtm 1—7 regels f 1.50. der de omstandigheden bedenken kan). Maai- loten wij ons gereed maken voor de sterkste beproeving van onzen goeden moed en ons geduld. „De ekonomische belegering van 'Ne derland staat voor de deur. De regec- ring vermag niet, daaraan iets te verhel pen. Wij moeten allen zonder onder scheid bijstand verleenen." EEN ZEER ERNSTIGE WAAR SCIIUWING Een Hollandsche Amerikaan, die en kele weken geleden in ons land is ge komen, cn getroffen werd door de be trekkelijke zorgeloosheid, waarmee hier te lande naar zijn waarneming wordt voortgeleefd, heeft in de ,,N. R. Crt." ten waarschuwing geschreven, waaruit wij het volgende ter aandachtige lezing over nemen: „Dit is een woord van waarschuwing. Een woord zoo ernstig, als ik het schrij ven kan in een taal die mij sedert vol® jaren niet meer tol gewone omgangstaal heeft gediend. Holland loopt gevaar! Niet door een direkle deelneming aan den oorlog. Als buffer-staat is Nederland op dit moment voor beide zijden van te veel belang. Holland loopt echter groot gevaar, als een belegerde veste spoedig honger te lijden. Om dit te voorkomen moeten wij den toestand ernstig onder het oog zien. Met kalm beraad moeten wij te werk gaan en met welwillende medewer king moeten wij onze persoonlijke wen- scheu en wenschjes ondergeschikt maken pan het eene groote doel, onze onaf hankelijke kracht te handhaven uit eigen middelen lot tijd en wijle, dat de vrede zal zijn teruggekeerd. „De oorzaak van deze ontwikkeling van den toestand is eenvoudig. „Vanuit Amerika zullen wij niets meer ontvangen. Inderdaad, Amerika zal niet in slaat zijn, ons de oude voorraden to leveren. President Wilson cn de over grote meerderheid der Amerikanen zijn ons persoonlijk welgezind. Maar het is onmogelijk, dat de groote transatlantische voorraadschuur 'alle geallieerden van le vensmiddelen zal voorzien en bovendien Ook nog de neutralen. Blijven wij neu traal, dan zullen wij tezamen met Dcne- mafken en Noorwegen en Zweden en Zwitserland achteraan op de Amerikaan sche lijst komen te staan. Wij kunnen wel schepen naar Amerikaansche havens zen den, maar voorraden om die te vullen, 2ijn niet verkrijgbaar. „Neutrals Last". Hel gaat om leven en dood, en de kleï- nen komen in het gedrang. Dit feit mag ons onaangenaam aandoen, maar het be staat. Hoe eerder wij het begrijpen, hoe beter voor onszelven en onze naast© toekomst". Vervolgens geeft de schrijver een ken schetsing van de stemming van het Ame rikaansche volk, om dan te vervolgen. „Ons land, door zijn aardrijkskundige ligging, is een natuurlijke voorhaven van Duilsrhland. Dat brengt mij tot het aller gewichtigst punt in deze korte beschou wing. Amerika wil niet dat wij Duitseh- land meer zullen leveren, dan slrikt" noodzakelijk is, om onzen kolen voorraad op de gewenschte hoogte te houden. Nog maals verzoek ik den Hollandschen lezer zich zoo veel mogelijk de Amerikaansche opvatting eigen te maken. Millioenen men- schen en miljarden aan goederen, wor den thans in Amerika bijeen gebracht, om het gewenschte doel te bereiken. Bij een dergelijke reusachtige onderne ming gaat alles in het groot. Men weet wel, dal vele onschuldige neutralen de zen winter koude zuilen lijden, en des avonds hongerig naar bed zullen gaan. Maar, zoo redeneert de door snee-Ameri kaan, in Franlcrijk en Italië en Rusland! en Engeland hebben de inwoners óók geen kolen en weinig te eten, en dan hebben zij er bovendien "nog een oorlog bij met alle ellende van dooden en ge wonden. Heeft de neutraal, die zooveel misloopt, eigenlijk wel reden tot Magen, wanneer hij er zoo afkomt als naaste buur in de grootste kalamiteit, die <le werelu nog ooit heeft getroffen? „Hoe men persoonlijk over deze op vattingen van de Amerikanen wënsclit He denken, staat niet aan mij te beoor- deelen. Maar het schijnt loch wel zeer gewcnscht dat deze dingen algemeen be kend zullen worden onder de Hollandsche natie. Men is in het buitenland niet ge heel tevreden over ons. Niet omdat wij geen aandeel nemen aan den oorlog. Onze neutraliteit neemt niemand ons kwa lijk. Wel echter, om de meening, die bij ons te lande maar al te dikwijls gehoord wordt- „als wij er nu maar uit blijven, dan is alles alweer goed." „In die openlijke bekentenis van velen onzer medeburgers zit het gevaar. Neu traliteit. om tot goede resultaten te voe ren. mag nooit iets negatiefs zijn Om Waarde te hebben moet de neutraliteit een positieve daad zijn. Indien het ons werkelijk heilige ernst is met ons onaf hankelijk volksbestaan, laten wij ons dan nu onmiddellijk voorbereiden op zeer moeilijke dagen. Niet door overhaast groote voorraden op te koopen (de meest onvaderlandslievende daad, die ine-n on MINDER TREINEN OOK OP DE ZEEUWSCIIE LIJN. We lezen met schrik in het Hand. Als noodzakelijk gevolg van de kolen1- pcliaarschte zal het aantal personen treinen bij de Staatsspoor binnenkort nog aanmerkelijk worden verminderd en zullen in het Zuiden uitvallen de treinen Baanvak Boxtel—Breda—Rotterdam V. V. No. 94, 95, 97, 98 354, 369. Baanvak Vlissingen—Rbo'osen.-* daal—Ulrecht V.V .N-o. 102, 104-, 105 106, 107, 152, 153, 199, 307, 311. 337, 340, 343, 345, terwijl trein 458, die nu slechts tot Tilburg loopt, dan tot Bre*- da zal worden doorgevoerd, en trein 102 wel zal blijven loopen op baanvak Roosendoal-Amsterdam via's Bosch (maar niet op de Zeeuwsche lijn). Baanvak Rosscndaal—Lagle Zwaiuwe V.V. No. 319, 354, 356, 369, terwijl daai^ entegen ingelegd wordt trein 352 Roo- nendaal—Lage Zwaiuwe in aansluiting op trein 352 van Boxtel. Op de lijn Tilburg Baarle Nassau worden de laatste drie treinen van den dag opgeheven. Wat die getallen voor de Zeeuwsche lijn beleekenen leert ons het spoor boekje. Volgens deze nieedeeling zouden V© in vallen: Richting Vlissingen—Roosendaal de ochtend-sneltrein van 6.56 uit Vlis., de boemel van 9.10 v.m.; en de snelt trein van 1.10 n.m.; en in de richting Roosendaal—Vlisj- singen de ochtendboemel van 7 uur uit Roo sendaal die tegen negen uur hierkomjt de namiddag' sneltrein die kwart voor zes bier komt, en ook de daaropvol gende Doemenllrein die 6.26 hier is, be nevens de avondboemel die 9.22 hier ar riveert. Voor de Brabantsche lijn beteekent de voorspelling van 't Hand, daj de treinen vervallen, die nu aansluiten top de bovengenoemde treinen uit en van Zeeland, benevens nog eenige andere. Behalve het groot ongerief voor hen die moeten reizen, beteekent hot voor hen die hier blijven nog een vertraging in de postbezorging; geen ochtendblaf- den voor twaalf uur en 's'avonds in 't geheel geen avondbladen uit Holland, ten minste niet thuis bezorgd. Laten we hopen da't de meedeeling van het Hand. nog slechts een gerucht is, dat niet bevestigd zal Worden. Over den datum van inwerkingtreding wordt nog niets gemeld. In éón opzicht kan de opgave ze ker niet (juist zijn, want doordat zij spreekt van vier vervallende treinen n&ür Roosendaal en van slechts drie van Roosendaal, zou er al heel spoedig een opeenhooping van wagens in Vlissin!- onlstaan. Er moet dus nog een trein bij of af. Er zouden dan slechts overblijven: richting Vlissingen—Roosendaal de trei nen die nu uit Vlissingen vertrekken: 6.05 v.m., 12.25 n.m., 4.45 n.m. en 7.31 n.m. waarvan er vermoedelijk nog1 een zal vervallen als het juist is dat er ook ïn de andere richting vier ver vallen richting Roosendaal—Vlissingende treinen die nu te Vlissingen aankomen te 12.15, 3 36 en 11.35. Vermoedelijk zal de dienstregeling der treinen wel niet dezelfde blijven, en zal alles boemeltrein worden. De hoofdzaak is echter dat er slechts drie treinen per dag in iedere richting zullen loop pen. r Wij krijgen sterk den indruk da(t wij hier bijzonder zwaar getroffen wor den, want het wegnemen van vier trei nen van de zeven, beteekent heel wat meer dan het doen vervallen van vier treinea op een baanvak waarop cr 20 per dag loopen. Het is althans te hopen dat er bijt- zondere maatregelen worden genomen ivoor hel bezoeken der markten te Middelburg en te Goes. NEDERLAND EN DE OORLOG. De vliegers boven Zeeland. De vliegers, die zich lot viermaal boven Sas van Gent lieten liooren, heb ben daar geen bommen laten vallen. Hel Duitsche afweergeschut was echter zeer gevaarlijk. In de blauwselfabriek is een stuk shrapnel neergekomen; een jongen werd door glasscherven licht gewond: op het stationsterrein is een diep gat in den grond geslagen en de wand van een kolenwagen doorboord; in de glasfabriek zijn draden van de luchtspoor vernield. (Hand.) Het personeel der S.S. De directie der Staatsspoor brengt ter kennis van het personeel, dat in af wachting van de maatregelen welke na der in Januari 1918 ten behoeve van het personeel zullen kunnen worden ge troffen, bijaldien alsdan de tijdsomstan digheden zich niet gewijzigd hebben en omtrent de herziening der loonrege^ ling nog geen besluit zal zijn genoi- men, besloten is, aan het personeel in de tnaanden September en November la.s. een extra uitkeering te doen van. telkens 10 gulden. Wachteressen en loopjongens ieder 2 gulden. o D e „L e o' n o r a". Naar de N. R|.' Crt. meldjt, voer de .Leonora" in het Nederlandsche lerf ritoriale gebied. Volgens het Hand. heet het schip niet .Leonora", maar „Foi- mina". Varkensvleesch. De distributie van versch varken sf vïeesch voor het gelieele land is melt ingang van 13 Augustus j.l. aan gevang gen. Uit dien hoofde is de beschikbaar stelling van gezouten varkensvleesch met ingang van dien datum stop gezet. Omtrent de bestemming van liet resk tanl ad 3,190,151 K.G. gezouten varkensl- vleescb, hetwelk zich in uitstekenden toestand bevindt, is nog geen beslissing genomen. e- Gas rantsoen e erin g. B. en W van Den Haag' hebben nu een stelsel van gasrantsoeneering aan den raad voorgedragen. Voor licht gas (met uitsluiting van hen die eleclrisch licht hebben: wordt vastgesteld per jaar: a. één persoon met eigen gasmeter 120 MP; b. gezin van 2—4 personen 200 MP; c. gezin van meer personen 240 Mp.: d. bijslag voor inwonende dienstbode(n) in totaal 100 kt».; e. bijslag voor inwonend gë- zin 150 MLf. bijslag voor een inwor nend pcrsoo3n (geen dienstbode )8QM3. Voor kook gas wordt behalve het gas voor hel bereiden van het middag maal, ook met het z.g.n. bijkoken, di. koken van wa'er, warmen van melki, enz. rekening1 gehouden. alleenwonend persoon, koken 150 M3., bijkoken 37 M3.; b. gezin van 4 personen, 240 en 60 ML; c. gezin van 5—7 personen 300 en 75 M3.; d, gezin van 8 of meer personen 360 en 90 M3.; e. bijslag voor inwonende dienstbode(n) 100 en 25 MP; f. bijslag voor inwonend gezin 180, en 45 ML; g bijslag voor een inwonend persoon 80 en 20 :M3. Gas voor verwarming. Volgens de bepalingen door de rijkskolendistxibujtie voor huisbrand vastgesteld, wordt voor hel gebruik van een gaskachel of gasf liaard van het rantsoen huisbrand 6 H.L. afgetrokken. Het ligt in de bedoeling, dat tegen 1 October a.s. de rijksbolendis[tribulie het maandelijksch gasrantsoen per gas kachel (vermoedelijk zal dat 30 5 40 Mp. per gaskachel per maand bedragen) daarnaast zal vaststellen. Naar het Hand. verneemt, heeft de gemeente Amsterdam evenals de ge meente 's-Gravenliage toestemming ge kregen zelfstandig een stelsel van gas rantsoeneering in te voeren. Hieromtrent worden ten stadhuize voorbereidende besprekingen gehouden. Vast staat wel reeds, dat men hier niet het Haagsche (^systeem zal toepassen /van ranlsocnecr'mg voor een heel jaar. Onze windmolens. Het bestuur van den Algem. Nederli Molenaarsbond heeft in een adres aan den minister van L., N. en II. gewezen op de groote, thans voor een goed deel ongebruikte windkracht, welke er da gelijks door de wieken van tal van plaltelandsmolens waait, omdat er geen graan ter vermaling op de molens wordt aangeboden. Met het oog op den ko- lennood dringt het er op aan, dat zoot veel mogelijk van de windkracht profijt zal worden getinokken. De blöefmbollen-hande]. De uitvoer van bloembollen, hoewel niet norinaal is toch in vollen gang. Naar Scandinavië kan de verzending on gehinderd geschieden; naai- Rusland wordt niettegenstaande de groote moei lijkheden, ook verzonden. Oplhet oogei^- blik laadt de „Waaldijk", van de Hol land!- Amerikaliju, die circa 30.000 kie len zal kunnen innemen, uitsluitend bloembollen voor de Vereenigde Staten. Alleen Duitscliland zal slechts een klein percentage importeeren door de hooge prijzen wegens den lagen markkoers en de bezwarende bepalingen, door de Duitsche regeering op den invoer van bloembollen gesteld. Ontbossching. In de omgeving van Bergen op Zoom is door een combinatie van papierfabri kanten 130 hectare maslboisch aange kocht. Deze dennen worden nu, na op een bepaalde maat gezaagd te zijn, bij heele karrevrachten dagelijks naar liet station S.S. vervoerd, om daar verder verzonden te worden. Uit Middelburg. Ter waarschuwing voor anderen melden wij, dat gisterenavond weder èon juffrouw, die met een kiektoestel overi straat liep zonder de vereischte toestem ming, werd bekeurd. Door de politie alhier is proces- verbaat opgemaakt tegen J. P., smid al hier, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. P., die reeds lang on der verdenking stond, had thans aan een vrouw een drankje en pillen voorge schreven. Door de politie werden drankje en pillen in beslag genomen. Meermalen hebben wij ons geërgerd aan de weinige bekendheid van vele, vooral jeugdige wielrijders met de rege len van het verkeer en meermalen heb ben wij zelf gevreesd met zulk een on voorzichtig rijder In botsing le komen. Dat die angst met ongegrond is bleek gisterenmiddag weder, toen op den hoek var, de Langeviele en de Markt de 12-jari- ge L., die volgens ooggetuigen verkeerd uitweek, in botsing kwam met een ande ren wielrijder, zekeren P. uit Vlissin gen Laatstgenoemde kwam te vallen op dc tramrails en werd bewusteloos bin nengedragen in het kantoor van de fir ma Mes. De man, die enkele schrammen liad opgelobpen, kwam gelukkig weer spoedig bij. Het programma van het morgen, Woensdag, in den tuin op het Noord- Bolwerk te geven concert van het Mid- delburgsch Muziekkorps, luidt als volgt: Les Patriotes Beiges, Pas Redoublé, Reuland, Ouverture van de opcietle „Le Mariage aux Lanternes", Offenbach; Po lonaise op 40 no. 1, Chopin; Taumerei en Curiose Geschichte, Schumann; Fantasie over Hongaarsclie Liederen en Dansen, Morlcs; „Edelweiss", Marche, Sarlv; Une Nuit a Venise, Suite, An drie u; Ave Ma ria, Schubert- Swedish Wedding March, SödermanKukokama-Estapo, Afri- kaansch Intermezzo, Lincke; le Valse de Concert, Durand. Uit Wlïssinge n. De gemeenteraad te Vlissingen vergadert Vrijdag a.». Er zullen verschil»- lende benoemingen plaats hebben; terwijl de geloofsbrieven van hel nieuw gekozen lid, dert heer M. Laernoes, zullen worden onderzocht. Voor de benoeming van een tijdelijke ieerares in de geschiedenis, aan de Hoof gere Burgerschool en de hoogere lianl- delsschool le Vlissingen wordt voorgei- dragen mejuffrouw D. Grünberg aldaar. De huisvlijttentoonstelling te VIis1- s in gen werd gisteren andermaal bef zocht djoor den Commissaris der Koningin den heer mr. H. J. Dijckmeeslcr, die thans beter dan bij de drukte op den openingsdag de talrijke fraaie inzendingen in oogenschouw kon nemen. Uit Walcheren. Men schrijft ons uit Souburg Verleden week is de laatste hand ge legd aan het verharden met keien van een i,^ doel te van den Schroeweg, Zuid- weg, Bosschaartsweg en Houtweg. De lengte van dit verharde gedeelte bedraagt 3290 strekkende meter, waarvan de kos ten ruim f 12.000 hebben bedragen. Deze oe Lang rijke som is bijeengebracht door aangelanden, terwijl beduidende gel delijke steun werd verleend door den polder Walcheren, door leden van Ged. Sinten van Zeeland, door notarissen, veeartsen, molenaars en eenige particu lieren. Het initiatief om tot bestraling van deze aardewegen over te gaan werd ïn 1914 genomen door den heer P. Wisse, rustend landbouwer te Souburg, welke, na lot ,Toorzitter van een commissie van uilvoering te zijn benoemd, sindsdien mot zijn mede-commissieleden, de hce- ren L. Geschiere en P. Gevaat Wz. van '-hlthem aan het werk zijn getogen eu trots bijna onoverkomelijke bezwaren hun werk na drie jaren arbeids met een goeden uitslag zagen .bekroond. Een woord van dank aan deze hoeren en met in 't minst aan hun ijverigen voorzitter den heer Wisse, voor het tot stand brengen van dit werk, is hier zeker op zijn plaats. In de toekom-t zal ongetwijfeld blijken dat de oogenschijnlijk hooge onkosten, aan verharding van wegen verbonden, door de voordeelen zullen worden over troffen. Rest ons nog mede te deelen dat het' werk werd opgedragen aan den heer J. Knuist te 's-Heer Arendskerke, on der tjpzicht van den heer Louwers, op zichter bij den polder Walcheren. Gisterenmiddag geraakte aan den Kanaaldijk onder Koudekerke. doch vlak bij den overweg aan den Ouden Viissingschen weg, de 5-jarige Adrie Zuur land, wonende in de Geere alhier, te water De 12-jarige H. J. C. Keulemans, dit ziende, ontkleedde zich ten dieel» sprong te water en mocht het geluk smaken, den jongen, die reeds drie maal was ondergedoken, ie grijpen en aan wal te brengen. De kleine was be wusteloos, maar het gelukte de levens geesten weder op te wekken door toe passing van de kunstmatige ademhaling. Op medisch advies werd de jongen dpar- op per politie-brancard naar het gast huis overgebracht. De 12-jarige redder heeft zich In de zen zeker flink gedragen. Als verdacht van oplichting en valschheid in geschrifte, is aangehouden en in voorloopige bewaring gesteld de 17-jarige W. B. geboren en woonachtig te Serooskerke (W.). Reeds driemaal is hij door de poli tie teruggebracht naar zijn ouderlijke wo ning, doch hij scheen er in den laat ster. tijd de voorkeur aan le geven om een zwervend leven zonder middelen van bestaan te leiden. Maandagmiddag liield dje raad van N. en St Joosland een openbare ver gadering onder voorzitterschap van 'den wethouder Kodde, wegens ziekte van den burgemeester. Op verzoek van W. Janse van Roo- zendaal werd diens aanslag in den H O. teruggebracht van de 3e lot de le klasse. Aan den gemeenteveldwachter werd voor het laatste halfjaar 1917 een duur- tetoeslag verleend van f 25; over het eerste halfjaar wasTeeds vroeger beslist. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden werden onderzocht, in ordp bevonden en tot hunne toelating besloten. Uit Zuid-Beveland. - Men schrijft ons: In September 1912 was de waterstand in het walerscliap 's Heer Arends kerke, dat door de sluis „de Piet" moet uitwateren, zoo hoog, dat gewassen, die nog niet van het veld waren, bodier- Eenige hoeren hebben, naar ik meen, toen de schade voor 's Heer Arendskerke en Heinkenszand geschat en tol de conclusie gekomen, dat die schade zoo groot was, dat er noodzake lijk een stoomgemaal moest komen. Iedereen stemde er in toe, dal or verbetering mofest komen, maar jammer genoeg kon men het. niet eens worden over het betalen der kosten. 'Een paar polders verzetten zich er met hand en land tegen om die kosten gelijkmatig to verdeelen over alle polders, ter geza menlijke grootte van 5500 H.A., die door „de Piet" moesten uitwateren en wilden den Sohengepolder, die den minsten last van het water had, de helft laten beta len. Naar hun meening was de Schen- gepolder hiertoe verplicht, volgens de overeenkomst bij het bedijken gemaakt. Toen de beslissing der Kroon ten gunste van den Schenge polder was gevallen, wilde men daartegen nog op komen. Eindelijk na jaren van strijd dus, werd in het voorjaar 1917 tol het aanbeste den van een Hieuw groot stoomgemaal overgegaan. In 1914 had men een hulp stoomgemaal geplaatst. In Mei j.l. nam de bauw een aanvang. Hiermede had men tegenspoed op te genspoed. Het hulpstoomgemaal werd af gebroken en nu is men nog zeer weinig opgeschoten. Begin Augustus kreeg men den ge weldigen regenval. Voor den bouw- van hel gemaal was "de uitwatering geheel afgedamd, zoodat er volstrekt geen wa ter kon geloosd worden. Het gevolg hier van is, dat er nu groote gedeelten van sommige polders onder water staan, dat de aardappelen, boonen en "bieten rotten en de granen bederven. Wat voor schade dat is voor pachters en eigenaars van de gronden, is niet in cijfers uit te drukken, maar veel meer dan de kos ten van een Hieuw groot stoomgemaal gaat vcriorenren dat in een tijd, dat iedere aardappel, iedere graankorreliedere peul vrucht voor de volksvoeding onmisbaar is. Heele velden staan blank en loonen de rottende overblijfselen van wal eens de hoop van den bebouwer uitmaakte. Een on houdbaren toestand! Men zal nu wel zeggen, dat er ver betering op komst was, maar is de voor bereiding van dit werk zonder fout? Moest liet hulpstoomgemaal noodzakelijk eerst afgebroken worden? Moest derge lijke toestan/l mogelijk zijn, waardoor duizenden aan voedingsmiddelen verloren gaan in deze benarde lijden? Toen Noord-Holland door de ramp van het vorige jaar getroffen werd, zon men terstond op middelen om het water kwijt fc raken. Wat daar over die groote oppervlakte mogelijk was, schijnt hier niet te kunnen, ten minste niets., wordt gedaan om het overtollige water kwijt te raken en daardoor le redden wat te redden valt. Drie weken bijna, en hoe lang nog?

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1