MIDDELRURGSCHE COURANT. Vrijdag 17 Augustus 1917. 160* Jaargang. BIBNEHLARD. Uit Stad cn Prorineic. 16 193. Abonn. prrjs per kwartaal iu Mid delburg en bij de agenten in VHssingen en Goes f 1.55; per post I 1.75. Advertenties 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50. OPENBAAR ONDERZOEK NAAR EEN SPOORWEGONGELUK Men legge hier den nadruk op heb woord openbaar. Want dat is het bij zondere vin bet gisterochtend i in het bu reaugebouw der Nederlandsch-Indische Spoorweg Maatschappij in den Haag aan gevangen onderzoek inzake de ontspo ring van trein 4 der S.S. tusschen Houten en Schalkwijk op 7 Juni 1917 (in welken trein zich ook H. M. de Koningin be vond.) De openhare methode van onderzoek kennen we reeds van den Raad van Scheepvaart. Dat zij nu ook gevolgd wordt bij een spoorwegongeval, achten we een gelukkigen vooruitgang. Den eersten dag werden de betrokken wegopzichter en de wegwerker van dat baanvak gehoord. Beiden verklaarden bij hun onderzoek van den weg kort vóór» het ongeval niets bijzonders le hebben gevouden Zij kunnen dan ook geen reden voor het ongeval opgeven. Dat het door, het zg. kruipen der rails zou zijn ver oorzaakt was niet gebleken. Voorts werd het personeel van den trein gehoord. Dit verklaarde een kleinen Schok te hebben gevoeld. De machinist had toen omgekeken, en daardoor gezien dat eenige wagens een schommelende be weging maakten, en blijkbaar ontspoord waren. Hij heeft toen dadelijk geremd. De oorzaak kan ook het treinpersoneel niet aangeven. TEGEN WERKELOOSHEID NA DEN- OORLOG. Het bestuur van den Nederlandschen Bond voor Werkverschaffing heeft aan den raad van een 70-tal gemeenten een adres gezonden, waarin met het oog op de na den oorlog' le verwachten belangrijke werkloosheid, aangedrongen wordt op heit nu reeds treffen van van maatregelen voor samenwerking bij twerkverschaffing, v Aan het bestuur komt de meest ge- reedc vorm voor, dat commissies in het leven worden geroepen, naar plaat selijke omstandigheden samengesiteld, waarin de directeuren van verschui lende takken van gemeentedienst, ook die van de arbeidsbeurs, vertegenwoor digers van verschillende organisaties} van werkgevers en werknemers, met wie waarschijnlijk het meest aanraking zal worden gezocht zi|tti!hg hebbe^, terwijl het voorzitterschap zou kunnen worden waargenomen b.V. door een der leden van het gemeentebestuur. Het besttuur stelt zich de taak van feujk een commissie als volgt voor le. Heeft zij nu reeds een onderzoek in te stellen, welke bijzondere werken vanwege de verschillende takken van gemeentedienst in tijden van werkloos heid zouden kunnen worden uitgevoerd. 2e. Heeft zij na te gajan in overleg toet de werkgevers- en werklieden* organisaties in verschillende bedrijven welke artikelen in dat bedrijf zouden kunnen worden vervaardigd en tnet welken afzet; of, welke arbeid daarin zou kunnen worden verricht in tijden van werkloosheid* even goed als met de tegenpartij van dien staat de meest vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt en wenscht te onderhouden. Het bezigen van zulk uitdrukking moet vooral in de grens-provinciën tot ongewenschte, zelfs gevaarlijke opwinding en dergelijke aan leiding geven. Het u betreffende schor singsbesluit is een verscherpte waar schuwing geweest." De generaal hoopt dat deze goed gevolg moge hebben en heft de schor sing opt i Van de grensj. Uit Cl in ge zijn een paar Duits'che soldalen, van rond de 20 jaren erin geslaagd met havelooze bebloede klee- ren, aan deze zijde van den draad te komen. Zij waren van het Westfront wegge vlucht, en hadden, volgens hun zeggen, er 22 dagen over gedaan om hier te komen, zich verbergend tusschen he't koren, en levend van veldvruchten. Voortdurend uitten zij er hunne blijd schap over, dat zij nu van die hel cn slachterij verlost waren. Na te Hulst in de kazerne overnacht te hebben, zijn ze den volgenden morgen naar een kamp overgebracht. Schending onzer territoriale wa teren. Te Egraond aan Zee kwamen Donder dagavond te half acht uit Noordelijke richting twee Engelsche oorlogsschepen, koersend naar hel Zuiden. Aangezien de schepen zich binnen ons territoriaal gebied bevonden, werd van af den Van Speijk-toren de vlag geheschen ^Eer biedig onze neutraliteit", en werden uit het verleden week geplaatste 10 c.ML kanon twee waarschuwingsschoten met scherp gelost, waarna de schepen on middellijk van koers veranderden naar het ZM NEDERLAND EN DE OORLOG Pb t Eindl hovensch Dag b Ifcfld, Met begrijpelijke voldoening lezen we Idat de schorsing van het Eindhoven- sche Dagblad is opgeheven. Heden Kal het blad weer verschijnen. In hoever een drang van regeeringS- wegen deze opheffing heeft veroorzaakt weten we niet. De kommandant van het veldleger, luit. generaal van Terwisgal, heeft echter in het schrijven, waarin hij van deze opheffing kennis geeft, nog het volgende aan het genoemde blad opgemerkt: ,1,1k wensch in gfeenen deele met u in polemiek te treden, doch ik acht liet het nuttig u mede te(djeelen ,dat u zich pp een verkeerd standpunt stelt, waar u tracht een politieke tint te gteven aan de betreffende aangelegenheid. Ik wensch nadrukkelijk vast te stéllen, dat uwe vrijheid om over de wereldgebeurtenis sen op een bepaalde wijze te denken en te schrijven In geen enkel opzijeh}. Idoor mij werd, wordt of zal worden aan banden g|elegd, dat niet een streven aanwezig was om U te betrappen en kïat het volkomen onjuist ls, dat vóór of na Mei 1917 aanwezig was het geval hetwelk u ais volgt uitdrukt: „Maar Wij mochten het niet zeggen. Men zocht ons en klampte ons aan". Slechts ïnag ik niet toelaten dat beleedigingen worden geuit tegen een staat waarmede Nederland niet in oor log is, doch waarmede onze regeeripg Uit Klissingen. Een deel van de 'goederenloods op het eerste perron van het station itq V.lissingen i» reeds een paar jaar ingericht als magazijn van het Provinci aal Vluchtelingencomité. Uit dit magazijn werden den laatsten tijd meermalen goe deren vermist In den nacht van Woens- op Donderdag hadden de politie en een stationsassistent zich verdekt opge steld. Na cenig wachten ontdekten zij dat 'Zich onbevoegden in de loods ophiel den. Het waren een drietal wagenpoetsers der S.S. De mannen werden gearresteerd, en teven-- werd in beslag genomen een, groofe partij winterjassen, jekkers, cos- tuums, pakken sajet, schoenen euz., die gereed lag om te worden vervoerd. By huiszoekingen in de woningen van de aangehoudenen werden eveneens njog tal van goederen, die uit het magazijn afkomstig waren, aangetroffen. Alles werd met wagens naar het politiebureau ver eerd, waar thans gezien de hoogc prijzen een waardevolle partij goe deren bijeen is gebracht Het verhoor van de aangehoudenen doet vermoeden, dat nog andere personen bij deze diefstallen betrokken zijn. - Sedert 28 Juli wordt te Domburg Uit de brandkast van de Naamlooze Ven nootschap Domburgsche Zeebadinrich ting, vermoedelijk tengevolge van dief stal, vermist een bedrag van f2060, na melijk twee bankbiljetten van f 1000 nos. A 064173 en A B 006594, en een van f60 G. R. 8570. De officier van justitie bij de recht- bantc te Middelburg looft een bcloomng uit van f 250 aan hem of haar, die' aanwijzingen kan geven, waardoor dit geld weer in het bezit van genoemde Vennootschap komt en, indien van mis drijf mocht blijken, een strafrechterlijke vervolging zal kunnen worden ingesteld. Uit Middelburg. Daar men ops van verschillende zijden vroeg welke grondregelen bij de kolendistribuitie golden, daar men hier en daar ongelijkheid meende te be speuren, hebben wij ons om inlich tingen te djer zake gewend tot het distributiekantoor, dat ons bereidwillig het oor leende en ons al dadelijk overtuigde, dat men zijn uiterste best doet om de billijkheid te betrachten, doch dat het vraagstuk moeilijker is dan het op den eersten blik schijnt. Oppervlakkig zou men namelijk meenen, dal allen over één kam moeten wor den geschoren, doch daarmee zou men in vele gevallen juist onbillyk te werk an. De regeling is thans zod: Zij die in de gelegenheid zijn öm op gas te koken, hetzij met kook- of lichtgas op gaskachel, fornuis of oom- foor, krijgen, zoo ze één haardstede hedden 10 HX'., twee haardsteden 12, drie 17, vier 25, vijf 31, zes 37 en zeven 43 H.L. Voor meer dan ze ven haardsteden worden geen kolen) fver&trek;t, Zonder gas zijn deze getallen: één haardstede 12, twee 14, drie 22, vier 30, vijf 36, zes 42, en zeven 48. De beide eerste klassen van hert die niet op gas kunnen koken hebben op hun rantsoen 2 HX. toeslag ont vangen. Daarentegen wordt van 'hen die wel op gas koken en in do der de of een hoogtere klasse vallen 5 H.L. afgetrokken. Voor een gaskachel of gashaard wordt bovendien 6 H.L). afgetrokken, Zij die centrale verwarming gebruiken krijgen do helft van hetgeen zij" een jaan le voren gebruikten; groote magazijnen, winkels, kantoren, werkplaatsen, verga derlokalen en de groot en klein industrtej krijgen 75 Voor hen, «die kantoior aan Kuis hóuden, voor kleine werkplaatsen, waschvrouwen, strijksters, kleermakers enz., die feitelijk ook daaronder zouden vallen, is een an dere regeling gemaakt. Deze ontvangen 18 HI... bij een, 24 bij twee, 36 bij drié 48 bij vier, 60 bij vijf, 72 bij zes, 84 bij; zeven, 96 bij acht, 102 bij negen ,108 bij tien, 114 bij elf en 120 bij twaalf schoor- steenen. Doch ook op deze gegevens i-sJ nog niet vast staat te malton, vaak moet persoonlijk overleg gepleegd worden om tot een goede regeling te komen. Hierboven gaven wij echter de grond regelen weer cn men zal ons moeten toegeven, dat zij wel eenigszins Ingewik keld zijn, doch aanspraak blaken op waardeering ,uit billijkheidsoverwegingen. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van dc firma Boddaert Co. werd ons nog opgemerkt, dat le. deze firma, haar cokes ontvangt van het Rijkskolen- bureau, zoodat de plaatselijke kofen-' commissie daar niet mee te maken Iieeft; en 2e. dat üe bedoelde kassen waarvoor cokes werd verstrekt, niet zijn Luxe- kassen, maar kassen voor groenteteelt, bestemd voor hotels, dus naodig in een bedrijf. Uit Zuid-Bevelftn<L Te Borssele hebben 17 van de 18 winkeliers, na vergadering, besloten, te beginnen mef 1 September, de winkels des avonds te negen uur te sluiten. Eén weigerde mee te werken, daar men zijn voorstel, om des Zaterdags geen slui tingsuur vast te stellen, verwierp. Burgemeester en Wethouders der gemeente Nis se hebben tot secre taris der brandweer benoemd den heer J. A. R. Bómmeljé in plaats van dert heer P. Meijers, die als zoodanig' ont- had genomen. do J i der Donderdag gemeente Kloet inge. Benoemd werd tot gemeentesecretaris de heer A. J. van Buuren, ambtenaar ten secretarie te Zuidiand, met 5 stemmen. De heer X. Pel, ambtenaar ter secretarie te Haastrecht, verkreeg 2 stemmen. De rekening over 1916 en de begroo ting voor 1918 stelde men in handen der commissie van onderzoek. Beslissing werd genomen op eenige bezwaarschriften betreffende den H. O. De douane-beambten te Hans- weert hebben op de sleepboot Holland II een partij zeep ontdekt, bestemd voor uitvoerfraude naar Antwerpen. De kapitein is gevankelijk naar Mid delburg gebracht Voorts werd op het sleepschip Anna een groote partij koffie, thee en zeepj ontdekt, bestemd voor uitvoerfraude naar Antwerpen. De schippersvrouw is gevan kelijk naar Middelburg gebracht Uit Noord-Beveland. Donderdag deed dje nieuwe burge meester van Wdssenkerke zijn intre de in die gemeente. Tegen 9 uur werd hy aan de grens der gemeente door de wethouders opgewacht en in de nabijheid van de kom door de muziek, Apollo, ont vangen. Do stoet trok naar het gemeente huis, waar de bijna voltallige raad voor de installatie bijeen was. De eerste wet houder opende de vergadering en vroeg voorlezing van het gebed. Hij heette daar na den nieuwen titularis welkom en zegde hem de medewerking van wethouders, raad en ambtenaren toe. De burgemeester verklaarde daarop, dat hij zich over zijn benoeming had verheugd, maar toch tegen de aanvaar ding der betrekking had opgezien, omdat zijn leven tot heden toe zich in zoon geheel andere bedding had bewogen. Hij had echter moed geput uit de overtui- dat hij zich In de goede richting bewoog. Een andere reden lag voor hem in het feit, dat WJsstenkerke hem, om 't zoo te noemen, een classdeke bodem was, aLs woonplaats van zijn grootvader, zijn vader en verdere familie. Daarna bracht hij dank aan Hare Ma jesteit en den Commissaris der Koningin voor zijn benoeming en aan alle gtemeen- tenarendie door hun verzoek tot zijn benoeming hadden bijgedragen. Hij" hoop te, dat zij er nooit spijt van zouden lieb- hendat zij hem in de gjemeente hadden gehaald; hij voor zich zou zijn best doen om dat te voorkomen en rekende daarbij op aller hulp. Hij" herinnerde daarna zijn ambtsvoorganger, den heer van Kem pen, 'tiien hij niet (persoonlijk kende, maar omtrent wiens ambtswerk de 'Commissa ris der Koningin hem een zeer gunstig getuigenis had gegeven, waarom hij te genover dien voorganger Eliza's woorden uit II Kon. II vers 9 tot de zijne maakte. Overigens wees hy er op, dat hij moeilijk ambt te vervullen had. Reeds vóór de mobilisatie had een burgemeester der hoofdstad verklaard, djat hij zich als 's rijks kruier beschouwde en na dien is de betrekking er niet gemakkelijker op geworden. Toch, in de overtuiging, dat de moeilijkheden er zijn om overwonnen te worden, hoopte hij zijn werk naar eisch te kunnen volbrengen, sterk door 't besef, dat de oorlogsellende lot we- derzijdsch vertrouwen zal leiden en bij zijn kracht zou vinden in God. Steeds zou hij handelen zonder aanzien des j»ersoons. De weth. Schippers heette daarna den nieuwen burgemeester welkom en hoop te dat diens wijsheid en werklust mei al ler isteun een zegen voor de gemeente zullen blijken. Namens den raad voegde liet lid dje Regt daar ook een woord van welkom en gelukwensch aan toe. [Er bestaat te zijnen -opzichte geen twijfel aan de welgezind heid van den raad, die hem steeds zal steunen, waar het welbegrepen belang der gemeente te behartigen valt. In ge lijken geest sprak de secretaris namens do gemeenteambtenaren. Daarna gaf de burgemeester den aan wezigen gelegenheid hem en de zijnen te coinplimenleeren. van welke gelegenheid o. a gebruik gemaakt werd door ds. v. d, I.inde, die namens den kerkeraad dier N. H. gemeente, die een zeer groot deel der gemeente omvat, zijn blijdschap uit sprak over de door H. M. gedane keus. De band tusschen kerk en gemeente was wel zeer los, doch er waren toch nog jenoeg punten van aanraking, die onder ieiding van een biddenden burgemeester eu onderlinge samenwerking 'tot zegien der gemeente konden leiden. Hij eindigde met een zegenwensch voor den burgemeester en de gemeente. Aan zijn nieuwen voorzitter bood de raad een rijtoer aan, die tusschen 2 en 4 uur plaats had en waarbij de drie wijken der gemeente bezocht werden. Later verzamelden de deelnemers zich aan een diner. Van 5 toi G uur, li/at j en vriendschap" zich hooren op de tent. De vereeniging oogstte daar voor, behalve een flink onthaal, den dank en waardeering van den j'ubilaris in, die beloofde nog vaak van den zang van 't gezelschap te zullen genieten., Apolla speelde daarna en gaf nog te half 9 een slotconcert. Daarmee kwam een einde aan den officieelen dag, die niet als feestdag bedoeld, het krach tens den opzet en de traditie het toch is geworden. Uit Zeeuwse h-Vlaanderen O. D. Woensdagnamiddag tijdens een kort, maar hevig onweder te Stop peldijk sloeg «de bliksem langs den draad in het huls van de telefoon* houdster, vernielde gedeeltelijk het toe stel, sprong op den spiegel, waarvan het kwik wegsmolt, vloog in den schoor steen, die gedeeltelijk werd stuk gesla gen en waaruit het roet In het rond! ■werd gejaagd, gooide vervolgens - op den .zolider alles dopóeen, en sloeg ten laatste een groot gat In het dak. Uit Zeenwsch-Vlaanderen *W. D. In de Donderdagavond gehouden zitting van den gemeenteraad van Bres- ken s werden de geloofsbrieven der her benoemde raadsleden I. P. Becu, J. de Hullu, en J. M. H. van de Sonde goed4 gekeurd en tot him toelating besloten. Van de kohieren van den hoofd, om- ag, schoolgelden en hondenbelasting werden enkele posten oninbaar vertelaard wegens vertrek, vermindering en afschaf fing van honden der aangeslagenen. Als lid der commissie tot wering vanl schoolverzuim werd benoemd de heer C. Moerdijk, hoofd van school II. Tot leden der commissie voor de recla mes op aanslagen in den hoofdei ij ken omslag werden benoemd de heeren P. C. Roest, J. de Hullu en C. Dieleman. Op enkele reclames werd terstond af wijzend beschikt, terwijl andere naar de commissie werden verwezen. De rekening van de gemeente Groede wegens verrichte brandweerdiensten bij den brand der vlasfabriek van den heen ,Tol werd thans, na aftrek Van de te tonpas gebruikte flesschen wijn en na een paar critische opmerkingen goedgekeurd tot een bedrag van f 101.50. Uit een informatie bij de rondvraag bleek uit het antwoord van den voor- Zatter dat een gedeelte van de Markt» door de militaire overheid was gere- quireerd tot plaatsing van een militaire keuken. CONCOURS HIPPIQUE. Tweede dag. Betreffende het concours voor spring, paarden kunnen wij thans nog melden,, dat hel ons voor kwam, dat de paarden nog beter sprongen, nadat zij een gnooten rit gemaakt hadden, dan op den eersten dog. toen zij direct voor do hindernissen: kwamen te staan. Slechts zes deelnemers reden van den Breeweg af; één moest onderweg dett rit opgeven. De prijzen werden behaald als volgt: eerste. D. Mitchell, Den Haag, wien de) medaille door den commandant der stel ling van de monden der Maas en der* Schelde persoonlijk werd uitgereikt; de) tweede door luitenant J. P Brasser; dq derde door luitenant J. L. van Dam; de) vierde door luitenant J. Doorman, ter wijl een speciale prijs, een zilveren ciga- rettenkoker, aangeboden door den heer E. M. Alberts, werd toegekend aan den! lieer Mitchell, die de 12 K.M. in den' koristen tijd. 26 minuten, had afge reden. Een nummer, dat om zijn schilder achtigheid veel deed verwachten, was het volgende, namelijk de ringrijderij voor paren in nationale kleederdracht met tweewielig rijtuig, bespannen met een paard. De heeren bestuurden de paar den, terwijl de dames naar den ring moesten steken. Er waren vier prijzen, namelijk f 30 en verguld-zilveren me daille van den heer Hombach; ?20 erf verguld-zilveren medaille van den heer P. ten Kate; f 10 en f5. Bovendien was een kunstvoorwerp uit geloofd voor het schoonste ensemble, waarover de heeren kapitein Van Breda luit Souburg, Kraamer en Vredenburch zouden oordeelen. En werkelijk het was schilderachtig door de aardige costuums, terwijl een paar der deelnemende paren gemeend hadden ook hun wagens te moeten ver sieren met bloemen en een dezer eert drieud papieren zwanen op zijn wagen medevoerde. Aardig waren zeker de oud-Zuid-Beve- landsclie en de Volendamsche dracht* Aan de eerst genoemde dracht, ver tegenwoordigd door den heer P. Adnoanse en mejuffrouw Aerenthals, die in een ouderwetsche sjees hadden plaats genomen, werd de prijs, een paai) zeer toepasselijke platen in lijst, voor het schoonst ensemble aangeboden. Er werd door de deelneemsters drie maal naar den ring gestoken. Alleen de echtgenoote van den heer P. Dekker uit Axel, die met haar echt genoot reed, stak driemaal raak en be haalde den eersten prijs. Na kampen vielen de andere prijzen ten dee. aan hen, die bij de eerste ronde tweemaal geraakt hadden en wel dei tweede aan mejuffrouw Janse uit Nieuw- land, die met haar vader reed; de derdfa aan mej Dekker uit Axel, dio met dert heer De Putter reed, en de vierde aart mej. Wisse uit Borssele, die met den heer P. de Priester in den wagen zat. Dit nummer was er een dat zeer veel belangstelling trok. Als bijzonderheid mag wel worden medegedeeld, dat de eerste prijswinster nog nimmer aan een ring rijderij deelnam. De laatste wedstrijd wa» een stoeleö- wedsirijd, gereden door manschappen van de „Veld". Prijzen f 6, f 4, f 3 en f 2, Hierbij was de bedoeling, dat de main schappen, air de muziek plotseling op houdt, van hun paarden sprongen en dan ten spoedigste op een stoel gingen zit ten mee de teugels in de hand. Na iederö beurt werd dan een stoel weggetrokken en v<el dus telkens een der deelnemers af. De prijzen werden behaald door de artilleristen A de Jongste, Wi. Smit, J, Vonk en M. Alblas. Dit was een nummer, uitstekend ge schikt om den lachlust op te wekken» Alsm reden de prijswinners van de ringrijderij voor, bij wie zich natuurlijk ook „Piet", de bekende baanwachter, had gevoegd. Hij werd het eerst toege sproken door den voorzitter, rar. Adri- aanse, die hem dank bracht voor zorgen, ook weder aan deze rij- derij besteed; een ringrijderij zonder „Piet" is haast niet denkbaar. Op zijn origineele manier bracht „Piet" hierop hulde aan de commissie, aan da Koningin en den Prins en; hoopte dat de prijswinners hun prijzen „In gezondheid mogen verteren", wat met de kunst voorwerpen toch niet zoo heel makkelijk zal gaan. De namen der prijswinners rijn in dB volgorde der behaalde prijzenP. Brasser, Gapinge; W. Schoe, Vrouwepolder; J, Koole, Koudekerk»; C. van Leerdam, Nieuwland; P- Pleijte, Nieuwland; J. Bosselaar, Vlivsingen; A Mersie. Klevers- kerke; L. Roclse, Domburg; J. Barendse, Souburg; M den Hollander, Oostkapelle; J. Castcl, Souburg; H. Leer, Middelburg; P. de Kam, WestkapelTe; J. Crucq, Arne-f muiden; O A. Polderdijk, Nieuwland »»rt H. van Waarde, Nieuwland. De potlepel viel ook ten deel aan Pleijte. Als slotnummer werd weder de ma noeuvre met aangespannen stukken uit gevoerd, welke zoo mogelijk nog beter slaagde dan Woensdag; er werd nog har der gedraafd. Jammer, dat het schieten nog een on geluk veroorzaakte, dat wonder tvoven wonder goed afliep. Op het begrinte ge deelte van het Molenwater stond een oud# wagen, een phaêLon, gereed van den heer Hanken, om nog te worden rondgeleid.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1