1KL1G en Hl Ingezouten Stokken. Advertentie®, PASSA61ERSDIENST Stoomwassebery „De Zooi". Hygiënische Artikelen GASTHDISMOLENSTEEG 10, Oostenrijk bewilligende in een confe rentie over den afstand van Triest, Engeland de DuiLsche kolonies geheel teruggevende en al dio imperialistische groote mogendheden voor goed de hoop op uitbreiding van hun gezagsge- bied opgevende t Maar dat doet er ten slotte niet toe. Als er eenmaal voorstellen zijn en men wil er over praten, dan is de wegi lot toenadering gebaand en dan mag men ook verwach ten, dat de vredeswensch bij de vol keren sterk genoeg zal zijn om de regeeringen te dwingen. Als men alleen met Europa te maken bad, zou men wellicht wat optimistischer kunnen zijn. Maar Amerika is er ook nog, dal heeft de ellende van den oorlog nog niet doorproefd, dat beeft zich pas den imperialistischen roes gedronken en droomt ervan de eerste te worden, ook in Europeesche zaken; zou dat wel willen? En naast Amerika iS er, Japan, dat wel gaarne ziet, dat -de groot© Europeesche staten en zoowaar zelfs ook zijn voornamen tegenstander aan de overzij van den Stillen. Oceajan el kaar nog wlat plukharen. Ook daar droomt men droomen van een wereld heerschappij. Daar staat dan weer tegen over, dat het de Ver. Staten welgevallig moet zijn zich gereed te hebben gemaakt eu gereed ie blijven tegenover datzelfde Japan en dat dit den tijd nog niet ge komen schijnt le acliten om zich in het ententeoonoert op een dei" eerste plaat-' sen te stellen. Zoo kan men nog tallooze tegenstellin gen over elkaar zetten, wegen liet „Sie- gesbewusstsein" in Duitschland, en in En geland, op tegen het gevaar voor elk diei landen van uithongering, schatten de macht van den volkswil, die den vrede wil tegen die der regeeringen, dio maar verder willen door het bloedbad in de hoop een blijde kust te bereiken, men blijft steeds dobberen tusschen hoop en vrees. Dat echter opnieuw duizenden en duizenden en onder hen ditmaal ook dj© leidende staatslieden zich moeten afvra gen 01 zij de verantwoording voor de ver dere uitmoording van het blanke ras mo gen dragen, is Öp zichzelf al een feit van be teekenis, dat de vredesgedacht© ten goede moét komen. Door het pauselijk #anbod is de bijeen komst van Stockholm op liet tweede plan geschoven en dat schijnt maar goed ook, nu zij toch als vredessamenkomst dreig de te mislukken. AIS vredessamenkomst, want naar „Het Volk' terecht opmerkt hebben de voorloopige besprekingen tal van gegevens bijeengebracht, die te zij ner tijd van nut kunnen zijn. Het zou al leen pijnlijk zijn voor "de sociaal-demo cratie als hetgeen zij niet vermocht door haren grootsten tegenstander tot stand zou worden gebracht. Wat zou men dat van katholieke zijde uitbuiten! Beschouwen wij nu nog eens even het geen Reuter als den inhoud van de voor stellen weergeeft. De paus zou zich dani stellen op het Russische standpunt van geen inlijvingen en geen scliadeloosstel- lingen. Terecht maakt hij daarbij een uit zondering voor België. Dat land, dat geen oorlog wilde, maar door Duitschland brutaalweg platgeloopen werd, bevindt zich in een heel bijzondere positie cn heeft recht op een zeer groote tegemoet koming van het rijk, dat hel overweldig de. De paus maait echter nog nicer uitzonderingen. Het vreemde daarvan is, dat die alleen len goede komen aan de groep der geallieerden. Wij vreezen echter, dat Reuter, wiens bericht ons toch zeer onvolledig1 toe schijnt, gemakshalve die uitzonderingen, die Duitschland ten goede komen zou den, maar vergeten heefft. Hel is al thans niet duidelijk waarom wel eeni ge zwaar geteisterde streken van Frank rijk en Servië, maar niet Ooslt-Pruisen en Galicië voor schadevergoeding in aanmerking zouden komen, waarom er wel over de Fransche aanspraken op den Elzas en de Italiaansclie op Triest Zou 'mogen worden gesproken, maar niet over de Boelgaarsche op Macedonië en de Dobroedsja, wel over hel herstel van Polen, maar niet over dat van Egypte. Neen, Reuter vertrouwen wij niet heelemaal en daarom zien wij met belangstelling uitvoeriger berichten tege moet. Daarin verwachten wij de boven genoemde omissfes niet cn ook zal er (als 's pausen voorstellen tenminste inderdaad gedetailleerd zijn, wat ook nog niet geheel zeker is) toch wel een clausule over Armenië in voorkomen. Kan de paus de christenen daar voorbij" gaan? Afwachten is dus nog maar de bood schap- Ook ten opzichte van de vraag hoe hel gaan zal met ontwapening enz., waar alle landen zeggen het over eens te zijn, maai- waar niemand aan wil uit vrees voor zijn buurman. Intusschen giaal het krijgsbedrijf voort en dal zal nog1 wel een heelen tijd zoo blijven, ook al komt men tot zeke re toenadering. Wij zullen ditmaal van de krijgsver richtingen echter niet veel zeggen. In Roemenië zoo meldt het jongste Duijt- sche bericht begint de vijand in den berghoek tusschen Tnojlus, Poetnaen Seret te wijken. Mackensen's beproef de taktiek schijnt hilar dus weer suc ces te zullen hebben. Ook bij Olcna, benoorden de Trotus wordt lievig' ge" streden, evenals op verschillende pun ten van het Westelijk front, waar de En- gelschen zich beroepen op geslaagde overvallen bij Gouzeauoourt en Ver- melles, de Duitschers op de zuivering •van eenige stukken bosch bij Westhoek. Actie in groten stijl heeft echter aan dit front op het oogenblik niet plaats. De Fransche socialisten en Stockholm, Naar Havas meldt, hebben de Fran sche socialisten ten opzichte van hun houding tegenover do bijeenkomst te Stockholm het volgende besluit geno men. „De Fransche socialistische partij gaat niel naar Stockholm, om daar een vre- desschikkijag te zoeken, die het lot van de volkeren onzeker en onderhe vig aan de kans van niéuwe oorlor gen zou laten. Zij gaat derwaarts, om uit te spreken, dat alleen de achtiing voor het volkenrecht, do achting voor verdragen en de verplichting om in de toekomst alle mogelijke oneenigheid aan de sclieidsrechtelijke uitspraak van de naties te onderwerpen, een aannemelij- ken vrede kan brengen. Zij gaat daar heen, om alle socialisten uit te noodi- gen, de r egeeringen', die voor de bij hel begin van den oorlog begane ge welddadigheden verantwoordelijk zijn, te veroordeelen, en om le bewerken, dat de socialisten, nadat zij die veroordeel ling hebben uitgesproken, tegen de re geeringen zullen optreden, om den oor log te verkorten, de eer en het leven van de volken beschermend. Zij gaat naar Stockholm om le eischen, dat do regeeringen, die dajt nog weigeren, worden verplicht kond te doen, of zij bereid zijn tot ihet herstel, dat het volkenrecht eischt en openlijk te verklaren, of zij van zins zijn, zich steeds met de oorlogskaart te blijven waperfen, om den vrede te bewerkstelligen. Zij gaat naar Stockholm, om te vragen of de socialisten, die er op staani, hun moreele en materieele hulp aan de schuldige regeeringen ter beschikking le stellen voortaan nog leden van de fcnlerna|tionale kunnen blijven, en of de internationale niet slechts diege nen als de hare moet erkennen, die op de verantwoordelijkheid wijzen en daardoor toonen, dat zij besloten zijn1) daden te volbrengen ,die aan de inter nationale kracht en leven geven zullen waar zij tegelijkertijd aan de volken den weg naar een weldadigen vrede wijzen. Wat haar voorwaarden voor de deel neming aan een internationale conferen tie betreft, verklaart de Fransche so cialistische partij, dat zij bereid is deel le nemen aan elke geregeld bijeenge" roepen conferentie, mijts zij verneemt wien zij daar zal ontmoeten, welk doel de vergadering zal hebben en of zij lei- plaatse, waar zij bijeengeroepen word|t, wcibj&aam kan zijn. De vergadering moet bijeengeroepen worden in over eenstemming met de vertegenwoordigers van de commissie van het internationale socialistische bureau. Zij moet afgevaar digden omvatten, dio behoorlijke vol macht bezitten van tot de internationale behoorende partijen of van lichamen, die hel reclil bezitten, op de inter nationale congressen vertegenwoordigd te zijn. De wijze van stemmen moet van te voren worden geregeld. Alle afgevaar digden moeten van een geldige vpl~ maehl zijn voorzien. Opdat de vergadering van de inter nationale nuttig werk zal kunnen ver richten, is hel noodzakelijk, dat van te voren all2 afdeelingen zich uiten over; liet volgende beginsel: „jHeefl het proletariaat, in geval van een gewelddadigen aanval van een of meer mogendheden, voor zoover het be hoort tot de aangevallen mogendheid, het recht op de hulp van de proletaria- len van alle oorlogvoerende mogendhe" den of niet? Hel recht op een hulp, die, naarmate van de mogelijkheden en de omstandig heden, in ieder land, gaan kau van een eenvoudig protest tot gewapende inter ventie tegen de mogendheid, die den vrede verstoort?" Zonder dat over dit beginsel eerst overeenstemming is bereikt, zou een vergadering slechts tot debatten zon der resulLaaJ leiden, of, wat erger zou zijn, lof wijzigingen, die de bedreigde eenheid van de internationale nog meer zouden breken." Uit Rusland. De voorloopige Russische regeeridg heeft tengevolge van de tegenwoordige buitengewone gebeurtenissen en met liet oog op hel totstandbrengen van eens gezindheid tusschen de regeering en al de georganiseerde krachten des lands besloten le Moskou van 25 tot 27 de zer een staatsconferentie bijeen te roe pen, waartoe uitgenoodigd zullen wor" den vertegenwoordigers van openbare, democratische, nationale, economische, commercieele, industrïeele verecnigin- gen, van organen die de revolutionaire democratie leiden, vertegenwoordigers van de hoofdofficieren van het legér, van wetenschappelijke inslellingën en universilcjjien en de leden van de vier Doema's. Bijzondere uitnoodigingen zijn gezon den aan den o pperbevelhebber van het leger cn aan den ©ud-minister-presi- denl Lwof. De staatsconferentie zal op het Kremlin in liet paleis van Nikolaas vergaderen. Zij wordt geopend met een rede van den eersie-minister, die een algemeene verklaring zal voorlezen en een uiteen zetting zal geven van den toestand des lands en het werkprogram yan de nieuwe regeering. Vervolgens zullen ministers of verte genwoordigers van verschillende ressor ten redevoeringen houden, waarin zij opheldering zullen geven over den toe stand van de verschillende takken van bestuur. Aan de conferentie zullen ongeveer 1000 menschen deelnemen. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De „Vossische Ztg." verneemt uit Bern en Norden zegt het te kunnen bevestigen, dat de Zweedsclie regee ring de onzijdige staten heeft uitgenoor digd lot een bijeenkomst van ministers le Stockholm. De Zwitsersche bondsraad heeft nog geen besluit genomen. Een Britsche torpedojager is in de Noordzee op een mijn geloopen. -en gej- zonken. De kapitein, twee officieren ca 43 man zijn gered. Naar de N. R. C. uit Havre ver neemt, stelde de Belgische regeeritog een commissie voor de behandeling van oorlogsschade in, Luyckc, directeur-ge neraal van het ministerie van justitie twojdt voorzitter daarvan. In een druk bezochte vergadering van vrouwelijke studenten te Munster werd besloten gezamenlijk als arbeid sters in de munitiefabrieken te gaan werken. Aan dit besluip is onmiddel lijk een begin van uitvoering gegeven" «door het vertrek van twee transporten jonge dames naar Mulheim a/d Ruhr. Zij worden onder behoorlijk toezicht ge- zamelijk in groote gebouwen gehuisvest. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. De aanleiding van het afkondigen van den staat van beleg in Spanje moet gezocht worden in de algemeen© spoor wegstaking. Aan de „Kölnische Zeitung" wordt uit Madrid geseind, dat op het Noordjernet het verkeer met eenige regelmaat wordt onderhouden. Te A'alladolid werdpn troepen arbeiders door de politie uitt- eengejaagd, waarbij eenige manifestanten gewond werden. In hel district Eilbao valt eenige gis ting op le merken, speciaal in Miranda werden alle voorzorgsmaatregelen getroJf- fen.' Te Leon dreef de gewapende macht de stakers uiteen, die van plan waren, liet station binnen te dringen. De spoorwegmannen 'hebben op 10 Auf gustus, des avonds op het Noordersta)- tion te Madrid het werk neergelegd. Het bij \*akvereenigingen aangesloten perstof neel staakte. Onmiddellijk werden maat regelen genomen. De stakers verklaart den, dat zij hun leiders gehoorzaamden. De sneltreinen tusschen Iran en Ilendayo zullen loopen. Den gehcelen nacht was het op des tations le Madrid kalm. En kele arrestaties werden gedaan wegens hef. uitdeelen van manifesten. Goederentreinen rijden niet. In de prof- vin cie is het volkomen rustig. Uit nadere berichten omtrent de rel letjes le Madrid blijkt, dat deze ernstiger waren, dan. eerst was meegedeeld. Het gezag is echter den toestand volkomen meester. MARKTBERICHTEN. Vlissmgen, 14 Aug. Boter f 125 per V2 K.G.; eieren f 1.15fl.25 per 13 stuks. m Goes, 14 Augustus. Op de groote veiling der veilingsvereeniging' Ztnd-Be- veland (deden appels voor de fabriek f 5.20, voor het binncnl. f 5.16, voor het buitenl. f 6.24, peren voor het bin nen!. f 3 15, voor liet buitenl. f 7.21,, marbelanen en okkelanen voor het bui tenl. f 15—f 18, prince pruimen voor het buitenl. f 19f 22, Washington pruimen voor het binnenl. f 14, dubbele wijn pruimen voor het binnenl. f 14, enkele wijnpruimen voor het bijmead. f 10, ltou- y/elijnljes voor het binnenl. f 3.60— f 3.70, frambozen voor de fabriek f 3£(, zilveruien. voor het buitenl. f 24, Mei knollen voor de fabriek f 7, voor hel buitenl. f 7, alles per 100 K.G. Geveilde boomgaarden brachten op f 3670. Op de kleine veiling1 deden peren clapps favorite f 16—f 20, 2e soort f 7— f 14, prococe de trevoux f 18—f 25, Gro ninger bergamotten f 7, N. Holl suiker peren f 8, Heerenperen f lOj, André Despoitet f 11, oomskinderenpeer f 11, andere peren f 4f 10; appels codlin Keswick f 7—f 12, Manks codlin f7— f 10, the Queen f 13—f 17, duchessc d'Oldenbourg f 10~f 12, Madeleinen f 9 f 15, koolappel f 7, Zwedenappel f 28, 'wille Astrakan f 17, lord Suffiekf ton pruimen f 31—f 35, wijtte wijnprui- f 10, andere appels f 4—f 12, Washing ton pruimen f 31—f 35, wijtte wijnprui men f 26f 29, blauwe pruimen f 1-k, perziken (Early Rivers) f 8 per 100 stuks! het andere alles per 100 K.G. Akstmuuw. 15 Ang. Aardappelen: Andyker Muizen (groot) 3.50 a 4.20. FLkkeesche Eigenb. f 4.— a 4.30. id. Borger?/ 4.20 a f 4.50. B IJpolder Borgers f 4.a 0 Zeenweche Eigenh. 3.75 a f 4.25. Z»nd Ei geDh. f 1 35. Zand Schoolmeesters f 8.30 a 8.65. Aanvoer 7 ladingen, ■s' Amsterdam, 15 Aug. Op de v e e ai r k| irerden aangev 184 'hm kalv. Ie kwal. f 1.75—f 0.00, 2e t 1.40—10.00, Se f 1.1*— f 0.00 000 melk- en kaltkoeien C00—C00 123 nuchtere kalveren, 12—18 000 ïoha- pen 0000000 lammeren 000361 vette varkens. Geen handeL Ingezonden Stukken worden in geen geval teruggezonden. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij" U onderstaan de vraag in uw geacht blad op te willen nemen. „Hoe is het mogelijk dat onze ijzer gieterij' in afzienharen lijd stop zal moe-i ten worden gezet indien de gietcokes- toevoer met verandert, terwijl een par ticulier voor zijn kassen wel gietookes heeft gekregen.?" Dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend, BODDAERT Co. THERMOMETER EN 8AERWAO HIRING, 15 Augustus. Thermometer alnier 8 u. vm. 62 gr., 12 u. 68 gr., 3 u 67 gr. Telegrafische mededeeling van het Kon Meteorologisch instituut te De Bilt volgen» de waarnemingen van heden ochtend Hoogste barometerstand 760 in Zuid-Duit8chland. Laagste 752.7 te Helder. Verwachting tot den avond van 16 Aug., meest zwakke tot matige tijdelijk wellicht krachtige Zuidelijke lot Westelijke windzwaarbewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringwaarschijnlijk ïegen- of onweersbuienzelfde temperatuur. BOOG BfiMEEBC, llUfltfea, donderdag. 16 Aug. n.m. 1.47 Vrijdag 17 2 20 Saterdag 18 2.50 bondag 19 319 SIfcandag 20 3.51 dinsdag - 21 4.24 Woensdag 22 4.54 Getrouwd H. PAUL Pzn. en E. HATTINK, dio, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen, voor de belangstel ling, by hnn huwelijk ondervonden. Middelburg, 15 Aug. 1917. Heden overleed plotseling ten onzen huize, onze geliefde Moeder en Be- huwdmoeder ELISABETH WITMER, geb. KLEM, in den ouderdom van ruim 68 jaar. M. J. JERONIMUS—Witmer. ALBt JERONIMUS. Domburg, 15 Aug. 1917. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Eenige en algemeene kennisgeving. Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Gswjjzigde dienst in Augustus tengevolge ven koleuraut- soeneering. Van af Donderdag 16 Augustus wordt van Vlissingen en Middel- borg alleen op Zaterdag, Maandag en Donderdag, en van Rotterdam op Zaterdag, Dinsdag en Donder dag gevaren. TRAS. Direct leverbaar 385 ton prima Ander- nacher TRAS. Bod gevraagd. Adr. B.VOLKEB, Hotel Zeeland, Vlissingen. Notaris J. C. PAAP te Vlissingen zal op WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1917 des morgens te 10 «ur in het café „de- Zwaan" te Oost- en West Souourg ia hèt OPENBAAR VERKOOPEN: A. de kapitale Hofstede „Papegaaienburg" bestaande uit: Woonhuis, Stallen, Wa genhuis, eu verder© Gebouwen met Erf, Oprijlaan, Boomgaard, Bouw- ©n Weilanden, Vijver en Sprink in de ge meenten Oost- en West Souburg, Kou dekerk© en Vlissingen- Samen groot 19 H.A. 30 A. 93 c.A. (49 gem. 153y3n). B. 1 H A 22 A. 50 c.A (3 gem. 42r.) weiland te Koudekerk©. C. 2 H A. 23 A. 80 c.A- (5 gémi 221/2 r.) Weiland te Vlissingen. Te veilen in 23 perceelen en combi natiën. Betaling en Lasten 1 November 1917. Aanvaarding: November 1917 eu lMei 1918. Breeder omschreven bij gedrukte no- titiën ntel kaart, verkrijgbaar ten kan tore van genoemden Notaris PAAP ad f 0.10 p- exemplaar ten voordeele van de armen van O. en WL Souburg. De Notaris J, C. BLAUPOT TEN CATB zal op DINSDAG 21 AUGUSTUS 1917, des VOORMIDDAGS TE 10 UUR, op de hofstede, bewoond door den Heep ADRIAAN MEULMEESTER to SEROOS KERKE, in het openbaar verkoopen: zwart Merriepaard oud 12 jaar; bruin Merriepaard oud 8 jaar. als- 8 Melkkoeien, 1 Kalfvaars, 3 twee jarige Vaarzen, 2 tweejarige Ossen, 1 anderhalfjarige Os, 3 anderhalf jarige Vaarzen, 1 Springstier, 2 anderhalfjarige Stieren, 2 Aanhoudkalveren, 3 Kweek- kalveren, 2 vette Varkens, 24 Kippen en 1 Haan, 10 Loopeenden. VOORTS: Veerwagen, 2 Menwagens op ijzeren assen, 1 Driewielskar, Rolslede, 3 Veldgangen, Rolblok, 2 Ploegen, 2 houten Eggen, 7 ijzeren Eggen, Maai- machine (Deering), Voorsleper, Sleep- deur, Handolok, Kortmolen, Mangel- molen, Rosmolen met stangen. Wind molen, Geeselstoel met 6teen, Kort- en Langtouwen, Wagenlichter, Tonnen, Wa tervat, 2 Kaashorden, 3 Kiekenrennen, 2 Afstekers, Halsjokken, Ponger, Ree pen en Blokken, Ladder, 3 Wagenhoepela met kuif, Meelkist, Voederbakken, 3 Kruiwagens, IJssiede, Konijnen met hok, Hond met hok, Hooizaag, Hooihaak, Slampbak, Frwtenpikken, Spitlijuen, Mest- haken, ijzeren Keggen, Kettingen, Plan ken, Dakpannen, Horden en Stakenf, een partij Boonstokken, 1000 droge Musterd, een partij Wei- en Kanthooi, Paard J. manden, Wagenzeilen, Paardewant LANDBOUW-, MELKERS- EN ZOL DERGEREEDSCHAPPEN als: Graanzecf- ten, Scheppen, Maten en Gewichten, Victoriakarn (zoo goed als nieuw), Room- tonnen, Botertobbe. Bascule met gewicht, Emmers, Teelen, 2 Melkbussen (inhoud 20 Liter), Melkzeeft, Jukken, Tuinbank, ijzeren Stookplaten, Rijtuig- en Stallan taarns, Trog, Kaasvaten, Planken, Wa genkussens EENIG HUISRAAD als: eikenhouten Kabinet, Tafels, Stoelen, Hanglamp, Kculsche- en ijzeren Potten, Kelderstoof, Tafel met schragen, Droogrek, Koper-, GLas- en Aardewerk, en al hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Et- en Nagras Geen stalling. Bergplaats voor fietsen. Geen muziek. De Notaris Mr. JAN LOEFP zal op Woensdag den 82 Angestas 1917 namiddags om hall 2 unrte BIGGEKERKE bij FRANSE in het openbaar TE KOOF AANBIEDEN 6.5109 Hectaren (16 g. 177 r.) in de gemeente Biggekerke. ïn 18 Percelen met verschillende samenvoegingen. Boekjes en inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van den Notaris te Koudekerks. De Ontvanger der Registratie en Do meinen te Huist zal op Donderdag 30 Angnstns 1917, des namiddags om 3 uur, in het Hotel Centraal, aan de Markt, te Ternenzen, aanbe steden: he' slechten van voormalige vestinggronden van bastion V te Ternenzen en het maken van een hoofdrioieering en een spai- rlool aldaarmet bijkomende werken. Aanwijzing op het terrein zal ge schieden op 20 Augustus 1917, des na middags 3 uur. Bestek met S teekeningen zijn tegen betaling van f 2 te bekomen bij voor noemden Ontvanger. Inlichtingen zijn te bekomen bjj den tydelijken plaatselijken Opziener der Domeinen J. A. FEY, te Ternenzen. P. J. ASSBLBERGS Cm. Bergen ep Zoo». Opgericht 1882. Bedient de eerste Families in Zeeland. Oor- deelknndige behandeling der goederen. Voor treffelijk ingericht volgens veeljarige nraotisohe ervaring. Prijscourant en inlichtingen gratie. Mevp. Van Stee, Gedipl- Verloskundige. AMSTERDAM. INLICHTINGEN PER BRIEF. 9er Oudste eu beste adres rtm

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 3