LAATSTE BERICHTEN. 101TSMLAMS. I Contracten wordt gegëven, aan liet ka rakter daarvan niets verandert.^ Wij zullen dusdanige, ot soortgelijke Overeenkomsten, dan ook nimmer als huurcontracten erkennen, doch d®KlW beschouwen als in absoluten strijd met bovenbedoeld verbod tot het sluiten van voorkoop-contracten. Eveneens zal dit het geval rijn met Voor uitvoer bestemde groenten, al of niet noz te velde staande, welke op een publieke verkooping, gehouden ten over staan van een notaris of deurwaarder, of iu weikeu anderen vorm ook, worden ge kocht. Ook deze wijze van koopen wordö door ons geliik gesteld met het afsluiten van voorkoop-contracten- Overtreding van meergenoemd verbod zal met de meest gestrenge maatregelen worden tegengegaan." In verband hiermede merkt de boven genoemde Prov. Commissie op, dat het den veilingen verboden is, uien te veïtert voor export, afkomstig van de heeren J. J. van Arenthals en P. van der Wee-lei Azm beiden te Colijnsplaat, welke uien gekocht zijn op de publieke verkooping van vruchten te velde door Notaris Hiooleu op 23 Juli te Colijnsplaat ge houden. LEGER EN VLOOT. Bij de 1ste divisie infanterie ran ons ïeger wordt een proef genomen met hou ten schoenzolen. CONCOURS MPPIQUE. Het bestuur van de Sport- en Athletiek iVereeniging had, aangemoedigd door het "Succes van het Concours "flippique, dat verleden jaar op '2 en 3 Augustus plaats had, spoedig plannen gemaakt om .ook dit jaar op Woensdag en Donderdag djer •„beste kermisweek" weer zulk qCji Con cours op het Molenwater te doen plaats! hebben. Ook nu weder werd een eere-comitó gevormd en verschillende heeren. uitge nood igd de sub-commissie voor de rege ling der onderdeelen te vormen. Aan de voorbereiding Is grootje zorg besteed, waarbij rekening werd gehouden met de ervaring van verleden jaar en geen kosten werden ontzien. Dat het op de voor het concours aan-* vankelijk vastgestelde data, door het on gekend slechte zomerweer onmogelijk was het concours te doen plaats hebben, ligt nog versch in het geheugen. Ook is bekend, dat de wedstrijden 14 dagen werden uitgesteld; maar gemeld mag worden, dat dit voor het bestuur nogmaals 14 dagen van. hard werken beteeliendc om te zorgen, dat do deel name niet verminderde, dat ook nu weer alles goed genegcld zou zijn. Het terrein was langzamerhand, on- diUiks hel steeds zeel" wankelbare wéér, weder vrij goed geworden en bij de oefe ningen bieek, dat het wel gaan zou. Toch zou hel veld nog een doop on dergaan: gisterenavond en vannacht, vtel de regen bij stroomen neder en al is het terrein prachtig vergeleken bij 11 dagen geleden toch waren er vele natte plaatsen en werd er druk met zand gewerkt om de ergste plekken eenigs- zins te bedekken. Als echter de wind en de zon blijven helpen is er alle hoop .dal niet veel last van den regen der vorige dagen zal worden ondervonden. Het lerrem kreeg intusschen een vroolijk aanzien, doordat alom vlaggen en wimpels werden aangebracht en bij den ingang, bij de tribune en bij de ververschingstent van den eersten rang planten werden neergezet. Bedoelde vcrverschingstcnt is gepacht idoor den heer J. II. A, Maltha, 'did deels ccnige tafels gedekt had nooden- de tot een lunch. De tent op den twee-i den rang is gepacht door'Men heer P. Polderman, die op den derden dood den heer A. P. de Wit. Beide deze Iiee- ren hebben ook hun teniten netjes ingericht. Bui,ten om het terrein zijn mede eenige ververschingstenten. ge plaatst. In de stad heerschle reeds vroeg meer drukte dan anders, doordat ver schillende bezoekers van buiten reeds vroeg aanwezig waren om de laatste loebèrêidselen gade te slaan en een kijkje in de stad zelve te nemen. Mede met het oog op den katholieken feestdag was vooral liet bezoek uit de katholieke doelen onzer provincie vrij' groot. De eersite dag. Was verleden jaar den eersten dag reeds te tien uur des morgens het concours ncgonnen, de bezoekers van buiten moesten heden wat langer geduld oefenen en die van hier konden wat langer aan hun diagelijksche bezigheden blijven. Tegen het uur van aanvang waren de eerste bezoekers op het terrein aangeko men, spoedig gevolgd door meerdere. Juist toen de klok den tijd van begin nen aangaf, viel de regen bij stroomen jnedcr en was het een „sauve qui peut" onder tenten, tribune en alles wat verder beschutting kon bieden. De plasjes op het terrein wei"den plassen, de grond werd modder en natuurlijk moest even met aanvangen gewacht worden, in de hoop dat het bij een bui zou blijven. Eerste nummer was 't concours voor 't schoonste paard, type luigpaard, ëécspan, eangespannen voor twee pf vierwielig rijtuig, hoogste minimum stok- maat 1.52. Voor dit concours, waarvoor, zich 16 deelnemers hadden opgegeven, waren dq volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs f 10 en zilveren medaille van H. M. de Koningin—Moeder; tweede f 25 en ver guld zilveren medaille van mr. H. J. Dijckmeester; derde f 15 en zilveren medaille van dr. 11. Japitse en vlerdfe prijs f 10 en medaille van „Uit het Volk —Voor het Volk", terwijl nog een zilve ren medaille was uitgeloofd d,oor jhr. mr A A. van Reigersberg Versluijs voor het schoonste ensemble uit Walcheren. Do geldprijzen zoo gewenscht te ver vangen door een kunstvoorwerp van gelij ke waarde. De jury bestond uit de heeren G. J. van Di.xhoorn, Bergen op Zoqjn, H. A. Hanken1 Wilhelminadorp en Ph. Kok te Velp Natuurlijk ondervonden de deelnemers vooral bij het draven grooten hinder van den modder, die hoog opspatte. Er kwa men 14 der ingeschrevenen in dein ring, De prijzen werden als volgt toegekend: lste A. van Hoboken van Hoedekensker- ke met Granaat; 2e Ch, van Passen uit Roosendaal met Queen; 3e K« Meertens: met Mina; 4o Gravin van Lijnden met Meta. Bestuursprijzen werden toegekend aan P. van Dijke, Nieuwland met Laura en aan B. de Pater, Rotterdam met Flash light. Nadat de deelnemers aan het eerste concours het terrein hadden verlaten, wera het eerste nummer tot opluistering gegeven door militairen der veldartillerie, die evenals verleden 'jaar een groot aandeel in het concours hebben, en wel een verleden jaar niet uitgevoerd num mer, namelijk een manoeuvre h la f 1 e h e. Dit nummer werd gereden door twee opperwachtmeesters en twee wachtmees ters, die ieder op een paard gezeten, nog een ander voor hen uit bestuurden. Het nummer werd keurig uitgevoerd op de maat van de muziek van een militair korps, dat heel den middag beurt om beurt speelde met het gezelschap van den Houthandel Walcheren, Dit nummer trok zéér de belangstelling van het pu bliek, en eindigde met het vormen van een W onder de tonen van het Wilhel mus'. Aan de vier deelnemers werd door den voorzitter, den heer mr. J. Adriaanse, die ook bij het eerste nummer terstond de medailles had uitgereikt, een herin- neringsmedaillo aangeboden. De regen was inmiddels opgehouden en de zon brak weer door; het terrein was echter in een treurigen toestand ge raakt. Het publiek op alle ranglen en ook bni- tenpubiiek werd intusschen steeds tal rijker. Voor het tribunebezoek was de regen niet slecht geweest; velen betaalden, bij1 om beschut te kunnen zitten. Het tweede concours was dat vo,or hel bcstgaandc rijpaard, waar voor 8 deelnemers waren opgegeven en de volgende prijzen waren beschikbaar gesteld: eerste prijs f25 en verguld zil veren medaille van mr. E. E van Raalle; tweede f 15 en zilveren medaille van den heer J. Gelinck, chef van den ge,- neeskundigen dienst in Zeeland; derd© prijs f10, al deze geldprijzen weder te vervangen door kunstvoorwerpen, indien gewenscht Nog was door den heer jhr. J. van' vredenburch een speciale prijs van f 20 uitgeloofd voor den deelnemer, die van de verste plaats buiten Walcheren komt De jury voor dit concours bestond uit de heeren kapitein E. A. van Weerkom. I© Breda, S. R. von Franck ie Bergen op Zoom. en PU. Kok. i Slechts vijf deelnemers waren opge komen. I' De eerste prijs!, die door mr. van Raal- te persoonlijk werd uitgereikt, werd we der behaald door den heer van Hoboken met Arabecke, liij beliaalde tevens den specialen prijs. Luitenant In singer behaalde den twee den, luitenant van Dam den derden prijs. De luitenants Doorman en Brasser be haalden ieder een bestuursprijs. Dit nummer duurde vrij lang èn gedu rende het rijden viel weer een vlaagje regen Ook het volgende nummer was weer een concours, namelijk voor het schoon ste tweespan, type tuig paard, aangespannen voor een vierwielig rijtuig. De jury voor dit concours was dezelfde als voor het eerste nummer- Voor de afdeeling A, waaraan, hande laren en particulieren konden deel nemen, waren 6 deelnemers ingeschreven en waren de volgende prijzen beschik baar: eerste prijs f50 en verguld zil-, veren medaille van den heer P. Dumon Tak; tweede prijs f30 en verguld zilve ren medaille van mr P. Dieleman; derdé f 15 ea verguld zilveren medaille van den heer J. A. Zipvierde f 10 of kunst voorwerpen, benevens f 5 voor den koet sier van den eersten prijswinner. Voor de afdeeling b, waaraan dial hou ders konden deelnemen, was slechts door één stalhouder voor twee tweespannen ingeschreven; niettegenstaande dit ver meldde het programma toch drie prijzen, namelijk eerste prijs f 40 en verguld' zilveren medaille van den heer F. C. O M. Hombach, tweede f25 en derde f 10. De 6 deblnemers van de afdeeling A waren allen opgekomen. De eerste prijs werd weder behaald door dpn heer van Hoboken met Granaat en Kartets; de tweede door Gravin van Lijnden' met Meta en Mirna; do derde door E. Oly Pzn. uit Haarlemmermeer mot Margat en Orelio en de vierde door den heer (K. Meertens nuet Mary en Mina; van de afdeeling B beliaalden. de lieer Wielemaker den tweeden prijs mei No- ra en Foks, en den. derden met Mina en Cora. Vervolgens werden weder een tweetal nummers ter opluistering gegeven en wel ten eerste êen nummer earoussel- r ij d e n door onderofficieren van de veld artillerie, welk nummer reeds bij de, verschillende repetities veel belangstel ling en bewondering trok. Het andere nummer ter opluistering was het voorrijden van twee vier spannen, een van den heer E. Oly te Haarlemmermeer en een van den heer J. Wielemaker, alhier. Op deze nummers en de overige van' heden hopen wij morgen terug te komen, BRIEFWISSELING, J. M., Middelburg. In ons onder schrift noemden we zelf ook reeds den werkelijken speeltijd, UIT MIDDELBURG. Het bestuur van het Concours Hippique verzoekt ons te melden, dat nummer vijf van het programma morgen niet aan den Nadorst, doch aan. den Breeweg op het Zand zal beginnen. DE ZEELAND. De mailboot Zeeland Is te VI i s s i n- gen hedenmiddag aangekomen met 125 passagiers. Daaronder bevonden zich 31 man van dc equipage vaat de Amstelland en 24 opvarenden van de Vlaardingsche loggers Thor en Proefneming I. Deze loggers werden op 3 Juli in den Atlan- tischen Oceaan zonder waarschuwing door kanonvuur van een Duitschen on derzeeër vernietigd. "De 12 opvarenden moesten respectievelijk 46 en 44 uur in de open booten vertoeven voordat zij aan de Noordkust van Engeland bjj Both' of Lewes aan land kwamen. UIT CADZAND. Hedenmiddag is de bliksem geslagen in een arbeiderswoning in den Tienhonderd- polde'r. Er werd nog al Schade aange richt, zonder dat echter brand werd ver oorzaakt Een meisje werd, niet gevaar-; lijk, door het hemelvuur getroffea. UIT DEN HAAG. Het gerechtshof heeft de gevangenis straf van een jaar aan J. A., werkman te T holen opgelegd door de recht bank te Zierilczee wegens zedenmis drijf, verhoogd tot twee jaar. PA ARDEN-UITVOER. „De -Veehandel" meldt, dat waar schijnlijk Dinneukorl een aanvang zal worden gemaakt met een niet onbelang- rijken uitvoer van paarden. BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 2.14 u. a o/o Nedcrl. 1013/g2% o/o NcderJ. W Schuld 61%'; 3 ,o/o do. Oblig. 731/s; 3 0/0 do. Certj/f. 731/4, 1 Kon. Petrol. Aand. 540; Gecons Holl. 1691/4Perlak 68; Zuid Perlak 881,4 Amsterd. rubber 231; Nedcrl. do. 107. Ned. Amerik. vaart 345; Nieuwe do. 336; Ivon. Holl. Lloyd 175; Kon. Ned. Sloomb. Mij. 229. Prolongatie 2i/i o/0'. Anaconda 164; Steels 112i/j; Denver 10i/a; Erie 26y.iMiss. Kansas Texas 6y2; Car Foundry 751/2; Hide Leather 61%; Common Marine 31%; Prefered do. 91%; Mort, en Coll. Obi. 6,0/0' 87%; Maxwell Gr. O. v. A. 36y3'; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 46; Cigars 36%; Sludebaker 651/2; Union Pacific 1371/a', 1 ENGELSCH LEGERBERIOHT; LONDEN, 15 Aug1. Off. Ten Oosten van Westhoek gelulde het den Duitscliers een of twee onzer vooruitgeschoven posten eenige meters terug te dringen. Ten Oosten van LaventLe verbeterden wij gedurende den nacht weer onze spel lingen. HET VREDESVOORSTEL'. NIEUW-YORK. 15 Aug. De „Associa ted Press" meldt uit Washington, dat Volgens niet offifcièele inlichtingen de vredes-voorstellen van den Paus het vol gende inhouden: Beperking der bewape ning; beslechting der internationale ge schillen door arbfctrajgede vrijheid der zee en het afzien van economische ran cune-maatregelen Men meent, dat de Paus heeft ver klaard, dat het door alle partijen begane onrecht zoo grooft is', dat geen herstel 'mogelijk is', beluilvp het 'herstel van grondgebied. LONDEN, 15 Aug.lDe „Daily Chroni cle" zegt over do vredesbemiddeling van den Paus: „Nu wij den tekst zien van dq Pauselijke mededeeling, moeten wij voor zichtig zijn met hel Vaticaan te beschul digen van partijkiezen. Wiij mogen echter aannemen, dat de Paus heeft gehandeld op Ooslenrijksche aanstichting. In elk geval zullen de geallieerden, moeten weigeren. Een vrede op dit' oogenblik gesloten, zou onvermijdelijk! een tegenslag zijn van de tegenwoordige omstandigheden, die tengevolge van Rus- land's lijdelijke eclips meer gunstig zijn voor de Centrale rijken dan 13 maanden geleden en gunstiger dan de vijand kan hopen, dat opnieuw het geval zal zijn., De meest gunstige voorwaarde die wij zouden kunnen krijgen wat terrein be treft, zou dus in het algemeen gezegcj zijn: het herstel van den status quo. BERLIJN, 15 Aug. De „Secoio" ver neemt ,uit Rome, dat verscheidene neu trale staten den Paus onlangs hebben verzocht zijn invloed ten gunste van een spoeaigen vrede te doen gelden. DE BIJEENKOMST TE STOCKHOLM. STOCKHOLM, 15 Aug. Naar aanleiding van de weigering der entenle-regeeringeu om passen te verstrekken, heeft hot co mité onmiddellijk een buitengewone ver gadering gehouden, ter beraadslaging over den gewijzigden toestand. LONDEN, 15 Aug. Het uitvoerend co mité van de Arbeiderspartij Is gisteren middag in het Lagerhuis bijeengekomen. Het bevestigde het besluit Inzake Stock holm en wees opnieuw een delegatie aan, waarvan Henderson de leider zal zijn. Het Nederlandsch-Schndinavisch comité zond uit Stockholm een telegram, waarin do voorwaarde wordt aanvaard, dat de conferentie raadgevend en met bindend zal zijn. Het is niet zeker, of dat ook de Russische toestemming In zich sluit. LONDEN, 15 Aug. Het uitvoerend co mité van de Arbeiderspartij heeft beslo ten op het congres van '21 Augustus de volgende motie voor te stellen: „Het congres blijft van meening, dat liet ge wenscht iSi dat de Engelsche arbeiders partij op de conferentie te Stockholm wordt vertegenwoordigd opdat de mee ning der partij ter conferentie niet ver keerd worde begrepen of onjuist voor gesteld. Het congres heeft met leedwezen vernomen, dat de regeering voornemens is passen te weigeren en verlangt, dat hieromtrent een vertoog 'tot do regeOring zal worden gericht. RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD, 14 Aug. Off. Bij Okna en Grocesi ontwikkelde zich in den loop van den 13en een verbitterd gevecht» Den vorigen dag waren de Roemenen tot een tegenoffensief overgegaan en had den tegen den avond het dorp Sloniet® bezet en den vijand verdreven van de op 6 werst van het dorp gelegen boogtent In de streek van Focsani deed de vijand» na krachtige artillerievoorbereiding ver scheidene aanvallen in de richting van Stracni en Merescesci, maar werd telkens door de Russisck-Roemeensche troepen, teruggedreven. POINCARÉ NAAR ITALIË. ROME, '15 Aug. President Pojpcaré heeft zich op uitnoodiging van den ko ning naar het Italiaansche front begeven. KERENSKI» Naar een correspondent van het „Han delsblad" van betrouwbare zijde verneemt heeft de geneesheer van Kerenski ver klaard, dat bij de voortdurende inspan ning van al zijn krachten Kerenski onmo gelijk langer dan 3 5 vier maanden kan leven. (Voorbehoud, Red. M. Grt.) DE TOESTAND IN SPANJE. PARIJS, 15 Aug. Volgens de laatste berichten ui,l Spanje, breidt de staking zich uit. In verscheidene plaatsen heb ben opstootjes plaats, die spoedig' door de militairen werden onderdruk^, Te Madrid verschenen Maandag alleen de bladen, die geen georganiseerde typo grafen in dienst hebben. AFLOOP VERKOOPLNGEN. Door den notaris J. "W. Verhulst is gisteren alhier verkocht: perc. '1 de hof- slede „La Solitude" aan den Seisweg al hier met daarbij beboerende schuur en verderen timmer, |op ten fnet 85 A. 30 c.A. erf, bosch enz. aan C. Geensen voor f 7252; 2. 21 A. 80 c.A. bouwland aan W. A. de Rijcke voor f 1342; 3. 60 A. CO c.A moesland aan P. A, Bakker, Koude-, kerke, voor f 3181; 4. 47 A. -10 c.A. moes land aan A. P. Pluijmers voor f 2075; 5. 39 A. 60 c.A. bouwland aan P. de Klerk, Grijpskerke, f 1801; 6. 1,09.45 H A. wei land aan P. Ton voor f 4176; 7. 70 A. 75 c.A. id. aan C. Geensen voor f 2951; 8. 1.28.60 H.A. weiland aan J. Vos, Grijpskerke, f 3862; 9. 71 A. 30 c.A. wei land aan M. Sanderse, f 2012; 10 49 A. 20 c.A, weiland aan P. Schout, Grijps kerke, f 1383; 11. 53 A. 80'c.A id. aan J. Wattel, Serooskerke, f 1595; perc. 12— 25, groot 10,8350 H.A. in massa aan G. J. Nijland qq voor f 52.460. De koopers, achter wier naam niets vermeld staat, wonen te Middelburg. Bij de Dinsdag door notaris Paap le Bigge kerke gehouden verkooping van grond werden de perceelen toegewezen als volgt: Nos- 1—3, 1,0270 II.A. bouwland aan J. Wisse q.q. voor f4037; no. 4, '0,5080 H.A. id. aan J. Klaasse Kz. f 1757; 5, 0,3810 H.A. id. aan P. Janse Az. f1113; 6—7, 0,3990 H.A. id. aan J. Wisse q q. f1751; 8, 0,2675 H.A. id. nan P. Dor- leijn q.q., Middelburg, f 1204; 9,0,2915 H.A. ia. aan J. Simpelaar f 1285; 10, 0,14 H.A. id. aan Corn. Jobs© f1650; 11—12, 0,7540 H.A. id. aan P. de Korte q.q. f2551; 13-14, 1,3682 H.A. weiland aan J. Schreijenberg, Koudekerke, f2790, 1516, 0,8370 H.A. bouwland aan Abr. Koene f3050; 17, 0,3890 HA. bouwland aan Fr. Boone f 1275. De koopers, wier woonplaats niet ver meld is, wonen te Biggekerke. Door de kerkvoogden te C I ij n s- plaat werden Maandagavond ten over staan van notaris Markusse, de appelen en peren in den boomgaard achter d« Herv. kerk aldaar geveild. Kooper werd de heer G. de Waard aldaar voor de som van f 580. Onkosten 10 pCt. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 13—15 Aug. Gehuwd: H. D. Vos- selman, jm 21 j. en P. Jobse, jd. 30 j.; J. C'. L. Yssel, 48 j., weduwnL, en E, J. v. Riet, jd. 51 j.; H. Paul, jm'. 26 j. en! E. Hattink, jd. 27 j. Bevallen: M. de Busscher geb. v. d. Ven, z W. C. v. Vlier geb. Net', d. BEKENDMAKINGEN. 'BURGERAVONDSCHOOL EN AVOND SCHOOL VOOR HANDWERKSLIEDEN, Burgemeester en Wethouders van Mid delburg maken bekendr dat de inschrijving van leerlingen voor alle klassen van het schooljaar 1917 1918 zal geschieden op Zaterdag 18 en Maandag 20 Augustus e.k. des avonds te 7 uur door den Directeur in het ge bouw der Ambachtsschool aan het Molen water, ingang Zuidsingel over de» Rij school; dat het toelatingsexamen voor oieuwe leerlingen zal gehouden worden op'Maan dag 10 September 1917 en de volgende dagen, telkens des avonds te zeven uur; dat de lessen voor het schooljaar 1917—1918 zullen aanvangen op Maan dag 17 September d. a. v. des avonds te zeven uur. Middelburg, 'den 10 Augustus 1917, Burgemeester en Wethouders voomoomdj P DUMON TAK, Voorzitter, W. A. J. SNOUCK HURGRONJE, Secretaris. RIJKS-BELASTINGEN. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan don ontvanger der directe belastingen tor. invordering Is verzonden het door den directe ui" der directe belastingen enz1, te Breda, den 11 Augustus 1917, invorder- baar verklaarde kohier no. 7 der per- aoneele belasting voor het belastingjaar 1917, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisge ving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen zes weken na heden belmoren te worden ingediend. Middelburg, den 15 Augustus 1917. De Burgemeester voorn., P. DUMON TAK. DE DDRLDSi De Toestand. De paus deed vredesvoorstellen! Deze tijding vlobg hedennacht de Lelegraafleaj- belï langs en het zal nu wel in de lieele wereld bekend zijn, idat de paus een voorstel tol bemiddeling deed. Voor wat het inhoudt moeten wij voorloopig nog op Reuter afgaan. Deze meldt, dat de paus wijst op de Verklaringen, die onlangs idoor de leiders der oorlogvoerende regeerinr gen afgelegd zijn en clie naar zijn mee- mng bewijzen, dat liun inzichten niet zoo ver uiteenloopen als men wel aanneemt. De paus stelt voor geen inlijving, geen schadeloosstelling, de bizondere gevallen van België, zoomede eenige Fransche en Servisches treken, die ernstig gehavend zijn, daargelaten. Verder de oplossing van de kwesties van Elzas-Lolliaringen^ Trentmo, en Triest volgens de wenschen der bewoners, voorzoover vereenigbaar met den algemeeneu toestand en ItersteL van het oude koninkrijk Polen alsmede van Belgic en 3e Fransche departemen ten, die Duitschland heeft bezet. Daar tegenover moeten ee 'Duitsche kolonie^ worden teruggegeven. De paus komt ook op voor de vrijheid op de zeeën, ontwapening, de instelling van een scheidsgerecht ter beslechting van de geschillen tusschen de naties in de toekomst. Het Vaticaan is, volgens Reuter, zeer rooskleurig gestemd wat liet gevolg van het nieuwe ingrijpen van den paus aan gaat en acht het einde van Tien oorlog niet ver. Men fmag aannemen, dat Idje paus zich alvorens de nota te zenden ervan heeft verzekerd, dat geen regeering bot weg zal weigeren, daarover in gecfach- tenwisseling te treden. Men koestert in het Vaticaan de hoop, dat het voorstel van den paus op het psychologische oogenblik is verschenen. Inderdaad is het zeer waarschijnlijk, dat de paus zich eerst vergewist heeft, dat een vredesaanbod niet botweg zou worden afgewezen. Toch durven'wij dog niet erg hoopvol gjeslemd te zijn. Daar voor brachten ons vroegere vredesaanbie- dingen te veel desillusies. Maai" toch....- het psychologisch oogenblik schijnt in derdaad aangebroken te 'zijn, nu het wel zeker is, dat een voortzetting van den oorlog een vierden oorlogswinter ze ker, een vijfden en zesden misschien nog wel zal eischen. En erg rooskleu rig is hel vooruitzicht voor dien eer sten nieuwen winter niet, iu geen der oorlogvoerende landen. De volkeren snakken naai- den vrede. Tegen den druk der regeeringen, in blijkt dat meer en meer naar builen, de besluiten der Fransche socialisten en "der Engelsche arbeiders om naar Stockholm te gaan gewagen er van. De voorstellen van den paus, als Reuter ze tenminste goed weergeeft, zullen bij gfeen der partijen onverdeel den bijval vinden. Stelt u eens voor Duitschland afstand doende van Silozië,

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 2