MIDDELitllRGSCHE COURANT. M 191. Woensdag 15 Augustus 191?. 160* Jaarpas- BINNEMLAMB, Dit Stad en Provineie. MffSOBB. prjji rn kwartaal !a Mid- lslb*ra en bil rte agenten in Sfliwingea M Goes 11.55; pes post 11.75. Ad-vertentles 20 cent pee regeL ■fÖJ abonnement veel tsget- Familieberichten en dankbetuigingen san 1—7 regels f 1.5(1. kamerverkiezing enki1u1zen Behalve dc heer A. Colijn nit Nieuwer Amstel (anti-rev.) is te Enkhuizen on verwacht candidaat gesteld de heer J. iVecn. door een groep anti-mil'lairislen' jiUt Andijk en "Wervershoof lichamelijke opvoeding. 'Bij K. B. is ingesteld een algemeen col lege van advies voor de lichamelijke opvoeding1, en zijn in dit college be noemd. tot lid en voorzitter: de heer F. W". C. II. baron van Tuyll van Seroos- kerken, te Velsen, voorz. van 't Neder- Jandscli Olympisch Comité tot leden de heeren .mr. P. M. Arts, te Tilburg', inr. H. C. Dresselhuys, te 's-Gravenhage, lid van de Tweede Ka mer, II. A. Elias', te, Amsterdam, secre taris der verecniging van gyrrmasliekorv derwijzers in Nederland, L. Heijnen, te 's-Gravenhage, voorzitter van liet Ne- derlandsch Gymnastiek Verbond, W. P Hubert van Blyenburgh, te Helder, hoofd van onderwijs aan de gymnas tiek- en sportschool der Koninklijke .Marine, dr. M Meyers, te Amsterdam, P. O Ito, te Bloemendaal, lid van de Tweede Kamer, W. F. Pop, te 's-Gra venhage, sous chef van den generalen staf, jhr mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck te Maastricht, lid van de Twee de Kamer, P. W. Scharroe, te Gin- neken, voorzitter van dc Nederland sclie Allileliek Unie, G. Scheltema Ie Gronin gen, buitengewoon hoogleer aar aan de Rijks Universiteit aldaar, J. Warner te Zwolle, voorzitter van den Neder- landsclien 'Voetbalbond jhr. mr G. C von Weiier te 's-Gravenhag'e, voorzatter yan den Nederlandschcn Bond voor .Lichamelijke Opvoeding', dr. J. H. Zwaardemaker Czn. te Utrecht ,ho.og- Jeeraar aan de Rijks universiteit rd- idaar; tot lid en secretaris de heer J. J. Scheurleer te 's-Gravenhage. nederland £n de oorlog De bommen op Zierikzee. Aan de Avondpost ontleenden wij een bericht, waarin werd medegedeeld, d,at de Britsche regeering de schade, te Zie rikzee aangericht, door bommen uit een Britsche vliegmachine, zou vergoeden met f 120.000. Daaihhn werd toegevoegd, dat de wer kelijke schade f 80.000 zou bedragen. Menigeen zal dit bericht met bevreem ding gelezen hebben. Het kon toch niet de bedoeling zijn, dat uit dit droevig incident, dat drie menschenjevens kost te, een „zaakje" gemaakt werd. liet bericht blijkt ons dan ook bi]" in formatie in den vorm, waarin het is ge geven, geheel en juist. Men kent het juiste bedrag van de schade door de bommen aangericht op het ©ogenblik njo[g biet (eens en s juist be zig het bedrag daarvan te 'doen vaststel len. (N. Crt.) .Steenkolen voor verkeer te water. Naar wij vernemen, zal de rantsoenee- fing van steenkolen voor de -.cheep- vaart op de binnenwateren binnenkort nog strenger worden doorgevoerd dan dal tot nog toe het geval was. Daaroij zal vooral rekening worden gehouden met den aard van het scheepvaartbedrijf. Ree- derijpn. welke zich toeleggen op goede renvervoer, en vooral op liet vervoer van distributieartikelen, zullen in de eer ste plaats in aanmerking komen voor de ontvangst van brandstof. Daarentegen zul len reedcrijen van pleiziervaarluigon waarschijnlijk geheel of voor een groot gedeelte van brandstof verstoken blijven. Ook particuliere eigenaars van stoom- pleïzier-vaartuigen zullen dan géén brand stof voor die vaartuigen ontvangen. (Hbld.). Broodkaarten. De directeur van. het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van <fo 24sle week loopt van 15 tot era met 23 Augustus. (Stct.). Uitvoer verduurzaamde groenten. De Minister van LN. en H. heeft be paald, dat de Rijkscommissie van toezicht als bedoeld in art 6 der statuten van de Verecniging „Groenlencentrale" van li Auguslu, 1917 af consenten zal kunnen verleenen aan ingeschreven expörleurs, voor den uitvoer van alle soorten gezou ten snij- en spersieboonen. De exporteurs zijn verplicht voor elke 100 vaten, waarvoor zij consent aan vragen, 35 vaten voor binnen landsch ver bruik beschikbaar te houden en af te leveren. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de St.crt. van gisterenavond. Inlandsche rogge. De Minister van L., N. en H. heeft be paald, dat de maximumprijs bedoeld in, art. 2 van de Distribuliewet, zal zij ra f7.35 per hectoliter van 70 K.G. ofi f 10.50 per 100 K.G. franco laatste spoor wegstation of veer. Uit Middelburg. Ook in den sfopmbootdienst van Middelburg en Vlissingen op Rotterdam zal, te beginn.én na morgen, een bepei king worden gebracht, daar Vrijdags, Dinsdags en Woensdags geen boot van hier vertrekt, en de andere drie week dagen geen boot van Rotterdam. Men zie de advertentie in dit nummer. J.l. Maandag heeft de Commissie voor de Gevel versiering alhier haar jaarlijkschen rondgang gemaakt. Een acht tal prijzen, waaronder zes medailles, zijn aan de deelnemers toegekend. De namen van de prijswinnaars zuilen worden me degedeeld in de algemeene vergadering van .Uit het Volk—Voor /het Volk", die gehouden zal worden op Vrijdag 24 Aug. a.s. Tot het bijwonen van deze verga dering zullen alle deelnemers aan den wedstrijd worden uitgenoodigd. Bij de Zaterdagavond en Zondag de „Elf Provinciën" alhier te houden scliermwedstrijden heeft een ontmoeting plaats tusschen de vereenigingen „P- v. Ole Botterdam en „E. M. M." let Middelburg. o Uit Mils sin gen, Door de politie te VI is sin gen is aangehouden een 15-jarige jongen we gens hel plegen van onzedelijke handelin gen met een 8-jarig meisje. Uit .Walcheren, Voor de muziek op het badpaviljoen le Domburg wordt, behalve door hel' militaire corps van Westhove (dat echten wegens weersgesteldheid nog maar één keer Icon optreden) gezorgd door dd kapel van den heer II. M. Iluibregtsen' nil Yh.öingen. Reeds «enige keer en. lief zich dat gezelschap liior hoeren, bij goed weer buiten, bij regen of wind in dd zaal, telkens de belangstelling ondervin dend van de talrijke bezoekers. Ook gisteravond en gistermiddag gaven de heeren weer een mooi programma. Uit Zuid-Beveland. - Een industrieel te Ierseke had de volecnde onaangename ervaring: Hem was voor een motor gasolie toebedeeld en toen liij een der Vaatjes aansloeg,} vond hij hel gevuld met water. Een scha de van bijna f 100. m Dinsdagnamiddag tusschen 1 en 2 urn* barstte over een gedeelte vian die gemeente Ierseke een hevig onweder los, gepaard met zeer veel regen en. hagel, die zeker weer veel schade aan den oogst toegebracht zullen hebben. De bui had denkelijk geen groote uit breiding; Wemeldinge bijv. heeft er niets van gcliad. Door de kominiezen te Bath is gistermiddag aangehouden "het aakschip ,,de Schelde", schipper B., wegens smok kelhandel. Bij onderzoek bleek aan boord le zijn een wij groote hoeveelheid kwatta, buk en zeep. De schipper werd naar Middelburg ge transporteerd. Uit Noord-Beveland. - De St.crt- no. 189 bevat de acte van ontbinding der coöperatieve los- en laadplaatsvereeniging „Ons belang" te Ka t s. Uit Tholen. Men schrijft ons Evenals in bijna alle gemeenten "van ons vaderland heerscht ook m die op het. eiland Tholen gebrek aan wonin gen. In enkele is dat gebrek zelfs zeer nijpend. En het ware te wensclien, dat de gemeentebesturen hierin voorzagen. Want wel hoort men nog niet van raenj- schen, die geen dak boven hun hoofd hebben, maar zoover moet het ook niet komen, als men in staat is tot woningj- bouw over te gaan. Door de gezondheidscommissie was reeds in het voorjaar aan de gemeente)-' rs.den een voorstel ingezonden waarin, op grond van aangevoerde berekeningen, werd geadviseerd een voldoend aantal werkmanswoningen te doen bouwen. Die poging heeft Lot heden geen resultaat op(- gcleverd. Thans is de gezondheidscommissie een slap verder gegaan. Zij h'eeft nu aan dc gemeenteraden gezonden een plan met kostenberekening en exploitatierekening voor een groep van 4 werkmanswoning gen, alles berekend naar de tegenwoor dige materiaalprijzen en met inachtneming van do rijksvoorschotten en subsidies. Voor 4 woningen begroot zij de kosj- len (met inbegrip van grond voor f 1 den vierk. M., bestraling en rioleering 'en opf- zicht) op f 8379.60. De woningen ger bouwd in IJselsteen. In Belgische steen gebouwd zouden die kosten f 400 mite der bedragen. De uitgewerkte exploilaüefrekeiiing wijst aan, dat voor 4 woinpgen per jaar noof- dig is f 473.65. Neemt men een huur prijs aan van f ?i—dan bedraagt klc huur per jaar f 410, wat een tekort geeft van I 57.65 Dit tekort wordt door rijkssub sidies verminderd tot f 20.19. Zoodat dp gemeentekas voor iedere groep van 1 flinke woningen wordt bezwaard met on geveer f 20 per jaar- Waarlijk geen groot offer, indien daarmede de onhoudbare toestand kan verbeterd woorden. Het woningtype is dat, wat le St. Maartensdijk voor enkele jaren is ge bouwd en hetwelk daar uitstekend vol doet. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen O. IX De Commissaris der Koningin in Zeeland brengst ter kennis van belang hebbenden. dat, wegens herstelling van do Middenschutsluis van het kanaal ran Neuzen, te Neuzen, de vaart door die sluis met ingang van 15 Augustus 1917 tot nadere aankondiging zal zijn gestremd KERKNIEUWS- Ned Herv. Kerk. Bedankt voor Bodegraven: G. H, Bee- keuk»mp te Oldebroek. Gercf. Kerken. Beroepen to Koudekerk a. d 'Rijn H. Ph'. Ingwersen te Beriikum. Aangenomen naar Ferwerd. J. de Waard te Donkerbroek. Doopsgez. Gemeente. Bedankt voor Ylst; J. M. Vis to Noord- broek. ONDERWIJS. Gisteren slaagde voor dc acte Duitsch M. O A, de lieer A. Scherpenisse, ge- booilig van St. Maartensdijk, thans te Hoorn. Geslaagd voor de hoofdacte de heer J. Lampert alhier, en voor Frans ch Lo. mej. W, A. Adriaansen, Goes. Geslaagd voor de acte Duitsch 1. ra. (de heeren J. A. Wehrens, Sas va|H Gent, en J Th. Körmeling, Souburg. ItEOTTZAKEN. Arr.-Rechtbank te Middelburg. In de gisteren gehouden rechtszitting werden verder nog de navolgende zaken behandeld: De eerste zaak was die tegen W. K. uit Am'st'terdam, 'beklaagd van poging tolt uitvoer van 118 K.G. bukvet langs Sas van Gent. Beklaagde bekende. De eisch lui/dde twee maaftden met af trek voorarrest. De volgende beklaagde was P. J. B. uil Middelburg, thans gedetineerdi, beklaagd van diefstal' van lood, dat hij haalde van het huis, waarin hij woont, en dat toebehoort aan M. J Sanderse, terwijl hij het lood aan M. Vader ver kocht. Bekl. bekende De eisch luidde drie maanden met aftrek voorarrest. Getuige Vader had nog een flinke uitbrander aan le hooren voor het roe keloos koopen van dezen bekl. De verdediger, mr. Cleveringa, be pleitte clementie voor B., die een on gelukkig huwelijksleven heeft. Thans werd weder een zaak be handeld wegens poging tot verboden uitvoer en wel tegen J. J de P. ukt Antwerpen, die allerlei artikelen voor huishoudelijk gebruik mede nam met zijn schip, en die zeide dat dit voor eigen gebruik was. Dit nam de officier aan voor verschillende artikelen, maar 7%" K.G. harde zeep en 3 K.G. zeep poeder acht de officier een hoeveel heid, die voor het gezin van bekl. le veel is. De pisch luidde een maand mei a ff reit van voorarrest. De verdediger, mr. Adriaanse, be pleitte, dat de zeep en zeeppoeder niet te veel was waar bekl. een vo rige maal niet minder dan 8 maanden in België moest blijven met zijn schip. Pleiter waagt onmiddellijke invrijheid stelling van7, bekl. De rechtbank ging in de raadkamer; na terugkomst werd niet aan het ver zoek van den verdediger voldaan. Tegen L. de B uit Aardenburg, op wiens erf 293 stukken harde zeep wer den gevonden, werd wegens verooden ne- derlage. hetgeen dc officier nog erger acht dan poging lot uitvoer, drie maan den gevangenisstraf met aftrek gevorderd Mr. Adriaanse wees er op, dat beklaag de wel de zeep vond op zijn erf, maar dat deze er door een ander zijn neer gelegd. Pleiter vroeg vrijspraak of anders, clementie voor beid. en wees erop, dat voor poging lot een misdrijf lichtere straf fen worden voorgeschreven, dus voor verboden nederlage, wat een allereerst begin is, acht spr. drie maanden te veel De officier meende in zijn repliek o. a., dat de plaatsen van verboden nederlage bij de grens wespenesten zijn, die moe ten worden uitgeroeid. De volgende beklaagde, P. M die reeds lol drie maanden was veroordeeld' wegens diefstal van vaatjes zeep te Sas' van Gent, was, naar hij zeide, in verzet gekomen omdat zijn kameraad is vrijge sproken. Ondanks de getuigenverklaringen bleef bekl. ontkennen zeep te hebben ont vreemd, maar wel vaatjes te hebben ge kocht. Het waren nota bene in beslag genomen vaatjes zeep. De officier vroeg bekrachtiging van bet verstek-vonnis. Het was weder mr. Adriaanse, die ate verdediger optrad en er op wees, dat beklaagde wel smokkelaar is, maar zich nimmer aan diefstal schuldig maakte Ilij zeide wel tegen de getuigen, niet over dc zeep te spreken, maar dit sloeg op, de poring tot smokkelen, maar niet op den diefstal. De volgende beklaagde M. M. .Teen schippersvrouw uit Dordrecht, stond te recht wegens poging van uitvoer van zeep en cacao. Bekl bekende; de cisclf luidde een maand met aftrek. De beklaagden G. K. en J. de M. ten Nieuw Namen, trachtten zeep uit tevoe- •n; eisch 3 maanden. Wegens uitvoer van zeep en kaas luidde de eisch tegen A. V en A. de B. te Koewacht zes weken gevangenisstraf Tegen A. V., die na uitwijzing terug keerde in het in staat van beleg verkee- rend gebied (hij was in Vlissingen geko men en zeide nu niet Le hebben geweten dal Vlissingen in Zeeland lag) luidde de eisch 14 dagen gevangenisstraf met aftrek 'oorarrest en onmiddellijke in vrijheid-' stelling van beklaagde. Na de pauze deed de rechtbank aller eerst uitspraak in de des morgens bei handelde zaak tegen A. V., die wegens terugkeer in het in staat van beleg ver klaarde gebied veroordeeld werd tot 14 dagen gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en last tot onmiddellijke in vrijheidstelling. Wegens het verboden vervoeren van steenkolen en bruinkolen van Wemel dinge naar Axel was gedagvaard J. V. uit' Wemeldinge Hij was niet verschenen. Daar bleek, dat niet V-, doch zijn zonen de kolen vervoerden, luidde de eisch vrijspraak. De volgende zaak was die- tegen C. F., groenienhandelaar te Middelburg, be klaagd van overtreding der distribuliewet. Bekl. deed aardappelen verkoopen tegen 14 cent per K.G., toen 13 cent de maxi mumprijs was. Bekl. zeide, dat Vrijdag op de veiling gezegd was, dat men gerust voor 14 cent kon verkoopen tot 'Maan dagavond, zulks in verband met den, inkoopsprijs. De president zeide, dat de veiling meester niets over dit punt le zeggen heeft on dat men te luisteren heeft naar d.e bepalingen, gemaakt door de autori teiten, in casu door den burgemeester. Uitspraak 21 Augustus. LANDBOUW, - Bljjkens meedeelmgen in het Z. L. en T.bi. zijn door het dagelijksch bestuur der Z. L. ML aan den Minister van L\, N. en H nog de volgende verzoeken go- richt. om het daarheen te leiden, dat aan landbouwers, die tarwe hebben geleverd, het lovermaalsel van hun tarweoogst gela ten worde en het maximum hectoliterge wicht hiervan worde bepaald op 50 K.G. om spoedig bekend te maken een hoo nenden minimumprijs voor den kool zaadoogst 1918. daar de landbouwers an ders geen koolzaad zullen uitzaaien om den minimumprijs aardappelen te handhaven; waar deze niet wordt be steed, zijn de Aardappelen aangeboden aan den minister. De inbeslagn eming van tarwe. Het hoofdbestuur der Z. L. M. beeft ten opzichte van het in beslagnemen van alle tarwe, er in een adres aan den Mi nister van L., N. en II. op gewezen dat deze maatregel, ten opzichte van de tarwe, de meeste landbouwers in do provincie in groote moeilijklieden brengt, aangezien zij gewend zijn, eigen tarwe ,voor het bakken van brood op de boer derij te gebruiken, en het hun, door de groote afstanden, en het feit, dat er veel te weinig bakkers wonen, wier bakkerijen bovendien niet ingericht zijn op een zoo danige uitbreiding als de voorgestelde maatregelen noodwendig met zich zullen brengen, onmogelijk zal zijn van deze bakker:, brood te betrekken; da' de regceringscoromissaris voor de rijksgraanverzameliug in Zeeland, ter ver gadering (van het hoofdbestuur) aanwezig, verzekerde, dat het zeer goed mogelijk is7 om, in verband mol het aantal uitgereikte broodkaarten, te controleeren, of er veel tarwe achtergehouden is; dat, huns inziens, de gewraakte maatre gel 'aanleiding zal geven tot groote ónte vredenheid onder de landbouwers ea Vet het opzettelijk aangeven van kleinere hoe veelheden, dan de werkelijke oogst be draagt. redenen, waarom zij Uwe Excellentie beleefd doch dringend verzoeken, het daarheen te leiden, dat aan de landbou wers in deze provincie een hoeveelheid tarwe gelalen worde, uitsluitend voor ge bruik van eigen huisgezin en vast perso neel. Op bovenstaand adres werd het volgen de antwoord ontvangen: „Naar aanleiding van uw In margine vermeld adres, heb ik de eer u mede te doelen, dat de ervaring, liet vorig jaar opgedaan bij de inzameling van den oogst, mij heeft overtuigd, dal in geen ge- vai tarwe en rogge* aan landbouwers "fcan worden gefkten ter voorziening "in eigen behoefte voor de broodbereiding. AVel kan aan de landliouwers mstede van brood, meel op hunne broodkaarten worden versteekt, volgens mijne beschik king opgenomen in de Staatscourant van S Februari 1917 no. 33 betreffende brooddistribulieregeling, zoodal zij zelve in slaat kunnen worden gesteld hun ei gen brood le bakken. Dat dit tot ontevredenheid aanleiding kan geven is mogelijk, maar de landbou wers dienen dan te worden overtuigd, dat ook zij in de algemeene lasten, welke de oorlog ons brengt, hun deel moeten dragen en dat zij zelve mede oorzaak zijn. dal op deze wijze moet worden op getreden De voedselpositie is op hot oogenblik van dien aard, dat scherp de hand moei worden gehouden aan de door mij gegeven voorschriften. Het zal door mij op prijs worden ge steld, wanneer door u hierin medewer king wordt verleend Dc Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Is nabouw op Eigenheimers vrij JIol volgende telegram is 13 Augustus verzonden Minister van Landbouw, Den Haag. Verschillende landbouwers verbouwen koolrapen en knollen als navrucht na Eigenheimers. Waar Uwe Excellentie mi nimumprijzen niet handhaaft en dus deze soort niet als najaarssoort beschouwt, mogen dus Eigenheimers onder vroege soort aardappelen gerekend worden en nabouw vrij geacht worden. Verzoeken Uwe Excellentie zulks toe te staan, daar velen door vroegtijdige ziekte der Ei genheimers genoodzaakt zijn te rooien en door niet toepassing der minimumprij zen zeer teleurgesteld zijn. Verzoek met oog op steeds meer uitbreiding nemende bouw op Eigenheimers telegrafisch ant woord De voorzitter der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, J. v. VREDENBURCH. Vervoerkosten hooi 1916. Vaif iden, Commissaris der Koningin in Zeeland is bericht ontvangen, dat door den Minister van Oorlog is bepaald dat alsnog een vergoeding wegens vervoer kosten, tolgelden inbegrepen, toegekend zal worden voor het in 1916 gevorderde hooi. De vergoeding bedraagt f 1 per 1000 K.G. en van 5 K M. of gedeelten daarvan Den kapitein-intendant is door den Mi nister opgedragen voor de uitbetaling van de vervoerkosten te zorgen. Voorkoop, hu urcontract, publ. verkoop en de veilingen. De Prov. Commissie van Veilings ver eenigingen in Zeeland vestigt de bijzon dere aandacht der veilingsbesturen op de circulaire van 7 Aug. der Groenten Cen trale. waarin men o a. liet volgende leest „Niettegenstaande herhaaldelijk het sluiten van contracten van voorkoop van groenten uitdrukkelijk verboden is, wor den nog uagelijks overtredingen van dit verbod Ie onzer konnis gebracht. Meestal betreffen deze mededeel in gen dan gevallen, waarin de aangegane con tracten in naam „huurcontracten" worden geheeten, doch inderdaad niet antfcrs blijken te zijn dan verkapte voorkoop- con tra eten. Zoo worden bijvoorbeeld groolere öf kleinere oppervlakten land zoogenaamd „verhuurd" met inbegrip van de op hefi land staande gewassen. 't Behoeft geen beloog, dat de vorm, idie in zoodanig geval aan de voorkoop-

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1