HIDDELItLRGSCHE COURANT. Dinsdag 24 Juli 1917. 160' Jaargang. FEUILLETON, Het vijfde Wiel BINNENLAND. Uit Stad en Provineie. M 172 A bona, prfla per kwartaal la Mid- Jtelburg en bij (te agenten la Misslagen »n Goes f 1.55; per post 11.75. Advertentie» 20 cent per regeL, öij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen jran 1—7 regels f 1.50. OM HET NIET TE VERGETEN. Er zijn in de laatste dagen zoo,veel sensationeel© dingen aan onze kust gebeurd, dat we het voornaamsLe bijna uil 't oog zouden verliezen. Natuurlijk niet de reeders, maar wel het publiek. Hel kapen door de Engtelsclien van Duitsche schepen in onze wateren, liet torpedeeren door de Duitschers van een schip met een lading' pek voor onze regeering, en het wegslepen door de Duitschers van een ander schip (ook al met pek voor Onze regeeriug) nog wel heel brutaal vlak voor den Nieu wen Waterweg' het zijn. allemaal han delingen, die tot weinig welwillende commentaren, aanleiding' geven. Maar laten we niet vergeten dat het ergste van alles het ergste voor ons beslaan nog volkomen ongewijzigd is, n.l. de afsluiting van de Noordzee door een uitbreiding van het Engelsche mij nenveld. Van de schikking die volgens Reuter in overweging Is om een kleine wijzi ging in de grenzen van het mijnenveld te brengen, hooren we niets meer, en het door onze regeering uitgevaardigde verbod om uit te varen, is nog steeds van kracht. Treurig zijn de getallen van de scheepvaart in onze vooraaaprftLe ha vens in de afgeloopen week./^e IJmui- den kwamen 10 stoom- £e^ v2 /Zeil schepen binnen, te Rotternisjn,," 19. Te LTmuidéh voeren er 9 uit. Van Rot terdam worden geen cijfers van uilvaart opgegeven. Wal dat .beteekent, kan hieruit blijken dat in de overeenkomstige week van 1916, toen het met onzen aanvoer ook ai bedenkelijk was gesteld, nog 68 sch'epen den Nieuwen Waterweg binnen kwamen. Wanneer we achter ons kijken, dan is het zorgwekkend zooals de dwang maatregelen jegens onze scheepvaart steeds zijn toegenomen. De aanhoudin gen en onderzoekingen die ons In het begin van den oorlog verontrustten, ver zonken in niet bij de verklaring, door DuilSchland in Febr. '15, van een deèl der Noordzee tot oorlogsgebied; aan den anderen kant kwam toen weer het gedwongen aanloopen in Engelsche ha vens, wat op zich zelf zoo erg niet wasf, tnaar gepaard ging met tergend lang vasthouden. En dat alles beteekende weer weinig bij de afkondiging in 't begin van dit jaar van den onverzoen- ljjken duikboolqorlog' <loor Duitschland in een enorm spergebied, dat ons bij gratie nog een geultje naar hel Noorden openliet, en ons geheel afsloot van de vaart op Indië door het Suezkananl. En nu eindelijk werd ook* dat geultje afgesloten doordal Engeland zijn mijn- gebied uitbreidde. Het. resultaat van dat alles spiegelt zich af in de onderstaande tabel, diip aangeeft de cijfers van de scheepvaart in den Nieuwen Waterweg' over de vier voorafgaande jaren, voor de aankomst uit zee; die naar zee stemmen düar vrij wel mee overeen. Aantal Tonnemaat. schepen. 1913 11.285 13^748.784 1934 8.031 885.066 1915 3,883 61.538.386 1916 3.284 5.031.228 1917 (bijna 7 ïndn.) 974 873.000 Van 1 Jan. tot 21 Juli in het jaar 1916 kwamen aan den N. Waterweg uit zee aan 1746 schepen met 1.785.000 ton, terwijl In datzelfde tijdsverloop van door BEATRICE HERON MAXWELL en FLORENCE E. EASTWICR. Naar het Engelseh. 1.0) „Wij moeten opstaan," zei Fe'i/'a eensklaps. „Wij moeten net doen als ge woonlijk. Niemand moet eenig' verschil aan óns kunnen merken. Ik verwacht - ik weel zeker dat alles in orde i"., snaai' wij moeten niet wagen praatjes :uit le lokken. Haast je Theo, het is al laat." Zij voelde zich nog flauw en 7i°k, maar do onerkende vrees in haar hart voor Laurie.Laurie dien zij liefhad met al de kracht van het onverdeelde hart van een jong meisje, gaf haar situn, en gaf haar moed. dit jaar het aantal binnenkomende zee schepen slechts bedroeg 974 met 873.000 ton. Dp die manier zouden we dit jaar dan mi^Schlben een totaalcijfer van 1800 binnenkomende schepen en een tonnemaat van een an derhalf millioen halen, luiaar waarsckijnlij ker veel minder. Want men moet wel bedenken dal in die cijfers voor d^t jaar zich nog slechts vo.or een kleine drie weken de invloed doet gevoelen van de afsluiting ook van de vrije vaar geul. Als die mocht blijven duaandan zal men hier alleen krijgen wal op eigen risico- komt, oï wel geëscorteerd is door een torpedovloot, zooals het konvooi van 17 schepen dat Zondag ochtend, begeleid door 40 Engelsche torpedobooten voor den Waterweg kwam. We zijn zoo gewoon dat onze re geering alles doet wat in deze netelige zaken onze belangen lean behartigen, dat we ook nu vertrouwen dat zij mei ijver jracht ons weer lucht te geven. Maar we kunnen niet ontkennen dat we met spanning en zorg le gemoet zibn wat ze als uitslag zal hebben le publi- ceeren. Wal zij 6 Juli openbaar maakte was niet veel belovend Dat was eenvoudig de Engelsche meedeeling dal wij naar een anderen uilweg moesten zoeken, en 't verzoek onzerzijds om de afslui ting op te heffen daar wij geen anderen uitweg hadden. En tevens werd aan onze schepen verboden uit te varen. Daarna hebben we eerst nog' het kwaad-spellend bericht gekregen van het uitzenden van de sleepbooten om onze lichtschepen langS de vrije geul in Le halen; toen weer het betere be richt van het terugroepen van die sleep booten, en zelfs een verlof tot uitvaart naar Skandinavië. Maai- dat verlof is den dag daarna weer ingetrokken en we weten nu absoluut niet hoe de kansen Slaan. i Maai- het vermoeden is gerechtigd, dat de Engelsche maatregel in nauw ver band slaat met de vaart van Duitsche 'schepen fuït onze havens, en dus met de schending door Engeland van onze territoriale wateren. Dat juist maakt de zaak zoo inge wikkeld, dat we voor een snelle op lossing vreezen. Wanneer hel bovendien waar is dat de gister aan de zuidkust van Texel getorpedeerde Duitsche koopvaarder „Norderney" op 't oog'enblik van den aanval ongeveer twee mijl uit de kust voer, dus binnen ons territoriaal gebied(, dan zou ook deze aanval een schending van onze territoriale wateren zijn, en dan wordt liet optreden der Engelschen dat men na Bergen nog kön beschou wen als een onbekookte daad van een al te ijverig vlootkommandant, een wel bewuste methode', die ons in nïtet ge ringe moeilijkheden kan brengen. DE MONOPOLISEERING OER LF.VENS- VERZEKERIN G-MIJEN. De commissie, die door minister Treub is ingesteld met het doel hem voor te lichten en van advies te dienen in ver band met zijn plan lot monopoliseering van het levensverzekeringsbedrijf, heeft onlangs aan de verschillende levensver zekeringsmaatschappijen een vragenlijst toegezonden. Naar aanleiding daarvan heeft de, dooi; de directies van alle Nederlandsche le- vensverzekeriiigsniaatschappijen benoem de „Commissie voor de Bcdrijfsvrijheid' der Levensverzekering" tot die directies een circulaire gericht, waarin wordt aan geraden de gestelde vragen zonder voor behoud ie beantwoorden. NEDERLAND EN DE OORLOG. Do lorpedeering van de „Breda". Z o is dan gisteren Vlissingen, na dat dit geruiinen lijd niet was voorgeval len, weder eens de plaats van aankomst geweest voor Nederlandsche zeelieden, die met de duikbootaclie .'Van de Duit schers maai-'van aL te nabij hadden ken nis gemaald. Het was ongeveer 5 uur, toen het loodstransportvaartuig „Gissin gen' met de 10 leden der equipage van hel 300 ion gro.ole stoomschip „Breda" van de reederij Van Meel uit Rotterdam te Vlissingen binnenliep. Onder de 10 man bevonden zich Lwee Wis singers, ter wijl ook de overige mannen niet onbe kend waren té Vlissingen, daar de „Breda" nog korj geleden aan de electro- tinfabriek tin héel't geladen. Kapitein De Wil en zijn mannen za gen en allen goed uit. Het was Zondag morgen ongeveer half zeven, toen zooWel aan bakboord- als aan stuurboordzijde een Duitsche onderzeeër kwam opzetten,' die heide direct het met aardappelen; voor Londen geladen schip aanvielen en er op begonnen te schieten. Onze zegs lieden telden 33 schoten Door dit schie ten werden telkens stukken van het schip weggeschoten; de aardappelen vlogen door hel luchtruim, maar hét schip bleef drijven en nog was een torpedo noo- dig om het vernielingswerk te voltooien Intusschen. waren, ondanks den kogel regen. de mannen in de twee booten ge gaan, medenemende hetgeen men had klaar «ezet, omdat natuurlijk aanhouding le vreezen viel, en trachtten door hard roeien weg te komen van deze gevaar lijke plaats. Wonder boven wonder is daaroij niemand getroffen. Toeu het sch.p gezonken was, kwam een Fransclie vliegmachine boven de bciton. waarop de' durlcbooten spoedig hun heil onder water zochten Van uit de machine wist men aan zes Engelsche torpedobOiOtjagers te seinen wat cr ge beurd was; vijf dezer booten gingen toen blijubaar op zoek naar de duikbooten, terwijl de bemanning van de zesde de vriendelijkheid had de schipbreukelin gen aan boord te nemen en heu te voe den en een aangenaam verblijf te geven Men stoomde in de richting van de Noord-Hinder en bij dit lichtschip, van waar men het gebeurde met den kijker had kunnen gad -slaan, werd een boot ge streken om een deel der bemanning, die haai- boot had izien ioroslaan, op 'de Noord- Hinder te brengen; de anders mannen konden met hun eigen boot er heen roeien. Op de Noord-Hinder bleven de mannen ongeveer 24 uur, totdat de „Vlissingen" hen kwam halen. Hier werden de gebruikelijke verkla- •ingen afgelegd voor den versperrings- commandant, waarna de mannennaar hun haardsteden konden verder reizen. o Ned. motor sch,oener getorpe deerd. Bij de firma Soetermeer, Fekkes en Co te Rotterdam, eigenaresse van den motorscliioener „Sjrra", is telegrafisch bericht ontvangen, dat dit scheepje op weg naar Amerika is getorpedeerd en de volfallige equipage Jop de Shetland- eilanden geland is. Nadere bijzonderhe den ontbreken. Duitsche schepen over de Noordzee. Ondanks vden Engelschen aanval dei- vorige week zijn, volgens „De Maasbiode", Zaterdagavond opnieuw eenige Duitsche schepen (4 uit den Waterweg en 1 uit IJmuiden naar Scandinavische liavenk vertrokken. Een Duisch schip getor pedeerd. Het Duitsche stoomschip „Niordemey" van Rotterdam naar Stockholm, is gis teren morgen nabij Texel getorpedeerd. Elf opvarenden zijn door een Neder- HOOFDSTUK IV. Er zjjn mensch'en die twee en twee zoo onhandig b ij e 1 k a a r optellen dat ze drie of viff kr jj gien. In de onbjjlkamer vroegen mijnheer en mevrouw Pridham den butler, I-Ios- kins, naar den moord die was bedreven op een steenworp afstand van hun eigen bezitting. Mevrouw Prijdham, maje stueus belangstellend, lette niet op hol binnenkomen van de beide meisjes en evenmin dat zij zoo laat kwamen. „Wie is liet arme kind?" vroegte, toon ze binnenkwamen. ,„Eon zeer achtenswaardig, heel fat soenlijk jong meisje," antwoordde ÏIos kitis; „ze is een maand of wal ge'c- den hier komen wonen om haar groot moeder op te passen na den dood var huur grootvader. De oude vTöuv Ba'n- lon i s zeer zwak en Liz was heel good voer haar. Zij had hier in de buu-i een goeden naam. Niemand had iets oo het meisje te keggen." „En je zegt', dat ze doodgestoken werd landsche torpedoboot aan land gebracht. Een stoker is vermoedelijk omgekomen. Het schip zonk niet, doch bleef op de waterdichte schollen drijvende. Het is de haven van Nieuwediep binnenge sleept. Waarschijnlijk is de „Norderney" door een Engelschen onderzeeër getorpe deerd. De bemanning heeft duidelijk de bellenbaan van een torpedo waargeno men. Volgens de berichten uit Nieuwediep was het schip op't oogenblik van het torpedeeren pl.m. twee mijl uit de kust. Dat zou dus zijn binnen onze ter ritoriale wateren. De" aanvallende boot zelf is niet gezien. Verkeer met Engeland Gisterochtend is te Rotterdam aan gekomen een. convooi van 17 schepen, het grootste, dat tot dusver aankwam. Hel convopi is door Engelsche tor pedojagers lot de territoriale grens be geleid. Het aantal torpedojagers lelde ditmaal 40, Met dit convooi zijn een aantal pas sagiers uit Indië, Amerika en Engeland,, alsmede een mail, medegekomen. De tegenspraak vaneen Reuter- bewering. Reuter bracht dezer dagen „van ge zaghebbende bron" de bewering dat in 1916 de waarde van onzen uitvoer naar Engeland slechts ongeveer 160 millioen bedroeg tegen een uitvoer van 540 mil lioen naar Duitschland. Het Ned. Corr. Bureau heeft daar over zijn licht opgestoken bij het Ex port-Bureau, waar ten eerste werd op gemerkt dat van April '36 tot eind December Engeland voor meer dan 222 millioen gulden uit ons land heeft ont vangen, maar waar bovendien gewe zen werd op 't volgende: dat vóór Juli '16 bijna niets naar Engeland ging, en alles naar Duitsch land daar eerst toen een regeling werd getroffen het uitvoeren van een zeker percentage naar eerstgenoemd land; dat Duitschland veel ho.ogere prij zen betaalt dan Engeland, wat van veel invloed is op het eindcijfer; dat een deel van de export over land is afgeleverd aan de Belgische Relief- commissie, wat dus niet bij den uitvoer naar Duilscliland gerekend moet wor den, maar bjj die naar Engeland; dat in het begin van 1916, dus toen de regeling met Engeland nog niet in werking Was getreden, een gro-ote uitvoer naar Duitschland heeft plaats gehad van vee, afkomstig uit de watersnoodstrekenj, wat eveneens van Invloed is geweest op het totaalcijfer. 0 Telegraf iana. Onlangs werden door de Telegraaf cijfers gepubliceerd waaruit zou blijken dat wij uit Duitschland slechts zeer weinig terugkrijgen voor hetgeen wij daarheen invoeren. Toen van andere zijde werd voorge rekend dat die cijfers geheel onjuist waren, heeft het blad die verbete ringgenegeerd. De Telegraaflezers hier en in Engeland, welen nog niet be ter dan de onjuiste opgave. De vorige week werd door de Tele graaf in een artikeltje over de varkens- politiek beweerd dat bij het zouten van varkensvleesch in sommige plaatsen 60 a 70 pet. werd afgekeurd, dat er voor 't rijk voor vele millioenen schade was gieteden, en het afgekeurde vleesch als voer voor varkens werd bestemd. De administrateur van de Vleesch- vereeniging zond aan het blad een stuk, waarin werd 'gezegd en toegelicht, dat die beweringen, met nog andere, geheel on juist waren; dat van een afkeuring' van k 70 pet. niets bekend was, dat die Schadepost van vele millioenen in de verbeelding van de redactie bestond; en dat er geen vleesch voor varkens voer was gebruikt. De Telegraafweigerde dit stuk, op het pad naar het kanaal?" „Ja mevrouw. Vlak in heL hart L 't moet een vreemd soort mes geweest zijn twee sneden, net een kruis." „Wat zeg je?" vroeg mijnheer Pridham. „Er is nergens een wapen te vinden; mijnheer, maar ze lag zoo dicht bij het kanaal, dat het best in het water gegooid lean zijn. Ze zijn bezig er haar te dreggen, mijnheer." „Er naar te dreggen, zeg je? Ze had den wel zoo beleefd 'kunnen zijn mij' daar permissie voor te vragen. Daar moet ik eens naar informeeren." Mijnheer Pridliam stond op, liet: zijn ontbijt onaangetast staan en iiep naar de deur; hij gaf I-Ioskins bevel de auto dade lijk voor te laten komen. „Waarom wandel je daar niet naqr toe?" zei zijn vrouw, die haar goedkeu ring niet kon hechten aan iets dat zij zelf niet oedacht had „Omdat ik eerst naar den gemeente raad ga,'' antwoordde hij1 kortaf en ver trok. Hoskins kwam weldra terug en zag er uitermate ontsteld uit. „Neem mij niet kwalijk, m'evrouw", zei hij. „Juffrouw Marsh wou u graag spreken." „Zoo aanstonds," antwoordde me vrouw Pridham, „ik lean nu mijn aan dacht niet bij de huishouding bepalen." „Zij zegt dat het zeer dringend is me vrouw, anders zou ze u niet gestoord hebben. Zij denkt dat u het dadelijk we ten moet." De twee meisjes, Felicia en Theo, keken elkaar heimelijk aan. Felicia deed haar uiterste best niet weer flauw te vallen. „Zeer goed, zei mevrouw Pridham, en de huishoudster kwam Tïinnen, zich 'orontschuloj .'end, maar met veel ge wicht. Haar oog viel op Felicia en ze zei op dramatischen toon. „Ik geloof, dat ik u liever onder vier oogen zou willen spre ken, mevrouw „Waar is dat allemaal over?" vroeg mevrouw Pridham geëergerd. „Ik ben nog niet eins klaar met ontbijten, Marsh." maai- plaatste wel een bestrijding' ervan, dal weer nieuwe onjuistheden bracht. De administrateur zond toen zijn stuk aan Het Volk, welk blad het plaatste. 'Moeilijkheden in den bier- handel. Volgens een mededeeling vim den N'ed. Bond van koffiehuis- en restauranthou ders zal binnenkort door de brouwe rijen slechts één soort bier worden af geleverd legen een nog veel lioogeren prijs dan tot heden het geval is, terwijl de afnemers slechts de helft kunnen bekomen van de hoeveelheid, die on der normale omstandigheden door hen betrokken werd. Het spreekt wel van" zelf, dat al deze moeilijkheden door liet publiek gedeeld zullen moeten worden. De steenkolen en de studenten. De senaat Van het Delftsche sludenten- korps heeft in een circulaire aan de studenten gewezen op de wenschelijlcheid om tij'dig te zorgen voor aankoop van hulpbrandsloffen. De directeur van het Brandstoffenbureau heeft zich op ver zoek van den senaat bereid verklaard^ alle sLudenten, die den wensch hiertoe te kennen geven, een persoonlijk, op naam gesteld rantsoen le geven. Honing. Door den Minister van L. N. en H. is ingesteld een Rijksdistributiebureau voor honing. Nadere bijzonderheden bevat de St. Crt van gisteravond. Uit Middelburg. Met ingang van heden worden, wat de Zeeuwsche lijn betreft weder twee voor treinen van sneltreinen opgehevent w. voortrein 102 (voortrein van trein 102 vertrek 7.07 v. le Middelburg richting Roosendaal); ou voortrein 109 (voortrein van trein 109 vertrek 11 26 n. le Middelburg, rich ting Vlissingen) De trein van 7 07 v. geeft te Roosen daal aansluiting op den trein naar Am sterdam via Rotterdam; de trein van 11 26 n. wacht te Roosendaal op aanslui ting van Rotterdam. - Vrijdagavond a.s. te 8 uur geeft het Middelburgsch Muziekkorps weder een uitvoering op het Molenwater. Uit Vlissingen. - Benoemd tot concierge aan de Ruij- lerschool te Vliss in gen den heer J. Deulekom, Uit Walcheren. - Gisteren hield de gemeenteraad te Seroosker ke een openbare Vergade ring, waarin allen aanwezig waren. Hetda- gelijksch bestuur legde de gemeente-reke ning van 1916 over De inkomsten waren f 30.953.10, uitgaven f 10 456.50. Zij werd na onderzoek goedgekeurd. Tot gemeente-ontvanger werd benoemd B. Melis. Men schrijft ons uit Souburg: Nu er weer z.gn. zigeuners in onzen omtrek zwerven, moeten vooral winke liers op hun hoede zijn. Hier en daar trachten zij weer hun ouden truc toe te passen om geld te wisselen. Men zy dus gewaarschuwd en kijk© de slimme vrouwen gloed op de vingers, daar zij brutaal optreden. Een "paar woonwagens stonden gisteren op den Abeele, nu op den Ouden Vlissingschen weg. Uit Zuid-Beveland. - Bij resolutie van den minister van Financiën is, met ingang van 1 Augustus 1917, benoemd tot teekenaar van het kadaster, de heer J. Tollenaar te GoeS. - De klerk-telegrafist der staatsspoor C. J. v. d. Dussen wordt met ingang van „Hel spijt mij mevrouw, maar het is lastig ais de jonge dames er bij zijn." „Nu, ga dan maai- mee." En mevrouw Pridham ging haar voor naar haar bou doir, dat in de ontbijtkamer uitkwam De huishoudster volgde haar en Feli cia bracht haar handen naar haar gezicht om het trillen van haar lippen te doen; bedaren. „Theo", fluisterde zij, „ze Iceeki mij den heelen tijd aan. Zij weet jets. Ik wou wel eens weten wat Hel gemurmel van stemmen in de aan grenzende kamer ging eenige ©ogenblik ken voort en toen kwam mevrouw Prid ham terug, verliit, verontwaardigd snui vend. „Ik hoor daar zooeven iets zeer on aangenaams", zei ze. „Miss Leach, u| schijnt vannacht naar beneden gegaan te zijn. men heeft u in de hall hooren spreken mei een man, hem hooren uit laten door de zijdeur en die achter hem! grendelen. Wal beteekent dat?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1