HIDDELBIJRGSGHE COURANT. 160* Jaarcacj-. Oit Sta li en Proïïneie. J& 160 Dinsdag IB Juli 1917. AbonïL prtjK pet kwartaal in Mid- Selburg en bij te agenten in Vlissingen *o Goes f 1.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per -egel By aboanement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen .-an 1—7 regels f1-50. MINDERWAARDIG GESTOOK. Er ligl' een boek voor ons, dat een stérke achterdqcht bij ons heeft opge wekt. Het heet' „Het Belgische annexio- nisme een gevaar voor Nederland", en vermeldt als uitgever M. van den Beek'; Hof boekhandel, in Den Haag. "Wal ons al dadelijk trof was het feil dat nergens, noch .op 't titelblad, noch onder het „woord vooraf", noch ergens anders ook maar de geringste aanduiding wordt aangegeven van den schrijver. Zelfs geen iniligal, niets' En toen we het hoek lezen gingen, kwam al heel gauw de waag bij ons op: wie kan er belang hebben bij het schrijven van dit boek, dat onder den schijn van een wetenschappelijke uit eenzetting de bedoeling heeft in Neder land wantrouwen te zaaien tegen de voornemens der Belgen jegens ons? Want dat boek is in weerwil van de inkleeding niets anders dan een bij- eengaring van alles wat in vroeger en ia- ter jaren in België is gezegd en ge schreven legen ons land. Een hoofd element daarvan is het befaamde werk „La Belgique au tournant de son his- toire" dat het vorig jaar in 't get- heim te Brussel verscheen, onder de „naamletters E. Pen waarvan in dit nieuwe boek uitvoerig betoogd wordt dal het niét van Duilsche zjjde afkom stig is, zooals door sommigen beweerd werd Maar belialve dat, worden uitvoe rige uittreksels gegeven uit allerlei Belgische redevoeringen en arlfUels, waarin plannen worden bepleit, die slechts ten koste van Nederland kun nen worden verwezenlijkt, en waarbij 7. -Vlaanderen en Limburg de hoofdinzet vormen. Dal alles is in ons land groolen- decls volkomen bekend. En er is reeds telkens en telkens in de Nederland- sche bladen en tijdschriften tegenover dje loekomstdroomen stelling genomen. Wie is het dan, di|G het noodig vindt om dat wantrouwen nog' sterker •aan te walckerén? Fen Nederlander? Dien indruk Jmaakt het boek niet. Nergeus vindt men een typisch Hollandsch verweer, nergens een Hollandsclie meening over de kwestie Als écu Nederlander de schrijver was, zou hij, die 7.00 over^ vloedig is in zijn aanhalingen, toch ■ook wel enkele der voornaamste be tschouwingen hebben weergegeven, in de Nederlandsche pers geuit. En zeer zeker zon hij dan niet verzuimd heb ben mee te deelen wat de Belgische regeoHng aan de onze verklaarde over het feil dat zij het gestook'der annexio- nislen niet steunde, een mee duelling vdit iii dal boelcgjeheel genegeerd wordt Een Belg dan? Het lijkt er wel op want hij spreekt soms van „onze" als hij over Belgische dingen schrijft, en hij loont zich bijzonder goed tliuis in de Belgische toestanden. Maar welke Belg heeft er belang bij met zoo'n Zwaarwichtig' werk de Nederlanders te ■waarschuwen tegen zijn eigen landge- noolen9 Welke Belg zal zich geroepen voelen om de Nederlanders te waar schuwen tegen de gevaren die ons in de toekomst zouden dreigen van een sterk België, zooals deze schrijver doet aan hel slot van zijn „conclusies", waarin hij zelfs waarschuwend voorspelt oen machtsverschuiving van Nederland naar België0 En dan ook welke Belg die tegen het streven der annexionisten is, zou met volledig stilzwijgen voorbijgaan de openlijke vcrldaringen van zijn eigen regeering tegen die zelfde annexto- nisten? Wie dan? Een Duitscher9 Inderdaad is 'de vraag in ons opgekomen of we hier misschien te doen hebben met een sluw gestook van een Duilscher, of wal nog erger kan zrjn- van een pro-Dttilscher. Natuurlijk kunnen we q mn antwoord op de vraag geven. De schrij ver houdt zich schuil. We kunnen al leen zeggen, dat dit boek geheel zou passen in een propaganda onder de Nederlanders tegen een herstel van een onafhankelijk België, „dat zich naar builen steviger zal zoeken te beves tigen, aller eerst tegenover het naar verhouding zwakke Holland", (blr 121 Maar wie het boek geschreven moge heblien late hij het zich gezegd zijn. dal wij van zijn gestook niets moer ten hebben. Tegenover die Belgische annexionisten zullen we ons zelf wel verweren. En we wjjzen pogingen van anderen af om ons door zoo'n eenzijdige, en dan nog wel a n 0 n i e m e kwaadsprekerij te ver bitteren legen buren, waarmee we het wel op verschillende punten oneens zijn, maar waarmee we in de toekomst jn goede buurschap hopen te leven. BINNENLAND. GRONDWETSHERZIENING. De wetsvoorstellen tot Verandering in het lie, lilde en IVde hoofdstuk dee Grondwet, lot verandering van artikel 192 der Grondwet en tot verandering in de Additioneele Artikelen der Grondwet, zijn gisteravond bij de Tweede Kamer ingekomen. De Memorie van Toelichting vermeldt, dat de indiening van deze wetsontwer pen geschiedt krachtens art. 195 rtt« ver-> band met art. 194 der Grondwet. Bij' de wetsontwerpen worden defini tief voorgedragen de veranderingen in de Grondwet, waarvan de voorsteilen on derscheidenlijk zijn vastgesteld bij de wet ten van 10 Mei 1917 (Staatsbladen nos. 398, 399 en 100 Voor de toelichting van de wetsontwer pen wordt verwezen naar de desbetref fende reedv tusschen de regeering en de Slalen-Generaal gewisselde stukken en de daarover in de beide Kamers gevoerde beraadslagingen. EEN L1EFTINCK-ANECDOTE Dc Oproerige Krabbelaar in Het Yolk er te li liet volgende Dat Lieflinck verbrand wou worden, spreek' vanzelf, Nooit 'n man ge weest, om met langdurige ontbin dingsprocessen vrede te hebben. Kort en bondig, zonder weifeling of mede- 'doogen Dat was heel de robuuste kerel, van wien een buitenstaander nooit geloofd zou hebben, dat hij van huis uit geen vechtgeneraal, noch zelfs een chirurg, maai' een dooper, een boetprediker was geweestEen preek ian Lieflinck, dat lijkt zoo onwezen lijk als eext legerorder van Schokking. En z'n ideeën over dat dominees-vak waren dan ook oorspronkelijk. Een voorbeeld, uil zijn mond opge- teekend Op een goeden dag kreeg hij een brief van een Jood. die van hem de voorbereiding verlangde oto den dbop te ontvangen. ^Weledele heer", schreef Lieflinck wederom „geloof mij, want ik spreek uil ervaring, om'dal ik er zoovelen ken hel valt niet mee, een chris ten te zijn. Het aantal der goed ge slaagden is miniem. Daarentegen heb in mijn leven verscheiden goeie Joden ontmoet, en een goeie Jood is zoo kwaad niet. Ga dus naar de Synagoge, als je naar God verlangt en tracht een goeie Jood te zijn. Dan is de kans van slagen greater dan dal je 'l in het Christendom pro'- beerl, waarin de meesten, ik weet het, (mislukt zijd." Doorvoor werd hij voor den Ker- keraad geroepen of voor de Classis, of hoe dat heeten moge. Maar met den bijbel in de hand kon ik ze bewijzen, dal ik gelijk had-, ik heb den Jood een kans ge laten, om iets goeds te worden in de wereld." Hel bijbelVers, dal hij daarbij aan haalde, ben ik vergeten. Mhar den ouden Lieflinck vergeel 11c niet, omdat hij zoo'n frissche vroolijke, levensblij de Hollander was, en omdat die zoo zeldzaam zijn in dit fijne land van dogmatiek en sektarisme. NEDERLAND EN DE OORLOG. Geïnterneerde Duitschje onderzeebooten. (Officieel). Het departement van bui- tenl. zaken deelt mede: Gelijk uit het jongste aan de Sta- ten-Generaal overgelegd witboek blijkt, onderscheidenlijk op 23 Febr. en 12 Maart j.I een Duitsche onderzeeboot in de Nederl. territoriale wateren aan getroffen en zijn deze twee booten ■eïnlerneerd geworden op grond, dat hun binnenkomst in het Nederlandsche rechtsgebied in strijd was met art. 4 van 'de neutralitei tsproclamalip en dal naar het oordeel van de regeering, geen der uitzonderingsgevallen zich voor deed, die, krachtens art. 5, hunne anweziglieid binnen het genoemd rechtsgebied zouden hebben gerechtvaar digd. Dc Duilsche regeering heeft de rechtmatigheid van de genomen beslis sing betwist op grond, dat in beide gevallen de binnenkomst der vaartui gen krachtens art. 5 sub I der neu- traliteitsproclamatie gewettigd was, aan gezien de komst binnen het Neder landsche rechtsgebied was veroor zaakt door averij en de gesteldheid der zee. De Nederl. regeering heeft hierte genover volgehouden, dat de binnen komst, bij het nemen van de" noodige voorzorgsmaatregelen had kunnen wor den vermeden. Aangezien ffe beide regeeringen om trent deze feitelijke vraag niet lol over eenstemming konden komen, hebben zij hc-sloten de aangelegenheid aan het oor deel van de internationale dom mis s i e te onderwerpen. Deze com missie zal uitsluitend het feitelijk ge- schi'punt hebben te onderzoeken of de binnenkomst der beide duikhoolen al dan niet het gevolg was van verzuim der betrokken duikbootcommandanlen om de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen ten einde de binnenkomst in het Nederl. rechtsgebied te vermijden Zij zal den 12den dezer te 's-Graj- venhage bijeenkomen en samengesteld zijn uil een Nederlandschen, een Duil- schen, een Argentijnschen, een Zweeil- schen en een Deenschen zeeofficier, onder voorzitterschap van den laatst genoemde De Belgische vluchtelingen. Blijkens een nota over de in ons land vertoevende Belgische vluchtelingen over de eerste helft van 1917, worden er thans ongeveer 30 k 40.000 Belgische vluchte lingen ondersteund; Daarvan zijn er in de vluchtoorden, te Nunspeet 0902, te Uden G233. en te Gouda 1210. Te Nunspeet en te Uden zijn ook vele gezinnen gehuisvest van Nederlandsche arbeiders die uit Duitschland overkwa men. Inzake de werkverschaffing heeft de Rockefeller Foundation zich uiterst ver dienstelijk gemaakt door de vorming van naai- en breiklassen, waai' een groot aan tal vrouwelijke vluchtelingen kleeren en ondergoed vervaardigde voor de geïnter neerde soldalen en voor haar mede-vluch telingen. Deze bemoeiing werd door de regeering dermate gewaardeerd, dat toen de Rockefeller Foundation op 5 Juni- 1915 de werkzaamheden staakte, zij door haar werden overgenomen en opgedra gen aan de centrale commissie. Er be staan thans nog een 5-tal klassen, ver spreid over het geheele landruim 500 naaimachines zijn in werking; het aantal naaisters beloopt 94 met 27 directrices; dat der breisters 162, met 6 directrices Hel totaal aantal naaimachines, dat in ge bruik is geweest, bedraagt 567, waarvan 498 door de Rockefeller Foundation in bruikleen zijn gegeven, 65 zijn er aan gekocht door de centrale commissie. In de naai- en breiklassen werden ver vaardigd 909,011 stuks De kleediugstuk- ken worden verstrekt aan de vluchtelin gen; het naaiwerk; 'gemaakt in de naai- ktrissen te Alberlsdorp, Heidekamp en G.aasler)and,waar gezinnen van geïnter neerden zijn gehuisvest, wordt uitslui tend gèzonden aan de centrale magazij nen voor militaire kleeding te Amsterdam, die ook de, grondstoffen verstrekken liet breiwerk wordt verkocht aan de magazijnen voor militaire kleeding en •oor de ontvangen gelden wordt nieuwe wol gekocht. Op deze wijze werd f 48.000 verwerkt aan wol. Behalve deze werkverschaffing wor den aan de vluchtelingen in de kampen, indien mogelijk, huiselijke* bezigheden en buitenarheid opgedragen ten einde tegen lediggang, eenerzijds, maar anderzijds ook tegen een ontnemen van brood aan den Nederlandsehen werkman te waken. Een onderzoek is ingesteld of geen werk kon worden gevonden voor een aan tal mannen bij den landbouw. Daartoe is door den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel de bemiddeling inge roepen van onderscheidene landbouw organisaties. De pogingen in deze rich ting hebben niet veel resultaat opgeleverd. Fen voortreffelijke wijze van werk verschaffing heeft ten doel den z.g. we deropbouw van België. De uitgaven, die de Nederlandsche schatkist ten behoeve van de vluchtelin gen deed van den aanvang af worden ira hel volgende samengevat Kosten voor het vluchtoord Nunspeet f 1,561,578.01; vpor het vluchtoord Ede f 1,536,572 10; voor het vluchtoord Uden f 2,12-1,209; voor het vluchtoord Gouda f707,104 33 Kosten van onderstand van vluchtelin gen 'builen de vluchtoorden lot einde Juni 1917: a. onderhoud van de gewone •luclitelingen f 10,800,000; b. -onderstand van de „pauvres lionleux" f700 000 Samengevat zijn alle uilgaven ten laste van 's rijles kas voor de vluchtoorden erf de ondersteuning buiten de vluchtoor den tot einde Juni 1917 f20,600.000. In dit bedrag van 20 milliocn zijn niet begrepen enkele geringe tijdelijke uitga ven, en ook niet de zeer beduidende bfe- dragen uil particuliere middelen uilge- geve.n Ten slotte zij, ook met liet oog orf de in den beginne maar ook nu nog wel verspreide meening onder de vluchtelin gen over het terugbetalen van die gelden door België, de opmerking uit de nota aangehaald dat, in tegenstelling met de kosten van interneering, dc twintig millioen, uitge geven ten behoeve van de Belgische uit gewekenen, geen pretentie ten laste van de Belgische regeering opleveren, noch te zijner lijd zullen opleveren Het ligt voor de hand, aldus eindigt de nota, dat de Nederlandsche bevolking zich deze lasten gaarne getroost om het hare bij lq dragen lol leniging van de rampen, dia de oorlog met zich sleept. Opdrijving s troop rij ze n. De minister van L., N. en II. brengt Ier kennis, dat maatregelen worden overwo gen om het opdrijven van de prijzen van strot) tegen te gaan Deze prijsopdrijving schijnt een gevolg te zijn van het opkoopen op grqolrf schaal van stnoo van'den nog te velde; staanden oogst door speculanten die den ken gebruik te maken van de dreigende) veevcederschaarsehte in den aanstaanden winter. De te nemen maatregelen zullen waarschijnlijk beslaan in het vaststellen, van maximum-prijzen In afwachting hier van wordt aan belanghebbenden in over weging gegeven zich van het opkoopen van strco le onthouden, aangezien met gesloten voorkoopconlraclen bij de vast te stellen maximum-prijzen geen reke ning kan worden gehouden. Koolzaad van den oogst 1917 De minister van L., N. en H. brengt ter kennis, dat het vooralsnog niet in zijn bedoeling ligl het koolzaad van. den oogst 1917 in bezit te nemen. Om vasthouden van het koolzaad te voorkomen zij echter reeds thans aan belanghebbenden medegedeeld, dat, in dien in de maand Juni 1918 nog meer of minder belangrijke partijen aanwezig mcchten zijn, deze alsnog in beslag zul len worden genomen Bij de vaststelling van tie dan te betalen prijzen zal met den geldenden marktprijs geen rekening wor den gehouden, o Smokk elarjj. Onder Wouw hebben de rifksamble- raren gisternacht een belangrijke smok- kelaarsbende aangehouden, die tien koeien, twee paarden en een kar met phocoteie vervoerde. Onder de aan gehoudenen is de worstfabrikant P. de Wilt uil Roosendaal. Prijzeri Vcrbruiksartikelen In hoe'n duren tijd wij thans leven, moge blijken uit de navolgende door het centraal bureau voor de statistiek gepu bliceerde cijfers. Hel verhoudingscijfer van de prijzen van 29 verb'ruiksartikelen in den klein handel is gestegen van 114 in 1913, lot 203 in Mei 1917 (1893= 100). De gemid delde verhcudiiigscijfers waren voor de lusschenliggende perioden als volgt. 116 in 1911, 142 in 1915, 167 in 1916 erf 192 in April 1917. Hel verhoudingscijfer van de gemid delde prijzen van cokes bij een 8-taV gemeentelijke gasfabrieken in de groote jemeenten, beliep in 1914 95.58 '1913 100) en sleeg vervolgens tot 123 73 in' 1915, 152.10 in 1916, 205.52 in April 1917 en 219.09 in Mei 1917. Broodkaarten. De directeur van het Centraal Brood- kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van de 20e week loopt van 10 tot erf met 18 Juli. Uit Middelburg. - Wij ontvingen het jaarversla? over 1916 van het bureau vau advies vopjr den handeldrijvenden en mduslneelen mid denstand in de provincie Zeeland, ge- ■esligd alhier Volgens dit verslag is reeds in zijn eerste levensjaar geble ken, dat het bureau een instelling is, die op verschillend gebied den midden stander van dienst Ts. Er werden 'door hel bureau geduren de 1916 gegeven ruim 50 adviezen, zoo- el van eenvoudigen als van meer mge- wikkelden aard. Naast liet inrichten en bijhouden van eenige admmistraiiën hebben ook ©enige boekenonderzoekingen plaats gehad in opdracht van de Algemeene Borgmaal- scbappij voor den Middenstand en van de Regeeringscommissie inzake het Mid- denstandscrediet. Een kappersvereeniging' werd yoorts ge holpen bij het opmaken van een regle ment voor een vakdepót ter onderlingen aankoop van de in het vak benoodigde artikelen; formulieren voor de N O. T. werden ingevuld, de betrekkelijke* cor respondentie gevoerd, de bankgarantie bezorgd, inlichtingen betreffende deoor- logswinstbelasüng werden gegeven, een loodgieter werd de weg' gewezen tot hel ■erkrijgen van regeeringszinker werd hulp verleend bij het ontcijferen van bui- tenlandsche facturen, met sloom vaart- nlaalschappijen werd gecorrespondeerd oir. aan de N. O. T,' geconsigneerde koopmansgoederen afgezonden te krijgen en meerdere zaken van dien aard Verder werden eenige adviezen op fis caal gebied verstrekt, winkeliers werden geholpen aan adressen van fabrikanten en groothandelaren van verschillende han delsartikelen, er werd steun verleend bij het zoeken naar personeel en bij het in stellen van een onderzoek naar de ge schiktheid daarvan; verzoeten kwamen in om mhclitingen betreffende de distribu tie wei, waarbij een vraag van zeer rage- wikkelden aard, terwijl ook op juridisch gebied eenige adviezen werden gegeven. Slechts weinige middenslands-organisa- tiën gaven gehoor aan den oproep van het bestuur om afgevaardigden te zenden naar een te Middelburg te houden bij eenkomst, waarin doel en werkkring van 'l bureau van advies zouden worden uiteen gezet De beraamde bijeenkomst ging dan ook niet door, de voorzitter van liet be stuur en de directeur besloten daarop om de betrokken organisahën in hajSr ei gen vergaderingen en in haar eigen plaats te gaan bezoeken o m in haar midden doel en werkwijze van het bureau van ladj vies uiteen te zetten. De in 1916 gegeven adviezen waren (als volgt verdeeld: 6op boekhoudkundig-, 3 op juridisch en 6 op fiscaal gebied; 3 be treffende requeslon militaire verloven, 3 betreffende informatiën over personen en zaken, 1 aangaande personeel en 28 ra- zate algemeen handelsgebied. In het eere-comité voor de 2e Nederl Jaarbeurs te Utrecht is 0. a. be noemd inr. JSmit Az. alhier. ïn hel 10e jaarverslag over 1916— 1917 van de Middelburgsche Politieagen- tenvereeniging „Luctor et Emergo", het welk wij ontvingen, wordt o a. melding gemaakt van de verschillende l>esprekin- gen van hel bestuur met den commis saris van politie. Bij minisleriëele beschikking is be-' noetnd met ingang van 16 Juli 1917 tot concierge, tevens bode, bij den raad van beroep (ongevallenverzekering) le Rot terdam de heer A G. Touburg, thans bode bij den raad van beroep alhier. - Ter geruststelling van hen die gister avond gemeend hebben, dat in de buurt van de Loskade een batterij aan het don deren was, of wel dat cr ergens een groot sluk van een vuurwerk werd afgestoken, willen wc meedeelcn dat die zware sla gen afkomstig waren van den motor van de ijsiabriek, die in den laalsten lijd wel meer van dei-gelijke luidruchtige nei.-in- gen vertoont, en die het gisteravond! heelemaal niet kon vinden met den afvoer an de afgewerkte gassen Gelukkig voor hen die na elf uur naar bed gingen, hiéld l-oen hel lawaai op. Voor hen die vroeger naar bed moesten, kwam toen ook een eind aan de stoornis in hun rust. De militairen hebben het ook gis teren de politie alhier weer lastig„e- maakt, den geheelen avond liepen er soldaten door de stad, die onder den loed van sterken drank verkeerden Tegen tien uur werd een troep van on- geveei 10 man naar de kazerne gedre ven en een hunner werd wegens open- bare dronkenschap bekeurd. Wij vernemen nog! betreffende Zon dagavond, dat bij de herrie tussjchen een agent en eenige soldaten een pa- Iroelje, die op dal oogenbjik op de Marlet was, werkeloos toezag. Tegen een onderofficier werd pro ces-verbaal opgemaakt omdat hij met voldeed aan het* bevel om van zijn rij wiel ai te stappen, toen hij zonder licht reed en bovendien een valsclien naam bleek opgegeven te hebben. - De politie al hier hield een ouden bekende aan, die zich weder aan jand- looperij had schuldig gemaakt Mede werd aangehouden een man, die nog een door den kantonrechter opgelegde straf moest ondergaan. Pro ces-ver baal werd opgemaakt tegen een man, die de wapenwet overtrad door een revolver en patronen bij zich le hebben. Uit V lissin gen - Tol hoofdingenieur-chef der afdee- ling scheepsbouw aan de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" is benoemd de heer L. J. K. van Waveren en toti hoofdingenieur, chef der afdeeling ma chinebouw de heer W B. Fulton. Uit Walcheren. Bij dc j.I. Zaterdag te Arnem ui- den gehouden stemming zijn uitgebracht 313 stemmen. Hiervan verkregen P- Boc.no en A. Goverse, candidaten der anti-rev lciesvereeniging, 115 en 85 st.; \U. F Tli. v. der Bijl en B. Franse, can- aidatcn der kiesvereeniging „Gemeente belang", 137 en 181 st.; A v. de Gruïler, umdidaat van beide kiesvereenigingen, 212 st., en A Schuit, werkmanscandidaat, gedeld door een groep kiezers, 118 st., zoodat gekozen zijn Franse en Van de) Gruiler en herstemming moet plaats heb ben tusschen Van der Bijl en Schuit. In de Maandag gehouden raads vergadering van Nieuw en St. Joos- land werd mededeeling gedaan dat zich .ïog memand had aangemeld voor de be trekking van gemeentewerker. Besloten werd nog af te wachten of er iemand komt. De begr-ooting voor 1917 werd voor verschillende posten gewijzigd. "De geld- lccning van f 1500 is goedgekeurd. Daar na, in gesloten vergadering, werd het

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1