I 1111)1) IT lilllliSlllli COURANT. Mi 136. Donderdag 5 Juli 1917. 160* Jaarna:.»- Abona. pr?l per kwartaal in Mid delburg en bij Te agenten in Vlissingen •to Goes f i.'ij.ï; per post 11.75. Advertenties 20 cent per regel, 3ij abonnement veel lager. Familieberichten en danM>etulgingen >an 1—7 regels f 1.50. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer Zitting van Woensdag. Alsof er geen art. 142 van het Regle ment van orde voorschreef, «lat „in geval van ontbinding der Kamer alle bij haai- aanhangige werkzaamheden zijn verval len", ging de nieuwe Kamer gisten ■eenvoudig door alsof er in Juni niets ge- beurd was Eenige vau vóór dien tijd overgebleven wetsontwerpen werden naar de afdeelin- gen verzonden; eenige andere, waarover de schriftelijke behandeling reeds is afge- loopen. werden op de agenda gezet, en! zelfs werd bij de opruiming van del overgebleven moties en interpellaties nog een zestal moties van dien aschbelt ge red, en opnieuw op sterk water gezet, in de hoop dal ze nog eens verorberd) zullen kunnen worden Dat alles gebeurde op grond van art. 141, dat voorschrijft alle bij de sluiting der zitting onafgedaan gebleven werk zaamheden in de volgende zitting te lier- vallen tenzij de Kamer anders beslist. Waarom nu dit arlikel niet wordt toege past, en niet het volgende dat speciaal, van onLbinding spreekt, is ons uiet dui-i /delijk. Maar ip ieder geval is het practisch. De Kamer zal zich echter in deze zo mermaanden tot het allernoodzakelijkste bepalen, Lot de werkelijk spoedeischende dingen Ze vergadert niet graag in dpn. •vacantie-tijd. De voorzitter had onder die af te han delen onderwerpen ook opgenomen de regeling van het hoogef landbouw- en, diergeneeskundig onderwijs, waarbij de "voor Wageningen zoo belangrijke kwestie van de plaats van vestiging aan de orde, komt. De heer Lohman stelde echter voor om dal niet als urgent te beschouwen, en het tot September aan te houden. De Kamer besloot met 43 tegen 20 stemmen in dien geest Van de overgebleven voorstellen ïshet belangrijkste dat betreffende de export- centrale. Het zal echter Dinsdag worden vóór de Kamer daarmee begint Ze zal nog wel Vrijdag a.s. een open bare vergadering houden, maar dan zul len de nieuwe interpellaties over de aard appel-opstootjes en de andere voedings moeilijkheden aan de orde komen. Al thans als de regeering bereid blijkt dan te antwoorden. 31 k i a a i. DE OPSTOOTJES TE AMSTERDAM. De toestand op straat Hel is gisterenavond nog wel meerma len noodig geweesl, speciaal in de omge ving van de Jordaan, om de menigte uileen te drijven, maar het is buiten verwachting goed afgeloopen. De Jordaners waren echter nog erg opgewonden. Ze daagden jouwend de politie en de soldaten uit om le schie ten en wierpen met steenen, en dat werd dan telkens weer gevolgd door een charge, soms gepaard met het lossen var. salvo's, meestal in de lucht. Vooral wanneer de cavalerie met de sabel in de vuist in galop op de menigte los stormde, vluchtten allen overhaast weg. Bevel was gegeven dat alle vensters geslolen moesten zijn, en voortdurend ■werd er in de straten door sterke afdee- lingen gepatrouilleerd. Op de Eilanden was het den heelen avond rustig, vergeleken bij de vorige avonden. Ook daar was een sterke mili taire macht aanwezig. Maar geen en kele maal behoefde er lo worden ge chargeerd, behalve tegen een troep her rie makende jongens. Ook aan de plunderingen was een eind gekomen. Het waren blijkbaar groepjes beroepsmisdadigers, die van het samen trekken der politic gebruik maakten, om in onbewaakte stadsgedeelten hun slag te slaan. Er was gisteren gezorgd voor een uitge breide bewaking van pakhuizen en win kels, o. a. van de winkels der social, coöperatie de Dageraad, waarop men een aanval verwachtte. De stakingen Voor een juist begrip van dit ondcr- dëel der gebeurtenissen is het noodig ter dege le letten op het in Amsterdam zoo sterk merkbare verschil tussclien de so- jcjalisten of „modernen", en de zgn „vrijen" of federalieven. De 24-uur staking van gisteren was af gekondigd door de laatstgenoemden, nl door hel Revolutionnair socialistisch co mité. De S. D. A. P en het Nederl, Vak verbond hebben er zich buiten gehouden, „Het Volk" drong er dan ook bij de le den dei' moderne vakbonden op aan niets te doen, en niet te staken dan. in overleg met hun organisatie. Ook de Gemeenlewerkliedenbond en de Ned Rij ks wé rkliedenbond hebben de slaking ten sterkste ontraden. Toch is gisteren weer eens gebleken dat de „vrijen" een macht van beteekenis ormen in de hoofdstad, getuige de om vangrijke slakingen die wij gisteren onder Laatste Berichten vermeldden. Misschien valt ernog iels af te dingen op hel aans ta! van 20.000 dat zij zelf noemen, maai' hel liep toch in de duizenden Volgens „Het Volk" waren dii. niet al len vrijwillige stakers. Het blad ontving van. verschillende zijden berichtenwaar uit blijkt, dat tal van arbeiders tot sla king genoodzaakt werden, eenerzijd- dooi- den dwang van „vrije" elemen ten. maar anderzijds ook door ontactisch optreden vanwege politie-auliorileiten, die door charge! in de huurt van fabrieken ele arbeiders beletten hun werlc te be reiken. j Dat er velen het Werk neerlegden uit vrees voor de stakers bleek aan de ar tillerie-inrichting aan de Hembrug Jlen aantal stakers uit Amsterdam hadden reeds overdag geprobeerd de werkplaat sen le bereiken om de werklieden tot staking over 'te halen Maar ze werden niet toegelaten En een der leden "an hel Comité van Actie der Hembrug-werk lieden deelde mee 'dal bestolen was niet te slaken omdat men de actie, gevoerd voor de lotsverbetering der werklieden, niet door deze staking wilde bederven. Dat werd door verreweg de meerderheid goedgekeurd. s Middags waren hel 'dan pok alléén /de losse werklieden die ten getale van onge veer 1500 het werk neerlegden. Ma T's avonds was het anders. Toen meldden zich voor de nachtploeg sleclifjsi 150 man van de ruim duizend aan. De werkwillige werklieden die in Amsterdam wonen, hadden trouwens reeds aan de directie gemeld dat zij misschien niet zou den komen. En een aantal die reeds in deri trein zaten, slapten vóór het ver trek weer uit. Ze durfden niet! Gisterenavond had het Revolutionnair Socialistisch Comité op liet V. V. A.-v terrein in de Watergraafsmeer een open- luchtmeeting belegd, waartoe de ar beiders waren uitgenoodigd, die aan tie proteststaking hadden deelgenomen. Naar schatting der N. R. Crt. waren een 3000 mannen aanwezig, volgens anderen 5000. Het optrekken naar het terrein geschied de in goede orde, de straten uitkomend op de Linnaeusstraat op Amsterdamsch en Walergraafsmeersch gebied waren door sterke militaire posten afgezet. Op het V. V. A.-terrein werd door een vier tal sprekers, onder wie de heeren Wijn koop en ICitz het woord gevoerd. Besloten werd de proteststaking op te heffen en heden weer aan den arbeid le ga,an. Na afloop der meeting werd een tele gram verzonden aan minister Posthumn, waarin een onderhoud met dezen wordt geëischt. om de eischen der arbeiders mei betrekking tot de levensmiddelendisf tributie naar voren te brengen. Tevens zal worden geëischt, dat de regeering aanstonds haar uitvoerpolitiek wijzige. Ge schiedt dit niet, dan zal aldus de lieer Wijnkoop opnieuw gestaald worden, niel door 20,000, maai' door "100.000 ar beiders. In verhand met liet bovenstaande kan dit gevoegelijk als grootspraak worden beschouwd. Een manifest der modernen. Gisterenavond lieeft de Am'sterdam- sclieBesluurdersbond (d. i. de organi satie der „modernen") na een vergade ring een manifest lot die arbeiders ge richt, waarin er op gewezen wordt dal bel onbesuisde optreden van. vrouwen en van opgeschoten kwajongens, die hun kracht niet zeteken in de organisatie van den arbeid, een hoogst ernstigen toesland heefl geschapen. Plundering en roof zijn geen wape nen waarvan denken.de arbeiders zicli bedienen. Dal is de anarchistische fnk- tïefc van vernietiging. Daarom wordt hel goed genoemd dat de leden der aangeslo ten vakvereenigingen weigerden aan de staking deel te nemen. Dc leden worden opgewekt, zich bui len de beweging te houden. De landsregcering, die naar het de mocratisch bestuur van Amsterdam niet wilde luisteren, toen het nog' tijd was, is, zoo zegtii.et manifest verder, niel waard gespaard te worden liet minst de Mi nister van Landbouw. Docli haar politiek mag en zal de moderne vakbeweging niet verleiden andere wegen ie volgen, dan die zij zelf in het ware belang van; de arbeidersklasse acht. Ook de R. Kalk. Centrale heeft tegen"1 de staking stelling genomen. De dienstweigerings- kw.es tie. Het Handelsblad, dat de berichten over de dienstweigering' publiceerde, schreef gisterenavond het volgende ..Wal gisteren in ons blad onder het hoofd „Dienstweigering" vermeld stond, lieeft een verkeerden indruk bij onze lezers moeten achterlaten. De militairen die onder commando van een kapitein de Czaar Peterstraat doormarcheerden, waren bestemd lom naar het eind van )ijh 13 te trekken. Doch de coinmandeerende officier had order onder geen beding van de wapens gebruik te maken, niet te schieten. Aan het einde van de Straal stonden enkele duizenden melischen Een salvo in de lucht maakte geen indruk op de menigte. De troep heeft Loen een kwartiertje gewacht en is, omdat het zonder geweld te gebruiken niet moge lijk was verder te komen, teruggekeerd. Dat dit terugkeeren eenig verband zou hebben met eenige dienstweigering, is dus geheel uitgesloten, zoodat ten onrecht© op de mogelijkheid van een dergelijk ver band in ons blad gewezen is. Trouwens, van eenige dienstweigering is geen der officieren of onderofiicie- ren iets gebleken, zooals in ons ochtendr blad reeds vermeld is. Wat onze ver slaggever gezien en geconstateerd 'lieeft, is natuurlijk voorgevallen. Een troep, die omringd is door joelende vrouwen en jonge meiden, is niet on dei' strenge coft- trölc en het is wel begrijpelijk, dat wel enkele soldalen uit het gelid zijn geloo- pen en tegen de meiden niet tegen «te superieuren him voornemen om liet le „verdommen" hebben te kennen ge geven Tussclien dat en dienstweigering is echter een groot verschil." Ter waarschuwing. Ter waarschuwing voor nieuwsgieri gen, „die ook eens een kijkje willen ne men", diene de mededeeling dal de mail, die eergisterenavond door een schot doo- delijk getroffen werd, een eerzaam -10- jarig groen ten venter was. Iiij hoorde scholen vallen op Kattenburg, en zeï lot zijn vrouw, dat hij „eens even ging zien wat er aan de hand was." Een uur latei* was hij dood. De man laat vijf kinderen na, terwijl zijn weduwe binnenkort nog een kleine verwacht. En de aardappels? Men leest daar bijna niet meer van, Zc waren er echter gister reeds. Op de groentenmarkl was men omstreeks 12 uur druk bezig met het distribueeren van- aardappelen, die in zeer groole hoeveel heid warén aangekomen. Er waren loen in totaal 5000 H.L. aardappelen gearri veerd. Onder begeleiding van militairen en politie gingen de karren de stad in naar de winkeliers. Nog een dood e Een. Maandag gewonde 19-jarige jon gen is gistei'en overleden. Er zijn dus nu vijf dooden. De gewonde luitenant. Bij den reserve-luitenant. W. M de Mol die Maandagavond, zonder dat hij iets met dc zaak te maken had, van de tram) werd gesleurd len door een tierende bende werd getrapt en geslagen, is, naar .,IJet Volk" verneemt, hersenschudding en een ingedrukte rib geconstateerd, ter wijl hij ook tal van andere kneuzingen heefl. Verdwaalde koge 1. Op het Singel bij de Raamsteeg is gis terenavond omstreeks 9 uur een 30-jarige vrouw door een verdwaalden kogel.«adie door de Beerenstraat kwam aanfluiten, uit de richting Prinsengracht, in het dijbeen getroffen. Zij is in niet ernsiigen toestand naar bet binnengasthuis vervoerd. Op het punt, waar dit gebeurd is, was van onge regeldheden geen sprake. NEDERLAND EN DE OORLOG. Geen bra n d hou t-di str b u tic. De Minister van L., N. en H. lieeft in een tot de burgemeesters gerichte circu laire verklaard, n i e t voornemens te zijn brandstof onder de brandsloffen-idistri:- bulie te brengen, of daarvoor eenige an dere algemeene distributieregeling te tref fen De Minister is er nl. van overtuigd, dat de toepassing van een dergelijke re geling practisch geen voldoende resul taten zou opleveren. Het is echter wel zijn voornemen, zoo- veei zulks uilvoerbaar is, misstanden, die zich tengevolge van de sterk toegeno men vraag naar bout voord,oen, tegen te gaan. Daartoe is de Minister bereid burge meesters, in welker gemeenten bosschen zijn gelegen, tot kapping waarvan wordt overgegaan, te machtigen daarvan het voor hunne gemeente noodige brandhout ingevolge de Onteigeningswet in bezit le nemen en in overleg met de betrokken Brandstoffen commissie te distribueeren. Voor zooveel overiglens gemeentebe sturen het nuttig jachten houtvoorraden op le doen ter distributie aan minder gegoe den,, deelt de Minister mede, dat zullrf met zijne bedoeling niet in strijd is, mits dit geschiedt in overleg meL de betrok ken Brandstoffencomlnissie. De reden waarom de Minister niet lot distributie van brandhout wenscht over te gaan is, dat de distributieregeling van kolen en turf uitgaat van hel beginsel^ dat er voor gezorgd zal worden dat elk gezin een zoodanige hoeveelheid ont vangt dat in de minimumbehoefte aan brandstof bij gepaste zuinigheid behoor lijk voorzien w;ordt. Met het oog hierop is hel dus niet noodig1, dat de gansfchje bevolking in staat wordt gesteld andere brandstoffen dan kolen en turf te ver krijgen. Vroege aardappelen. Dc Minister van L., N. en H. heefl, piet ingang van heden vastgesteld een niaxi- mum-kleinliandelprijs voor vroege aard appelen van 11 cent per K.G, Een verdwaalde Zeppelin Men schr>'jft uit Stadspokler in Gro ningen d d. i dezer aan de „N. R. Ct." Hedenmorgen kwam een blijkbaar ver dwaald luchtschip uit N.W. richting, daal de om zich tc oriênteeren, keerde daarop, om en Koerste naar het Noorden op Emden af. Juist boven mij was het bijna in nevels verdwenen, daarna geheel, maar 5 min. daarna was het boven den Dollard duidelijk zichtbaar Later koerste het ach ter een ander luchtschip boven Duitsch- land in Oostelijke richting. De „Bestevaer". Omtrent hel getorpedeerde s.s. „Bes- tevaer" wordt nader gemeld, dat het vaart- tuig op weg was van Londen naar Rotter dam Hel schip is in twee minuten ge zonken. Daardoor was er slechts tijd ge weest om een der sloepen te vieren. In deze sloep hebben de 9 aangebrachte schepelingen plaats genomen, maar ten gevolge van de zuiging door hel wegzin kende schip was de sloep omgeslagen. De 9 mannen, van wie 2 zoo goed als onge kleed waren, hadden 5 uur, hangende aan die omgeslagen sloep; op zee rond gedreven, Omtrent het lot van de andere 8 man der bemanning, onder wie de ka pitein, de stuurman en de tweede-machi- st, is niets bekend. De blazer GO 5, schipper B. Xnis}„ heefl gisteren te Hoelc van Holland aange bracht den stoker J. Mulder van de „Best- levaer". Nu worden nog1 vermist de kapitein, de eerste stuurman, de tweede machinist de mesisroombov, de kok, een matroos en een olieman. De „Bestevaer" was gebouwd in 1879 en mal 1044 bruto reg. ton. De „Amste 11 and" Naar aanleiding van de lorpedeeriug van het stoomschip „Amstellnnd" meldt hel Ned. Corr.-bureau, dal dit stoom schip. dat in December van het vorig jaar vergunning had gekregen om naar Buenos-Aires uil le varen om mais voor de regeering in te nemen daar aankwam, toen de verscherpte duikbootborlog was aangevangen De Koninklijke Ilollandsclie Lloyd vond hierin aanleiding te weigeren de lading in te nemen en stond ten slotte, strijd met de Schepenuitvoerwet, het schip aan de Engelscke regeering af. Thans was liet schip -op weg naar Belfast, met een lading tarwe voor de Engelselie regeering, toen liet werd getorpedeerd. UIT OOST-INDIË Burgemeester van Mcdan. De heer D baron Mackay, oud-burge meester van Voorburg, heeft, naar de ,N. R Ct." meldt, de uitnodiging van den Minister van Koloniën om nurge- meester van Medau le worden, aange nomen. De heer Mackay zal de eerste burge meester in Oost-Indië buiten Java worden Uit Stad SB Provinele. Uit Middelburg. Tegen gisterenavond had de afdee- ling Middelburg der S. I>. A. P. op dc bovenzaal van de sociëteit „De Ver genoeging" een openbare vergadering be legd. waar dc hear J. Onderdijk de ge meenteraadsverkiezing op Vrijdag be sprak (De heer Lindeijer, die oolc zou spreken, was verhinderd) De vergadering werd geleid door den heer W. P Cornelisse, die de slechte op komst betreurde! doch meende dat die ten deele op rekening der tijdsomstandig heden zal kunnen worden geplaatst. De heer Onderdijk beval len' eerste den persoon van den candidaat der S. D A. P. den heer Cornelisse, aan als iemand, die, veel deed en nog doel in de arbeiders beweging; o. a den laats ten tijd in de levensmiddelenoommissie uit de arbei dersorganisaties. De algemeene sociaal-democratische ge meentepolitiek besprekende, betoogde spr dat de sociaal-democraten, in tegen stelling met leden van andere partijen, zich aan hun programma houden en wees hij op de resultaten in Amsterdam behaald door de sociaal-democratische wethouders, en in Zaandam dpor de so cialistische meerderheid Spr neemt hel den niet-sociaal democra ten onder de raadsleden niet kwalijk, dal zij de belangen van hun burgerklasse be hartigen. Zij spreken dan van algemeen belang, maar dit voelt ieder naar het milieu waar in men leeft, al erkent spreker, dat er, democratische elementen onder de bour geoisie zijn, die ook de belangen der arbei ders erkennen. De heer Onderdijk sprak er met waar deering over, dal hij, in tegenstelling met vroeger den heer Saunes, door den raad gekozen werd in het burgerlijk armbe stuur en in de commissie van financiën, ai kon hij dit laatste niet aannemen, ter wijl de heer L. Onderdijk tot lid van del schoolcommissie werd bendemd. Spr. gm" vervolgens na, wat in zijn vierjarig lidmaatschap in den raad door hem is bestreden, aanbevolen en verhin derd of mede tot stand gebracht. Daarbij wees spr. op het mislukken van de poging om een slraatbelasling in le voeren; op het gebeurde met def wijziging van de inkomstenbelasting; den strijd voor verbetering van vcrschiiiende Loonen en arbeidsvoorwaarden. Daarbij stelde hij in hef licht dat de aftredende, leden in het derde district tegen verschil lende democratische voorstellen hebben geklemd. O. a stond spr. stil bij zijn motie tot invoering vau progressie en zeide, datl het niel van hem kon worden verlangd' oen concreet voorstel te doen alvorens de raad zich in principe had uilgespro-t ken En dit bleek goed gezien, waul; slechts drie leden (de heeren Adriaan- sen, Bolle en spreker) stemden voor progressie. De crisismaatregelen besprekende, wees de heer Onderdijk er o. a. op, dat del heeren De Veer en Boogaert tegen het door B. en "W. voorgestelde subsidie vari f 2600 voor kindervoeding waren en het bedrag op f1600 wilden bepaald zien. Mocht men hel van spreker niet colle giaal achten «leeds de namen vati de te genstanders te noemen, dan zegt hij dat dit een democratische eisch is, omdat hetgeen in den gemeenteraad gehemd, van le groot algemeen belang is; als een. raadslid voor of tegen stemt, meent dit lid dat zijn stem verdedigbaar is en dus! ook besproken mag worden. Spr. vond gelegenheid met waardcering te spreken over het optreden van den burgemeester inzake het verstrekken van goedkcope levensmiddelen Ook bel college van B en W. bleek steeds bereid, verlaugde maatregelen in verband met de tijdsomstandigheden le overwegen. In verband met de gasprijsverhoogin- n wees de heer Onderdijk er o. a. op, dat het voor kleine gasverbruikers min- aer makkelijk is te bezuinigen op heli verbruik dan voor groote verbruikers Spr eindigde met een opwekking om het sociaal-democratisch element in den raad te versterken en daarom Vrijdag in. het derde district te stemmen op den heer Cornelisse, er daarbij op wijzend, dat de anti-revolutionaire en vrij-liberale kiesvereenigingen eJkaars candidalcn steu nen, wat spreker niel anders kan verkla- dan uit het feit, dat zij voelen gelijke belangen te hebben tegenover de ar beidersklasse. De heer Cornelisse sloot de vergade ring met er op te wijzen, dal de kalho-» lieke kiesvereenigïng aanbeveelt alleen op den heer De Veer' te stemmen en dus blijkbaar niet met het conservatief allegaartje weusrht mede te doen Spr wekt op in geen geval don con servatief den heer Boogaert te stemmen, doch op den candidaat der sociaal-demo craten. - Voor de tweede maal is heden morgen de paal, die "aangeeft, dat de Heerenstraal voor auto's van dc zijde der Langcdelft verboden is, aangereden en omgebogen, al is liet niel zoover als den eersten keer. Uit Schouwen-Duiveland. - Een kinderwagen, waarin twee "kin deren, werd gistermiddag op den Grachlweg te Zierikzee door een motorrijwiel, waarop twee jeugdige per sonen waren gezeten, aangereden, met gevolg dal wagen en kinderen in de gracht terecht kwam. Scliijnbaar zonder letsel, konden de kinderen op het droge wor den gebracht. Van pohliewege bemoeit men zich met dil geval. Uit Zeeuwse h-V laanderen O D. - Door onbekende oorzaak is Dinsdag avond brand ontstaan in de vlasfabriek van den heer Th. Voet te St. Jansteen, staande nabij het. station te Hulst. In een oogwenk stond het. gebouw, gevuld Lot den nok met bewerkt en onbewerkt vlas, in lichte laaie. Alles is verbrand, met uitzondering van de motoren, slaan de in een afzonderlijk gebouwtje, en een partij, in een kelder geborgen, afge werkt vlas. Naar wij vernemen wordt het tamelijk groot schadebedrag door verzekering ge dekt. Besmettelijke ziekten. Van 27 Juni3 Juli is ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen 1 geval van roodvonk te Vlissingen. Voorts 1 gevat van diphteritis te Baarland en' Krabbendijke en 2 gevallen dezer ziekte! te Groede en Yerseke.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1