30ITMLAID. LAATSTE BERICHTEN. Advertentiêm ther: C. R. v. Lelyveld, emer. Utrecht., Bedankt voor Wierden: J. H. van Pad- denhurgh. Staphorst; voor Eikerzee: J H. Semmelink, Kleverskerkevoor St. Annaland: Ph. J. Vreugdehil, Sprang; voor Oud-BeijerlaudG. van. Montfrans, Ouderkerk a. d. IJsel. Chr. Geref. Kerk. Beroepen 'te Apeldoorn J. D. Earth Harderwijk. LANDBOUW. De Staatscourant bevat de sta-' tuten der Zeeuwsche co óp. kunstmest- fabriek te Goes en van de CQóp, Boe renleenbank te Neuzen. LEGE* EN VLOOT. De Mil. Jong. Vereen. „Wees een Zegen" le Middelburg heeft in een der laatst gehouden vergaderingen be sloten om uit een door de vereeniging schriftelijk ingediende lijst van predikan ten uit Middelburg, de daarop vermel de predikanten te verzoeken om voor de taililairen over een vrij onderwerp te spreken. In alphabetische volgorde zullen de predikanten worden aangezocht. 4 Juli a.s. hoopt ds. Bouma des avonds! om 8 uur in het Mil. Tehuis voor bo vengenoemde vereen, op te treden. SPOHT. -- Aan het station le VlIiSsingen worden morgenochtend 7 uur circa 3000 postduiven losgelaten. De duiven zijn uit tal van plaatsen in ons land naar Vlissin- gen gebracht om aan feen wedvlucht deel te nsemen, uitgaande van de Néd. Po&tduiven vereeniging. Aan de Vrijdag! te Axel gehouden Schieting van de handboogruaatschappij „Ons Vermaak" namen deel 66 schutters. De hoogvogel werd geschoten door den heer P. Vermeulen le Axel; de zijvogels door de heercn A. de Moor te Zuiddorpe en O. Van 'Acker te AVestdorpe en de gal len door de heeren E- Verlinden te Axel en P. Waelput te Zuiddorpe. DE OORLOG. De Toe stand Geheel volgens de verwachtingen i3 •een der eerste daden van Wenizelos, (nu llij -weer aan de regeering1 is in Grieken, land, geweest om de betrekkingen met de middenrijken af te breken. Aan ilea Grieksclien gezant in Zwitserland is op gedragen dit aan de legaties in Berlijn, Weenen, Sofia en Konslantinopel mee te deelen. Wenizelos, zoo heet het al, hoopt binnen een paar maanden de Grieksche troepenmacht aan het Mace- donisch front aanzienlijk te versterken. Bij zijn terugkeer in Athene werd hij luide toegejuicht, wat niet behoeft te verwonderen, daar hij in Athene nog ve le aanhangers had en daar bovendien de psychologie van de volksmassa leert, dat zij elk haar opgedrongen hoofd toe juicht of sleenigt als er maar gangma kers aanwezig zijn; daarvoor zal regis seur Joimart natuurlijk wel gezorgd heb ben Toch voelde de staatsman zich niet veilig; bij het onderhoud met den kon in; waren er uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen om le voorkomen, dat hem iets voorkwam, \joor 't overige moet het een tragische bijeenkomst zijn ge weest tussclum den jóngen vorst en den grijzen staatsman, waarover wij hieron der nog -het een en ander me éde-el on Zoo gaai' Grieken land dus ook len strijde. Drie jareu geleden zou een oorlogsver klaring van dal land aan Oostenrijk een daaci 'zijn geweest, die de gelieele wereld met bewondering zou hebben vervuld Dan zou Griekenland om aan zijn ver dragsplichten met Servië le voldoen zich mei en voor dien buur'hebben opgeofferd T,oen wilde de koning niet. Konslantijn meende, in tegenstelling met Wenizelos, der. toemaligen premier, dat het Griek sche volk igleen nieuwen oorlog kon doorstaan, zonder ernstige schade le lij den en voelde zich bovendien niet ge bonden door een contract, dat naar zijn meening alleen sloeg op Balkan-, niet op Europeesche verwikkelingen. Het bleek la'lcr herhaaldelijk, dat een groot deel van he'ü Hellleensche volk, feitelijk ge- lieer Oud-Griekenland, achter den ko ning stond. Nu gaat het straks uit Weni zelos aan het hoofd ten strijde. Toch is dat met zoo vreemd. Konstan lijn genoot eer. zeer sterk persoonlijk aanzien, men was hem trouw, doch kón het nieitemm betreuren, dat hij geen andere politiek volgde. En lxwendien, deze oorlog heeft het wel geleerd, als de machthebbers! V2n het oogenblik de strijdklaroen bla zen vergeet de menigle haar meeningten van gisteren en volgt gedwee Zei Bis marck het niet reeds 50 jaar terug van Oostenrijk- „Wenn der Kaiser von Oes- terreich reilen lassen will, dann wird ge- ritlcn." Daar komt voor Griekenland nog bij, dat de gehate Boelgaar in ine* land staat, wien men nu eenmaal het licht in de oogen niet gunt. Toch moet het velen Grieken nu ook! eigenaardig le moe zijn, waar zij met den gevaarlijken Italiaan tesamen ten strijde trekken. Maar Wenizelos zal den ken, als mijn land der entente trouwe hulp is geweest, ih eb ik straks bij de stotr regeling ook het mijne te zeggen. In Italië zijn er echter al stemmen opge gaan om bij voorbaat een legpmoptkof- mende houding van Home legen te gaan. Een senator heeft zelfs al den raad ge geven „Stoort u aan geen verandering in den toestand te Athene, tast toe, straks mist men toch den moed u het geroofde (dat woord zei hij echter met, weer te ontnemen." Of de Grieken er ook zoo over denken? Maar dat is van later zorg. Thanswird geritten. Op het Westelijk oorlogstooneel is het tamelijk roerig geweest, zoowel op het Engelsclie als op hel Fransche fr.ontdeel. Als blijvend resultaat van verscheidene ilaatseïijke acties hadden de Engelsclien >ij Oppy een [succesje le boeken, doordat zij daar over een flinke breedte de, voorste lime der Duilschers bezetten Ter vergelding kunnen deze echter wijzen op terreinwinst, die bij hj euvel 301 aan den linkeroever van de Maas op de Franschen behaald is. Voorts verzeke ren de Duitschers dat zij bij Cemy (in Champagne) een Fransche stelling ter breedte van ruim 1000 nieter en een hardnekkig verdedigde tunnel hebben ge nomen en legen hevige tegenaanvallen hebben behouden. De Franschen bewe ren echter stellig, dat zij weer terugge worpen zijn. Als aantal gevangenen in dit gevecht en aan "de Maas, geven de Duit schers 550 op. Overigens maken de Russen gewag van een succesvollen- opmarsch in Ar menië, waar zij Serdetsj bezetten en ver zekeren de Turken, dat de Engelsclien die op den Euphraat aanrukten, terugge trokken zijn Lot Felloedzja. Veel schot zit er bij de geallieerden in Mesopotamia niet meer in, sinds zij Bagdad en een beveiligingsslrook ten N. van die stad bezet hebben. Lloyd George heeft te Glasgow, waar men hem het eereburgerschap aanbood, een rede gehouden, die Reuter ais uiterst belangrijk kenschetst, maar waarin wij weinige nieuwe gezichtspunten konden ontdekken. Natuurlijk sprak hij zijn ver trouwen uit in de overwinning der en tente, die, zonder de gebeurtenissen in Rusland al heel wat naderbij zou zijn. Maar de toestand in Rusland zal zich be teren. In een van zijn. pakkende (beelden zei George liet aldus: „De revolutie id eer. koorts, veroorzaakt door voortduren de veronachtzaming van de gezflfadhe.ds- welten der gemeenschap. Een patiënt, die lijdt zooals Rusland, heeft tijd noodig vooq- herslel. Indien het gestel goed is, en 'L gestel van 't Russische volk is voor treffelijk, dan zal zulk een volk plotse ling weer op krachten komen en machti ger worden dan ooit. Dat is "het geval met Rusland." Deze verwarring, zoo vervolgde- hij. moge de volstrekte zege vertragen, zij maakt die zege zekerder dan ooit (soej.) en wat nog meer zegt, ze heeft de hoei- danigheid van de zegje, die wij zullen behalen, aanmerkelijk verbeterd. Over de kwestie van den vrede zei Engeland's eerste minister nog eens, dat er geen vrede gesloten mag worden voor de geallieerden hun doel bereikt hebben en dat noch Mesopotamia, noch Armenië onder Turkscli bestuur blijven mógen. Wat het lot der Duitsche kolo,- nies aangaat, de wenschen en verlangens der bewoners daarvan moeten dienaan gaande den doorslag geven. Onbeschaaf de volken zullen vermoedelijk aan zach ter handen behoefte hebben dan aan die der Duitschers, om mee bestuurd te worden. Lloyd George geloofde niet, dat er aan Duilschen kant reeds eenig verlangen be staat om op deze hoofdvoorwaarden tot een schikking te komen. Wat een won der! zouden wij willen uitroepen. aan' deze kwestie dadelijk zijn aandacht wijden en de middelen wetan te vinden om deze stilliggende schepen in de vaart le breifgen, .door den onzijdigen alle Amerikaausche goederen te ontbonden, tenzij ze die in schepen onder hun eigen vlag vervoeren. Dit laatste gebeurt reeds voor zoover ons land betreft. Wat overigens het stil liggen van schepen aangaat, mogen wij er wel op wijzen, dat liier te lande ver scheidene schepen, voornamelijk groote passagiersbooten, zijn opgelegd om geheel andere redenen, dau door den Italiaan worden ondersteld. -o De Frank/. Z tg. onder de een suur, De Franicf. Ztg. bevat het bericht, dat hel blad om redenen, welke niet be kend kunnen worden gemaakt, zich ge noodzaakt ziet het politiek gedeelte van het blad voorloopig zonder er een eigen meening aan toe te voegen, te laten ver schijnen. Het blad is dus door de censuur ge troffen en mag alleen berichten geven zonder daarover een oordeel te vellen; een maatregel, welke ongeveer ge staat met die, welke verleden jaar gedu rende eenigen tijd op het Berl- Tagebl. werd toegepast, doch tóen was jhet al" leen de hoofdredacteur Theodor Wolff; wien het verboden was te schrijven. Wat de reden van de op de Frankf Ztg. toegepaste censuur is, zegt de N. C., welen wij niet, maar het is moger lijk, dat die in verband slaat met eenige ongewoon scherpe artikelen, welke het blad sinds de jongste Oostenrijksche crisis aan de gebeurtenissen in de Dor aau-monarcliie heeft gewijd. De Ver. Staten en de handel der o n z ij d i g e n. De maatregelen, die Amerika nemen zal om den doorvoer van Amerikaau sche producten door onzijdige landen naar Duitschland le voorkomen schijnen voor ons land voorloopig weinig verande ring in den toestand te zullen brengen Naar de „Morning Post" oil Washington verneemt, is er een export-raad inge steld, die Destaat uit de ministers -van landbouw en handel en uit 'den voedings controleur. De president, wien de beslui ten van den raad moeten worden voorge legd, krijgt nu de volstrekte macht over de uitvoeren. Hij zou ze zelfs geheel kunnen verbieden. Om heruitvoer der uitvoeren naar de onzijdigen te voorkomen, zullen 'voor- zórgen worflen genomen, bestaande in uitvoerconsenten, zooals de Engelsche re geering die sedert het begin van derf oorlog bezigt. Er zullen Amerikaansche agenten in onzijdige landen worden gesta tioneerd om toe le zien op de verdeeling en het verbruik van de Amerikaansche (uitvoeren, ten einde zeker te zijn dat Duitschland daarvan niets krijgt De Amerikaansche en de Engelsche regeering zullen voorlaan in nauwere sa menwerking den geheelen exporthandel onder Engelsch-Amerikaansch toezicht brengen. Fen lia van de Italinansche missie, die thans in de Ver. Staten vertoeft, heeft verklaard dat millioenen ton onzijdige scheepsruynle stilligt. De eigenaars ho pen daardoor de vrachtprijzen op te drij ven om hun winsten te vergrooten. De exportraad zal, volgens de „Morning Post" COSTS •OftLOCSBEftJCflTEN. - Volgens de „Secplo" zal binnenkort te Parijs een conferentie worden gehou den ter nadere formuleering van het oor logsdoel der entente. Naar men weet heeft Rusland daar sterk op aangedron gen. - Te Serajewo is op plechtige wijze een herinneringszull onthuld voor den daar vermoorden aartshertog Franz Fer dinand en diens echtgenoote. Op de plaats waar de doodelijke kogels van den moor-, denaar het aartshertogelijk paar troffen is bovendien een marmeren gedenkplaat in den huismuur aangebracht en een ijze ren in het asphalt van de straat. Keizer Wilhelm liet bij de zuil een krans neer leggen. Bij het opmaken van de registers der mannen Lusschen 21 en 30 in de V. St., die voor den krijgsdienst beschikbaar zijn, zijn met inbegrip van degenen, die reeds hebben dienst genomen 9.649,983 namen ingeschreven. Voor verder Buitenland zie men liet Bijvoegsel. INGEZONDEN STOKKEN. toa«ondsn stnkken woïileo laaet-n - ERGERLIJK. Geachte Redactie, Hel publiek wordt hierbij in overwe ging gegeven, om bij hel gaan door de Korte Noordstraat zich te houden aan den anderen kant dan dien, waaraan de kazerne zich bevindt. Vrijdagavond heeft zich namelijk liet geval voorgedaan, dat eenige soldaten zich in dc dakgoot der kazerne hadden opge steld en van daar uit verschillende voor bijgangers en. fietsers onthaalden op den inhoud van veldflesschen, door dien in houd eerst in den mond te nemen en daarna naar beneden te spuwen. Dat' niet altijd het doelwit werd geraakt is niet de schuld van de spuwers. In elk geval is het een zaak van zoo liederlijken aard, dat het 't best lijkt', om hel publiek langs dezen weg te waarschuwen, z [Van anüere zijde werd ergernis uit gesproken over de manier, waarop sol- dalen voor de kazerne onhebbelijke laai uitsloegen tegen de voorbijgangers, voor al tegen vrouwen en meisjes. Red,]. APOTHEKEN. Morgen zijn de navolgend» apoih«A«c geopead: Middelburg; M. J. van Pienbreek. Vlissingen5. J. Engering. Goes: J. B. v. Kalmthoul. NIEUWE BELEMMERING IX DE SCHEEPVAART. Officieel. Dc Britsche regeering heeft met ingang van 4 Juli wijziging gebracht in de gevaarlijke zóne in de Noordzee, waardoor alle scheepvaart van en naar Nederland onmogelijk zal worden. De Nederlandsche regeering heeft door bemiddeling' van haar gezant bij de Britsche de verwachting laten uit spreken, dat dit niet de bedoeling is geweest van de Engelsche regeering en dal alsnog wijziging erin zalworden gebracht.; UIT DEN HAAG. Officiéél. Behoudens onvoorziene om standigheden zullen op 13 Juli eerstko mende in genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld: a. de dienstplich tige korporaals en manschappen van de militielichüng 1913, die bestemd zijh la- Ier naar de landweer over te gaan (dus uitgezonderd zij, die behooren tot de bereden korpsen, de pantserfortartillerie of hel korps torpedisten)b. de dienst-» plichlige korporaals en manseliappen van de lichting 1911, behoorèude tot de pant serfortartillerie of het korps torpedisten. DE MIJNWERKERSSTAKING. Men meldt uit Iverkrade Gisteravond werd hier een vergadering gehouden, die belegd was door den Chris- telijken Mijnwerkersbond. Besloten werd. dat die Christelijke arbeiders, die nog langer het werk zullen staken, geroyeerd zullen worden als bondsleden om de af- deeling Kerkrad© te verplichten de lei ding van het hoofdbestuur te aanvaarden. Hedenmorgen had op het departe ment van landbouw de aangekondigde conferentie plaats van den minister van landbouw, het hoofdbestuur van den Ned. Mijnwerkersbond en den heer Edo Fimmen, secretaris van het N. V. V. Het resultaat van de conferentie was niel ongunstig en biedt de mogelijk heid tot beëindiging van het conflict Op de morgen le Heerlen te houden conferentie van besturen van afdeekngen van den Nederlandsclien mijnwerkersr bond zal worden beslist of de staking zal worden opgeheven. DE „HILVERSUM/' Uit een bij de stoomvaartrnïj,,Oosl- zee" uit Cardif ontvangen telegram blijkt dat de „Hilversum" op een mijn is .gelop pen en in het achterschip werd getrof fen. Het schip zonk in 2 minuten. Men kon de reddingbooten niet vlug genoeg losmaken, zoodat allen overboord spron gen. De zes vermisten heeft men in den beginne bezig gezien met een der red dingbooten; daarna zag men hen niet meer terug. Een Engelsclie patroeljeboot heeft al len, die in zee gesprongen waren opge pikt, doch kon de zes overigen niet ontdekken. Van de 6 vermisten zijn vijf Hollanders; de zesde is een Grieksche stoker. BEURSBERICHT. AMSTERDAM, 11.15 u. 5 °/o Nederl. lOl'/s; 21/u °/o Nederl. W. Schuld 6l'/s. 3 o/o do, Oblig. 731/3; 3 °/o do. Cerlif 73i/4. Kon, Petrol. Aand. 552; Gecons. Holl. 167?/gPerlak 68; Zuid Pcrlak 861/. Amsierd. rubber 236; Nederl. do. li3. Ned. Amerik. vaart 354; Kon,, Holl Lloyd 1801/2; Prolongatie 2>/s »/o 3 Anaconda 172; Steels 122Vs; Denver IO1/4; Erie 273/8;- Miss. Kansas Texas 6%; Car Foundry 783/4; Hide Leather CO1"'*Common Marine SOV-i i Prefered do. 87; Mort en Coll. Oblig. 6 o/0 88 Maxwell Gr. C. v. 4. 861/2; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 46; Cigars 393/1Studebaker 80i/2; Union Pacific 139. 0 FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 29 Jum. Off. De vijand heeft ondanks de bloedige nederlaag in den afgeloopen nacht in de buurt van Gerny wederom aanvallen gedaan op dc sclie stellingen ten N. O. van he Het is den Duitschers gelukt, 1 sclieidene vruchtelooze pogingen, waarbij zij zware verliezen leden in een gedeelte van de voorste linie binnen te dringen, waaruit zij echter weer verdreven wer den. Sterke Duitsche aanvallen ten Z.O. van Corbény, aan beide zijden van den weg Laon—Reims, werden door het Fransche vuur Tegengehouden, waardoor -de Duit schers zware verliezen leden. UIT GRIEKENLAND. LONDEN, 30 Juni Volgens de „Daily Mail" hebben de troepen der geallieerden Athene weer verlaten en zijïi zij vervan gen door een regiment van het leger van Wenizelos. lo. een soep en een ■voorgerecht,, of een soep en een nagerecht, 2o. e>en visclischotel, 3o« een vleescligteholel, lot moeilijkheden heeft aanleiding gegeven. In verband daarmede is thans vast gesteld, dat voor een hoofdmaaltijd ver strekt kan worden: een voorgerecht, soep, twee gangen, bestaande uit visch- en (of) vleeschscliotel en een nagerecht, mils dit niet uit een meelspijs besta. De bepalingen betreffende fruit en kaas blijven ongewijzigd. Do Burgemeester voornoemd. P. DUMON TAK. BEKENDMAKING. GEMEENTELIJK DISTRIBUTIE BE DRIJF. Dc burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op MaAndag 2 Juli a.s. gelegen heid bestaat op het dislribulicbureau Dam 12 tot het opgeven van verande ring in de broodsoort en van vermeer dering (door het bei-eiken van den één,' jarigen leeftijd van inwonende kinde ren) alsmede van vermindering 'door vertrek enz. Zullende na dit tijdstip geen verande ringen, van welken aard ook, meer worden aangenomen. Middelburg, '30 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, P. DUMON TAK. o AVONDMAALTIJD. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij zijne circulaire van 31 Maart j.L no. 29112, afdecling liandel medege deelde bepaling, volgens welke voor een avondmaaltijd in hotels, restauranis en koffiehuizen naar keuze kon worden verstrekt BUBGEKUJKE STAND. Vlissingen. Van 26—30 Juni. Ondertrouwd: J. F. Schouten, jm. 27 j., en P- J. Schuurbiers-, jd. 29 jaar, Getrouwd: W. F. Zweistra, jm. 25 j., en M. C. Hendriks© jd. 27 j.; J. M. Kor- ver, jm. 23 j., en J. Verbeek, jd. 22 j. Bevallen: M, P Maas, geb. de Waal, d. W. Teunissen, geb de Vos, d.; J. de Vries, geb. Bostelaar, d. Overleden: M. C. Schiffer, wed. van B. Bracke, 51 j. MARKTBERICHTEN Op de groote veiling der veilingsver- eeniging Goes en omstreken deden kruis bessen voor de fabriek f 20, aardbeien buitenland f 20, aardbeien voor het bin nenland f 6f 11, voor de fabriek f 28 per 100 K.G. Op de kleine Veiling deden meikersen 26—28 ct.,roode kersen 13—16 cl., zwar te kersen 1826 ct., aardbeien voor het binnenland 4—13 ct., voor de fabriek 28 cl per K.G., kruisbessen f 7 per 100 K.G. Veilingsvereeniging Kruiningen-Ierseke en omstreken, Vrijdagavond 20.000 K.G. kruisbessen tegen f 20 de 100 K.G. THERMOMETER EN VERWACHTING, 80 Jnai. liiirmomstec 1 n i e r 8 u. vm. 58 gr., 12 60 gr., 3 a 58 gr. Telegrafische mededeeÜBg vaa het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt volgen* ie vaumeraiBgeni van heden ochtend Boogste barometerstand 765.2 Heldsr en Skagen. Laagste 760 Middeu-DnitBchland. Verwachting tot den «vond v<*n 1 Juli, krachtige tot mniige, later wellicht ufuemends Noord-Oostelijke tot Noord- Westelijke wind; zwaar tot halfbewolkt; weinig of geen regenlater iets floden overleed tot mijne groote droethoid, mijne innig geliefd* Moeder, Mejuffrouw de Wed. J. E. GOOR SNIJDERS in dsn. onderdoen van 71 jaar. Middelburg, 30 Juni 1917. L. W. GOOR. Verzoeke van ronwbeklagvoraohoond te blijven. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze genefdo Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, TANNETJE DINGEMANSE, Wed. P. POUWER, betuigt ondergeteekende haar oprechten dank. Uit aller naam, Wed. REIJNIERSE—POUWER Middelnurg, 30 Juni 1917. Ondergeteekende zegt hartelijk dank voor de vele bewijzen vdn deelneming, bij hel overlijden zijner geliefde vrouw ondervonden. F. M. JANSE. Middelburg, 29 Juni 1917. Voor de vele blijken van deelneming beloond bij" het overlijden van onzen zeer geliefden Zoon, Broeder, Be- liuwdbroeder en Oom, den heer DAVID JOZIAS RISSEEUW, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam Johs. RISSEEUWj. IJzendijke, Juni 1917. De Vrijz. Kiesvereeniging „Eendracht" le VEERE deelt hierbij aan de kiezers; mede, dal haar candidalen voor deaj Gemeenteraad zijn de Heeren: P. L. BÖLIER, JHR. H. A. VAN DOORN, JACS. KASSE, die zij beleefd aanbeveelt. HET BESTUUR. De GRIFFIER der STATEN VAN ZEE LAND maakt hekend, dat ter Provinciale Griffie verkrijgbaar zijn de NOTULEN van de BUITENGEWONE ZITTING der Provinciale Staten van Zeeland, bevat tende tevens het stenographische verslag van het verhandelde, legen- betaling van f0.40, franco per post f0.50. Middelburg, 29 Juni 1917. De Griffier voornoemd, KRUSEMAN

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 2