Jfi 147. 160* Jaargang ÖIRHEHLAND. Uit Stad en Provincie. Maandag 25 Juni 1917. middelburgs™ courant. A boon. Rriji per kwartaal ia Mid- Helberg en bij ie agenten in Missingen *o Goes 11.55; per post f 1.75. Advertenties 20 cent per rpgeL, 'Bij abonnement veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f1.50. DE KRITIEK OP HET RIJKSGRAANREDRIJF. We hebben zelden een kritiek zoo geheel zien ineenzakken, als de breed opgezette kritiek van den heer G. Polak op hel Rijksgraanbedrijf tégenover liet Rapport der 'commissie van onder zoek. llel was werkelijk geen kleinigheid wat de heer Polak in brochures en courantenartikels beweerde, en wat op onderdeden ondersteund ,werd door an deren, l)ijv. in een brochure van de Verceniging van handelaren in builen- Vlandseh meel, door redevoeringen in de Kamers, enz. Tenv eerste werd beweerd dat de ad viseurs der régeering (Van Slolk's com missiehandel en 'de firma Wm. II, Mul- Co. millioenen guldens winst hadden gemaakt door "hun positie. Een onder zoek der commissie van de boeken der firma's heeft haar overtuigd dat er gee- merlei ongeoorloofde winst is gemaakt.' Ten. tweede was er gesproken over de niet-verantwoording door het Gréan- bedrijf van groote bedragen, die ook alweer ïn de millioenen werden bere kend. De commissie noemt deze ver strekkende beschuldiging „volstrekt on gemotiveerd". Ten derde werd er door den heer Polak en door de importeurs vanAme- rikaansch meel beweerd dat er grooite sommen waren verknoeid door het koo- pen van aanbiedingen van minder kwali teit tegen hoogeu. prijs, terwijl aanbie- gen van Amerikaansch meel legen la gere prijs geweigerd werden Aan de commissie is weliswaar gebleken, dat- in enkele gevallen offerten zijn aange- nomen tol een naar vei'liouding iets honger prijs dan waarvoor anderen hadden ingeschreven, doelx dit ge schiedde omdat de regeering er naar streefde om zodveel mogelijk den ge- heelen handel aan den slag te houden, indien dit uiogeljjk was zonder belang rijk nadeel voor den. Staaft. In de gegeven omstandigheden was deze wijze van doen gebillijkt. Dal -waren de hoofdbeschuldigingen die veel rumoer hebben verwekt, die hieven rondzwerven in weerwil van de herhaalde tegenspraak van regeerings- zijde, en die nu eindelijk plat geslagen ziin door hel rapport van drie man nen van wier eerlijkheid ieder overtuigd zal zijn, n.l. de heeren Van Eeghen en De Monchy, resp. voorzitters van de Kamers van Kdopli. in Amsterdam en Rotterdam, en dr. Waller, directeur van de Ned. Gist- en Spir Fabriekt tie Delft. Dat déze commissie ook onderdeelen vond waarin zij een wijziging ten goede wenschelijk acht, spreekt van zelf. Zoo acht zij de boekliouding van het Graan- bedriji niet voldoende voor een zoo omvangrijk bedrijf, iefs wat zeker wel verklaarbaar is, als men denkt- aan de snelheid waarmee dat bedrijf in. de eerste oorlogsweken ontstond, toen ze ker niemand dacht dat het drie jaar jaar achtereen zou werken. Wal door dit rapport ook weer eens in gedachten wordt gebracht, is de raad toch uiterst voorzichtig te zijn met de kritiek van vakkundigcn op de staats inmenging in hun bedrijf. We hebben zelf ook reeds meerma len ervaren hoe Thoeilijk het vöor de direclbelanghebbenden is om onbevangen een regeeringsmaatregel te beoordoeïen, die hun gewone bestaansmiddel aantast. Hier heeft men een duidelijk voorbeeld tot welk een omvang zoo'n onjuist oordeel kan groeien. meenschappelijke tegenstanders Op poli tiek terrein moet weerstaan en besht worden, „roept alle vrijzinnigen in en buiten de> partijen óp hun moreelen en waar mo gelijk daadwerkelijken steun aan het tot stand brengen van deze samenwerking Ie verleenen, „besluit aan een conïmissie op" "te dra gen in overleg te treden met de beide andere vrijzinnige partijen, teneinde zoo mogelijk tot de beoogde samenwerking var. alle vrijzinnigen in den lande te ge raken." Deze motie werd bij acclamatie aange nomen. Tot leden dezer commissie werden, naar de voorzitter mededeelde, door de algemeene vergadei-ing benoemd de her ren P Otlo, mr. Tj. Binncrls (Leeuwar den) en mr dr. E. van Ketwich Ver schuur. Door het hoofdbestuur werden in deze commissie benoemd, prof mr.- J. E Ileeres en mr. P. Rink. DF MIJNWERKERSSTAKING. .Na den rustdag van gisteren zal eerst vandaag blijken hoe veel stakers er in werkelijkheid zjjn. Ook omdat -an vele zijden bevestigd wordt, dat de vorige week een groot aantal mijn werkers niet aan den arbeid durfden gaan uil vrees voor de stakers,, niet alleen voor zich en hun huisgezin in de arbeiderskolonies, waarin zij samen wonen, maar ook omdat zij overlast' vreezen, wanneer zij na de stalling weer met stakers in één ploeg de mijn in moeten. De directie der staatsmijnen heeft nu schriftelijk toegezegd, dat de werklie den, die thans blijven doorwerken, na afloop van de slaking, niet behoeven le werken in een zelfde ploeg met hen, die hebben gestaald. Boveudicn is de bewaking versterkt. Over de Kerjiraderstaking - sprak de besturen-vergadering van den Chr. Bond het oordeel uit, dal de daar uitge vaardigde circulaire niet het besluit weergaf van het Kringbostuur. De voor zitter en secretaris van dat Krjngbe- stuur zijn als leden van den Bond geroyeerd. Besloten werd niet aan de slaking deel te nemen. «WE LIBERALE UNIE. Na heropening der openbare vergade ring van de Liberale Unie, Zaterdag le Amsterdam .gehouden, deelde de voorzit ter mede, dat na intrekking van alle mo ties, betrekking hebbend op de samen- wePking der vrijzinnigen, door het hoofdbestuur de volgende motie werd ingediend „De algemeene vergadering van d.e Li berale Unie, gehouden ,op 23 Juni 1917 te Amsterdam, „overwegende, dat de vrijzinnige be ginselen den grondslag vox-men van de drié bestaande vrijzinnige partijen. „overwegende, dat samenwerking van alle vrijzinnigen in den lande op een vast omlijnd democratisch program in denaasf- te toekomst mogelijk cii noodig is, „overwegende, dat een afzonderlijke actie der drie -vrijzinnige partijen in de toekomst, lol schade van 's lands belang, slechts nadeel zou toebrengen aan de kracht, waarmede het streven rap de-ge NEDERLAND EN DE OORLOG. Op neutraal gebied. Hedenmiddag vangt in Den Haag een conferentie aan tusschen Engelsclie en Duilscbe afgevaardigden, ter bespreking van vraagstukken in verband met de krijgsgevangeneno. a. wat betreft de kampen, de paketten, en de uitwisseling van geïnterneerden en van voor den krijg ingeschikte gevangenen. Ook een Nederlandsclie vertegenwoordiger, baron van Vredenburch is bij de 'besprekin gen aanwezig, in verband met de bescher ming der Britscho belangen in Duitsch- land. De besprekingen werden heden door den Minister van buiteulandsche zaken ingeleid in een samenkomst aan zijn de partement. Nederlandsch schip in den grond geboord. Gisterenavond zijn te Scheveningen aangebracht 13 schipbreukelingen, vor mende de geheele bemanning van de „TelegPaaf 18." De beden werden Zon dagavond op tien mijlen uit de kust opgevischt, nadat het stoomschip Zon-; dajjoclitend op 26 mijlen ten Westen van den Hoek van Holland door een Duitsdie duikboot in den grond gescho ten was. Er waren geen gewonaen. Petroleum. De Toewjjzingscomraissie voor Petro leum deelt mede, dat ingevolge beschik king van den Minister van Landbouw!., Nijverheid en Handel vanaf '2 J uli tot nadere beschikking, uitsluitendvoor zuiver h uishoudelijke licht- en koolcdioeleinden peti'oleum beschikbaar zal worden gesteld door tusschenkomst van weder verkoopers In totaal zal beschikbaar kunnen wor den gesteld een hoeveelheid, ongeveer gelijk slaande met "50 pCt. van die, welke het vorige jaar, in denzelfden tijd. voor dezelfde doeleinden werd afgeleverd. WederverkooRers mogen in 'verband hiermede aan hunne klanten, die zij ook reed.» liet vorigje jaar bedienden, niet meer verkoopen dan 50 pCt van hetgeen in de overeenkomstige kalendermaand van het vorige jaar werd verkocht. Verkoopers zoowel als koopers, die zicli aar. overtreding van dit verbod schnldig maken, stellen zich bloot aan de strenge straffen, welke de Distributiewet 1916 daartegen bedreigt. Petroleum, bcnoodigd voor alle andero dan huishoudelijke doeleinden, moet, evenals tlxans, schriftelijk bij de Toewij zingscommissie worden aangevraagd De Minister van Landbouw heeft van 2 Juli a/s. af.vastgesteld een maximum prijs voor den verkoop van petroleum voor huishoudelijkgebruik 'in den klein handel van f 0.25 per Liter. Nieuwe aardappelen. Uil vakkringen meldt men aan het Ilaagsclie Correspondenliebureau Het verlangen naar nieuwe aardappe len is zeer begrijpelijk, daar de oude op zijn, doch men moet niet verlangen waar niet is. De werkelijke, toestand is de vol gende Terwijl verleden jaar in dezen tijd dagelijks één milhoen K.G. op de veilin gen en de markten ten verkoop werd aangeboden, zijn de oogsten op het oo- genblik tussclxen 50.000 en 100.P00 K.G. per dag, dus buitengewoon klein. De oor zaken hiervan zijn - le. het koude voor jaar. waardoor de aardappelen, die het vroegst werden gepoot en waarvan dus de eerste oogst kon worden vei'wacbt, niet veel beter soms nog minder slaan dan idie welke'laier werden gepoot 2o de periode van droogte welke achter ons ligt en die haar invloed voor al heeft doen gelden In de speciale aard appelstreken langs de zeekust, waar eerst enkele dagen - geleden regen gevallen is. De inkomende berichten geven echter de hoop, dat tegen het einde dezer week de toestand vrij normaal zal zijn. Verlof tot terugkeer. De commandant der ^Stelling van de monden der Maas en der Bclxelde heeft, aan E. Smacks, indertijd uilgewezen uit het in slaat van beleg verklaarde gebied van Zeeland, voorwaardelijk verlof ver leend in zijn gezagsgebied terug te lteeren Van de grens. Men -meldt ons uit IJ z e n d ij k e Nu weer is het aan twee Duilsche IsidMafcn gelukt heelhuids o,ver den draad te komen. Ze kwamen van het IJzerfront en hadden 9 dagen noodig op hun vlucht door België naar Hol land. Volgens hun zeggen waren er bij het laatste gevecht, dat ze mee- 'maaklen, van hun geheele baföxillon slechts 19 man overgebleven. Smokkelen. Vrijdag kon de kommies van Water- landkerkj e een goeden slag slaan Op dienst onder Schoondijko, ont dekte hij twee fietsende jongens, elk met een zwaar pak. Toen ze hem in de gaten kregen, maakten ze rechts omkeert en sneden de pakken los. Een er van was bekend en is later in ar rest gesteld. De pakken bevatten niet minder dan 830 stukken zeep. Te Hansweert hebben Zaterdag de kommiezen 100 K.G. Bukvet verstopt gevonden aan boord van de sleepboot ,Twee Gebroeders". De stuurman zou gevankelijk naar Middelburg worden ge bracht. De boot is aangehouden. betalen. De Duitsclie oplichtster is lieden naai- Oudenbosch overgebracht. Uit Walcheren, Nu Ged. Stalen van Zeeland het be sluit van den gemeenteraad van G r ij p s- kerke lot opheffing der openbare school hebben goedgekeurd, zullen cenige be langhebbenden in-hooger beroep gaan. Te Oostkapelle waar reeds een antirevolutionaire kiesvereeniging be stond, werd Vrijdag een' Hervormde op gericht. „Ons Belang" genaamd en tel lende aanvankelijk 40 leden. Deze ver- eeniging zal zich in de eerste plaats inJ lal en met de gemeenteraadsverkiezingen. Als leden van het bestuur werden ge kozen de heeren I. Breel, voorzitter, Z. Matjaars, secretaris, A. P. van I^ieuwen- huijzen. penningmeester, en J. Geldof Jz. en Jan Poppe als leden. Daar de heer A de Kam, met het oog op de nieuwe kies wet, was teruggekomen op zijn -voorne men om geen caudidatuur meer te aan vaarden, werden de aftredende ledjen voor den Gemeenteraad candidaat gesteld. De Duilsche mijn, welke Vrij dag .1.1. op liet stand tusschen West- kap elle en Zoulelandc is aangespoeld, is door een marinevaarluig opgesleept naar Vlissingen, om daar gedemonteerd le worden. De te Domburg ingelcwartierden profiteeren niet weinig van de rijke boe kerij, die de afdeeling van den Volks bond daar bezit. Ook voor hen zijn de werken legen den lg|ttelen prijs van 1 cent per nummer en per week ver krijgbaar. Van de 4 aftredende leden van den gemeenteraad te Souburg de heeren N Cysouw, J. J. Holtliuijzen, S. de Pag- ter en W. N. Jobse, zijn de drie eerst genoemde heeren voorloopig. weder can didaat gesteld door de neutrale kiesver eeniging Algemeen Belang. De heer Job- se wenscht niet meer in fnanmerking te komen voor een raadszelel. Hedenmid dag wordt nog vergaderd ten einde een ander candidaat te stéllen. De S. D. A. P. stelt de heer J, BoS- scbaert. Uit Middelburg. Blijkens een bekendmaking van B. en W. in dit nummer is fcle matfi- ttx u mconsumptieprijs van melk voor de gemeente Middelburg gedurende den zomer 1917 bepaald op derlicn cenit per liter, bij den verbruiker aan huis bezorgd. Uit Wils»ingea. ■Te Vlissingen is Zaterdagavond op bijxia 73-jarigen Ieeftij'd overleden de heer W. L. Winkelman. De overledene was lol bij de periodieke verkiezing irï 1915 lid van den gemeenteraad, waarin: hij rxxim 25 jaar zitting had. In 1915 wenschte de' hèer Winkelman niet meer in aanmerking te komen. Behalve als raadslid heeft de overledene de belangen van zijn vaderstad in verschillende andere functies behartigd. Zoo was hij tal van jaren voorzitter van het >,Vlissingsch Mannenkoor" en vanaf de oprichting voorzitter van de vereeniglng „Vlissin gen Vooruit". Alles wat kon strekken om den bloei van Vlissingen te bevorder ren kon op zijn steun rekenen en hoewel hij reeds lang lijdende was, heeft hij nog een belangrijk aandeel gehad in de voor- bereidiug van den-Ju Augustus door ge noemde vereeniging te houden Huisvlijt- tenloonstelling. Vroeger was de heer Winkelman ook officier bij de dienstdoende schutterij. De thans ontslapene behoorde tot de liberale partij. - Op telegrafisch verzoek is te -V li s - sin gen op hel strand, waar zij aan het baden was, door de politie op signale ment aangehouden een jonge Duitsche vrouw, verdacht van diefsfal van byoutei- riên le Oudenbosch. Een deel van de ontvreemde voorwierpen had zij aan de kas van het bad in bewaring gegeven. De vrouw beweerde kort geleden uit Duitschland te zijn gevlucht, omdat zij in een munitiefabriek moest gaan wer ken Betreffende de byoutei-iën vertelaar de zij, die' van een onbekend heer te Oudenbosch le hebben gekregen en niet te weten, dat zij van diefstal afkomstig waren. Intusschen bleek, dat zij in liet hotel „Zeeland" alhier wrilde logeeren, maar geen contanten had om de logies te Uit Zuid-Beveland. Te Borssele zijn eenige per sonen Zondagmorgen op zonderlinge wijze ïn 't bezit gekomen van een groote hoeveelheid ijzer- of staaldraad. Deze lag over een afstand van meer dan 3000 M. over het land, op den weg over 't dak eener schuur cn hangende over den telefoondraad. Vier personen hebben ieder voor zich draad afgekne pen en er zooveel mogelijk van, al in palmende, opgerold. Een verzamelde wel 5 K.G.een ander had 3 groote rollen. De draad was heel dun. Hij was in de olie gedrenkt. 't Zou mogelijk zijn, schrijft onze correspondent, dat er een kabelballon over den polder Is gedreven, doch nie mand heeft daarvan iets gezien. Onzerzijds 'vragen we of deze draad bevestigd is geweest aan een Zondagmorgen op de hofstede van den heer J. Rijk te 's-Gravenpo-l der neergekomen Duitsch zweeftoestel? Het toestel dat geheel onbeschadigd is gebleken, is lang en breed 2»/a M., bij een boogie van 0.70 M. Aan de bovenzijde Is een biljet ge plakt, met verzoek bet toestel op te zenden aan het Duilsche marinekorps tegen eene vergoeding van 6 mark. HcJ dx-aagt het nummer 449. Het geheele toestel weegt 2 h 3 K.G. In een vergadering van vrije kie zers voor den gemeenteraad te "W o 1- faartsd ijk werden candidaat gesteld voor de verkiezing op 26 Juni a.s de heeren C. van Nieuwenhuize (aftrL. Overbeeke en M. Kloosterman, beide laatslen in plaats van de heeren J. M'. Iloulerman en. J. Af. .Mol, welke beiden, de eerste door drukke werkzaamheden en de laatste door a, s. vertrek, niet meer in aanmerking wenschen je ko men,. In de Vrijdag gehouden gemeente raadsvergadering van Hoedekens kerke, werd na behandeling van het kohier hoofdelijken omslagv19l7, besloten het maximum le beffen bedrag, behou dens nadere koninklijke goedkeuring le verhoogen en te brengen van f 5500 op f 6500, terwijl besloten werd over dit jaar f 6000 le hel'fcn, zijnde f 500 meer, dan het oorspronkelijk geraamde bedrag. Uit Eeeawtoh-Vlaanderen D. D. .Uit een voorstel van Ged. Staten aan Prov. Staten tot 'wijziging der begroo- ling 1917 blijkt, dat thans zal worden aan gevangen met de verbreeding van den sleigerdim te Walzoorden, waartoe in de najaarszdling besloten werd. Hiervoor is f 12.050 uitgetrokken. -o Uit Zee«vrich-Vlaand«ren W. D. Bij kon. besluit is aan P Geen- sen te Biervliet als gemeentebod een pensioen toegekend van f 40 en als gemeenteveldwachter een van f 390, De heer G. Buijck te Sluis heeft door tusschenkomst der Duitsche autoriteiten zijn vermist vee teruggekre gen, behalve één koe, die reeds ge slacht was. Deze is vergoed geworden. Van het paard waren de manen afge sneden. Doordat een der kinderen eed vuurtje maakte, ontstond Zondagavond le Sc hoon dijk e bi-and bij den land bouwer M. de Jonge. De schuur, waarin een groote voovniad riet aanwe zig was, bcnoodigd voor liet dekken', werd een prooi der vlammen. - Het beesliaal in -den aangrenzenden slal kon intijds buiten gebracht wor den. Doordat het vrij stil was, behoefden de spuitgasten zich met in to span nen om de nabijzijnde gebouwen voor in brand gaan te bewaren. KERKNIEUWS- Over het optreden van ds. Netelen-, bos wordt door De Heraut, liet godsdien stig orgaan van dr. Kxiypér, het volgende geschreven Dat bedoelde predikant een zeer „ruim" standpunt inneemt, was reeds lang be kend Zijn meedoen aan de Eenheids beweging, zijn optreden nog onlangs te Utrecht "in een ver-gadenng van zeer gemengd gezelscliap had reeds tot be denking aanleiding gegeven; te meer daar hetgeen de pers aangaande zijn optreden ii. deze kringen meedeelde, nu juis: niet den indruk gaf, dat hetgeen in oeze kringen door liem gesproken werd, een kloek en beslist getuigenis voor onze Ge re formeerde beginselen was. Deze al le ver gedreven verbroederingsgezindheid heeft er thans toe geleid, dal bedoelde' predikant voor zijn vriend dr Cramer een preekbeurt waar ging' nemen De li berale pers vindt 'dit geval natuurlijk kos telijk. Vooral bet feit, dat bedoelde pre dikant bij deze preekbeurt dne Gezang verzen liet zingen en slechts één Psalm vers toont, volgens haai-, hoe men ook in de Gereformeerde Kerken van eenzij- digheki en "bekrompenheid verlost - wenscht te worden. Onzerzijds kan natuurlijk niet anders dan deze daad betreurd worden. NVaar in 's Gravenhage een Gereformeerde Kerk is. kan een Gereformeerd predikant niet tegenover den kerkedienst, door dezen Gereformeerden Kerkeraad. georganiseerd optreden, zonder daarmede een slag in het aangezicht aan dezen Kerkeraad te geven. En als een predikant openlijk in een predikdienst van de Hervormde Kerk kan optreden, dan is er geen en kele reden meer, waarom ook de ge meenteleden niet naar de predication in de Hervormde Kerk zouden gaan. Dal het de bedoelingzou wezen van dezer, predikant om door zijn optreden in de Hervormde Kerk openlijk te kennen te geven, dat liij de Gereformeerde Ker ken wenscht te verlaten, gelijk in sommi ge bladen verondersteld werd, is, naar uit goede bron ons medegedeeld wordt, niet juist Maar wel spi'eekt het vanzelf, dal de Kerkeraad van Middelburg, die de zen predikant verlof gaf een Zondag, uit preeken te gaan, maatregelen zal heb ben te nemen om herhaling van zulk een geval te voorkomen. Anders zou bande loosheid en willekeur in ons kerkelijk leven vrij spel hebben. N"ed Herv. Kerk. Beroepen te Breskens: Joh A. Raams, te Asch.. (G.) Aangenomen naar Ter Aa B. N. B. Bouthoorn, cand. te Dordrecht. Geref Kerken. Bedankt voor Sliedrëcht B. Meijer, te Ierseke. ONDERWIJS. - Vrijdagavond vergaderde te Goes de ver. voor Handelsonderwijs. Tot voorzitter wei-d de heer K. Brants ge- J. A A. Fransen van de Pufte en S. G, C. Rothuizen. Herkozen werden mr. J. A. A. Frausen van de Putte pn I. A. Leopold. Van de 4 m. en 2 vr. leerlingen die aan het eindexamen deel- xnamen slaagden 3 m. en 1 vr. leer ling. Het aantal leden is met 2 toe genomen. Het aantal begunstigers met 31. Verschillende lessen werdendoor ziekte vaij leeraren door anderen waar genomen. Die voor staatshuishoudkunde en handelsrecht werden nog niet ge geven, r De heer Van "Bruggen heeft als'di recteur en leeraar bedankt. Maatregelen zullen genomen worden om schoolverzuim te verhinderen. De rekening over 1916 werd goed gekeurd met f 4141.055 in ontvangen uitgaaf. Het batig saldo was f595.865 slonk tot f 297.90.

Middelburgsche Courant | 1917 | | pagina 1